'Betuwelijn drukt reiziger van rail' Aftrek reiskosten wellicht geschrapt Luttelgeest stroomt vol met vluchtelingen Minister kort subsidies WVC met 5,6 procent Binnenland Stichting: Telefoonbeantwoorder van PTT niet 'Manhattan aan de Maas' vanuit de lucht Hoe langer de aanleg van de Betuwe-goederenspoorlijn op zich laat wachten, hoe meer het personenvervoer in de knel komt. Dat zegt directeur H. Bakhuis van NS Goe derenvervoer in een gesprek met deze krant. Vooruitlo pend op het gereed komen van de Betuwelijn, proberen de NS al zo veel mogelijk opdrachten voor goederen transport binnen te slepen. Als zich daarbij capaciteits problemen voordoen, dan moet het reizigersverkeer wij ken. problemen kunnen ontstaan. „Als de Betuwelijn er in 2000 ligt, dan knelt het een jaar of twee. Daar is dan met een beetje hangen en wurgen mis schien nog wel doorheen te ko men. Maar als de aanleg nog meer wordt uitgesteld, dan be tekent dat voor een aantal plaatsen dat voorlopig moet worden afgezien van de geplan de uitbreiding van het perso- De NS verwachten het goede renvervoer nog voor de eeuw wisseling te kunnen verdubbe len. Het huidige spoorwegnet kan die hoeveelheid net aan verwerken. Met name op de Brabant-route en op het traject Rotterdam-Utrecht-Arnhem kan het spoor vol lopen. Bak huis verwacht dat vanöf 1998 nenvervoer. En misschien dat we op enkele punten zelfs terug moeten." Doordat de economische vooruitgang stokt, heeft NS Goederenvervoer de oorspron kelijke groeiprognoses wat te ruggeschroefd. „Een geluk bij een ongeluk", aldus Bakhuis, „want anders zouden al in 1996 capaciteitsproblemen ont staan." Bakhuis verwacht dat de rigo- reuze reorganisatie van zijn be drijf medio 1994 klaar is. NS Goederenvervoer is dan volledig toegesneden op snelle expansie van het goederentransport. Er gaan dan ook nieuwe shuttle verbindingen van start die rechtstreeks aansluiten op het Duitse, Franse en Italiaanse spoorwegennet. Rotterdam Rotterdam doet erg zijn best om op New York te lijken. Vanuit de lucht vormen de kantoorkolossen in het centrum van de Maasstad een imposant gezicht. Het zwarte gebouw helemaal links op bouw van Nederland. Nationale Nederlanden zetelt, is het hoogste kantoorge- FOTO ANP PAUL STOLK oor het eerst dat een gedwongen ontslag toepas* om zijn aandeel in dc GEO te volbrengen. „En waar schijnlijk ook niet voor het laatst", stelt Cornelisse. Hij ver wacht dat andere ministeries ook voor het einde van volgend jaar gedwongen ontslagen zul len aankondigen. De GEO moet eind 1994 voltooid zijn. den haag anptot het naoorlogs record van 720.000. Minister De Vries van sociale zaken is al jaren voorstander van een hoger arbeidskostenforfait. Het probleem is echter om daar geld voor vrij te maken. Afschaffing van het reiskostenforfait zou zo'n 400 miljoen opleveren. Het reiskostenforfait komt nu ook alleen ten goede aan werkenden, zodat het in feite alleen om een verschuiving van gelden gaat. Het verschil tussen de twee regelingen is dat de arbeidskostenaftrek voor iedere werkenden een gelijk bedrag oplevert, terwijl het reiskostenforfait afhankelijk is van de afstand tussen huis en werk. Het schrappen van het reiskostenforfait heeft als bijkomend voordeel dat het gunstig is voor het milieu, omdat het werkt als een 'beloning' op rei zen, wat veelal milieuvervuiling (uitlaatgassen) met zich meebrengt. Het kabinet speelt met de gedachte om de belas tingaftrek voor het woon-werkverkeer (het reis kostenforfait) geheel of gedeeltelijk af te schaffen. Met de opbrengst kan het arbeidskostenforfait het bedrag van 1.500 gulden dat iedereen die werkt mag aftrekken worden verhoogd. Daar door wordt het verschil tussen minimum-uitke ringen en het netto-(minimum)loon groter, waardoor de prikkel om te gaan werken groter wordt. Het idee is op tafel gekomen in het kabinetsbe raad over de begroting voor volgend jaar. Een be langrijk gespreksthema daarbij is het bevorderen van de werkgelegenheid. Zonder aanvullend be leid komen er volgend jaar 70.000 werklozen bij. Het aantal werkzoekenden zou daarmee stijgen Fraude door. illegalen gering bij ziekenfonds De ongeveer 25.000 illegalen in Amsterdam kosten de hoofdste delijke gezondheidszorg jaar lijks aantoonbaar ongeveer 13 miljoen gulden per jaar. Daar van komt 2,4 miljoen voor reke ning van de ziekenfondsen door misbruik van ziekenfondskaar- Na de ramp in de Bijlmer kwamen er veel verhalen los over illegalen die met de zie- kenfondskaarten van legale fa milieleden een beroep deden op de Nederlandse gezond heidszorg. Het Ziekenfonds Amsterdam en Omstreken (ZAO) rondde gisteren een uitgebreid onder zoek naar dit 'misbruik' van de gezondheidszorg af. ZAO heeft zich vooral gericht op het mis bruik van ziekenfondskaarten. Die bleek moeilijk aan te tonen. Gekeken werd naar meerdere ziekenhuisopnames tegelijker tijd of zeer kort na elkaar en een onlogische samenhang in medi- cijnengebruik. Dit onderdeel le verde een geschatte fraude op van 2,4 miljoen gulden per jaar, ruim twee procent van het jaar lijks budget van het ZAO. Er de den percentages van tien pro cent de ronde. Er zijn ook fraudevormen waarbij niet wordt gerommeld met ziekenfondskaarten. Zo doen onverzekerden een beroep op de huisarts zonder daarvoor achteraf te betalen (één miljoen gulden per jaar), worden zie kenhuisrekeningen niet betaald (5,9 miljoen) en betaalt' de Ge meentelijke Sociale Dienst in voorkomende gevallen de me dische hulp (vier miljoen). Asielzoekers in het tentenkamp in Luttelgeest staan in de rij v Het opvangcentrum voor asielzoekers in Luttelgeest is dinsdag en gisteren volge stroomd met nieuwe vluchtelingen. Naast de bijna vijfhonderd plaatsen in het tenten kamp, verblijven ook nog eens 450 mensen in de bungalows van het vroegere vakantie park. Andere gemeenten komen ondertus sen ook met nieuwe opvang voor vluchte lingen. Daarmee lijken de ergste proble men voorbij. Defensie heeft dit weekeinde in alle haast legertenten als noodvoorziening opgezet in Luttelgeest. De tenten, die plaats bieden aan tien vluchtelingen per stuk, blijven hooguit drie weken staan. Ze ontlasten tij delijk de asielzoekerscentra die vorige week bomvol zaten en een opnamestop invoer den. Als het kamp wordt opgebroken, zul len de asielzoekers worden overgeplaatst naar andere opvangcentra, zoals dat in Amersfoort dat langer openblijft en niet volgend jaar, maar pas in 1996 sluit. Volgens de Centra Opvang Asielzoekers (COA) hebben andere centra nu voldoende Zo heeft bijvoorbeeld Crailo bij Hil- i nog tweehonderd plaatsen. In het opvangcentrum brak gisteravond een vechtpartij uit tussen zes ex-Joegoslaven. Eén van hen is met verwondingen overge bracht naar een ziekenhuis. Er zijn vier mannen aangehouden. Volgens de politie is tijdens de vechtpartij mogelijk met een mes gedreigd, een ketting gebruikt om te slaan en zijn er kopstoten uitgedeeld. De rust was rond middernacht weer terugge keerd. Organisaties zijn woedend op d'Ancona Acties schippers vallen verkeerd rotterdam gpd De burgemeesters van Terneu- zen en Willemstad vinden dat de actievoerende binnenschip pers te ver zijn gegaan. In Ter- neuzen raakten actievoerders gisteren slaags met niet-actie- voerende collega's en in Wil lemstad klommen schippers op de deuren van de Volkerakslui- zen. De nacht daarvoor werd daar al een duwbak met olie be kogeld. „De maat is vol", vindt burgemeester De Ronde van Willemstad. In Terneuzen voerden stads bestuur en politie gisteren spoedoverleg toen stakende schippers op de vuist gingen met collega's die niet aan de ac ties meedoen. Negen schippers hebben bij de politie aangifte gedaan van bedreiging. Uit angst voor geweld waren zij te ruggevaren van Terneuzen naar Sas Van Gent. Burgemeester Barbé van Terneuzen is woe dend dat de actievoerders weer de afspraak hebben geschonden dat zij geen geweld zouden ge bruiken. Hij voelt zich niet lan ger gebonden aan zijn toezeg ging dat de politie zich terug houdend zal opstellen. De actieleiding zei te hopen dat de schippers „hun ver stand" blijven gebruiken. „El ders hebben we de situatie in de hand. Als de gemoederen be daard zijn, ga ik maar weer met hen praten", zei coördinator Ar - don. Met de acties willen de schip pers bereiken dat het toerbeurt- systeem op België en Frankrijk wettelijk wordt vastgelegd. In ons land gaan de reizen al via de schippersbeurs, al gaan steeds meer bevrachters er toe over om in de vrije markt tegen lagere tarieven hun verzendin gen te verzorgen. De stichting Korrelatie, de FNV- jongeren, de Blijf-van-mijn-lijf- huizen en de Federatie van klootschieters en kogelwerpers: ze krijgen volgend jaar allemaal minder subsidie. YVVC heeft be sloten tot 1998 350 miljoen te korten op de 6,6 miljard die het ministerie dit jaar nog uitgeeft aan 133 subsidieregelingen. De getroffen organisaties zijn woe dend. Vrijwel alle welzijnsorganis- ties krijgen volgend jaar 1,6 pro cent minder. Daarnaast moeten de schippersinternaten negen tien miljoen inleveren en de FNV- en CNV-jongeren elk on geveer een miljoen. De totale korting van 5,6 procent wordt uitgesmeerd over vier jaar. In de afgelopen jaren heeft minister d'Ancona steeds ge probeerd op deze manier te snijden. Talloze voorstellen werden echter even hard door de Kamer afgewezen of bijge steld. D'Acnona waagt nu op nieuw een poging. Gesneden wordt er in de maatschappelijke opvang en de regionale WAO-platforms. Bo vendien worden die voorzienin gen met ingang van 1994 over gedragen aan de gemeenten en provincies. Tientallen organisa ties waaronder het COC, de Ne derlandse Vereniging van Jour nalisten, het Nibud, de Om budsman en Kerk en Wereld ra ken een deel van hun steun kwijt. Bijna negentig sportorganisa ties en bonden zien hun bijdra gen van WVC met 5,6 procent omlaag gaan. Hetzelfde geldt voor organisaties die zich rich ten op de jeugd, waaronder de jongerenorganisaties van alle politieke partijen. D'Ancona verlaagt eveneens de steun die provincies en grote steden krij gen op basis van de Wet op de bejaardenoorden met 3,6 pro- Gesneden wordt ook in de subsidies voor instellingen voor geestelijk gehandicapten, zwak zinnigen. gehandicapten en doven: zij krijgen 5,6 procent minder. Óp de zorg aan ver- sla3fden wordt miljoenen ge kort. Bovendien trekt het rijk de handen van die zorg af: ge meenten moeten dat vanaf ko mend jaar zelf regelen. Organisaties in de volksge- zondheid worden ook getroffen. Zo moet het Nederlands kan kerinstituut" Antoni van Leeu- wenhoekhuis het met 2,5 mil joen minder doen. Het Neder lands centrum geestelijke volks gezondheid raakt 570.00 gulden kwijt, de Stichting Korrelatie wordt 400.000 gulden armer. Befaamde collectie Oosterse en moderne handgeknoopte tapijten in alle afmetingen. Nu voordeliger dan ooit! Bijvoorbeeld: Nepali Kaskay Bidjar Zijden Kashmir 190 x 125 uitzoeken Heriz 305 x 20C Sarouck Mir 360 x 26C DONDERDAG 15 JUL11993 Verkeersdrukte door begin bouwvak driebergen Op de Nederlandse wegen zal het ook dit weekeinde weer extra druk zijn, in verband met de bouwvak. De drukte be gint waarschijnlijk al morgenmiddag en dan vooral op de wegen richting België en Duitsland. De politie verwacht de grootste problemen op de A2 tussen Amsterdam en Maastricht, de A12 van Den Haag tot aan de Duitse grens en de A16 tussen Rotter dam en Breda. Veilinghuis na 180 jaar failliet Amsterdam De Zon, het oudste veilinghuis van Nederland, is niet meer. Gisteren verklaarde de Amsterdamse rechtbank De Zon failliet. De Zon genoot vooral de laatste jaren een reputatie als het 'gekste' veilinghuis van Nederland. Coke tussen de koffie gevonden arnhem» gpd Hét antwoordapparaat Manhattan 100 van PTT Telecom is op eenvoudige wijze te 'kraken'. On bevoegden hebben dan toegang tot boodschap pen die op de band ingesproken zijn. Reden voor de stichting Waakzaamheid Persoonsregistratie (SWP) om van de PTT te eisen dat de antwoord apparaten uit de handel worden genomen. Konsumenten Kontakt heeft soortgelijke be zwaren. De consumentenorganisatie vindt dat mensen hun apparaat moeten kunnen inleveren en rec.ht hebben op financiële genoegdoening. Het genoemde antwoordapparaat is op afstand te bedienen en voorzien van een toestelgebon den toegangscode. De PTT garandeert schriftelijk dat het apparaat door die code dermate is bevei ligd, dat afluisteren onmogelijk is. De SWP onderzoekt in hoeverre juridische stappen tegen PTT Telecom zijn te ondernemen op basis van deze wat genoemd wordt 'mislei dende reclame'. De SWP concludeert dat de Manhattan 100 op geen enkele wijze de privacy bescherming biedt die wordt beloofd. Het bezwaar zit in de toegangscode van de Manhattan 100, waarop de beveiliging berust. Die bestaat slechts uit éen cijfer. Als je je telefoon een bepaald aantal keren hebt horen overgaan en het cijfer intoetst, activeer je het antwoordap paraat. Dat kan een ander ook als hij of zij goed gokt. Vervolgens kan die de telefoonbeantwoor der op verschillende manieren manipuleren. Zo is het mogelijk op afstand de ingesproken bood schappen af te luisteren en te wissen. De Manhattan 100 is er al sinds begin 1991. Hoeveel er inmiddels zijn verkocht dan wel ver huurd, wordt om commerciële redenen niet be kendgemaakt. Insiders schatten dat het om 30.000 tot 50.000 toestellen gaat. Een woordvoer der van PTT Telecom volstaat met: „Ze lopen goed". De zegsman geeft overigens toe, dat de consu menteninformatie op het punt van de beveiliging 'niet correct' is. Het feit, dat de Manhattan 100 nauwelijks tegen afluisteren is beveiligd, moet volgens hem worden gezocht in de prijsstelling. De beantwoorder kost momenteel 119 gulden. „Alle waar is naar zijn geld", zegt de woordvoer der. „Over het functioneren van het toestel heb ben ons nooit klachten bereikt. Mochten gebrui kers toch de indruk hebben dat ze worden afge luisterd, dan zijn we direct bereid de afstands functies onklaar te maken". heerenveen» Medewerkers van een transportbedrijf in Heeren veen hebben gistermorgen in een container met koffie tweehon derd kilo cocaïne gevonden. De politie heeft de drugs, met een waarde van tussen de acht en tien miljoen gulden, in beslag ge nomen en vernietigd. De koffie is afkomstig uit Colombia en was bestemd voor de Douwe Egberts Fabrieken in Joure. De politie heeft geen flauw idee wie er achter de smokkel zit. 'Geen corruptie bij gemeente Maastricht' Auschwitzmonument wordt hersteld Amsterdam Het Auschwitzmonument in het Wertheimpark in Amsterdam wordt de komende maanden hersteld. Het monu ment, een ontwerp van Jan Wolkers, werd op 31 januari vlak voor de jaarlijkse Auschwitzherdenking vernield. Hoewel de ver nieling tot een golf van verontwaardiging leidde, bleken racisti sche motieven er niets mee te maken te hebben. Een werkne mer van het bedrijf dat het kunstwerk vervaardigde, de firma Van Tetterode, zei het monument te hebben vernield uit rancu ne tegen zijn baas. Lubbers langstregerende premier den haag Premier Lubbers wordt morgen de langstregerende premier in de Nederlandse geschiedenis. Op die dag is hij name lijk 3.908 dagen minister-president, evenveel als de huidige re cordhouder, de katholiek Ruijs de Beerenbrouck. Deze gaf tus sen de beide wereldoorlogen aan drie kabinetten leiding. Lub bers trad aan op 4 november 1982 en is onafgebroken in functie geweest. Er lijkt geen sprake te zijn van fraude of corruptie bij de ge meente Maastricht. Dat blijkt uit een eerste onderzoek dat oud-minister Van Dijk van bin nenlandse zaken heeft uitge voerd in opdracht van het ge meentebestuur. Aanleiding vormden de geruchten over smeergelden en snoepreisjes van ambtenaren en bestuur ders. Volgens Van Dijk zijn er wel bijzondere beloningen en onkostenvergoedingen in natu- ra gegeven, die soms opliepen tot achtduizend gulden per ambtenaar. Daarbij zijn volgens hem de regels niet altijd in acht genomen. Van Dijk adviseert daarom een diepgaand onder zoek naar de beloningen in te stellen. Directeur Bakhuis van NS Goederenvervoer: De ongeveer vijftig gedwongen ontslagen die het ministerie van economische zaken gisteren heeft aangekondigd, zijn de voorbode van een ontslaggolf bij de rijksoverheid. „Het eerste schaap is over de dam", aldus gisteren woordvoerder Corne lisse van de ambtenarenvak bond AbvaKabo. De ontslagen bij EZ zijn het gevolg van de Grote Efficiency Operatie (GEO). Het kabinet denkt met zevenduizend rijks ambtenaren minder toe te kun nen, waarvan EZ er 532 inlevert. Via herplaatsing, scholing en met behulp van outplacement bureaus is geprobeerd het over tollige personeel elders onder te brengen. Voor circa vijftig EZ- ambtenaren is dat niet gelukt: zij zijn te specialistisch. Het mi nisterie zal hen in de loop van volgend jaar ontslaan. 'Ontslagen bij EZ nog maar het begin'

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 3