Inchsrains benen sterker dan ooit 'Ditis de meest vervelende Tour' En zo zijn we in feite allemaal een beetje Belg. ÊT Tour de France DONDERDAG 15 JUL11993 ROUWERKERK •Chevalier: 1Rominger (Zwi) 203 km in 5.28.52 (37,036 km/u)! 2. Mejia (Col), 3. In durain (Spa), 4. Hampsten (VSt) 1.13, 5. Jaskula (Pol), 6 Breukink (Ned) 3.32,7 Rincon (Col), 8. Virenque (Fra) 4.35,9. Conti (Ita), 10. Mauleon (Spa), 11Martin (Spa' 67. Den Bakker 21.42, 69. Akker, 79 Bernard (Fra), 87. Millar (Sch), 121. Maassen 33.26,122 Dan ny Nelissen, 123. Jakobs, 130 Ni|dam, 132. Talen, 133. Cordes, 155. Mul ders, 166. en laatste Van de Laer (Bel) 48 09 Te laat binnen: Kirsipuu (Est) 54.22. Opgegeven Van Poppet Algemeen klassement: 1. Indurain40.58 17,2 Me]ia3.08,3. Jaskula 4.16, 4. Breukink 5.07, 5. Ro- ipsten 8 06, 7. 13.38,16. Chiappucci 13.56,17. Poelnikov (Oek) 14.51,18. Fignon 14.57, 19 Martin 15.28, 20 Dojwa 16.43, 21. Pillon 17.33,22. Bruyneel 17.45,23. Mauleon 17.46,24. Rincon 18.21,25 Vona (Ita) 18.22, 26 Eki- mov(Rus), 27. Bouwmans 19.32,28. Bolts (dui) 19 38, 29. Cubino 19.43, 30. Madouas (Fra) 19 49,52. De Vries 26.55, 78. Millar33.18, 82. Den Bak ker 35.37,84Van den Akker 37.39, 95. Nijdam 41.46,101Maassen 42 31,110. Nelissen43.43,128. Ta- 1,140 Cordes 49.25,157. Ja- Dagploegenklassement: 1Amaya 16.39 49. 2. Clas 16 40.00, 3. ONCE 16.44.02,4. Ariostea 16 46.14,5. Festina 16.46.35, 6. Ba- nesto, 7 CB-MG 16 47.38, 8. Mo- Algemeen ploegenklassement: 1. ONCE 123.18.52, 2. Banesto 123.26.28, 3. CB-MG 123.70 00,4. Ariostea 123.28.27,5. Motorola 123.28.37,6. Gatorade 123.35.12,7. Clas 123.35.20,8. Carrera 123.35.49, 9 Novemail-Laser 123.41 05,10.* Amaya 123.43 22,16. TVM 124.12.13,17. WordPerfect 124.14.30. Bergklassement: 1. Cassani (Ita) 60 ptn, 2 Claveyrolat (Fra) 55, 3. Rominger 53,4. Riis 52,5. Indurain 47,6. Mejia 43,7. Delgado 37, 8. Colage (Ita) 30,9. Francois Si mon (Fra) 26,10. Hamptsen 26. 174,3. Abdoesjaparov (Oez) 1 Sciandri (Ita) 125,5. Ludwig (Dui) 120, 6. Jalabert (Fra) 113, 7. Capiot (Bel) 84,8 Ferngato (Ita) 76,9. Mu seeuw (Bel) 74,10. Capelle (Fra) 72. De derail leur is een predsie- onderdeel van vrij eenvoudige tedmische constructie. Daar om komt het vrijwel nooit voor dat een derail leur het tij dens een koers begeeft, of er moet ergens een boutje niet goed zijn aangedraaid, zoals mogelijkerwijs bij Erik Breu kink gisteren het geval was. Met de derailleur kan een fiet ser de ketting al trappend van het ene naar het andere tand wiel overbrengen: hij laat de ketting letterlijk ontsporen. Dat gebeurt met twee derail - leurs, een bij dè zeven of acht tandwielen aan het achterwiel en een wat eenvoudiger exem plaar bij de twee tandbladen aan de trapas. De fietser regelt dit met de commandeurs, twee hendeltjes 'op het frame of aan het stuur, die via een dun staalkabeltje in verbinding staan met de derailleur. Door het kabeltje strak te trekken, tegen de druk van een sterke veer in, beweegt de derailleur over de tandwielen. Er zit een kooitje aan vast, waar de ket ting doorheen loopt. Tweege- leidewieltjes in het kooitje zor gen ervoor dat dit zonder wrij ving en aanlopen gebeurt. Nieuwe techniek, het kliksys- teem, zorgt ervoor dat het schakelen in vaste stapjes ge beurt:, waardoor misschakelen' niet meer voorkomt. THEO VAN DER KAAU Miguel Indurain leidt de dans door de Alpen. Van de Nederlanbders bleef alleen Breukink redelijk in de buurt van het geel. foto reuter GPD-VERSLAGGEVER Jean-Paul van Poppel zal deze Tour geen ritover- winning boeken. Neerlands topsprinter hield het gisteren bij de ravitaillering voorgoed voor gezien. Na 120 kilometer was het over en sluiten met 'Poppel'. Officiële reden van opgeven: „Buikpijn, misselijk, slap." Officieus de 'ziekte,van Festina', absoluut geen zin nog een meter verder te trap pen voor deze ploeg in de Tour. Gert Jakobs zal hem wellicht dra volgen. Van Poppel en Jakobs zijn niet echt gelukkig onder de leiding van Jan Gisbers' opvolger Bruno Rousel. Die van de Festina's in juli evenmin een eenheid heeft kunnen maken. De groepjes Fran sen/Hollanders en een Waalse Belg rijden als los zand door Frankrijk. Van Poppel vond zelf zijn snelste benen niet, hij werd verder buiten Jakobs ook op geen enkele wijze gesteund. Rooks verdween mysteri eus achter de coulissen en Lino kan zijn gele trui van vorig jaar geen ogenblik waarmaken. Alleen Virenque herstelde zich gisteren enigszins; maar hij staat inmiddels op twintig minuten. De Nederlandse renners, die hun contract heb ben geregeld via Gisbers' Festina-stichting, heb ben al sinds eind april geen geld meer ontvangen. Onder hen behoort Rooks. Van Poppel (als ook Jakobs en Van Aert) heeft een persoonlijk con tract met Festina-baas Rodriguez; hij zegt finan cieel nog niet te klagen te hebben, maar sportieve vreugde beleefde hij aan deze Tour geenszins. Vervelend Van Poppel eerder deze week: „Waar mijn botte sprints aan liggen? Ik weet het niet. Ik kan wel al lerlei oorzaken gaan opnoemen, maar ik houd niet zo van excuses. Zeg maar dat ik het niet zo goed naar mijn zin heb. Die Fransen hebben nog geen meter voor me gewerkt. Dit is in ieder geval de meest vervelende Tour, die ik heb gereden van dezeven." Ploegmaat Gert Jakobs wil het graag bevesti gen: „Ik verbeeld me helemaal niks, maar wat een dikke nekken hebben die Fransen! Ik moest van de week een keer een bidon halen voor Lino. Ik ging 'm hem brengen, en toen riep ie dat-ie er om twee had gevraagd... Wat een vreselijk mens. En als-tie nou presteerde." Van Poppel zowel als Jakobs hebben ook voor volgend jaar nog een contract bij Festina. Of ze het uitdienen? Jakobs: „Ik zal mijn werk blijven doen tot ik erbij neerval, maar misscien is het be ter, dat ik om een afkoopsom vraag. En me vrij maak voor een andere sponsor. Met Van Poppel daarheen ga. Want dit is niet leuk meer." De twee Nederlandse mogelijke beloften voor het rond- werk, Eddy Bouwmans en Danny Nelissen, be leefden gisteren niet de meest perspectiefvolle dag uit hun nog jonge carrière. Bouwmans werd 43ste op 13.15 min. en viel ver terug in het klasse ment (27ste, op 19.32 min), Nelissen stapte 'in de bus', die op ruim een half uur binnenkwam. Hij heeft nu drie kwartier achterstand. Bouwmans kwam gisteren nog veel tekort om in de voetsporen te kunnen treden van Neder landse klassementsrijders als Zoetemelk, Kuiper of Breukink. De Oostbrabander verloor in de eer ste Alpenrit elke illusie om een voorname rol te gaan spelen in het eindklassement. Al in de be klimming van de Glandon brak het contact met de top van het veld, waarna hij verplicht was ver der de hele dag achter zichzelf aan te rijden. Ritme „Ik hoopte vanzelf in mijn ritme te komen, maar het verbeterde niet. Ik heb zo lang mogelijk ge probeerd aan te klampen. Doe je het niet, dan kom je helemaal te zwemmen. Maar dat ik niet al te veel kon vandaag, bleek wel op de Galibier. Cornillet en Ekimov hebben bijna de hele klim honderd meter voor me gereden, maar ik kwam geen meter dichterbij." In het village de départ in Villard-de-Lans, trelpunt van iedereen die in de Tour de France een functie heeft, viel gistermorgen de spanning te snijden. Vol verwachting klopte ieders hart in het Alpendorp. Verwachtingen wer den uitgesproken, theorieën opgebouwd en analyses uit gewisseld. die er met kop en schouders bo venuit steekt. Maar wat te zeg gen van de Colombiaan Alvora Mejia op nummer 2, de Pool Zenon Jaskula op 3, de Deen Ri- is op 8 en Bugno vervolgens pas op 9. Chiappucci, die een klap van 8.49 min. kreeg, is pas terug te vinden op de 16de plaats. Slagveld Terwijl Indurain aan de streep behendig de massaal wachten de persmensen omzeilde, over zag zijn ploegleider José-Miguel Echevarri tevreden het door zijn kopman aangerichte slagveld. Echevarri: „Vandaag is duidelijk wie de Tour heeft verloren. Vol gende week zal worden beslist wie er gaat winnen. Maar voor mij staat het podium vast: Indu rain, Mejia en Rominger. Alleen weet ik nog niet in welke volg orde." Voor wat betreft Mejia en Rominger zal dat zo zijn, inzake zijn 'poulain' lijken er geen vraagtekens meer. De Tour is normaliter beslist. Slechts het noodlot (foutieve preparatie, ernstige valpartij) kan Indurain van een derde achtereenvolgen de triomf in Parijs afhouden. De enige die Indurain partij kan geven is Rominger. De 'muis' van Clas zou veel korter op de gele-truidrager hebben gestaan als hij niet zo was ge nekt door de*ploegentijdrit. Dit onderdeel, toch al discutabel in een individuele sport (ook al wordt er in ploegverband ge koerst), heeft op Romingers' to- taaltijd een wel heel verstrek kende invloed. Door domme pech moest hij het tussen Dinard en Avranches zonder zijn twee beste knechten (Gonzalez en Olano) doen. Daardoor vermorste hij 1.44 op Indurain. De jury deed er nog eens een minuutje bovenop om de Clas-renners elkaar hadden afgeduwd, als gevolg DICK HEUVELMAN Chiappucci zou het hele spel wel eens omver kunnen gaan rijden, Bugno deed het ook goed in de prognoses en Indu rain moest maar eens stevig aan de tand worden gevoeld. Een kenner als Bernard Hinault meende dat Indurain niet zo sterk meer was als voorheen, en dat gold zeker ook voor zijn ploeg. Dé kans, wist de vijfvou dige ex-Tourwinnaar, om de Spanjaard aan het wankelen te krijgen. Enkele uren later, toen de ka ravaan via de Glandon, de Téle- graphe en de Galibier in Serre- Chevalier was neergestreken, bleek dat ook iemand als Hinault de wijsheid niet in pacht heeft. Als er iets duidelijk werd in de eerste Alpenslag, was het wel de superioriteit van Mi guel Indurain Larraya. Want met de machtige benen van de Bask, die vandaag zijn 29ste verjaardag viert, is nog he lemaal niets mis. Integendeel zelfs, ze zijn zelfs nog nooit zo goed geweest. Dat leert de ba lans die na een sprankelende Tourdag kon worden opge maakt. De kopman van Banesto zette al zijn vermeende concur renten te kijk. Hij voerde, bijge staan door de Zwitserse ritwin naar Tony Rominger, een ge denkwaardig nummer op. Veegde de vloer aan met het Italiaanse tandem Bugno-Chi- appucci, gaf Erik Breukink en passant een tik mee, als ook ONCE's schaduwkopman Alez Zülle. De één wat meer dan de ander, maar allemaal werden ze door de soepel pedalerende Spanjaard aan gort gereden. En zo staat er na tien etappes een nogal verrassende top-10. Uit gezonderd Indurain uiteraard, Erik Breukink, de eenzame fietser, daalt de Col de Galibier af. Het decor is fraai, met sneeuw en Rominger zo'n forse duikeling in het klassement maakte, dat hij bij het meer van Madine al enkele uren voor de overige toppers op het startpodium voor de individuele tijdrit moest verschijnen. Kachelen Terwijl Rominger in hondeweer moest kachelen, konden Indu rain c.s. onder veel betere om standigheden een tijd neerzet ten. Volgens Jan Raas is Romin ger toen zeker ook nog eens twee minuten kwijtgeraakt. Bij elkaar geteld is heeft die ploe gentijdrit Rominger dus zo'n 4 minuten en 44 seconden ge kost. In Serre-Chevalier stond hij gisteren 5.44 in de min. Tel uit je verlies. Tot de verliezers behoorde ook Erik Breukink. Neerlands enige wielertrots kon deson danks terugzien op een goede prestatie. Hij reed naar (beste) vermogen en zou zijn verlies binnen de drie minuten hebben gehouden als in de afdaling van de Lautaret, luttele kilometers voor de meet, zijn derailleur het niet had begeven. Breukink ging in elk geval met ere ten onder, had op de Télégraphe zelfs nog geprobeerd bij Indurain weg te rijden. Even later waren de rol len definitief omgedraaid. Breukink: „Ach, Indurain en Ro minger zijn de twee besten. Ro minger heeft iedereen kapot ge reden en Indurain staat een tik keltje boven mij. Maar dat wist ik al een paar jaar." Breukink ziet na beklimming van de Galibier een podiumplaats op de Champs Elysées op de tocht staan. Hij verloor zijn tweede stek in het algemeen klassement aan Al- varo Mejia, samen met zijn kopman Andy Hampsten en de verrassende Pool Zenon Jaskula in het onmiddellijke spoor van Indurain en Rominger. Ook Jas kula gaat de Nederlander nu vooraf, terwijl Rominger inmid dels dreigend in z'n nek blaast. De vraag is of de ONCE-aan- voerder nu eens gevrijwaard blijft van zijn traditionele slech te dag. Gisteren dreigde vlak onder de top van de Galibier het lijntje bij hem te breken. Breu kink verloor toen een dikke mi nuut op het kwintet Rominger- /Indurain. „Toen had ik het echt even heel moeilijk. Maar ach, zo slecht is het niet gegaan. Als je ziet wie er allemaal afge reden zijn" PETER OUWERKERK GPD-VERSLAGGEVER Velen voelden zich gisteravond in Serre Chevalier precies zo als de Belgische wielerwereld zich al jarenlang moet voelen: kans- .loos voor de eindzege in de Tour. Nederlanders, Fransen, Zwit sers, Duitsers, maar vooral Itali anen waren gisteren, na de eer ste bergetappe in de 80ste Tour allemaal een beetje Belg: Breu kink op 3.32 min, Virenque op 4.35, Mottet op 5.04, Zülle op 6.57, Fignon en Bugno op 7.42, Roche op 8.49 en Chiappucci op 8.49. Vooral dat laatste gaf een schok: '11 Diavolo' onderging een metamorfose tot Tl povoro Diavolo', lot arme duivel. De to reador van de Tour, Miguel In durain, had de duivel al zijn tanden uitgerukt. Zijn enige commentaar: „Meer dan acht minuten? Mama mia, dal is wel erg veel..." Waar niets was te genin te brengen. En ook de andere Italiaanse hoop op een uitdagersrol, Gian ni Bugno, moest bij zijn moeder te rade: „Ik mag blij zijn als ik nog bij de eerste tien eindig." Het droeve lot van een verdwe nen regenboogtruidrager. Chiappucci (16e nu op 13.56) noch Bugno (9e op 10.14) had den kunnen reageren op de tempoversnelling van Rominger en Indurain in de eerste hecto meters van de Col du Telegrap- he, de aanloop dit keer naar de Galibier. Geen enkel ogenblik konden de twee Italianen de in druk wekken terug te keren naar de kop van het veld, zoals dat Breukink dat nog wel een keer lukte. Aanvallen Chiappucci had na zijn 'verlo pen' tijdrit rond het Lac de Ma dine aangekondigd, dat hem maar'één opdracht restte: 'aan vallen vanaf de eerste vijf kilo meter'. Wie het trieste genoegen had Chiappucci gisteren in de 18 ki lometer lange Galibier-klim te mogen volgen, die zag de ontta keling van een vleugellamme strijder. Geen molecule macht meer op de benen, zwalkend van de ene kant van de weg naar de andere, amper overeind gehouden door zijn lotgenoten Boyer, Madouas en Mauleon. De tienduizenden langs berg wand en ravijn, onder wie vele 'Chiappa'-fans, moesten lang wachten op de man die drie jaar lang de bolletjestrui met Cola Light verenigde, maar die dit keer niet nóg eens het bergklas sement zal winnen, en evenmin een nieuwe podiumplaats in het verschiet heeft in Parijs. Nooit zullen we de twee spor tieve types vei'geten, die hon derden meters met Chiappucci opliepen, die hem aanmoedig den, toeschreeuwden, van wa ter voorzagen, hem de Galibier wel hadden willen opduwen. De kleine coureur uit Uboldo ging er geen meter harder door rij den. Buiten adem smeet één van de twee tifosi de lege fles Rominger (voorgrond) en Indurain ii gedesillusioneerd tegen de rots- Dat was het dan Chiappucci? Droom voorgoed voorbij? Nooit een Tour de France op net pal mares? Het fatale antwoord komt steeds dichterbij. En het zal 'ja' zijn, zeker dit jaar. de afdaling, de etappe-winnaar en de gele-truidrager. foto Chiappucci had zich heel wat voorgesteld van 1993. Hij was getrouwd, had het veldrijden links laten liggen, was zeer am bitieus aan de start verschenen, maar faalde in zijn favoriete klimtijdrit van de Giro, r opnieuw buigen voor Indurain, ging in de Tourtijdrit van Madi ne onderuit, en gleed in de eer ste Alpenrit nog eens verder door. Jammer voor de Tour, zeker jammer voor Chiappucci, 'il LE^TOUR 12e etappe 16 juli 287,5km het eindklassement derhalve sympatico'in veler ogen. Isola Vrijdag 16 juli, 12de etappe Iso- la-Marseille (287.5 km) Typisch een rit voor hen die ge bruik willen maken van de rust na de Alpenslag. Jongens uit de tweede en derde échelons die met een ritzege in de Tour weer even vooruitkunnen met hun wielercarrière. Hoewel de aan komst zich prima leent voor de heren sprinters, lijken ziop voorhand kansloos gelet op het profiel in de laatste 60 kilome ter. Daarin moet nog even pit tig worden gekommen, tot 730 meter. Op vier kilometer van de streep is zelfs nog een hel ling van de 3de categorie. Enkele tijden: Start 9.30; Grasse (12.00); Draguignan (13.39), fi nish (17.08). TOURENTELLER Tiende etappe, Villard-de-Lans - Serre 0 km: 171 renners vertrekken om 10 07 uur in Villard de Lans voor de eerste etappe in de Alpen naar Serre Chevalier De rit telt 204 kilometer krijgen drie cols v gorie) 6 km C i km: Cipollini wint in Lans-en-Ver- cors de tussenspnnt voor Abdoes/apa- 15km. Cassani. Cornillet. Penmen Lemarchandontsnappen De maxima Ie voorsprong is met hoger dan 0.16 't%efgado.a< oya, Cenghi, n groep ren njn. Motiet l Alcala, Montoya, Cenghialta. Bourguignon, Bh en Claveyrolat 52 km De groep heeft een voorsprong van 1.55 78,5 km Op twintig kilometer van de top van de Clandon (1 e categorie) is het verschil opgelopen tot 2 20 Vier renners moeten uit de kopgroep moe ten afhaken 83.5 km: Colage rijdt alleen op kop. Sörensen volgt op 0 55. Montoya op 1 27. en de rest van de leidende groep op 2 02, het peloton heeft 2 35 ach terstand Armstrong, Bernard en Bruy neel zi/n d fftltar^Tc n de Clandon 1 Co- 120 km: Colage wordt teruggepakt door zim medevluchters 141,5 km Kopgroep heeft 3 25 op hebben de leiders nog steeds 3 25 voorsprong Paletti geeft op 146 km Jaermann heeft n/n mede vluchters verlaten Hij heeft 0 20 volgt óp 2 40 Halverwege de g nonaansluitint Peloton 148 km: Bourguignon het tweetal heeft 0 45 vi negen renners, 1 05 op Mottet, I 45 op Jaskula, Rominger. Hampsten, In durain, ftondon, Roche, 2 00 op Pert- i, 2.05 op Breukink, Me/ia. 2 10 op Chiappucci mc Claveyrolat p ■p, gevolgd do ignon, Cenghialta Poelnikov, Bugno Chiappucci moet lossen 154 km: Claveyrolat passeert als i ste de top, gevolgd door Delgado, Bourguign gta Elli, Conn inger als een n Mena Han en afhaken l 194 km Breukink raakt achterop door een defect aan het versnellingsappa- raatin de af daling 204 km Rominger verslaat Indurain en Me/ia in de sprint Breukink finisht als zesde op 3 32 Indurain blijft lei- TV donderdag Ned 3 BRT 2 EURO TV vrijdag Ned 3 BRT 2 EURO 10 00- 11.00 u 1300- 18.30 u

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 21