Leidsch Dagblad De Vries dreigt met looningreep 'Nederlands smeergeld ging naar Bouterse' Jockeys tussen de bulten Indiërs redden schamele huisraad Inkrimping leger treft changing of the guards 'Verloren kinderen' Britse rijk uit de schaduw BEL: Deze maand acties Leidse specialisten MINDER DAN DE HELFT! GOED NIEUWS NU MIE KORTINGEN IN DE OPRUIMING! OPRUIMING! DONDERDAG 15 JUL11993 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40208 LOSSE NUMMERS ƒ1,60 Ontslag generaal 5 Italië is woedend over het door de VN afge dwongen vertrek van zijn hoogste militair uit Soma lia, generaal Bruno Loi. Sunset Boulevard Andrew Lloyd I Webber kan in zijn handen knijpen: zijn 'Sun set Boulevard' is tot de cember uitverkocht Europa Cup FC Twente moet V/ het in de eerste ron de van de UEFA-Cup meteen opnemen tegen Bayern München Als sociale partners zelf niet op nullijn gaan zitten den haag.gpd Het kabinet wil desnoods met een speciale wet elke loonsverhoging volgend jaar verbieden, om zo de werk gelegenheid zoveel mogelijk te redden. Minister De Vries van sociale zaken wil een zogeheten loonmaatregel tref fen als hij komende maand geen overeenstemming be- teikt met werkgevers en vakbonden over de nullijn bij de lonen voor volgend jaar. De sociale partners hebben een loonmaatregel steeds als 'achterhaald' van de hand ge wezen. larissen en de uitkeringen. Door premie- ert belastingverlaging blijft de achteruitgang in koop kracht beperkt. Zonder extra maatregelen dreigt de werkloos heid eind volgend jaar uit te ko men op een naoorlogs record van 720.000. De dreiging met een loon maatregel lijkt vooral bedoeld om de sociale partners onder druk te zetten. De Vries heeft zelf eerder zijn twijfels geuit De bewindsman wil met de so ciale partners een 'solidariteits pact' sluiten, met afspraken over deeltijdwerk, scholing en verhoging van het arbeidskos tenforfait (belastingaftrek voor werkenden). Daarnaast stuurt het kabinet aan op het afzien van loonstijging volgend jaar. Het kabinet houdt zelf de nul lijn aan voor de ambtenarensa- over de haalbaarheid en het nut van een wettelijk opgelegde loonstop. De wet staat een loonmaatregel alleen maar toe als het algemeen belang dit noodzakelijk maakt. Dat bete kent dat de sociale partners al tijd naar de rechter kunnen stappen om hem te laten uit maken of het kabinet terecht een loonmaatregel heeft afge kondigd. Het kabinet zelf ver wacht dat de economie eind dit jaar weer aantrekt. Daarnaast volgt na de verplichte loonpau- ze vrijwel zeker een inhaalslag. Bij de afgelopen CAO-bespre- kingen schermde het kabinet ook al met een loonmaatregel en drong het aan op de nullijn. Toen negeerden werkgevers en bonden het dreigement en zette het kabinet de woorden ook niet om in daden. MM wassenaar De kamelenren was gistermiddag een jolig onderdeel van de 27ste Dag van het Paard op de Wassenaarse Renbaan Duindigt. De ka melen renden alle kanten op, behalve de goede. Uiteindelijk werd Charly met jockey Adrie de Vries tussen de bulten winnaar. Eerder was kameel Sheba al over de finish gekomen, maar zij had berijder Ronald van de Kraats afgeworpen. De dag van het paard viel gisteren letterlijk in het water, maar ondanks de plensbuien die bijna de hele dag aanhielden, trokken de verschillende onderdelen van het hippische evenement nog ruim 3.500 toeschouwers. foto loek zuiderduyn algemeen klasseme nt. 1 Miguel Indurain 40:58.1^ 2 Alvaro Mejia op 3.08' j Zenon Jaskula dB4"16' ERIK BREUKINK op 5.07' f5 r Tony Rominger 3 r1*> op 5.44' g Andrew Hampstenop 8.06' j Charly Mottet op 9.44' 0 Biarne Riis jij op 9.55' n Gianni Bugno 8 cl5 op 10.14' ,n Alex ZUIIe op 11.09' i OD 10 min. 7 min 4 min. TOUR D Er zijn dagen dat ik dolgraag, met een jagershoedje op mijn hoofd en een korte leren broek rond mijn gat, op een al pentop zou willen staan. Lekker een potje jodelen. Gisteren was zo'n dag. Want, nondeju, wat heb ik een mooie sport gezien. De prijs voor de IJzeren Hein gaat natuurlijk naar Indurain. Dat gaat maar door in hetzelfde, onver woestbare tempo. Dat verblikt en verbloost niet. Toegegeven, je hart gaat er misschien niet sneller van kloppen; het valt eerder stil bij het zien van zo'n machine mens. Maar kunst is het wel. Het kleine IJzeren Heintje gaat naar Erik Breukink. Die heinde door in zijn eigen tempo. Dat was te laag, helaas. Maar toch, als ik hem was geweest, was ik allang van paniek in het ravijn gespron gen. En wie had Muis Rominger nog verwacht? Niemand dus. Be halve ik. Want ik verdenk Muis er nog steeds van dat hij een komi sche verrassing in gedachten heeft. Dat hij, óf vandaag óf in de Pyreneeën plotseling een alpen hoorn tevoorschijn tovert en die tussen de spaken van Indurain steekt. In dat geval kan Breukink altijd nog als derde eindigen. Wat voor zo'n brave schoonzoon nog niet eens zo slecht u zi/n. LOUIS FERRON Verdachte: Voonnalige legerleider Suriname betrokken bij omkoopschandaal ALKMAAR GPD De miljoenen guldens smeergeld die Ne derlandse ondernemers zouden hebben betaald om te kunnen exporteren naar Suriname, zijn onder meer naar de voor malige Surinaamse legerleider Desi Bou terse gegaan. Dit zou een groentehande laar uit Zuid-Scharwoude tegenover de Haagse politie hebben verklaard. De Haagse officier van justitie wil de betrok kenheid van Bouterse bevestigen noch ontkennen. De politie arresteerde de za kenman uit Zuid-Scharwoude en een collega-ondernemer uit Naarden vorige week. Tegelijkertijd nam de fiscale in lichtingen- en opsporingsdienst (FIOD) bij invallen in hun bedrijven een deel van de administratie van diverse firma's in beslag. Bij elkaar sloeg justitie toe op negentien adressen in Nederland en Bel gië. Volgens justitie wordt het aangehou den duo verdacht van onder meer om koping en valsheid in geschrifte. De ondernemers zouden invloedrijke Surinamers bij het Centraal Inkoopbu reau Suriname twee jaar lang smeergeld hebben betaald om hun koopwaar te kunnen exporteren. Een Haagse politie woordvoerster spreekt van 'miljoenen guldens'. De rekeningen die de Neder landse bedrijven stuurden, vielen fors hoger uit dan de waarde van de gelever de goederen. Het verschil zou zijn betaald aan on der anderen Bouterse, president Goed schalk van de Surinaamse Centrale Bank en A. Mungra, voormalig directeur van de Surinaamse luchtvaartmaatscheppij SLM. De advocaat van de man uit Noord-Scharwoude heeft dit naar buiten gebracht. Volgens hem was de Alkmaar- se belastingdienst geïnformeerd over de betaalde 'commissiegelden' en ging de dienst daarmee akkoord. Een woord voerder van het belastingkantoor wilde niet ingaan op deze bewering. new delhi» Bewoners van hutten langs de Indiase rivier de Yamuna redden wat er te redden valt van hun schamele huisraad, nadat de rivier buiten haar oevers is getreden. Door overstromingen in India zijn al zo'n 170 doden gevallen en raakten duizenden mensen dakloos. foto epa De in rode ('s winters grijze) tunieken gestoken soldaten die de Britse koningin Eliza beth beschermen, zullen niet langer elke dag het beroemde ritueel uitvoeren van het wis selen van de wacht, the chan- ging of the guards. Dat zal ze ker leiden tot teleurstelling bij de horden toeristen die zich dagelijks verdringen voor de hekken van Buckingham Palace. Het Britse ministerie van defensie deelde gisteren mee dat de militaire bewakers bij de paleishekken, een van de topattracties van Londen, vanaf dit weekeinde nog maar eenmaal per twee dagen op de bekende afgemeten en on verstoorbare wijze de wacht zullen wisselen. De soldaten, die karmozijn rode uniformen en zwarte be- t dragen, zijn volgens nodig voor an dere, minder opvallende ta ken in het inkrimpende Britse leger. Een van de regimenten die aan de ceremonie deelne men, de Coldstream Guards, wordt later dit jaar naar Bos- nië-Hercegovina gezonden. De koningin, die volgende maand haar paleis deels voor toeristen openstelt om geld binnen te krijgen, heeft be grip voor de stap, maar de toerisme-industrie in Londen is met stomheid geslagen. „Dit is iets wat elke bezoeker in Londen wil zien", zegt ve teraan-gids Ian Clark. „Ik ben verontwaardigd namens mijn collega's en de vele duizen den toeristen die zich bij de hekken zullen verdringen om te worden teleurgesteld." BBC zendt vandaag documentaire over 'deportatie' weeskinderen uit Geen krant ontvangen? 071-143241 het woord IS aan Dan Schorr Oprechtheid, als je dat kunt veinzen, dan heb je het gemaakt optelevisie. vandaag Feiten en meningen2 Gesprek van de zomerdag 15 Info18 Schrijvende Lezers- Sport het weer leiden caroline van overbeeke De 480 specialisten van de Leid se en de Haagse ziekenhuisen behandelen in de week van 26 tot en met 30 juli alleen spoed eisende gevallen. Ook in de we ken van 23 tot en met 27 augus tus en 20 tot en met 24 septem ber blijven de poliklinieken en de operatiekamers van de regio- nele ziekenhuizen dicht, behal ve voor spoedgevallen. De specialisten protesteren tegen de maatregelen van staatssecretaris Simons om het aantal verrichtingen te beper ken en de kosten van specialis tische hulp terug te dringen. In deze regio doen zestig spe cialisten mee van het Leidse Diaconessenhuis en het Rijn land Ziekenhuis, met vestigin gen in Leiderdorp (Sint Elisa beth) en Alphen aan den Rijn (Rijnoord), in de Haagse regio gaat het om de volgende zie-- kenhuizen: Sint Antoniushove, Bronovo, Leyenburg, het Rode Kruis Ziekenhuis, het Westeinde Ziekenhuis, het Diaconessen- huis in Voorburg en 't Lange Land Ziekenhuis in Zoetermeer. De specialisten van het Aca demisch Ziekenhuis Leiden (AZL) doen niet mee met de 'budgetbewakingsweken' om dat zij in loondienst zijn. Wel hebben ze verklaard de acties van hun collega's te ondersteu nen en tijdens de actieweken geen patiënten uit de andere ziekenhuizen over te nemen. Trainingsbroek in pol./katoen met katoenen voering. In div. kleuren. Moten S-M-L-XL. Eerst wat zon, later regen Wolkenvelden, maar ook af en toe ij zon. Vooral in de avond weer kans op regen Middagtemperatuur on geveer 19 graden. Zwakke tot ma tige veranderlijke wind. meest westelijk, kracht 3 of minder. Hasjkwekerij in flatwoning voorschoten wilfred simons Een professionele hennepkwe kerij. Die trof de politie dins dagnacht aan bij een inval in een flat aan de Voorschotense Anthonie van Leeuwenhoekka de. De flat werd niet bewoond, maar was louter ingericht voor de produktie van hasj en mari huana. Door de hele flat liep een af zuigsysteem, waarvoor de kwe kers gaten in de muren hadden gehakt. Verder trof de politie plantenbakken, planten, een compleet irrigatiesysteem en twintig groeilampen aan. Tij dens de inval was niemand in het gebouw aanwezig. De politie was de kwekerij al een tijdje op het spoor. Volgens een woordvoerder is de aan houding van de kwekefs een kwestie van tijd. I-eidsch Dagblad g* gjfc. NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTF. 2 WEKEN GRATIS. Ja, dat is goed nieuws. Dus neem ik nu een abonnement. i Voorlette rsm/v i Postcode, Plaats I Tel.: ITAPIJTEN GORDIJNEN7 londen «AFP-Independer Zie adv, pagina 10 in dit blad De opruiming van Pro veste. Dat is pas een échte Haarlemmerstraat 149 Leiden Tel. 071-121075 Na veertig jaar stilte worden de Britten ge confronteerd met een van de zwartste blad zijden uit hun geschiedenis: de gedwongen ballingschap van duizenden kinderen, die de uithoeken van het empire na de Tweede Wereldoorlog met 'Brits bloed' moesten re vitaliseren. De BBC doorbreekt vandaag het taboe door een Australische documentaire over de zaak uit te zenden. Tussen 1947 en 1967 hebben de Britse autoriteiten tienduizenden wezen en verla ten kinderen 'geëxporteerd' om de kroon kolonies met name Canada, Australië, Nieuw-Zeeland en (toen nog) Rhodesië met 'Brits bloed' te bevolken. Omdat geen enkel officieel document openbaar is ge maakt, lopen de schattingen over hun aan tal uiteen van 20.000 tot 50.000. Van hen werden er 10.000 naar Australië gestuurd. Meestal waren de slachtoffertjes, soms niet ouder dan vier, aan instellingen toever trouwd door alleenstaande of gescheiden ouders die door de oorlog waren verarmd. Vervolgens kregen de kinderen te horen dat hun ouders dood waren, terwijl aan de ou ders werd verteld dat de kinderen waren ge adopteerd door rijke gezinnen, die niet meer te bereiken waren. In werkelijkheid werden ze met instem ming en medewerking van instellingen als de katholieke kerk en het Leger des Heils per schip afgevoerd naar verre uithoeken. In sommige van de 'charitatieve instellin gen' waar ze terechtkwamen, werden ze veroordeeld tot een soort slavernij. Slechts dankzij de vasthoudendheid van Margaret Humphreys, een ambtenaar in het Britse Nottingham, kwam de zaak aan het licht. In 1986 ontving ze een brief van een Australische die als kind was 'gedepor teerd' en die smeekte haar te helpen haar familie terug te vinden. Zeven jaar later heeft Humphreys' stichting Child Migrants Trust honderden gescheiden gezinnen weer herenigd. In de kaartenbak staan 5.000 na men van verbannen kinderen en 30.000 verzoeken om familie op te sporen. In Australië is Humphreys gevierd en krijgt zij financiële steun van de regering voor haar werk, maar bij de Britse autoritei ten stuit ze op een muur van stilzwijgen. Verzoeken om subsidie blijven onbeant woord, toestemming om archieven te bekij ken krijgt ze niet. „De tijd dringt", zegt Humphreys. „Elke dag vinden we wel het spoor van een familie terug, waarbij we te laat zijn. De gezochte ouders zijn al dood." Het valt de regering zwaar schuld te beken nen, zo klaagt ze. „We kunnen gewoon niet toegeven dat we duizenden weerloze kinde ren zoiets hebben aangedaan." Het eerste deel van de TV-documentaire The Leaving of Liverpool wordt vanavond om 22.30 (Nederlandse tijd) uitgezonden op BBC1. Pagirra 5: "Voor hei eerst voelde ik me een compleet mens'. Na dc eerste 2 weke betaal ik mijn abonncm Per maand, automatisch (ƒ28.75)

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 1