Columns verheven tot literatuur Cultuur&Kunst Film/Boeken 'Jeugd'-thrillers zorgen voor spanning in vakantie Rampestampende ongein op ritme van een drilboor Get Back van Richard Lester stelt als documentaire weinig voor Relatiesores op muziek DONDERDAG 15 JUL11993 19 Bewogen Koper boeiend boek boeken recensie» jan pieterse Rob Boonzajer, Bewogen Koper, van koloniale kapel tot wereldblaasor- kest. Uitgeverij De Balie/Novib Am sterdam, 39,50 De film Bewogen koper van Johan van der Keuken. De cd's Frozen Brass; PAN records De manifestatie Bevroren Koper is ge pland voor 9 september 1993 in In het boek Bewogen Koper combineert Rob Boonzajer zijn liefde voor instrumen ten met die voor andere culturen. Als antropoloog is de schrijver verbonden aan de Universiteit van Amster dam en als muzikant speel de hij mee in produkties van onder andere Perspekt, Hauser Orkater en de Ge broeders Flint. Bewogen Koper maakt deel uit van het project Be vroren Koper. Dat behelst, ndast het boek, een film van Johan van der Keuken, twee cd's en muziekmanifesta ties. Boonzajer - bezocht lan den als Nepal, Minahassa, Ghana en Suriname om het koperinstrument terug te vinden. In de koloniale tijd werden die over de hele we reld verspreid om de inlan ders te bekeren. Het blijkt dat de vanuit Europa ge brachte westerse deuntjes zijn ingepast in de eigen so ciale en muzikale tradities van de betreffende streek. Boonzajer is de eerste die aandacht besteedt aan de koperorkesten daar en hoort de tonen van het Wil helmus, Daar bij die molen en psalmen. De bevlogen verteller Boonzajer geeft in het fraai vormgegeven boek een beeld van de plaats die de muziek daar in het dage lijks leven inneemt, van bruiloft tot begrafenis. Verder is er een overzicht van blaastradities en boei ende beschrijvingen van ontmoetingen met prachti ge figuren. Eén daarvan is Jopie Vriese in Paramaribo die na eén leven als muzi kant 'bij dé laatste halte staat, maar de bus komt nog niet.' Beste werk van Renate Rubinstein is onvergankelijk In de literatuurgeschiede nis is niets zo vergankelijk als de column of het cur siefje. Dat komt omdat het genre aan zijn belangrijkste eigenschap, namelijk die van de actualiteit, te gron de gaat. De meeste colum nisten plaatsen niet meer dan voetnoten bij de waan van de dag en die is nu eenmaal snel vervluchtigd. Met die wetenschap kun je je afvragen of de dure uit gave van het Verzameld Werk' van Renate Rubin stein wel gerechtvaardigd is. Immers, waarom zou den de stukken en stukjes van haar, na dertig jaar wel herleesbaar zijn? jeugdliteratuur recensie casper maftkesteun. 'De B van Bandiet' door Lionel Davidson, illustraties George Sharp, uitg. Sjaloom. 'Brand om middernacht' door Lionel Da vidson, illustraties Tony Moms, uitg. Sja loom; 'De stem in de kast' door Bies van Ede, illustraties Wouter Olaerts, uitg. Zwi|- zen, 16,95; 'Waterrovers' door Tais Teng, illustraties Danny Juchtmans, uitg. Elzenga, 23,90. Thrillers zijn in. Er is een week van 'het spannende boek', er is de Gouden Strop voor de beste thriller van het jaar en de 'ge wone' literatuur schaamt zich er niet meer voor het spannende boek in te lijven. Geen wonder dat het genre de laatste tijd ook in de wereld van het kinderboek meer en meer doordringt. Hoewel kinderen van een jaar of acht nog de nodige moeite met het lezen van het woord 'thriller' zullen hebben, is er naast 'de kleuterencyclopedie' en 'de kinderbijbel' nu ook een serie die 'mijn eerste thriller' heet. Uitgeverij Sjaloom tekent voor deze serie 'bijzonder span nende boeken voor kinderen vanaf 8 jaar'. Zowel De B van Bandiet als Brand om midder nachtzon door Lionel Davidson geschreven. Beide boekjes zien er goed uit. De illustraties van George Sharp in de eerste en die van Tony Morris in de twee de uitgave zijn aantrekkelijk. Fors, kleurrijk, vakkundig gete kend en de spanning druipt van elke tekening. Zoiets wordt snel gekozen. Het schrijven van een span nend en geloofwaardig verhaal voor jonge lezers blijkt een stuk moeilijker. Vooral De B van Bandiet overschrijdt al gauw de grenzen van de logica. Brand om middernacht is minder dol. Annie en haar broertje beide boeken hebben dezelfde hoofd personen logeren bij oom Dick op de boerderij. Annie heeft haar zinnen gezet op een middernachtelijk partijtje, dus gaat het tweetal 's nachts de hooischuur in. Daar komt een gevluchte boef die met een brandende sigaret in slaap valt en zo de schuur in vuur en vlam zet. Annie en broertje redden de boerderij. Ook de boef wordt nog gevangen. Beetje gezocht, maar niet zeer overdreven en voor de doelgroep een voldoen de spannend verhaal, dat wat onevenwicht van taal is. 'Waterrovers', de nieuwe 'milieu thriller' van Tais Teng. De omslag tekening is van Danny Juchtmans. De Haarlemse auteur Bies van Ede heeft de inspiratie voor De stem in de kast gevonden in zijn woonplaats. Zijn goed ge construeerde verhaal over een schizofrene, getikte tandarts speelt in de oude fabriek waar vroeger Haarlemmerolie werd gemaakt en waar nu de tandarts van de auteur woont. Tandarts Vogelenzang in het boek is uit vinder van een verjongingsmid del dat hij met geweld op aller lei mensen uitprobeert. Maud en Gideon komen door eigen speurwerk achter het mysterie. Een heerlijk griezelverhaal dat in zijn soort zeker zo aantrekke lijk is als Waterrovers, het nieu we boek van Tais Teng. Waterrovers speelt in de 21e eeuw. Water is een zeer schaars en dus erg kostbaar artikel ge worden. De rijken hebben ge noeg, de armen komen om van dorst. De strijdbare, onder grondse groepering WW fWater Voor het Volk) vecht voor gelij ke waterrechten. Lenya, dochter van een stuurmar^(thuis, via af standsbediening) van de ijswa tertanker Aquanova, wordt via WW'er Enrico helpster van de armen. Maar de beweging wordt misbruikt. Samen met Lenya ontmaskert Enrico het geboefte. Spanning tot het eind, vlot geschreven, goede plot, mooie ontknoping. Jammer van enkele grove spelfouten als 'fon- tijn'. Toch maar naast de Gou den Strop mee in de koffer. Of als alternatief thuis op de bank. Wie haar werk onvoldoende kent en daarover twijfelt, kan gerustgesteld worden. Ik heb het eerste deel, waarin het beste werk uit de periode 1961 tot en met 1973 bijelkaar gebracht is, gelezen en ben van mijn stoel gevallen. Het is nog steeds goud en edelsteen wat er blinkt in dit boek! Neem het verslag Jood in Ara ble, Goi in Israël uit 1967. Bij herlezing blijkt dat deze scherp zinnige analyse van het Israë- lisch-Arabisch conflict vijfen twintig jaar na dato nog niets van zijn juistheid heeft inge boet. Rubinsteins opvattingen die destijds nogal wat stof de den opwaaien omdat Neder land onvoorwaardelijken vooral kritiekloos achter Israëls politiek stond, zijn zo verbluffend goed geformuleerd, dat het boek nu nog heel goed als inleidende li teratuur kan dienen voor stu denten politicologie die zich in deze materie wensen te verdie pen. Ik heb dit stuk ook nu weer in één ruk uitgelezen en ben nog eens met de neus op de fei ten gedrukt: Rubinstein is het beste wat Nederland op het ge- Renate Rubinstein: Goud en edelste bied van de columnisterij te bieden heeft, de Blokkertjes, Hoflandjes en Grijsjes ten spijt. Eigenlijk is dat niet zo ver wonderlijk, want Rubinstein was bij leven en welzijn al bezig een legende te worden. De lezer kon dat wekelijks toetsen aan de schitterende column die ze voor Vrij Nederland schreef. Ze zaaide daarin soms zoveel wind, dat het wekenlang stormde. Le gendarisch zijn bijvoorbeeld de Weinreb- affaire of de polemiek met Piet Grijs die de redactie van het weekblad bijna in twee kampen dreigde te verdelen. Het zijn met name deze 'Ta- markolommen' (in Deel 1 zijn de beste uit de beginperiode opgenomen), waaraan Rubin steins schrijfkunst en dus ook de onvergankelijkheid van haar werk het best zijn af te lezen. De originaliteit zat 'm behalve in details waarmee ze haar be toog nuanceerde, ook in de overbrenging van het onder werp naar een andere context, haar privédomein bijvoorbeeld, zodat ze altijd wel een kant aan een zaak wist te ontdekken die nog door niemand belicht was. Door de persoonlijkheid in haar stijl (de onvervalsbare Renate- Rubinstein-toon, zal ik maar zeggen) wist ze bovendien het onderwerp of het nu over Is raël, Vietnam, kamerplanten, ARCHIEFFOTO KIPPA poezen of terrorisme ging los te maken van de actualiteit. Een groter compliment is er voor een columnist niet denkbaar. Jammer, dat Renate Rubinstein er niet meer is. Gelukkig maar, dat haar geest nog vaardig is in haar Verzameld werk, waarvan ik Deel 1 met zoveel verbazing, plezier en instemming heb gele zen. Het is alsof haar proza gis teren is geschreven. Russische prijs voor 'Kinderjaren' den haag/moskou» De recent gemaakte verfilming van Jona Oberki's Kinderjaren is bekroond met de prijs van het Interna tionale filmfestival in Moskou. De titel van de door Italianen, Frqnsen en Hongaren gemaakte film is Jona, who lived in the wale. De regie isin handen van Roberta Faenza, de hoofdrollen worden gespeeld door Jean Hugues en Juliet Aubrey. De muziek is van Ennio Morricone. De film werd eerder bekroond met prij zen voor regie, boekverfilming en kostuums. De Noorderlingen weer in de prijzen Amsterdam De Nederlandse speelfilm De Noorderlingen heeft de eerste prijs de Gouden Rosa Camuna gewonnen op het Italiaanse filmfestival Bergamo Film Meeting, dat van 4 tot 11 ju li plaatsvond. De Noorderlingen van regisseur Alex van Warmer dam en producenten Laurens Geels en Dick Maas heeft al ver scheidene prijzen in de wacht gesleept. De film kreeg Gouden Kalveren voor de beste regisseur en de beste acteur en vier Felixen, de Europese filmprijzen voor Best European Young Film. In Stockholm kreeg de film tijdens het International Film Festival de eerste prijs voor het beste Teenage Mutant Turtles: recensie »jos de putter Teenage Mutant Ninja Turtles III. Te zien Lido 4, Leiden en Euro 4, Alphen a/d Rijn. Van alle vervolgfilms die er in Hollywood gemaakt worden, zijn de Teenage Ninja Turtles ongetwijfeld de slechtste. Dat was al zo toen de reeks nog geen reeks was. De eerste twee Ninja Turtles wisten verschil lende critici reeds te schokken vanwege hun onbeschaamd de- bilisereride werking. Met de derde is het niet anders, maar de markt groeit nog steeds. Het Amerikaanse vakblad Variety voorspelde dat de film zou flop pen, maar dat kwam niet uit. Er zijn tot nog toe weinig po gingen ondernomen om het succés van de Teenage Mutant Ninja Turtles te verklaren. Het lijkt ook alsof er geen ander concept aan de films ten grond slag ligt dan geprononceerde stompzinnigheid. De ram pestampende ongein is on veranderlijk gelardeerd met heel slecht s geënsceneerde knokpartijen en verregaand seksisme, alles gempnteerd op het ritme van de drilboor. On rustbarend is ook het totale ge mis aan relativering of ironie. Zo zijn de Teenage Mutant Turtles de meest verwerpelijke optelsom van leeghoofdige en behoorlijk agressieve videospel letjes, licht fascistoïde cartoons en computergestuurde basrit- mes, kortom alle nauwelijks in kaart gebrachte verslavingen van grote stad-teenagers. Vergis u niet; deze films zijn geen cult, er zitten geen dubbe le bodems in, geen verwijzingen naar de effecten van de massa cultuur, het is niets anders dan doof, blind en agressief maken de pulp. De vier» mens-schild padden uit de titel reizen dit keer terug in de tijd, ,naar ze- ventiende-eeuws feodaal Japan, waar ze verwikkeld raken in de strijd tussen twee dynastieën. Zoals altijd gaat iedere plotont- wikkeling (bijvoorbeeld de lief de tussen een rebels meisje en de&oon van een wrede heerser) verloren in het geweld waarmee Japanse knokpartijen worden vermengd met New Yorkse hip hop. Het onophoudelijk gelach van de filmhelden om al de trammelant die ze veroorzaken, dreunt nog lang na. De Teenage Mutant Turtles- films zijn niet gewoon slecht, ze zijn gemeen. Voor de kritiek zouden ze het punt moeten vor men waarop weer eens nage dacht wordt over de lang ver vlogen dagen van het moralis me in de beoordeling van de wegwerpcultuur. BIOSCOPEN AMSTERDAM FILMS IN LEIDEN film recensie john oomkes Get Back, verfilming van Paul McCartney World Tour, 1989/1990. Regie: Richard Lester. Band. Paul Linda McCartney, Hamish Stuart Robbie Mcintosh (gita ren), Paul 'Wix' Wickens (toetsen) en Chris Whitten (drums). Te zien: Calypso 1. Amsterdam Father MacKenzie kent u mis schien niet, maar Eleanor Rigby wel. Eleanor Rigby is een van de twee songs die Paul McCartney tijdens de Beatle-jaren schreef voor strijkkwartet en stem. Het andere stuk, Yesterday, zou uit groeien tot de meest gespeelde origineel èn de meest gecopi- eerde song uit de popmuziek. Yesterday is een bijna lar moyante mijmering over gemis te kansen. Mooi en glad, maar, zoals zo vaak bij McCartney, bijna tè mooi en ietwat tè glad. Eleanor Rigby is een ander ver haal. Het is een observatie over een vrouw die vereenzaamd sterft. Haar pastoor, Father MacKenzie, begraaft haar en denkt na over wat was en wat niet mocht zijn. Beide stukken nemen een op vallende plaats in tijdens het programma dat McCartney speelt tijdens zijn laatste we reldtour. Ze geven enige diep gang aan het spektakelstuk dat de voormalige Beatle tijdens dertien onafgebroken maanden van touren overal ter wereld op voerde. De tour zelf vormde mede daardoor een bevestiging van de positie die Paul bekleedt in de wereld van het entertain- thousiaste overjarige rocker, dan weer van een man, die sad der but wispr geworden is. Een groot deel van zijn publiek ver toont dezelfde gespleten per soonlijkheid. Richard Lester was ooit de re gisseur van Beatlefilms als Help! en A Hard Days Night en van de Lennon-film How 1 won the War. Hij werd door McCartney overgehaald om de tournee van 1989/1990 te verfilmen. Voor hem moet het weerzien met Paul een vleesgeworden Get Back zijn geweest, want hij doorklieft de herinneringen die McCartney op het concertpodi um ophaalt met shots uit zijn Paul McCartney in Get Back van Richard Lester. films van weleer. Als een Father McKenzie buigt hij zich over wat er van de jaren zestig rest en laat hij de zandkorrels van het vers gedolven graf door zijn vingers rollen. Mijmeringen zijn mooi, als het resultaat te begrijpen zou zijn. Als deze documentaire im pressie van de wereldtournee maatgevend moet zijn voor Les- ters huidige filmkwaliteiten dan is het daarmee ernstig gesteld. Op zeker zeven plaatsen heeft Le: 16 35 laten snorren. In zijn overijve righeid om elk detail vast te leg gen heeft hij in de montage fragmenten uit verschillende shows enkele keren zelfs binnen de duur van een song aan el kaar gelast. Zodat je Paul nu eens in het ene, dan weer in het andere shirt ziet staan, en Linda nu eens met opgestoken, en dan weer met steil haar figure- Als documentaire stelt Get Back weinig voor. Zelfs in de volgorde van de songs wordt af geweken Vein het standaard schema van Pauls setlist, zodat je nooit een betrouwbaar beeld krijgt van hoe een enkel concert wordt opgeböuwd. Het resultaat is een grote Ster-reclame voor iets wat op de Wondere Wereld van Peter Stuyvesant lijkt. Flit - el, kleurig, veel geklap het rook een illusie c vegwa; ALFA 1 Leidseplein tel. 6278806 Mad Dog and Glory 16 j., dag. 13.30, 16, 19.30,22 ALFA 2 Red rock west 16 j., dag. 13.30, 16, 19.30,22 ALFA 3 Sound of music a l zazo 12 Singles a.l., dag 15.45, 18.45, 21.30, do vr ma di ook 13 ALFA 4 Scent of a woman a.l., dag. 20.30 Bambi a.l dag. 13, 15.45, 18.45 ALHAMBRA 1 Weteringschans tel. 6233192 Malcolm X 12 j„ dag. 20 ALHAMBRA2 Falling down 16 j., dag. 18.45, 21.30 BELLEVUE CINERAMA Marnixstraat 400 tel. 6234876 Indecent proposal a.l., dag. 13.15, 16, 18.45,21.30 CINERAMA 2 Whispers in the dark 16 j., dag. 13.15, 16, 19.15,22 CALYPSO 1 Marnixstraat 402 tel. 6234876 Get back dag. 13.15, 16, 19.15, 22 CALYPSO 2 A few good men a.l., dag. 13.15, li, 18.45,21.30 CINECENTER-CINEMACORALINE Lijnbaansgracht 236 tel. 6236615 Arizona dream 16 jdag. 14.30, 19.15,22.15 CINECENTER-PEPPE-NAPPA 12 jdag. 14.30, 17, 19.30, 22 CINECENTER-PIERROT Simple Men 16 j dag. 14.30, 19.30 In the soup 16 j., dag. 17, 22 CINECENTER-CINEMA JEAN VIGO Lesnuitsfauves 16 j„ dag. 14.30, 17. 19.30, 22.15 CINEMA 1 INTERNATIONAL August Allebèplem 4 tel. 6151243 Cliffhanger 16 dag. 19. 21.45 CINEMA 2 INTERNATIpNAL Falling down 16 j., dag. 18.45, 21.30 CITY 1 Leidseplein tel. 6234579 Cliffhanger 16 dag. 13.15, 16, 18.45,21.30 CITY 2 Made in America a i dag. 13.15, 16, 18.45,21.30 CITY 3 Loaded weapon 1 12 j, dag. 13.15, 16, 18.45,21.30 CITY 5 Mo' Money 12 dag. 13.15, 16. 18.45,21.30 CITY 6 3 Ninjas a I dag. 13, 1545, 18.45 Tfje Assassin 16 j dag. 21.30 CITY 7 Army of darkness 16 j .dag. 13,15, 16. 18.45, 21 30 DESMET Plantage Middenlaan 4a tel. 6273434 Thee lent garden dag. 19. Virginadag. 20 Abracadabra dag. 22, zo ook 16.45 Les vacances du cinema dag. 23, zo 14: Pierrot le fou do, Time of violence vr, Chabrols Madame Bovary za. zo mi, A idade maior zo. De wals van het toeval ma, Nuitet jour di, A short film about killing wo Gay Cinema za 24, zo 16.15 KRITERION 1 Roetersstraat 170 tel. 6231708 Raise the red lantarn 17, zo ook 15 Les vacances du cinema met Chinese films dag. 19.30, 21.45, zo ook 15 Sneak preview dag. 22.15 KRITERION 2 1 estarnv pr s ezvousdag, Bitter moon (beh. di) dag. 22.15 Until the end of the world dag. 19 RIALTO 1 Ceintuurbaan 338 tel. 6623488 Le journal d'une femme de chambre dag. 20 In the soup dag. 22 RIALTO 2 La voie lactée dag. 20 en 22 THE MOVIES 1 Haarlemmerdijk 161 tel. 6386016 Until the end of the world dag 21.15, zo ook 14.30 Orlandodag. 17.30, 19.30 THE MOVIES 2 The crying game dag. 17.15, 19.45, 22. z- 15 THE MOVIES 3 Indochinedag. 19.15, zo ook 14.30 Bob Marley: Time will tell dag 17.30, 22.15, vr za ook 00.15 THE MOVIES 4 Howards End dag. (beh vr) 19.30. vr 19.15, zo ook 14.30 Filmzomerdag 1 7, 22, ma 18 30, 21.30: Cyrano de Bergerac do. Paris Texas vr, Drowning by numbers za. orange di, Sea of love wo TUSCHINSKI 1 Reguliersbreestraat tel. 6262633 Cliffhanger 16 j 13.15, 16. 18.45, 21.30 TUSCHINSKI 2 Made in America a I dag. 13.15 16. 18.45,21.30 TUSCHINSKI 3 Oeroeg 12].. 13.15.16. 18.45, 21.30 TUSCHINSKI 4 Accidental Hero a.l., dag 13.15, 16. 18.45,21.30 TUSCHINSKI5 Alive 16 j 13.15. 16. 18.45,21.30 TUSCHINSKI 6 Sommersby a I dag. 13.15. 16. 1845,21.30 DE UITKIJK Prinsengracht 452 tel 6237460 The grying game dag 19 15 The story of Qui Ju 1 b dag 1 7 30 Halfac 1 30 Bashudoe i. New Het programma van de Leidse en Haagse bioscopen is te vin den op de pagina 'info'. Floyd The Wall. di 20/7, 20 00 i Popster Bob Geldof is komende week in het Kijkhuis te zien als acteur in Pink Eloyd The Wall van regisseur Alan Parker. Hij speelt een door huwelijkspcri kelen geteisterde rockster die op zijn teert. Ook al in de problemen is Henry Jaglom, regisseur, acteur en scenarist van en in New Year's Day die in de X draait. Net als bij Woody Allen staan ook bij hem de neuroses van grote-stadsmensen centraal. Jaglom wil een nieuw leven beginnen in een ander huis in een andere stad. Daar aangekomen blijkt zijn nieuwe appartement nog volkl te zijn met drie huursters, De dames geven een afscheids feest waar relatieproblemen het gesprek van de avond zijn. I len ry speelt een wandelende praat paal die de gasten aanmoedigt eens flink hel hart uit te storten. Andermens leed is nu eenmaal vermakelijker dan de eigen pro blemen. Ook in High Hopes, te zien in de X, is het mis. Met dit verschil dat regisseur/scenarioschrijver Mike Leigh een erg komische film maakte over problemen. Cyril en zijn vriendin Shirley houden van elkaar en koesteren hun marxistische idealen. /Ij wil graag kinderen maar hij zindt ord hedendaags F.ngeland. Zijn zus Valerie is doodonge lukkig met haar patserige echt genoot. Dankzij het geld dat hij binnenbrengt en haar eigen egoïsme houdt ze zich staande. hebben ook nog ieder Be Met haar echtgenoot verloor ze het plezier in het leven. Yuppen rukken op in haar straatje. De Booth-Braines. haar nieuwe bu ren, vinden dat die gewone me vrouw Bender niet past bij hun status. U-igh zet al zijn persona- ges dik aan maar weet geestig te blijven.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 19