Schrijvende Lezers TOYOTA T0Y0TA AIRSHOW. HEELTOYOTA. DONDERDAG 15 JUL11993 16 5 Meilaan Nog dit jaar wil de gemeente Leiden zo'n honderd woningen bouwen op een strook grond langs de 5 meilaan. De bewo ners van de wijk Zuidwest zijn daar niet blij mee. Na uw stukj#s in het Leidsch Dagblad te hebben gelezen be treffende de te bouwen flats aan de 5 Meilaan, moet mij het vol gendevan het hart. Het is verbijsterend dat wij in Leiden een gemeenteraad heb ben die óns bewoners, én ande re Leïdenaars én de vogels dit aandoen! Dit laatste stukje groen, deze laatste leefbaarheid hebben wij hard nodig, ook in verband met de rioolzuiverings installatie waarvan de stank op bepaalde dagen niet te harden is. Voeg daarbij de plannen voor het plaatsen van een experi mentele vuilverwerking in deze regio, en u begrijpt mijn reactie. Onze situatie kan het college van burgemeester en wethou ders blijkbaar niets schelen, vandaar dat wij doorgaan met protest! Mevr. N.C. de Graaf, Valeriusstraat 180, Leiden. Paaltje Vorige week plaatste woning- bouwvereningig De Sleutels tot ergernis van de bewoners een paaltje midden op het Liszt- pad. Voortaan kunnen auto's het pad niet meer inrijden. Er zal wel één of andere regeling zijn dat een woningbouwvere niging een openbare weg mag afsluiten; juridisch ben ik te weinig geschoold om dat te kunnen beoordelen. Het feit echter dat 6 tot 8 be woners van het Lisztpad, die af hankelijk zijn van de maaltijd voorziening van 'Tafeltje-Dek- Je', niet meer te bereiken zijn, komt mij voor als een verre gaande vorm van 'geen reke ning met anderen houden'. Het gaat om bejaarden, die respekt verdienen; 'De Sleutels' kent dat respekt kennelijk niet. Daar ben ik pissig om. Hans van Dam, Volmolengracht 1, Leiden. Wratten In het Leidsch Dagblad van 2 juli las ik in het artikel „Minder rompslomp bij wegbranden wratten" dat het Ziekenfonds Zorg en Zekerheid een plan heeft om met betere ther mosflessen via apothekers vloeibaar stikstof te verdelen onder de huisartsen voor het wegbranden van wratten. Dit plan verbaasde mij zeer, daar ik enige jaren geleden op t.v. in het programma 'De Ideeënlijn' een oplossing voor dit probleem zag in de vorm van spuitbussen met stikstof in de handel ge bracht dooi: de firma Uthermo- hlen. Ik verwacht dat deze spuitbussen veel langer houd baarzijn dan thermosflessen. Ik ben dan ook zeer geïnte resseerd in de redenen om toch te kiezen voor thermosflessen boven spuitbussen. R.W.J.Stroethoff, Sportmanstraat 4, Oegstgeest. Drogisterij In de krant van 10 juli stond een verhaal afgedrukt over een tentoonstelling in Alphen van de voormalige drogisterij van Hoogeveen aan de Juliana- straat. 'Kijkje onder de toonbank van Hoogeveen', was de titel van uw redactioneel stuk op de pagina Rijn- en Veenstreek van zater dag 10 juli 1993. Met belangstel ling gelezen en tevens de ten toonstelling bezichtigd. Aangezien er veel belangstel ling is, zowel van de zijde van het bedrijfsleven als van de con sument, wil ik u over het vol gende informeren. In Maarssen is een drogiste rij-museum van de Ned. Dro gisten Organisatie gevestigd: Bi- sonspoor 6001, 3605 LT Maars sen, tel. 03450-66993. Gezien de grote belangstelling voor het mooie drogisterivak is het misschien wel belangrijk om dit te vermelden in uw dag blad. W.J. van Harteveld, Lagewaard 6, Koudekerk a/d Rijn. Valkenburg De kersverse gedeputeerde ruimtelijke ordening J. Wolf pleitte in de krant van zater dag 10 juli voor bebouwing van vliegveld Valkenburg. Zuid-Holland is naarstig op zoek naar ruimte voor woning bouw. Hier een reactie op het inter view met gedeputeerde de heer Wolf, door Monica Wesseling, in de editie van 10 juli '93. De heer Wolf wil zich sterk maken om 7000 woningen op het vlieg veld te bouwen. Ik wil hem een klein verhaaltje ter overweging geven. ,,Er was eens een boer met een flink aantal koeien, maar met een klein weiland. Er stond wel prima gras. Daarom wilden andere boeren daar ook wel hun koeien laten grazen. Het was een aardige boer, daarom wilde hij niet weigeren. Hij dacht: „Weet je wat, ik breek mijn stallen af, want het is toch zomer en dus staan de koeien buiten. En dan heb ik er weer een heel stuk land bij." Dus konden die andere dieren er ook bij. Maar toen werd het herfst. En daarna winter. Wat nu? Toen moesten alle koeien buiten blij ven staan en vroren ze allemaal dood!!" Wat triest eindigt dit verhaal, vindt u niet, meneer Wolf? Die boer kon toch niet weten dat het eens weer winter wordt. Of bent u van mening dat er nooit meer oorlog komt? B. Kuijt, Van Giffenstraat 12, Valkenburg. Wilhelmus Op 26 juni jl. stond er in de ru briek 'Gesprek van de Dag' een artikel over de kennis van het Wilhelmus. Een aantal fracties in de Tweede Kamer maakt zich hier zorgen over en heeft minister Ritzen verzocht „het Wilhelmus te redden." Tijdens een rondvraag op de markt in Hazerswoude-Rijndijk bleek niemand het volkslied goed te kennen. Ik ben wel wat laat met reage ren, maar ik wil toch graag mijn mening zeggen over het Wilhel mus. Voor mij betekent het heel veel en ik zou geen mooier volkslied kunnen bedenken dan dat we nu hebben. Het Wilhelmus spreekt mij erg aan doordat het gaat over gebeurtenissen in de 80-jarige oorlog. Het heeft dus een histo rische betekenis. Ook heeft het iets zeer persoonlijks, omdat de dichter de gevoelens vertolkt van Willem van Oranje. Het Wilhelmus herinnert mij aan de tijd vlak na de oorlog, toen koningin Wilhelmina en het prinselijk gezin weer terug kwamen in Nederland en we het Wilhelmus weer mochten zingen. In die tijd was er op 31 augustus (de verjaardag van ko ningin Wilhelmina) een aubade voor het raadhuis in Oegstgeest, waar we een aantal vaderlandse liederen zongen, o.m. uit Valeri us Gedenck Klanck en tot slot het Wilhelmus. Op de padvin derij moest je het ook kennen en iets van de geschiedenis van het lied weten. Later heb ik op de middelbare school een werk stuk over het Wilhelmus ge maakt. Zou het geen goed idee zijn, op de basis- en voortgezette scholen een scriptie over het Wilhelmus te laten maken? Dit werkstuk zou gemaakt kunnen worden bij de lessen over de 80- jarige oorlog en in onze regio bij die over het beleg en ontzet van Leiden. Doordat ik de 2e Wereldoor log heb meegemaakt, kan ik me goed verplaatsen in wat de mensen tijdens de 80-jarige oorlog en met name in Leiden te verduren hadden. Voor de na-oorlogse generaties zal dat moeilijker zijn. Je zou bijna zeg gen: moet ons land dan eerst weer bezet worden, ëer men ons volkslied gaat begrijpen en waarderen? En nationalisme? Dit mag wel, als het maar niet uitloopt op gevoelens van superioriteit. Deze gevoelens spreken uit een aantal vaderlandse liederen als „Wien Neêrlands bloed" en „Al le man van Neêrlands stam." Daaruit blijkt hoe zelfgenoeg zaam men zich als Nederlander voelde. De tijd van God, Nederland en Oranje is gelukkig al lang voorbij. Maar we mogen toch wel van ons land houden en waarderen dat we hier rustig en vrij mogen leven. Met die ge dachte kan het Wilhelmus ge zongen worden. Mevrouw F. Muller, Heilige Geesthofje 13, Leiden. (van redactiewege ingekort). Diploma's In het Leidsch Dagblad van 19 juni stond een artikel over de diploma-uitreiking op het Ste delijk Gymnasium in Leiden. Daarin citeert de journalist ou ders, die zich verbazen over de studierichting 'kunstmatige in seminatie' aan de Vrije Univer siteit van Amsterdam. Op 9 juli publiceerde het LD een artikel over de voormalige Laborato- riumschool aan de Van der Geerstraat, dat al twee jaar leegstaat. In uw blad las ik op 19 juni een commentaar naar aanleiding van de uitreiking van de diplo ma's aan leerlingen van het Ste delijk Gymnasium en op 9 juli een stukje over het schoolge bouw aan de Van Geerstraat te Leiderdorp. Opvallend in beide stukken is de onjuiste informa tie die gegeven wordt. In het genoemde commen taar stond dat één van de ges laagden 'Kunstmatige Insemi natie' ging studeren, terwijl er 'Kunstmatige Intelligentie' had moeten staan. Het is inderdaad allebei kunstmatig. Over de voormalige laborato- riumschool staat dat het labora toriumonderwijs nu gegeven wordt in het voormalige ge bouw van het RIO aan de Leids- edreef. De laatste gebruiker van het gebouw aan de Van Geer straat was de Middelbare Labo- ratoriumschool, die inmiddels gefuseerd is en behoort tot de Middelbare Technische Sector- school Leiden (MTSL). Aan de Leidsedreef staat naast het ge bouw van het Holtlant-college (RIO) het gebouw van de Leidse Hogeschool. Laatst genoemde gebouw is niet het voormalige gebouw van de RIO, maar is in 1977 als nieuw gebouw voor het laboratoriumonderwijs in ge bruik gesteld. In dit gebouw worden lessen door de afdeling Hoger Laboratorium Onderwijs (HLO) en door de afdeling Mid delbaar Laboratorium Onder wijs (MLO) gegeven. De studierichting KI, zo die bestaat, wordt niet door de la- boratoriumschool verzorgd. P.I. Schroder, Afd. directeur Laboratorium techniekvan de MTSL, Van Lennepdreef 18, Leiderdorp. Helmen In uw krant van 28 juni j.l lees ik, met verwondering, dat in 1995 ons leger nieuwe helmen krijgt, die uitgezocht lijken op die van de Duitsers in de laatste oorlog. Dat is natuurlijk vragen om moeilijkheden en het ge tuigt van weinig tact. Het lijkt mij toch geen mirakel om een helm te maken die - voor mijn part, ik noem maar wat - lijkt op de helm van een soldaat in Thailand. Bovendien lees ik, dat de nieuwe helmen veilig, granaat- bestendig en schokwerend zijn. Mag ik vragen aan welke be- schermeigenschappen onze huidige helmen dan eigenlijk voldoen? H J. Maas, Plantijnstraat 13, Leiden. Indien u reageert op een arti kel in deze krant, wilt u dan in uw ingezonden brief de datum vermelden waarop het werd gepubliceerd? Brieven worden in het alge meen in de krant onderte kend met naam, adres en woonplaats. Plaatsing van ingezonden brieven betekent niet dat de redactie het met de inhoud De redactie behoudt zich het recht voor ingezonden brie ven in te korten en plaatsing van brieven te weigeren. GEZAGVOERDERS "Vv GEZOCHT. Tot en met 31 augustus; Toyota Airshow 1993 Gezagvoerders m/v met gevoel voor top- techniek en sportiviteit zijn van harte wel kom bij de Toyota dealer. Waar de Toyota Airshow van start gaat met spectaculaire aanbiedingen en een show van alle nieuwe Toyota modellen. Inclusief de suc cesvolle Carina E die zijn klasse aanvoert met een surplus aan ruimte, comfort en veiligheid. En die een indrukwekkend prestatieniveau laat samengaan met een economisch verbruik. Ook als-u op zoek bent naar aantrekkelijke accessoires, leuke Toyota Wing artikelen of een Klasse Occasion met feestelijk Wing- voordeel, mag u de Toyota Airshow niet missen. Bovendien ontvangt u een leuke vlieger. Kom vliegensvlug naar de Toyota dealer. Hij kan u ook meer vertellen over het mooiste vliegfeest van het jaar: de Toyota Airshow Lelystad op zaterdag 28 augustus. Vraag om de folder. Afgebeeld de Toyota Carina E Sedan 2.0 GLi vanaf 43.736,-. Er is al een Carina E vanaf 35.997,-. AARLANDERVEEN - AUTOMOBIELBEDRIJF, J. OUDSHOORN B.V - Zuideinde 1-3 - Tel. 01725-71437 ALPHEN A/D RIJN - AUTO VAN DER LAAN - Van Foreestlaan 17- 19 - Tel. 01720-32234 HILLEGOM - DE GROOTS AUTOMOBIELBEDRIJF - Marconistraat 37 - Tel. 02520-15329/15348 LEIDERDORP - VAN HAASTEREN MOTORS B.V. - Weversbaan 9 - Tel. 071-899256 NOORDW1JK - GARAGE DIJKSMAN B.V. - Herenweg 21-23 - Tel. 01719-14535 RIJNSBURG - GARAGE DIJKSMAN B.V. - Oegstgeesterweg 17-23 - Tel. 01718-20500 TER AAR - AUTOMOBIELBEDRIJF J.J. VAN DER GEEST - Westkanaalweg 37 - Tel. 01722-2132.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 16