Bijen en wespen aardige knuffeldiertjes Space Experience: even uit de alledaagse werkelijkheid 0/jgt Het Gesprek van de Zomerdag Wiegerinck ontwerpt medische faculteit Bedrijfsleven overlegt dit najaar over uitbreiding Jeugdwerkgarantieplan Overname van orthopedisch bedrijf Anna bijna rond DONDERDAG 15 JUL11993 15 Feestgedruis „Niks heb ik, meneer. Niks. En ik heb me de blubber gewerkt", hoor ik eén man naast mij zeg gen. Ik sta op de Leidse Vis markt. Niets heb ik met deze n te maken. Maar in de me nigte kan ik niet verder en moet ik zijn verhaal aanhoren. Het ?mt in de alcohol, dat ver haal. Zodat het niet kan beder- i. Zodat het voor toekomstige generaties bewaard zal blijven. „Kijk eens hoe ze hier feesten", zegt de man. Hij draagt een irt jasje dat glimt op de elle bogen. Zijn wenkbrauwen zijn borstelige afdakjes waaronder zijn ogen schuilen. „Je moet nog uitkijken ook, anders lopen e met die saté en andere uit heemse voedingswaren zo te gen je goeie goed aan", zegt hij. „Ze kanen wat af. En allemaal hebben ze gymschoenen aan, zodat ze vlug weg kunnen als de dag des oordeels komt. Want let op, dat gebeurt een kees." Met een nicotinevinger wijst hij schuin naar boven. „Kijk, daar zie je nog net het dak van de Hooglandse Kerk. Door die kerk waart God. Ze zeggen dat hij van arme mensen houdt. Dat het later goed komt. Gelooft dat?" Hij komt steeds dichter tegen me aan staan. Ik hou mijn hand op mijn portemonnee. Op het plein voor het stadhuis is een volleybaltournooi georgani seerd. Er zit bijna geen bewe ging in de massa belangstellen den. Hoe raak ik die kerel kwijt? „Leiden is een stad van pau pers", zegt hij na een diepe zucht. „Altijd geweest. Kijk naar het beeld van die Leidse wees jongen bij het station Lammen schans en je kijkt binnen in de ziel van de Leidenaar. Nog nooit heb ik zo'n ordinaire bek ge zien. Hij roept kennelijk iets, die jongen. Of misschien heeft hij ook wel gewoon een beroerte gehad dat zijn mond zo akelig openhangt. Het beeld is een van de vele voorbeelden van wan smaak waarop Leiden prat gaat. En die jongen staat in alle WV- folders. Leiden heeft een arme sodemieter als ambassadeur. Mijn grootvader woonde hier. Hij heeft zijn hele leven lang weg gewild. Op 3 oktober deed hij thuis alle gordijnen dicht en draaide hij de deur op het nachtslot. Ach, vroeger, toen ik mijn vrouw nog had, was het wel leuk hier. Dat was in de ja ren zeventig, toen wij, arbei ders, het eindelijk wat beter kre gen. Toen was elke nacht een lakenfeest, als u voelt wat ik be doel. Maar opeens kwam de re cessie. En armoede is geen vriend van de liefde, meneer. Ik ben stoffeerder. Een mooi be roep, een zacht beroep. Maar de mensen willen geen zachte meubelen meer. Die willen houten Ikeaspullen. Die willen in kisten wonen. Ik wou dat ik die vrolijkheid hier niet hoefde i. Ik v r dat vol de gend jaar tijdens de Lakenfe ten een heel groot laken ove stad heen legden. Zoals je ee wit laken over een lijk heen legt." Dat zei die man allemaal. Of ik moet hem, door het geroeze moes van de menigte, verkeerd hebben verstaan. Wespen. Hele mensenmenigten worden vaak tot hysterie gedre ven door deze beestjes. Je kunt in de zomermaanden gewoon niet op een terras genieten van een biertje zonder bezoek te er geen last van." De meeste mensen reageren echter anders, is de ervaring van de gemeentelijke afdeling onge- diertebestrijding. Vóór de maand juni komt daar gemid- krijgen van de nijdige versie van het stripfiguurtje Maya. Ook bij en en hommels zijn voor veel mensen - sommigen kennen het verschil niet eens - onge wenste gasten. Geen paniek, zeggen kenners echter. Volgens hen is het vooral de angst die ervoor zorgt dat deze insekten zo worden gevreesd. Een vrees die ongegrond is. .Aardige beestjes", zegt imker A. Neve over zijn bijen. „Hoewel er soms wel eens een agressief volkje ontstaat door inteelt." Bang hoeven mensen volgens hem echt niet te zijn. Hij gaat zelf met zijn bijen om' als waren het knuffeldiertjes. „Je ziet vaak mensen die wild om zich heen gaan slaan. Dat is dus niet goed", zegt Neve. „Bijen - en ook wespen - kunnen niet zo goed zien. Pas als je van die snelle bewegingen gaat maken, krijgen ze je in het oog." Neve snapt niet veel van de hys terische reacties van mensen die bezoek krijgen van een bij of wesp. In een schuur aan de Cruquiuslaan in Leiden houdt hij zelf enkele volken. „Het ene volk wat aardiger dan het ande re". In de muur van zijn woning zit een nest wespen. „En die mogen van mij rustig blijven zitten", zegt de imker. „Ik heb deld één telefoontje per dag binnen met het verzoek een nest - meestal gaat het om wes pen - uit te roeien. In juli is het aantal telefoontjes per dag al opgelopen tot vijf, zes, terwijl het in augustus - bekend als dé wespenmaand - echt storm loopt. „We kunnen acht gevallen per dag aan", zegt woordvoerster Ada Kraft. „Mensen moeten van te voren bij ons langskomen om een borg van negentig gulden te betalen. De werkelijke kosten zijn ongeveer tweederde van dit bedrag, het restant krijgen ze te ruggestort op hun rekening." Hoewel augustus geldt als wes penmaand, kan overlast volgens haar ai eerder onstaan. Hoe la ter in het jaar, hoe groter het nest en hoe meer wespen. „Maar", zegt Kraft, „in een nest zo groot als een tennisbal - en daar begint het mee - zitten al twee- tot vijfhonderd wespen. Een nest kan uiteindelijk zo'n zestig centimeter in doorsnee worden. En daar kunnen zo'n vijf- tot tienduizend wespen in zitten. Ongediertebestrijding komt dezelfde dag dat de borg wordt betaald nog langs. In het nest zelf of in de vliegopening wordt gif gespoten." Of uitroeien nu echt nodig is, Imker A. Neve bekijkt een bijenvolk. „Rustige bewegingen maken, dan is er niets aan de hand. Als mensen wild komen bijen en wespen juist op hun af." betwijfelt imker Neve. Hoewel, zijn tips wijzen erop dat je al heel wat voorzorgsmaatregelen moet nemen om geen 'last' van vooral wespen te hebben. „Wespen zijn agressiever dan bijen", zegt hij. „En ze zijn dol op zoetigheid. Ze houden bo vendien niet van parfum en zeepgeurtjes." Je niet meer was sen helpt echter ook weer niet om een wesp van je af te hou den. „Zweet, daar komen ze ook op af', aldus Neve. Maar als je een beetje zelfbeheersing toont, is er volgens hem niets aan de hand. „Zo lang mensen niets doen en rustig blijven zitten, ge beurt er gewoon niets." En als er dan wel iets gebeurt, als iemand mocht worden ge stoken, is er vaak nog niets aan de hand. Het is even pijnlijk, geeft huisdokter E. Paulides toe, maar niet gevaarlijk. „Slechts een heel klein percentage van de mensen vertoont allergische reacties. Sommigen kunnen zelfs in een shock-toestand ra ken, bij anderen onstaat een sterke reactie op de huid. Maar de meeste mensen hebben er niet veel last van." Alleen bij bijesteken blijft de an gel in de huid zitten, het steek wapen van de wesp is niet voor zien van weerhaken. Volgens imker Neve is vooral bij een bij- esteek voorzichtigheid geboden. Hij laat zien wat er gebeurt als een bij in zijn rubberen hand schoen steekt. „Zie je, aan het I om zich heen beginnen te slaan, FOTO JAN HOLVAST einde van de angel zit een gif zakje", wijst hij. „Als je goed op let, zie je dat zakje nu nog be wegen, pompen als het ware. Nu moet je dus uitkijken. Nooit de angel tussen de nagels ne men en er uit trekken want dan dien je jezelf een lading gif toe. Het beste is gewoon met één nagel de angel van de huid schrapen." Nieuwe troef in ruimtevaarttentoonstelling Noordwijk Geen ingewikkeld gedoe over de ruimte, maar beeldeh die voor zichzelf spreken. Beelden die meer fascineren dan informe ren. Dat is het idee achter de nieuwste troef van het Noordwijk Space Expo, de Space Experience. Op een twaalf meter breed scherm ziet het publiek van de ruimtevaart expositie drie immense, wisselende dia's naast elkaar. Op de middelste wordt een vi deofilm geprojecteerd. We zien beelden van de Space Shuttle, het Russische ruimtesta tion Mir en bleke beelden van de eerste mensen op de maan. En verder haarscher pe dia's van de ruimte, raketten, piekerende astronauten en van een ver verwijderde aarde. Bij voorvertoningen applaudiseerden schoolkinderen en andere bezoekers spon taan, heet het. Gisteren, tijdens de première aan de Noordwijkse Kepplerlaan, leek het publiek vooral onder de indruk van het ge luid. Muziek, vreemde klanken en com mentaren uit een ver verleden vormden meer één geheel dan het beeld, dat gedeel telijk beweegt en gedeeltelijk stilstaat. En niet altijd even scherp is. Toch hoopt directeur W.M.D. van Gooi extra publiek aan te trekken met de tien mi nuten durende 'ruimte-ervaring', die zes keer per dag wordt vertoond voor de Wub- bo Ockels show. Die Wubbo Ockels show- bestaat uit een reeks dia's van de aarde, ge maakt tijdens de ruimtevlucht van 'onze' astronaut. Ook geeft hij een lesje techniek ten beste. Bij de Space Experencie hoef je niets te leren, maar kun je je laten meeslepen door beelden van de Russische, Europese en Amerikaanse ruimte-organisaties (Russian Space Agency, ESA enn NASA). „Beelden die laten zien wat een kleine, nietige men sen wij zijn in het enorme heelal", zegt de directeur. „Je treedt even uit de alledaagse werkelijkheid en ziet hoe ongelofelijk mooi de ruimte is". Van zwaarwichtigheid is geen sprake. De Russische astronaut Aleksandr Aelksandrov zien we gezellig gitaarspelen en de eerste maanwandeling gebeurt op vrolijke coun- trymuziek. Het gelach is dan ook niet van de lucht in het bioscoopzaaltje van de Space Expo. Het aankopen van (beeld)materiaal en het in elkaar vlechten van beelden en gelui den, kostte Noordwijk Space Expo 100.000 gulden. Fokker Space Systems droeg een steentje bij en ook het tijdelijk verhuren van de 'experience' levert misschien wat op. Doordat er niet echt in wordt gesproken, kan het ruimtewerkje overal ter wereld aan slaan. Ook voor de kenners is het interes sant: het bevat werk dat nooit eerder ver toond is. Als het aan Van Gooi ligt, 'wordt de expe rience het begin van een nieuwe traditie', met om de zoveel tijd een nieuwe show. Het zou daarvoor handig zijn als publiek, huurders en sponsors toestromen: „Want het zijn dure projecten en er gaat veel tijd in zitten. Aan de experience hebben we 7 maanden gewerkt". De Space Experience in de Noordwijkse Space Expo: in een bioscoopzaaltje tegelijk kijken naar drie dia's en een ruimtefilm. FOTO HENK BOUWMAN Rijksuniversiteit Leiden verstrekt opdracht De Rijksuniversiteit Leiden heeft architectenbureau Wie gerinck opdracht gegeven een voorlopig ontwerp te maken voor dé nieuwbouw van de medische faculteit. De 21.500 vierkante meter grote nieuw bouw moet bestaan uit twee langwerpige gebouwen, één voor onderwijs en één voor onderzoek. Daar tussenin komt een 3600 vierkante meter groot, overdekt plein voor musea, collegezalen en een restau rant. De proefdieren krijgen een apart gebouw. De medi sche faculteit mag 140 mil joen gulden kosten en komt rechts naast de nieuwe hoofdingang van het nieuwe AZL-gebouw. Vakgroepen De nieuwbouw van de medi sche faculteit 'moet makkelijk uitgebreid kunnen worden, terwijl de faculteit ook zonder problemen dient te kunnen inspelen op de groei en krimp van vakgroepen. Deze eisen zijn belangrijk omdat het ge bouw eigenlijk al direct 3000 vierkante meter te klein wordt. De vakgroep genetica, het klinisch genetisch che misch laboratorium, het insti tuut voor radio-pathologie en stralengeneLica en bio-phar- maceutische wetenschappen hebben die ruimte geclaimd. Maar universiteit en ministe rie weigeren bij te springen. En het ziet er niet naar uit dat aanvullende financiering op tijd zal komen. Als de Arnhemse architect op papier heeft gezet hoe het gebouw er van buiten en, grofweg, van binnen gaat uit zien, mogen de gebruikers oordelen. Als alles volgens plan verloopt, gaat begin 1995 de eerste paal de grond in. Drie jaar later kan het gebouw dan worden opgeleverd. LEIDEN RUDOLF KLEUN Het duurt nog enige maanden voordat duidelijk is of ook in de regio Leiden het bedrijfsleven gaat meedoen aan het Jeugdwerkgarantieplan. Pas in september komt het onderwerp aan de orde in het Regionaal Bestuur Arbeidsvoorziening (RBA) Rijnland, waaronder de arbeidsbureaus van Lei den, Lisse, Alphen en Gouda vallen. In dat be stuur hebben werkgevers, Werknemers en over heid zitting. Volgens plaatsvervangend directeur J. Braamsma van het RBA staat voor september een discussie over het Jeugdwerkgarantieplan op de agenda. Dan zal moeten blijken of er een basis is om het plan uit te breiden. Nu is het nog uitslui tend de overheid die in de regio Leiden jongeren via het plan aan het werk helpt. Maar de overheid beschikt over veel te weinig banen om alle jonge ren die dat nodig hebben aan de slag te helpen. Elders toont het bedrijfsleven zich inmiddels schoorvoetend bereid jongeren aan het werk te helpen. Daarover zijn binnen 20 van de 28 RBA's afspraken gemaakt. Meestal gaat het daarbij om experimenten. Dat blijkt uit een verslag dat mi nister De Vries (sociale zaken) en zijn staatssecre taris Wallage naar de Tweede Kamer hebben ge stuurd. Het kabinet wil het bedrijfsleven in rui mere mate betrekken bij het JWG om de werk loosheid onder jongeren terug te dringen. De Vries overweegt dit wettelijk af te dwingen. Hij schrijft de Kamer echter eerst de discussie hierover in het CBA (Centraal Bestuur Arbeids voorziening) af te wachten. De overheidsverte genwoordigers in het CBA zijn voorstander van het betrekken van de markt bij het JWG. Werkge vers en vakbonden vrezen echter concurrentie vervalsing. De discussie in het CBA moet binnèn enkele maanden zijn afgerond. AGENDA Rabo/Novostrandloop, bij politiepost op het strand t h. Kon. Wilhelmina Boulevard, aanvang 19.30 uur Zomeravond orgelconcert door Jaap Kroonenburg met Zwart-herdenking', Grote Kerk, Voorstraat (Noordwijk-E nen), aanvang 20.15 uur. VRIJDAG 16 JULI Leiden Klaveriassen, jokeren en sioelen bi| Speeltuinverenigin venshof, C. van Bruggepad 2, aanvang 20.15 uur Warmond ZATERDAG 17 JULI Interim-manager zoekt geschikte kandidaten WILLEM SPIÉRDUK I, Vuurtorenplein, aanvang 19,30 uur. iet Pleintje bij de Pomp, van 11.00 tot Het orthopedisch bedrijf Anna wordt verkocht. Het bedrijf ver keert al enige tijd in de proble men. Een interim-manager is op zoek naar geschikte overna me-kandidaten. De onderne ming heeft vestigingsplaatsen in Den Haag, Leiden, Emmen en Zoetermeer. Het is niet duide lijk.of er ontslagen vallen bij de overnames. Bij de onderneming werken ongeveer 70 mensen, waarvan 30 in Leiden. Enkele maanden geleden kondigde Anna al een reorgani satie aan waarbij 20 arbeids plaatsen verloren gingen. De Raad van Commissarissen oor deelde toen dat directeur J. Cas- telein niet geschikt was om ver der leiding te geven aan het be drijf. Er werd een interim manager aangesteld, H. van der Velden, de voormalig directeur van Fransen Orthopaedic, om fusie-partner didaten te vinden. Van der Vel den verwacht nog enkele maan den nodig te hebben om die operatie tot stand te brengen. Fransen schijnt overigens de voornaamste kandidaat te zijn Anna, met een omzet tussen de 10 en 15 miljoen gulden, raakte in de problemen na de stelselwijziging in de gezond heidszorg. Verschillende artike len die het bedrijf produceert, zoals enkelbanden, kniebanden en halskragen worden niet meer door verzekeraars vergoed. „We kregen minder geld voor dezelf de produkten", vat Van der Vel den samen. Bovendien deden directiewis selingen het bedrijf geen goed. Ook werden er investeringen gedaan die volgens Van der Vel den te weinig rendement ople verden. Bij de overname moeten vol gens de interim-manager geen arbeidsplaatsen verloren gaan. De FNV heeft inmiddels een ge sprek met de directie van het bedrijf gehad. Districts-bestuur- der C.F.R. Kieburg gaat ervan uit dat Van der Velden het per soneel opnieuw onderbrengi Het bedrijf Anna komt voort uit de voormalige Anna-kJiniek, die 65 jaar geleden in Leiden werd opgericht. Daar werden patiënten eventueel ook kli nisch behandeld. In 1977 werd die klinische afdeling overgehi veld naar'het Academisch Zie kenhuis. In het gebouw van de Anna- kliniek is het orthopdisch In drijf riog steeds gehuisvest. Of die vestiging na een overname blijft gehandhaafd, is zeer de vraag. Leiden is al enige tijd met de Anna Stichting, die het ter en gebouw beheert, derhandeling c gemeente einde van 1 ming te he .vacht er koop. De het

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 15