Woningbouw wil dire directeur kwijt 'Beter dan acht hoog in de Bijlmer' Rijn- en Veenstreek 'Afdekken belt misschien goedkoper dan onderzoek' Huttenbouwers schuilen voor de regen 'Bloemenmarathon is een keiharde wedstrijd' Raadhuis Jacobswoude begin 1996 in gebruik Kinderen trekken wethouder over de streep CHEF GERT VISSER, O Streekcommissie vraagt offertes noordwuk irene nieuwenhuuse roelofarendsveen» Sommige kinderen zaten binnen muziek te maken, maar op anderen maakte de stromende regen geen enkele indruk. De jeugdige bouwvakkers werkten rustig door aan hun dorp, dat verrees op de hoek van de Sotaweg en Googermolenweg in Roelofarendsveen. Enige haast was ook wel geboden want de hutten worden vrijdag alweer gesloopt. Dus dat beetje regen namen de timmerlieden maar voor lief. Zoals het er gisteren naar uitzag moet 'Latjesbroek', zoals het dorp officieel heet, het waarschijnlijk zonder een actieve burgemeester stellen. De 6-jarige Suzanne van der Meer, die de naam voor het dorp heeft bedacht, liet het gisteren uit verlegenheid afweten. Al die drukte werd haar teveel. Waarschijnlijk worden de officiële taken van Suzanne, de jongsté burgemeester die in de geschiedenis van de huttenbouwweek werd ge kozen, waargenomen door de loco-burgemeester. De loco is een neefje van Suzanne. Dus het ambt blijft wel in de familie. Het hutten bouwen staat deze week voor de 24ste keer op het programma voor de jeugd van Oude Wetering en Roelofarendsveen. Rond de honderd vrijwilligers zijn actief om 700 kinderen te begeleiden. De meesten van hen waren actief als bouwvakkers. De schilders onder hen kon den in de kantine blijven. Omdat er waterverf wordt gebruikt bij het schilderen had het weinig zin om in de stromende regen aan de slag te gaan. Als het weef meezit, slapen de kinderen vannacht in hun zelfgebouwde hutten. Morgenmiddag begint dan alweer de sloop van de tijdelijke 'woningen'. Het sloophout wordt in augustus door de brandweer in de brand gestoken. foto ben de bruyn Ledenraad en bestuur Alpheuse corporatie lijken het eens De voltallige ledenraad van woningbouwvereniging Al phen (WVA) wil directeur P. Kats wippen. Alleen door vervanging van in elk geval de directeur kunnen de pro blemen bij de woningbouwvereniging worden opgelost, vindt de ledenraad. Ook het bestuur van de WVA lijkt hier wel oren naar te hebben. Het bestuur overweegt bo: ven Kats een algemeen directeur aan te stellen die de huidige directeur op termijn moet vervangen. DONDERDAG 15 JUL11993 alphen aan den rijn ruud sep Een degelijk onderzoek naar de gassen die vrijkomen uit de gif belt in de Alphense Coupépol der gaat misschien zo veel kos ten, dat hel goedkoper is de vuilstort maar meteen af te dek ken. Dat zegt J. Bosma, die na mens de Streekcommissie zit ting heeft in de projectgroep Coupépolder. Namens de Streekcommissie heeft hij de provincie gevraagd offertes te vragen voor het afdekken van de belt. In de laatste vergadering van de projectgroep heeft de pro vincie vijf opties voor een lucht- onderzoek op tafel gelegd. De beste en duurste methode is het gebruik van lasers. Hiermee is het mogelijk om van alle gassen de exacte hoeveelheid vast te stellen. Het luchtonderzoek in de Coupépolder dat anderhalf jaar geleden werd uitgevoerd, heeft de omwonenden niet tot rust gebracht. Uit dat onderzoek kwam naar voren dat er welis waar giftige gassen uit de belt opstijgen, maar dat de lucht bo- jacobswoude marieta kroft Het nog te bouwen gemeente huis met het politiebureau van lacobswoude moet op 28 janua ri 1996 worden opgeleverd. Dat blijkt uit de tijdsplanning van het adviesbureau ABC Bouw management. Waar het onder komen voor de ambtenaren en bestuurders precies moet ko men, is nog niet bekend. Het is de bedoeling dat de raad in no vember een besluit neemt over de locatie. Momenteel worden vijf plaat sen in Rijnsaterwoude en Wou- brugge onderzocht. Er wordt onder meer gekeken of een ge meentehuis past op die plek, hoe duur de bouw wordt, of de ligging goed is en of de plaats goed bereikbaar is. Zeker is al dat het gemeentehuis niet in Leimuiden en Hoogmade komt, omdat deze dorpen niet cen traal liggen. Eind september is het onderzoek klaar. In de tijdsplanning is er reke ning mee gehouden dat burgers bezwaarschriften tegen de bouw indienen. ,,Maar we gaan er niet vanuit dat zij procedures lot aan de Kroon zullen voeren, want dan wordt januari '96 ze ker niet gehaald", zegt gemeen tesecretaris A. Meester. In het voorjaar van 1995 wordt begon nen met de bouw, waarna het ven de voormalige stortplaats niet vuiler is dan boven het cen trum van een stad. Op grond van deze gegevens concludeer den onderzoekers dat het niet nodig was de belt aan de bo venkant af te dekken. Maar in de projectgroep werd dit onderzoek afgedaan als broddelwerk. Bosma: „We wil len weten hoe groot de gasvor- ming in de belt is, welke gassen er vrij komen en waarheen de gassen zich verplaatsen. Om vervolgens te beoordelen welke maatregelen nodig zijn, willen we die gegevens voorleggen aan externe deskundigen. Maar wellicht is al dat onder zoek straks niet eens meer no dig. Wanneer blijkt dat de kos ten van het onderzoek te hoog zijn in verhouding tot de kosten van het afdekken van de belt, kan misschien meteen met het inpakken worden begonnen, zegt Bosma. Eind dit jaar moet duidelijk worden op wat voor manier er verder gewerkt gaat worden aan het onschadelijk maken van de beroemde Alphense heuvelrug. raadhuis eind januari klaar moet zijn. Op 25 augustus praat de raadscommissie algemeen be stuur en financiën over alle ei sen waaraan het gebouw moet voldoen. Aan de orde komen bijvoorbeeld de afmetingen van de kamers en de afstand tot an dere gebouwen. Een van de ei sen is ook dat het gebouw ge makkelijk uitgebreid moet kun nen worden. Er moeten 45 par keerplaatsen voor auto's bij ko men en bij voorkeur een kelder voor fietsen en bromfietsen. De gemeenteraad bepaalt over een jaar hoeveel geld ze voor het nieuwe pand wil uit trekken. Hoewel het nog niet zeker is of er inderdaad een po litiepost- bij het gemeentehuis komt, wordt daar nu wel al re kening mee gehouden. Volgens een woordvoerder bekijkt de politie eerst waar het gemeente huis komt te staan. Dan besluit de politie pas of ze onder één dak gaat zitten met de ambte naren en bestuurders. De politie zit nu een paar uur in de week in een lokaal van basisschool Esselijckerwoude in Woubrug- ge. Ook in Leimuiden is een we kelijks spreekuur van de politie. De ambtenaren werken in een tijdelijk onderkomen in Rijnsa terwoude, gemeenteraadsverga deringen zijn in het oude raad huis van Woubrugge. alphen aan den rijn ruud sep Omdat de vervanging van Kats sowieso geld kost, moet de le denraad haar toestemming hieraan geven. De ledenraad laat het bestuur bij voorbaat Bikini taboe bij beach-verkiezing katwijk Robert T. Meyer heeft van de gemeente Katwijk alsnog toestemming gekregen om de miss-beach-verkiezing op het strandplein bij Boulevard te houden. Het college van burge meester en wethouders van Katwijk heeft echter wel als voorwaarde gesteld dat de missen in propere kleding ten tonele verschijnen. Bad pak en bikini zijn taboe. Ro bert T. Meyer heeft er in toe gestemd dat de missen op 24 juli in sportkleding zullen' optreden. weten geen bezwaren te hebben tegen maatregelen die er toe lei den dat de directeur het veld ruimt. Dat blijkt uit een uitge lekte brief van de ledenraad van de WVA aan het bestuur. Kats is niet bereikbaar voor commen- le1muiden kees van kuilenburg Het is niet zo zeer dat ze een plek nodig hebben om de accu weer op te laden, ze willen graag een 'eigen stek'. En die hebben ze gevonden, de zeven leden van het gezin van tropen arts loop Jansen. In Leimuiden, waar 'Dank en Hoop' staat. De boerderij langs het schilderach tige riviertje de Drecht is be stemd als tijdelijke opvang voor werkers uit de Derde Wereld, die voor een korte of lange pe riode weer even thuis zijn. „Een collega van mij kwam acht hoog in d£ Bijlmer terecht. Datjs niet ideaal voor ons, we zijn" immers met z'n zevenen. Met vijf kinderen kun je ook niet zo gemakkelijk voor een maand of wat bij familie te recht. Dus toen ons deze kans in Leimuiden werd geboden, hoefden wij niet lang na te den ken. Vooral ook omdat de kin deren hier naar school kun nen", aldus de 39-jarige Jansen. De monumentale boerderij is eigendom geweest van de in 1988 overleden Co Omtzigt. „In zijn testament had de Leimui- denaar bepaald dat de boerderij een plaats moest worden waar mensen uit de Derde Wereld na hun verblijf in de tropen voor een korte of wat langere periode tot rust konden komen. Niet al leen artsen, maar ook missiona rissen of anderen die als ont wikkelingswerker actief zijn", legt J. Omtzigt uit. Hij is niet al leen een neef van de overleden Leimuidenaar, maar tevens be stuurslid van de stichting Dank en Hoop die de boerderij bej heert Als eerste activiteit van de stichting werd na het overlijden van Omtzigt de boerderij voor dat doel geschikt gemaakt. „Dat kostte ongeveer 100.000 gulden. Het geld kwam voor een deel uit de nalatenschap van oom Co en voor een deel van sponsors", al dus Omtzigt. Gedurende de taar, hij is op vakantie. Het conflict tussen de directie en de verenigingsorganen van de WVA lijkt daarmee langzaam naar een hoogtepunt te groeien. Die onenigheid stamt al uit 1991, toen het oude, 'directiege- zinde' bestuur werd vervangen door een nieuw bestuur. Kats heeft steeds grote pro blemen met het nieuwe be stuur. In november 1991 wei gerde de directeur tijdens een ledenvergadering zijn vertrou wen uit te spreken in de be stuurders. "Kats had geen ver trouwen in bestuurders die zich te veel met de dagelijkse gang werkzaamheden hebben er wel mensen voor korte tijd ge woond. Zambia Sinds juni vorig jaar is de boer derij het domein van Joop en Henny Jansen en hun gezin. De oorspronkelijk uit het Brabantse Roosendaal afkomstig Jansen werkt sinds 1980 in de Derde Wereld. Als tropenarts was hij voor de organisatie Memisa ac tief in Uganda en Tanzania. „Het was de bedoeling hier slechts een korte tijd te blijven, maar het wordt ruim een jaar", vertelt Jansen. „OTize toekom stige woning in Zambia is nog van zaken bemoeiden. Hij wilde een bestuur dat slechts uit de verte toe keek hoe, onder zijn 'ongestoorde leiding, het werk apparaat zijn taken uitvoert'. Toen bestuur en ledenraad hun taak toch anders op bleken te vatten, verzocht de directie verschillende leden van deze twee organen zich op op hun positie te beraden. De leden raad reageerde op deze oproep door de ambtelijk secretaris in het vervolg de toegang tot haar vergaderingen te weigeren. De ledenraad beoordeelt het optreden van de WVA-directie als 'achteloos en arrogant'. Het niet klaar." Jansen woont een jaar in Lei muiden, maar wie denkt dat de arts alleen maar heeft zitten vis sen in de Drecht, heeft het mis. Het afgelopen jaar was hij als 'noodhulp' actief in Somalië, Zimbabwe en het voormalige Joegoslavië. „Er wordt een be roep op je gedaan en dan ga je", zegt hij. „In Somalië heb ik gewerkt in een gebied vlak bij de Keniase ,grens. Relatief rustig, al was het Memisa-team twee weken eer der geëvacueerd wegens een overval. In Kroatië in het voor malig Joegoslavië heb ik twee keer drie weken ondersteunend Aan de twaalfde Internationale Bloemenmarathon doet dit jaar een recordaantal rolstoelrijders mee. In totaal verschijnen 69 'wheelers' aan de start, afkom stig uit twaalf verschillende lan den. De marathon wordt dit jaar gehouden van 31 juli tot en met 7 augustus. Voor de veertien deelnemende ploegen staat een begeleidingsgroep van 130 per sonen klaar. De organisator van de bloe menmarathon, de Stichting Or ganisatie Gehandicaptensport, heeft dit jaar niet alle potentiële deelnemers aan een startnum mer kunnen helpen. Er meld den zich namelijk 95 rolstoelat leten aan. Vanwege de gebrek kige financiële middelen kon den niet alle aanvragen worden gehonoreerd. „Eigenlijk is dat een luxe-probleem", schetste M. van der Jagt, de voorzitter van de stichting, gistermiddag de situatie van de rolstoelmara thon. „We hebben dit jaar echt moeite gehad de financiën rond te krijgen. Zonder de vele spon sors zou het ons niet gelukt zijn. Tot op de dag van vandaag heb ben we gelukkig geld binnenge kregen." De marathon begint ook dit jaar weer in Maastricht. De sporters rijden op zaterdag 31 juli een proloog op Het Vrijthof. Zondag wordt de etappe rond Valkenburg gereden waar drie bergen, de Sibbergrube, de Be- melerberg en de Lange Raar- berg, worden beklommen. Maandag voert de tocht naar gevolg van deze opstelling was een schier eindeloze reeks aan varingen met de huurders. Toen in 1991 een nieuw bestuur aan trad dat iets aan de mentaliteit van het bedrijf wilde verande ren, wendden huurders en be- wonersgroepen zich met hun soms al tien jaar oude klachten tot deze bestuurders. De leden raad constateert dat het bestuur de klachten steeds tot een goed eind wist te brengen, en wel door dat te doen wat de directie steeds had nagelaten: de huur ders voor vol aanzien. Dat de ledenraad zich nu openlijk uitspreekt voor het werk gedaan in vluchtelingen kampen en ziekenhuizen. Ten slotte was ik ook nog eens vier weken in Zimbabwe, waar ik een voedselhulpprogramma heb opgezet." De arts beschouwt zijn ver blijf in Leimuiden niet als het opladen van een accu of het weer tot rust komen. „Voor ons is het bestaan in Afrika normaal. We hebben er nog over gedacht om voor een praktijk hier te kie zen. Maar dat doen we niet. On ze oudste kinderen die naar het voortgezet onderwijs gaan, kun nen via een instituut in Lelystad schriftelijk studeren en de jon geren krijgen les van Henny. Heerlen. Daarna doen de whee- Iers Budel, Zeelst, Den Haag, De i Lier, Leende en Weert aan. Vrijdag 6 augustus rijden de atleten van Wassenaar via Lei den naar Zoeterwoude. Op De Bult in Leiden is er een klimtijd- rit van 1200 meter. Belangstel lenden kunnen de sporters de laatste dag weer in Leiden in ac tie zien. De laatste etappe be- gint namelijk in de Stevenshof j in Leiden en gaat onder meer j door de Breestraat. Ook omrin gende plaatsen als Katwijk, Wassenaar, Oegstgeest, Valken- j burg en Voorhout, worden aan gedaan. De finish is zaterdag middag 7 augustus op de Ko- ningin Wilhelminaboulevard in j Noordwijk. Naast het normale parcours is er onder meer nog een bergtijd- rit, een (ploegen)tijdrit en een j klimtijdrit. De organisatoren zijn bijzonder verheugd ook dit i jaar weer de wereldtop in de ge- lederen te hebben? Vooral top- j sporters als de Zwitser Heinz Frei en de Zuidafrikaan Krige Schabort zijn mannen van for- j De wedstrijdleider en coördi nator Wint van Duivenbode noemt de marathon 'keihard'. „De atleten worden op geen en kele wijze ontzien. Tijdens de wedstrijd heerst er een ijzeren discipline." Van Duivenbode meldt voorts dat dit jaar voor het eerst met'valhelmen gere den wordt. „Deze marathon is allang niet meer een onderonsje I tussen wat invaliden. Het is een evenement van internationale I topsportallure." wegsturen van Kats, is een reac tie op een uitspraak van de le- i denvergadering van de WVA in oktober vorig jaar. Daarin stel den de leden dat er bij het wer kapparaat van de WVA een 're- gentenmentaliteit' heerst, die wordt veroorzaakt door de op- I steling van de directie. Bestuur en ledenraad kregen vervolgens 'de opdracht iets aan die menta- j liteit te doen, 'met gebruikma king van de aan hen toever trouwde bevoegdheden'. De uitspraak van de ledenvergade ring was in feite een verkapte motie van wantrouwen tegen Kats. Dus is dat een prima regeling. Waarschijnlijk maken wij na de ze periode van vier jaar dan ook een definitieve keuze voor Afri ka. Er is nog zoveel te doen. Bo vendien voelen wij ons er bij zonder thuis." Joop Jansen is niet van plan de komende weken op zijn lau weren te rusten. „Ik ben op dit moment bezig met het werven van fondsen voor Joegoslavië. Daarnaast maak ik tijd vrij voor bezoeken aan familie en vrien den en het zelf ontvangen van gasten. En ik laat mij de kans ook niet ontgaan om een hen geltje uit te gooien in de Drecht" Weer een jonge casuaris in Avifauna alphen aan den rijn» In hel Alphense vogelpark Avifauna is deze week een helmcasuaris geboren, een grote loopvogel uit Papoea Nieuw Guinea die zich zelden in gevangenschap voortplant. Een paar weken geleden werden al twee 'gewone' casuarissen gebo ren, de eerste sinds 1921. Bijzonder is dat vader casuaris de eie ren heeft uitgebroed. Meestal gebeurt dat in een broedmachine, waarin de klimatologische omstandigheden zo goed mogelijk worden nagebootst. Moe heeft aan het gezin als hoeksteen van de samenleving geen boodschap: als ze haar eieren heeft gelegd gaat zij op zoek naar een volgend mannetje. hazerswoude-dorp Zwemlustige Hazerswoudse kinderen hebben gisteren loco-burgemeester P. van der Werf symbolisch over de streep getrokken in zwembad De Hazelaar. Met het naar de overkant trekken van Van der Werf heropenden de kinderen het zwembad, dat volledig door vrijwilligers is opgeknapt en wordt geëxploiteerd. De wethouder kon na zijn korte boottocht weer droog op de kant stappen. Daarna namen de zwemmers het nog koude bad in bezit. foto ben de bruyn Leimuidense boerderij biedt tropengezin eigen stek Henny en Joop Jansen met hun kinderen David, Sarai, Rebecca, Naomi en Ruth in de tuin van boerderij 'Dank en Hoop'. foto ben de bruyn 1

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 14