Flatbewoner moet afval ook scheiden Voorsehotense agent raakt Calimerogevoel kwijt Uitgeknepen koren en orkesten minder vaak het podium op Regio De liefde voor het paard gaat niet door de maag Wassenaar beschermt Auberge de Kieviet Leiderdorper negeert besluit Raad van State DONDERDAG 15 JUL11993 .13 Werkzaamheden Rijksstraatweg deze week klaar WASSENAAR De werkzaamheden aan de Rijksstraatweg in Wassenaar worderi deze week voor een groot deel afgerond, zodat de recente opstoppingen verleden tijd zijn. Het asfalteren van de hoofdrijbanen en kruispunten is gereed en ook het werk aan de parallelweg komt nog deze week klaar. Volgende week legt de aanne mer nog de geleiderail aan tus sen de hoofdrijbaan en de pa rallelweg. „Dat werk zal het ver keer nauwelijks belemmeren, omdat op de weg weinig afzet tingen meer staan", zo ver wacht een woordvoerder van Rijkswaterstaat. Autodieven aan de haal met gereedschap zoeterwoude Voor duizenden guldens aan gereedschap is in de nacht van dinsdag op woensdag gestolen uit twee bestelwagens in Zoe- terwoude-Dorp. De auto's ston den geparkeerd aan de Kerklaan en De Fuut en zijn eigendom van bedrijven uit Zoeterwoude en Leiden. Van beide auto's werden de ruiten ingeslagen. De totale waarde van het gestolen gereedschap is bij de politie niet bekend. Vermoedelijk is het gereed schap afgevoerd in een Opel As- cona uit 1982 die vanaf de Noordbuurtseweg werd gesto len. De politie vermoedt dat de daders met een andere auto naar Zoeterwoude zijn geko men. Deze auto werd aange troffen in de Dorpsstraat in Zoeterwoude-Dorp, en werd eerder die nacht ontvreemd in Leimuiden. Na de inbraak ver volgden de daders hun weg in de andere gestolen auto. De po litie kwam deze wagen op het spoor in Rotterdam. Na een achtervolging reed de bestuur der tegen een boom. De inzit tenden - een man en een vrouw - konden zich echter uit de voe ten maken. Van hen, en van het gestolen gereedschap, ont breekt elk spoor. Oegstgeest wil plannen niet uitstellen De ongeveer tweeduizend Oegstgeester gezinnen die in een flat wonen, kunnen vanaf dit najaar hun groente-, fruit- en tuinafval (GFT) apart kwijt. Nadat eerder alle eengezinswoningen al een bruine gft-container hadden gekregen, ontvangen de flatbewoners binnenkort een emmertje om het zogenoemde natte afval in te verzame len. De provincie heeft alle gemeen ten in Zuid-Holland gewaar schuwd dat de inzameling van GFT-afval beter kan worden uit gesteld, omdat er te weinig mo gelijkheden zijn om het te ver werken. Oegstgeest vindt echter dat de flatbewoners wel hun natte afval moeten scheiden, omdat ze anders een uitzonde ring binnen het dorp vormen. „Na invoering bij de flats vol doet Oegstgeest aan de door de minister opgelegde verplichting om in de gehele gemeente het GFT-afval gescheiden in te za melen", pareert Oegstgeest. De flatbewoners krijgen alle maal een emmertje waarin tien liter afval past. Die legen ze in verzamelcontainers in de buurt van de flat. Om stank en vervui ling te voorkomen worden deze grote containers twee keer per week geleegd. Oegstgeest zet bij de flats ver schillende soorten verzamel containers neer. Bij de flat waar de bewoners hun vuilniszakken naar beneden moeten brengen, komen grote GFT-containers. De emmertjes moeten de bewo ners daar zelf legen. Ook flats met stortkokers krij gen die verzamelbakken. Het verschil is dat de bewoners van deze gebouwen hun reinigings rechten niet rechtstreeks aan de gemeente betalen, maar via de servicekosten. De invoering van de GFT-in- zameling voor flats gaat in Oegstgeest gepaard met allerlei uitzonderingen. Zo kunnen een paar huizen na dit najaar nog volstaan met de grijze vuilnis zakken. Bij de bovenwoningen aan de De Kempenaerstraat, de Hendrik Andriesenlaan en bij een paar huizen aan de Gever straat kunnen geen GFT-bakken op loopafstand worden neerge zet. De plaatsing van de verza melcontainers kost ongeveer 300.000 gulden. Het is nog niet bekend of de reinigingsrechten zullen stijgen. De., gemeenteraad moet het plan voor de GFT-inzameling bij flats nog goedkeuren. Eeuwelinge in Voorschoten voorschoten Mevrouw T. Hogerzeil-Mellema uit Voorschoten vierde gisteren haar honderdste verjaardag. De eeuwelinge woont in verzorgingshuis Foreschate. Zij werd daar onder ande ren gefeliciteerd door burgemeester Cannegieter. Ruiten school ingegooid leiderdorp» Van de Montessorischool aan de Klimopzoom in Leiderdorp is een aantal ruiten ingegooid. De schade bedraagt ongeveer 800 gulden. De vernielingen zijn gepleegd tussen 3 en J4 juli. Gisteren is aangifte gedaan. Het was gisteren een natte Dag van het paard, maar toch genoten veel liefhebbers van de paarden, honden en andere hippische hulpstukken.foto loekzuiderduyn wassenaar eric jan weterings Vraag nooit op een renbaan aan mensen of ze wel eens paarde- vlees hebben gegeten. De liefde voor dat dier zit diep, heel diep, zo bleek ook gisteren weer op de Wassenaarse Renbaan Duin- digt. Ondanks de regen die de hele dag met bakken uit de he mel plensde, bezochten 3500 mensen de Dag van het Paard. Liefhebbers konden zich in de loop van de dag vergapen aan hippische specialiteiten als een minidraverij voor Shetlanders, een Barrière springconcours, een Rassendefilé en een kame- lenren. Dat laatste onderdeel stond voor laat op de middag op het programma, toen de re gen eindelijk was opgehouden. Net als paarden hebben ook kamelen namen. In dit geval Boy, Omar, Mohammed, Char ley, Toby en Shiba. De race ver liep wat ordeloos, want de die ren liepen alle kanten op, behal ve de goede. „Misschien wat ontregeld door het nare weer", veronderstelde een organisator. Uiteindelijk bereikten vijf van de zes dieren de finish, Shiba gooide berijder R. van de Kraats halverwege haar bult af. Win naar werd Charley, bereden door jockey A. de Vries. Voor dit onderdeel was het publiek ook al getuige van een onderhoudende voorstelling. Een parade van oude koetsjes moest de toeschouwers even in de sfeer van vroeger brengen, zo tetterde een omroeper. „Geniet u in deze jachtige tijd nog een keer van de aandacht waarmee deze spullen zijn gemaakt." En dergelijke. Applaus klaterde braaf van de goedgevulde tribu nes. Op het terrein daarachter was een markt ingericht waar aller hande parafernalia betreffende het paard aangeschaft konden worden. De dikke walm van pa tat en poffertjes werd hier en daar zelfs een wijle verdrongen door de sterke geur van zadelsJ tuig en andere lederen voorwer pen die te koop werden aange boden. Verder waren onder meer verkrijgbaar koperen deurkloppers in paardvorm (geurloos). Paardesport is geenzins eli tair. „Een hardnekkig misver stand", meende een dame die 'bijna' alle 27 dagen van het paard heeft bezocht. „Natuur lijk was het vroeger exclusiever, de welvaart is over meer men sen uitgesmeerd. Maar thans loopt hier alle soorten mensen. Het is het paard dat ons bindt, dat mooie edele dier." Die dierenliefde gaat duidelijk niet door de maag. Op de vraag hoe paardevlees smaakt volgt verder een nors zwijgen. Ook andere bezoekers weten de vraag niet te waarderen. „Mot ik je effe febóuweï vraagt een on miskenbaar Haags type, niet af komstig uit de betere buurten. Zijn paars-roze pitt-bull smo king wordt gecompleteerd door een paar gymschoenen met buitenmodelbinnenflappen. Duindigt leek gisteren een staalkaart van de Nederlandse samenleving. Naast de wellui dende Hagenaar waren ook de dames en heren met de correcte truitjes, trenchcoats en andere meer of minder in het oog lo pende kledingstukken vertegen woordigd. Voor hen allemaal was het gisteren toch een ge slaagde dag. ,,'T is de liefde voor het paard, die ons tesamen schaart", vatte een lichtjes aan geschoten dame dat welluidend samen. Raw hide! Oud-groepscommandant positief over samenvoeging met Leiden leiderdorp/voorschoten wilfred simons Op het nieuwe hoofdkantoor van het politiedistrict Hollands Midden moet hij met zijn gas ten naar de uitgang meelopen. „Dat was in Voorschoten heel wat gemakkelijker. Daar kon ik nog wel eens zeggen: Je komt er wel uit, hè?' Hier niet, tenmin ste niet als ik geen ruzie wil krij gen met de collega's." De voormalig groepscom mandant van de-Rijkspolitie in Voorschoten, J. Remmelzwaal (53), is na een vakantie van drie weken begonnen aan zijn nieu we baan op het hoofdkantoor van de regionale politie in Lei derdorp. Hij is nu stafmedewer ker slachtofferzorg en schade bemiddeling in het korps Hol lands Midden. Zijn nieuwe werkveld staat sterk in de be langstelling van politiek ên pu bliek, maar voor hem is het, in deze eerste week, nog enorm wennen. Hij omschrijft het werk als 'coördinerend en ondersteu nend': „De mensen in de dis tricten krijgen te maken met het eigenlijke werk." Remmelzwaal moest zijn functie opgeven in het kader van de algehele politiereorgani satie. Voorschoten en Leiden vormen nu samen één district onder leiding van J. Molenaar. De Rijkspolitiegroep Voorscho ten is daarmee verleden tijd. Voorschoten is nu in handen van groepschef T. Daanen. Remmelzwaal heeft alle ver trouwen in hem: „Hij was hier al vervangend groepscomman dant en kent Voorschoten dus goed." Utopie Remmelzwaal gaf sinds 1980 leiding aan precies 31,5 vrou wen en mannen. Het beviel hem goed: „Het was een klein korps en als groepscomman dant had ik er alle vrijheid. Ik leidde er mijn eigen toko." Van de stelling dat er in Voorschoten voor een agent weinig te doen is, wil hij niets Weten. „We de den er als Rijkspolitie veel pre ventief werk. We waren op straat. Kijk, het is natuurlijk het beste als je alles voor bent, zo dat er nooit een belletje binnen komt. Maar dat zal altijd wel een utopie blijven." Bovendien werd hij in zijn diensttijd ge confronteerd met twee moor den. „Dat waren bij mijn weten de enige twee moorden die ooit in Voorschoten gepleegd zijn." De meeste criminaliteit in Voorschoten is volgens Rem melzwaal 'geïmporteerd': „Het zijn vooral inbrekers uit Den Haag en opvallend genoeg maar weinig uit Leiden. In Voorscho ten zelf heb je maar een beperkt aantal criminelen en dat zijn dan nog bijna allemaal beken den van de politie." Intiem Remmelzwaal erkent dat de re organisatie van de politie in Voorschoten wel wat moeilijk heeft gelegen. Er heerste in de begintijd, toen Voorschoten en Leiden samen gingen surveille ren, een 'Calimerogevoel'. Lei den telde op dat moment 212 agenten. „Dat is $en factor ze ven groter! Veel van onze men sen hadden speciaal bij Voor schoten gesolliciteerd omdat ze in een kleine, intieme gemeente wilden werken, waar zé veel ei gen initiatief konden nemen. Toen ze opeens in Leiden moesten gaan werken, kregen ze ander werk. Harder soms. Maar vooral renden ze van inci dent naar incident, waardoor ze voor eigen activiteiten geen tijd meer hadden." Bovendien voelden de agen ten zich in het begin anoniem en verloren. „Ze kwamen dan in een nachtdienst met een Leidse brigade. Al die mensen kenden elkaar en dan zat je daar als Voorsehotense agent in je uppie tussen." Dat gaf ze wel eens een gevoel van heimwee en dan is het al gauw: die rotreorganisa- tie. Maar per saldo is het resultaat van de reorganisatie volgens Remmelzwaal positief. „Denk eens aan een caféruzie waar je met z'n tweeën naar toe gaat. Soms kun je het met woorden alléén niet meer af. In de Voor sehotense situatie had je dan niet gauw versterking: nu heb je de zekerheid dat je direct kunt beschikken over tien extra agenten. Dat werkt prettiger." En Remmelzwaal denkt dat het contact met de burgers niet on der de reorganisatie zal lijden. „Voorschoten krijgt in het na jaar vijf 'basiscontactmedewer- kers', zeg maar wijkagenten. Zij worden het gezicht en het aan spreekpunt van de politie in de buurt." leiderdorp kees van kuilenburg Zangkoren en orkesten in Lei derdorp zullen in het komende seizoen waarschijnlijk minder optreden dan gebruikelijk. Ook zal er minder vaak een beroep worden gedaan op professione le begeleiders bij uitvoeringen van een orkest, koor of oratori umvereniging. Dat is althans de verwachting van bestuursleden, nu het ge meentebestuur heeft geweigerd om de nood bij de met tekorten zittende korén en orkesten te le nigen. Al is de reactie van de be stuursleden nog wel erg voor zichtig. „Na de vakantie gaan we de problemen bespreken", zegt secretaris P. van der Velde van het Leiderdorps Kamer koor. Het koor heeft een tekort van 3000 gulden op de begro ting. „Zoals het er nu naar uit ziet, is het een knap vervelende situatie waar we in terecht zijn gekomen. Het wordt heel moei lijk om het hoofd boven water te houden. Een van de oplossin gen is dat we minder gaan op treden. Daar kun je op bezuini gen." Bij theater Toverlei staat het bestuur ook niet te juichen over het beleid van de gemeente Lei derdorp. Toverlei heeft een 'gat' van 3600 gulden op de begro ting voor volgend jaar. Deze vereniging heeft echter met nog meer problemen te maken dan het korten op de gemeentelijke subsidie. „Wij spelen redelijk veel in de regio. Om dat te kun nen doen, moet je een zaal af huren. Tot voor kort werden er redelijke prijzen gevraagd. Dat rijst nu de pan uit. In het Parktheater in Alphen bijvoor beeld was er een regeling voor amateurverenigingen. Daar be taalde je tot voor kort 350 gul den. Dat is nu opgetrokken tot 1000 gulden", vertelt voorzitter Corrie van Dijck van Toverlei. „Het Parktheater hebben we dus al afgeschreven. Diezelfde problemen treffen we ook bij de Muzenhof in Leiderdorp. Ook daar gelden andere regels, waardoor we duurder uit zijn." Aan de andere kant wordt er ook minder 'verdiend' door To verlei, dan tot voor enkele jaren. „In die tijd traden we nog wel eens op voor personeelsvereni gingen, bejaardentehuizen of ziekenhuizen. Dat wordt steeds minder", aldus bestuurslid Mary-Ann Koster. Een gelukje heeft de theater groep. Het komend seizoen treedt Toverlei op in zeven the aters in de provincie. Dat kan omdat een produktie van de Leiderdorpse groep bij een fes tival in de prijzen is gevallen. „Deze optredens worden volle dig betaald door de provincie. Daarnaast is het een prima ma nier om in de publiciteit te ko- overhouden", merkt Mary-Ann Koster op. „Daarnaast heeft de beheerder van het theater in Poeldijk twee avonden ge kocht." Bij Toverlei is verder nog niet bekend hoe met de financiële nood moet worden omgespron gen. „Wat moet je? Wij zijn voor sponsors niet interessant- ge noeg. Als vereniging doen we er al alles aan om de kosten bin nen de perken te houden. We maken zelf de kostuums en de decors. Je kunt ook denken aan wassenaar uesbeth buitink Door een wijziging van het be stemmingsplan wil de gemeen te Wassenaar Auberge de Kie viet beschermen tegen bedrij ven als hamburgergigant Mc Donald's. Hoewel het Ameri kaanse concern al enige tijd niet meer in aanmerking komt voor de koop van de failliete gere nommeerde horecagelegenheid aan de Stoeplaan, moet een ver andering in het bestemmings plan toch voorkomen dat ooit een dergelijke restaurantketen de Auberge koopt. „Niet omdat een McDondald's niet bij de 'stand' van Wassenaar zou pas sen. Maar de verkeersaantrek kende werking van een McDo nald's past niet op die plaats, daarvoor is het een totaal onge schikt punt", verklaart gemeen tewoordvoerder H. Versluys. De hamburgerketen toonde belangstelling voor koop van de Kieviet, die eerder dit jaar fail liet werd verklaard. De curator van de horecagelegenheid noemde het bod van McDo nald's echter 'beneden de maat'. Toen bovendien bleek dat het restaurant in zijn huidi- gé vorm moet blijven bestaan, verloor het Amerikaanse bedrijf alle belangstelling. minder optredens of minder goede regisseurs. Dat is beslist onze laatste optie. Dat gaat ten koste van het spelplezier. Onze leden kiezen bewust voor To verlei omdat we naar kwaliteit streven. Dan moet je dat zeker niet veranderen", aldus Van Dijck. Voorzitter Vonk van de Chris telijke Oratoriumvereniging Ex celsior vindt dat hij in vergelij king met andere vergelijkbare verenigingen niet mag klagen. De begroting wijst een tekort aan van 700 gulden. „Wij heb ben er in het bestuur nog niet over gesproken. Wellicht moe ten we gaan denken aan een contributieverhoging. Ook aan het geven van minder concer ten of minder snel een beroep doen op professionele begelei ding. Dat is echter een slechte keuze. Als koor wil je tenslotte toch zo goed mogelijk preste- ning en kon die volgens het be stemmingsplan ook niet krijgen. Bovendien kon de Leiderdorper zijn kinderen vast wel op een andere wijze van het dakterras houden, zo adviseerde de Raad van State hem voorzichtig om een slot op de buitendeur te maken. De gemeente Leider dorp kreeg kortom alle recht om de balustrade te laten verwijde- Leiderdorper K. van Rooijen heeft een uitspraak van de Raad van State genegeerd en op nieuw een balustrade gemaakt op de uitbouw van zijn woning aan de Muzenlaan. De man be streed vorig jaar voor de Raad van State een beslissing van de gemeente om de balustrade af te breken. FJij verloor die zaak, waarop het hekwerk verdween. De gemeente Leiderdorp ont dekte deze maand echter dat Van Rooijen opnieuw een hekje op de uitbouw heeft gezet. Weer moet hij de balustrade verwij deren. En waarschijnlijk gaat hij weer in beroep bij de Raad van State, verwacht de gemeente. Van Rooijen heeft de ba lustrade op het dak gezet om zijn kinderen tegen een val te beschermen. Een deur op de eerste verdieping leidt namelijk naar het dak van de uitbouw. Van Rooijen meldde vorig jaar bij de Raad van State uitdrukke lijk dat hij het dak niet als terras wil gebruiken. De balustrade dient alleen voor de veiligheid, beklemtoonde hij. De Raad van State vond dat echter geen argument. Van Rooijen had geen bouwvergun- Bürgemeester en wethouders van Leiderdorp hebben de man een brief geschreven waarin ze hem verzoeken de balustrade te slopen. Wanneer hij weigert, kan de gemeente dwang toe passen, wat erop neerkomt dat ze zelf iemand met gereedschap op het hek afstuurt. De ge meente vreest dat voor die tijd Van Rooijen opnieuw naar de Raad van State is gestapt. „Zo'n zaak verliest hij dan wel weer op dezelfde gronden. Die balustra de verdwijnt dan weer, maar misschien haalt hij volgend jaar dezelfde grap uit door weer zo'n hek te plaatsen. Zo kunnen we natuurlijk eindeloos doorgaan vreest een woordvoerder. Van Rooijen was vanochtend niet bereikbaar voor common-

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 13