Duitse kerken betreuren 'uitholling' zondagsrust Kerk Samenleving 'Mijn functie betekent een verrijking voor de positie van de leek' 'Pleidooi rechtvaardige oorlog is oecumenische zondeval' Halfslachtig DONDERDAG 15 JUL11993 DICK VAN DER PLAS. C HET WEER ROB GROENLAND HEINZ tfAUO.' /PSSA/ CS L£(*STE TPU/9 OP D£ D£i/PPrsSOp AS A /kT &EN> PPOPESSOP /SS IYSET S//ET PC/S/DS/ ZAPA/ST/S- BJ&r&H/n/A/s: /epwes. &/STAA/ SOrfS A/SS /AT LAST \/AA/ AA A/STEL L£P/ T/S. A/OS LAAT A/ST A/yVAPT O/SP OS PAA/O VAAS OS P/SSOT y BUITENLAND KORT rijk: In de loop van vandaag pe rioden met zon maar in ste noorden wol- i. 'Droog. Morgen n Bretagne en Normandië wolkenvelden in wat regen of motregen. Elders zonnig naar later op de dag kans op een lokale >nweersbui. Maxima in bewolkte gebie- len ongeveer 20 graden. Overigens tem peraturen oplopend tot tegen de 30 gra- :t Rhónegebied op morgen. Portugal en Madeira: Portugal: Vrij zonnig. Later op de mor- i het noorden mogelijk wolkenvel den. Droog. Middagtemperatuur aan de Costa's rond de 30 graden. Landin waarts temperatuur tussen 30 en 35 graden. Morgen in het noorden enige af koeling. Madeira- Perioden met zon en droog. Middagtemperatuur ongeveer 24 graden. Spanje en de Canarische Eilanden: Spanie: Zonnig, langs de noordkust ook enkele wolkenvelden. Morgen in de Py reneeën kans op een lokale bui. Middag temperatuur aan de Golf van Biskaje rond 23 graden, aan de Costa's rond de 30 en in h.et binnenland op veel plaat- <ima tussen 35 en 40 graden. Canarische Eilanden.- Zonnig. Middag temperatuur ongeveer 28 graden. Marokko en Tunesië: Marokko: Flinke zonnige perioden en droog. Maxima aan de westkust tussen i 30 graden. Tunesië: Zonnig. Warm met op de stranden maxima van 34 graden, morgen nog iets warmer. Zuid-Frankrijk: Overwegend zonnig. Geleidelijk warmer, t morgen maxima van 28 graden bij Bordeaux en rond de 35 graden in de Provence. Mallorca en Ibiza: Zonnigen warm, met maxima oplopend >t 35 graden. Italië, Corsica en Sardinië: Zonnig, vooral vandaag in het noorden i Italië ook wolkenvelden en kans op n onweersbui. Middagtemperatuur ongeveer 30 graden, in het noorden wat lager, morgen in het zuiden ruim boven de 30 graden. Corsica en Sardinië: Overwegend zonnig en maxima van 28 graden op Corsica tot 32 op Sardinië, morgen enkele graden hoger. Griekenland en Kreta: Zonnig, maar op het Griekse vasteland n de loop van de dag ook stapelwolken n een kleine kans op er /laxima rond 29 graden. Duitsland: Inde loop van vandaag in zuiden steeds meer zon e noorden wolkenvelden ei motregen. Morgen eerst regelmatig z r kans op een lokale regen- of on weersbui. Middagtemperatuur van 19 graden in het noorden tot 27 in het zui den, morgen warmer. Zwitserland: Noordkant van het Alpenmassief: In het algemeen veel bewolking en nu en dan regen. Morgen geleidelijk meer zon en droog. Maxima tussen 19 en 24 graden. Aan de zuidzijde van het Alpenmassief: flinke zonnige perioden en vandaag nog kans op een onweersbui. Warmer met morgen maxima tussen 28 en 32 gra- Oostenrijk: Vandaag bewolkt en nu en dan regen. Morgen van het westen uit droog maar nog steed's tamelijk veel bewolking. Maxima tussen 18 en 23 graden, mor gen met wat zon iets hoger. Neerslagkans Minimumtemp. Middagtemp. Wind VRIJDAG 16 JUU 1993 Zon- en maanstanden Zon op 05.37 Zon onder 21.50 Maan op 02.29 Maan onder 19.20 Waterstanden Katwijk Hoog water 01.22 14.09 Laag water 08.55 22.01 Weerrapporten 14 JULI 20 ui Franse koster Een rechtbank heeft be paald dat een koster van de kathedraal in de Noord franse stad Rennes ook op zondag moet werken. De ernstig gehandicapte koster had de rechtbank ingescha keld, nadat hij door het be stuur van de kathedraal was ontslagen omdat hij niet op zondag wilde werken. Hij wilde zo ernstige schade voor zijn gezinsleven voor komen. De advocaat van het bestuur van de kathe draal hield de rechter voor dat werken op zondag voor een koster 'net als voor een voetballer' vanzelfsprekend is. De rechter bleek het daarmee eens te zijn. Immigratie Bijna 250 joden uit Jemen zijn de laatste twaalf maan den in het geheim naar Is raël geëmigreerd. Dat heeft de directeur van de immi gratie-afdeling van het Joods Agentschap, Ouri Gordon, gisteren meege deeld. Tijdens een perscon ferentie in Rehovot bij Tel Aviv zei Gordon dat de ope ratie, die in augustus 1992 begon, nog niet is beëin digd. Volgens de Israëlische staatsradio komen de im migranten via een Europese hoofdstad naar Israël. Volgens de staatsradio, die eerder de emigratie van meer dan 200 joden uit een Arabisch land had gemeld, leven er nog 1000 joden in Jemen, waar ze van discri minatie door de autoritei ten geen last hebben. De meesten werken er als goudsmid of juwelier. Predikant geweerd De Evangelische Kerk van Beieren weigert een theolo giestudent tot het ambt van predikant omdat hij met een Amerikaanse jodin gaat trouwen. Dat heeft tie kerk aan de student meege deeld. De Beierse kerk vindt dat de echtgenoot of echt genote van een predikant lid van de Evangelische Kerk moet zijn. Wegens het toekomstige gemeenschap pelijke gezinsleven en de rechten en plichten die aan het predikantschap verbon den zijn, moet een niet- christelijke partner zich bij de Evangelische Kerk aan sluiten. De Beierse kerk heeft respect voor de joodse godsdienst, maar meent dat het nivelleren van wezenlij ke verschillen en grenzen de dialoog tussen christe nen en joden niet dient. De vereniging van evangeli sche theologiestudenten in Beieren heeft de houding van de kerk veroordeeld. Somalië De kranf van het Vaticaan, de Osservatore Romano, heeft de Verenigde Staten gekritiseerd om het 'bloed bad' dat maandag bij de luchtaanval op het vermoe delijke hoofdkwartier van de Somalische krijgsheer Aidid is aangericht. „Het antwoord van de Ameri kaanse krijgsmacht wordt als overdreven beschouwd. Deze vergeldingsmaatregel was een echt bloedbad", schrijft de krant. De Osser vatore meent dat de 'bloe dige interventie van de Amerikanen' aantoont dat zij bet oorspronkelijke doel van hun missie hebben op gegeven of tijdelijk hebben vergeten. M.A. Sistermans: „Als je iemand een taak geeft, moet je er ook de bijbehorende bevoegdheden bijgeven." gaan tot m'n 75-ste, maar ik zeg niet dat ik dat ook volmaak. Op een gegeven moment kom je wel erg ver van de jongere gene raties af te staan. Met de studie theologie ben ik voornamelijk uit persoonlijke interesse begonnen, niet met het oogmerk om een werkkring te vinden. Maar toen ik een maal het theoretisthe gedeelte van vier jaar achter de rug had, werd ik aangespoord om ook het beroepsgerichte gedeelte van twee jaar te volgen. Het nij pende tekort aan pastors was daar ongetwijfeld debet aan. Dat ik uiteindelijk voor mijn huidige functie werd gevraagd, was achteraf toch wel heel leuk. En een erkenning van al die ja ren dat ik voor de kerk vrijwilli gerswerk heb gedaan. Mijn hart gaat in deze functie vooral uit naar de catechese en de verkondiging. Ik mag graag vertellen en uitleggen. Aan per soonlijk pastoraat en de liturgie doe ik weinig, eigenlijk alleen wanneer ik als plaatsvervanger van de pastoor optreedt. Verder hoort de begeleiding van de vrijwilligers tot mijn taak. Als je de koren meerekent, zijn er hier zo'n 250 mensen voor de paro chie actief. Met de beperkingen die ik als pastoraal werkster ondervindt ten opzichte van een gewijde priester, heb ik persoonlijk geen moeite. Dat heeft ook te maken met mijn situatie in deze paro chie, waarin een pastoor is die de sacrementen toedient. Maar als je er als pastoraal werker al leen voorstaat, zoals tegenwoor dig steeds meer voorkomt, kan ik me best indenken dat je het als een gemis gaat voelen. Als je iemand een taak geeft, moet je er ook d,e bijbehorende be voegdheden bijgeven. Zelf heb ik aan het begin van mijn 'loopbaan' gezegd: ik ben een leek en blijf een leek. En ik zie het als een verrijking van de positie van de leek dat ik dit werk mag doen. Met mijn opvattingen nt ik binnen de Rooms-Katholieke Kerk denk ik een middenpositie in, overhellend naar de progres sieve kant. Het ligt een beetje aan het onderwerp dat ter spra- ke komt. Als het gaat om de wij ding van vrouwen tot priester, verwacht ik wel dat de kerk op den duur overstag gaat. Kerk e maatschappij hebben elkaar al tijd beïnvloed en ook de vrou wenemancipatie zal dus binnen de kerk doorwerken. We moe ten alleen niet verwachten dat 2000 jaar aan opvattingen en gewoonten binnen 20 jaar andert." COLOFON ma.-vrij. van 08.00-1700 ui rubrieksadvertenties BON^if^irENef00n 07 De Evangelische Kerk en de Rooms-Katholieke Kerk in Duitsland zijn teleurgesteld over het wetsvoorstel van de Duitse regering om het verbod van het werken op zon en feestdagen te versoepelen. Bonn knaconcurrentiepositie tegenover het buitenland aanwijsbaar op De Duitse regering presenteer- een onredelijke manier wordt de deze week een voorstel voor geschaad'. Bovendien mag de een nieuwe arbeidstijdenwet, leiding van een bedrijf de werk- dat bedrijven toestaat op zon- nemers dwingen op zondag te en feestdagen te werken als 'de werken als 'om chemische, bio logische, technische of fysieke gronden een ononderbroken produktie vereist is'. In het wetsvoorstel worden zestien van dergelijke uitzonderingssi tuaties genoemd. Het hoofd van het bureau van de Duitse bisschoppenconfe rentie, prelaat Paul Bocklet, meent dat het wetsvoorstel de taak van de regering om de zon dag te beschermen uitholt. Hij vindt het zeer gevaarlijk dat in sommige gevallen werken op zondag ook op economische gronden wordt toegestaan. De concurrentiepositie van de Duitse economie en de werkge legenheid moeten op andere manieren worden veiliggesteld dan door 'grove' ingrepen in het godsdienstige, sociale en cultu rele goed van de ?ondag, meent Bocldet. Het pleidooi van de secretaris van de Lu therse Wereldfederatie, dr. Gunnar Staalsett, voor een rechtvaardige oorlog is een 'oecumenische zondeval'. Dit zegt Joachim Garstecki, secretaris van Pax Chris- ti Duitsland, in het Deutsches Allgemeines Sonntagsblatt. In het conciliair proces hebben de kerken ervoor gekozen dat geweldloosheid de voorkeur zou krijgen bij het oplossen van conflicten. In Seoul (1990) besloten de ker ken geweldloze alternatieven te ontwerpen. Garstecki werkte eerder bij de theologische studieafdeling van de Bond van Evangeli sche Kerken in de DDR, één van de initia tiefnemers van het conciliair proces voor gerechtigheid, vrede en behoud van de schepping. Staalsett, die voor militair ingrijpen in Bosnië pleitte, rehabiliteert de oorlog als middel om conflicten op te lossen. Het is volgens Garstecki in twee opzichten gevaar lijk om van een rechtvaardige oorlog te spreken. In de eerste plaats wordt de oorlog daarmee ethisch gerechtvaardigd. In de tweede plaats wordt hiermee een 'fatale' trend gesteund, namelijk om militair geweld te gebruiken bij het nastreven van economische en politieke belangen. Anglicaanse priester wordt rooms-katholiek, echtgenote wordt priester De anglicaanse priester Mark Milward (31) is van plan o te stappen naar de Rooms- Katholieke Kerk omdat hij het synodebesluit over vr welijke priesters principieel afwijst. De vrouw van Mil ward, Caroline, is diaken en wil zich priester laten wijden. Het verschil van inzicht met zijn vrouw, met wie hij vijf jaar getrouwd is, heeft het huwelijksleven niet a stoord. „Integendeel, het heeft ons nader tot elkaar ge bracht. Eén van de dingen die onze verschillen hebben aangetoond, is dat liet moge lijk is iemand lief te hebben en met iemand samen te le ven, terwijl je respect blijft houden voor eikaars stand punt", zegt Milward. Zijn vrouw voegt eraan dat zij zich niet gekwetst voelt door de beslissing van haar man. „Verre van dat, ik heb respect voor zijn integri- Een meteorologische verrassing vormde de intensieve regenval van gisteren. Een frontensysteem trok overdag tergend langzaam van west naar oost over het land, waar bij een strook met veel neerslag n Amsterdam naar Utrecht liep. In onze regio kwam het totaal tus- i de 10 en 20 liter water per vierkante meter, met plaatselijk hier en daar nog wat meer. Tussen Utrecht en Arnhem werd plaatse lijk meer dan 30 liter water per vierkante meter afgetapt. Achter het front klaarde het in de namiddag boven de Noordzee gedeeltelijk op, doch een sliert met felle buien wist toen nog Zuid-Hol land te bereiken. Zeer dreigende luchten, plensregens en daarna op klaringen vanuit het westen deden s opnieuw wanen in het herfst- izoen. Dit erg wisselvallige weer trad ook in de zomer van 1980 op. Het weer in de eerste helft van juli /as toen zo slecht, dat diverse nensen besloten om het K.N.M.I. n De Bilt op te bellen om te klagen ver het weer. De dienstdoende meteoroloog kon echter niets ander doen dan de verhalen aan te horen, n vervolgens uit te leggen dat het niet de schuld van het 'Biltse insti tuut' was dat het weer zo nat en koud verliep. Het was overigens in die tijd karak teristiek zomerweer. Alle zomers tussen 1977 en 1981 kenden lan ge perioden van westcirculaties met veel regen en lage temperatu ren. Op het ogenblik is de inzinking vrij opvallend omdat de afgelopen vier zomers dit niet te zien gaven. Weliswaar traden er toen ook inzin kingen op, doch dit werd vrij snel opgevolgd door een nieuwe prach tige zomerse periode. Op dit moment laten de hoogte- stromingskaarten een vrij zonale westelijke stroming van de Atlanti sche Oceaan over onze streek lo pen. De voorspellingskaarten voor de komende dagen laten hierin nauwelijks enige verbetering in zien. Wel trekken er in de westelij ke hoogtestroming kleine golfjes mee, die zich aan de grond presen teren als rugjes van hogedruk en trogjes van lagedruk. Een dergelijk rugje trekt zaterdag en zondag over onze omgeving, maar voordat dit zover is valt er tussen vanavond en morgen overdag weer wat regen uit een nieuw frontaal systeem. Dit systeem komt vrij snel van de Brit se Eilanden in de westelijke stro ming naar ons toé. HET WEER IN EUROPA deEoeping Wat beweegt iemand om te kiezen voor een loopbaan in dienst van de kerk? De Hillegomse M.A. Sistermans nam pas in de collegebanken plaats op een leeftijd waarop vrijwel ieder ander alleen nog maar denkt aan het afbouwen van een carrière. Net voor haar 65-ste studeerde ze af aan aan de Katholieke Theologische Universiteit in Amsterdam, waar ze een zesjarige opleiding had gevolgd. Inmiddels werkt ze alweer drie jaar ais part time pastoraal werkster in de rooms-katholieke parochie St. Martinus in haar woonplaats. Haar 'late roeping' tot dit ambt verklaart ze uit een combinatie van 'persoonlijke interesse en geloofsbeleving'. HILLEGOM DICK VAN DER PLAS „Studeren was de afgelopen ja ren gewoon een hobby van me. In mijn eigen jeugd heb ik al leen een ulo- en een typediplo ma kunnen halen en pas vijftien jaar geleden heb ik de draad weer opgepakt. Toen ben ik be gonnen met een avondoplei ding voor havo, samen met mijn dochter. Het leren ging me nog net zo gemakkelijk af als in mijn tienerjaren, merkte ik al snel. Uiteindelijk heb ik na de havo ook mijn MO-A Neder lands gehaald. Met die afgeron de beroepsopleiding werd ik vervolgens ook op de universi teit toegelaten. Aan de deeltijd-theologische opleiding die in Amsterdam werd geboden had ik nog een extra jaar kunnen vastknopen, waarna ik de letters 'drs.' voor m'n naam had kunnen zetten. Maar op mijn leeftijd zijn titels niet belangrijk meer. Een ande re reden om te stoppen was het aanbod voor de betrekking als pastoraal werkster dat de paro chie mij deed. Na mijn 65-ste had ik die aanstelling niet meer kunnen krijgen. Nu ik nog net voor de pensioengerechtigde leeftijd ben benoemd, kan mijn werkverband steeds met perio- .-des van twee en later één jaar worden verlengd. Ik kan door-

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 12