Leiden 'Megabioscoop in gevaar' Directeur Leidse ING Bank berispt na aandelenhandel Gevulde courgettes voor fijnproevers Zon schijnt voor paraplu-verkopers Kaalslag Van der Waalsstraat LEIDSE Café Van Engelen baalt van uitstel terras Visbrug Laat- eier. ^sintratuin 8?5 DONDERDAG 15 JUL11993 11 Wijkagenten yi 3 In Voorschoten I J worden in het na jaar vijf wijkagenten aan gesteld. Zij worden de aanspreekpunten voorde buurt Casuaris a a Vogelpark Avifauna I in Alphen kon op nieuw een jonge casuaris begroeten, de derde dit jaar Onenigheid over project Groenoord Directeur A. de Jong van de Groenoordhallen vindt dat er haast moeten worden gemaakt met besluiten over de toekomst van het gebied. Vertragingen gaan ten koste van de interesse van ondernemers, waarschuwt De Jong. Vooral Groenoord Plaza van Bruil Sanders Vastgoed Ont wikkeling, officieus het favoriete en in elk geval het meest omvattende plan loopt gevaar, waarschuwt De Jong. De projectgroep, waarin wet houder Van Rij (ruimtelijke or dening), burgemeester C. Goe- koop en wethouder Walenkamp (CDA/economie/verkeer) zit ten, heeft volgens de eerstge noemde 'geen haast'. Dit drie manschap moet een keuze ma ken uit de plannen van drie projectontwikkelaars. De be doeling was dat voor de zomer een besluit zou vallen. Inmid dels is duidelijk dat de knoop niet eerder dan in oktober wordt doorgehakt. Van Rij vindt dat niet te laat. Dat de rayon-directeur van Bruil-Sanders Vastgoed Ontwik keling, M. van Kasteren, op spoed aandringt, laat de wet houder koud. Van Kasteren is bang dat Metro Goldwyn Mayer (MGM, de voormalige Cannon- groep) met z'n mega-bioscoop afhaakt en naar een andere stad stapt. Van Rij: „Als hij echt zo'n haast heeft, begrijp ik niet dat ik tot op de dag van vandaag moet wachten op cijfermateriaal dat de haalbaarheid van de plannen bewijst. Los daarvan kunnen we toch niet zo maar een project ontwikkelaar op de Groenoord hallen loslaten, alleen maar om dat hij haast heeft." Twijfels Van Rij geeft onmiddellijk toe dat Groenoord Plaza, met ho tels, bioscopen, een nieuw vee handelscentrum, een evene mentenhal en feest- annex con greszalen, 'de meeste toege voegde waarde' in zich heeft voor het nu nog gemeentelijke complex aan de Willem de Zwij gerlaan. Maar hij heeft twijfels bij de financiering van Groen oord Plaza. „Neem betaald parkeren. Het lijkt me onverstandig om een enorme parkeercapaciteit aan de rand van Leiden te creëren zo lang de parkeergarages in de binnenstad leeg blijven. Ook de kantoren vind ik geen sterke kostendrager. Die markt houdt niet over en we bezorgen ons zelf natuurlijk alleen maar pro blemen als de kantoren in het stationsgebied moeten concur reren met die van Groenoord Plaza. Verder geniet een mega bioscoop in het uitgaancentrum nog altijd mijn persoonlijke voorkeur." Directeur de Jong van de Groenoordhallen heeft grote moeite met de opstelling van Van Rij. „Zo kom je nooit tot za ken. De gemeente lijdt jaarlijks een verlies van een paar ton op de Groenoordhallen. Nu ge beurt er niets. En neem nu maar van mij aan dat de men sen van MGM niet stil zitten. Ze staan dikwijls in de krant met hun nieuwe bioscopen in tal van steden. In het westen van het land willen ze er nog twee bouwen. En er zijn meer kapers op de kust. Wat van Rij nu doet, is met de eindstreep in zicht nieuwe twijfel zaaien. De MGM- bioscoop in de binnenstad is een mooi principe maar je haalt wel de pijler onder Groenoord Plaza vandaan. Nou kan het na tuurlijk zijn dat Van Rij Groen oord Plaza niet wil, maar laatrie dat dan zeggen." Ook zijn parkeerverhaal klopt niet. Dat parkeerdek met 2.000 plaatsen is gewoon nodig voor Groenoord Plaza, dat dagelijks zo'n 11.000 bezoekers trekt. Dat heeft helemaal niets te maken met de parkeerproblematiek in de binnenstad." Bejaarde op zebrapad overreden HipENOp het zebrapad bij de kruising Willem de Zwijgerlaan- /Oegstgeesterwegis gisteren een 79-jarige Oegstgeestenaar aan gereden door een 27-jarige Leidse automobilist. De voetganger moest met lichte snijwonden op diverse plekken van zijn li chaam worden overgebracht naar het AZL. De Oegstgeestenaar begon over te steken met het verkeerslicht op groen. Hij was nog niet aan de overkant toen de kleur in rood veranderde. Ook de automobilist houdt vol dat hij bego'n te rijden toen het licht op groen sprong. Ruzie automobilisten LEfDEN» Een 47-jarige Leidenaar heeft aangifte gedaan van een mishandeling, gisteravond in de Merenwijk. Hij reed met zijn auto in een bocht in de Zilverschoontuïn en kon een botsing met een tegenligger maar net voorkomen. Een eind verderop moest hij stoppen omdat het wegdek was opengebroken. De te genligger was inmiddels gekeerd en reed met opzet tegen de achterkant van zijn voertuig aan. Beiden stapten uit. De botser pakte een plank met spijkers en ging de 47-je daarmee te lijf, maar deze raakte niet Handel in aandelen van het vo rig jaar failliet gegane vleeswa- renbedrijf Homburg is directeur C. Eggink van de Leidse ING Bank komen te staan op een be risping van zijn werkgever. Vol gens een woordvoerder van de ING-Bank in Amsterdam is in gegrepen omdat er sprake was van een 'vermenging van privé en zakelijke belangen'. De woordvoerder, noch Eg gink zelf willen uitvoerig op de gisteren uitgelekte zaak ingaan. Eggink zou privé hebben inge schreven op een door de vroe gere NMB Bank, die is opge gaan in-ING, verzorgde aande lenemissie van Homburg. Korte tijd daarna zou hij zijn pakket aandelen hebben verkocht in de wetenschap dat de bank de eer ste tijd na de uitgifte van de aandelen de koers ondersteun de. De ING Bank kwam het afge lopen jaar in opspraak doordat ook topdirecteuren privé en za kelijke belangen verstrengelden. Bestuursvoorzitter W. Scherp- enhuijsen Rom en zijn mede bestuurslid A. Soetekouw moes ten daardoor het veld ruimen. Chef-kok Guy Trottier kookt speciaal voor Leiden Culinair leiden „Er rust geen zegen.opde midweekse braderie. Volgens mij is het al het derde achtereenvolgende jaar dat het regent." De teleurgestel de curiosaverkoper trok zijn kraag op en zat zijn tijd uit. Alleen voor de verkopers van paraplu's en regenponcho's scheen gisteren het zonnetje op de braderie in de Breestraat. Voor de rest gaf het door winkeliers in de Leidse binnenstad gehouden evenement een triest beeld. Het regenwater droop onophoudelijk van af kraamzeilen op het weinige publiek. Veel winkeliers hoopten op de jaarlijkse braderie van hun overtollige maar scherp geprijsde voorraden af te komen. Dat viel zwaar tegen. Ook op het kunstmarktje op het Stadhuisplein, waar onder meer actrice Ine Veen en plaatselijke kunstgrootheid Jacob Kanbier^un werk hadden uit gestald, kwamen bedroevend weinig mensen af. Alleen de mensen van de ingehuurde attracties hielden de moed erin. De aankondiger van de karaoke en de ballonvouwende clown bleven opgewekt hun kunsten aanprijzen. Maar ook zij konden bij een plensbui om vier uur ook niet anders dan 'afdruipen'. foto henk bouwman Guy Trottier, chef-kok van res taurant Le Forestier aan de Rembrandtstraat heeft een spe ciaal gerecht in petto voor de lekkerbekken die op vrijdag, za terdag of zondag Leiden Culi nair bezoeken. Bezoekers van het eetfestijn, dat traditioneel op het Pieterskerkplein wordt gehouden, krijgen gevulde courgettes met tomaten/coulis- saus, venkel, salade Nipoise en alpen taart voorgeschoteld. „Een lekker en gezond ge recht, met allerlei typische zo mergroenten", vertelt Guy Trot tier, die gisteren in de keuken van Le Forestier al druk bezig was met de voorbereidingen. Voor dit culinaire hoogstandje uit de Franse keuken moeten zes 'pegels' worden neergeteld. Een pegel is het equivalent van een knaak, dus de prijs bedraagt 15 gulden. Trottier woont en werkt al weer 20 jaar in Nederland. Hij spreekt inmiddels perfect Ne derlands, met een sympathiek Frans accent. Guy Trottier leer de het vak in de praktijk, als leerling-kok in een restaurant in Frankrijk. De Franse chef-kok werkte onder meer in het Lei- derdorpse restaurant In den Houtkamp. Hij zwaait de scep ter in de keuken van Le Fores tier sinds vorig jaar oktober en debuteert in Leiden Culinair. Het gastronomische festijn betekent veel extra werk, want de maaltijden in het restaurant gaan gewoon door. „We maken veel extra uren, maar het is leuk om hier aan mee te doen. Het eten wordt hier in feite al klaar gemaakt, het hoeft op het Pie terskerkplein alleen nog maar te worden opgewarmd. Het voor deel is dat het snel kan worden geserveerd", aldus Trottier, die verzekert dat dit proces niet ten koste van de kwaliteit zal gaan. Het gerecht van Guy Trottier wordt geserveerd in een spe ciaal paviljoen, dat wordt ge deeld met de zusterrestaurants De Hooikist en Pardoeza. De Franse chef-kok verwacht de meeste drukte op zaterdag en Guy Trottier is al druk bezig met de voorbereidingen voor Leiden Culinair. foto henk bouwman zondag, als het weer een beetje wil meewerken. Hij verwacht dat de smulpapen zijn speciali teit zullen waarderen. Courget tes zijn inmiddels aardig inge burgerd, dus het publiek zal niet echt worden verrast. „De Nederlanders zijn niet makke lijk, ze eten het liefst gerechten die ze al kennen. Het valt niet mee om ze aan iets nieuws te laten wennen. Maar dit eerecht zal geen problemen opleveren". Leiden Culinair wordt op vrij dag van 17.00 tot 22.00 gehou den, op zaterdag van 12.00 tot 22.00 uur en op zondag van 12.00 tot 20.00 uur. De Van der Waalsstraat in de Professoren wijk is een kale straat geworden omdat de ge meente deze week bijna alle bo men heeft omgezaagd. Alleen de stronken staan er nog, maar die zullen volgende week door de gemeentelijke stratemakers wórden verwijderd. De straat dreigt tamelijk kaal te blijven, omdat de afdeling groen heeft aangekondigd alleen op de hoe ken wat passende bomen terug te plaatsen. En dat zal pas in 1994 gebeuren, als de begroting het toelaat. „Ik werd maandag verrast door het geluid van kettingzag en en omvallende bomen", ver telt bewoner Rob Moerer, die nauwlettend toezicht houdt op het groen in de straat. „Ik had LAKENNIEUWS Chippendale In de tent naast de Grote Beer aan de Rembrandtstraat wordt vanavond de verkiezing Man '93 gehouden. Dat is een alter natieve 'mister' verkiezing, met dus een laag chippendalegehal- te. De finale begint om half twaalf en een uur later is de al ternatieve, Leidse Man '93 be kend. Schele Oss Super Somerbock, Lakenwit, La Trappe dubbel en Schele Oss. Dat zijn slechts vier van de vele biersoorten die komende zater dag te proeven zijn op het Brou wersfestival aan de Beesten markt. Vanuit een van de groot ste tapeilanden die ooit in Ne derland is opgesteld, worden de soorten geschonken in originele glazen. Chinese hapjes, Leidse bandjes en poppentheater On derwater Zoon maken het fes tival compleet. Het duurt van 13.00 tot 23.00 uur. Vlieger De enorme vliëger die afgelo pen weekeinde werd opgelaten bij de kruising van de Lange Mare en de Haarlemmerstraat is neergestort en vernield. Het oplaten van de metershoge vlie ger was een stuntje van de win keliers in de omgeving van de Lange Mare. Hun namen waren ook op de vlieger te lezen. Maar deze reclame bleek van korte duur te zijn. vorig jaar al eens een keer ge beld over de bomen, ik geloof dat het meidoorns zijn, omdat ze stervende waren. En vorige week belde ik toevallig nog eens een keer omdat ze vrijwel alle maal dood waren. De bomen waren aangetast door ongedier te en niet meer te redden. Maar de gemeente heeft nu wel bij zonder snel gereageerd door ze allemaal om te zagen", zegt Moerer. Dat de dode meidoorns ver dwijnen vinden Moerer en de andere bewoners niet erg, maar er moeten wel nieuwe bomen voor in de plaats komen. „Dit is een leuke, groene wijk. Ik woon hier al mijn hele leven. Maar het moet wel groen blijven. Ik zou het liefste zien dat er net zo veel bomen terugkomen. Als de ge meente daar geen geld voor heeft willen we zelf wel een bij drage leveren. Ik heb voorge steld om als straat zelf bomen neer te zehen of aan boom- sponsoring te gaan doen. De middenstanders in de wijk zijn wellicht wel bereid om een boom voor hun deur te bekosti gen." „De afdeling groen is bang dat er van onderhoud niets te rechtkomt bij particulier initia tief, maar ik heb ze zelf nog nooit een boom zien onderhou den." Moerer heeft een actie voor nieuwe bomen voorlopig uitgesteld vanwege de vakantie, maar in september zai de ge meente waarschijnlijk door middel van een handtekenin genactie worden benaderd om de Van der Waalsstraat zijn groen weer terug te geven. ^.<Oke*i^ce4tc*t Vrijdag 16 juli 11.00-16.00 Hooglandse Kerk Expositie 'Kijk op Leiden', ama teurkunstenaars. 11.00-17.00 Koornbrugsteeg 2, Stadhuis: Informatiepost VW 12.30-13.15 Hooglandse Kerk Orgelconcert door Anton Doorn- hein. 12.45-13.30 Stadhuiscarillon: Beiaardconcert. 13.00-22.00 Lammermarkt: Kermis bij Molen de Valk. 15.00-16.30 Stadhuisplein: Straattheater De Gebroeders leiden hans koenekoop Terug bij af. Zo noemt eigenaar H. van Engelen van het gelijk namige café aan de Nieuwe Rijn het besluit van de gemeente Leiden om zijn terras op de Vis brug op marktdagen een jaar uit te stellen. „En alleen omdat een paar kooplui schreeuwen dat ze niet weg willen. Het is allemaal zo opgeklopt." Nu nog draagt Van Engelen <ie avond voor marktwoensdag en marktzaterdag de rieten ter rasstoelen en tafels naar de kel der van zijn café. Hij ging ervan uit dat dinsdag de laatste keer was. Van de gemeente Leiden zou hij vanaf komende zaterdag elke dag van de week een terras op de Visbrug mogen installe- Maar diezelfde dinsdag maakte de gemeente bekend dat de kramen van de vier koopmannen aan de oostzijde van de Visbrug voorlopig nog een jaar mogen blijven. Dat ge beurde nadat de Centrale Ver eniging voor Ambulante Handel bij wethouder A. van Bochove (CDA) heftig bezwaar maakte tegen de verplaatsing van de ongeveer 12 kramen naar de Aalmarkt. Het zou ten koste gaan van hun omzet. „Toen in de marktennota van 1991 stond dat ik op de Visbrug een permanent terras mocht beginnen, sprong ik een gat in de lucht. Mijn eerste verzoek dateert namelijk van 1972", zegt Van Engelen. Maar twee jaar later is zijn enthousiasme danig geluwd. ,,Ik begrijp niet dat er zo makkelijk wordt geluisterd naar de markt lieden. Zij zijn van begin af aan betrokken geweest bij de plan nen voor de terrassen. Al veel eerder hadden ze hun bezwaren kunnen uiten. Maar op het mo ment dat de plannen eindelijk gestalte krijgen, gaan ze vrese lijk heibel maken." Flint. 20.00-23,00 Nieuwe Ri|n: Ama zing Dekschuit-Party 'Bitter SVveet'. 20.00 Waterpodium Hoogstraat Familie Jansen. 20.30 Stadsgehoorzaal: Die Zau- berflöte, opera van Mozart door leden van het Utrechts Conserva torium. 21.00 Rijksmuseum van Oudhe den: Wereldmuziek uit India, door docenten van het Rotter dams Conservatorium, Gam- biaanse Koramuziek door Hang Bondi. 21.00-00.00 Tent Arsenaal plein: Live muziek. 00.00-02.00 Tent Arsenaal plein: Disco night. Is deze hibiscus. In ruil voor een zonnig plaatsje en wat mest op z'n tijd geeft hij prachtige bloemen van augustus t/m oktober. Hoe beschut ter en zonniger hij staat, hoe beter hij tot bloei komt. Van 12,95 voor

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 11