Leidsck Dagblad Duitsland uit gratie bij toerist i Clinton en Gore bezoeken geteisterd Midden-Westen Schilderijen weg uit woning Wassenaar Golfers slaan overvallers de sloot in KLM deelt in verlies en winst partners Alcazar Bomen verdwijnen rar*,,:-,= 'Religie beschermt zieke bejaarden tegen depressie' GOED NIEUWS WOENSDAG 14 JUL11993 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40207 LOSSE NUMMERS 1,60 Lakenfeesten 9 Een 'jeugdzonde' van Mozart, vijf eeuwen koper onder de bomen en een acteur die uit zijn rol is tijdens de Lakenfeesten Gullit 4 Ruud Gullit speelt I volgend seizoen voorSampdoria. Gisteren bereikte de Milanees een akkoord met de club Buit 1,3 miljoen bij grote kunstroof Bij een inbraak in een woning in Wassenaar is vorige week een groot aantal schilderijen gestolen van onder andere schilders van de Haagse school. Het gaat om wer ken van Schelfhout, Breitner, Mauve, Mads en Israëls. Ook doeken van Escher, Vermeegen en Koekoek namen de dieven mee. De politie maakte de diefstal gisteren be kend. Een woordvoerder van het Haags gemeentemuse um noemt deze kunstroof uitzonderlijk en spectaculair. wassenaar gert visser Samen met de schilderijen werd ook een grote hoeveelheid gou den sieraden meegenomen. De politie schat de totale waarde van het gestolene op ongeveer 1,3 miljoen gulden. De verzekerings maatschappij heeft een 'aantrekkelijke' beloning uitgeloofd voor tips die leiden tot de vondst van het gestolen goed. De hoogte van de beloning werd niet bekendgemaakt. De inbraak werd gepleegd tussen zaterdag 3 juli en woensdag 7 juli. De bewoners van de woning waren die dagen op vakantie. Buren, die een sleutel van het huis hadden, deden aangifte van de diefstal. Die buren waarschuwden ook de bewoners, die spoor slags huiswaarts keerden. Aanvankelijk was het voor de politie niet duidelijk wat er was verdwenen. De inbraak kreeg daarom ook geen bijzondere aan dacht. Pas toen de bewoners aangifte deden, werd de juiste om vang van de diefstal duidelijk. Volgens de politie heeft de elektronische beveiliging van het woonhuis niet gefunctioneerd. Er werden nauwelijks sporen van braak aangetroffen. De eigenaar van de schilderijen veronderstelt dat de dieven precies wisten welke kunstwerken zij moesten heb ben. Enkele tientallen apdere schilderijen in de woning lieten zij onaangeroerd. Pagina 15: 'Daders schilderijenroof afkomstig uit kunsthandel'. af9 Honolulu De Amerikaanse vice-president Al Gore nam gisteren een kijkje vanuit de lucht in het door noodweer geteisterde Midden-Westen van de Verenigde Staten. Gore zegde snelle en omvangrijke hulp toe aan de slachtoffers. Ook president Clinton zal zich vandaag persoonlijk op de hoogte stellen. Hij bekortte daarvoor zijn vakantie met een dag. Zware re genval sloeg gisteren alle hoop de bodem in dat het Midden-Westen het ergste achter de rug had. Rond de stad Des Moines viel circa vijf centimeter water per uur. De rivier de Rac coon, die door de stad loopt, trad buiten haar oevers. Omdat het rivierwater in het leidingennet is gestroomd, zitten 300.000 mensen zonder drinkwater. Bierbrouwerijen hebben hun produktie gestaakt en aangekondigd dat zij flessen water zullen gaan distribueren. foto reuter DORITH LIGTVOET Aanslagen waarschijnlijk mede oorzaak Een 49-jarige Noordwijker en een 43-jarige Noordwijkerhou- ter hebben gisteravond bij het Golfcentrum Noordwijk Britse overvallers de sloot in geslagen. De Britten, hadden kort daar voor het benzinestation aan de Van Berckelweg beroofd. De Britten worden ook verdacht van de overval op een Katwijks benzinestation eerder deze week. De twee mannen zagen de Britten, 19 en 25 jaar oud, met nylon kousen over hun hoofd en een zak geld in de hand weg rennen, toen ze van het golfcen trum in Noordwijk afkwamen. In een impuls ging de Noord- wijkerhouter achter de mannen aan en sloeg de jongste Brit de sloot in. De andere overvaller viel de Noordwijkerhouter aan met een koevoet. Die raakte daarbij licht gewond aan schou der en arm. De Noordwijkerhouter kreeg op zijn beurt hulp van de Noordwijker. Die sloeg de twee de Brit de sloot in en rende ver volgens weg om hulp ys halen. De 25-jarige Brit slaagde er nog in om te ontkomen, maar werd later door de politie nabij de Beeklaan aangehouden. De Nederlandse toerist heeft geen trek meer in Duitsland. Onze oosterburen, jarenlang vakantiebestemming nummer een, moeten het dit jaar met aanzienlijk minder 'Hol lander' doen. „Daarvoor kunnen de rechtsextremistische aanslagen tegen buitenlan ders best wel een reden zijn", vermoedt onderzoeker Joachim Scholz van de Duitse Centrale voor Toerisme. 'nog maar' 3,85 miljoen keer schikken al wel over de cijfers onze Oosterburen. Vorig jaar daalde het aantal trips tot 3,5 miljoen. „Voor dit jaar verwach ten we, in het optimistische ge val, een stabilisatie. Maar realis tischer is een achteruitgang", meent Scholz, marktonderzoe ker bij de Duitse Centrale voor Toerisme in Frankfurt. De ANWB in Den Haag kan een algemene teruggang voor dit jaar, gezien het prille vakan tieseizoen, nog niet nadrukke lijk bevestigen. „Maar wij be- den haag anp robert bloemen In 1990 vertrokken Nederlan ders bijna 4,3 miljoen keer naar het land van braadworst en Goethe, bier en kasteel Neu- schwanstein. Vooral het Duitse middelgebergte, Eifel, Taunus en Sauerland, was erg in trek, op de voet gevolgd door het Zwarte Woud en Beieren. Twee jaar geleden begon de duidelijk merkbare teruggang. Landgenoten bezochten toen geboekte georganiseerde autovakanties", aldus een woordvoerder. „Voor heel Euro pa steeg het aantal aanmeldin gen dit jaar met zeven procent. Voor Duitsland daarentegen is sprake van een forse daling met tien procent." De afnemende Nederlandse belangstelling staat niet op zichzelf. Sinds enkele jaren heeft ook de rest van de wereld minder trek in de Bondsrepu bliek. Maar het wegblijven van de Nederlanders, de grootste groep buitenlandse toeristen daar, valt het duidelijkst op. De Duitse onderzoeker wijst op de economische recessie. „Dat zal een van de belangrijk ste oorzaken zijn voor de terug gelopen belangstelling. Korte tripjes, een weekeindje Berlijn of Keulen bijvoorbeeld, zitten er sowieso niet meer in. De mees te mensen hebben minder te besteden en blijven dichter bij huis, vooral als het weer in de buurt goed is. En dat was de in afgelopen jaren het geval." Maar in dat verband had de belangstelling voor het naburige Duitsland toch eigenlijk moeten toenemen? En was een daling logischer geweest voor bijvoor beeld het verdere Oostenrijk en Frankrijk, die echter onvermin derd aantrekkelijk lijken. Scholz zegt zich niet te zullen verbazen als uit onderzoek zal blijken dat de groeiende haat tegen buitenlanders van invloed is op het wegblijven van Neder landers. „De dodelijke aansla gen in Mölln en Solingen liggen natuurlijk vers in het geheugen. Zo kunnen we Duitsland niet goed promoten. Uit angst voor aanslagen blijven de toch al ge voelige Amerikanen en Japan ners weg. Als het rechtsextre misme hier aanhoudt, hebben we een groot probleem. Maar natuurlijk niet alleen voor de toeristische branche' Geheim rapport vier maatschappijen amstelveen bill meyer De deelnemers aan de Tour de France hadden gisteren, voorafgaand aan enkele zware bergetappes, een rustdag. Ook onze Tour-columnist Louis Fer- ron kwam niet in actie. Morgen is zi/n dagelijkse bijdrage weer in deze krant te vinden. OPRUIMING-LEDER BIJ NEDERLANDS JONGSTE WOONWINKEL KORTINGEN TOT 70% Kwaliteit, design, voordelig AMSTERDAM-C Molsteeg 12, hk Spui .MSTERDAM Willerr Gelderlandpl020 17509 VLAAROINGEN-C H 010-4346267 OEN K* UTRECHT: GikJen- iarijne). 030-328869 GRONINGEN Oosteretraal 27. 050-134672 EINDHOVEN-C: Rech OPENING EIND Als op 1 januari volgend jaar de Alcazar-partners KLM, SAS, Swissair en Austrian een geza menlijk management krijgen, is het voorgoed afgelopen met de zelfstandigheid van de KLM. De partners hebben afgesproken eikaars verliezen en winsten te delen. Uit de geheime Memoran dum of Unaertstanding en het Business Concept, waar d<?ze krant beslag op wist tc leggen, blijkt dat de partijen elkaar op een groot aantal punten afheb ben gevonden. Alle maatschap pijen zijn bereid om over enkele jaren hun identiteit op te geven. Vanaf volgend jaar al zal een nieuwe naam de vijfhonderd vliegtuigen van de vier Europe se maatschappijen sieren. Om politieke en juridische redenen blijven de bestaande namen nog enkele jaren de rompen en staartvlakken domineren. Daar na verdwijnt de naam KLM voorgoed in de geschiedenis boeken. Volgens het geheime rapport is sinds mei het externe advies bureau Lowe Group bezig een gemeenschappelijke naam, identiteit, logo en de kleuren voor de vier maatschappijen te ontwikkelen. Hoe de nieuwe combinatie gaat heten is nog niet bekend, maar het zal zoiets als European Airlines worden. Met een nieuwe naam moet je oppassen dat je je reputatie en imago niet in één keer weg gooit. Reputatie is voor veel rei zigers bepalend voor hun keus van luchtvaartmaatschappij. Half augustus gaan de vier maatschappijen verder onder handelen. Hete hangijzers in de onderhandelingen zijn de vesti gingsplaats van het hoofdkan toor, de nationaliteit van de president-directeur en de keus van een Amerikaanse partner. Aanvankelijk werd steeds aan genomen dat het hoofdkantoor van de nieuwe maatschappij in Amstelveen of Kopenhagen zou komen. Pagina 17: 'Het betere alterna tief voor heel Europa. Sarajevo» De inwoners van de Bosnische hoofdstad Sarajevo hebben aan alles gebrek. Ook aan water en brandstof. Dagelijks verdwijnen er bomen om te dienen voor vuren waarop kan worden gekookt, foto reuter chris welcren Eerste resultaten grootschalig onderzoek onder ouderen in Sassenheim ienieuwenhuuse Religie beschermt chronisch zieke bejaarden tegen de pressies. Door hun geloof houden ze moed om tegen de ongemakken van hun ziekten te blijven vechten. Het maakt daarbij niet uit of de ouderen actieve kerkgan gers zijn of niet. Als ze eenmaal ziek worden, houden ze duidelijk steun aan hun religieuze achtergrond. Dat is een van de conclusies uit een onderzoek van de Vrije Universiteit in Amsterdam onder een kleine 400 Sassenheimse bejaarden. De studie is een onder deel van een grootschalig onderzoek, dat in totaal tien jaar gaat duren en 12 miljoen kost. Na Sassenheim zal er in nog andere plaatsen onderzoek worden gedaan. De studie moet helpen overheidsbeleid voor ouderen beter te onderbouwen. Uit het onderzoek dat overigens niet alleen onder zieke ouderen is gehouden blijkt ook dat mannen en vrouwen totaal verschillend met chronische kwalen omgaan. „Vrouwen passen zich veel sneller aan die nieuwe situatie aan. Vrouwen zijn van jongs af aan va ker gewend om met ziekten om te gaan. bijvoorbeeld door de zorg van hun kinderen en ouders. Bij mannen keldert het zelfbeeld zeer drastisch. Hun eigenwaarde is blijkbaar gekoppeld aan lichamelijk welbevinden", al dus onderzoekster dr. D. Deeg van de VU. schrijnende toe- Uitbreiding acties van specialisten breda anp In 24 ziekenhuizen in Noord- Brabant, Zeeland, Gelderland- Zuid-Holland en Noord-Hol land zullen medische specialis ten de komende maanden een week per maand alleen spoed eisende gevallen behandelen, zoals in sommige andere zie kenhuizen ook al gebeurt. Ver tegenwoordigers van de medi sche staven hebben daartoe gis teravond in Breda besloten en meteen de actieweken op elkaar afgestemd. De specialisten ho pen hiermee de politiek te dwingen een structurele oplos sing aan te dragen om een halt toe te roepen aan de volumebe perkende maatregelen van staatssecretaris Simons (volks gezondheid). De medici hebben nog in beraad welke grimmiger acties er later mogelijk nog vol gen. Produktie kaviaar stort gestaag in snob stort onherroepelijk in door stropers en milieuvervui ling. Stropers kregen hun kans nadat de Sovjetunie in 1991 op hield te bestaan. Die oefende samen met Iran toezicht uit op de vangsten van steur in de Kas pische Zee. Sinds het uiteenval len van de Sovjetunie is er ech ter geen echt toezicht meer op de vangsten in de Kaspische Zee, die nu niet door twee, maar door viif landen moet worden gedeeld; Rusland, Ka- zachstan, Turkmenistan, Azer- bajdzjan en Iran. Die zijn het nu toe niet eens kunnen worden over de verdeling. Daarbij komt datde kwekerijen van jonge steur aan de bovenloop van de rivier ten onder gaan als gevolg van toenemende milieuvervui- ling. HET WOORD IS AAN Isolde Kurz Menig mens is een verzameling achtenswaardige eigenschappen, maar nochtans geen persoonlijk heid. VANDAAG Feiten en meningen Programma's11 Regio13,15,16 RTVShow10 Sport19,20.21 Stand van zaken17 HET WEER Nu en dan regen In het algemeen veel bewolking en nu en dan regen. Middagtem- peratuur ongeveer 18 graden. Wind uit richtingen tussen zuid oost en zuidwest zwak tot matig, rond kracht 3. Behandelcentrum voor overspannen leerkrachten Lochem krijgt een landelijk be handelcentrum voor overspan nen leerkrachten. De eerste le raren voor het centrum worden in het najaar verwacht. De Stichting Landelijk Centrum Stressmanagement heeft dat meegedeeld. De leraren krijgen in het cen trum gedragstherapie, massage, meditatie en fitness. Hun ver blijf duurt van drie tot maxi maal enkele weken. Het centrum zal vooral ge richt zijn op leraren uit het ba sis-, middelbaar, beroeps- en hoger onderwijs. De behande ling moet volgens de stichting ertoe leiden dat het ziektever zuim onder leraren, gemiddeld zeven procent, wordt terugge drongen. Leidsch Dagblad ag g» 8te; NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. la, dat is goed nieuws. Dus neem ik nu een abonnement. Tel. Na de eerste 2 v betaal ik mijn abor j PeMiuanrt. autumn \qp \r bank i llundtekc ria.il Of bel 071-128030 8 712141 400053

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 1