Leidsch Dagblad Geen gedwongen ontslagen KLM Tientallen doden na aardbevingen voor kust Japan BEL: Woedende Somaliërs doden journalisten Betrapte hasjkoeriers worden teruggestuurd GOED NIEUWS DINSDAG 13 JUL11993 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40206 LOSSE NUMMERS ƒ1,60 Wat maakt zo'n renner als Alex Zülle nou tot zo'n sym pathiek manneke? Allereerst na tuurlijk het gegeven dat hij per wedstrijd minstens drie a vier keer van zijn fiets valt Dat is een hoogst komisch gegeven voor een coureur. Maar er is meer. Hij is jong en gaat het, ondanks zijn valpartijen ver brengen. Daar naast spreekt hij nog een koddig soort Nederlands ook. In dat laatste zit 'm nu de kneep. Immers, de Zwitser Zülle heeft een Nederlandse moeder. Dan kan hij voor ons Ollanders al niet meerstuk. En voor mij persoonlijk al helemaal niet. Ik heb zelf een Duitse vader en weet dus hoe /e populair kan worden in dit land. Tja en wat de tijdrit betreft Met de te voorziene winst van Indu- rain kon die alleen maar geeuw- verwekkend zijn. En het is bekend dat je van geeuwen kale kinderen krijgt. Nou, vooruit, kinderen met een heel klein flosje haar, want die dekselse Erik werd toch maar mooi tweede in het klassement. Volgens Mart Smeets is dat zoiets als een zoen van je zuster kri/gen. Over Eddy Bouwmans zullen we maar een groot kruis zetten. Die krijgt nog niet eens een zoen van zi/n grootmoeder. LOUIS FERRON algemeen klassen* en 1 Miguel Indurain 35:29.25! 2 ERIK BREUKINK op 1.35' db 2 Johan Bruijneel 3P 2.30' j Gianni Bugno Öt 2.32' g Bjarne Riis op 2.34' g Johan Museeuw op 3.02' 7 ZenonJaskula ó3 op 3.03' g Alvaro Mejja op 3.08' 0 Philippe Louviot op 3.54' Stephen Roche 4 min. 3 min. op 2 4.10' Politie schenkt oplettende burgers bloemetje DEN HAAG GPD De politie geeft steeds vaker ca deautjes aan burgers die het mogelijk maken om criminelen in de kraag te vatten. Dit zegt de Stichting Maatschappij en Poli tie, een instelling die onderzoek doet naar de plaats van de poli tie in de samenleving. De Stich ting juicht die ontwikkeling toe en stimuleert die in een grote campagne, het project zelfred zaamheid. De gemeentepolitie in Zoeter- meer heeft in 1975 van het bloe metje een waar systeem ge maakt. Voorlichter H. Plat: „Stel je voor, je kijkt 's avonds laat uit het raam van je slaapkamer en je ziet dat een auto wordt open gebroken. Dan bel je de politie". Als het telefoontje tot aanhou ding van de dader leidt, krijgt de beller een mooie bos bloemen en een lovend briefje. Als bloemen minder geschikt zijn, zoals voor jongeren, geeft de politie een CD-bon of een pennenset. Jaarlijks worden er in Zoetermeer (honderddui zend inwoners) tussen de veer tig en vijftig 'tipgevers' op die manier beloond.Andere korp sen kennen het cadeautje^voor de oppassende burger ook, maar niet als systeem. Een lan delijk overzicht ervan bestaat niet. Woordvoerder Van der Vij ver van de Stichting Maatschap pij en Politie: „Dat vinden wij goede ideeën. We mogen er niet van uit gaan dat de mensen au tomatisch met de politie mee werken, dat moet gestimuleerd worden. Jarenlang heeft de overheid gezegd: 'niets doen, bel ons en wij klaren de klus wel'. Nu dienen de burgers zelf initiatief te tonen, en dat zal niet vanzelf gaan". Milieu-oorlog Dollars 2ln Fidels Cuba is de ille- o Er dreigt weer oorlog gale dollar hét betaal- I J tussen de milieu-orga- middel geworden. Door de j nisaties en de boeren. De economische rampspoed is organisaties willen stren- de peso niets meer waard, gere milieu-maatregelen. Conflict in Albanië 6 In zuidelijk Albanië hangt een nieuw Bal kanconflict boven het hoofd van de plaatselijke Griekse minderheid. Geen krant ontvangen 071-143241 ABOWWie 'SERVICE .2T Samenwerking met SAS. Swissair en Austrian kost 6.000 banen AMSTELVEEN BILL MEYER Toestellen van de KLM, SAS, Swissair en Austrian op Schiphol. De beoogde samenwerking lijkt hier al in praktijk gebracht. foto capital press De voorgenomen samenwerking tussen KLM, SAS, Swis sair en Austrian Airlines gaat in totaal 6.000 banen kos ten. Daar tegenover staat dat er 2.000 nieuwe banen bij komen. Omdat er ook duizenden mensen door natuurlijk verloop vertrekken, denken de vakbonden dat er geen gedwongen ontslagen zullen vallen. 1997 willen de vier volledig fu- Het is de bedoeling op 1 janu ari 1994 reeds zoveel mogelijk invulling te geven aan de sa menwerking. Zo willen de vier hun dienstregelingen op elkaar afstemmen en gezamenlijk de markt bewerken. Belangrijke beslissingen, zoals de aanschaf van nieuwe vliegtuigen, worden door de dochtermaatschappij genomen. Tevens willen de maatschappijen zich een ge meenschappelijke identiteit aanmeten door het voeren van gezamenlijke logo's. De komende onderhandelin gen hebben betrekking op de waardebepaling van de vier on dernemingen ten opzichte van elkaar, de plaats van het hoofd kantoor en de nationaliteit van de nieuwe topman. Ook zal er worden gesproken over de in vulling van het routenet en over Half augustus beginnen de on derhandelingen tussen de vier maatschappijen over de defini tieve zeggenschaps- en eigen domsverhoudingen in de nieu we maatschappij. De vier willen er uiterlijk half september uit zijn. De KLM is optimistisch over de kans van slagen. De vakbonden en de onderne mingsraad zijn gisteren inge licht over de voortgang in het samenwerkingsproject 'Alcazar'. De nieuwe maatschappij krijgt de eerste jaren de vorm van een gezamenlijke dochter maatschappij. Het management wordt geleverd door de vier maatschappijen. De onderhan delaars zijn het in grote lijnen eens over de verdeling van de zetels in de raad van bestuur: vier voor de KLM, Swissair en SAS en twee voor Austrian. In de vraag welke luchthaven wel ke functie krijgt. De ondernemingsraad en de vakbonden is om advies ge vraagd. Naast een uitgewerkt businessplan hebben zij tevens een concept-overeenkomst memorandum of understanding ter bestudering meegekregen. Ook de Zwitserse, Scandinavi sche en Oostenrijkse bonden zijn gisteren ingelicht. Volgens de vakbonden is de KLM optimistisch over de kans van slagen. Alle partijen zitten nog op dezelfde lijn. Ondanks bedenkingen van de Zwitserse en Oostenrijkse overheden, zouden de directies er van over tuigd zijn dat 'Alcazar' de enige kans op overleven biedt. De bonden zijn blij dat de sa menwerking en daaruit volgen de fusie vermoedelijk niet met gedwongen ontslagen gepaard zullen gaan. „Wij moeten echter nog de details bestuderen", al dus Mario Lander van de Unie BLHP. „Er zijn na gisteren meer vragen dan antwoorden overge bleven." Ook bestuurder José Smeets van de Vervoersbond FNV is opgelucht dat het ba nenverlies mee zal vallen. HET WOORD IS AAN Pope ledereen heeft juist zoveel ijdelheid als hij verstand te weinig heeft. VANDAAG VANDAAG PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Familieberichten Programma' Regio11,13,14,15 Religie- Sport HET WEER Overwegend droog In het noorden van het land nog een enkele bui, ovengens penoden met zon en droog. Middagtempe- raturen van 16 graden in het noor den tot 20 graden plaatselijk in het zuiden van het land Zwakke tot matige westelijke wind, rond kracht 3. Textiel ouder dan gedacht CHICAGO* AP VN-vergeldingsaanval op woning Aideed wekt woede bevolking MUQDISHO AP-GPD In de Somalische hoofdstad Muqdisho zijn gisteren na een VN-aanval vier journalisten om het leven gekomen. Andere journalisten raakten gewond. De lijken van drie van de vier doden werden vanmorgen door colle ga's gevonden. Volgens Somalische bron nen lieten ook 73 Somaliërs het leven en raakten er 200 gewond. VN-functionarissen zeiden dat er J3 Somaliërs waren gedood en ongeveer 11 verwond. De journalisten vonden de dood na een aanval van Amerikaanse helikopters van de VN-strijdmacht in Somalia op doelen in het zuiden van Muqdisho. De helikopters vuur den hun raketten en boordkanonnen onder meer af op een commandobunker van mili tieleider Mohamed Farah Aideed en op de woning van zijn minister van binnenlandse zaken Abdi Hassan Awali. De aanval was mede een vergelding voor de moord op zes Somali's die voor de VN werkten. Na de aanval trok de internationale pers in Muqdisho massaal naar het zuiden van de stad. Daar stuitte een tiental persmensen op een woedende menigte en op sluip schutters. Zij werden met stenen bekogeld en beschoten. Daarbij vielen de doden en gewonden. De Amerikaanse aanval is Italië in het verkeerde keelgat geschoten. Het land heeft 2.500 militairen in Somalia, maar werd niet van te voren geïnformeerd over de actie. De VN vinden dat ook niet nodig. „De beslis singen worden genomen door de Veilig heidsraad, niet door individuele lidstaten", aldus een woordvoerder. Doordat de VN-troepen in Somalia steeds meer energie steken in de strijd tegen Ai deed, hebben ze minder tijd meer om voed selkonvooien te begeleiden. Daardoor ligt voedsel weg te rotten in voorraadplaatsen. Dat hebben twintig hulporganisaties in Mu qdisho gezegd. In een gezamenlijke verkla ring vragen ze de VN meer mankracht vrij te maken voor de voedseldistributie en an dere humanitaire hulp. r optimisme in Gedreven door cellentekort heeft justitie in Haarlem besloten buitenlandse hasjkoeriers die op Schiphol worden gepakt, niet altijd meer vast te laten houden tot hun berechting. Wie min der dan 25 kilo hasj bij zich heeft, komt niet meer automatisch in de cel terecht.De betrokkenen krijgen een dagvaarding uit gereikt en worden daarna op een vliegtuig naar het land van herkomst gezet. „Ze worden dan later bij verstek veroordeeld", zegt waarnemend persofficier van justitie mr. M. Heutink. De koerier moet een eventuele gevangenisstraf dan pas uitzitten als hij opnieuw in Nederland opduikt. Justitie in Haarlem heeft voor het nieuwe beleid gekozen vanwege het grote aantal hasjkoeriers èn het tekort aan cellen. Mevrouw Heutink: „In beginsel is er geen plek. Dan kunnen we het beter op deze manier oplossen." SAPPORO-AMRITSAR* Twee aardbevingen in het noor den vaa Japan gisteravond heb ben aan zeker 52 mensen het leven gekost. Het aantal vermis ten is gestegen tot boven de 150. Gevreesd wordt dat het aantal slachtoffers nog zal stij gen. Als gevolg van de bevingen braken langs de kust branden uit en ontstonden vloedgolven, hebben de Japanse autoriteiten meegedeeld. De eerste beving had een kracht van 7,8 op de Schaal van Richter. Het epicentrum lag on der zee, 70 km ten zuidwesten van het noordelijke eiland Hok kaido. Een tweede schok, in hetzelfde gebied en met een kracht van 5,4, volgde ruim een uur later. De bevingen zijn de zwaarste van de afgelopen 25 jaar in het gebied. Naar aanleiding van de ramp onderbrak premier Kiichi Miya- zawa zijn campagne voor de parlementsverkiezingen van zondag. „Ik heb gehoord hoe de zaken ervoor staan en ga naar Hokkaido," zei hij. „Het is erg triest. De regering zal maatrege len moeten nemen." De aardschokken veroorzaak ten zogeheten 'tsunami', vloed golven die de hele nacht tegjen de kust sloegen. Op sommige plaatsen ontstonden golven van drie tot zes meter die vissersbo ten, auto's en huizen verniel den. Tevens deden'zich op ver scheidene plaatsen aardver schuivingen voor. Op Hokkaido zijn zeker honderd gebouwen ingestort. Het reddingswerk wordt ernstig bemoeilijkt door dat wegen zijn afgesneden. Alleen al op het eilandje Okushiri met 4.700 voor de zuidwestkust van Hok kaido, vielen zeker twintig do den en worden meer dan 80 mensen vermist. De oostkust van Rusland werd getroffen door vloedgol ven van drie meter hoog. Vol gens de eerste gegevens worden drie mensen vermist. Enkele visserschepen werden op de kust geworpen. De autoriteiten in Japan ver wachten pas in de loop van de dag een volledig beeld te krijgen van de totale omvang van de schade en het aantal slachtof fers. Katsumasa Abe, hoogleraar van het instituut voor onder zoek naar aardbevingen, noem de de eerste beving één van de zwaarste die zich in zee bij Ja pan heeft voorgedaan, zo meld de het persbureau Kyodo. Zwaarder nog dan de aardbe ving in 1983, die ook enorme tsunami veroorzaakte in dit ge bied. Daarbij vielen toen 104 doden en 163 gewonden. Twee dagen van hevige re genval in de noordelijke Indiase deelstaat Punjab hebben het le ven gekost aan zeker 70 men sen, zo hebben functionarissen gisteren gezegd. Het nationale dodencijfer van de ramp is hier door op meer dan 200 geko men. De meeste mensen kwa men om door verdrinking. Elders zijn 45 doden gemeld in de westelijke deelstaat Guja rat en 80 in de noordelijke deel staten Uttar Pradesh, Himachal Pradesh en Jammu-Kashmir. Overstromingen hebben in het zuiden van China aan zeker 35 mensen het leven gekost, heeft het Chinese persbureau Xinhua dinsdag gemeld. Archeologen hebben in het zuidoosten van Turkije een stuk kleding gevonden dat dateert van 7000 voor Christus. Dat is zeker 500 jaar ouder dan oude stukken textiel die tot nu toe werden gevonden. Gillian Vo gelsang-Eastwood, van de afde ling textielonderzoek van het Rijksmuseum van Volkenkunde in Leiden, spreekt over een 'fas cinerende ontdekking'. Vo gelsang heeft met andere des kundigen het oude stukje stof in een laboratorium in Chicago onderzocht. Het half versteende doek. dat vastzit aan wat ooit een werk tuig was. werd ontdekt in Cayo- nu, een plaats aan de boven loop van de rivier de Tigris, daar worden opgravingen gedaan door de universiteiten van Is tanbul en Chicago. leidsch Dagblad NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. Door de aardschok met een kracht

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 1