Een oude man, een opgezet paard en veel herinneringen nr 'Er waren wel een paar rampen voor nodig' Rtv show 'TV is een babysitter' Ondanks de lage budgetten en het routi nematige karakter werden de films van Roy Rogers wereldberoemd. Van (Island tot Japan en van Engeland tot Brazilië (In Duitsland kent men hem niet: de Duitsers hadden in de jaren '50 hun ei gen jeugdidolen als Heinz Rühmann). Tussen 1933 en 1950 maakte de'koning der cowboys' 90 films voor Republic Pic tures. Toen dit bedrijf de rechten van die films verkocht en Rogers niet liet meede len in de winst, begon Rogers een proces. En won. Van het geld startte hij in 1950 een eigen produktiemaatschappij. Hij maakte in 5 jaar tijd 106 tv-films van een half uur. Die speelden zich niet langer af in het Wilde Westen, maar in een coffee shop. Roy Rogers is nooit helemaal ver geten in de VS. jaarlijks is er een Roy Ro- gersfestival en de liedjes over de held, ge zongen doorzijn zoon Dusty, blijven po pulair. Ook de liedjes in de films van Ro gers raken niet in de vergetelheid. On langs verscheen in de VS nog een cd met de oude krakers van toen. Verder is men bezig met het verfilmen van het levens verhaal en start men binnenkort een animatieserie met een getekende Roy Rogers in de hoofdrol. Roy Rogers, de koning der cowboys STARDOM Megaster Arnold Schwarzeneg ger is op dit moment de best be taalde acteur in Amerika. Voor ie dere film krijgt hij het lieve som metje van 30 miljoen gulden. Niet slecht voor dat 'vleesgewor den niets'. Wie het breed heeft, laat het breed hangen. Zo ook Whitney Houston. De dame in kwestie heeft een stulpje laten bouwen voor met minder dan 42 miljoen gulden. Logés ontvangen isook geen enkel probleem. Het huis telt maar liefst achttien slaapka mers. De gasten hoeven zich ook niet te vervelen. Er zijn tennisba nen, een roller-skatebaan en ui teraard een zwembad, dat ook kan bubbelen. MAANDAG 12 JUL11993ist Sherilyn Wolter in de serie 'Secrets' in dialoog met haar tegenspeler Timothy Gibbs (Claude): „Het is eigenlijk ongelooflijk dat ik zoveel succes heb." foto cpd aalproblemen, cul tuurproblemen, afwij- M kende werktijden: de opnamen van de Amerikaanse serie Secrets (elke werkdag bij RTL 4 te zien) in Italië ging niet over rozen. De 65-delige serie, naar een scenario van Judith Krantz, werd in vier maanden tijd gemaakt. Het onbegrip tus sen het Italiaanse personeel en de Amerikaanse crew leek de voltooiing op een gegeven mo ment onmogelijk te maken. Maar achteraf zegt David Birney (Tom Strickland): „Het was een leerproces. Wij leerden de Itali anen hoe het is om stijf van de stress te staan, zij leerden ons ontspannen te werken. We von den op den duur de gulden middenweg". Sherilyn Wolter, die de rol van dochter Justine voor haar reke ning neemt, kijkt desondanks met gemengde gevoelens terug op de tijd dat de cast van Se crets in Italië doorbracht. „Ik weet niet of ik nog een keer zo zou willen werken. Het voordeel is dat je, als je lang met een groep mensen in een ander land werkt, er een intensieve band ontstaat. Maar de culture le verschillen tussen de Italiaan se medewerkers en de Amerika nen waren erg groot. We zijn perfectionisten, gewend snel en gestroomlijnd te werken, lange dagen te maken. Maar als mijn Italiaanse kapper alleen mijn haar bij moest werken, waren we alweer een uur verder. En aan het einde van de middag, of de opnamen nu afgerond waren of niet, vertrokken de Italianen. Naar huis". Gereserveerd De actrice omschrijft het perso nage Justine als „een vrouw met een sterke wil, egoïstisch, grap pig en slim, avontuurlijk, ge wend precies te zeggen wal ze denkt. Altijd". Wolter lijkt in werkelijkheid niet erg op de ex traverte Justine Strickland. Bij de vertoning van enkele frag menten uit Secrets in het luxu euze kantoor van filmmaat schappij Alew World Internatio nal in Los Angeles, voelt ze zich wat opgelaten. „Ik hou er niet van mezelf terug te zien. In het theater, op het toneel, heb je als acteur controle over je rol, over de manier waarop je bij het pu bliek overkomt. Bij film of tele visie bepaalt de regisseur welke 'takes' hij gebruikt, de camer avoering is van invloed op de weergave. Dat zorgt ervoor dat je soms anders overkomt dan je bedoelde. Daarom voel ik me vaak teleurgesteld. Als ik ervan kon leven, zou ik het theater verkiezen boven film en televi sie. Het is 'natuurlijker'. Boven dien wil ik voeling hebben met het publiek, inspelen op hun re acties, op een bepaalde atmos feer". Wolter startte haar acteer-car- rière op de universiteit. Ze nam deel aan theaterklassen, waar ze de smaak te pakken kreeg. Op een goede dag pakte ze haar boeltje bijeen en vertrok vanuit woonplaats Sacramento naar Los Angeles. Ze kreeg er een baantje als serveerster in een restaurant en nam acteerlessen. „Het was mijn droom actrice te worden, van jongsaf aan. Ik was enigst kind, extreem verlegen en behept met een rijke fanta sie. Ik las heel veel en had inte resse in het theater. Daarom had ik bedacht dat ik 's zomers actrice wilde zijn, 's winters le rares en schrijfster in mijn vrije tijd. Het is eigenlijk nog steeds ongelooflijk dat ik zoveel succes heb. Ik denk vaak aan die tien duizenden jonge mensen die hier wekelijks arriveren met plannen om beroemd te wor den. En op mijn baan zitten te azen. Vooral voor een vrouw is het moeilijk goede rollen te krij gen. Dat irriteert me mateloos. Het is harde business, je moet vechten voor elke rol. Maar ik strijd voornamelijk met mezelf. Soms ben ik erg onzeker, ik moet ervoor zorgen dat negatie ve gedachten over mezelf ver dwijnen en steeds het beste van mezelf geven". Wolter vervulde, naast haar theater-activiteiten, ontelbare rollen in tv-series. Opmerkelijk genoeg heeft ze geen televisie in haar huis aan het strand. „Ik kijk toch bijna nooit. Begrijp me niet verkeerd, ik hou van mijn werk, maar televisie is een soort 'babysitter', iets om mensen be zig te houden. Als ik echt een programma wil zien, ga ik naar buren of vrienden." Opwindend Na Secrets heeft de actrice het een tijdlang rustig aan gedaan. Ze reisde veel en beleefde, zo vertelt ze, de meest opwinden de tijd van haar leven. Ze ver bleef in een indianenreservaat in South Dakota, mediteerde met de monniken in een Zen- Bhoedistenklooster en bezocht onder meer Cuba. „Ik hou van reizen, van de spanning van het zien van het nieuwe dingen. Je gaat je ideeën over het leven re lativeren. Ik geniet dan van de rust om me heen, niemand her- ként me. Ik heb drie jaar in de soapserie General Hospital ge speeld en in die tijd voelde ik me als the Beatles, omdat ik nergens naartoe zonder dat er oploopjes ontstonden. Heerlijk hoor, al die belangstelling, maar het is minder leuk als je met je kar door de supermarkt loopt en iedereen staart naar je. Dat werkt aardig op je zenuwen." Sherilyn Wolter, actrice in Secrets: Cees Labeur blij met doorbraak in TV-verslaggeving HILVERSUM JAAPTIMMERS Cees Labeur, eindredacteur van Hier en Nu en voorzitter van de werkgroep Actualiteiten van de gezamenlijke om roepen. foto cipd Het heeft een tijd geduurd voordat de Hilversumse om roepen tot elkaar kwamen. Maar uiteindelijk is het er dan toch van gekomen. Met het oog op kwaliteitsver betering, kostenbeheersing en toene mende concurrentie (RTL 4 en 5) zijn de omroepbazen door de knieën gegaan. Cees Labeur, eindredacteur van NCRVs Hier en Nu-TV en voorzitter van de werkgroep actualiteiten, maakte don derdag het nieuws bekend over het ak koord tussen de omroepen over de ge zamenlijke aanpak van grote rampen en oorlogen. Een en ander is vastgelegd in het actieplan gezamenlijk berichtge ving bij rampen. „Een doorbraak, het is voor het eerst in de geschiedenis van het omroepbestel dat alle omroepen formeel gaan samenwerken", zegt Cees Labeur. ,„Daar zijn wel een paar ram pen voor nodig geweest." Voor omroepjournalisten is samenwer king volgens Labeur nooit een probleem geweest. „Het voordeel van journalisten is dat ze allemaal allergisch zijn voor om roeppolitiek. Op de redacties van de ac tualiteitenrubrieken wordt alles nogal sterk vanuit het journalistieke belang be keken en niet vanuit de gedachte of iets goed is voor de omroep." De procedure die in het geval van een ramp of nog erger voortaan wordt ge volgd, laat zich als volgt beschrijven. „Bij een ramp of een oorlog bel ik met Hans Emans van Nederland 2 en Tom Kamlag van Nederland 3", aldus Labeur. „Als we willen samenwerken, neem ik contact op met de nieuwe coördinatiecommissie van televisiedirecteuren, die vervolgens ook even met elkaar telefoneren. En bin nen vijf of tien minuten zijn we eruit. Dan kunnen de verslaggevers op pad. We kunnen snel afspraken maken, dat is wel eens anders geweest." Golf Samenwerking is al vele jaren onderwerp van gesprek in de werkgroep actualitei ten, waarin alle eindredacteuren van de rubrieken en de hoofdredactie van het NOS-Journaal zitting hebben. De eerste echte gezamenlijke activiteit leidde tot een overmaat aan berichtgeving over het uitbreken van de Golf-oorlog. Labeur: „Toen die oorlog uitbrak, zaten juist alle omroepvoorzitters bijeen in Noordwijk. Ze spraken daar af om te gaan samenwerken. Dat was allemaal wat improviserend tot stand gekomen. Vooral de eerste week was er op Nederland 3 sprake van overexposure. Alles werd uit gezonden. Deze samenwerking duurde vijf dagen; het heeft een godsvermogen gekost. Toen de grondoorlog begon wa ren we beter voorbereid. Dat ging al een stuk beter." Maar tot een gedegen verslaggevings- plan kwam het niet. De Bijlmer-ramp (oktober 1992) was journalistiek gezien ook een drama, meent Labeur. Hoewel KRO's Brandpunt op dat moment ter plaatse was en een uitstekende uitzen ding verzorgded, stoof alles en iedereen erop af en was er geen sprake van geza menlijkheid. „Al die straalzenders en mensen erheen, dat heeft echt tonnen gekost." „Na afloop van die ramp heb ik een evaluatie geschreven", vervolgt Labeur. „Aanleiding was de kritiek in de pers dat de verbindingen zo laat tot stand waren gekomen. We hadden bij de Golf-oorlog nog het idee dat dit een eenmalige cala miteit was, maar een ramp als die in de Bijlmer kon toch vaker gebeuren". Twee maanden later verongelukte een Martinair-toestel op het vliegveld van Faro in Portugal. Andermaal dreigde een journalistieke janboel. Labeur: „In eerste instantie wilde iedereen er weer op af stormen. Toen heb ik gebeld met de ac- tualfteitencoördinatoren van Nederland 2 en 3, Emans (Nieuwslijn) en Kamlag (NOVA). De tv-directeuren waren ak koord en we hebben de ramp 48 uur sa men verslagen. De kosten waren 240.000 gulden. Als we dit niet gedaan hadden, dan hadden alle omroepen privévlieg- tuigjes gecharterd. Maar alles verliep re delijk, hoewel de NCRV en de KRO hun eigen actualiteitenrubriek niet wilden op offeren, Wat bij de Nederland 2-omroe- pen (Veronica, TROS en EO) en NOVA niet in goede aarde viel." Afspraken Het nieuwe akkoord valt in vier delen uit een. Eerste afspraak is dat het initiatief tot samenwerking uitgaat van de actuali teitenrubrieken. De televisiedirecteuren wijzen per net een zendercoördinator aan, die lid wordt van een nieuwe coördi natiecommissie. Deze commissie is be voegd tot het nemen van beslissingen op directieniveau. Het tijdrovende overleg met de achterbannen is daarmee terug gebracht lot een onderonsje van zes per sonen. Wie de directie-afgevaardigden zijn, is nog niet bekend. De uitvoering van de klus, wordt vol gens de tweede afspraak, gelegd bij de NOS, die de meeste kennis in huis heeft en ook over de vereiste mankracht be schikt. De NOS bepaalt ook hoeveel men sen er nodig zijn en wie waar naartoe gaat. Over het derde uitgangspunt is langdu rig gesoebat. De vrijheid van de omroe pen om de eigen rubriek te handhaven naast de gezamenlijke aanpak. KRO en NCRV zullen daarvan gebruik maken; Het bereikte compromis is dat deze om roepen zich beperken tot het geven van samenvattingen van ouder nieuws en. achtergronden, of desgewenst het geza menlijke aanbod doorprikken in de eigen uitzending. Al het zelfgemaakte materiaal is voor algemeen gebruik. Achtergrond van deze status aparte is dat Hier en Nu en Brandpunt forse kijk cijfers halen. Labeur: „Bovendien vinden, wij dat het andere nieuws gewoon door gaat. De wereld stopt niet bij één enkele ramp." De omroepen verwijzen allemaal naar de gezamenlijke verslaggeving, ook als deze op een andere zender is. De vierde en laatste afspraak is dat er een dossier met namen en telefoonnum-. mers wordt gemaakt, zodat iedereen pa raat is. Ten slotte de vraag wanneer iets als een calamiteit wordt gezien, waarvoor men gezamenlijk ten strijde trekt. Een ernstig verkeersongeluk in de mist bij Prinsenbeek? Labeur: „Nee, wij denken meer aan een eventueel militair ingrijpen in Bosnië." Ze laat het zingen voorlopig voor wat het is. Laura Fygi is na melijk vorige maand bevallen van een gezonde zoonVoor haar is Roger, zo is zoonlief gedoopt, voorlopig het belangrijkste in haar leven. Pas in september zal zij weer de podia beklimmen. Roy Rogers wordt onder schot gehouden door Bay Williams. Dat had Bay niet moeten doen. De volgende scène is fataal voor hem. Met een stevi ge kaakslag krijgt hij zijn verdiende loon. foto gpd Eind vorig jaar scheidde ze van Rolling Stone Bill Wyman. En nu is Mandy Smith al weer in de huwelijksboot gestapt. Awel met Pat Vandenhouwe van Belgi sche afkomst, die nog voetbalt ook en inmiddesl de Britse natio naliteit heeft. De relatie was nau welijks een paar maanden oud toen het paar al besloot om te trouwen. En nu maar hopen dat het huwelijk met de grillige Man dy langer stand houdt. is Wcstemzanger) en het Roy Rogersmuscum. Daar ontmoet te hij Rogers, zijn vrouw Dale Evans, zijn paard (opgezet) en zijn magie. Ockersen: „De magie kwam al terug toen bleek dat de klein dochter van Roy Rogers zonder dat ik het wist bij mij in de wijk woonde. Vroeger was de jongen uit de buurt die een oom had die Roy Rogers had ontmoet al een held. En nu maakte ik het dus mee dat zijn kleindochter bij mij om de hoek woonde." Die magie nam voor Ocker- sen alleen maar toe naarmate hij zijn idool naderde. In het museum heeft de ontmoeting plaats. Voor buitenstaanders praat Ockersen dan met een ou de man en een oude vrouw die weinig te vertellen hebben (en ook weinig gevraagd worden), voor de insider is het hoogte punt bereikt: gestoken in zijn cowboyoutfit van weleer lijkt hij nog steeds een beetje op de held. Of zoals Ockersen het uit drukt: „Als Rogers reist, doet hij dat incognito. Dan heeft hij gewone kleren aan en is hij gewoon een oude man." (Uitzending: morgenavond, 20.26 uur, Nederland 3) Angela Groothuizen houdt de lief de voorlopig voor gezien. foto archie& Het zit Angela Groothuizen niet> mee in de liefde. Nadat haar re latie met Peter-Jan Rens op de klippen was gelopen, wilde ze de heren even voorgezien houden. Niettemin liet haar hart weer snel van zich spreken toen ze geluids technicus Benno Linneman te gen het lijf liep. Pats, liefde op het eerste gezicht. Helaas, het heeft weer niet zo mogen zijn. De stormachtige relatie hield net iets meer dan een jaar stand en Angela heeft nu echt gekozen voor vrijheid, blijheid. Het is al eerder gemeld, Shan- nen Doherty (Brenda Walsh in de serie Beverly Hills 90210) is be paald geen katje om zonder handschoenen aan te pakken. De- lieflijke Brenda ontpopt zich als Shannen zo langzamerhand tot een ware feeks. Onlangs heeft zij haar ex-verloofde met de dood bedreigd en wel met een geladen pistool in haar hand. De politie heeft haar nu een straatverbod opgelegd, omdat haar ex echt voor zijn leven vreesde. Dc fan op zoek naar zijn idool. I lel gege ven heeft iets ont roerends, het resultaat is bij voorbaat kritiekloos. Journalis ten die hun vak gebruiken om hun grootste wens in vervulling te laten gaan. En waarom niet? Het mooiste voorbeeld op de Nederlandse tv is zonder twijfel de ontmoeting van Boudewijn Büch met Mick Jagger, maar de zoektocht die Thys Ockersen ondernam naar de held uit zijn jeugd, Roy Rogers, mag er ook zijn. Ook kritiekloos, tevens ont roerend en zonder dat Ockersen er erg in had, toch informatief. De kleine Thys was op zon dag een ettertje thuis. Zand- voort hield rust, maar Thysje zette elke week weer de boel op stelten. De film 'Roy Rogers, ko ning der cowboys', morgen avond bij de NOS, begint er mee: Zittend onder een tafel, snikt hij het uit, terwijl de benen van zijn moeder ijsberend door het beeld draven. „Elke week weer naar de bioscoop. Waar is dat goed voor," moppert een vrouwenstem. „Ach Lenie, laat die jongen toch," verzucht een onzichtbare vader. 'I hysje treur de, schreeuwde of ziekte net zo lang tot hij met de benodigde stuivers op zak naar de bio scoop kon. „Mijn moeder heeft een paar weken geprobeerd een eind aan dit ritueel te maken, maar ze kon niet legen me op. Als er visite was. gilde ik de boel zo bij elkaar dat ze blij was dat ik was opgerot." Ockersen bezocht de mati neevoorstellingen waarin stee vast films draaiden van de ko ning der cowboys, Roy Rogers, en zijn palominofJaard Trigger, the smartest horse in the mo vies (het slimste paard in film land). De Robin Hood van het Wilde Westen bracht hem en zijn leeftijdgenoten elke week weer in vervoering. Ockersen: „En niet alleen toen. Voor de film die ik maakte, heb ik kinde ren van nu laten kijken naar een oude Roy Rogersfilm. Zonder dat ik het regisseerde, reageer den zij net zo als wij toen. Ze zaten als gebiologeerd te kij ken." Ockersen vindt dat wonder lijk. „Toen ik naar Roy Rogers keek, was het een saaie tijd. De jaren '50: je ging naar school, maakte huiswerk en op zondag middag ging je naar dc bio scoop. Er was geen tv; alleen in de huiskamer stond een radio die afgestemd was op de zender waar je ouders naar wilden luis teren. Die zondagmiddagen wa ren dus echte uilslapjes die enorme indruk op je maakten." Een paar jaar geleden kreeg Ockersen een paar tapes met Roy Rogersfilms in handen en van een marktkoopman, die ou de kauwgomplaatjes verhan delt, hoorde hij dat een klein dochter van Rogers in Amster dam woonde. De nostalgie deed de rest. Als een echte cowboy volgde hij het spoor naar zijn held van toen. Rooie Roggers Hij begon in Amsterdam bij de marktkoopman („Rooie Rog gers bracht ons in extase: hoi, hoi, hoi") en Mindy Petersen, de kleindochter (Ockersen: „Zij woont al tien jaar in Amster dam. Ze is lid van 'Youth in the Mission', een religieus clubje te genover het Centraal Station."). Ockersen trok daarna naar de Verenigde Staten. Hij bezocht er een Roy Rogersfestival, Duck Run (het oude huis van de fami lie Rogers), een concert van Roy 'Dusty' Rogers (de zoon van Roy

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 8