Voor de langsten schiet de wereld tekort Trauma's van Argentijnse vuile oorlog nog niet genezen Extra MAANDAG 12 JULI 1993 foto nils van houts De Nederlandse jeugd groeit dat het een lust is. Steeds meer jongeren to renen boven hun ouders uit en I steeds rrieer jongens hoeven konin gin en vaderland niet meer te verde digen in tijden van oorlog, omdat ze boven de kritische grens van twee mfeter uitkomen. Wordt daar veelal J_niet om getreurd, bovenmatige leng te leidt tot problemen. Wie letterlijk met kop en schouders boven de modale burger uitsteekt, stuit op bedden die te kort zijn, deuren die te i laag zijn en kleding die tekortschiet. Om nog maar te zwijgen van de nim mer aflatende stroom melige opmer- kingeii die een lang mens naar het hoofd krijgt, variërend van "is het j koud daarboven" tot de vraag "zit je nou ook op basketbal?" MEICHIQR ZEEMAN „Het is, een misverstand om te denken dat j alleen de Nederlandse jongeren zo sterk groeien en dat ze de langsten zijn van de wereld," zegt professor J.C. van Wieringen, bijzonder hoogleraar sociale pediatrie aan de Universiteit van Utrecht. Hij is afgestu deerd op een proefschrift over de lengte van de mens. „Het proces van de langer wor- I deride mens speelt in de hele geïndustriali seerde wereld. Mensen in de rijke groepen van Amerika en in de rest van Europa wor den allerhaal langer. De verschillen tussen de vergelijkbare groepen in die landen zijn minimaal. In Hamburg hebben de school artsen de groeigegevens gebruikt van de Nederlandse scholieren om te kijken hoe de groei bij hun eigen schoolkinderen zich zou ontwikkelen. De gegevens kwamen over een; de verschillen waren te verwaarlozen." Statistieken 'Lang zijn' is voor een man een lichaams lengte hebben van meer dan 1.90 meter en voör een vrouw meer dan 1.80 meter. Uit overzichten van het Centraal Bureau voor de Statistiek blijkt dat er in de leeftijdscate gorie van 18 tot 29 jaar steeds meer mensen boyen de al genoemde grenzen uitkomen. Acht procent van de mannen komt uit bo- J ven de 1.93 meter. Bij de overige leeftijds groepen loopt dat terug via 5 naar 0,6 pro cent. Bij de vrouwen gaat het van 2,2 pro-" j cent in de jongste groep naar 0,2 procent bij dé öüderén. I Ook bij de dienstplichtkeuring valt deze I trend waar te nemen. Een vergelijking tus sen de cijfers van 1970, 1980 en 1990 laat zien dat er in de categorie 1.95 - 1.99 meter een toename is van 0,8 naar 1,7 en tenslotte 2,4 procent van de gekeurden in die catego rie. Metingen van 2 meter of meer worden sinds 1989 niet meer bijgehouden. „De re den hiervoor is heel simpel. Dit is gebeurd," i zegt voorlichter J.P.van Berkel van het mi nisterie van Defensie, „omdat we in 1989 I een, nieuw medisch computersysteem in gebruik hebben genomen. We registreren nu' alleen nog dat de mensen worden afge keurd en niet meer hoe lang ze zijn. Dat maakt het allemaal een stuk eenvoudiger. „Ër is één duidelijke reden waarom men sen steeds langer worden. Dat komt door de verbeterde levensomstandigheden," zegt prófessor Van Wieringen. „Sinds 1850 is voor de Nederlanders de levensstandaard omïiobggegaan. De mensen zijn beter gaan eten, hun dieet is beter uitgebalanceerd. De eiwitten in het voedsel zijn beter verdeeld, ze,krijgen meer vitaminen binnen. Daar door worden de mensen minder vaak en minder ernstig ziek en zo zijn ze steeds lan ger geworden. Ziekte is namelijk van in vloed op de groei. Als iemand vaak ziek is, kan hij niet goed groeien. Alle energie heeft hij dan nodig om de ziekte te bestrijden. Sinds 1850, zeg maar het begin van de in dustriële revolutie, wordt de Nederlander 1 ook riiet meer. zo ziek door de betere medi cijnen die er zijn gekomen en door de ver beterde sociaal-economische toestand." Knieën Dé gebruiksartikelen van de huidige maat schappij zijn niet berekend op lange men sen. Veel auto's, treinen, deuren, bedden, kleren en ga zo maar door zijn te klein, te laag, te kort en te krap. Een inventarisatie De mens in de geïndustrialiseerde wereld wordt steeds langer. De we reld om hem heen echter groeit niet of onvoldoende mee. De maat schappij is op vele soorten groei in gesteld, maar ze is niet letterlijk van elastiek. Veel auto's, treinen, deu ren, bedden en kleren zijn te klein, te laag, te kort, te krap. Dat moet veranderen. leert dat bedrijven nog steeds geen reke ning houden met de groei van de mensen. De nieuwe stadsbussen bij voorbeeld zijn beduidend krapper opgezet dan de oude; de stoelen staan veel te dicht bijelkaar, zo dat je, als je lang bent, welhaast je knieën ofwel tegen je kin op moet trekken, dan wel de knieën om de stoel ervoor moet vouwen. Lekker zitten kan dan alleen maar op de plek die bestemd is voor invaliden. Dan is er nog een bron van ergernis: de au to. Ook deze is niet berekend op lange mensen. Auto's worden ontworpen volgens een bepaalde norm, de SAE-norm. Hierbij wordt ervan uitgegaan dat de gemiddelde lengte van de automobilist 1.72 meter be draagt en die is bij de gemiddelde Noord- europese man al 1.82 meter. Een groot hi aat dus. Ander voorbeeld in de openbaarvervoer- sector: de trein. De hoogte van de deuren tussen de coupé's in het materieel uit de ja ren zestig bedroeg 1.92, de jaren zeventig twee meter en in het nieuwste materieel 2.05 meter. Daar dus wel een stijgende lijn. Maar in het interieur wordt gewoekerd met de ruimte. Zo zijn de dubbeldekkers van de NS veel te krap. Zet twee lapge mensen te genover elkaar en er ontstaat een door de NS opgedrongen discussie over hoe de be nen te plaatsen. Het i% niet te vermijden: een van beiden moet een vreemde knie tus sen zijn benen dulden. „Maar," zegt de voorlichter, „die dubbeldekkers zijn dan ook bedoeld voor de korte afstanden met veel reizigers, voornamelijk in de Randstad. Bij ons nieuwste materieel hebben we ook een dubbeldekker voor de interregionale trajecten. Daarin zullen de maten aange past worden. En de verhalen over de krapte van de nieuwe hogesnelheidstreinen wor den door onze technische expert afgedaan als flauwekul; die verhalen moet u niet ge loven. Kijkt u zelf maar eens als ze er zijn. Daarin zullen we rekening houden met de lange medemens." Ook in de bouwwereld wordt geworsteld met de voorschriften op het gebied van de standaardmaten; Nu worden die maten nog gedicteerd door het ministerie van VROM, maar dat wordt in de nabije toekomst over gelaten aan de gemeenten. „Nu zijn de ma ten voor binnendeuren nog 2.015 meter; dat wordt straks aan de gemeente overgela ten of ze die maat aanhouden," zegt het So ciaal Fonds Bouwnijverheid. „Voor de oor log bouwde men ook hoger, dat zie je nog wel in die oude huizen. Deuren met een hoogte van 2.20 meter waren geen uitzon dering. Maar dat is door de bezuinigingen na de oorlog weer teruggebracht." De heer E.Nolte van de Nationale Wo ningraad weet niet of er vastgestelde maten voor binnendeuren zijn. „Voor buitendeu ren wel. Daar is de standaardmaat voor de voordeur, althans in de sociale woning bouw, vastgesteld op 2.10 meter. Wij pleiten er voor in ons rapport Aanpasbaar Bouwen dat de woningen eenvoudig aangepast kun nen worden. In principe geldt dat voor ge handicapten, maar dat kan natuurlijk ook gelden voor lange mensen. Denk maar eens aan de aanrechten die vaak te laag zijn, die zouden verhoogd moeten kunnen worden." „Een algemeen kenmerk waarom de mens steeds langer wordt is, nogmaals, het verschijnsel van de verbeterde levensom standigheden," zegt Van Wieringen. „Men sen kun je vergelijken met alle andere le vende organismen. Als ze beter verzorgd worden, groeien ze beter. Je kunt ook de vergelijking trekken met een tuintje. Er zijn twee mensen met een lapje grond. De één verzorgt zijn planten tot in de puntjes, ze groeien dus goed. De ander, zijn buurman, verwaarloost zijn tuin. Bij hem zullen de planten treuren en niet zo gedijen als bij de man met de groene vingers." Een ander opvallend kenmerk is dat uit metingen van de jongens die gekeurd wor den voor de dienstplicht, blijkt dat de noor derlingen beduidend langer zijn dan de zui derlingen. Sinds 1968 worden in het lengte overzicht van de gekeurden per provincie de eerste drie plaatsen bezet door de drie noordelijke provincies Groningen, Friesland en Drenthe. De hekkesluiters zijn traditieg- trouw Zeeland, Noord-Brabant en Limburg. Voor 1968 waren Friesland en Groningen ook al in de hoogste regionen te vinden, Drenthe zat daarvoor op de zevende posi tie. Het verschil tussen de langsten en de kortsten van Nederland, in 1987 zijn dat respectievelijk Drenthe en Limburg, be draagt bijna 3,5 centimeter. Ook daarvoor heeft Van Wieringen een ver klaring. En weer zoekt hij het in het einde van de vorige eeuw. „In 1860 bestond het huidige verschil tussen de zuiderlingen en de noorderlingen nog niet. Toen waren ze nog even lang. Maar in de periode 1860 - 1900 ontwikkelden de gezinnen zich heel verschillend. In het noorden werden de ge zinnen in die periode kleiner, waardoor de kinderen die er nog wel kwamen, meer en beter te eten kregen. Maar in het katholieke zuiden werden de gezinnen juist groter, ter wijl de economische situatie het niet toeliet meer monden te voeden. Daardoor kregen <le zuiderlingen een achterstand in hun lengte op de noorderlingen. Die ontwikke ling stopt nu; de zuiderlingen beginnen hun achterstand in te lopen. Maar zoals alle pro cessen in de natuur gaat dat heel langzaam en heel geleidelijk." Oogst Ook bij de KLM, de Klub Lange Mensen in Blaricum, blijkt uit overzichten dat de jon geren goed vertegenwoordigd zijn. Gerang schikt naar leeftijd blijkt dat de groep 19- en 20-jarigen het grootst is bij de mannen en bij de vrouwen de groep van 25 jaar. De langste geregistreerde man van de KLM meet 2.21 meter, de langste vrouw is 2.05 Indrukwekkende maten. Is die lengte van de tegenwoordige mens nou uniek? Er doen verhalen de ronde dat wij nu weer de lengte bereiken die onze soort, de mens, in de ijs tijd had. Van Wieringen; „Dat er één skelet is gevonden met een lengte van meer dan 1.80 meter wil nog niet zeggen dat alle mensen toen zo lang waren. Het is immers maar één skelet, één geval. Daar kun je dus geen zinnige uitspraak over doen. De groei van de mens door de eeuwen heen kun je vergelijken met de economie. Het gaat in een golfbeweging. Alleen zitten we in Ne derland sinds halverwege de vorige eeuw in de stijgende lijn van de golf. Wanneer die is afgelopen, valt niet te voorspellen. Uit de genetische informatie valt niet af te lezen hoe lang de mens kan worden. We weten niet wanneer het einde in zicht is. Mensen die daar een uitspraak over doen, gissen slechts." Tussen de groei van de mens en zijn voed sel ligt een heel direct verband. „In vroeger tijden kon je het verband tussen goede en slechte oogsten en de lengte van de gekeur den goed zien. Na een aantal goede oogsten steeg de lengte van de nieuwe gekeurden, na een paar slechte zag je dat de jongens weer korter waren. De nieuwe economische recessie die we nu schijnen door te maken, kan als gevolg hebben dat de mensen weer korter worden. Dat zag je ook kort na de oorlog. De mensen die in de hongerwinter in de leeftijd zaten van 12, 13, 14 jaar, wa ren na de oorlog bij keuringen korter dan je op grond van de gegevens van voor de oor log mocht verwachten. Dat kan nog goed komen. De mens heeft twee perioden in zijn leven die van groot belang zijn voor de groei: de eerste levensjaren ert de eerste ja ren van de pubertijd, zo tussen de 10 en de 15jaar. Als het in de eerste periode fout gaat, kan de groei zich in de tweede periode herstellen en andersom. En dat ligt niet aan de hoeveelheid roodvlees of de Hollandse kost. Louter en alleen de verbeterde levens omstandigheden en daarmee samenhan gend een uitgebalanceerd dieet," zegt Van Wieringen. Stoel Eind november 1992 heeft de PTT besloten om haar lange medewerkers ter wille te zijn door te kijken of de stoelen aangepast kun nen worden. Uit een onderzoek bleek na melijk dat van het kantoorpersoneel tot 25 jaar een kwart boven de 1.90 meter uit komt. De stoel die de PTT op het oog heeft, is ontworpen door de Duitse firma Rohde. Kortgeleden heeft de bedrijfsergonoom in- g.R.Vellinga het prototype bewonderd. „Ik heb hem gezien. Het is een mooie stoel ge worden. Maar hij is nog niet helemaal klaar. De zithoogte kan bij sommige stoelen hoger en de armleuningen zitten bij de stoelen nog niet hoog genoeg en ze kunnen ook breder. Over een paar weken gaan we in de fabriek kijken en ik denk dat we eind maart tien prototypes bestellen. Die worden dan eerst getest door een paar collega's, we kij ken of die nog aanmerkingen hebben en als-ie bevalt zullen we er hooguit vijfdui zend van bestellen." In het begin van de jaren tachtig demonstreerden de 'Dwaze moeders' in Buenos Aires wekelijks op de Plaza de Mayo tegeiï de verwijningen in Argentinië. foto ai BUENOS AIRES EP McCULLOUGH lexlereeri zei dat haar ouders die avond, toen de veiligheidsagenten hun flat waren binnengevallen, waren vermoord. Het was in de dagen van de 'vuile oorlog' van het Ar- gentijnse militaire regime tegen het linkse verbet. De toen vierjarige Karma Manfil zelf was ddor haar stervende broer tegen de grond geslagen en heeft geen dode licha men gezien. Ze heeft nooit helemaal kun nen geloven dat haar ouders en broer dood I „Ik Wist dat ze dood waren, omdat het me was verteld", zegt de nu 20-jarige Karina. j „Maar ik had nooit het gevoel dat ze dood waren. Tot nu," In december begroef ze de botten van haar vader Carlos, haar moeder Angelica en haar broer Carlos jr., die negen I w^s toen hij werd vermoord, in een kist op dezelfde begraafplaats waar ze in een ano niem graf werden gevonden. Dé skeletten werden opgegraven door des- kiiridigen die een deel van het kerkhof dat het regime tussen 1976 en 1983 had ge- i bruikt als stortplaats voor lijken catalogi- seerden. Laboranten van de Universiteit van California identificeerden de Marfils dóór genetisch materiaal uit hun tanden te véfgelijken met genetisch materiaal uit bloedmonsters van Karina qn haar oma. i De 67-jarige Darwinia Gallichio voedt haar 16-jarige ldeindochter Ximena op. De moe- i dqj1 van het meisje, Gallichio's dochter Stel- la^Werd'in februari 1977 gearresteerd. Er werd nooit meer iets van haar vernomen. Ze 'verdween', zoals de Argentijnen zeggen. Tot haar twaalfde woonde Ximena de meeste tijd bij een vrouw die haar had gea dopteerd. Gallichio kreeg haar kleinkind te rug met behulp van mensenrechtenorgani saties en de rechtbank. „Eerst wilde ze niet bij me blijven", vertelt Gallichio. „Maar toen ze begreep dat haar vader en moeder haar niet hadden versto ten en dat wij, haar familie, al die tijd naar haar op zoek waren geweest veranderde ze van gedachten." Babykleertjes „Het was een langzaam proces. Ik weet niet hoe ik het zeggen moet. Ze kwam hier en trof haar babykleertjes aan, haar speen, haar ooms en tantes, haar familie. Toen be gon ze van ons te houden." Raul Alfonsin, de eerste gekozen president na de beëindiging van de militaire dicta tuur, schonk tijdens zijn presidentschap, dat tot 1989 duurde, veel aandacht aan de mensenrechten. Een kort na zijn verkiezing in december 1983 door Alfonsin ingestelde commissie stelde vast dat ten minste 8.960 Argentijnen waren 'verdwenen', van wie een groot aantal in een van de 340 clande stiene martelcentra. De meesten hadden niets te maken met het Revolutionaire Volksleger, waartegen de vuile oorlog offi cieel was gericht. Volgens mensenrechten organisaties, waaronder de Moeders van de Plaza del Mayo, verdwenen er tijdens de militaire dictatuur zelfs meer dan 30.000 Ar gentijnen. De verdedigers van het militaire regime konden niet langer volhouden dat de verdwijningen excessen betroffen, waar aan de machthebbers niets konden doen in plaats van dat ze deel uitmaakten van het systeem. Onder Alfonsin werden voormalige juntalei ders berecht en veroordeeld, keerden bal lingen terug naar Argentinië, werd de cen suur afgeschaft en werden drie opstanden binnen het leger onderdrukt. Valse papieren Het is nu voor een buitenstaander moeilijk voor te stellen hoe het er onder het militaire regime in Argentinië aan toeging. Adrian Gomez, een naaste medewerker van minis ter van economische zaken Domingo Ca- vallo, herinnert zich als de dag van gisteren dat hij zijn huis achterliet om aan arrestatie te ontkomen en met valse papieren zijn wa re identiteit verborgen probeerde te hou den, Zijn verloofde werd wel gearresteerd en van haar werd nooit meer iets vemo- „Van bepaalde persoonlijke trauma's is niet makkelijk af te komen", zegt hij. „Maar we kunnen niet eeuwig in het verleden blijven leven. We moeten het ons blijven herinne ren, met de bijbehorende pijn, maar we moeten ook aan de toekomst denken." In december 1990 verleende president Car los Menem aan vrijwel iedere van misdaden beschuldigde of voor misdaden veroordeel de militair en terrorist amnestie. Menem, de leider van de Peronistische partij, zat na de coup van maart 1976 waarbij president Isabel Peron werd afgezet bijna vijf jaar vast als politiek gevangene. Sinds de amnestie werd verleend is het aantal boeken en films dat de mensenrechten tot onderwerp heeft sterk afgenomen. Demonstraties die ooit tienduizenden mensen trokken gaan nu vrijwel onopgemerkt voorbij. De Argentij nen lijken meer geïnteresseerd in de econo mie, die na jaren van inflatie en recessie eindelijk weer wat aantrekt. Toch zijn de mensenrechten nog altijd een onderwerp dat speelt in de hoofden van de mensen, het Congres, de rechtbanken, de café's en behandelkamers van psychologen. „Een trauma is een gebeurtenis die de her senen niet kunnen verwerken", zegt Alicia Lo Giudice, een psychologe die kinderen zoals Ximena onder behandeling heeft. „Er gebeuren dingen die het trauma weer naar boven halen. Dat veroorzaakt pijn. Door het voeren van gesprekken wordt geprobeerd dat op te lossen." In oktober bepaalde de Interamerikaanse Mensenrechtencommissie dat de wetten en decreten die ervoor zorgden dat de be schuldigde legerofficieren niet konden wor den vervolgd, niet deugden. Onlangs be sloot de regering smartegeld te betalen aan slachtoffers van de vuile oorlog. Rechtbanken hebben volgens de mensen rechtengroep Grootmoeders van de Plaza del Mayo ongeveer honderd zaken in be handeling van kinderen die, net als Ximena, illegaal werden geadopteerd nadat hun moeders waren vermoord. Vorig jaar werd door een wijziging in het wetboek van strafrecht de bevoegdheid van de alom van het afdwingen van bekentenis sen beschuldigde politie ingeperkt. Bij ver horen moet nu een rechter of een advocaat aanwezig zijn. Ondertussen zijn Nelida Navajas en tiental len andere grootrrioeders nog altijd op zoek naar de kinderen van hun kinderen. Nava jas heeft een bloedmonster achtergelaten bij de Nationale Genetische Databank. „We vertrouwen erop dat als wij ze niet vinden, zij naar ons op zoek zullen gaan", zegt ze. Daarom is de databank zo belangrijk. Die zal het hen makkelijker maken." "rtLAflAflOS L 0E LOS DETEMiOQSA^!£iO(i tos v el JlJiC'O A LOS "'SPOSSUijj A&J iï

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 7