Topdrukte bij Sail '93 Ach, zo slecht ziet het er toch niet uit? Binnenland Ter Veld: 'Reparatie WAO-gat overdreven' 'Oosteuropese sigaret gedumpt in Nederland' Zwartrijder steekt tramcontroleurs neer Aruba haalt broekriem aan Wiertz moet isolement Roermond doorbreken MAANDAG 12 JULI 1993 3 cpd gcmccnsc Brand legt hotel-restaurant in de as Hotel-restaurant Bos en Duin in het Brabantse Udenhout is in de nacht van vrijdag op zaterdag volledig door brand verwoest. De schade bedraagt enkele miljoenen guldens. De eigenaar van de zaak en enige hotelgasten konden zich net op tijd in veiligheid stellen. De brand is vermoedelijk ontslaan in het rieten dak. In verband met een renovatie van dat dak stond het pand in de steigers. Politie krijgt tien tips over RARA den haag Bij de politie in Den Haag zijn tien tips binnengeko men over de RARA-aanslag op het ministerie van sociale zaken, twee weken geleden. De gouden tip lijkt er volgens de politie niet bij te zitten. Alle tips worden nagetrokken. Justitie heeft een recordbedrag van 200.000 gulden uitgeloofd voor informatie die leidt tot opheldering van de aanslag en/of aanhouding van de dader(s). Wind bezorgt watersporters overlast umuiden Op het Marker- en IJsselmeer en in de Zeeuwse wate ren zijn in het weekeinde diverse watersporters in de problemen geraakt. In de meeste gevallen speelde de harde wind hun par ten. Behoudens een borstwond van een surfer die op het IJssel meer in aanvaring kwam met een andere surfer hebben zich geen persoonlijke ongelukken voorgedaan. Ook zijn er geen ver missingen gemeld, aldus het Kustwachtcentrum in IJmuiden. Op het Markermeer zonk zaterdag het Duitse jacht Baracuda II. Elf opvarenden, onder wie drie kinderen, stapten uit voorzorg over in rubberboten. Ze werden snel aan boord genomen door een passerend schip. kelderse kotter vergaan bij Ameland umuiden» De Helderse kotter Morgenster (HD 29) is vanmorgen vroeg vergaan na een botsing met het Zweedse schip Stig Gorthon. Het ongeluk gebeurde ongeveer 30 kilometer ten noor den van Ameland. De zeven opvarenden van de kotter konden zich op tijd in veiligheid brengen, zo heeft het Kustwachtcen trum in IJmuiden meegedeeld. De Morgenster is bij de botsing lek geraakt, waarna het vaartuig in de golven verdween. De be manning is door de Stig Gorthon aan boord genomen. De zee lieden zijn later met een Duitse helikopter overgebracht naar het marinevliegkamp De Kooy bij Den Heider. Het Zweedse roll-on roll-off schip kon zijn reis na de botsing vervolgen. mors van boven de 43 jaar. Voor hen is namelijk door hun lange arbeidsverleden een groot deel van het inkomen al verzekerd als ze in de WAO terecht ko men. liet is volgens Ier Veld groep Veld van sociale voor doNOS-radio. Volgens Ter Veld zijn allei jonge werknemers met et hoog inkomen echt gebaat I een aanvullende WAO-verzek ring. Vei tri mensen mei lage i komens betalen via hun aanvi lende verzekering nu prejr voor een voorziening waar later weinig aan zullen hébbc einig a of bij- aanvullend geld t voorbeeld gebruik te maken van de vrije waarde van de eigen woning. Echtscheiding en het bereiken van de leeftijd van 65 ciülc risico's dan arbeidsonge schikt worden, aldus de voor- Ier Veld noemde het streven om voor iedereen een W\O-0it- kering van 70 procent gegaran- deerd te houden „een overrcac- Bezoekers vergapen zich a e vele schepen en windjammers tijdens SAIL '93 ARTHUR BASTIAANSE Voorlichtingsbureau sigaretten en shag: Met Sail '93 heeft havenstad Den Helder een van de grootste publiekssuccessen uit haar historie geboekt. Vol gens de Sail-organisatie zijn er zeker 300.000 bezoekers, geweest. Als gevolg daarvan stond er volgens de politie tussen Alkmaar en Den Helder een file van 32 kilometer. den helder gpd den haag gpd Op de Nederlandse markt dui ken hoe langer hoe vaker ge smokkelde sigaretten uit Oost- Europa op, met name uit Polen. Er is nog geen sprake van een massaal verschijnsel, maar de industrie maakt zich wel zor gen, aldus het voorlichtingsbu reau voor sigaretten en shag in Den Haag. De gesmokkelde si garetten overspoelderf eerder al massaal de Duitse markt. Door het wegvallen van de grenzen tussen de landen in de Europese Gemeenschap vinden goedkopere produkten van el ders steeds vaker hun weg naar de Nederlandse markt. Nederland produceerde en verkocht vorig jaar minder siga retten en shag dan in 1991. Dat kwam volgens het bureau door dat de accijns op sigaretten en shag twee keer achter elkaar is verhoogd. Om dezelfde reden is derland teruggekomen. Neder landers kopen gewoon meer shag in België omdat die daar goedkoper is. De binnenlandse verkoop van sigaretten is de eerste helft van dit jaar gedaald met ongeveer 8 procent vergeleken met dezelf de periode van het afgelopen jaar. Voor shag geldt ongeveer hetzelfde. Bedrijfsleven en over heid moeten dus rekening hou den met een daling van de op brengsten in 1993, aldus het bu- Het aantal rokers in Neder land in de bevolkingsgroep van 15 tot 65 jaar is in de eerste drie maanden van dit jaar licht ge daald: 40,6 procent rookte, te gen 41,9 procent in 1992. Uit een onderzoek van vorige week door NSS-Marktonderzoek is voorts gebleken dat 62 procent van alle ondervraagden denkt goed afspraken te kunnen ma ken tussen rokers en niet-rokers Overzichten vanuit de lucht van de parkeerterreinen, plus de wetenschap dat de tientallen in gezette NZH-bussen permanent stampvol zaten, leverden alleen al gisteren de absolute top dag een raming op van 120.000 bezoekers. „Ik kan ver zekeren dat dit een behoudende schatting is, exclusief de tien duizenden uit Den Helder zelf die ook zondag weer naar de haven trokken", aldus marine- voorlichter E. te Boekhorst. Sail' 93 beleefde gisteren haar hoogtepunt met het vertrek van de grote zeilschepen, die be gonnen aan hun Cutty Sark Tall Ships Race. Aan de officiële start, op zee en dus buiten het zicht van het publiek, ging een urenlange Parade of Sails voor af. De vijf kilometer lange Hel derse dijk diende bij deze gele genheid als tribune voor vele tienduizenden toeschouwers. Zij zagen de 124 meter lange Russische viermaster Sedov als laatste windjammer vertrekken. Den Helder probeerde zich dit jaar te onderscheiden van andere Sail-evenementen door activiteiten te combineren. In Sail '93 werkten burger- en ma rine-autoriteiten nauwer samen de export van sigaretten en shag als zij samen in een ruimte zijn. naar België gestegen. Via de Onder de werkende bevolkings- Met de invoering van omzetbelasting, verhoging van de invoerrechten en een structurele verlaging van de overheidsuitgaven moeten de financiën van Aruba weer in evenwicht worden gebracht. Dat adviseert een commissie van deskundigen aan de regering in Oranjestad. De commissie is in april door de regering geïnstalleerd. Er is haast geboden omdat de schulden van het tropische vakantie-eiland snel oplopen. Zo be draagt het financieringtekort voor 1993 32 mil joen gulden. Daar komt nog eens 36 miljoen gul den bij aan verleende garanties voor niet afge bouwde hotels. De commissie vindt dat de overheid moet be zuinigen op salarissen en uitgaven voor goederen en diensten. Om snel aan geld te komen, wordt voorgesteld de accijns op benzine, sigaretten, bier en sterke drank fors te verhogen. In 1995 moet er een omzetbelasting van 5 pro- Opvangcentrum Luttelgeest in startblokken voor asielzoekers luttelgeest sask1a belleman Ze staat voor tent nummer 17, de armen stijf om het lichaam geslagen, de smalle schouders opgetrokken. Een rank figuur tje in een rode sarong. Ze heeft het al niet meer warm sinds ze op 7 juli per trein in Nederland arriveerde. Het begon al goed. Nergens een bed te vinden. Uiteindelijk heb ben zij en een aantal Somali sche lotgenoten het vermoeide lijf maar neergevleid in een wei land. Zoiets als dit, zegt ze met een zwaai van haar arm over het sportveld, waarop groene le gertenten in een cirkel staan opgesteld. Ze was blij toen ze hoorde over de noodvoorzie ning die het Opvangcentrum Luttelgeest de asielzoekers van af het weekeinde bood. Ont hutst toen ze merkte dat ze met negen vreemden drie weken lang zij aan zij moet slapen in een tent. Ze was niet de enige, zegt Ietje Friesen, directeur van het opvangcentrum in de Noord- oostpolderi Een Albanees gezin met kinderen verkoos zelfs te vertrekken. „Waarheen? Dat vraag ik me ook af." Al driehonderd asielzoekers hebben gisteren aan het eind van de middag het tijdelijke tentenkamp achter het Opvang centrum Luttelgeest betrokken. Zaterdag vanaf 12 uur waren ze welkom, maar vrijdagavond klopten de eerste twaalf vluch telingen al aan de poorten. „Die hebben we natuurlijk niet bui ten laten staan. Een aantal ten ten is versneld klaargemaakt. Alleen douchen moesten ze op een andere plek, want de sani- s voorzieningen kwamen za- De komende dagen verwacht de directie het aantal van vijf honderd te bereiken en dan is de rek er uit. Iedereen heeft de dringende boodschap gekregen zich dagelijks te melden. Wie dat twee dagen achter elkaar verzuimt te doen, wordt geacht te zijn vertrokken. „Kunnen we het bed weer aan een ander ge ven", zegt Friesen. „We hebben iedere plek hard nodig." De organisatie verloopt soe pel. Er zijn nog slechts een paar probleempjes die opgelost moeten worden. „De winkel met tweedehandskleding bij voorbeeld", peinst Friesen. „Nieuwe mensen hebben altijd voorrang, maar driehonderd nieuwe mensen tegelijk kunnen ze nooit aan. Morgenochtend blijft die dus nog even dicht. Tot we een systeem hebben be dacht." Voor het eten is wel een sys teem bedacht. De eetzaal is te klein om honderden extra gas ten te kunnen herbergen, dus heeft het leger behalve 49 slaap tenten, een recreatieruimte, in- fo-tent en EHBO-post, ook een legergroen restaurant gebouwd. Een plaatselijk cateringbedrijf schept tegen inlevering van een roze bonnetje plastic borden vol met rijst, kip en doperwten met wortelen. „Niet meer dan één", waarschuwt een personeelslid een bezoeker die een al te gulle greep in de fruitmand doet. Een Moeder man kijkt verlegen naar de berg voedsel op zijn bord. „Hoe laat is het ontbijt?", informeert hij aarzelend, nog voordat hij een hap heeft gegeten. De omwonenden aan de Oos terringweg en in het dorp Lut telgeest hebben wel even moe ten slikken nadat het nieuws vrijdagmiddag bekend was ge worden. De reacties waren „af wachtend", formuleert Friesen na enig nadenken. „Dat is na tuurlijk logisch. Luttelgeest heeft 675 i i het e en dan komt moment op het npleet dorp bij. andere een c Gelukkig zijn wend. In 1987 zijn we hier be gonnen als asielzoekerscen Luttelgeest. trum. Vervolgens werden we een opvangcentrum, bestemd voor de eerste opvang geduren de maximaal een paar maan den. En nu heeft de gemeente Luttelgeest onlangs besloten de capaciteit uit te breiden van 475 naar 600 mensen." Rond de kouwelijke Somali sche vrouw heeft zich inmiddels een groepje landgenoten verza meld. Een goedgebekte lotgeno te die in een bungalow op het terrein huist, spreekt schande over het kamp. Een schampere blik glijdt langs de tenten, de vuurrode brandblussers die gen staan en de handdoeken die aan de scheerlijnen drogen FOTO ANP RUUD HOFF in het avondzonnetje. „Dit is een heel slechte oplos sing. Very bad. Nog niet eens geschikt voor twee of drie da gen. Laat staan voor drie we ken." Haar buurvrouw luistert zwijgend, rillend. „Het is koud", beaamt een jonge man. „En 's morgens als de zon schijnt juist erg heet." „Het is niet het beste, dat we ten wij ook wel", beaamt Frie sen. „We hebben geprobeerd zo goed mogelijk uit te leggen het niet anders kan :o. En ach, zo slécht ziet toch niet uit? Ik ben ervan /ertuigd dat dit best kan voor dan ooit tevoren. Daardoor vond Sail gelijktijdig plaats met de Nationale Vlootdagen van de Koninklijke Marine, op zichzelf jaarlijks al goed voor ver over de 100.000 bezoekers. Bovendien werd een gedeelte van het dit jaar door Defensie nagenoeg verlaten oude Rijkswerfterrein in het programma betrokken. Vier dagen lang waren daar on der meer authentieke stoomsle- pertjes en historische plezier jachten te zien. Verdachte spoorloos amsterdam Twee controleurs van het Gemeente Vervoerbedrijf in Amster dam zijn gistermorgen door een passagier met een mes neer gestoken. Het incident vond plaats in een tram op lijn 12. Rond half elf in de ochtend stapten drie controleurs in het voertuig voor controle van de plaatskaarten. Een ongeveer twintigjarige passagier bleek zonder geldig plaatsbewijs in de tram te zitten. De zwartrijder bleek bovendien bij controle onjuiste gege vens te hebben opgegeven. Terwijl de controleurs nog bezig waren met de benodigde formaliteiten, stopte de tram bij een halte in de Van Baerlestraat, niet ver van het Vondelpark. Op dat moment sprong de verdachte over de banken om zich uit de voeten te maken. Daarbij trok hij een mes en stak een veer tigjarige controleur in de pols. De man liep een slagaderlijke bloeding op. Een van zijn collega's (43) werd in een hand ge stoken. De verdachte is vermoedelijk het Vondelpark in gevlucht. De politie trof daar een mes en het jack van de zwartrijder aan. De man zelf kon niet worden aangehouden. Na behande ling in het ziekenhuis konden beide controleurs naar huis. Benzine- en drankprijs omhoog cent komen. Tegelijkertijd zouden de loon- en in komstenbelastingen verlaagd kunnen worden met in totaal 40 miljoen gulden. Daardoor zou het effect van de omzetbelasting voor de inwo ners van Aruba ongedaan worden gemaakt en al leen de toeristen treffen. Die geven per jaar zo'n achthonderd mjljoen gulden op het eiland uit. Deze vorm van belasting al eerder dan 1995 in voeren, lijkt de commissie praktisch onhaalbaar. Dat kan worden goedgemaakt door een tijdelijke verhoging met 5 procent van de heffing op alle importgoederen. Wanneer in 1995 de omzetbelasting van kracht wordt, kan die verhoging van de invoerrechten weer worden geschrapt. Ook kan worden overwo gen van de omzetbelasting af te zien en de in voerheffingen te handhaven. Het nadeel daarvan is volgens de commissie echter dat de lasten dan zwaarder drukken op de inwoners en dat de toe rist een kleinere bijdrage levert. W.F.M. Wiertz geldt als stelde geestelijke. Een van de vragen die de nieuwe bisschop van Roermond, deken Frans Wiertz van Heerlen, zich de komende tijd ongetwijfeld zal stellen, is hoe hij het isolement kan doorbreken waarin zijn bis- cl rit eken dom onder het solistische beleid i recht is gekomen. De nieuwe bisschop, in 1942 ge boren in Kerkrade, heeft het voordeel van de communicatie ve vaardigheden waarover hij beschikt, maar hij wekte zater dag tegenover de pers niet de indruk dat hij snel grote veran deringen in het bisdom wil doorvoeren. Toch kan hij er niet omheen dat Gijsen het bisdom sterk het karakter van een eigen kerkpro vincie binnen de Nederlandse katholieke kerk heeft gegeven. Gijsen stichtte een eigen pries teropleiding in Rolduc, ont wierp een eigen reglement voor de katholieke scholen, stelde geen pastoraal werk(st)crs aan en brak met sommige landelijke organisaties, zoals de Raad van Kerken en de Bisschoppelijke Vastenactie. In het bisdomblad kwamen de afgelopen jaren bo vendien uitsluitend aanhangers van de bisschop aan het woord. Nadat problemen op het grootseminarie naar buiten wa ren gekomen, werd Gijsen eind 1990 gedwongen het grootste deel van zijn bevoegdheden aan dragen. Hoewel Gijsen zich in de vergaderingen van de bis schoppenconferentie coöpera tiever opstelde, bleef zijn bis dom een geïsoleerde positie in- De nieuwe man, Wiertz, heeft altijd in Zuid-Limburg gewerkt en is in de rest van Nederland een grote onbekende. Zelfs kar dinaal Simonis heeft hem pas een maand geleden en dan nog slechts vluchtig voor het eerst ontmoet. Maar hij zou als de 'lachende bisschop' een/elI- i zijn voorganger Gijsen I de soort ontspannenheid bin nen de Nederlandse kerk te weeg kunnen brengen als de 'la chende paus' Johannes Paulus I in augustus 1978 deed binnen de wereldkerk. Wiertz heeft laten blijken dat hij zich, onder meer door ge sprekken met mensen uil aller lei geledingen binnen de katho lieke kerk, op de hoogte wil stel len van de problemen in het bisdom. Ilij ging het afgelopen weekeinde niet in op het beleid van zijn voorganger. Zo wilde hij niei zeggen of hij in navol- ging van de andere bisdommen niet-gewijdc pastoraal werk (st)crs in de parochies gaat aan stellen. Het bisdom Roermond had lot dusver minder dan an dere bisdommen last van een dalend aantal priesters, omdat Rolduc relatief veel nieuwe priesters opleverde. Maar deze bron lijkt de laatste jaren wat op te drogen. In 1982 werden er nog zes nieuwe priesters gewijd Hulpagenten ingezet tegen zwartrijders utrecht gpd De Nederlandse Spoorwegen overwegen hulpagenten in Ie zetten voor de kaai (controle op de treinen. Deze assistenten van de conducteurs moeten steek proefsgewijs controles uiivoc- Die aanbeveling doet de cont- missic-Beke, die is ingesteld na de dodelijke steekpartij twee jaar geleden np een ircincon- ductcur in I Inrlingcn. Over de status en bevoegdhe den van de hulpagenten wor den geen mededelingen ge daan. maar het ligt voor de hand dat ze dezelfde bevoegd heden krijgen als de controleurs in de tram en dus ook boetes mogen geven. Verder komen er meer controle op perrons en „vliegende brigades" voor on verwachte kaartconirolcs. Hoe veel NS aan inkomsten door zwartrijden mislooi kend. he- Asbest vrij bij schoolbrand Bij een brand ir /an hei Pius ardbrabantsi dag c rial elfs Dit jaar bleef het aantal priesters echter tot drie beperkt. De Nederlandse bisschoppen hopen ongetwijfeld dal hun nieuwe collega een deel van het landelijk werk op zich zal ne men. Gijsen vervulde geen en kele landelijke functie, de on langs vertrokken bisschop van Rotterdam, Bar. acht. Maar daarover zullen zij pas beslissen wanneer de twee andere vacan te bisschopszetels die van Bar in Rotterdam en Ernst in Breda weer zijn bezet. Kardi naal Simonis verwacht dat dat pas eind dit jaar het geval is. L'en dependan- C college in het Bladcl is zater- en kleine hoeveelheid as- vrijgekomen. De brand weer heeft erger kunnen voor komen door na de brand een schutting op te trekken rond de nasmeulcnde resten. Enkele straten hij de school zijn enige tijd ontruimd geweest. Het in ademen van asbestdeeltjes kan longkanker veroorzaken. Aanvankelijk werd gevreesd dat het asbest in een groot ge bied terecht was gekomen. De brandweer hield rekening met de mogelijke vervuiling van 150 tot 250 huizen omdat in de hele wijk ook schilfers waren neerge dwarreld die erg op a ken. Deskundigen stcli ter vast dat die schilfers niet ge vaarlijk waren. Gespecialiseerde bedrijven hebben de straten hij de school zaterdagmiddag grondig schoongemaakt. Dat duurde een paar uur. De bewoners buurt blijven lij- cho naker van een grootscheepse ontrui ming is geen sprake geweest De school is door de brand volledig verwoest. De brand weer beschikt over „aanwijzin gen" dat hel vuur is aangesto ken.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 3