'Burgemeester zijn is niet leuk meer' Het Gesprek van de Zomerdag 'Tussen man en vrouw al jaren open spel' 'We zijn hier niet zo olifantsgezind' Blindgangers 'Beleid taxi-vergunningen Zuid-Holland deugt niet' Milieugroepen stappen uit overleg over uitbreiding Schiphol Plan voor daktuin op kinderafdeling AZL SS* MAANDAG 12 JULM 993 20 Do man als lustobject. Volgens de Volkskrant is het volgend jaar zover, als wij mannen mas saal de nieuwste mode uit Parijs aantrekken. Want die mode laat onverbiddelijk zien wat de man in huis heeft, meldt die krant. Volgens het Algemeen Dagblad wordt hel juist het jaar van de supertrutten en kantoorklerken, vol spencers, kettinkjes en an der'gedoe'. Vandaar dat wij duidelijkheid zochten hij deskundigen uit de regio. „De man als lustobject? Ik moet het eerst nog zien", zegt studente Vrouwenstudies I. Noort 'op persoonlijke titel'. En dan: „Op zich zou het mis schien wel eens aardig zijn als de man als lustobject wordt ge zien. Het helpt hem dan mis schien om de vrouw niét zo te Want, zo leerde haar studie, het is vaak negatief en fout om ie mand als lustobject te zien. Na tuurlijk, sommige mensen vin den het leuk. „Maar veel ande ren balen ervan dat ze geen kans krijgen om te laten zien dat ze meer in petto hebben dan een mooi uiterlijk". En wat te denken van al die vrouwen die aan anorexia lijden om maar te kunnen voldoen aan het ideaalbeeld, de slanke den? De NVSH-Leiden komt zelden mannen tegen die ermee zitten dat ze als lustobject worden ge zien. Als dat anders mocht wor den, moeten de medewerkers zich daar goed op voorbereiden. Orgasme G.D. Klaassens van de gelijkna mige herenmodezaak in de Leidse Breestraat, gelooft er niets van dat de man opeens hét lustobject wordt: ..I jaren een open spel, tu mee wil ik wel een pn'i; ken." „Kleren kunnen een lx centucren, maar ik hel nooit gehoord dat vron orgasme krijgen van er een kostuum. I lel is m ondergoed dat het doet, in clubs bijvoorbeeld." I lerenmodezaak Penseel op de I laarlemmcrslraat verwijst naar 'jeans-zaken'. „Onze doelgroep heeft een vrij hoog niveau. Men koopt kleren van hoogstaande kwaliteit en is er zeker niet be wust op uit om eh... Ze slaan hier ook niet veertig keer voor de spiegel te draaien of zo". „Wij noemen onze zoon Bo GyizegMe vader voor het lo ket. „Pardon?", vraagt de ambtenaar van de burgerlijke stand. „Bo Gyi, naar dat olifantje" „Slaat genoteerd." Zo ging het in Muiderberg, maar niét in onze regio. Geen ouder heeft de naam hier opge pikt en eigenlijk zijn de ambte naren van de burgerlijke stand daar wel blij om. Hoeven ze zich niet het hoofd te breken over de vraag of zo'n naam be spottelijk genoeg is om een aan melding te weigeren. De éerste inschattingen vari- e'ren. „Behoorlijkbespottelijk", klinkt het vanuit Oegstgeest. „Ik vind het prima", horen we in Alkemade. „Al zou ik mijn kind nooit zo noemen". „We hebben deze week nog geen aangiften gehad, maar je weet maar nooit", meldt Bodegraven. „We zijn hier niet zo olifantsgezind", horen we in Nieuwkoop. In Hillegom kunnen de ouders van Bo Gyi een kleine speech verwachten. „BoGyi betekent grote man en zeker bij een dochter zal ik ze vragen of ze het wel zeker weten", verklaart een ambtenaar. „Maar ook bij zoons kun je vraagtekens zet ten. Je weet nooit hoe zo ie mand er later uil gaat zien. Of het wel zo'n grote man wordt." Gewoon Geen Bo Gyi dus, maar wat dan wel? Gemeenten als als Ja- cobswoude, Wassenaar en Zoe- terwoude melden dat ouders voor hele gewone namen kie zen. Toch blijk je ook daar nog iets vreemds van te kunnen ma ken. „Dan willen ouders hun kind Wilhelmina Catharina noemen en zeggen wij:'denkt u er eens bij na wat er gebeurt als uw kind zich voorstelt', ho ren wij vanuit Sassenheim. Ook de hoeveelheid voornamen kan van iets normaals iets heel abnormaals maken. In Enge land kreeg laatst een baby de 20 voornamen van de selectie van het Engels voetbalteam. In deze regio loopt een jongen rond met de namen van alle prinsen van Oranje, al mogen we niet in de krant zetten in welke gemeente dat is. Lachwekkend, noemt een ambtenaar van burgerzaken zo'n collectie: „Als zo'n kind zich voorstelt, komt zijn klas niet meer bij. En wat bezielde de ouders? Het is toch geen ko ningskind, maar je eigen kind. Geef het dan een eigen naam of een naam van je grootouders." Als je kunt aantonen dat je er last van hebt, kun je voor de rechtbank namen laten schrap pen of veranderen. Het blijkt voor verrassende veranderingen te zorgen. Van Gerardus tot Ge rard en van Petrus tot Peter: „Dan hebben mensen het rooms-katholieke geloof afge zworen en willen ze ook van de rooms-katholieke namen af'. En wat te denken van al die Dy lan's. Wat doen ze als de tv-se- rie Hollywoood 92102 hopeloos uit de tijd is en de ster van nu totaal verbleekt. Of die Nikita's van Elton John? Want echt, nuchtere Hollanders vernoe men hun kinderen naar sterren en hits. „We hopen dan ook vaak maar dat popsterren niet met te gekke namen op de proppen komen", klinkt het be zorgd vanuit het Oegstgeester gemeentehuis. PAUL VAN DER KOOIJ Mensen maken alles kapot. Als kind al beginnen ze daar mee. Geef een kind 'n moor autootje en het zal niet lang duren of hij jaagt het met zijn kleine hand over het zeil - hang! - tegen de muur aan. Geef een kantoorman een pa perclip en hij zal hem verbui gen. Geef iemand een geheel de wond en hij krabt hem open. De spreker is professor in het bier. De hoek van de bar is uitgesleten van zijn ellebogen. Zijn zwartgalligheden horen bij de zaak. Zoals het door rookte plafond bij die zaak hoort. „Zo is het toch, "zegt hij.Mensen mdken toch al les kapot. Kijk nu eens naar Joegoslavië. Het is toch niet meer normaal hoe daar wordt gemoord? Maar ik zal je vertellen: twee bommen op Belgrado en het is finito. Jij bent toch journalist? Nou, dan moet je daar eens naar toe. Daar ligt jouw taak. Ik hoorde Mart Smeets van mid dag zeggen dat er twaalfhon derd journalisten bij de Tour de France aanwezig zijn. Twaalfhonderdjournalisten op 185 renners. Twaalfhon derd journalisten die zich vergapen aan een spelletje. En hoeveel journalisten zitten er in Joegoslavië? Juist. Weet je wat jij aan het doen bent? Jij bent bezig met mooi-weer- journalistiek. Zijn handen beven. Wappe ren maar met die jatten, denk ik, anders gaat je hart nog uit. Waarom heeft hij nu ver domme weer gelijk? Die heili- genkop van Item heeft iets ir ritants. Hij hoort eigenlijk in een kerk te staan meteen af gebladderde neus en we moe ten een kaarsje voor hem branden dat een dikke roet- walm afgeeft, zodat zijn ziel een beetje zwart zal worden. Net als die van ons. Soms wordt hij door de kaste lein tot de orde geroepen. Of eruit gezet, dat gebeurt ook. Maar dan komt er altijd wel weer een ander die zegt hoe wij moeten handelen. In cafés komen mensen die dat weten. Altijd. In cafés zetelt een scha- duwregering. Het bier voor komt dat er vanuit de kroe gen een staatsgreep wordt ge pleegd. Maar als er water werd geschonken, weet ik het nog niet zo net. Ik ben wat huiverig voor on heilsprofeten aan de bar. Het blijft bij woorden, woorden die vaak alleen maar het ge volgzijn van hun sombere dronk. Ze doen net als wij niets om het ongeluk op de wereld te voorkomen. Hun vi sie doet me denken aan Freek, een blinde man. Je ziet hem wel eens lopen door Lei den, terwijl hij de winkels en huizen met zijn stok in hun zij port. Freek mocht een keer meerijden met Klaas, een van de vaste klanten in mijn Leidse stamcafé. Freek moest ergens snel naartoe. „Afijn", zegt Klaas, „ik draai met mijn wagen het parkeerter rein op voor de flat waar Freek moest zijn. Er stonden daar van die betonnen paal tjes. Ik moest effe wat achter uiten ik zeg: 'Freek, ken-die?' 'Ja', zegt Freek, 'hij ken'. Me hele achterbak in mekaar. Gek hè, je vergeet soms ge woon dat sommige n niet kunnen zien. CEES VAN HOORE Waal stapt op als eerste burger Deventer „Zou zich nu de mogelijkheid voordoen de burgemeester van Deventer rechtstreeks te kiezen, dan was ik graag kandidaat. Zo'n verkiezing past immers in het proces om het lokaal bestuur democratischer, doorzichtiger en doel treffender te maken", zegt mr. Cees Waal (49), die zijn functie als burgemeester van Deventer op 1 november verruilt voor die van voorzitter van het college van be stuur van de Hogeschool Rotterdam. naliseren van gemeentelijke ta- Waal was in Leiden van '74 tot '84 wethouder ruimtelijke orde ning. In die tien jaar maakte hij een serieus begin met stadsver nieuwing en joeg hij onderne mers de stuipen op het lijf met zijn autoluwe binnenstad. Belangrijke reden voor zijn overstap is dat het niet echt leuk meer is om in Nederland burgemeester te zijn. Waal: „Voor gemeentebestuurders en met name burgemeesters is in toenemende mate een beschei den rol weggelegd. Dat is een direct gevolg van het landelijke beleid dat bestuurlijke vernieu wing beoogt, maar in feite be stuurlijke vernieling bereikt." Waal ergert zich vooral aan het centraliseren en het regio ken en bevoegdheden waar het gaat om politie, brandweer, ver keer, vervoer en volkshuisves ting: „Gemeenten kunnen hier door steeds minder zelfstandig beslissen. Hun positie wordt uitgehold. Daar komt nog eens de nodige onduidelijkheid bij over de bestuurlijke toekomst. Dat alles is natuurlijk moeilijk te verteren voor iemand zoals ik, die is opgevoed met de traditie dat het zwaartepunt van lokaal bestuur bij de gemeente be hoort te liggen." Uit de reacties op het besluit van Waal om het burgemees tersambt neer te leggen, blijkt dat velen bij de overheid zich met hem ernstig zorgen maken over de huidige ontwikkelingen in bestuurlijk Nederland. Ook AGENDA MAANDAG 12 JULI Lisse Schrijfavond van Amnesty Inter national in de Openbare Biblio theek, van 19.00 tot 21.00 uur. Noordwijk Oefenavond Kon. Ned. Red dingsmaatschappij, informatie in het Botenhuis, aanvang 19.00 uur. DINSDAG 13 JULI Katwijk Sporten voor mensen met CARA olv een fysiotherapeut in sport zaal Boorsma, Zwanenburg 61, van 15.30 tot 16.30 uur. Noordwijk Natuurwandeling door de Staats bossen olv de boswachter, start vanaf Parkeerterrein Duindam- seslagom 10.00 uur. collega-burgemeesters hebben begripvol gereageerd. De vraag of ze het voorbeeld van de De venter burgemeester om op te stappen willen volgen, wenst Waal onbeantwoord te laten. Het valt hem wel op dat de laatste tijd nogal wat burge meesters afhaken. Wie mocht denken dat Waal alles in bestuurlijk Nederland bij het o"hde wenst te laten heeft het mis: „We moeten vaststellen dat de gemeenten met minder dan 10.000 inwoners te klein zijn om zelfstandig te kunnen functioneren. Daarom moet er - eindelijk - een drastische sane ring komen. Ik denk dat er dan zo'n 100 tot 120 gemeenten overblijven. En het aantal pro vincies kan gaandeweg terug tot vier of vijf. Alleen uitvoeringsta ken zijn regionaal regelen." Door deze aanpak is in de ogen van Waal de vorming van een vierde bestuurslaag te voorko men. Hij sluit niet uit dat bij een volgende bezuinigingsronde van de rijksoverheid lot de broodnodige bestuurlijke ver andering wordt besloten. Oud-wethouder van Leiden, Cees Waal, wordt per 1 november voorzitter v Hogeschool Rotterdam. tot 22.00 uur. Optreden van The Highgate Ju nior School, Huize St. Jeroen, aanvang 19.30 uur. Bi) mooi weer: Vuurwerk vanaf het strand t.h.v. Kon. Wilhel- minaboulevard, aanvang 23.00 Voorschoten Zomerbridge (beginners/gevor derden), org. Bridgeclub Voor schoten, Cultureel Centrum, Pr. Marijkelaan, inschrijven 19.15- 19.45 uur, aanvang 20.00 uur. WOENSDAG 14 JULI Leiden Sporten voor mensen met CARA olv een fysiotherapeut in gym zaal De Brug, Wassenaarseweg, van 16.00 tot 17.00 uur. Informatiepunt Gemeenschap pelijk Wonen, Gerestraat 20, van 20 00 tot 21.00 uur. De Stichting Natuur en Milieu en de Milieufederatie Noord- Holland stappen uit de zogenoemde Klankbordgroep over de uitbreiding van Schiphol. Ze „weigeren de mythe in stand te houden" van een „geloofwaardige en democratische besluit vorming" over de groei van de luchthaven. Aanleiding voor het besluit is de opstelling van de Stuur groep Project Mainport en Milieu Schiphol, die de uitbreiding van Schiphol vormgeeft. Volgens de milieugroepen weigert de stuurgroep gegevens ter beschikking te stellen en geld te geven voor onderzoek naar alternatieven waarbij het milieu centraal staat, aldus de organisaties. Een verzoek aan minis ter Maij-Weggen om de stuurgroep te corrigeren heeft niets opgeleverd. DUIVENBERICHTEN De Vriendenclub: 1 Vijlbrief, 2 d. Schrijver, 3 Vinkensteijn, 4 v.d Voorn, 5, 6 en 8 Link, 7 Gijsman. 9 Sieraen 10 Hoogkamer. Leiderdorp: 14 en 6 v.d. Nieu- wendijk, 2 Jacobi, 3 en 7 Reijérse, 5 en 9 Petit, 8 en 10 Flippo. De Rijnklievers: 1, 2 en 4 v.d. Poel, 3 v. Leyden, 5 en 6 v. Laar, 7 Kok, 8 Hoogenboom, 9 Dokkum, 10 v. Mol. Het Oosten: 1, 5 en 6 v Putten, 2, 7, 8 en 9 Kop, 3, 4 en 10 Mooten- v.d.Hoogt. De Zwaluw: 1 en 3 Verkoork, 2 en 9 v.d. Kooy-d.Best, 4 en 7 v. Wis sen, 5 en 8 Hoogervorst, 6 en 10 Verhoort. Ook vlogen duiven vanuit Hou- deng: De Reisduif: 1 en 2 d. Groot, 3 en 9 d. Groot, 4, 6. 8 en 10 Dusoswa, 5 Schlagwijn, 7 v. Jterson. De Vriendenclub: 1 Gijsman, 2 Po- lane, 3 Vijlbrief, 4, 5 en 6 v.d. Nieuwendijk, 7 Diersman, 8 v.d. Voorn, 9 Dongelmans, 10 Degen. Leiderdorp: 12, 4, 5, 6, 8 en 9 v. Oosten, 3 en 10 v.d. Nieuwendijk, 7 v. Seggelen. De Rijnklievers: 1 v.d. Poel, 2 en 6 v. Laar, 3, 5 en 8 v.d. Star, 4 en 7 Zevenhoven,,9 Kok, 10 Ladan. Het Oosten: 12 en 10 Kop, 3, 8 en 9 Mooten-v d Hoogt, 4 Duyl, 5 en 6 v. Putten, 7 Verbaan. De Zwaluw: 14 en 6 v. Ommen, 2 en 5 v. Wissen, 3 en 10 v.d. Kooy- d.Best, 7 Verkoork, 8 Meeuwen oord, 9 Hoogervorst. ROTTERDAM ANP De manier waarop de provincie Zuid-Holland taxi-vergunnin gen afgeeft, deugt niet. Het kan alleen maar tot ontwrichting van de markt leiden. Dat con cludeert de Rotterdamse aanko mend jurist en taxi-ondernemer Martin Bouman. Hij heeft het beleid dat de provincie Zuid- Holland al enige jaren hanteert, doorgelicht en hoopt daarop binnenkort af te studeren. Zowel Haagse als Rotterdam se taxichauffeurs hebben regel matig in acties hun afkeer ken baar gemaakt van het volgens hen veel te gemakkelijk afgeven van vergunningen door de pro vincie. Vooral rijders met een provincievergunning werden door hen op de korrel genomen. Zij verzieken de markt, meen den hun collega's. Het vergunningenbeleid staat volgens Bouman haaks op de realiteit van een grootstedelijk taxibestel. „Als hel al zou klop pen, klopt het alleen op papier", aldus Bouman. „Het provincie bestuur beoordeelt een vergun ningaanvraag louter aan de hand van omzetcijfers van een individuele aanvrager. Het gaat volledig voorbij aan het spel van vraag en aanbod op de taxi- markt." Volgens Bouman klopt het beleid juridisch ook niet. De Wet Personenvervoer laat welis waar meer ruimte voor de wer king van de markt, maar het is niet de bedoeling van de wetge ver iedereen maar vrije toegang te. verlenen op de taximarkt. „Het is juridisch gezien onzin als de provincie zegt dat ver gunningen moeten worden af gegeven zonder te letten op vraag en aanbod", aldus Bou man. „Het beleid faalt en is on wettig", vat hij samen. Als taxi-ondernemer steekt Bouman ook de hand in eigen boezem. „De taxi-bedrijven zijn conservatief ingesteld. Verande ringen zien ze vaak als bedrei ging." Als de bedrijven hadden meegedaan met de voorberei ding van de wet, had volgens hem veel ellende kunnen wor den voorkomen. „Het wordt hoog tijd dat men professione ler gaat denken en werken", al dus Bouman. LEIDEN PAUL VAN DER KOOU Een daktuin op de kinderafde ling van de nieuwe Academisch Ziekenhuis Leiden. Hoe groot zou zoiets moeten worden, kan het bouwtechnisch, hoeveel geld kost de aanleg en inrich ting en is zo'n hoge tuin niet in strijd met richtlijnen? Dat on derzoekt het Planbureau Nieuwbouw AZL. Hoewel kindergeneeskunde pas in 1995 van de oudbouw naar de nieuwbouw vertrekt, moeten de bouwers over een paar maanden weten waar de afdeling haar nieuwe tuin krijgt. Op het dak of ergens beneden? Nadeel van een lage tuin is dat die moeilijk bereikbaar is vanuit de afdeling op de zesde en hoogste verdieping van gebouw twee. Een daktuin zou via een wenteltrapje bereikbaar kunnen zijn en is uniek in de Neder landse ziekenhuiswereld. Alleen een kinderziekenhuis in Parijs heeftal zo'n daktuin. Aanvankelijk was het de be doeling om de tuin een plekje te geven naast de afdeling kinder geneeskunde. Het dak zou daar voor op sommige plekken weg gelaten moeten worden, waar door een patio zou ontstaan van 30 bij 30 meter. Die oplos sing is afgevallen omdat-ie te duur is én voor extra ruimtege brek zorgt. Hoe duur een echte daktuin wordt, is onduidelijk. Duidelijk is wel dat het AZL geen geld heeft voor hutten, glijbanen en andere voorzieningen op het dak. Het Van Gelderen Fonds heeft daarom al een potje ge maakt van het geld dat het krijgt van tevreden patiëntjes en hun ouders. Eerder deze maand stel de de nieuwe voorzitter van de Raad van Bestuur, prof.dr. O.J.S. Buruma, bovendien 10.000 gul den beschikbaar. Bij zijn oratie had hij namelijk te kennen ge geven geen cadeau's, maar geld te willen hebben. Voor de dak tuin. Bo Gyi, het olifantje, vlak voor zijn dood. Heeft u uw kind al naar hem vernoemd of kiest u voor de namen van onze prinsen? FOTO ARCHIEF.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 20