Leidsch Dagblad Filemelding voor toerist in eigen taal Rusland, Oekraïne en Wit-Rusland vormen samen economische unie 11.49 Italië in de ban van radioactieve sigaretten Knoeien op z'n middeleeuws Gewonde bij brandje in serviceflat SPERZIEBONEN, BRAADWORST EN GEHAKT. GOED NIEUWS MAANDAG 12 JUL11993 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40205 LOSSE NUMMERS 1,60 Was het nou echt span nend, het afgelopen week end? Kan haast niet, als je ge dachten voortdurend afdwalen naar vroeger. Maar de tijd van Cees Priem bijvoorbeeld. Toen hadden in ieder geval de renners nog echt lol, zoals hij in een inter view bekende. Ze sloegen elkaar voor de bek en reden elkaar in de gracht. Vroeger. Daar moest je ook een beetje aan denken toen de tour directie de smakeloosheid bleek te hebben begaan de renners langs het knekelhuis van Douau- mont te voeren. Langs de botten van 130.000 naamloze, aan flar den geschoten jongens. Leefti/d- genoten van de langsfietsende coureurs. Op dat moment interes seerde die hele stomme wielren nerij me even geen flikker meer. Wat ben ik toch voor een idioot dat ik tien minuten later toch weer van mijn bank opspring om maar niets te missen van de bijna mislukte sprintzege van Lance ArmstrongDie knaap heeft toe komst. Zoals de /eugd altijd de toekomst heeft. Behalve natuur lijk die jeugd die in de stront van Verdun en omstreken is achterge bleven LOUIS FERRON algemeen klassement 1 Johan Museeuw 34:13.ié' 2Alvaro Mejia op$gp'. 3 Mario Cipollini Ö&P 1*07' A Bjarne Riis H (j0p1.111 5 Bruno Cenghialta op 1.32' 6Wilfried Nelissen <30 op 1.35' 7 Maximilian Sciandri dÖ °P 1 49 o Johan Bruijneel d5 op 1.57' q Laurent Jalabert op 2.11' Zenon Jaskul^ Sail '93 3 Sail '93 heeft zeker 300.000 bezoekers ge trokken. Tussen Alkmaar en Den Helder stond een file van 32 kilometer. Machtige Mississippi 5 Het aantal doden door overstromingen van de Mississippi en de hittegolf in het oosten van de VS is verder gestegen. leiden «gert visser Bij een brand in serviceflat Schouwenhove zijn gisteravond tien bewoners voor enkele uren geëvacueerd. Een 94-jarige be woonster werd door de brand weer uit haar brandende wo ning gehaald. Zë is met brand wonden en ademhalingsproble men naar het AZL gebracht waar zij nog steeds verblijft. De Leidse brandweer stelt een onderzoek in naar de gang van zaken rond de melding van de brand. De serviceflat beschikt over drukknoppen waarmee de brandweer direct wordt gealar meerd. Van dat systeem is gis teravond geen gebruik gemaakt. De brandweer kreeg de melding binnen via het alarmnummer 06-11. „We hadden er veel eer der bij kunnen zijn", aldus een woordvoerder van de brand weer. De brand brak om even voor zes uur uit in een flat op de der de verdieping. De oorzaak was vermoedelijk kortsluiting in een tv-toestel. De flat brandde ge heel uit. Omdat de gangen van de serviceflat al snel vol met rook stonden, moesten bewo ners hun huizen verlaten. Zij werden opgevangen in de recre atieruimte. De brandweer rukte uit met groot materieel en werd verge zeld door drie ambulances. Vol gens een woordvoerder wordt bij branden in bejaardenhuizen 'geen enkel risico genomen'. De brand was na enkele minuten ondercontrole. Volgend jaar experiment Nederlanders op vakantie kunnen als het meezit al vol gend jaar in hun eigen taal verkeersinformatie over de autoradio ontvangen over files en stremmingen in hun vakantieland. Ook Europese toeristen in Nederland krij gen in hun taal te horen waar de files staan en waar weg werkzaamheden tot vertragingen kunnen leiden. Dit jaar begint daartoe een proef in Nederland en Duitsland, het zogenoemde Rij ncorridorproject. driebergen gpd Het experiment duurt ongeveer een half jaar. Een groep Neder landse en Duitse automobilis ten krijgt een autoradio die de verkeersinformatie door een Vakantieganger slordig met verzekering NOORDWU K/LEIDEN RUDOLF KLEUN Meer dan een kwart, 28 pro cent, van de Nederlanders die voor een vakantie naar het bui tenland vertrekt, is niet goed verzekerd tegen ziektekosten. Dat zegt directeur A. Rust van Eurocross, de in Noordwijk ge vestigde alarmcentrale van een aantal ziektekostenverzeke raars. Ook de ANWB krijgt met grote regelmaat te maken met mensen die in het buitenland ziek of gewond zijn geraakt zon der zich daartegen te hebben verzekerd. Volgens directeur Rust van Eurocross veronderstellen veel Nederlanders dat als ze thuis goed zijn verzekerd zijn, ze dat ook in het buitenland zijn. „Maar de wettelijke standaard polis dekt maximaal 200 pro cent van de Nederlandse ziekte kosten. Terwijl bijvoorbeeld in Amerika de kosten tot 400 pro cent oplopen. Dat kan beteke nen dat je tienduizenden gul dens zelf moet betalen. Zieken fondspatiënten hebben nog veel beperkter recht op vergoedin gen." Rust kent daarnaast ge vallen van Nederlandse studen ten die in het buitenland gingen werken en hun verzekering zelfs opzegden. Oorzaak voor het niet verze kerd zijn, is volgens Rust soms misplaatste zuinigheid, maar nog vaker onwetendheid. Hij raadt vakantiegangers aan hun polis thuis eerst goed door te nemen. „Maar over het alge meen is het absoluut noodzake lijk een verzekering af te slui ten." Een opvatting die gedeeld wordt door directeur R. Kamp huis van verzekeraar Unigarant, een ANWB-dochter. Hij wijst er ook op dat in sommige gevallen polissen de afgelopen jaren zijn 'uitgekleed'. computer vertaald doorgeeft. Gemeld worden bij voorbeeld files en langzaam rijdend ver keer op de internationale en provinciale wegen van Rotter dam, Den Haag en Utrecht rich ting Gelderland en Limburg naar het Ruhrgebied en vice Volgens Klaas Hofman van Algemene Verkeersdienst (AVD) in Driebergen is het nog niet mogelijk geweest alle wegen, bruggen, viaducten, af- en toe- ritten in het computersysteem in te voeren. „Met name de pro vinciale wegen in het noorden van het land moeten nog wor den verwerkt. Maar we doen dat ook naast onze andere werk zaamheden", aldus Hofman. De AVD, die de verkeersbe- richten verzorgt op Radio 1, 2 en 3, werkt in het project samen met het NOB, het facilitair be drijf van de NOS, en met Phi lips. Het Nederlandse concern legde de basis voor de proef met zijn RDS-autoradio. Daarbij is de actuele informatie van de toestand op de wegen altijd te horen, of er nu een buitenland se radiozender opstaat of de cassette- of CD-speler draait. Die 'inbraak'-methode wordt nu steeds verder verfijnd. Slaagt de Rijncorridorproef, dan wordt het systeem inge voerd in de rest van Europa. leiden De verschillende evenementen die het afgelopen weekeinde in het kader van de Leidse Lakenfeesten werden gehouden, mochten zich ver heugen in een grote publieke belangstelling. Bij Leiden Middeleeuws op het Vrouwenkerkplein werden complete beenhammen op Bourgondische wijze (zonder bestek) verzwolgen. Knoeien en morsen mocht. Zie ook de pagina's Leiden en cultuur kunst. foto loekzuyderduin Definitief einde Gemenebest van Onafhankelijke Staten moskou Rtr-lnd Rusland, Wit-Rusland (Belarus) en Oekraï ne gaan gezamenlijk een economische unie vormen. Dat hebben de premiers van de drie voormalige Sovjet-republieken zater dag in Moskou bekendgemaakt. Bijzonderheden over het akkoord zijn niet bekend gemaakt. De drie willen hun economische hervormingen op elkaar af stemmen, een gemeenschappelijke markt van goederen, diensten en kapitaal opzet ten en hun monetair beleid, kredietverle ning en begrotingsbeleid coördineren. De plannen moeten nog nader worden uitge werkt alvorens de overeenkomst in septem ber kan worden getekend. De drie Slavische republieken lijken met het de voorgenomen 'economische integra tie', die door de Russische premier Tsjerno- myrdin van 'historisch belang' werd ge noemd de klok terug te willen draaien. Na de instorting in 1991 van de Sovjetunie wer den de nauwe onderlinge economische banden die in zeventig jaar waren opge bouwd, verbroken, waardoor de economi sche crises in de afzonderlijke landen werd verscherpt. Sperziebonen, 500 gram berlun hans hoogenduk Braadworst, kilo, Gehakt h.o.h, 500 gram ©CD©© samen 1775' j k Jmm ralb^rt heijn Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 17 juli 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Duitsland verwacht golf arrestaties ex-DDR-spionnen Duitse parlementariërs, heeft zich vrijwillig laten "onderzoe ken door het bureau-Gauck, de overheidsinstelling die belast is met de beoordeling van de Sta si-dossiers. De vroegere Duitse dubbel spion Klaus Kuron heeft ver klaard dat het toenmalige Oost- duitse Ministerie voor Staatsvei ligheid zoveel agenten en tipge vers in het Westduitse parle ment had zitten, dat ex-minister Mielke een eigen fractie had kunnen vormen. Veiligheids kringen verwachten ook in de andere maatschappelijke secto ren een arrestatiegolf. Honder den vroegere Stasi-agenten zou den nog actief zijn in de weten schap en de industrie. correspondent In Bonn hangt een gespannen sfeer nu de ontmaskering van tientallen vroegere DDR-spion- nen voor de deur staat. Het Keulse Bundesverfassungsamt, de Duitse BVD, heeft dit week einde per speciale koerier de re sultaten van het onderzoek van honderden belastende dossiers naar de hoogste federale aan klager in Karlsruhe gestuurd. In regeringskringen wordt ervan uitgegaan dat de komende we ken minstens 50 actieve en voormalige politici zullen wor den verhoord en mogelijk wor den gearresteerd. Minder dan de helft van de rome eelco van der linden correspondent John le Carré had het niet kunnen ver zinnen: de Italiaanse illegale sigaretten- markt wordt overspoeld door radio-ac tieve Marlborosigaretten uit Rusland. De Italiaanse staatssecretaris van Gezond heid, Nicola Savino, zegt de informatie te hebben gekregen van de producent van Marlboro, Philip Morris. Terwijl de Ame rikanen zeggen van niets te weten 'de Italiaanse Marlboro's komen uit Neder land' zijn de Italianen opgezadeld met een nieuwTsjernobyl-syndroom. Er rust geen zegen op de verkoop van Marlboro in Italië. Vorig jaar nog werd het merk enkele maanden geweerd om dat de politie te vaak scheeps- en truckladingen Marlboro bestemd voor de zwarte markt onderschepte. Het was een les voor de producent Philip Morris, die onzorgvuldigheid werd verweten en er vaaglijk van werd beschuldigd onder één hoedje te spelen met de smokkel bendes. In die periode, net als later tijdens de staking van het personeel van het staats monopolie MS, die de Italiaanse roker maandenlang afhankelijk maakte van de zwarte handel, doken er pakjes Russi sche Marlboro's op. Net als toen vraagt men zich ook nu af waar de sigaretten vandaan komen; of het gaat onj echte Marlboro's en helemaal, hoe het moge lijk is dat ze radioactief zijn. De politie onderschepte zaterdag bij de Toscaanse stad Arezzo een uit Slovenië afkomstige truck met zestien ton van de ze sigaretten. Het Italiaanse instituut voor kernenergie Enea verrichtte proe ven, maar ontdekte geen radioactiviteit. Philip Morris zegt dat het niet kan gaan om door haar geproduceerde sigaretten. Volgens een woordvoerder kan de tabak overigens niet afkomstig zijn uit Rus land, 'omdat het daar te koud is voor een flinke oogst'. Ook weerspreekt hij het vermoeden dat het gaat om pakjes uit een 'vergeten' opslagplaats in de buurt van Tsjernobyl. „Om de verpakte sigaret ten gevaarlijk te maken voor de gezond heid, moeten ze zijn blootgesteld aan zeer hoge straling. Uit de proeven die tot nu toe zijn genomen, blijkt echter niets verontrustends", aldus de woordvoerder. De vice-directeur van de Enea, Frances co Mauro: „Als het gaat om besmette ta bak, is het risico het grootst. Na de ex plosie in Tsjernobyl werd echter Wit- Rusland het ernstigst getroffen door ra dioactiviteit, en daar groeit geen tabak. Het kan zijn dat de pakjes afkomstig zijn uit een van de Aziatische republieken. Hier wordt tabak verbouwd en houdt men ook kernproeven." Hoewel nog geen radioactieve sigaret is gevonden, denken de autoriteiten inder daad dat de sigaretten geproduceerd zijn in een Aziatische republiek van de voor malige Sovjetunie: Turkmenistan. Het vermoeden wordt extra gevoed door het feit dat dezelfde pakjes zijn waargeno men in Afghanistan en Pakistan. De snel machtiger wordende Russische maffia zou 10 containerladingen, ofwel 5 mil joen pakjes 'besmette' sigaretten, heb ben proberen te slijten in Duitsland en Slovenië, alvorens in zee te gaan met de weinig scrupuleuze Napolitaanse Ca- morra, die overigens al nauwe contacten zou hebben met de Russische maffia. del." De benoeming is positief ont vangen. Men verwacht dat hij in staat is om tegenstellingen tus sen conservatieven en progres sieven Te overbruggen. De Ma- riënburgvereniging en de Acht- meibeweging hopen dat Wiertz ercid is tot een dialoog. Wiertz werd op 2 december 1942 in Kerkrade geboren. Hij werd in 1968 lot priester gewijd en was vervolgens kapelaan in Schaesbcrg, bouwpastoor in Maastricht, deken van Hocns- broek en sinds 1991 deken van Heerlen. HET WOORD IS AAN Jiddische levenswijsheid De waarheid sterft niet maar leeft in bittere armoe. VANDAAG Binnenland- Buitenland Cultuur Feiten en meningen Gesprek van de dag - Info Religie- Sport VANDAAG OOK SHOW PAGINA 8 HET WEER Verwachting van het KNMI: Afnemend buiig Af en toe zon en enkele buien Middagtemperatuur ongeveer 17 graden Wind uit west tot noord west, matig, kracht 3 a 4, aan de kust en op het IJsselmeer toene mend tot krachtig, 6 Dode vrouw aangetroffen in Hoofdvaart hoofddorp kees v Rusland, Wit-Rusland en Oekraine waren samen goed voor zeventig procent van de bevolking van de Sovjetunie. Bovendien zorgden zij ook voor het leeuwendeel van de produktie. Waarnemers zien in de stap het definitieve einde van het zogenaamde Gemenebest van Onafhankelijke Staten (GOS), dat als een soort navelstreng tien van de vijftien voormalige Sovjet-republie ken losjes bijeenhield. Vorige maand werd al besloten om af te zien van een gezamen lijk militair commando In de Hoofdvaart langs de Hoofdweg in Hoofddorp is gis teravond het stoffelijk overschot van een 31-jarige vrouw uit Hoofddorp aangetroffen. De oorzaak van haar overlijden is nog onbekend. De politie werd gealarmeerd door den, die meenden nand het De recherche Gewone pastoor nieuwe bisschop van Roermond heerlen gpd „Ik ben maar een gewone pas toor. Een heel ingewikkeld werk, dat ik met plezier heb ge-* daan. Ik had te doen met gewo ne mensen, zieken, stervenden, werklozen en kinderen." Zo stelde Frans Wiertz zich zaterdag voor als nieuwe bis schop van Roermond. Een vlot te vijftiger, een bourgondisch type. De lachende bisschop waarop kardinaal Simonis als opvolger van bisschop Gijsen had gehoopt. Hij hield zich bewust op de vlakte over beleid. „Geen on derwerpen vooreen snuffelmid- dag", zo deed hij vragen over de inzet van niet-gewijde pastoraal werkers en anticonceptie af. Wiertz zei wel zich „vergroeid te voelen met de gedachtenwereld van Gijsen. Ik heb echter een ander gezicht, temperament en karakter. Ie kunt op twee ma nieren bij een doel komen. Via het harmoniemodel of via het strijdmodel. Qua karakter ben ik NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. Ja, dat is goed nieuws, j Dus neem ik nu een abonnement. TH Na de eerste 2 weken betaal ik mijn abonnement: Per maand, automatisch 28.75) IQPrr i O I Nr. bank/giro: i Handtekening: Kir,,(/K2.K *h 82.85] Of bel 071-128030 712141 400053 I

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 1