Patrimoniumpark eist verkeersdrempels Kortebaancracks van de partij in Voorschoten Regio Autokrakers aangehouden Drukte op braderie Legbatterij: geen andere plaats MAANDAG 12 JUL11993 19 VRIJE TIJD Bridgers Bridgeclub 'Sans Dispute' heeft plaats voor nieuwe leden. Zoals de naam reeds doet vermoeden wordt niet gespeeld met het mes op tafel. De club speelt haar wedstrijden op maandag avond in clubgebouw 'De Een denkooi' in Zoetcrwoude. In lichtingen bij mevrouw C. van der Maas (071-215372) of J. La- gerberg (071 -210314 Zomerbridge De bridgeclub Voorschoten houdt deze zomer op zes woensdagavonden een zomer- brigde voor beginnende en ge vorderde spelers. De data waar op nog wordt gespeeld zijn 13. 21 en 28 juli en 11 en 18 augus tus. Er wordt gespeeld in het Cultureel Centrum aanzie Prin ses Marijkelaan. De aanvangs tijd is 20 uur. Inschrijven kan uitsluitend op de speelavonden van 19.15-19.45 uur Kinderen Voor kinderen is er op zaterdag 17 juli een festival op het Markt plein in Wassenaar, ledereen kan meedoen aan allerlei spelle tjes. een waarzegster bezoeken, kijken naar een poppenkast en naar theateroptredens. De orga nisatie is in handen van de jeugdtheatergroep. Ponyraces In Stompwijk worden van 16 tot en met 19 juli tijdens de paar dendagen ponyraces gehouden. De pony's worden ingedeeld naar hun schofthoogte. Twee aan twee rijden ze in een afval race over 160 meter. Opgave voor 14 juli via telefoonnum mer 01713-2729 alphen aan den run De Alphcnse politic heeft van nacht rond twaalf uur op de Vliestroom een 27-jarige Alphe- naar aangehouden, die wordt verdacht van hel plegen van een inbraak in een personenau to. Getuigen waarschuwden de politie, die de man ter plaatse inrekende. Zijn 29-jarige colle ga. zonder vaste woon- of ver blijfplaats. meldde zich later op het bureau. Het tweetal wordt verhoord of het mogelijk nog meer autokraken op zijn gewe ten heeft. De gestolen autoradio is nog niet gevonden. 'Het wachten is op de eerste dode' De bewoners van het Patrimoniumpark in Leiderdorp durven hun straatje bijna niet meer te verlaten. Sinds hun enige ontsluitingsroute, de Achthovenerweg, eind 1992 is gereconstrueerd wordt er veel te hard gereden. Inmiddels zijn er twee ernstige ongelukken gebeurd op de T-kruising met de Achthovenerweg. „Wat ooit een fraaie kasseienweg met bomen was is nu het circuit van Leiderdorp geworden", zegt bewoner Gert-Jan van Stijn. „Het wachten is op de eerste dode", vult zijn echtgenote Ingrid aan. De bewoners hebben inmiddels een handtekeningenactie ge houden en het gemeentebe stuur verzocht om maatregelen. Er zouden twee drempels moe ten komen en verder spiegels, zodat iemand die de Achthove nerweg op wil het verkeer kan zien aankomen. De parkeer plaatsen die het uitzicht belem meren zullen moeten verdwij nen. „Bij de gemeente Leider dorp zijn ze best bereid om ons te helpen, maar op korte ter mijn zal er niets gebeuren. Het is vakantie, er moet geld wor den vrijgemaakt, want drempels zijn duur. We houden hier voor lopig maar onze vingers ge kruist", zegt Van Stijn. Het Patrimoniumpark ligt bui ten de bebouwde kom van Lei derdorp, vlak bij de grens met Koudekerk. Het 'park' is een on opvallend zijstraatje van de Achthovenerweg. Een halve eeuw geleden was hier een steenbakkerij en werd door de directeur een aantal huizen voor de werknemers gebouwd. Tegenwoordig vallen de 28 huurwoningen onder de verant woordelijkheid van de Algeme ne Woningbouwvereniging Lei derdorp. Razen Tot 1993 konden de bewoners hun straat makkelijk verlaten en zich probleemloos tussen het incidentele verkeer op de Acht hovenerweg voegen of overste ken naar het vrijliggende fiets pad. De kasseien zorgden er voor dat hard rijden direct werd afgestraft. Maar sinds de weg is geasfalteerd raast het sluipver- keer in volle vaart voorbij. Dat verkeer hoort thuis op de Hoge Rijndijk, die aan de overkant van de oude Rijn ligt, maar daar lopen de automobilisten in het spitsuur per definitie vast. Via de Leiderdorpse route (Maurits- singel/Acacialaan) -is de rijks leg A4 vaak sneller te bereiken. De automobilisten op de Flinke buit bij inbraak alphen aan den run» Inbrekers hebben een behoorlijke slag gesla gen in een woning aan de Wielingen in Alphen. Gestolen werden twee video-recorders, een fototoestel, een video-camera, zes gouden ringen, twee gouden armbanden en 5600 gulden aan papiergeld. De daders zijn het huis binnengekomen na het openbreken van een raam aan de voorzijde. Ook drie woningen aan de Pietersberg waren het doelwit van inbrekers. Uit een van de huizen werden een fototoestel, een horloge, sieraden en geld gestolen. Ook de sleutels van de woning werden meegenomen. Wat er uit de andere huizen werd gestolen is nog niet bekend bij de politie. Alphenaar krijgt pak slaag alphen aan den run» Een 23-jarige Alphenaar is zaterdagmiddag bij de,Gouwsluisbrug door een nog onbekende automobilist op zijn gezicht geslagen. Volgens een woordvoerder van de politie waren er eerder problemen tussen de twee automobilisten ge weest bij het invoegen bij de verkeerslichten in Bodegraven. De Alphenaar moest stoppen voor het verkeerslicht bij Gouwsluis, waar hij werd belaagd door de andere bestuurder. Hij kreeg en kele stompen in zijn gezicht en een portierraam van de auto werd ingeslagen. Auto gestolen in Warmond warmond Even nog dacht de Warmondse eigenaar van een ro de Opel dat hij door een kennis in de maling werd genomen. Maar navraag bij degene van wie hij een paar dagen eerder de wagen had gekocht, leerde dat zijn bange vermoedens juist wa ren: zijn auto was gestolen. De diefstal werd afgelopen nacht ge pleegd in de Burgemeester Ketelaarstraat. Vlakbij de plek waar de auto verdween, trof de politie een Opel aan die vorige week op een andere plaats in Nederland was gestolen. oude wetering» Honderdveer- tig kraampjes op de Kerkstraat en de Veerstraat waar de men sen langs schuifelden. Doordat het afgelopen zaterdag onver wacht toch nog het grootste deel van de dag droog bleef, had de braderie in Oude We tering niet te klagen over be langstelling. Terwijl het draai orgel draaide en de poffertjes- bakker poffertjes bakte, deden de handelaren goede zaken. De braderie vormde de afslui ting van vier dagen feest in Oude Wetering. Vanaf woens dag was er kermis en werden er diverse activiteiten georga niseerd. Terug van weg ge weest was dit jaar het vracht wagen duwen. Zestien teams namen het hierbij tegen elkaar op bij het zo ver mogelijk du wen van een vrachtwagen. foto ben de bruyn >rc<Terwijl velen afreizen naar zonnige stranden of weidse bossen, verkennen redacteuren van deze krant plaatsen waar het leven ge woon doorgaat. Een volge schreven ansichtkaart, niet uit het buitenland, maar uit onopgemerkte plekken l in de regio. >ju< >rr<Café The Highlander ligt op het mooiste punt van Alphen aan den Rijn. Pal aan de Oude Rijn bij de Alphense brug, op de tweede etage van een onopval lend pand. Wie uit de grote ra men naar buiten kijkt, heeft een prachtig uitzicht over de stad en over gigantische Hollandse wol kenluchten. Maar op een vroege donderdagavond in juni heb- I ben de bezoekers weinig oog I voor het weidse uitzicht. Drie grote pooltafels domineren het café en eisen alle aandacht op. Poolbiljart, daar gaat het in The I Highlanderom. De bezoekers zijn voornamelijk jong. De gemiddelde leeftijd is zo rond de twintig, lijkt me. Dat is nogal logisch: wie geregeld tot diep in de nacht in een be dompte atmosfeer wil drinken, kletsen, roken en biljarten, moet een ijzeren constitutie hebben en veel vrije tijd. Die ei genschappen kun je alleen bij tieners en jonge twintigers ver wachten. Ik, als jonge dertiger, ben zowat de oudste bezoeker in The Highlander. De dertigers, waar zijn ze? Zitten ze thuis op de bank met de kids, uitgeput na een dag hard werken? Het publiek mag dan jong zijn, het is zeer gemêleerd. Er lopen meisjes rond met lang blond haar, die de overige bezoekers zó kritisch en samenzweerderig bestuderen, dat ze er ongemak kelijk van worden. Onverstoor bare jongens met matjes zitten bij de ingang wat aan een een armige bandiet te trekken. An dere jongens met Boris Becker- haar, met dunne snorretjes en zomerse T-shirtjes strak rond de borstkas gespannen, drinken voorschoten kees v verij in Voorschoten, kunnen een bedrag van ruim 10.000 gul den verdienen. Bovendien krijgt de eigenaar van de 'kampioen draver van Voorschoten 1993' een kunstwerk mee naar huis: een kleinplastiek van de Itali aanse kunstenaar Marco Anto- nini. Deze prijs wordt uitgereikt door Voorschotens burgemees ter O. Cannegieter. De draverij in Voorschoten heeft een lange traditie. Al in 1924 stond er in Voorschoten een wedstrijd op het program ma. Die draverij werd gehouden op de Wijngaardenlaan. toen nog op een weiland. Daarna werd uitgeweken naar een 'klin- kerparcours' op de Prins Bern- hardlaan. Ook dit keer wordt er weer veel spanning verwacht tussen de diverse pikeurs. Vorig jaar was het Manus Bouwhuis - vo rig jaar ook de beste pikeur van Nederland, hij kreeg daarvoor de Gouden Helm - die de eerste prijs naar huis mocht nemen. In de finale over 280 meter klopte hij met Diamond Tonka zijn collega Andries van der Blonk met Fataf Action. Dit jaar zijn ook weer diverse kortebaancracks van de partij. Rijders zoals Jan Wagonaar, Sjaak Geluk, Aad en Ruud Pools. Rob de Vlieger. Willem Zwart. Guus Knijnenburg, Manus Bouwhuis en Cees Imming staan er borg voor dat de bezoe kers weer een spektakel voorge schoteld krijgen. De draverij be gint om 13.30 uur en de entree is gratis. Er mogen uiteindelijk maar 30 paarden starten. Zijn er meer van de partij, dan wordt er geloot. Ook voor de bezoekers is er gelegenheid de portemonnee te spekken. Daarvoor kunnen zij terecht bij de totalisator van Hippo Toto om een wedden schap af te sluiten op de snelste draver. Daarnaast is er de eveneens traditionele loterij, met prijzen zoals een veulen, fiets, een lam en enkele kazen. De trekking is op vier uur in de muziektent op het draverijterrein. Een dag eerder staat Voor schoten ook al in het teken van het paard. Dan wordt op de Voorstraat de paardenmarkt ge houden. Vorig jaar was de markt een groot succes met zo n 20.000 tot 25.000 bezoe kers. Er werden 160 paarden aangevoerd. Bij aankomst beta len de eigenaren aan de ge meentelijke marktmeester een aan voer premie van een gulden per paard en twee kwartjes voor een veulen of een pony. Van het Comité Paardenmarkt krijgen de aanvoerders - handelaren, maneges en ook particulieren - een aanvoerpremie. Dat is 15 gulden voor een paard en 10 gulden voor een pony of veulen. Dit om de aanvoer te bevorde- Rond de paardenmarkt wor den ook andere activiteiten ge houden. Zoals vanaf 11 uur de monstraties ringrijden met Zeeuwse paarden, de zoge naamde knollen. Verder is er een standwerkersconcours, or gelbespeling. kermis en toren- beklimmen In de avonduren is er een karaoke-show. Op 23 juli is er voor de ouderen van Voor schoten een middag in Huize Adegeest. Die middag wordt hun aangeboden door het Co mité Paardenmarkt. De legbatterij van melkboer Henk Heemstkerk aan de Dorpsstraat in Oegstgeest krijgt geen an dere plaats in het dorp. De legbatterij moet op 20 juli verdwijnen, omdat Heemskerk niet voldoet aan de eisen van de hinderwet. De gemeente zou naar een alternatieve locatie zoeken, maar zegt nu dat 'een verplaatsing vrijwel niet haalbaar is'. „Ik krijg gewoon geen hinderwetvergunning voor de legbatterij aan de Dorpsstraat. 1 let ziel er naar uit dat het eerdaags afgelopen is", aldus Heemskerk. Hij beseft dal de speurtocht naar een andere locatie gedoemd was te mislukken. „Dat is vreselijk moeilijk, zeker in de Randstad. Eigenlijk zou ik de batterij op mijn eigen land moeten zet ten, maar ik heb alleen een stuk land dat ik pacht van de Flora-bloemenveiling. Maar die voelt niets voor een legbatterij op die grond en dat is ook wel begrijpelijk." I ioewel Heemskerk eerder vreesde dat zijn win keltje aan de Dorpsstraat zonder verse eieren de verliezen, lijkt dat gevaar nu gewe- ep leghcdrijf in de Haarlemmermeer- we voortaan de eieren halen. Dus we •eieren verkopen." klanten polder. blijven v GROETEN UIT ALPHEN AAN DEN RIJN Zij verzacht de gang naar de garderobe 'Poolen' op het mooiste plekje in Alphen. foto ben de bruyn aan de bar een pilsje. Onderar men als boomstammen rusten op de bar. Poolbiljart is een spel waarbij bluf en speelse intimidatie een belangrijke rol spelen. Het gaat erom de positie van de ballen op het biljart keurend te bekij ken op een manier van: die ca rambole kan jij niet maken, maar ik wel. Als de spelers aan leggen, kijken ze hun tegenstan der nog eens vuil aan, alsof ze willen zeggen: let op, met deze bal schoffel ik jou totaal onder het laken. The Highlander is geen café voor een goed gesprek. Er is weliswaar een zithoekje waar een beetje bomen over de-zin- des-levens terecht kan, maar de harde muziek overstemt zelfs de meest elementaire mededeling. De barvrouw draait van alles wat: rap, soul. romantische bal lads. De meeste nummers wor den gezongen door dames met een bijzonder geprangd ge moed. hard en gevoelig tegelijk. Zoet tienerleed, behaagzieke sentimentaliteit? Dit ismeer, anders. De hartstocht slaat als een koude wind van de boxen af en doet de luisteraar rillen. Of zijn het de ventilatoren aan het plafond? in The Highlander mag je niet je jas aanhouden. Een lid van het personeel, een soort uit smijter die zelf wel een rood colbertje mag dragen, som meert iedereen zijn jas af te ge ven aan de garderobe. Dit lijkt me goedkope horecaterreur. be doeld om de bezoekers nog eens twee gulden extra uit de zak te kloppen. Als iemand in een café zijn jas wil aanhouden, moet-ie dat toch zeker zelf we ten? De gang naar de garderobe wordt gelukkig verzacht door een bijzonder mooi Alphens meisje, dat je tenminste de in druk geeft dat je jas in goede handen is. Maar wat zit ik hier te zeuren. Wie naar The I lighlander komt. komt voor het poolbiljart. En re ken maar dat die drie tafels goed bezet zijn. Op donderdag valt het nog mee, dan krijg je nog wel een plaatsje, zo verze kert me een habitué, maar op vrijdagavond moet je er vroeg bij zijn. Want dan is het er altijd heel druk. Voor de prijs hoeft niemand het te laten: 6,50 gul den voor een half uur, 12,50 voor een heel. Laat de ballen dus rollen en zorg ervoor dat de zwarte bal als laatste in één van de zes pockets verdwijnt. En niet de witte, want dan ben je je beurt kwijt. wilfred simons» Achthovenerweg hebben voor rang en rijden nu met een snel heid van gemiddeld 80 kilome ter per uur voorbij. Op de hoe ken van het Patrimoniumpark zijn parkeerplaatsen waardoor het zicht vaak door geparkeerde auto's wordt belemmerd. De bewoners moeten met de punt van de auto op de weg gaan staan om te kunnen zien of er verkeer aankomt. „Door deze situatie konden ongelukken niet lang uitblijven. Een inhalende automobilist botste in januari frontaal op de auto van een Patrimoniumparkbewoner. De bewoner overleefde het ongeluk als door een wonder, want van zijn auto bleef niets over. In juni was er wederom een frontale botsing door een inhaalma noeuvre, waarbij een bewoon ster betrokken was. En dan heb ik het nog niet eens over de tal loze bijna-ongelukken. Ik doe het in mijn broek als ik hier de weg over moet", zegt Van Stijn. „Als er niet heel snel iets gebeurt vallen er doden", aldus Gert-Jan van Stijn van het Patrimoniumpark. foto ian holvast

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 19