Leiden Leiden loopt uit ffeóop/ Sp»; 'Taalachterstand verdwijnt niet door spreiding schoolkinderen' 3-DAAGSE SUPERKOOPJES SPEKLAPJES' T-shirts met filmlogo gifmengster Goeie Mie LEIDSE MAANDAG 12 JUL11993 CHEF GERT VISSER. C Groeten yi q De groeten uit Al- I phen, waar onver stoorbare jongens met matjes aan een eenarmige bandiet trekken In de broek Bewoners van het V/ Patrimoniumpark in Leiderdorp doen het in hun broek als ze de Acht- hovenerweg op moeten rijden VAN MAANDAG T/M WOENSDAG OP OP! I libero luiers STEP-BY-STEP VOOR BOVS EN GIRLS Action: 36 sluks - Baby: 40 stuks per pak ELDERS ^22rKf ELDERS OVENVERSE TARWEBOLLEN Jk STUKS DAGVERSE BLANKE VLA LITERPAK 79 TilïAGERE ZONDER ZWOERD, NATUREL OF GEMARINEERD ELDERS MALSE KROP SLA Buitenlandse auto's in trek bij dieven leiden» Autokrakers hebben dit weekeinde negen keer toegesla gen op parkeerplaatsen in het stationsgebied: Lammermarkt, Schuttersveld, Stationplein en Molenwerf. Opvallend daarbij was dat ze vooral auto's van buitenlanders hebben leeggeroofd. In Leiden verblijvende Belgen, Duitsers, Britten en leren moeten het hierdoor doen zonder radio-cassetterecorders, zonnebrillen, kleding cheques en muntgeld. Meisje aangerand op Hooigracht leiden» Op de Hooigracht is in de nacht van vrijdag op zaterdag een 17-jarig meisje aangerand. Zij reed op het fietspad toen twee van de vier inzittenden van een auto die naast haar kwam rij den, haar dwongen te stoppen. Het duo begon het meisje onze delijk te betasten. De Leidse verweerde zich heftig waarop de twee hun kornuiten om assistentie vroegen. Ze letten eventjes niet op het meisje dat haar kans schoon zag en hard wegfietste. Het meisje kon de politie slechts aan een vaag signalement van haar aanranders helpen. Dief steelt uit hotelkamer leiden» Uit een hotelkamer aan de Lange Scheistraat zijn afgelo pen weekeinde twee paar schoenen, 400 Amerikaanse dollars en 8.000 Spaanse peseta's gestolen. De dief heeft een rugzak open gesneden. Eigenaren zijn twee vakantievierende Spanjaarden van 21 jaar. leiden erna straatsma Met een gelijkmatige spreiding van allochtone kinderen over alle basisscholen wordt de taal achterstand van deze groep niet weggewerkt. Een door de over heid en gezamenlijke schoolbe sturen gestimuleerde spreiding verbetert hooguit de integratie van Nederlandse, Turkse en Marokkaanse kinderen. Dat is de ervaring van de gemeente Gouda, die zich sinds '81 inzet voor een betere spreiding van 'wit' en 'zwart'. „Het is een illusie om te den ken dat door een spreiding van beide groepen de achterstand van allochtone kinderen ver dwijnt", zegt de Goudse onder- wijsambtenaar Liesbeth Ver voorn. Ook in combinatie met een jaar lang apart taalonder wijs wordt dat doel niet ge haald, aldus Vervoorn. Het Turkse Platform in Lei den is voorstander van een spreiding van Turkse en Marok kaanse leerlingen en wijst apart onderwijs voor deze groep ge heel af, omdat dit een vorm van Gouda succesvol in strijd tegen vorming 'witte en zwartescholen 'apartheid' is. De Marokkaanse gemeenschap in Leiden heeft geen bezwaar tegen apart on derwijs voor allochtone leerlin gen. Ze wil dat echter beperken tot een korte periode, van een tot hooguit drie jqar. De gemeente heeft voorge steld apart onderwijs voor de duur van drie a vier jaar in te voeren en allochtone kinderen daarna gelijkelijk over de stad te spreiden. Vanwege de kritiek van Marokkaanse en Turkse zij de is het project, dat bekend werd onder de titel 'Het Leidse Ei', onlangs afgeblazen. Van e^n evenredige spreiding van 'witte' en 'zwarte' kinderen zijn alle drie de partijen echter nog steeds voorstander. Na tien jaar spreidingsbeleid bestaat er in Gouda nog steeds één geheel zwarte school in Gouda. Liet aantal geheel witte scholen is wel sterk verminderd. Dat wordt ten dele veroorzaakt door de sterke groei van de Marokkaanse bevolking in Gouda (die is in tien jaar tijd verviervoudigd), en ten dele door het spreidingsbeleid van de schoolbesturen. Vervoorn: „We hadden in 1981 één school met louter Marokkaanse leerlingen en heb ben die nog steeds. We hebben Nederlandse ouders niet bereid gevonden hun kinderen terug te sturen naar deze school." Hoewel de gezamenlijke schoolbesturen in Gouda er al les aan doen om Nederlandse. Turkse en Marokkaanse leerlin gen zo goed mogelijk te sprei den. zijn het uiteindelijk toch de ouders die een school kiezen. Niet iedereen wil meewerken aan het Goudse onderwijspro ject. Vervoorn: „We streven naar bepaalde percentages al lochtone en autochtone leerlin gen op alle scholen. De ouders wordt geadviseerd hun kind naar een bepaalde school te sturen om die streefgetallen te bereiken. Dat geldt overigens ook voor ouders op volledig wit te scholen, want dat is ook een vorm van homogeniteit die we willen bestrijden." Om de spreiding te bevorde ren steekt Gouda elk jaar 1,5 ton in het leerlingenvervoer. Heel jonge kinderen worden per taxi gebracht als de school ver van huis is. Oudere kinderen krijgen een soort ov-jaarkaart van de gemeente. De meeste allochtone leerlin gen beginnen hun schooltijd met een jaar lang apart onder wijs in een speciale opvang- school. In die periode worden de Turkse en Marokkaanse kin deren intensief bijgespijkerd op het gebied van de Nederlandse taal. Gouda kiest ervoor de duur van het aparte onderwijs zo kort mogelijk te houden. „Na een jaar gaan de voordelen weglek ken tegen de nadelen ervan. Buitenlandse kinderen die op een school met Nederlanders opgroeien zijn op den duur niet meer herkenbaar, buitenlandse kinderen die apart leren wel." Ondanks de qua leerpresta ties tegenvallende resultaten ('nog steeds heel veel allochto ne leerlingen stromen door naar het lbo') gaat Gouda voorlopig door met het spreiden van leer lingen. Niet alleen in het basis onderwijs, maar ook in het voortgezet onderwijs. „De enige zwarte school die er in '81 was, is niet verwenen maar er is er tien jaar tijd ook geen bijgeko men. Spreiding van allochtone leerlingen is een slechte oplos sing. omdat het enigszins gefor ceerd is en je kinderen gaat ver delen puur op afkomst en niet op leerpresttaties. Maar het is de miqst slechte oplossing als je wilt voorkomen dat er witte en zwarte scholen ontstaan." Rijk weigerde jaar geleden huizen voor vluchtelingen De gemeente Leiden heeft het ministerie van WVC vorig jaar tevergeefs twee panden aangeboden voor de opvang van vluchtelingen uit het voormalige Joegoslavië. In de twee pan den konden in totaal 25 vluchtelingen onderdak vinddh. Liet ministerie heeft van dit aanbod echter nooit gebruik ge maakt. „En dat is in het licht van het huidige tekort aan opvang plaatsen nogal wrang", zegt C. Smit, bestuursmedewerker van wethouder H. de ia Mar (sociale zaken). Donderdag deed minister d'Ancona een beroep op de gemeentebesturen om met spoed tijdelijke opvangplaatsen voor vluchtelingen be schikbaar te stellen. De twee panden zijn inmiddels vergeven aan andere wo ningzoekenden. De la Mar zei overigens zaterdag in deze krant niet op het verzoek van de minister te zullen ingaan. Hij vindt dat het rijk de gemeenten die hun afspraken over de opvang vari vluchtelingen niet zijn nagekomen eerst maar eens hard moet aanpakken. Leiden was vorig jaar een van de eerste gemeenten die ex tra huisvesting aanbood voor de opvang van vluchtelingen uit Bosnië en Somalië. Smit: „Ik weet nog dat we ook naar ande re gemeenten zijn gestapt. Die hebben toen ook extra opvang aangeboden. Maar het ministerie koos toen voor een groot schalige opvang in onder meer kazernes." Verkoop afhankelijk van fthnsucces Ter gelegenheid van de speel film over het leven van de leid se gifmengster Goeie Mie heeft de Zijl Bedrijven 20.000 T-shirts met het logo van de film op de markt gebracht. „Er zijn tot nu toe enkele honderden van ver kocht", zegt Hans Janssen na mens de Zijl Bedrijven. „We verwachten dat de verkoop weer aantrekt^wanneer de film De Zijl Bedrijven treedt op als sponsor van de film over Goeie Mie, Het bedrijf werkte ook al mee aan het vervaardigen van de kostuums voor de film. „Liet is een echte Leidse film en wij zijn een echt Leids bedrijf. Daarom wilden we de film gRBflg steunen." Op de T-shirts - die in de win kel 12,50 gulden per stuk kosten - staat een apothekersflcsje af gebeeld tegen de achtergrond van een Ix-ids geveltje. De aan schaf heeft de Zijl Bedrijven zo n 20.000 gulden gekost, na verkoop blijft er ongeveer 40.000 gulden over voor de film. „Als de film een succes wordt, lukt het met de T-shirts ook wel. En slaan ze niet aan, dan heb ben we pech gehad. Dat is nu eenmaal het risico als je wat on derneemt", aldus Janssen. 'Goeie Mie' gaat naar ver wachting in december in pre mière in alle Leidse bioscopen. De gala-voorstelling is in de Leidse Schouwburg. 'Afgrijselijk drukke' Lakenmarkt andermaal een succes Supervlieger leiden Aan het einde van de Lange Mare, aan de kant van de Haar lemmerstraat, hangt tijdens de Lakenfeesten een enorme zoge heten Genki-vlieger in de lucht. Het gevaarte is 12,5 meter lang en 4,5 meter breed. De enorme 'kite' is een publiciteitsstunt van de winkeliers van de Lange Mare en de namen van de af zonderlijke winkels staan ook op het gevaarte vermeld, even als het wapen van Leiden. Het eerste Leidse beach volleybaltoernooi op het tot strand omgetoverde Stadshuisplein werd het afgelopen weekeinde gewonnen door het duo Dirk Saegher en Patrick de Reus. Dit team ging naar huis met de hoofd prijs van 750 gulden. De Reus is een voormalige Oranjeklant en het was volgens de organisatie dan ook niet verwonderlijk dat hij het toernooi op zijn naam schreef. Tweede werden Rick Uiterwijk en Riggy de Feniks, al lebei spelers uit de eerste klasse. Zij verdienden 500 gulden. In totaal deden 16 teams aan het toernooi mee. FOTO LOEK ZUYDERDUIN Standwerker Langendijk is met zijn 'malle frietsnijder' winnaar geworden van het gisteren op de Lakenmarkt gehouden standwerkersconcours. De jury, bestaande uit Leidse markt meesters, vond dat hij het meest origineel, welsprekend en overtuigend zijn produkt aan de man bracht. De Leidse bevolking heeft duidelijk zin een een zomer- feestje. Wat er ook tijdens de huidige Lakenfeesten wordt georganiseerd, de mensen komen er massaal op af. „Ik kan er nauwelijks een verklaring voor geven, maar het grote publiek heeft altijd belangstelling gehad voor inci dentele markten. In de ochtend was het nog rustig, maar later zag je de mensen van alle kanten, vooral ook uit de regio, toestromen, zei A. van Paridon, hoofd van het Leidse marktwezen gisteren na afloop van een afgrijselijk drukke Lakenmarkt. Ook de organisatoren van ande re evenementen in de binnen stad gebruikten termen als fan tastisch. gezellig en volgend jaar weer. Van Paridon lijkt gewend te raken aan het succes van zijn jaarlijkse Lakenmarkt: „Het aantal kramen was wat minder. Dat komt doordat er elders ook jaarmarkten aan de gang zijn, maar je hebt het gezien, het was gewoon erg druk.' De kritiek van voorgaande ja ren dat er relatief veel kraam pjes stonden met vette snacks, textiel van B-kwaliteit en andere prullen, kan ook dit jaar weer worden geuit. Maar zo lang de Lakenmarkt zó veel mensen op de been krijgt, lijkt Van Paridon daar geen boodschap aan te hebben. „Ik ben al bijna los mensen, wie helpt mij van de laatste aT, kon een standwerker die 'gestuurde lineaals' verkocht al om drie uur melden. De jonge organisatoren van het eerste Leidse beach-volley- bal toernooi op het Stadhuis plein hadden het geluk dat de weergoden hun speelveld niet tot modderbad hadden omge toverd. Er viel slechts weinig van de voorspelde regen. Zater dag viel de belangstelling nog wat tegen maar zondag tijdens de finale omzoomden ongeveer vijfhonderd toeschouwers de zandbak. „Op zeker dat we het volgend jaar weer doeri, aldus organisator Edwin Leunissen. Dat kan Ruud Lorier, kroeg baas en de man achter het eve nement Leiden Middeleeuws niet zeggen. Hij zal, als de be bouwing van het Vrouwenkerk plein een feit is, nog wel eens met weemoed aan gisteren te rugdenken. Op de met stro be dekte kerkresten vraten duizen den zich op Bourgondische wij ze ongans aan beenhammen, vleesspiezen en pannekoeken. Lorier en zijn 'gehoppezakte' helpers en heks hadden op het eind van de middag alleen nog maar Belgisch bier in voorraad, de rest was op. „Het was gewel dig. was het korte commentaar. En in soortgelijke bewoordin gen lieten ook de andere orga nisatoren zich uit. Van 'gezellig maar geen gekkenhuis' bij het Big band Festival op het Pieters kerkplein tot 'absolute gekte' bij de laser-Karaoke-show aan de Beestenmarkt. (Zie voor Laken feesten ook de pagina Cultuur Kunst). Dinsdag 13 juli 10.00-18 00 Plein Hartebrugkerk Straattekenaar Van het Schip werkt aan de Nachtwacht van Rembrandt. 11 00-16.00 Hooglandse Kerk Ex positie 'Kijk op Leiden', amateurkun- 11.00-17.00 Koornbrugsteeg 2, Stadhuis: InformatiepostVVV. 12.30-13.15 Hooglandse Kerk: Or gelconcert door Aart de Kort mmv Schola Cantorum van de Hartebrug kerk. 12.45-13.30Stadhuiscarillon: Bei aardconcert door Gideon Bodden. 14 00-16 00Stadhuisplein: Straat theater. 19.30 Hooglandse Kerk-, Bastien et Bastienne. familie-operavan Mozart, uitgevoerd door Stichting Kamerope ra Nederland. 21.00 Hortus Botanicus: Concert door het Noordhollands Koperkwar- 21 00 Sus AntigoonOude Vest 81 Singin' Bartender Baars en vrienden 21.30 Burchtheuvel: Literaire avond 'De man die koning wilde zijn' door Rein Edzard prod. Standwerker

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 17