Rommelig begin Kaagweek Van den Honert helpt Nederland aan brons Zouteloze winst van honkballers Gouden jubileum Prost Finland is geen eent waard Softbalsters van Alphians even grillig als het weer Italianen vragen topclubs Sport Beker en champagne voor topscorer Ajax zakt verder weg MAANDAG 12 JUL11993 14 KUALA LUMPUR «ANP De laatste dag van het vijftiende hockeytoernooi om de Cham pions Trophy stond in het teken van de revanche. In het Tun Ra- zakstadion van Kuala Lumpur vierde een ontketend Australië in de finale zijn hervonden aan valslust bot op de moegespeel de Olympische kampioen Duitsland (4-0). Nederland greep brons door een einde te maken aan een lange reeks negatieve resultaten tegen Pakistan (6-2). Taco van den Honert pushte vijf keer raak uit strafcorners. Daarmee werd de Amsterdammer, die de eer ste drie wedstrijden miste we gens een enkelblessure, topsco rer met acht doelpunten. „Daar sta ik zelf van te kijken", glun derde de koningschutter. In Barcelona, het vorige toer nooi om de Champions Trophy in Karachi en eerder in de week in de groepswedstrijden waren de verliezers van gisteren nog de winnaars. Nederland leed vijf dagen eerder tegen Pakistan een kansloze nederlaag van 1-3. Van den Honert bleef toen nog op de bank om zijn enkel te sparen. De Aziaten, die na af loop ongenadig werden uitge jouwd door hun supporters, hadden geen antwoord op zijn geslepen sleeppush. Gemiddelde Van de acht corners benutte hij er vijf. Een gemiddelde waar voor de wegens een stage afwe zige Bovelander zich niet zou hebben geschaamd. Brinkman maakte het tweede Nederlandse doelpunt op aangeven van Van den Honert. „Hij schreeuwde zo hard, dat ik me haast verplicht voelde de bal aan hem te ge ven", zei de topscorer bijna ver ontschuldigend. Nederland bofte, dat de druk kende hitte kort na het aan- vangstijdstip (twee uur in de middag) werd weggespoeld door een forse regenbui. Toen Van den Honert na rust (2-2) de ene na de andere strafcorner achter doelman Shahid Ali Khan duwde, boden de gedesil lusioneerde Aziaten geen tegen stand meer. Wel nam Khalid Bashir wraak door de spits een gemene tik met de stick in het gezicht te geven terwijl de bal niet eens in de buurt was. De schade viel mee maar Van den Honert moest toch even naar de kant. „Het zijn ratten", zei hij uit de grond van zijn hart. De ene strafcorner, die Walter Drenth bij afwezigheid van Van den Honert kreeg te nemen, werd op de lijn gestopt. Bondscoach Roelant Oltmans was het meest tevreden met het feit, dat tijdens het toernooi twee negatieve reeksen tegen opponenten uit de top waren doorbroken. Eerst gebeurde dat maandag tegen de latere win naar Australië (1-0) en nu tegen Pakistan, waarvan in de laatste acht wedstrijden niet meer kon worden gewonnen. „Natuurlijk is het prettig dat we de vierde plaats, die langzamerhand onze standplaats werd, hebben kun nen verlaten", zei Oltmans. Mentaal „En we zijn heel dicht bij een nog beter resultaat geweest. Maar we zijn er nog lang niet. Afgezien van de laatste wed strijd hebben we aanvallend te weinig laten zien. Op het tech nisch vlak moet er het een en ander verbeteren en we hebben te veel doelpunten op verkeerde momenten tegen gekregen. Daar staat tegenover dat de ploeg in de laatste wedstrijd grote mentale kracht heeft ge toond. In het gehele toernooi was er zeker progressie merk baar ten opzichte van het begin van het jaar, toen we in een trip door Pakistan nog kansloos wa ren. Met die gedachte in het achterhoofd gaan we verder bouwen." De eerste gelegenheid om de ploeg opnieuw te testen tegen de concurrenten dient zich aan van 4 tot en met 6 september in Hamburg. Dan treffen Duits land, Australië, Pakistan en Ne derland elkaar in een vierlan- dentoernooi, waarna Australië op 9 september nog een wed strijd in Nederland speelt. In 1994 wacht het volgende toer nooi om de Champions Trophy (in het voorjaar in Lahore), een zevenlandentoei'nooi in juli in Amstelveen en de strijd om het wereldkampioenschap in no vember in Sydney, waar Neder land de titel verdedigt. WARMOND TIM BROUWER DE KONING De mastbreuk die de voor Rob de Kraa ingevallen Max Blom ongeveer een minuut voor de fi nish trof, maakte de situatie voor de 'thuiszeilers' in één klap aanzienlijk minder florissant. STOCKHOLM ANP Data Citcuit ADO en Levi's Neptunus, de Nederlandse win naars van de Europese honkbal bekers, zijn uitgenodigd voor het toernooi der kampioenen. Het toernooi wordt van 22 tot Door de ernstige averij van zijn boot Maximum (nummer 131) zat niet alleen Bloms Kaagweek er op zaterdag al op, maar liep bovendien het Hollandse straf- puntenaantal stevig op. Dankzij de eerste plaats van Boris Bayer en de tweede plaats van Cees Nater sloten de Hollanders de eerste dag nog wel winnend af. Werd de openingsdag van de Kaagweek gekenmerkt door veel wind, gisteren waren de proble men van geheel andere aard. Het ochtendprogramma met onder andere de individuele Re genboogswedstrijden. werd pas 's middags afgewerkt. Oorzaak daarvan was de wind, die ofwel ontbrak ofwel uit alle richtingen waaide. Toen de gewesten elkaar uit eindelijk in teamverband be streden, leek Friesland, met Harm Donker en Jilco Andringa en later John Hofland Peter Schuil voorop, de kleine achter stand op de Hollanders in een voorsprong om te buigen. Maar uiteindelijk stelde Martin Hei- neke namens Holland orde op zaken. Hij leidde zijn team naar een kleine voorsprong van 107,5 -115,5. Daarbij zijn de protesten nog niet inbegrepen. Hoe die ook uitvallen, één ding is zeker: de Hollandse overheersing van de afgelopen jaren, toen de over winning na het weekeinde zo goed als vast stond, bestaat niet zeggen omdat het toernooi te laat in het seizoen is. De Neder landse clubs dienen alleen de reiskosten naar Rome te beta len. Het is de bedoeling van or ganisator Santé de Franchesi dat het toernooi op termijn uit groeit tot een Italiaanse honkal- week. De Ajax openingsbowlers kenden een flitsende start. Zulfikar Hossain nam het eerste wicket ai na vier runs. Ook tekende hij voor het tweede op een stand van 29. Toen het derde wicket viel op 45 had Ajax nog een kleine kans op een goed resultaat. Zeker toen Verhaar vlak voor de thee een belangrijk wicket nam, 62 voor 4. Na de thee hielden de Victoria batsmen echter het hoofd koel. Een partnership van 60 runs voor het vijfde wicket haalde de spanning uit de wedstrijd, waarna Alex van Leeuwen op de valreep nog succesvol was. Hossain was de enige Ajaxbowler die te vreden kon zijn over zijn prestaties: 3 voor 31 in 9. Verhaar had meer verdiend dan zijn 1 voor 50 in 13, ter wijl Van Leeuwen eindigde op 1 voor 11 in 1.3. De van gen werden verdeeld tussen Hensel, Verhaar en Van Leeuwen. 24 oktober in Nettuno (Ita) ge houden. Neptunus zal vrijwel zeker niet meedoen. Landskampioen ADO is vooralsnog positief. De organisatoren hebben tegen de twee Nederlandse clubs Cari Parma Angels (landskampioen 1992) en Nettuno (winnaar van Europa Cup III) in het wed strijdschema gepland. Neptunus overweegt af te Taco van den Honert werd afgelopen weekeinde, behalve de beker voor de topscorer van het toer nooi, ook een fles champagne rijker. De 27-jarige Amsterdammer kreeg die fles van Wim Cornelis. De voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Hockey Bond had hem die drie jaar geleden al beloofd als Van den Honert minimaal drie keer in een wpdstrijd zou scoren èn goed zou spelen. „Ik weet niet waar hij die fles vandaan heeft getoverd, maar het is grote klasse dat hij er aan heeft ge dacht", reageerde Van den Honert. Taco van den Honert bleef gisteren met zijn vijf treffers tegen Pakistan nog drie doelpunten ver wijderd van het interlandrecord van Paul Litjens. Dat dateert van 5 april 1979, toen Litjens acht keer scoorde in de met 12-0 gewonnen wedstrijd tegen de Verenigde Staten. Meer recent scoorden Tom van 't Hek en Floris Jan Bovelander zes keer voor Oranje. Van 't Hek deed dat op 8 juli 1989 in Madison tegen Zimbab we (14-1), Bovelander maakte het halve dozijn vol tijdens de Europese titelstrijd in Parijs op 19 juni 1991 tegen Polen (10-1). Van den Honert is de negende Nederlander die in een toernooi om de Champions Trophy boven- aan de topscorerslijst prijkt. Eerder slaagden daar in: Litjens (2x), Bovelander (2x), Ties Kruize, Bouwman, Heijn en Weterings. Litjens maakte tot nu toe de meeste treffers: hij mikte in 1980 in Ka rachi vijftien keer raak. De 73ste Kaagweek is voor de Hollandse Regenboogzei lers stormachtig begonnen. Weliswaar konden zij zich de Friezen op de eerste dag nog van het lijf houden, maar het krachtsverschil was aanzienlijk kleiner dan de afgelo pen jaren. Bovendien raakte de Hollandse vloot nog voordat de eerste race op zaterdag was afgelopen één Re genboog kwijt. ROTTERDAM RUTGER SLAGTER CRICKETMEDEWERKER Na de teleurstellende neder laag van vorige week tegen mede-degradatiekandidaat VOC, zette Ajax gisteren de dalende lijn door. Ditmaal bleek het Rotterdamse Victo ria te sterk. Ajax scoorde 123 runs. een totaal dat door Vic toria eenvoudig werd ge maakt. Ajax, eerst battend, begon goed. Het openingsduo werd echter gebroken op het totaal van 26. Rick Verhaar scoorde een aantal snelle runs. Hij moest echter het veld ruimen met 19 runs achter zijn naam. De tussenstand van 59 voor 2 bood nog het nodige perspectief voor een redelijk totaal. Het uitgaan van ope ningsbat' Dirk Hensel (15) enkele ballen later, zette de daarop volgende batsmen onder druk. Captain Anton Jacobs leverde nog een posi tieve inbreng, maar ook hij zat met 18 runs weer aan de kant. Ondertussen was de stand van 62 voor 3 in korte tijd veranderd in 113 voor 9. Alleen negende batsman Mi- chiel Gevers kon nog enige indruk maken. Zijn 10 not out zorgde er voor dat de eindstand kwam op 123 all out. STOCKHOLM ANP Een stel handballers en speer werpers maakt nog geen honk balteam. Maar misschien dat Rusland door Andrej Tselikovski toch toekomst als honkbalnatie heeft. De perfect Amerikaans spre kende ex-volleyballer stond Ne derland in de laatste voorronde wedstrijd van het EK in Zweden niet meer dan vijf honkslagen toe. Zeker op grond van de uit slag (6-2) mag Rusland de illusie koesteren een stap dichter bij de continentale top te zijn ge komen. Tselikovski, die enige maan den college liép in Californië en zich zelfs in de belangstelling van de Angeles mocht koesleren, gooide een slap bal letje. De Nederlandse hitters, gewend aan strakkere pitches, hadden daar moeite mee. De beperkte controle van de Moskoviet, die zestien keer een vrije loop weggaf, had voor het verloop van het tergend trage duel in Stockholm meer beteke nis dan de Nederlandse slag kracht. De verdienste van pitche r/outfielder Tsjelikovski is dat hij van de Angels honkbalpak- ken meekreeg die door de na tionale ploeg in dank zijn aan vaard. Dat de Russen, die nu een jaar of vijf honkballen, uni form gekleed zijn, is al heel wal. De caps van het GOS waren over van vorig jaar, een onder shirt mag een ieder naar eigen kleur kiezen. Stage Toen de honkballers vorig jaar stage liepen in Vero Beach, Flo rida werden ze keurig aange kleed. Van de lessen in Dodgcr- town staken ze naar eigen zeg gen wel wat op. Niet geheel zonder eigen belang investeren de Los Angeles Dodgers in on derontwikkelde honkbalgebie- den. Maar de omscholing van handballers en atleten blijkt toch langer te duren dan voor zien. „We hebben gebrek aan alles", zegt coach Alexander Kroepensjenkov. „Ballen, knup pels, een pitchingmachine. Maar vooral aan deskundige coaches." Wel telt Moskou inmiddels twee heuse honkbalvelden. Het fraaiste, op een universiteits complex, is op Japanse kosten aangelegd. Het is de thuisbasis van de Moscow Red Devils, de voornaamste leverancier van het nationale team. De Devils, met Tsjelikovski al§ troef, ein digden deze zomer als zesde in het door Data Circuit ADO ge wonnen Europese beker voor clubteams. Op die verrichting - de Spaanse en de Belgische kampioen presteerden minder - kijken de Moskovieten met trots terug. Door de zouteloze winst en eerder zeges op Zweden (12-5) en Spanje (9-1) werd Nederland groepswinnaar. Eerste tegen stander in de halve-finalepoule is nu Frankrijk, waarna morgen de klassieke best-of-five tegen Italië kan starten. De selectie van Jan Dick Leurs aast op re vanche voor de afstraffing in Nettuno van twee jaar geleden. Vervanger Le.urs zette zaterdag in Alby Lars Koehorst als korte stop in, maar probeerde gisteren in Sunbyberg Eddy Dix uit. Koe horst, vorige week in Rotterdam uitgeroepen als beste nieuwe ling in het World Port Tourna ment. mocht later als vervanger van Jurjan Koenen op het derde honk opdraven. Patrick Klerx hield de Span jaarden op vijf ongevaarlijke hits, waarvan de enige goede Spanjaard Feli Cano er twee voor zijn rekening nam. Debu tant Eelco Jansen en Paul Nan- ne, die ieder vier innings wier pen, leden legen Rusland geen schade. Routinier Eric de Vries moest echter toezien dat in de slotinning toch nog twee tegen standers de thuisplaat passeer den. DEN BOSCH ANP Damon Hill wordt uit zijn wagen geholpen nadat hij tijdens de Grand Prix van Silverstone in problemen is ge raakt. foto epa SILVERSTONE ANP Gouden jubileum voor Alain Prost. De 38-jarige Fransman zorgde gisteren ^op het circuit van Silverstone voor een fabu leus record in de formule 1-we reld. Prost won voor de vijftigste keer. De Duitser Michael Schuma cher arriveerde als tweede, der de werd de Italiaan Ricardo Pat- rese. In de strijd om de wereld titel leidt Prost met 67 punten voor de Braziliaan Ayrton Senna (47) en Schumacher (30). 's Ochtends keek Prost nog met gemengde gevoelens naar de lucht, waar de regenwolken voorbijtrokken. De Fransman heeft een hekel aan een natte ■baan. „Ik ben bang", keek hij zorgelijk vooruit naar de race. „Voor Senna telt slechts de for mule 1. Ik heb met vrouw en kinderen te maken", gaf hij het onderscheid in benadering aan. Voor Prost mag het rijden in de regen verboden worden. Vijf jaar geleden zorgde hij op Sil verstone voor de nodige ophef door zijn bolitje in een opwel ling naast de baan te parkeren. Het slechte weer had het circuit in een glijbaan veranderd en Prost weigerde onder die om standigheden verder risico's te Aanvankelijk moest Prost ge noegen nemen met een bijrol. De Brit Damon Hill, wiens ver ongelukte vader Graham in een ver. verleden dertien keer zon der succes probeerde de Britse Grote Prijs te winnen, was als eerste weg. Prost, zijn rivaal Senna en Schumacher vochten om de tweede plaats. Die kwam in de zevende ronde vast in handen van de drievoudige we reldkampioen. Hill bleef tot de 42ste ronde buiten bereik. De 28-jarige Brit moest toen met motorpech de baan.verlaten. Prost, eerder opgehouden door een veiligheidswagen die Het volleybalpubliek mocht voor vijf gulden naar binnen, maar de tegenstander was geen rooie cent waard. Nederland had in het achtste week einde van de World League wel erg weinig te duchten van Finland en won in Den Bosch twee keer met 3-0. Veelzeggende taferelen: de Finse aanvoerde Joskinen die zich excuseerde voor het belabberde spel van zijn ploeg. Coach Platonov, hij won met de Sovjetunie en later Rusland alle prijzen, die diep zuchtte en hoopte dat hij in september, tij dens het EK in eigen land, een nieuwe ploeg kan opstellen. Een aantal basisspelers is nog geblesseerd. „De volleyballers hier hebben de middelbare school overgeslagen en zijn meteen op de universiteit te recht gekomen", zei de coach. „Uit wedstrijden tegen zo'n zwakke tegenstander mag Nederland geen enkele conclusie trekken." Vandaar dat Henk-Jan Held na de eerste wed strijd (15-8 15-11 15-11) naar een nieuwe uitda ging zocht: onder de tien houden. Dat lukte twee sets: 15-3 15-3. De laatste, waarin bondscoach Al- berda veel wisselde, eindigde in 17-16, onder meer omdat Benne in een cruciale fase telkens in het blok ramde. Tot onvrede van Alberda: „Een aanvaller hoort te scoren, ook tegen een drie mansblok." Nederland oefent in feite. Voor het eerst in vier jaar World League speelt de nationale ploeg geen rol van betekenis. De ploeg kan nog als derde ein digen in groep B. niet hoger. Alberda bouwt aan een nieuwe ploeg, op papier een kanshebber op de Europese titel in Finland. Op papier. Alle voor gaande jaren dreef de ploeg op de aanvalskracht van Ron Zwerver. De Amsterdammer was dan na de World League, als nog een EK of WK volgde, vermoeid. Hoe anders.is het deze keer. Zwerver siert slechts de posters en het programmaboek van de World League, maar het gezicht van vol leyballend Nederland speelde nog geen minuut in cje landencompetitie. Tegen Finland zat hij voor het eerst bij de twaalf, maar zijn rol bleef beperkt tot de warming up en het uitdelen van droge shirts na twee sets. Treviso-speler Zwerver is, na acht weken vakantie sinds de afloop van de playoffs in Italië, juist in training. Spelverdeler Blangé, 'onlangs geopereerd, her vat de oefeningen pas deze week. Met het duo denkt Nederland een kans te hebben in Finland. Alberda: „Het is goed als zij anderhalve week voor het EK topfit zijn. Het heeft geen zin Zwerver nu te laten spelen, met het risico dat hij allerlei klei ne blessures oploopt." Zwerver bleef onbewogen aan de kant. Slechts een keer leefde hij hartstochtelijk mee, toen een lange rally in Nederlands voordeel eindigde. „Af en toe zie je hele mooie dingen, maar het spel is nog niet stabiel." Hoe de voorbereiding op het EK ook afloopt, de beste aanvaller van de Olympi sche Spelen zal in'Finland zijn maatje Selinger moeten missen. Alberda is een nieuwe weg inge slagen, die naar de Spelen van Atlanta moet lo pen. Zwerver heeft zo zijn eigen gedachten, maar toont begrip voor de coach. „Het is alleen jam mer dat. als Blangé geblesseerd raakt, de beste spelverdeler na hem thuis zit." de gecrashte bolide van de Itali aan Badoer van het circuit moest halen, kon daarna pro bleemloos zijn zesde overwin ning van het seizoen en vijftig ste in totaal bijschrijven. Op 5 juli 1981 won hij, met een Renault Turbo, zijn eerste Grote Prijs. Voor eigen publiek in Dijon. Zijn uitgekiende race opvatting - altijd berekenend, nooit onnodige risico's nemend - heeft een miljonair van hem gemaakt. Met een vierde we reldtitel als uitdaging. Concurrent Senna verspeelde gisteren belangrijke punten. De onstuimige Braziliaan ging als nummer drie de laatste ronde in. Gebrek aan benzine wierp hem terug naar de vijfde plaats. Senna kan weer een stuk kans rijker worden als de FISA ko mende week besluit Prost de zege op Barcelona te ontnemen. De Fransman zou daar benzine van een ongeoorloofde samen stelling hebben gebruikt. MEDEWERKER De softbalvrouwen van Al phians toonden zich afgelopen weekeinde even grillig als het weer. De Alphensen wonnen èn verloren rnet ruim verschil van Pino's uit IJmuiden. Alphians versloeg Pino's in eerste instan tie eenvoudig met 8-1, de twee de confrontatie ging daarna echter verloren met 6-1. Na een 1-0 voorsprong in de eerste inning, via een score van Erika Bloem, sloeg Alphians in de derde inninig van de eerste ontmoeting hard toe. Goed slagwerk van Yvonne Lodder, Nadia van Vliet, Martine Zoet mulder en Barbara Lodder en een grove IJmuidense veldfout brachten de stand op 5-0. In de vierde inning stond de verdediging van Anja Salemink even onder druk, waarna Pino's de eer wist te redden: 5-1. Al phians maakte in de laatste twee innings het karwei degelijk af met scores van Van Vliet, Marcella van Duin en Oliehoek: 8-1. Gedurende de tweede wed strijd tussen Alphians en Pino's keken de Alphensen steeds te gen een achterstand aan. Werp ster Wendy ten Haaf kon niet voorkomen dat Pino's in de der de inning uilliep naar een 4-0 voorsprong. Haar vervangster Celeste Ro zen winkel had meer greep op IJmuidense slagpartij, maar ook de Alphense aanval kon, door slecht honklopen, geen vuist maken. Pas bij een 6-0 stand in de laatste inning scoorde -Al phians via Van Duin de eerste run: 6-1. De bemanning van de Hollandse Maximum is in rep en roer. De mast is als een luciferhoutje gebroken, wat fikse schadepost betekent. Bovendien haalde de 131 de finish niet. Max Blom en zijn mannen een foto loek zuyderduin

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 14