Peter Hoondert redt Leidse ronde Op de wielerpistes groeit het gras UEFA's krijgen niets cadeau van SJC'ers Sport Vanenburg is beter af MAANDAG 12 JUL11993 Vermeij onklopbaar op NK baan alkmaar Marco Vermeij blijft de aandacht op zich vestigen. De in Frankrijk woonachtige oud-Lissenaar won het afgelopen weekeinde twee gouden medailles bij het Nederlands kam pioenschap wielrennen op de baan. Zowel op het onderdeel achtervolging als in de klassementswedstrijd over 40 kilometer was Vermeij, die ook op het NK op de weg al de aandacht trok, onklopbaar. Warmonder Etienne Vergeer eindigde in de klasse- mentswedstrijd als vierde, vóór de Casba-renners Kras (6), Rasch (7) en Van der Vliet (9). Bij de vrouwen kwam Petra Grimbergen twee keer op het podium terecht. De Rijnsburgse behaalde der- .de plaatsen op de achtervolgingen in de klassementswedstrijd over 25 kilometer. Katwijk start bij Scheveningen leiden» Landskampioen Katwijk start de komende competitie in de zaterdag eerste klasse A op 5 september met een uitwedstrijd tegen Scheveningen. Quick Boys begint thuis tegen Huizen. Noordwijk en ARC spelen de eerste streekderby. FC Lisse moet bij Volendam aan de slag. Rijnsburgse Boys neemt het op tegen Rozenburg op vijandelijk terrein. In de tweede ronde op 12 sep tember spelen de regionale clubs als volgt: Katwijk-Ajax, Rijns burgse Boys-Scheveningen, FC Lisse-Rozenburg, ARC-Volen- dam, Excelsior Maassluis-Noordwijk, Kozakken Boys-Quick Boys. Op 19 september: Katwijk-Kozakken Boys, Ajax-Rijnsburg se Boys, Scheveiningen-FC Lisse, Rozenburg-ARC, Marken- Quick Boys. Succes voor golfer Hageman den haag Een beter totaal dan Laura Davies. Afgelopen week einde ging die droom van Mette Hageman in vervulling. De Ne derlandse tweedejaars golfpro legde bij de European Ladies Golf-Classic in het Duitse Bad Griesbach beslag op de derde plaats. Haar totaal van 289 was twee hoger dan dat van de Australische winnares Mardi Lunn en één hoger dan dat van de als tweede gëeindigde Zweedse Onnika Sorenstamm, maar één minder dan de beroemde Engelse. Dopingbeleid IAAF aangevochten Duisburg» Duitse officials zijn in het geweer gekomen tegen het dopingbeleid van de internationale atletiekfederatie (IAAF). Ze willen betrapte atleten een veel grotere vrijheid geven hun schorsing aan te vechten bij een onafhankelijke arbitragecom missie. De Duitse atletiekbond (DLV) zal daartoe voorstellen doen tijdens het lAAF-congres, volgende maand in Stuttgart. Peter Hoondert heeft zijn waarde voor Casba Wonen nu al dubbel en dwars bewezen. De gewezen profwielrenner schreef zaterdagavond de tweede Ronde van de Burggra- venlaan bij op zijn erelijst. Het was zijn eerste zege in het blauwwitte shirt van de Zoeterwoudse formatie, waar voor hij pas twee maanden uitkomt. Zonder de inbreng van Hoondert en zijn talrijke ploeggenoten zou de Leidse wielerronde ten dode zijn opgeschreven. Nu was er tenminste nog sprake van een veredelde onderlinge wedstrijd van stichtingsrenners zoals Hoondert, Marcel van der Vliet en Bennie Gosink en club renners van Swift. Vandaar dat het 62 renners tellende deelne mersveld overwegend blauw van kleur was. De enkele bui tenstaander die wat tegen de overmacht van Casba wilde uit richten, werd meteen ingere kend. Voor de dappere Frank van Veenendaal was ondanks zijn niet aflatende ijver zelfs geen plaats op het ereschavot weggelegd. De 'indringer' werd vierde. Toch was de voormalige Sas- senheimer in zekere zin de smaakmaker van het 90 kilome ter lange criterium over de Burggravenlaan en de De Sitter- laan. Toen de wedstrijd allang beslist leek, zette hij een onmo gelijk gewaande achtervolging in op het viertal Hoondert, Den nis van der Meiden, Hans van Leeuwen en, als enige niet in een blauw shirt getooid, Han Meij. De voorsprong van dat vroeg ontsnapte kwartet schommelde op dat ogenblik rond de minuut. Of dat al niet erg genoeg was, kreeg Van Vee nendaal ook nog eens de sterke Casba-renner Marcel van der Vliet met zich mee. Fideel e van Olympi ad Ronde was fideel genoeg om zijn metgezel een handje te hel pen. Weliswaar verkleinde hij daarmee de kansen van zijn ploeggenoten in de kopgroep, maar de Casba-zege kwam al lerminst in gevaar. De geslaagde achtervolging van het duo bleek bovendien de aanzet tot een le vendige finale, die de weinige belangstellenden meer boeide dan het eerste saaie koersuur. Wat de ontsnapte en weer te ruggepakte Van der Vliet niet lukte, ging Hoondert in de slo- tronden beter af. Hij verdedigde een kleine voorsprong met suc ces tegen Van Veenendaal, die in de sprint om de tweede plaats behalve Van der Vliet ook de uit de achterhoede opgedo- Achter Hans van Leeuwen ken Bennie Gosink langs zich Burggravenlaan. zag glijden. Hans van Leeuwen werd vijfde en Niels van Stralen, ook al van Casba, won de sprint om de zesde plaats. „Dit was een mooie gelegen heid om ook eens wat terug te doen voor de sponsor", zei de afloop. Daarmee sloeg Hoondert de spijker op zijn kop, want zonder het plichtsbesef van de Casba-cou- reurs zou de Burggravenlaan zaterdagavond van zes tot acht uur bijna leeg zijn gebleven. Een prettige bijkomstigheid voor de amateurs van de Zoe^ terwoudse stichtingsploeg was, dat de meeste premies en prij zen door de geringe tegenstand bij hen terecht kwamen. De wedstrijd voor B-amateurs, die eerder op de dag werd afge werkt, kende een minder eenzij dig wedstrijdverloop. Bert Bak ker uit Zaandam was de snelste FOTO LOEK ZUYDERDUIN kopgroep van vier. Hij de Woubrugse Swift- renner René van der Salm naar de tweede plaats. Diens ploeg genoot Hans Schoelink Finishte als vijfde. EINDHOVEN GPD Voorzitter Ruts zei zaterdag dat PSV zich 'extreem schappelijk' heeft opgesteld inzake Gerald Vanenburg. Dat was (eigenaar dig geformuleerd. Nog geen twee miljoen gulden krijgt PSV van Yamaha voor de Voetballer die vier jaar geleden voor het zesvoudige nog niét weg mocht. De prijs geeft ook aan dat PSV zijn oud-aanvoerder liever kwijt dan rijk was. Andersom gold hetzelfde. Het 'levenslange con tract' kon Vanenburg al veel langer gestolen worden. Finan cieel gaat Vanenburg er zelfs nog op vooruit, zegt WCS-be- geleider Theo van Seggelen: „Want 27 maal 75.000 gulden is twee miljoen. Dan is hij met de contante waarde van zijn con tract bij Yamaha, gelet op het fiscale klimaat in Nederland, een stuk beter af." Die 27 staat voor het aantal jaren dat de 29-jarige Vanen burg na beëindiging van zijn contract bij PSV als speler (in '95) nog op de loonlijst zou blij ven staan bij Philips. Voor 75.000 gulden per jaar dus. Of Vanenburg in twee en een half seizoen in Japan zo veel ver dient dat die regeling èn zijn sa laris tot '95 samen minder waard zouden zijn, is echter de vtaag. Er zijn meer vragen. Terwijl Vanenburg vrijdagavond al zin speelde op een eventuele ren tree na zijn Japanse contract ('Dan ben ik nog lang niet versleten'), kwam Van Seggelen gisteren met een andere uitleg. „Het contract bij Yamaha is voor Gerald ook zo aantrekkelijk omdat hij zijn carrière nu af bouwt." Niks rentree, lekker uit hollen in de schaduw. In de Ja panse tweede divisie. Daarin zal Vanenburg overi gens maar kort te zien zijn waarschijnlijk; Yamaha leidt halverwege de competitie de dans om promotie en zal vanaf maart '94 wel mee mogen doen in de hoogste klasse. Voetballers in kwartfinales BUFFALO ANP Het optreden van Kenny Rogers en Nathalie Cole tijdens de ope ning van de Universiade '93 heeft de voetballers geïnspi reerd. De studentenploeg - met FC Lisse-speler Ralph Polman in de gelederen - werd in het Amerikaanse Buffalo door een overwinning met 2-0 op Austra lië en het gelijke spel (1-1) tegen Uruguay zeker van een plaats in de kwartfinales. Wubben en Van Ophuizen scoorden tegen Australië. Tegen Uruguay bracht Held Oranje op voorsprong. Ingrid Haringa (rechts) verslaat Ma ria Jongeling op een wiellengte in de fina le van de Nederland se baankampioen- schappen in Alkmaar. gpd-verslaggever Bondscoach Erik Geserick staat als een veldheer in het midden van de Alkmaarse wielerbaan, kijkt om zich heen, ziet lege tribunes tegen een grijze avondlucht en hoort op de achtergrond het kabaal van een Tour-reportage. Het is de onwer kelijke werkelijkheid van het Ne derlands kampioenschap baan- wiêlrennen. Geserick moet toege ven: „Het is geen ambiance waar je hart sneller van gaat kloppen." Later in het weekeinde worden de weersomstandigheden beter en krijgt de titelstrijd zowaar iets folkloristisch. Om 'programma- technische' redenen speelt het NK zich af tijdens de Ronde van Frankrijk. Daardoor is de belang stelling voor het onechte kindje van de wielersport minimaal. Maar ook al was er geen 'mediamagneet' als la Grande Bouclé, dan nog zou den de mensen niet naar de piste komen. Het NK is voor het eerst open voor profs en amateurs, net als het WK eind augustus in Oslo. Maar het deelnemersveld is slechts zwakker geworden, niet in het minst omdat 1993 een zogeheten na-olympisch jaar is. Door de af wezigheid van Peter Pieters is Tommie Post de enige prof, of wat daarvoor moet doorgaan. Behalve Pieters ontbreken de beste ama teurs. Leon van Bon, Servais Kna- ven en John den Braber bereiden zich in het buitenland voor op de WK op de weg. De kandidaten voor een medaille in Oslo zijn klein in aantal, zeker nu ook Van Moorsel heeft afgezegd. Van Ingrid Haringa mag straks weer iets verwacht wor den en mischien ook van Dirk Jan van Hameren. Ahoy' De belangstelling voor het baan rennen stelt al een tijdlang niet veel meer voor. Hoewel, in de ja ren tachtig beleefde het dankzij 'Ahoy op Zondag' een opleving. Totdat het hout uit het sportpaleis werd gesloopt ten behoeve van een grotere toeschouwerscapaciteit. De gedemonteerde piste is opgeslagen in afwachting van stemming. Maar die laat nog steeds op zich wachten. Assen voelt er wel voor de planken over te nemen. Het geld voor de bouw van een stadion ontbreekt echter. Daardoor 'doet' Holland het met nog maar drie baantjes. In Apel doorn, Alkmaar en Sloten. De ex ploitatie is te kostbaar voor de uit baters (lees: de clubs) en voor de renners is er al helemaal geen bo terhammetje meer in te verdienen. Inplaats van talent staat er gras op de pistes. Geserick corrigeert: „Ho, ho, Maria Jongeling komt eraan, let op haar". De oud-Nederlands kampioen stayeren is de baansport dit jaar te hulp geschoten met de Stichting Baanpromotie Nederland, een ge zelschap liefhebbers dat zich ten doel stelt de ooit zo populaire tak uit het moeras te halen. Geserick is behalve bondscoach voorzitter van het clubje enthousiastelingen. Hij organiseerde begin juni op de ovaal in Sloten de in ere herstelde Grote Sprintprijs van Amsterdam 'met een deelnemersveld waar je je vingers bij aflikt'. Totaal aantal toe schouwers over twee dagen echter slechts 300. En dat was ruim ge schat. In zijn pogingen het baanwielren- nen weer de plaats te geven die het volgens hem verdient, ondervindt hij de meeste weerstand van iets dat niet meer bestaat: de grote po pulariteit. Behalve over een groot incasseringsvermogen om de suc cesverhalen over o.a. Piet Moes kops, Arie van Vliet, Jan Derksen, Gerrit Schulte en Peter Post (in chronologische volgorde) te slik ken, beschikt Hilversummer Gese rick over een keiharde kop. Die komt hem van pas bij zijn jacht op sponsors en zijn pogingen de wie- Ierunie warm te maken voor zijn passie. Goed, de KNWU doneert jaarlijk drie ton, eenderde van het bedrag dat naar de wegamateurs gaat. Daarvan wordt de selectie onder houden, NK georganiseerd en de afvaardiging naar het WK bekos tigd. Maar verder... In de dikke be leidsvisie van de KNWU bijvoor beeld, bepalend voor de komende vier jaar, komt het baanrennen er met één paginaatje karig van af. Patrick Kluivert (r) volgt de bal gebiologeerd. De Noordwijkers Arie Koeman e Even later zullen de SJC'ers opgelucht adem halen. noordwijk rob onderwater Zonder enige voorbereiding wa ren de voetballers van SJC uit het zomerreces 'geplukt'. Dus zouden de Noordwijkers een gewillige prooi zijn voor het Ne derlands UEFA-team, dat zich voorbereidt op het aanstaande EK in Engeland. Op de vraag wanneer legt SJC het loodje kwam gisteren evenwel nimmer een antwoord. Vlak voor tijd eiste Neerlands hoop de 1-2 winst op, maar die was nauwe lijks verdiend. Het aantrekkelijke tussen doortje tegen de UEFA's bleef voor de selectie van Ben vaif Leeuwen derhalve zonder ge volgen. En daar mocht de druk temaker annex trainer best een beetje trots op zijn. Want in zijn achterhoofd zal de oefenmees- ter, die straks met SJC aan de slag gaat in de tweede klasse, met een Fikse afstraffing reke ning hebben gehouden. De gebeurtenissen in de eer ste minuut (kopgoal van Ajacied Kluivert) wezen ook op een monsterzege voor de UEFA's. Maar SJC herstelde zich knap, bood in de counter redelijk te genspel en kwam in de eerste helft via een wonderschone treffer van John Peschier op ge lijke voet. In de tweede helft kreeg Mark van Kesteren nog een uitgelezen mogelijkheid op de winnende treffer, maar doel man Kooistra voorkwam een Noordwijkse verrassing. Vlak voor tijd vestigde Clarence See- dorf voor de eerste en enige keer de aandacht op zich: met een droge schuiver verschalkte het Ajax-talent doelman Ted van der Meer. Nóg had SJC de •halve buit kunnen halen, maar het subtiele lobje van Michael Steenbergen stuiterde via de lat het veld weer in. Niettemin keken de Noord wijkse voetballers, met ex-Lisse- spits Paul Pijpers in hun mid den,. tevreden om. Ze waren door hun club in het diepe ge gooid, maar ze hielden moeite loos hun hoofd boven water. Op 4 juni kreeg SJC van de KNVB het verzoek om als sparring partner te fungeren voor het UEFA-team. De Noordwijkse club, op dat moment nog in kampioensroes, zei prompt ja en sprong vervolgens een gat in de lucht van blijdschap. Er was echter één probleem: er werd niet meer getraind. De spelers kregen het verzoek mee om de conditie zelf dan maar op peil te houden. Ben van Leeuwen kon gistermiddag tevreden zijn, want zijn team hield zich op de perfecte mat (de gemeente gaf toestemming voor de 'feestwed- strijd') staande. En de UEFA's? Ach, de ver moeidheid was van de gezich ten te lezen. Na de inspannin gen van vrijdag (5-3 verlies te gen Ajax-reserves) en zaterdag (6-2 winst op FC Zwolle) was de confrontatie in Noordwijk dui delijk te veel van het goede. Dragende spelers als René Klomp (PSV), Clarence Seedorf en Bobby Petta (Feyenoord) waren nauwelijks vooruit te branden. Het oogde allemaal wel aardig (de kwaliteit is wel degelijk aanwezig), maar de scherpte ontbrak. Morgen speelt het team van Rinus Israel de laatste oefenwedstrijd tegen Go Ahead Eagles, waarna de ploeg naar Engeland afreist. Het toernooi begint op 18 juli. De UEFA's zitten in de poule met Engeland, Spanje en Frankrijk. 27. Peschier 1-1. 87 Seedorf 1-2. Scheidsrechter Pieterman. Toeschouwers 500. SJC: Van der Meer; Peschier, Koeman, De Haas, Van Kesteren; Pont, Heemskerk, Ver hoog; Hazenoot, Martens, Pijpers. Inge bracht: Van Rooyen, Smit, Steenbergen en UEFA's: Kooista (Heerenveen), Witsenhau- sen (Ajax). Van der Haar (Ajax), Dirks (PSV), Fuchs (PSV), Seedorf (Ajax), Klomp (PSV). Reuser (Ajax), Kluivert (Ajax), Van de Bronckhorst (Feyenoord), Petta (Feye noord). Ingebracht Koning (ADO Den Haag), Raven (PSV), Goitom (Ajax).

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 12