Sport Armstrong wil zijn grenzen niet weten Ondieki vernietigt record 10 kilometer Florijn wint met Acht Cricketteam zet Engeland weer te kijk MAANDAG 12 JUL11993 981 Legia Warschau raakt titel kwijt Warschau* De algemene vergadering van het Poolse voetbal heeft zaterdag besloten Legia Warschau de titel te ontnemen. Lech Poznan, dat op de derde plaats eindigde, is de nieuwe kampioen. De maatregel werd genomen nadat bewezen was ge acht dat Legia Warschau en de nummer twee LKS Lodz hun laatste wedstrijd in de competitie hadden 'geregeld'. Legia ver sloeg Wisla Krakow (6-0), Lodz was sterker dan Olimpia Poznan (7-1). Beide clubs kregen twee punten in mindering. Lech was de vorige competitie op twee punten achterstand geëindigd van het leidende tweetal, maar had een beter doelsaldo. Dat gaf nu de doorslag. De Poolse voetbalbond gaat de komende dagen on derzoeken in hoeverre het nog mogelijk is Lech in te schrijven voor het Europese toernooi voor landskampioenen. De loting van de internationale evenementen is aanstaande woensdag Youri Mulder vertrekt naar Schalke ENSCHEDEYouri Mulder speelt de komende twee jaar bij Schalke '04. Zijn huidige club FC Twente bereikte afgelopen weekeinde overeenstemming met de vereniginguit de Bundesliga, die 1,7 miljoen'gilden betaalde voor de aanvaller. Mulder tekende voor twee jaar. De aanvallende middenvelder zelf was al eerder tot een akkoord gekomen met Schalke. FC Twente beriep zich er echter op dat Mulder met de Enschedese club reeds een con tractverlenging was overeengekomen. Mulder bestreed dat en stuurde aan op een arbitragezaak. Schalke bracht echter uit komst en verhoogde de vergoeding voor Mulder. Daarmee ging Twente akkoord. Marco Koers voldoet aan A-limiet osto« De Nederlandse atleet Marco Koers heeft bij de Grand Prix atletiek in Oslo op de 800 meter voldaan aan de A-limiet voor deelneming aan de wereldtitelstrijd dit seizoen in Stuttgart Hij finishte als derde in 1.44,84. Dat betekende voor Koers een verbetering van zijn persoonlijk record, dat stond op 1.45,57. Het was bovendien de tweede tijd ooit door een Nederlander ge lopen. Rob Druppers was één keer sneller dan Koers. De 800 meter werd gewonnen door de Brit Steele. Zijn tijd was 1.43,84. Jacqueline Goormachtigh voldeed met een afstand van 60.36 meter tijdens atletiekwedstrijden van PAC in Rotterdam bij het discuswerpen aan de (B-)limiet die de internationale federatie (ÏAAF) stelt voor deelneming aan het WK in Stuttgart. Kamiel Maase loop knappe tijd arnhem» Via een schitterende 13.48,85 heeft Kamiel Maase zich tijdens de Papendal Games hoog in de nationale top op de vijf kilometergenesteld. De 21-jarige atleet van De Bataven pakte in een evenwichtig gelopen race tijdens de Papendal Games de vierde plaats achter de japanners Makamura en Kawauchi en de Amsterdammer Godlieb. Met zijn tijd is Maase derde op de dit seizoen. Zwerver blijft bij Treviso den bosch Het contract van Ron Zwerver bij de Italiaanse vol leybalclub Sisley Treviso is opengebroken en met een jaar ver lengd. De 26-jarige aanvaller blijft nog zeker twee seizoenen ac tiefnij de club van kledingmagnaat Benetton. Zwerver is ko mend seizoen de enige Nederlander in Treviso. De Fries Jan Posthuma keert vrijwel zeker terug naar MontichiariTreviso, bekerwinnaar maar in de halve Finales van de playoffs om het kampioenschap uitgeschakeld, is versterkt met de Braziliaan Negrao en de Italiaanse international Gardtni van Ravenna. BoUettieri breekt met Agassi new vork» Tenniscoach Nick BoUettieri heeft gebroken met An- dré Agassi. Volgens de New York Times heeft de 61-jarige coach zijn besluit schriftelijk aan de winnaar van Wimbledon 1992 meegedeeld. Agassi heeft tien jaar gewerkt in de stal van BoUet tieri, maar de coach had het er moeilijk mee dat Agassi de laatste tijd adviezen ontving van John McEnroe en dat Barbra Streisand een belangrijk lid werd van zijn supportersgroep. luzern.anp Twaalf finaleplaatsen, drie overwinningen, de oogst voor Neder land op de Rotsee Regatta in Luzern was zes weken voor de wereld kampioenschappen in Tsjechië uitbundig. Vooral de zege van de Holland Acht op de Duitsers werd bewierookt. Maar ook aan de tri omfen van Laurien Vermulst in de lichte skiff en van Ellen Meliesie en Cindy Rip in de lichte dubbeltwee hing een exclusief geurtje. Tussen de 500 en 1000 meter boog de Holland Acht de achter stand om in een voorsprong. Van Iwaarden, Woldrinom, Van der Zwan, Florijn, Compagner, Van Steenis, Rienks, Krijtenburg en stuurman Duyster namen een tafje, een halve bootlengte en in een machtige eindsprint zelfs een hele bootlengte. De tijd van 5.33,55 was zeer goed. Ronald kon zijn plezier nauwelijks onder woorden brengen. „Dit is mijn mooiste overwinning na het goud in Seoul." De elite vrouwendubbeltwee (Eijs en Van Nes) was somber over de vierde plaats. „We roeiden te afwachtend", foeterde de Leidse Irene Eijs. Blijdschap was er wel bij de twee zonder, Femke Boelen en Muriel van Schilfgaarde. Hun vierde plaats garandeerde een startbewijs voor het WK. Ook de derde plaats van de Nereus, in de r met, werd beloond met uitzending naar Tsjechië. Tegenslag 3 Alex Zulle wordt na I de Vuelta nu ook ijn de Tour geplaagd door te genslag. Een toeschouwer bracht de coureur ten val. Scoringsdrift /f a Taco van den Ho- I *T nert schoot tegen Pakistan met scherp. De Oranje-hockeyer scoorde vijf maal en werd topsco rer van de Champions Tro phy. Yobis Ondieki praat zacht, inge togen en bescheiden. Hij loopt verschrikkelijk hard, sierlijk en bijna mechanisch. Zaterdag avond in Oslo liep hij de 10.000 meter in 26.58,38 seconden. Tien kilometer onder de 27 minuten. Het was nog nooit eerder gebeurd, vijf dagen slechts hield het record van Ri chard Chelimo stand, bijna tien seconden gingen er van af voor meer dan 20.000 toeschouwers, die rond de wonderhaan van Bislett zaten. Dat was geen verbetering van een record, dat was een vernie tiging. Een wonder ook, want de 32-jarige Keniaan die in de Ver enigde Staten studeert, had de 10.000 meter tien jaar gemeden. In 1983 liep hij zijn persoonlijke toptijd van 28.25,44, dit jaar kwam de wereldkampioen van Tokyo slechts in drie grote wed strijden over vijf kilometer aan de start. De Keniaan werkte in vol strekte stilte. Hij kwam pas één dag voor de wedstrijd naar de Noorse hoofdstad na een hoog tetraining in de omgeving van Sankt Moritz in Zwitserland. Ondieki wilde geen rucht baarheid geven aan zijn plan nen, om niet de teleurstelling te voelen van een eventuele mis lukte aanval op een doel dat al leen hem en zijn Australische echtgenote Lisa Martin (tweede in Barcelona) voor ogen stond. William Sigei, de derde Ke niaan uit het wereldje van de beste lange-afstandslopers, had wel ruchtbaarheid gegeven aan zijn gedachten. Op hem richtte zich dus de aandacht in Oslo. Vijf kilometer, aanvankelijk aangetrokken door de Mexicaan Isaac Garcia en de Ier John Do- herty, liep hij gelijk op met On dieki, samen lagen zij vijf se conden onder de tijd van Cheli mo van Stockholm. Constante rondjes van 65 seconden. Een paar keer probeerde Sigei los te komen van Ondieki met geniepige tempoversnellingen, die de rondetijden drukten tot 63 seconden. De 'oude man' gaf geen krimp. De laatste twee ki lometer waren helemaal van hem. Alleen lopend moest hij per ronde een tel toegeven op het lang volgehouden schema van 65, maar hij bleef ruim bin nen het record van Chelimo. De rugwind op het ene rechte stuk was een verademing, de tegen wind aan de andere kant leek langs zijn schrale lichaam te De eerste wedstrijd van de 'Gouden Vier' van het Grand- Prixcircuit was ingezet met een onmogelijk geacht wereldrecord op deze koude, winderige en natte Noorse avond. De beste seizoenprestaties van Trine Hattestad die voor eigen pu bliek de speer 72,12 meter liet zweven en de Ierse Sonia O'Sul- livan die de 3000 meter in 8.28,74 liep. werden verdrongen door die ene gouden prestatie De beloning was er naar. een kilo goud voor een 32-jarige ke niaan, die tien kilometer zo ver vindt. 'De eerste dag was mijn slechtste, gisteren mijn beste' Vraag aan Lance Arm strong, nadat hij in Verdun de Tourrit nummer acht op zijn erelijst had bijgeschre ven: „Armstrong was ook iemand die de eerste voetstappen op de maan zette. Hoe ver reikt u?" 'The man from Austin USA' vertrok geen spier en had slechts één woordje nodig voor het antwoord: „Mars!" verdun dick heuvelman gpd-verslaggever Amerikanen zijn nu eenmaal voor de duivel niet bang, gaan er altijd frank en vrij tegenaan. Voor volk en vaderland, kans loos of niet kansloos. Lance Armstrong is er een prototype van. Afgelopen week deed hij Hen- nie Kuiper, één van zijn ploeg bazen, versteld staan met de mededeling dat hij in de bergen wel even een partijtje met Indu- rain zou meebrazen. Kuiper: „Ik dacht, hij bekijkt het maar. Ik zal de rem er niet opzetten. Het beste is dat zo'n jongen leergeld betaalt. Dat is niet hatelijk be doeld en dat gun ik hem ook niet, maar het is voor hem de beste weg om het vak te leren kennen." Soms gaat hij met al zijn zelf verzekerdheid op zijn bek, fi guurlijk dan. Zoals vorig jaar, toen hij dacht in Barcelona olym pisch goud te kun nen delven. Toeval lig bleken die dag de benen geen gelijke tred met de geest te kunnen houden. Armstrong moest het doen met plaats 14. Hij bleef echter de zonzijde van het leven inzien en vroeg een week later een proflicentie aan. Amper broodrijder of hij streed als 'rookie' al mee om de hoofd prijs van een wereldbekerwed strijd, het Kampioenschap van Zürich. In de laatste meters werd hij door de routiniers Eki- mov en Nevens echter gehaaid in het pak gestoken. Armstrong werd tweede, maar had de he ren profs wel meteen duidelijk gemaakt dat er met hem voort- Vlak nadat Lance Armstrong in opperste vreugde zijn ritzege heeft begroet vliegen de gefrustreerde sprinters Mario Cipollini (links) en Wilfried Nelissen elkaar bijna in de haren. fótos epa/a aan terdege rekening moest worden gehouden. Miljoen Terwijl eerstejaars als Erik Dek ker, zilver in Barcelona, op be scheiden wijze in het métier proberen te integreren, slaat Armstrong al op de grote trom. begon hij met het winnen de Trofeo Laigluegia (Italië), maar zijn meest in het oog lopende score kwam tot stand in een Amerikaanse triple. Door zowel de Thrift Drug Clas sic, de West-Vergina Classic en het Kampioenschap van Phila delphia te winnen (tevens VS-ti- telstrijd), kreeg hij een cheque van een miljoen dollar aange boden. Dat was nog nooit aan prijzengeld uitbetaald in de wielerwereld. Voor iemand van 21 een aar dig douceurtje, ware het niet dat Armstrong er uiteindelijk een schijntje aan overhield. Armstrong had het miljoen wel kunnen beuren, maar in de vorm van een twintig jaar du rende rente-uitkering van 50.000 dollar. Wilde hij direct vangen, dan kreeg hij slechts 600.000 dollar uitgekeerd. Arm strong: „Onder lichte druk van mijn ploeggenoten heb ik daar voor gekozen." Na aftrek van de belasting en de porties voor zijn ploegmakkers bleven er voor de 'coming man' nog een schame le 30.000 dollars aan de strijkstok hangen. „Ach", zegt hij nu, „het was een goede zaak voor het Amerikaanse wielren nen. Het bracht geweldig veel publicteit. De hele wereld sprak erover. Dat is eigenlijk het be langrijkste." Lance Armstrong is boven dien nog jong genoeg om via het cyclisme een bemiddeld man te worden. Renners die in hun debuutjaar gelijk een Touretappe op zak steken, zijn dun gezaaid. Van Armstrong wordt verwacht dat hij het vaandel van de versleten Greg LeMond overneemt. Noem hem echter niet de nieuwe LeMond. Armstrong: „Ik wens met nie mand vergeleken te worden. Ik zoek mijn eigen weg wel." Ondanks zijn jeugdige leeftijd is hij niet van plan de weg van de voorzichtigheid te bewande len. Met speculaties dat hij. net als Zulle vorig jaar, één dezer dagen de Tour vrijwillig verlaat, wil hij zich niet inlaten. Arm strong: „Ik zie wel hoever in kom. Voorlopig denk ik niet aan stoppen. Sterker nog, de eerste dag was mijn slechtste, gisteren mijn beste." Echtgenote van Eydelie krijgt politiebewaking valenciennes» anp Christine Eydelie, echtgenote van Marseille speler Jean-Jac- ques Eydelie, wordt de komen de tijd door de politie scherp in het oog gehouden. Zij heeft zelf om speciale bewaking gevraagd. Mevrouw Eydelie heeft tijdens de ondervraging van vrijdag en zaterdag toegegeven dat haar man een bemiddelende rol ge speeld heeft in de mogelijke transacties met spelers van Va lenciennes voor de op 20 mei gespeelde uitwedstrijd van Mar seille. Volgens haar heeft haar man gehandeld in opdracht van Jean-Pierre Bernès, de manager van Olympique Marseille en rechterhand van Bernard Tapie. haarlem gpd Roger Bradley (midden) en Peter Cantrell (rechts) hadden zaterdag een aanzienlijk aandeel in de sensationele overwinning van Nederland op Engeland. Wicketkeeper Blakey moest lijdzaam toezien hoe de twee aanzet ten voor een run. foto united photos de boer poppe de boer Keith Fletcher is de laatste jaren een veel geplaagd man. De manager van het Engelse cricketteam weet alleen maar uit een grijs verleden wat winnen is. De laatste zege in de Test-serie dateert van zes jaar geleden. Afgelopen zaterdag kwam er een nieuwe af gang bij. Net als vier jaar geleden kregen de Engelsen met zeven wickets klop van elf Hollandse jongens. Ook ditmaal gebeurde dat in Haarlem, waar de Cricketweek werd gehouden. Engeland-B, versterkt met drie Test-spe lers, had niets geleerd van de smadelijke nederlaag uit 1989 en werd een verlies weer te kijk gezet. Een complimentje van 'Fletch' kon er nog net af. „Ik zou het niet erg vin den als Nederland aan één van onze com petities zou gaan deelnemen." Alsof het schouderklopje een 'slip of the tongue' was, voegde het opperhoofd van de technische staf toe 'dat Nederland natuur lijk te zwak zou zijn voor het County- cricket'. Daar spelen immers de absolute wereldtoppers en wordt deze competitie niet vaak vergeleken met de Italiaanse 'Se rie A'? En de ondergrond waarop zijn jon gens hadden moeten spelen, was ook al niet bevorderlijk geweest voor het resultaat. „De meeste spelers hadden nog nooit een ko kosmat gezien", klaagde Fletcher. „Op top niveau wordt er immers alleen op gras ge speeld." Zijn Nederlandse collega John Worries, glimmend van oor tot oor, kaatste de bal ra zendsnel terug. „Maar als wij naar Engeland gaan om tegen één van de County's te spe len, hebben we hetzelfde probleem", aldus de manager van Oranje. Een heikel punt was aangeroerd. Want Nederland, dat vol gend jaar zo graag in Kenya kwalificatie wil afdwingen voor het 'grote' WK, beschikt over geen enkel graswicket. En wil Oranje ook maar enige kans maken op deelname aan de Engelse competitie, dan is 'gras' een verplichting. „Wij doen enorm ons hest om zo'n pitch te realiseren", vervolgde Worries. „De verwachting is dat over een jaar Am sterdam of Rotterdam deze broodnodige luxe heeft. Maar de kosten zijn vijf ton en dat is voor onze kleine bond immens veel geld." Nederland speelde zaterdag een puike partij. De aanwezigheid van Peter Cantrell en vooral Huib Visce had de aanval van Oranjeenorm versterkt. Het thuisland was bij afwezigheid van de twee routiniers op vrijdag nog van het Haarlemse ovaal geke geld. Nu werd het scoringstempo van de Britten behoorlijk onder de duim gehouden en eindigde Engeland na 55 overs op het te kloppen totaal van 188v6. Slechts Mark Benson (58) en John Stephenson (41) huil den enige vat op de bowlers, die werden ge completeerd met Floris Jansen, captain Ste ven Lubbers en Roland IxTcvbre, Neerlands enige aanwezige prof in Lngelsc dienst. Nolan Clarke (13) en Rupert Gomes (4) vielen nog ten prooi aan de Engelse bowler Gough, maar vervolgens was het Nederland wat de klok sloeg.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 11