Leiden Plan voor 'nieuwe' Stadsgehoorzaal Dienstverlening voor dodelijk speedbootongeluk 'Vluchtelingen dupe van lakse opstelling rijk' LEIDSE Wijken zadelen elkaar op met flatgebouwen ZATERDAG 10 JUL11993 CHEF GERT VISSER, C Zalen moeten tegelijk kunnen worden gebruikt De Amsterdamse architect Pieter Zaanen is door de ge meente aangezocht om een ontwerp te maken voor ver bouwing van de Stadsgehoorzaal. Hij krijgt de opdracht een studie te maken naar de technische en financiële mogelijkheden van herinrichting van het gebouw. plexen. Hij is bekend geworden door het opknappen van onder meer de Beurs van Berlage en Arti et Amicitiae in Amsterdam. De architect zal een voorlopig schetsontwerp en een kostenra ming maken. Om de verbou- wingskosten te bepalen moet hij onder meer onderzoeken in welke staat het gebouw aan de Breestraat verkeert. Een woordvoerder van de ge meente zegt dat er met Zaanen al is overlegd over enkele aan passingen van het gebouw. „De grote zaal zal er in ieder geval blijven. Het toneel en de ruimte daarachter kunnen veranderen. We hebben verder gepraat over De gemeente wil van de Stads gehoorzaal een zelfstandig ope rerend muziek- annex commer cieel centrum maken. Een ver bouwing is daarvoor noodzake lijk omdat er nu niet gelijktijdig verschillende evenementen in het gebouw kunnen plaatsvin den Dat stuit op technische problemen. Zo is er maar een ingang en is geluid in de grote zaal altijd hoorbaar in de daar omheen liggende kleine zalen. Zaanen is door de gemeente uitgekozen omdat hij veel erva ring heeft met verbouwingen van soortgelijke zalencom- een ingang aan de Aalmarkt en een aansluiting op het winkel complex dat ernaast moet ko men." De woordvoerder doelt op de plannen van de gemeente om naast de Stadsgehoorzaal een luxueus winkelcentrum te bou wen, dat de naam Sleutelhof heeft gekregen. Een zij-ingang van de Stadsgehoorzaal zou toegang moeten verschaffen tot de Sleutelhof, die tussen de Aal markt en de Breestraat in wordt gebouwd. „De foyer van de Stadsgehoorzaal grenst aan de Sleutelhof en zou bijvoorbeeld een grand café kunnen wor den." De opdracht aan Zanen moet na de vakantie nog bekrachtigd worden door het college van B en W. Zodra dat is gebeurd krijgt de architect drie maanden de tijd om de verbouwing van de Stadsgehoorzaal nader uit te werken. Beauty /y /t Een slankogende I I beauty, zo noemt de gemeente Leiderdorp de nieuwe brug over de Dwarswetering. Jongeren Jongeren uit de I J Rijnstreek willen in hun eigen dorp wonen. Al phen zien ze niet zitten en naar Leiden willen ze hele maal niet. I' A oh»** m* m ■ay.-j&tfrsn vfi: v td - L-v <3 Het Stadhuisplein is volgestort met zand voor het volleybaltoernooi v mers voor regen en wind. ivandaag e Beaehvolleybal of een moddergevecht? Doodsangsten staat A. van der Luit uit dat 'zijn' volley balwedstrijden dit weekeinde ontaarden in moddergevech- ten. Gisterochtend losten tien vrachtwagens hun la ding zand op het Stadhuis plein waar vandaag en mor gen een Beachvolleybal-toer- nooi wordt gehouden, waar aan 34 teams meedoen. Ter wijl het veld werd aangelegd, pakten donkere wolken -zich samen. Tot gistermiddag laat bleef het bij dreigen. Van der Luit, ook al nauw betrokken bij de óverigens vlekkeloos verlopen Peurbak- kentocht, zegt lachend dat hij weliswaar een zeiltje zou kunnen organiseren 'maar niet zo n kudde meiden zoals op Wimbledon die het over het zand trekken'. „Maar alle gekheid op een stokje, we hebben gewoon het risico genomen. Om de doodeen voudige reden dat het bijna altijd mooi weer is met de Lakenfeesten." LEIDEN/DEN HAAG ERNA STRAATSMA Een 38-jarige Zoeterwoudenaar is gisteren door de Haagse rechtbank veroordeeld tot 240 uur dienstverlening en drié maanden voorwaardelijke ge vangenisstraf wegens het ver oorzaken van een ongeval op de Oude Rijn. De man is vorig jaar juli met zijn speedboot op een vissersboot gevaren. De inzit tende van het vissersbootje, een 62-jarige Leidenaar, vond daar bij de dood. De Zoeterwoudenaar voer op 29 juli met een snelheid van on geveer 50 kilometer op de Oude Rijn. De man, verkoper van du re speedboten, had voordien een stevige borrel gedronken tijdens een feestje met een aan tal klanten. Samen met zijn broer en een vriend was hij om streeks middernacht naar huis gegaan. Ter hoogte van de Lei- Terwijl velen afreizen naar zonnige stranden of weidse bossen, verkennen redacteuren van deze krant plaatsen waar het leven gewoon doorgaat. Een volgeschreven ansichtkaart, niet uit het buitenland maar uit onopgemerkte plekken in Leiden. Het anderhalve hectare grote terrein aan de Nachtegaallaan is van elke luxe verstoken. Er is geen elektriciteit, geen riolering en slechts één tappunt voor drinkwater. Volkstuinencom plex 'Het Zonneveld' is sober en rustgevend en in vijftig jaar tijd nauwelijks veranderd. Een bijna vergeten hoekje op de grens van Leiden en Oegstgeest, inge klemd door twee grote zieken huizen: het AZL en Endegeest. In tegenstelling tot de meeste Leidse volkstuinencomplexen is Het Zonneveld niet met de mo de mee gegaan. Hier geen tuin huisjes met uitgebreide zithoe ken en weelderige 'siertuinen'. De lapjes grond aan de Nachte gaallaan worden op eenvoudige doch doeltreffende manier 'ten nutte gemaakt'. Ploegen, zaai en, harken, oogsten. Dat is alles. Wie wil barbecuen in de open lucht zal dat thuis moeten doen. Het Zonneveld is er voor stads lui die in hun vrije tijd op kleine schaal willen 'boeren'. Een hobby die je in zomertijd minstens tien uur per week van de straat houdt. Een uitkomst voor velen. Het lapje grond is niet zelden een vluchtstrook voor vroege VUT-ters, die de huiselijke sfeer meer dan zat zijn. Al hun energie steken ze in het bewerken van hun perceel tje. Voor anderen brengt tuinie ren juist 'een stukje rust in een jachtig leven'. Menige manager vindt het een verademing om 's avonds de handen uit de mou wen te steken en eens flink in de aarde te wroeten. Want het is allang niet meer zo dat volkstui nen er zijn voor arme sloebers die zich de luxe van een huis derdorpse brug kwam de Zoe terwoudenaar in botsing met een onverlicht vissersbootje. De inzittende van het bootje werd overvaren en overleed ter plek ke aan zijn verwondingen. De verdachte gaf tijdens de rechtszitting toe veel te hard te hebben gevaren. Tevens beken de hij op het feestje de nodige whisky gedronken te hebben. Bij een ademtest direct na het ongeval trof de politie 580 mi crogram alcohol in zijn bloed aan. De officier van justitie eiste op 25 juni een onvoorwaardelij ke celstraf van negen maanden. Hij omschreef de Zoeterwoude naar als een dader zonder spijt en verweet hem 'grove schuld'. Maar de rechtbank legde de verdachte een straf op van 240 uur dienstverlening. De advo caat had voor een alternatieve straf gepleit. met tuin niet kunnen veroorlo ven. Het spitten en ploegen heeft op sommige amateurtuinders een verslavende uitwerking. Zodra de eerste zweetdruppeltjes door noeste arbeid de aarde in zijn gesijpeld is er al een sterke band tussen tuin en tuinder. Maar Drie arrestaties na cocaïnevondst LEIDEN Bij invallen in enkele wo ningen zijn gisteravond een 22-jarige Rotterdammer, een 28-jarige Leidenaar en een 23-jarige Leidse vrouw gearresteerd. Ze worden verdacht van drughandel. De Rotterdam mer probeerde nog te ont vluchten toen de politie zijn huis binnenviel. Agenten konden hem echter op straat arresteren. Hij bleek 400 gram cocaïne bij zich te hebben. Huiszoekingen in enkele andere woningen leverden niets op. Bij de actie, die ongeveer een uur duurde, waren totaal 14 politiemen sen betrokken. sommigen kunnen na verloop van tijd gewoon niet meer zon der. Elke avond is er die 'trek' naar de tuin. Even kijken hoe de doperwten er bij staan. Genist- gesteld naar huis fietsen als al les oké is. Op vakantie gaan is er nauwelijks bij. Wie het toch doet, voelt zich bij thuiskomst Zondag 11 juli Vanaf 8.00 3 Octoberhal, Smaragd laan: Start Leidse Lakentocht, wan deltocht over 5. 10.15 en 20 km 11.00-17.00 Lakenmarkt en Stand werkersconcours door de gehele bin nenstad. 11.00 Hartebrugkerk: Gregoriaanse misviering in het kader van de Laken markt, rechtstreekse uitzending KRO- 11.00-16 00 Blauwpoortsburg: rond leidingen door de machinekamer on der de brug. 11.00-17.00 Koorn brugsteeg 2, Stadhuis: InformatiepostWV 11.00-18.00 Plein Hartebrugkerk: Straattekenaar Van het Schip werkt aan de Nachtwacht van Rembrandt. 11.00-18.00 Stadhuisplein: Beach- volley-toernooi. In de pauzes vanaf 12.30 straattheater Englishman Abroad. 12.00-19.00 Vrouwenkerkplein: Middeleeuws Spijs- en Drankfestival, vanaf 12.00 De Lakenhal; ieder half uur rondleidingen en demonstraties met als onderwerp de Leidse laken nijverheid. 13.00-15.00 Binnenstad: straat theater Bizzie Lizzies. 13 00-21 00 Podium Beestenmarkt: Karaoke Show 13.00-22.30 Pieterskerkplein: Big Band Festival mmv 11 orkesten. 14.00-16.00 Hooglandse Kerk: Ex positie 'Kijk op Leiden', amateurkun stenaars. 14.00-22.00 Van der Werfpark: direct schuldig; de aanblik van verlepte tomatenplantjes en doorgeschoten kroppen sla doet pijn. Voor een leek zijn de moestui nen onderling nauwelijks ver schillend. Percelen van onge veer 150 vierkante meter, vol met groente en fruit. In keurige Samson-Werfpop mmv Rail Road Steel, Painting over Picasso, Spo Dee 0 Dee, Soapstone en de Abba's, vanaf 14.00 Korte Mare: Country-fes tival mmv countryband Harvers Home (15.00-20.00), countrydansenen 14.30-15.30 Hooglandse Kerk: la- loopconcert Kamerorkest Leiden Sin- fonietta olv René Verhoeff mmv An- dré Heuvelman, trompet, vanaf 15.00 Nieuwe Beestenmarkt: Live muziek en optredens bij diverse horecabedrijven 20 00 Waterpodium Hoogstraat: Safe Six Band 21 00 Hortus Botanicus: Concert door marimba duo 'Per Due'. Maandag 12 juli 12.45-13.30 Stadhuiscarillon: Bei- rijen staan de doperwten, tuin bonen, uien en aardappelen ge rangschikt. Daaromheen in veel gevallen een haagje van fruit boom pjes of -struikjes en soms een rijtje snijbloemen. Ingewijden zien de verschillen wel. Zo is er een duidelijk on derscheid tussen mannelijk en aardconcert door Levina Pors. 11.00-17.00 Koornbrugsteeg2, Stadhuis: InformatiepostWV. 13.00-18 00 Plein Hartebrugkerk: Straattekenaar Van het Schip werkt aan de Nachtwacht van Rembrandt. 13 00-16 00 Hooglandse Kerk Ex positie 'Kijk op Leiden', amateurkun- 12 30-13 15 Hooglandse Kerk Or gelconcert door Jan Kraijenbrmk vanaf 19.00 Nieuwe Beestenmarkt: Malle Babbe Barbecue 21.00 Burgerzaal Stadhuis: Concert door Calamus Klarinetkwartet. Huis verkopen fidt Makelaardij opent de juiste deuren voor u! KJ 071 -12 00 06 NVM Doezastraat 21, Leiden vrouwelijk tuinieren. Mannen werken met grote hoeveelhe den. Hun lapjes grond kenmer ken zich door een beplanting in lange, rechte rijen. Vrouwen die bij het volkstuinieren duide lijk in de minderheid zijn maken van hun perceeltje een ware 'lappendeken'. Veel soor ten in kleine hoeveelheden. Hoewel het er meestal een oase van rust is, is het niet altijd ro- zegeur en zonneschijn. De rust op het complex wordt soms wreed verstoord door onge wenste vreemdelingen. Je zou het niet verwachten, maar er wordt heel wat afgejat op Het Zonneveld. Bessestruikjes wor den kaalgeroofd, kroppen sla met wortels en al uit de grond gerukt. Vorig jaar betrapte de Leidse politie enkele dieven die met overvolle fietstassen het terrein verlieten. Een paar weken geleden signa leerde een tuinder bij zijn buur man een onbekende vrouw die daar 'wat soepgroente' bij el kaar sprokkelde. 'Zo'n beetje is toch niet erg', had ze gezegd. Toen hij opmerkte dat er door haar plukwerk grote gaten in de aarde onstonden ('Die gaan vol zitten met wormen") antwoord de ze doodleuk dat ze 'die dan wel weer dicht zou stoppen'. De man trof niet zo lang daarna in zijn eigen tuin een volledige ka le kruisbessenstruik aan. Niet dat ze niets van hem mogen hebben hoor ('Zo'n pruime- boom bijvoorbeeld, die eet ik echt niet helemaal zelf leeg, want dan loop ik zelf ook leeg en kan ik onmiddellijk door naar het AZL"), maar het is toch netter om het te vragen? Hij maakt zich zorgen om zijn met veel liefde opgekweekte rosaki-druiven ('daar ben ik echt groots op') en overweegt ze achter slot en grendel te zetten in zijn broeikasje. Na de diefstal van de kruisbessen verscheen een groot tekstbord op de plek des onheils: 'Vriendelijk be dankt voor het afplukken'. ERNA STRAATSMA LEIDEN VERVOLG VAN VOORPAGINA Wethouder De la Mar vindt dat het rijk al een half jaar geleden had kunnen voorzien dat de op vang van vluchtelingen zou stagneren. Het rijk heeft zich te laks gedragen, vindt De la Mar. „Ik heb het gevoel dat de over heid nu de druk op de gemeen ten wil opvoeren om meer wo ningen beschikbaar te stellen. Maar men had beter eerder kunnen ingrijpen. Nu zijn de vluchtelingen de dupe." Hij pleit voor harde maatregelen om gemeenten te dwingen hui zen beschikbaar te stellen. „Wie geen woningen weet te regelen, krijgt ook geen geld voor nieuw bouw meer", stelt De Ia Mar De Leidse wethouder heeft geen enkel begrip voor gemeen ten die de afspraken over de op vang van vluchtelingen niet na komen. Ten onrechte, vindt De la Mar. laten veel gemeentebe stuurders zich wel beïnvloeden door weerstand onder de bevol king. „De komst van vluchtelin gen wordt neergezet als een be langentegenstelling tussen de Nederlanders en de buitenlan ders. Zo'n verhaal draai je niet makkelijk meer terug. Daarmee kweek je haat. Wij hebben in Leiden voor de aanval gekozen en de positieve kanten bena drukt. Dan blijkt dat er maar LEIDEN «EMIELFANGMANN De bewonersgroep van de Pro fessoren- Burgemeesterswijk en de Stichting Leefbaar Zuid west liggen met elkaar in de clinch. Het gekrakeel van de twee bewonersclubs betreft het woningbouwplan van de ge meente voor de 5 Meilaan in Zuidwest. Daar moeten binnen afzienbare tijd op een stuk groen een groot aantal flatwo ningen komen. Het besluit over de bouwplek werd reeds vijf jaar geleden genomen. Leefbaar Zuidwest voelt echter niets voor de plannen. Was het daar bij gebleven, dan was er niets aan de hand geweest. Maar na een blik op de kaart stelde Leefbaar Zuidwest de gemeente voor die flats een eind verderop te bouwen, tus sen de Van Vollenhovenkade en de Kanaalweg, in de Profcsso- renwijk. Voorzitter T. Landheer van de Professoren- Burg- meesterswijk schreef een brief op poten aan Leefbaar Zuid west. Het noemen van een al ternatieve locatie wordt daarin 'ongepast' genoemd. „Wij ver wachten van u dat u afstand neemt van dn voorstel. tffil led en publiek", schreef Landheer. weinig problemen zijn. De Lei- denaars stellen zich zeer tole rant op." Bedreigd De la Mar hoort dan ook weinig negatieve reacties op zijn be leid. AI kort nadat in '86 de actie 'Leiden, stad van vluchtelingen' van start was gegaan, werd hij bedreigd. „Telefoontjes in de trant van 'we komen je huis ver bouwen' en allerlei racistische briefjes die ik kreeg toege stuurd. Ie schrikt er wel van maar ik laat me er niet door be- invloeden." Zijn Wassenaarse collega Wensveen houdt het er op dat alleen praktische problemen in zijn gemeente er de oorzaak van zijn dat er onvoldoende vluch telingen in dat dorp zijn gehuis vest. Kiezersbelangen spelen volgens hem geen enkele rol. „Als dat zo zou zijn, zouden we heletjiaal geen asielzoekers op vangen. Nee, dat speelt bij ons Hij is ook niet van plan om vluchtelingen voorrang te geven boven andere woningzoeken den. „Er zijn in Wassenaar vele groepen om voorrang aan te ge ven: woningzoekenden met een sociale of medische indicatie en ouderen die zelfstandig willen blijven wonen. Voor deze men sen moeten we ook zttfgen." Waarmee de bal weer bij Leef baar Zuidwest lïig. De dub lag er mei lang wak ker van en stuurde landheer deze week een antwoord. Daar in wijst ze er fijntjes op. dat Zuidwest waarschijnlijk de komst van een vuilfabriek wacht en dat ze al de stank moet verdragen van de rioolzui- verings-installatie. „Helaas heb ben wij in deze nooit enige soli dariteit van u mogen ontvan gen. Echter, uw afval(water) komt wel ter verwerking voor rekening van Zuidwest." En als of het nog niet genoeg is. komt Zuidwest met getallen als bewij- voor de betere locatie. Want in de Professorenwijk-Oost zou den veel minder mensen last van de nieuwbouw hebben dan in het dichtbevolkte Zuidwest. De 5 Meilaan moet het doen mri 0961 mensen die 3170 wo ningen delen, in de Professo renwijKlost delen slee hts 1240 bewoners 652 woningen. „Het is dus ons goed recht een alter natieve locatie te suggereren" schrijven voorzitter Hagedoorn en secretaris Kwik van Zuidwest aan de Professorenwijk. Die nog moet antwoorden Over de plek in Zuidwest heeft de gemeente trouwens al vijf jaar terug be slist GROETEN UIT LEIDEN Vluchtstrook voor vroege VUT-ters Zodra de eerste zweetdruppeltjes door noeste arbeid de aarde in zijn gesijpeld is er al een sterke band tussen tuin en tuinder. Maar sommigen kunnen na verloop van tijd gewoon niet meer zonder. foto henk bouwman

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 9