'Kinderarbeid is nog heel gewoon' Buitenland Jaloezie in Somalia De Leon wil Guatemala na 32 jaar vrede brengen Gonzalez voor vierde keer op rij premier van Spanje Moslims wijzen toch driedeling Bosnië af TIJDELIJKE TOILETTEN Botten tsaar Nicolaas lossen moordmysterie rond Romanovs niet op ZATERDAG 10 JULI 1993 The Independent IPS* El Salvador ontslaat foute officieren new york De Salvadoraanse regering heeft de aanbevelingen van de VN uitgevoerd: Alle officieren die betrokken waren bij de illegale onderdrukking tijdens de burgeroorlog zijn ontslagen, zo heeft secretaris-generaal Boutros Boutros-Ghali gisteren gezegd in een brief aan de Veiligheidsraad. Een speciale VN-commissie stelde een lijst met 107 namen op van officieren die tijdens de burgeroorlog ernstige misdaden hadden begaan. Diverse hoge officieren, onder wie minister van defensie Ponce, werden niet gespaard. Clinton dreigt Irak opnieuw Tokyo» Baghdad wacht internationale actie als het blijft weige ren mee te werken met de VN om de Iraakse raketbases te laten controleren, zo heeft de Amerikaanse president Bill Clinton gis teren in Tokyo gezegd na de G7-top. Een nieuwe solo-actie, zoals de recente raketaanval, sloot hij uit. VN-inspecteurs moch ten onlangs geen camera's plaatsen op raketbases, waarna zij Irak verlieten. Zaterdag gaat een nieuw team naar Bagdad om de bases te verzegelen, omdat de VN vrezen dat Irak er anders proeven gaat nemen voor de lange-afstandraketten. Drugssmokkelaars in Ryiad onthoofd Riyad Twee Saudi's en een Pakistaan zijn gisteren in Saudi-Ara- bië onthoofd wegens drugssmokkel. In het emiraat worden steeds meer mensen wegens drugssmokkel of andere vergrijpen ter dood veroordeeld en in het openbaar geëxecuteerd, veelal na afloop van de vrijdagse gebedsdienst. De felle kritiek van men senrechtenorganisaties wijst Riyad van de hand met het argu ment dat in het land recht wordt gesproken op basis van de sha- ria, de islamitische wetgeving. Volgens Amnesty International zijn in twaalf maanden tijd al 105 mensen wegens drugssmokkel en -handel onthoofd. Tien doden bij geweld Zuid-Afrika Johannesburg» Bij gewelddadigheden in het woonoord Ezakheni in de Zuidafrikaanse provincie Natal zijn gisteren tien doden ge vallen. Volgens het ANC kwam een busje met Inkatha-aanhan- gers in Ezakheni aan, waar zij in het wilde weg het vuur open den. Inkatha ontkende de beschuldiging. Ten oosten van Johan nesburg vielen drie doden bij een schietpartij op een station. De politie zei dat er met een automatisch geweer was geschoten, maar kon niets zeggen over de daders. Nieuwe president wil invloed leger beperken GUATEMALA-S President Ramiro de Leon van Guatemala heeft een serie nieu we vredesplannen openbaar ge maakt in een poging een einde te forceren in de inmiddels 32 jaar durende burgeroorlog. De plannen behelsen onder meer een inperking van de rol van het invloedrijke leger in het vredes overleg, een tegemoetkoming aan de linkse rebellen en de be lofte het regeringsbeleid aan te passen aan de uitkomsten van het beraad. Het Guatemalteekse staatshoofd heeft de Verenigde Naties verzocht te bemiddelen bij de uitvoering van de plan nen. De Leon kwalificeerde de voorstellen als ,,een volledig nieuw proces". Over een tijd schema liet de president zich niet uit. Wel zei hij dat het leger slechts met een klein onderhan delingsteam vertegenwoordigd zal zijn bij het beraad. De presi dent zal zelf de leden van het onderhandelingsteam aanwij zen. „Het leger maakt onder deel uit van de regering. Het is muqdisho» Somalische vrouwen kijken, staand in de rij voor een voedseluitdeelpost, de gelukkigen na die met gevulde tassen en zakken de buit al binnen hebben. In de hoofdstad Muqdisho wordt dagelijks voedsel uitgedeeld door VN-militairen. foto ap hansi krauss een uitvoerend orgaan", aldus De Leon. In zijn vorige functie als om budsman van de mensenrech ten stond hij bekend als een ge ducht tegenstander van het le ger. De Leon volgde 6 juni ex- president Jorge Serrano op, die na een geweldloze staatsgreep aan de kant werd geschoven. De nieuwe president beloofde het vredesplan voor te leggen aan de leiders van de Guatemal teekse Nationale Revolutionaire Eenheid (URNG), een linkse or ganisatie waarvan het hoofd kwartier in Mexico City is geves tigd. Zijn voorstel om de VN en mogelijk ook de Organisatie van Amerikaanse Staten (OAS) in het conflict te laten bemiddelen wordt algemeen beschouwd als een .tegemoetkoming aan de URNG, die uitsluitend met de regering wil onderhandelen in dien de VN bemiddelen. De burgeroorlog in Guatema la, het langst durende conflict in Centraal-Amerika, heeft inmid dels aan 100.000 mensen het le ven gekost. Israëliërs gedood bij actie Libanon TEL AVIV AD BLOEMENDAAL CORRESPONDENT Drie Israëlische militairen zijn gisteren om het leven gekomen bij zware gevechten in het zui den van Libanon. Die braken uit na de dood van twee Israëli sche soldaten, afgelopen don derdag, bij een aanval door le den van de Palestijnse organisa tie van Achmed Jibril. Die aanval werd uitgevoerd in de door Israël bezette 'veilig heidszone' in het uiterste zui den van Libanon. Als reactie openden het Israëlische leger en de door Israël op de been ge houden plaatselijke Libanese militie een artilleriebombarde ment op doelen even ten noor den van de zone. Libanese en Palestijnse groepen antwoord den met mortiervuur én raket ten..Tegelijkertijd kwam de Is raëlische luchtmacht in actie te gen het hoofdkwartier van Jibril in ten zuiden van Bayrut en •doelen in de oostelijke Beka'a- vallei. ILO doet internationaal onderzoek Ongeveer 200 miljoen kinderen in de leeftijd van vier tot veertien jaar zwoegen dagelijks in de mijnen van Colom bia, in de boomgaarden van Califomië, op de jasmijnvel- den in Egypte en in fabriekjes in India. Dat is de bedroe vende conclusie van de Internationale Organisatie van Arbeid (ILO) na een internationaal onderzoek naar kin derarbeid. geneve afpEen groep journalisten die aan het rapport meewerkte en in opdracht van de internatio nale organisatie ook een film maakte, bezocht Egypte, de Ver enigde Staten, Colombia, India en Rusland. „Overal waar wij kwamen, wisten de werkgevers dat zij de arbeidswetten over traden", aldus een verslaggeef ster. In Egypte moeten kinderen van vijf jaar al om middernacht opstaan om jasmijnbloemen te „Het fenomeen kinderarbeid beperkt zich niet alleen tot de arme landen", zei een ILO- woordvoerder gisteren bij de presentatie van het rapport 'De kinderen van de schaduw'. „Het komt ook in de rijke landen voor zoals de Verenigde Staten, waar Zuidamerikaanse kinde ren worden geëxploiteerd. En sinds de ineenstorting van het communisme ook in Rusland." plukken voor de produktie van parfum voor een internationaal bedrijf dat nauwe banden on derhoudt met de Egyptische au toriteiten. Met de overgang naar een markteconomie komt kin derarbeid ook steeds vaker voor in de voormalige communisti sche landen, zoals Rusland. De ILO voert een campagne voor afschaffing van kinderar beid en voor bevordering van onderwijs. Duitsland heeft in middels dertig miljoen mark be schikbaar gesteld. Volgens de ILO begint de campagne voor afschaffing van de kinderarbeid vruchten af te werpen. Zo zijn tapijtfabrikanten in India ertoe overgegaan hun waar te voor zien van een certificaat waarop staat dat de tapijten niet door kinderhandjes zijn vervaardigd. MADRID» RUUD DE WIT CORRESPONDENT Felipe Gonzalez is gisteren voor de vierde keer op rij gekozen als regeringsleider. De socialist Gonzalez kreeg bij de eerste stemming in de Spaanse Twee de Kamer een absolute meer derheid achter zich. Naast zijn eigen sociaal-democratische PSOE steunden ook de Baski- sche en Catalaanse nationalis ten van de PNV en CiU zijn kandidatuur. Gonzalez legt vandaag voor koning Juan Carlos de ambts eed af. Daarna kan hij zich wij den aan.de samenstelling van zijn nieuwe kabinet, dat dins dag al zal aantreden. Naar ver wachting zullen in zijn nieuwe regering voorlopig alleen socia listen en onafhankelijken als ministers worden opgenomen. Het wordt in politieke kringen in Madrid niet uitgesloten, dat in een later stadium ook de PNV en de CiU een minister zullen leveren. De belangrijkste oppositie partij PP (Volkspahij) meent dat de minderheidsregering van Gonzalez slechts een kort leven beschoten is. omdat haar stabi liteit afhangt van de gedoog- steun van de Baskische en Cata laanse nationalisten. De com munistische partij Verenigd Links (IU) vindt de electorale vriendschap tussen de PSOE en de Baskische en Catalaanse na tionalisten verraad aan het adres van alle linkse stemmers. Gonzalez zei in zijn rede tot het Congres dat hij vier punten centraal Wil stellen in zijn nieu we regeringstermijn van maxi maal vier jaar: de werkgelegen heid. de versterking van de de mocratie, de verdere ontwikke ling van de regionale autono mie en het uitbouwen van, het internationale prestige van Spanje. Pilaren van het economisch beleid van de nieuwe regering worden het terugdringen van het overheidstekort, een verla ging van" de rentetarieven, een efficiëntere belastinginning en een sociaal akkoord tussen werkgevers en werknemers. Milosevic laat oppositieleider Draskovic vrij RUNA HELLINGA CORRESPONDENT De Bosnische moslims blijven tegen opdeling van de republiek in een losse confederatie van drie etnische staten. Zeven van de tien leden van het Bosnische presidium willen een federatie waarin de centrale regering een duidelijke rol blijft spelen. Met dat standpunt is een delegatie van het presidium onder leiding van vice-president Ejup Ganic gisteren naar Zagreb afgereisd voor overleg met de VN-bemid- delaars Owen en Stoltenberg. Ondertussen heeft de Servi sche president Milosevic giste ren in Belgrado onverwacht op dracht gegeven oppositieleider Draskovic en zijn echtgenote Danica vrij te laten. Dat besluit kwam plotseling nadat de rechtbank eerder op de dag een beslissing over de vrijlating van de oppositieleider had verscho ven tot na het weekeinde. Vol gens zijn aanhangers is Drasko vic op sterven na dood. Een krant publiceerde gisteren een foto waarop te zien was hoe uit geput de oppositieleider te bed lag in hel ziekenhuis waar hij wordt behandeld. In Sarajevo besloten zeven van de tien leden van het presi dium, de collectieve leiding van de moslims, dat van een driede ling van Bosnië geen sprake kan zijn. Dat Ganic de leiding had van de delegatie die naar Za greb afreist, spreekt boekdelen: hij geldt als een van de stelleste tegenstanders van driedeling. Het werd gisteren een hectische bijeenkomst, die mede bepaald werd door het radio-interview dat president Izetbegovic don derdagavond had gegeven. Daarin zei hij driedeling wel eens onvermijdelijk zou kunnen zijn om een langdurige oorlog te voorkomen. Het was de eer ste keer dat de president zich bereid toonde om over een driedeling te praten. Maar de druk om toe te geven aan de Serviërs en de Kroaten groeit nu ook de hoofdstad Sa rajevo al dagen lang volkomen van hulp afgesneden is. Sinds twee dagen geleden de brand stof voor de laatste waterpomp opraakte, hebben de bewoners van de hoofdstad geen druppel water meer en zijn mensen er toe overgegaan water uit de rio lering te drinken. Dat betekent dat ze ook wei nig hebben aan de rantsoenen die nog in de stad aanwezig zijn. Zonder melkpoeder Hulporganis bovendien v epidemieën i t rijst e weinig te doen. ities waarschuwen )or het gevaar voor de stad. Afgelo pen dagen zouden honderden mensen dysenterie hebben op gelopen. ECO-TOILET 02510-15393 RAF kondigt doorgaan van acties aan BONN »Rtr De Rote Armee Fraktion (RAF) heeft de Duitse staat gisteren beschuldigd van moord op Wolfgang Grams die ruim een week geleden tijdens een treffen met de politie werd gedood. De organisatie zei in haar eerste of ficiële reactie op de dood van Grams ook door te gaan met de strijd tegen het kapitalistische systeem. In een lang verwachte verkla ring zei de RAF door té gaan met de politieke strijd na de „executie" van Grams op 27 ju ni in het station van Bad Klei nen. „Het (kapitalistische) sys teem moet worden overwon nen," aldus de verklaring die voorzien was van het RAF-logo, een Kalasjnikovgeweer met een rode ster. De RAF voerde in de jaren ze ventig moordaanslagen uit op politici en hoge functionarissen uit het bedrijfsleven. In de ver klaring zei de RAF door te gaan op de weg die in april 1992 is in geslagen, toen afstand werd ge nomen van geweld tegen indivi duen. In de verklaring werd niet ge sproken over vergeldingsacties, maar de binnenlandse veilig heidsdienst BFV vreest wel de gelijk nieuwe aanslagen. „De RAF is duidelijk bezig steun te zoeken bij radicaal-links voor de terugkeer naar moordaansla gen of om op zijn minst begrip te kweken voor represaillemaat regelen", aldus de veiligheids dienst. Britse oppas mag stout kind toch slaan Een Britse babysitter mag kin deren die haar zijn toever trouwd slaan. Dat heeft een Londense rechtbank bepaald nadat de gemeenteraad van Sutton oppas Anne Davis (33) onlangs had geschorst. Zij pas te op de vierjarige Luke en had van zijn moeder te horen ge kregen dat het kind een draai om de oren moest hebben als het ondeugend zou zijn. Davis had daarmee ingestemd. De gemeenteraad las de kin derwet erop na en zei dat daar in staat dat babysitters kinde ren niet mogen slaan. De rech ter bepaalde daarop gisteren dat een „toepasselijk pak slaag" in Groot-Brittannie een algemeen geaccepteerd opvoe dingsmiddel is. Davis en Luke's moeder An ne Formann toonden zich in genomen met het vonnis. Vol gens Davis, die zelf twee kinde ren heeft, heeft de praktische benadering het gewonnen van de academische aanpak van de geleerden. Hoe Luke er zelf over denkt is niet bekend. ;a geen riool aansluiting nodig ll^3 Bel voor informatie. DEN HAAG DIEPERIK KRAMERS ANP Het is nu voor 99 procent bewe zen: de botten die in 1991 nabij de Russische stad Jekaterin- boerg in de Oeral zijn gevon den, zijn die van tsaar Nicolaas II en zijn gezin. Daarmee heb ben Britse onderzoekers een van de grootste mysteries van deze eeuw opgelost. Toch blij ven er nog twee vraagtekens: waar zijn de resten van Nico laas' dochter Anastasia, en die van de tsarevitsj Aleksej? Het verhaal is dat de tsaar, zijn vrouw Alexandra en hun vijf kinderen Aleksej, Tatiana, Olga, Maria en Anastasia in de vroege morgen van 17 juli 1918, volgende week zaterdag precies 75 jaar geleden, werden geëxe cuteerd in Jekaterinboerg. Hun lijken waren echter nooit ge vonden en door de jaren heen bleef er twijfel over de precieze toedracht van hun dood. De tsaar moest sterven, dat stond voor Lenin vast. Hij wilde voorkomen dat de vorst en zijn gezin door de oprukkende Wit ten zouden worden bevrijd uit zijn ballingsoord in de Oeral. Daar zaten ze in het Ipatijev- huis met de familie-arts Sergej Botkin, de huishoudster Anna Demidova. de kok Ivan Charitov en de bediende Aleksej Troep. In de nacht van 16 op 17 juli werden de Romanovs en hun gevolg gewekt door hun bewa ker Jakov Joerovski, die hen ver zocht naar de kelder te gaan. „Zonder een woord te zeggen nam Nicolaas zijn zoon in zijn armen en droeg hem naar be neden. gevolgd door de rest van Voor het laatste procentje ze kerheid was een DNA-onder- zoek nodig. Dus vertrok Pavel Ivanov, hoofd van de DNA-af- deling van de Russische acade mie van wetenschappen, vorig jaar september met de keizerlij ke botten in zijn koffertje naar Alderston bij Londen. Daar wer den ze in het wetenschappelijk politielaboratorium onderwor pen aan de nieuwste genetische onderzoekstechnieken. Volgens Peter Gill, hoofd van het DNA-team, is het vrijwel ze ker dat dit de resten van de Ro manovs zijn. Tot deze conclusie kwam hij door het genetische materiaal te vergelijken met dat van nog levende familieleden. „Flet DNA werkt als een soort tijdmachine omdat het on veranderd van generatie tot ge neratie wordt overgedragen." De genetische streepjescode voor het onderzoek werd onder meer geleverd door prins Philip, de echtgenoot van koningin Eli zabeth. wiens grootmoeder Vic toria de zuster van de tsarina Vijf van de negen gevonden skeletten zijn die van de tsaar, de tsarina en drie meisjes, maar de resten van Aleksej en zijn 17- jarige zusje Anastasia. die in een ander graf waren gegooid, zijn nog steeds niet terecht. „We zijn zeker dat bij de lijken in Jekaterinboerg geen skelet van een jongetje lag", aldus Ivanov. „Ook missen we een van de prinsessen." Zolang niet alle lijken van de zevtyi Roit\anovs zijn geïdentifi ceerd is er nog genoeg ruimte voor de aanhangers van de 'overlevingstheorieën', die er heilig van overtuigd zijn dat niet alle leden van de tsarenfamilie in 1918 zijn vermoord. De meest geruchtmakende aan spraak komt van ene Anna An derson, die tot haar dood in 1984 volhield dat zij Anastasia De zaak-Nicolaas houdt de gemoederen in Rusland bezig. Sinds het land uit de as van de Sovjetunie is herrezen, is het nog op zoek naar zijn identiteit en een mooie staatsbegrafenis is daar een aanzet toe. Op alle nationalistische en monarchis tische betogingen wordt Nico laas op plakaten meegedragen, en de nabestaanden van de Ro manovs ruziën al wie van hen ooit weer de troon van de twee hoofdige adelaar mag bezetten. De russisch-orthodoxe kerk wil op de heersende tsaar-mania inspringen door de vorst heilig te verklaren. Ook president Boris Jeltsin heeft nog iets goed te maken. Hij gaf in 1977 als partijsecreta ris van Sverdlovsk (de toenmali ge naam van Jekaterinboerg) opdracht het Ipatijev-huis waar de executie plaats vond, met de grond gelijk te maken omdat er teveel mensen op bedevaart kwamen om de sterfplaats van de tsaar te bezoeken. De familie Romanov wil dat Nicolaas in Jekaterinboerg een behoorlijke christelijke begrafe nis krijgt, aldus Rostislav. een achterneef van de tsaar. „Dat moet een monument worden voor alle mensen die door de communisten zijn vermoord." Het beroemdste familiekiekje van tsaar Nicolaas, uit 1909. Het is nu voor vrijwel honderd procent zeker dat de botten bij Jekaterinboerg de zijne zijn. archieffoto epa de familie", aldus Aleksej Kaba- nov, een van de beulen. De tsaar en zijn gevolg ston den midden in de lege ruimte, toen de dubbele deuren open vlogen en ze oog in oog met het executiepeleton stonden. Nico laas werd bij het eerste schot gedood. Aleksej kreunde nog, maar Joerovski maakte hem met een paar schoten af. „Ik waarschuwde dat ze moesten ophouden met schieten omdat mensen in de naburige huizen wakker werden van het lawaai", aldus Kabanov. De overleven den onder wie de tsarina en haar dochters die waren afge schermd door een borstkuras van juwelen werden met ba jonetten afgemaakt. Daarop werden de lijken overgoten met meer dan zes honderd liter benzine en in brand gestoken. Eerst werden Aleksej en Anastasia begraven, later wérden de overige negen in een ondiepe mijnschacht ge gooid. Om identificatie te voor komen kwam daar nog eens 380 kilo zwavelzuur bovenop. Ten slotte reed een vrachtwagen heen en weer over de resten om de laatste sporen te verbrijzelen. Jarenlang bleef het stil in het bos bij Jekaterinboerg. Twee amateur-onderzoekers vonden in de jaren '70 drie schedels, maar stopten die in een doos onder de grond uil angst voor de KGB. Pas in 1991 werd het graf van de tsaren gevonden. Russische onderzoekers slaag den erin de lijken van Nicolaas en Alexandra te identificeren door met de computer hun schedels te vergelijken met ou defotoportretten.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 5