Corruptie rond export Suriname M Tankauto met LPG vliegt uit de bocht HOE KRIJG IE EEN VENT VAN 2 METER OP Z N KNIEËN? Binnenland Turks protest tegen geweld in Sivas De verslaggever is hedenochtend om half elf gestopt met roken ZATERDAG 10 JULI 1993 3 Gasprijs gaat vier cent omhoog den haag De gasprijs voor kleinverbruikers gaat de komende drie jaar in totaal met vier cent per kubieke meter omhoog; twee cent per 1 januari aanstaande, 1,75 cent in 1995 en 0,25 cent in 1996. Grootverbruikers gaan een cent meer betalen, verspreid over een periode van twee jaar. De Gasunie is dit gisteren over eengekomen met het ministerie van economische zaken en met EnergieNed. de distributeur van gas aan particulieren. Bekentenis moorden na vondst kogels zaanstad De 30-jarige man uit Oostzaan, die vastzit voor de moord op zijn 24-jarige buurvrouw en haar 3-jarige zoontje, heelt zijn bekentenis afgelegd nadat de politie woensdagavond in zijn huis een doosje met munitie had gevonden. De man heeft de politie donderdagnacht zelf de ondiepe sloot in het re creatieschap Spaarnwoude gewezen, waarin hij het kind had verdronken. De politie is nog op zoek naar het moordwapen. Over het motief van de moord wil de politie nog niets kwijt. Douane ontdekt 8.350 kilo marihuana funaart» De douanerecherche heeft in een loods in Fijnaart 8.350 kilo marihuana ontdekt. De softdrugs, die een straatwaar de hebben van ongeveer 40 miljoen gulden, werden tijdens een routinecontrole aangetroffen. Er werd één arrestatie verricht. De drugs waren in een container per schip van Colombia naar Am sterdam getransporteerd. Daarna werd de container naar Fijn aart gereden. Nederlanders in Kenya beschoten nairobi» Een groep Nederlandse toeristen is deze week in een natuurreservaat in Kenya beschoten door een gewapende ben de. Volgens een woordvoerder van de Nederlandse ambassade in Nairobi, die dat gisteren bevestigde, dwongen de overvallers de bus met twee Nederlandse families te stoppen. Zij beschoten het voertuig, waarbij de bestuurder in zijn been werd geraakt. De Nederlanders kwamen met de schrik vrij. De bestuurder ligt in het ziekenhuis. Deel moskee door brand verwoest Amsterdam Bij een brand is gisteren een deel van de Turkse Meflana moskee in Amsterdam-Geuzenveld verwoest. De brand is aangestoken. Volgens de politie is uit een eerste technisch on derzoek gebleken dat iemand een brandbare vloeistof heeft rondgesprenkeld en vervolgens aangestoken. Niemand raakte gewond. De recherche onderzoekt de zaak. Rotterdammer licht Duitsers op Dordrecht» De politie in Dordrecht heeft een 51-jarige Rotter dammer aangehouden die ten minste 150 Duitsers zou hebben opgelicht. Hij verhuurde hen caravans diq niet van hem waren. De toeristen betaalden voorschotten van 60(Uot 3.000 mark. Sa men met een 51-jarige man uit Steenbergen, die drie weken ge leden werd aangehouden, adverteerde 'de Rotterdammer in Duitse kranten en bood caravans langs de Nederlandse kust te huur aan. Bosniërs in hongerstaking utrecht» Bosnische ontheemden in de kazernes in Den Bosch, Roermond, Zuidlaren en Wageningen zijn voor onbepaalde tijd in hongerstaking gegaan. Zij eisen dat het vliegveld in de Bosni sche stad Tuzla gebruikt wordt voor humanitaire transporten in centraal Bosnië. Volgens een woordvoerder doen in totaal 883 mensen mee aan de actie. Het is de bedoeling dat er pas weer wordt gegeten als aan de eis is voldaan. ADURODAM Nederlandse bedrijven kochten topambtenaren om Met een inval op negentien adressen in Nederland en één in België denken de politie en de FIOD een omvang rijk omkoopschandaal te hebben ontdekt. Er zijn twee arrestaties verricht; een 46-jarige man uit Zuid-Schar- woude en een 32-jarige uit Naarden werden aangehou den. Zij zijn de hoofdverdachten. den haag anp De politie sluit meer aanhou dingen niet uit. De twee, beiden directeur van een im- en ex portbedrijven, worden verdacht van het omkopen van topamb tenaren in Suriname. Om hoe veel ambtenaren het gaat, wil de politie niet zeggen. De Ne derlandse bedrijven zouden de Surinaamse ambtenaren mil joenen guldens aan steekpen ningen hebben betaald voor or ders voor voedsel, kleding en bouwmaterialen. De omkopin gen zijn volgens de politie al twee jaar aan de gang. Donderdag en gisteren wer den huiszoekingen gedaan bij bedrijven in Noord-Scharwoude en Amsterdam, in de woningen van de directeuren, bij belas tingconsulenten en in kluizen verspreid over heel Nederland. Bij belastingconsulenten is ad ministratie in beslag genomen. Zij worden zelf niet verdacht, al dus een woordvoerster van de politie. De politie kwam op het spoor van de omkopingen door on derzoek naar geldstromen. „Banken zijn verplicht transac ties van meer dan 25.000 gulden te melden aldus een politie woordvoerster. Hoge ambtena ren uit Suriname plaatsten or ders in Nederland. De Neder landse bedrijven stuurden ver volgens te hoge rekeningen. Een kwart van het geld ging naar de ambtenaren, zegt de woord- De politie hoopt het onder zoek volgende maand af te slui ten. Richting Suriname wordt voorlopig geen actie onderno men. Er is volgens de politie geen contact over de zaak met Suriname. t Naar schatting tweehonderd Turken hebben gisteravond op de Dam in Amsterdam ge protesteerd tegen het geweld in het Turkse plaatsje Sivas. Daar kwamen op 2 juli bij een aanslag op een hotel 36 prominente intellectuelen, kunstenaars en schrijvers om het leven. Meer dan 150 mensen raak ten gewond. Onder de doden bevond zich ook een Nederlandse studente antropologie. De demonstratie werd georganiseerd door het Demokratisch Platform, waarin ongeveer tien Turkse organisaties zijn vere nigd. De organisaties achten de Turkse overheid ver antwoordelijk voor de „massamoord" in Sivas. De Turkse staat zou, aldus de demonstranten, „de moor denaars" in Sivas beschermen en tegelijkertijd hon derden mensen in Istanbul en Adana, die tegen de aanslag protesteerden, arresteren en slaan. Na de de monstratie gingen vijf kunstenaars tot zondagavond in hongerstaking. foto anp hans steinmeire Met man en macht werkte de brandweer gisteren om de gekantelde LPG-tankauto weer op zijn wielen te krijgen. ZWIJNDRECHT MADURODAM. HEEEL NEDERLAND AAN IE VOETEN Een tankauto uit België met 20.000 liter LPG is gistermiddag in Zwijndrecht uit een bocht gevlogen en gekanteld. De au to raakte zwaar beschadigd. Het vracht verkeer met gevaarlijke stoffen moest urenlang'omgeleid worden. Een groot gebied in de omgeving van het ongeluk werd afgezet. Kort na half acht was de wagen weer op zijn wielen getakeld. De oplegger met LPG werd toen achter een andere truck naar het Botlekgebied gebracht, waar hij ook vandaan kwam. Het ongeval gebeurde omstreeks half drie in de buurt van de afslag naar de A16, richting Rotterdam. De politie ver moedt dat de 30-jarige chauffeur uit Ant werpen te hard heeft gereden. Die zegt echter dat het ongeluk is gebeurd toen hij uitweek voor een Fietser. De vracht wagen heeft twee lichtmasten geramd. Na vijftig meter kwam hij op zijn kant tot stilstand. De politie zette voor alle zekerheid een gebied met een straal van tweehonderd meter rond de vrachtwagen af. Aanvan kelijk zou een negen verdiepingen tel lende flat moeten worden ontruimd. Dat bleek later toch niet nodig omdat er geen gevaar voor ontploffing bestond. De tan kauto lekte niet. Kabinet: Geen geld voor extra gevangeniscellen den haag gpd Het kabinet heeft geen geld voor de inrichting van zeshon derd noodcellen dit jaar en de bouw van tweeduizend extra cellen in de komende twee jaar. De plannen vergen dit jaar vijf tig miljoen gulden, op termijn het drievoudige. In de begroting van Justitie zit geen financiële ruimte meer. Premier Lubbers heeft dit gis teren na afloop van het kabi netsberaad laten weten. Het cellenprobleem is besproken in het kader van de begroting 1994. Enkele weken geleden moest minister Hirsch Ballin (justitie) onder zware politieke druk van de hele Tweede Kamer beloven extra cellen te bouwen. Lubbers zei dat de minister raad nu alternatieve oplossin gen onderzoekt. Gekeken wordt of het moge lijk is twee gevangenen in een cel te zetten of meer alternatie ve straffen uit te delen. 'Zootje ongeregeld' leert van commando's overleven in oorlogsgebied ROOSENDAAL MAURICE WILBRINK „Mannen, en ook dames natuurlijk, we gaan nu aandacht besteden aan het as-pect vei-lig-heid! Het sergeantenproza wordt omlijst door een ge staag vallende regen. Mijn onderbroek wordt al lekker nat. Met een groepje collega's moeten we door een kapotgeschoten dorp lopen. Er zal een hinderlaag liggen, en als we worden geraakt, be gint een detectiesysteem dat ons is omgegespt te piepen. Het lijkt inderdaad frappant veel op een van die verwoeste dorpen in Bosnië. Plotseling be gint het schieten. Dekking, in het gras, dan ach ter een betonnen zuiltje en tenslotte achter een muur. Maar zo'n muurtje zegt niets. Ten minste drie zandzakken, nog liever een 50 centimeter dikke betonnen muur heb ik nodig. Voor de vorm zoek ik verder, tot een piep aangeeft dat ik dodelijk ben getroffen, of zoals een beroepsmili tair het later verwoordt: „De verslaggever is he denochtend om half elf gestopt met roken". Acht van de tien journalisten hebben in het spookdorp het leven gelaten. Later evalueren we de oefening, onderdeel van een cursus oor- logsjournalistiek. Verslaggevers, brengen we naar voren, blijven niet in de richting van de schoten bewegen, zoals commando's. We ma ken dat we wegkomen. Realistischer zou een oe fening zijn, waarbij we te voet of in een auto een kruispunt moeten passeren dat wordt beschoten dooreen sluipschutter. De cursus, een initiatief van de journalisten vakbond en Defensie, lijkt al bij voorbaat een succes: tientallen verslaggevers hebben zich ge meld. Er sneuvelen dan ook steeds meer journa listen in oorlogsgebieden, omdat ze, zoals op de Balkan, primaire doelwitten zijn geworden. In het driedaagse programma komen nogal wat elementen aan de orde die op het eerste ge zicht een ABC'tje lijken: ga in een oorlogsgebied nooit met je auto de berm in (mijnen!), ren nooit naar een slachtoffer dal op een mijn is gelopen (andere mijnen!), zorg dat je een goed verband kistje bij je hebt. Maar de explosieven-instructeur weet hoe naï ef mensen kunnen zijn. „Als je een verlaten huis betreedt waarin nog spullen staan, blijf dan overal met je handen van af. Overal kunnen booby traps zitten. Je draait een lichtschakelaar om, waar een dun visdraadje aan zit: voldoende om je naar een andere dimensie te helpen." Later oefenen we in de verzorging van gewon den. Samen met een collega ga ik af op een meisje dat hevig ligt te kermen. Een instructrice houdt op een formulier bij of we de goede han delingen verrichten. Wat te doen? We hebben net geleerd dat we niet zomaar aan een lichaam mogen sjorren. In sommige gevallen mag ie mand water drinken, in andere gevallen juist niet! Een dokter erbij zou mooi zijn. Maar natuur lijk is er geen dokter, het is oorlog! Zou het slachtoffer misschien in een shock-toestand zijn, vraagt de instructrice belangstellend. Ja, wie weet. Maar hoe zie je dat? Het meisje begint nu zo te kermen dat ik er wat opbeurende teksten uitgooi: „Geeft niks meid. er zijn ergere dingen". Hadden we maar een stille gewonde. De evalua tie beneemt de cursisten opnieuw een paar illu sies. Enkele gewonden zijn niet snel genoeg ge holpen, andere niet goed genoeg. Zo vallen er doden. Een dag later zijn we te gast bij de comman do's in Roosendaal. Het motto: hoe overleef je 72 uur in het veld, zonder voedsel, water of slaap zak. Een adjudant kijkt wat meewarig achterom: met flinke pas struint hij door het bos, de ver slaggevers hobbelen er achteraan. Wat een zootje ongeregeld, zie je de oude rot denken. Geroutineerd legt hij enkele overlevingsprin- cipes uit: raak nooit in paniek, bescherm je te gen het klimaat, eet en drink. Klinkt eenvoudig, maar is het niet. Eerder was een filmpje getoond over een man die 31 dagen in de Canadese sneeuw overleefde door na 24 dqgen zijn tanden te zetten in zijn overleden metgezellen. Ik kijk rond: de dij van de Algemeen Dagblad-collega? De bil van de NOS-verslaggever desnoods? YVat een onzin. In een crisisgebied is altijd wat te eten. Je hebt noodvoer bij je, en dollars of D- marken. Eendrachtig bouwen we een vuurplaats en ko ken aardappels en andijvie die wc zogenaamd op het boerenland hebben verzameld. Dat valt de adjudant toch mee. Het overlevingsin stinct werkt. Gesterkt door veel koolhydraten be ginnen we aan het 'aspect nachtonderkomen', het programma schrijft immers 'overnachting te velde' voor. Er wordt hard gewerkt en er verrijzen stevige hutten. Laat in de avond bespreken we opnieuw het cursusprogramma. Ook ervaren verslagge vers zijn enthousiast: „Het is in een crisisgebied veel te gevaarlijk om arrogant te zijn. Ie kunt al tijd weef wat bijleren". De houding 'Ik zal overleven' helpt sommigen van ons de nacht door. Een slaapzak was op de kazerne achtergebleven (niet nodig, had de ad judant vriendelijk doch beslist gezegd) en de jute zakken houden maar weinig kou legen. Ik ver lang naar de van vlooien vergeven vacht, waar onder ik ooit, diep in de bergen, als een prins heb geslapen. Rillend begroet ik de eerste vogel die op de Rucphense heide een nieuwe dag aan kondigt. foto anp john de pater Het gemeentebestuur van Zwijndrecht wil maandag met de provincie en met Verkeer en Waterstaat gaan praten over een andere route voor gevaarlijke stof fen. Die loopt nu binnen de bebouwde kom van Zwijndrecht en Dordrecht. Het gemeentebestuur protesteert daar al lan ger tegen en voert al geruime tijd overleg over het omleggen van de route. Celstraffen tot vier jaar voor verkrachtingen amsterdam anp Het gerechtshof in Amsterdam heeft zeven jonge Zaandam mers in hoger beroep veroor deeld tot gevangenisstraffen tot vier jaar. De groep ontvoerde in 1992 vier keer heroïneprostitu- ées om hen in een afgelegen ge bied te mishandelen en te ver krachten. Het hof legde op een enkele uitzondering na aan zienlijk hogere straffen op dan de rechtbank. De straffen van de rechtbank in Haarlem bleven beperkt tot maximaal drie jaar, waarvan een half jaar voorwaardelijk. Het hof vond dit onvoldoende. De gebeurtenissen zijn „zeer bedreigend" geweest voor de slachtoffers, die ernstige psychi sche schade hebben opgelopen, aldus hel hof. De groep jongens, op één na van Turkse afkomst, reed tussen januari en eind augustus vorig jaar vier keer naar Amsterdam om een heroïneprostituée op te pikken. De vrouwen werden naar recreatiegebied Het Twiske in Oostzaan gereden. Daar wer den zij geschopt, geslagen, be dreigd met een pistool en mes sen en zowel oraal als vaginaal verkracht. Tenslotte werden zij hulpeloos achtergelaten. De reclassering rapporteerde dat de jongens al sinds de lagere school een hechte groep heb ben gevormd. Veel respect voor vrouwen hebben ze niet. Prosti- tuées zijn vrouwen met wie een man kan doen wat hij wil, zo meenden de jongens. Verdubbeling overnemingen in buitenland AMSTERDAM ANP Nederlandse bedrijven zijn in de eerste helft van dit jaar zeer actief bezig geweest met hut ko pen van ondernemingen in het buitenland. Er werden 53 zaken met een gezamenlijke waarde van ruim een miljard dollar U.9 miljard gulden) afgewikklMd vergeleken met 50 transacties van 409 miljoen dollar (onge veer 750 miljoen) in de eerste zes maanden van 1992. Dat blijkt uit onderzoek van het ac countantsbureau KPMG Klyn- veld naar internationale fusies en overnemingen. Dat de waarde van overne mingen door Nederlandse be drijven is gestegen, valt toe te schrijven aan de kracht van de gulden ten opzichte van andere geldeenheden. Belangrijke uit schieters waren de koop van Scottish Equitable Life door Aegon. de overneming van de Brazilaanse Cica door Unilever en de verwerving van de Zweedse uitgeverij Liber door Wolters Kluwer. Daarnaast is Groot-Brittannië goedkoper ge worden doordat het pond ster ling geen deel meer uitmaakt van het Europese Monetaire Stelsel (EMS) en goedkoper is geworden. Uit het onderzoek bleek ver der dat het aantal overnemin gen binnen Nederland afneemt. De verkoop aan de zittende di rectie (management buy-out) komt vaker voor. In Europa is de waarde daarvan in de ver slagperiode met ruim een kwart toegenomen van 6,3 tot onge veer 7,7 miljard dollar.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 3