Nieuwe WAO kost werknemer tientjes per maand Cambodja krijgt nog heel wat te stellen met de Rode Khmer Feiten &Meningen Werkend Nederland moet niet raar opkijken als eind vol gende maand de salarisstrook opeens enkele tientjes minder netto-loon vermeldt. Vanaf dat moment wordt namelijk de prijs in rekening gebracht van de nieuwe WAO. Dat die nieuwe wet minder bescherming biedt, stond al vast. Maar dat-ie voorlopig toch duurder uitpakt dan de 'oude' WAO, zal iedereen binnenkort aan den lij ve ondervinden. Nu 1994 Maandloon 4000,- 4000 - Franchise'22 x f-99 2178,- 22 x100= 2200- WAO-loon 1822,- 1800- Premiepercentage x 11,75 pet x 10,3 pet WAO-premiebedrag ƒ214,08 185 40 Belastingvoordeel 38,4 pet ƒ82,21 ƒ7119 Netto WAO-premie ƒ131,87 ƒ114,21 DEN HAAG JAN HARREN YVONNE ZONDEROP Oorspronkelijk was het de be doeling van het kabinet om de kosten van de WAO juist om laag te brengen. Men wilde flink snijden in de rechten van be staande WAO'ers, zodat de WAO-premie omlaag kon. Werknemers zouden zich dan, bij voorkeur privé, aanvullend kunnen bijverzekeren. De to taalrekening zou dan niet persé hoger hoeven uitvallen. MaöY dat was tegen het zere beeffvan het parlement. Naar- matéTweede en Eerste Kamer grotere gaten schoten in de ka binetsvoorstellen, werd de reke ning voor de gewone werkne mer hoger en hoger. De be staande WAO'ers hoeven niet langer te vrezen voor aantasting van hun uitkering. Maar de keerzijde is wel dat de wettelijke WAO-premie voorlopig nauwe lijks omlaag kan. De kosten van de nieuwe WAO laten zich het beste vergelijken met een drietrapsraket. Aller eerst is er de 'gewone' premie voor de WAO, die wettelijk op het salaris wordt ingehouden. Daarnaast worden per augustus de aanvullende verzekeringen van kracht, die de meeste werk nemers via hun bedrijf of hun CAO hebben afgesloten. Daar bovenop wordt nog een toeslag geheven voor het 'waarborg fonds', waaruit chronisch zie ken moeten worden betaald die niet ondereen bedrijfsregeling of CAO vallen. In alle CAO's zijn inmiddels af spraken gémaakt over bijverze keringen of loopt de aanvulling via het pensioenfonds. Boven dien heeft het merendeel van de bedrijven waarvoor geen CAO geldt ook aanvullende verzeke ringen voor het personeel gere geld. Vrijwel overal voorzien de regelingen in een aanvulling op de WAO-uitkering tot 70 pro cent van het laatste loon. Zon der zo'n aanvulling zou bijna niemand meer een uitkering krijgen op het niveau van 70 procent, dat voorheen in de WAO gebruikelijk was. In al die collectief geregelde ver zekeringen kunnen alle werkne mers in de betreffende bedrij ven en bedrijfstakken meedoen. Ook degenen die door bepaalde aandoeningen een verhoogd ri sico vormen. Voor hen gelden geen uitsluitingen, als de verze kering tenminste vóór 26 april was aangevraagd. Dat was een voorwaarde van de verzeke raars. Ook toekomstige werkne mers worden in dergelijke col lectieve regelingen opgenomen, ongeacht of ze een verhoogd ri sico meebrengen. In de meeste regelingen komen de kosten van de bijverzekering, ook wanneer die via de'pen- sioenvoorziening loopt, voor re kening van de werknemers. Die zien dus straks hun netto-loon dalen wanneer de premie voor de verzekering op hun salaris ingehouden gaat worden, ter wijl de WAO-premie niet anders is dan op de vorige salaris- strook. Op termijn zou die WAO-pre mie omlaag moeten. Het totaal aan WAO-uitkeringen zou door de wetswijzigingen immers om laag moeten gaan. Of dat per 1 januari al in belangrijke mate het geval kan zijn, hangt af van de regering. Die bepaalt tegen het einde van het jaar de sociale premies voor 1994. Geen aanvullende WAO-verze- kering zal gelijk zijn aan een an dere. Premiepercentages ver schillen per bedrijf, premies illustratie tom janssen verschillen omdat de lonen waarover ze worden geheven verschillen, in een aantal geval len zijn de regelingen in de pen sioenen opgenomen. Deson danks een voorbeeld om de ge dachten te bepalen. We nemen een werknemer in de metaal-industrie, met een bruto maandsalaris van 4.000 gulden in een maand waarin 22 werkdagen vallen. Dat is van belang om te weten omdat over 99 gulden loon per dag geen WAO-premie verschuldigd is (franchise). Voor de aanvullende verzeke ring geldt in de metaal een der gelijke franchise niet. De premie voor deze verzekering wordt over het hele loon berekend. In andere bedrijfstakken kan dat anders liggen. Daar kan het zijn dat de premie voor de aanvul lende verzekering berekend wordt over het stuk loon dat uit gaat boven die franchise. Het premiepercentage zal dan ech ter hoger liggen. Zowel de WAO-premie als de premie voor de aanvullende verzekering vormt een aftrek post voor de loon- en inkom stenbelasting. Voor de werkne mer in het voorbeeld kunnen we uitgaan van een loonheffing van 38,4 procent, die dus niet wordt geheven over de twee be wuste premies. Een voordeeltje dat overigens bij hogere lonen zelfs 50 procent bedraagt, om dat zij deels 50 procent belas ting betalen* In de metaal geldt een reken- premie van 1,9 procent. Dat is in die bedrijfstak een soort ge middelde, waarover is afgespro ken dat de werkgever een deel in het meerdere meebetaalt in bedrijven waarvooreen hogere premie moet gelden. Op het ogenblik wordt vooralle bedrij ven nagegaan hoe hoog de pre mie feitelijk moet zijn. Voor on dernemingen die tot dusver een geringe uitstroom naar de WAO hadden, zullen lagere premies gelden dan de 1,9 procent, voor bedrijven die veel klandizie aan de WAO hebben geleverd, zal de premie boven de 1,9 uitstijgen. Voor het voorbeeld gaan we uit van een premie van 1,9 procent. In het voorbeeld achtereenvol gens de huiflige WAO-premie en de WAO-premie zoals die in 1994 zou worden als het kabinet het voorstel van het Arbeidson geschiktheidsfonds (AOF) volgt om de premie voor volgend jaar te verlagen tot 10,3 met een franchise van 100 gulden per dag. Zie het staatje. Deze metaal-werknemer ziet zijn nettoloon eind volgende maand derhalve met 46,82 gul den afnemen. Als de regering op 1 januari de premieverlaging voor de WAO doorvoert zoals het AOF heeft voorgesteld, ver dient hij weliswaar een gulden of 17 terug, maar hij schiet er dan nog altijd zo'n 26 gulden bij Bovendien moet hij er rekening mee houden dat er op de pre mie voor de aanvullende verze kering nog een opslag komt. Die is bedoeld voor het Waarborg fonds waarbij tot 1 oktober werknemers zich kunnen verze keren die door een ziekte of ge brek een hoog risico voor een verzekeraar vormen en die niet via hun werkgever in een collec- Daarnaast moet de premie voor de aanvullende WAO-verzekering wor den betaald. Maandloon 4000 - Franchise 4000,- Premiepercentage x 1,9 pet Premiebedrag 76,- Belastingvoordeel 38,4 pet 29.18 Nelto premie aanv.verz. 46,82 tieve regeling kunnen meedoen. Dat kan gebeuren met werkne mers in bedrijven die niet onder een CAO vallen en die ook niet als bedrijf een contract met een verzekeraar of pensioenfonds zijn aangegaan. Hel nadeel van de wijzigingen in de CAO wordt door de extra inhouding.ten behoeve van het Waarborgfonds dus nog wat groter. En van een verlaging van de WAO-premie in januari zal men in de praktijk ook weinig merken, omdat tegelijkertijd de premie voor de Werkloosheids wet fors lijkt te moeten stijgen. vertelt Zwaan, twee dieven wer den onlangs bij gebrek aan rechter en cel ter plekke geëxe cuteerd. Maar omgekeerd is de verwach ting dat het banditisme een ho ge vlucht zal nemen, ook als er geld wordt uitbetaald. Half juli zullen er twee maandsalarissen van elk 30 dollar worden be taald aan de miiiliarcn van de facties die zich in kantons heb ben laten onderbrengen. Alleen al in de Nederlandse sector gaat het om zo'n 50.000 man. I let laaf zich makkelijk raden wat voor veiligheidsrisico's er ont staan als er plotsklaps voor drie miljoen dollar aan bankbiljetten in het gebied in omloop komt. Phum Thmar Pouk ligt in het zogeheten 'bevrijd gebied'. Daar verenigden de legers van drie groepen zich legen de door Vietnam in het zadel geholpen regering: de Rode Khmer, de Witte Khmer (gelieerd aan de buddhistische partij) en AN KI - (gelieerd aan de royalistische Funcinpec-partij). Nu er geld zit aan te komen, constateren de Nederlanders een kentering in de contacten met de verschil lende facties. ,,Zij zijn nu meer geïnteresseerd", aldus Zwaan. Maar de Rode Khmer blijft on grijpbaar en onvoorspelbaar. Pogingen om via tussenperso nen in gesprek te komen, blij ven onbeloond. Anderzijds heeft de Lima-compagnie van agressiviteit van de Rode Khmer nog niets gemerkt. Na de aan slag van begin mei, waarbij vijf Nederlandse mariniers gewond raakten, schaarden de AN KI en Witte Khmer zich achter Untac. Hoewel met ANKI en Witte Kh mer wordt samengewerkt, blij ven de Nederlanders evenwel op hun hoede. „Pas zagen we een Witte Khmer-wagen, met in de bak Rode Khmer-unifor men", zo illustreert Zwaan de tot permanente voorzichtigheid nodende verhoudingen. „Dus wel samenwerken, maar niet Vertekening, zoals de rijstvelden als één grote, rijk geschakeerde lappendeken onder de witte Blackliawk-helikopter wegglij den. Van bovenaf is alles nu eenmaal verhullender, zoals de zon 's morgens vroeg de Me- kong-rivier in het mooiste roze kleurt. Als de zon de andere kant opkijkt, resteert slechts bruin, troebel water. En als de helikopter landt, is er alleen roodbruin stof, armoedige huis jes, armoedig geklede kinderen. Maar ze lachen - in miserabele omstandigheden een aanwij zing voor hoop. Nederlandse militai ren delen speelgoed uit. foto simone van driel PHNOM PENH SIMONE VAN PRIEL CORRESPONDENT Als je 's avonds door een stik donkere, doodstille wijk van Phnom Penh rijdt, is het plot seling mogelijk je iets voor te stellen bij de spookstad van voorheen. De stad van de jaren '70, toen de Rode Khmers alle stedelingen met geweld naar het platteland dreven om er de 'agrarische heilstaat' te vesti gen. Op weg naar dit Heilig Doel kwamen naar schatting een miljoen Cambodjanen om het leven, werden de intelli- gentia letterlijk uitgeroeid. Het is ineens moeilijk te begrij pen hoe Cambodja ongekend succesvolle verkiezingen achter de rug heeft en dat er een inte rim-coalitie is gevormd tussen de rivaliserende partijen Fun- cinpec en CPP. En hoe er sprake kan zijn van mogelijke deelna me aan de macht van dezelfde Rode Khmers. De vergelijking dringt zich op met de Tweede Oorlog niemand in Neder land die een Seyss Inquart in de naoorlogse regering had geac cepteerd. Kan Cambodja de relatieve sta biliteit bewaren als eind dit jaar de laatste VN-troepen het land hebben verlaten? Hoe moet het met de Rode Khmer? En wordt er bijvoorbeeld straks nog ge zorgd voor de man die met een soort metalen hekwerkje in zijn been op de behandeltafel in het veldhospitaal van het Neder lands mariniersbataljon in Phum Nimit ligt? Hij is wei nig bijzonder in Cambodja op een mijn gestapt en het is de vraag of hij kan worden gehol pen. Blijvende humanitaire en eco nomische hulp, daar zit Cam bodja om te springen. Maar de nieuwe regering staat te pope len om na de 'bezetting' door de VN het heft in eigen handen te nemen, zo is de verwachting. Als Cambodja al iets ziet in ver lenging van het op 28 augustus aflopende VN-mandaat. dan is dat alleen omdat prins Noro dom Sihanouk wegens vakantie in Noord-Korea en medische behandeling in Peking niet vóór half september de nieuw op te stellen grondwet kan onderte kenen. De Australische luitenant-gene raal John Sanderson, comman dant van UNTAC, ziet op zijn beurt geen reden om de troe penmacht langer dan gepland in Cambodja te houden. „De si tuatie is rustiger dan ooit", zegt hij in zijn kantoor in het UN- TAC-hoofdkwartier in de hoofd stad Phnom Penh. Het feit dat hij tegenwoordig tijd uittrekt om journalisten te ontvangen, lijkt zijn woorden te onder schrijven. „Of de rust een tijde lijke zaak is, moet worden afge wacht. Maar voor het eind van het jaar is UNTAC vertrokken, daar is geen twijfel over moge lijk." Voor Sanderson is de VN-opera tie een succes. Ondanks de dreiging van gewelddadige ac ties door de Rode Khmer ging een ongekend hoog aantal mensen (91 procent) stemmen. De verkiezingen verliepen in de grootst mogelijke ordentelijk heid en resulteerden na een hoop verbale herrie van de zit tende CPP-regering en een half slachtige poging tot afscheiding van een aantal provincies in een werkbare interimregering. Maar UNTAC heeft ook een deel van haar taak niet kunnen uitvoeren, namelijk de ontwa pening van de verschillende facties. De Rode Khmer weiger de om 70 procent van haar wa pens in te leveren, zoais afge sproken in het akkoord dat in oktober 1991 werd getekend. Vervolgens hadden de andere facties daar ook geen trek meer in. Sanderson wil echter op dit punt van geen fiasco horen. „Hadden we onze troepen dan de mijnenvelden moeten in sturen?", vraagt hij min of meer retorisch. „Hadden we mensen moeten neerschieten als ze hun wapens niet wilden afgeven? Dat is ons mandaat en onze taak niet." „Mogelijk, maar onze taak niet", is ook Sandersons onmid dellijke antwoord op de vraag of de troepen van de Rode Khmer zijn onder te brengen in het toekomstig te vormen 'Gecom bineerd Cambodjaans Leger'. „UNTAC kan slechts een kli maat proberen te scheppen waarin de facties met elkaar kunnen praten". Hoewel het succes van de ver kiezingen een enorme klap in het gezicht van de guerrillabe weging is geweest, is zij nog lang niet buiten spel gezet. De Khmers hebben immers twintig procent van Carrrbodja's grond gebied in handen. Afgelopen weekeinde deden zij het 'aan bod' om dat gebied op te geven, in ruil voor een rol in de nieuwe regering. Het lijkt te absurd voor woorden. 1 let is de Cambodja nen vragen hun beulen van wel eer aan de borst te drukken. En het zou bovendien de ultieme Straatbeeld in Phnom Penh. Van de Cambodjanen wordt verwacht dat zij hun beulen, de Rode Khmers, in de armen sluiten, foto simone van driel betalen van soldalen door de VN een precedent schept. „Ik zeg steeds legen mensen die het over precedentwerking hebben: dit is een precedentscheppende Het alternatief, voorspelt hij, is nieuw geweld en banditisme, een fenomeen dat zich reeds op behoorlijke schaal voordoet. De Nederlandse mariniers kunnen erover meepraten. „Er zijn heel veel overvallen. En pas werd hier nog een man vermoord om zijn motor", zegt majoor H. Zwaan van de Lima-compagnie, gelegerd in Phum Thmar Pourk.' Met geld uit het 'Potje van Pronk' krijgt Phum Thmar Pourk binnenkort een gevange nis en een gerechtsgebouw. Geen overbodige luxe want, beloning voor de grootst moge lijke sabotage zijn. Het is de Ro de Khmer die als eerste weiger de zich te laten ontwapenen, die geen VN-troepen in de door haar gecontroleérde gebieden toelaat, die de verkiezingen boycotte en dreigde die met ge weld onmogelijk te maken. Toch is nationale verzoening het sleutelwoord voor de toe komst, al is nog niet precies duidelijk in welke vorm dat moet. De Rode Khmer-soldaten onderbrengen in het toekomsti ge 'Gecombineerde Cam bodjaanse leger' is wat anders dan regeringsmacht, waarvan het ook zeer de vraag is of de in ternationale gemeenschap die zal accepteren. De Verenigde Staten hebben al laten weten dat Cambodja in dat geval de broodnodige financiële hulp kan vergeten. Wat Cambodja dringend nodig heeft om in elk geval de rust op korte termijn te handhaven, is geld voor de salarissen van mili tairen, politie en ambtenaren, die in sommige gevallen al een halfjaar niet of nauwelijks zijn uitbetaald. Delegaties van de vijf permanente leden van de VN-Veiligheidsraad werden het er onlangs in Phnom Penh over eens dat de VN de hiervoor be nodigde 60 miljoen dollar moe ten vrijmaken. Toch wordt hier en daar aangehikt tegen de ge dachte dat de VN ertoe moet overgaan een leger te financie ren. Commandant Sanderson zit minder met het feit dal het

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 2