De onbekende opstand in Tibet ZATERDAG 10 JULM993 HENNIE VAN ECMOND k viel met mijn neus in de boter. I Rellen in Lhasa, de hoofdstad van JL Tibet. Ik stond erbij en maakte fo to's." Zo begint het korte briefje van een col lega die ruim een jaar geleden de krant ver liet om zijn grootste wens in vervulling te la ten gaan: het maken van een wereldreis. Bij het briefje zaten enkele fotorolletjes met daarop unieke beelden van demonstrerende Tibetanen op 23 en 24 mei jongstleden. Uniek, omdat er tot nu toe geen enkele foto van de demonstraties is gepubliceerd. Al vier jaar lang weigeren de Chinese autoriteiten el ke journalist toegang tot het 'dak van de we reld'. Nieuws uit Tibet bereikt dan ook maar mondjesmaat de rest van de wereld. Af en toe bezoekt een delegatie het land, zoals laatst een afvaardiging van de Europese Gemeen schap. Of vraagt de Dalai Lama aandacht aan de wereld voor de onderdrukking van zijn volk. En voor de rest moeten we het doen met berichten van toeristen en andere reizi gers. Wie Tibet tegenwoordig wil bezoeken, dient diep in de buidel te tasten. Er moet ten minste honderd dollar per dag worden be taald voor de reis naar de toppen van de Hi- malay. Mijn collega wilde er absoluut heen en kwam dus op het goede moment. De rellen in mei waren de ergste sinds de opstand in 1989, die de Chinezen met harde hand onderdrukten. Meer dan 2000 Tibeta nen demonstreerden tegen de verslechterde economische omstandigheden. Waarnemers vertelden dat de betoging ook te maken had met het oppakken van ruim honderd mensen een week eerder. Zij werden gearresteerd omdat er een delegatie van de Europese Ge meenschap op bezoek kwam. De delegatie onderzocht op uitnodiging van de Chinese regering 'de beschuldiging van schending van mensenrechten'. De uren durende demonstratie begon, zo blijkt uit het briefje van mijn collega, bij de Jokhang Tempel, een van de belangrijkste Boeddhistische heiligdommen. Daarna richt ten de betogers zich tegen het nabijgelegen politiehoofdkwartier. Er werd met stenen ge gooid, een aantal politiemensen raakte ge wond. De demonstratie werd uiteindelijk uit een geslagen met gebruik van traangas. Ook werd er in de lucht geschoten om de betogers te verjagen. Agenten in burger grepen diverse demonstranten in hun kraag. Later bleek het al de tweede dag van demonstraties te zijn. De politie hield ook enkele toeristen aan die fotografeerden. Hun films werden in be- slag genomen. De foto's van mijn collega be reikten wel de rest van de wereld. Duitse vrienden smokkelden ze mee naar Hong Kong en stuurden de foto's naar de redactie.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 29