ZATERDAGS BIJVOEGSEL Zaken doen aan het einde van de wereld T ZAI fcRDAO JUL119931 Connecties. De juiste personen kennen. De mensen met het geld. De nouveaux riches. De maffia. Het zakelijke klimaat in de op hol geslagen voormalige Sovjet-republieken heeft veel weg van een mijnenveld. Wie de weg niet kent, gaat er onher roepelijk aan. Een tijdje geleden bracht een honderdveertig man sterke handelsdelegatie onder leiding van 'minister' Yvonne van Rooy een driedaags bezoek aan Kazachstan, op Rusland na de grootste ex-Sovjet-republiek. De Nederlanders kwamen, zagen en vertrokken, Èehalve dan een handvol ondernemers die al jaren zaken doen in en om de hoofdstad Alma Ata (bekend van de record-ijsbaan). Maar hen zag je dan ook niet tijdens het officiële programma. Nee, de echte Kazachstan-kenners regelden hun zaakjes elders in de stad. De Oostzaanse ondernemer Joop Meyn is het prototype van de man die weet bij wie hij wezen moet. I oen de tsaren Kazachstan koloni- I seerden doopten zij de nederzet- JL. ting waaruit Alma Ata is ontstaan Werny. Letterlijk betekent dat 'het einde van de wereld'. En hoewel Kazachstan door de lucht via Moskou (en zelfs een enkele keer per week via Frankfurt) vanuit Europa rede lijk goed bereikbaar is, is de naam nog zeer toepasselijk. Want de hoofdstad ligt echt in the middle of nowhere. Ingeklemd tussen Rusland, Oezbekistan, Kirgistan én China en zonder toegang tot de wereldzeëen, is Ka zachstan uit geografisch oogpunt misschien wel het laatste land om in te investeren of om handel mee te drijven. De Russen installeer den er juist omdat het land zo godverlaten is een groot aantal lanceerinrichtingen voor strategische kernraketten evenals het nu in verval geraakte kosmodroom Baikonoer. Desondanks is de belangstelling voor Ka zachstan vanuit het Westen groot. Kazach stan (17 miljoen inwoners en 65 keer zo groot als Nederland) is rijk aan olie en grondstof fen. Amerikanen, Duitsers, Oostenrijkers, Ko- reanen, Turken en Israelis lopen er de deur plat. In tegenstelling tot de meeste voormali ge Sovjet-weeslanden kent Kazachstan een relatief stabiel politiek klimaat. De centrale regering onder leiding van de oud-commu nist Nazerbajev houdt de teugels redelijk strak in handen. Sluimerende conflicten tus sen Kazachen (40 procent) en Russen (38 procent) krijgen niet de kans tot uitbarsting te komen. Nationalistische partijen zijn ver boden. Van moslim-fundamentalisme is niets te merken. In de hoofdstad Alma Ata loopt vooral de vrouwelijke helft van de etni sche Kazachen er westers en zeer verzorgd bij. De meeste Russinen kunnen 'daar een puntje aan zuigen. Kazachstan wordt nu al het 'Kuwayt van Centraal Azië' genoemd. Chevron gaat het enorme Tengiz-olieveld helpen ontwikkelen, waar 20 miljard vaten onder de grond liggen. Onder de Kaspische Zee ligt mogelijk in to taal 35 miljard vaten olie. Een consortium van westerse oliemaatschappijen aast op de ontwikkeling van deze velden. Grote proble men hierbij zijn de geografie van het land en het ontbreken van geld. Om de olie uit het land te krijgen, moeten miljarden worden ge stoken in een nieuwe infrastructuur, inclusief pijpleidingen door mogelijk vijandige buur landen. Kazachstan is bovendien nog econo misch met handen en voeten gebonden aan Rusland en de andere GOS-landen. In het Sovjet-systeem was de 'kolonie' Kazachstan de rol van grondstoffenleverancier toebe deeld. Het grootste obstakel bij de wederopbouw, of liever gezegd de opbouw van het land, is echter 'geld'. De roebel is niets meer waard en westerse bedrijven moeten er zeker van zijn dat zij in dollars, marken of guldens be taald krijgen. Het westen dringt er dan ook bij Kazachstan op aan een eigen munteen heid in te voeren, om op die manier los te ko men van de onvoorstelbaar hoge inflatie in de door chaos geteisterde Russische Federa tie. Nazerbajev gaat echter zeer voorzichtig te werk bij de omschakeling van een centraal geleide- naar een markteconomie. Bedrijven die geprivatiseerd worden, komen in de regel onder invloed van de maffia te staan. Ook in Kazachstan is dat goed merkbaar, hoewel de meeste grote industrieën nog in handen zijn van de staat. Clans van ex-partijbonzen en slimme za- kenjongens bezitten de schaarse westerse va luta, en financieren ondernemingen die de eerste voorzichtige stappen op het kapitalis tische pad zetten. Alma Ata, maar ook de (hoofd-)steden van andere GOS-landen ver tonen veel overeenkomsten met Chicago in de tijd van de drooglegging. Voor duizend dollar kun je iemand laten vermoorden. Ter wijl het gemiddelde inkomen door de inflatie (2.000 procent in 1992) hard achteruit holt, heeft Mercedes al zijn eerste filiaal in Alma Ata geopend. Een kleurloze showroom met drie spiksplinternieuwe auto's. Op straat rij den tussen de stinkende Russische en Oost- europese vierwielers BMW's met Nederland se en Duitse nummerplaten. In Amsterdam gestolen en op bestelling geleverd aan de nieuwbakken Kazachstaanse entrepreneur. De westerse zakenman komt niet meer om deze figuren heen. Platzak Pas wanneer de oliekraan helemaal wordt opengedraaid, zal Kazachstan de broodnodi ge westerse valuta kunnen gaan verdienen. Pas dan kan het hele land profiteren van de kansen die een markteconomie biedt. Maar dat kan nog jaren duren. Op dit ogenblik is het land platzak. En westerse regeringen zijn terughoudend bij het verlenen van kredieten. Vroeger was betaling geen probleem. De on dernemer moest zich weliswaar een weg ba nen door de enorme bureaucratie is Moskou, waar het zaken doen met de republieken centraal geregeld was, maar als de contracten na lang soebatten eindelijk werden getekend, konden de westerse ondernemers op hun geld rekenen. Nu aarzelen de doorgewinterde zakenlieden nieuwe projecten op touw te zetten, omdat zij er niet zeker van zijn dat zij ooit voor hun produkten betaald krijgen. Ka zachstan moet het voorlopig van de ruilhan del hebben. Nederland kwam als één vap de laatste westerse landen officieel op bezoek in de mistroostige hoofdstad Alma Ata. Van Rooy zegde de Nederlandse ondernemers een ex portkrediet voor het schamele bedrag van 25 miljoen gulden toe. „Onze prioriteiten liggen in Oost-Europa", aldus de onvermoeibare bewindsvrouwe, die drie dagen lang, van 's morgens vroeg tot 's avonds laat Alma Ata af stroopte, met de ondernemers netjes in haar kielzog. De resultaten Van de handelsmissie waren de eerste twee dagen ronduit teleurstellend te noemen, 's Avonds werd de dag geëva lueerd in Sanitorium Alatau, een voormalig vakantieoord voor partijbonzen, waar de de legatie logeerde. Een kolossaal en wanstaltig gebouw, vlak buiten Alma Ata. De enorme fontein in de tuin van het tot hotel omge doopte complex was buiten werking gesteld. Alle symbolen van het communisme waren verwijderd,, op een gigantische vaas na waar het portret van Lenin op prijkte. De bedomp te smog van ruim 70 jaar eenheidsworst on der rode vlag zal nog echter jaren boven Al ma Ata, een puur Russische stad, blijven hangen. Van de originele Kazachstaanse cul tuur is in Alma Ata elk spoor uitgewist. contractje De laatste dag van de handelsmissie was ech ter een relatief succes, toen de ondernemers onder de niet aflatende aansporing van loop Meyn, directeur van de gelijknamige Oost zaanse machinefabriek, er zelf een beetje op uit trokken. Contacten werden gelegd en hier en daar werd zelfs een klein contractje afge sloten. Meyn komt al jaren in de Sovjetunie en kent er de weg als geen ander. Deze win naar van de Nederlandse exportprijs van het ministerie van economische zaken verzorgde het afscheidsbuffet voor de Nederlandse de legatie. De schoonzoon van Nazerbajev was er, compleet met gevolg. De Nederlanders en Kazachen deden zich gebroederlijk tegoed aan haring, paling en zalm, gelardeerd met flessen jenever en Heineken. Een verademing na drie dagen Russische kost, die naar vlees noch vis smaakte. Kazachstan's meest populaire rockbandje zorgde voor de muzikale omlijsting. De Hol landse bankiers, de vertegenwoordigers van de multinationals, de ambtenaren en het Moskouse ambassadepersoneel, dat tijdelijk zijn tenten had opgeslagen in het plaatselijke kantoor van Meyn, sloegen met stijgende verwondering de joop Meyn-show gade. Terug in Oostzaan wol Meyn wel het een en ander kwijt over het zaken doen in het GOS en over zijn bedrijf. Meyn is een puur fami liebedrijf. Vader Meyn, sorteerderij, begon in 1959 voor zichzelf. Oostzaan verdiende zijn geld met het am bachtelijke slachten van kippen voor de be volking van Amsterdam. Meyn zag wel brood in de automatisering van de slacht. Temeer daar het in de zestiger jaren onmogelijk was personeel voor de slachterijen te vinden. De kleine machinefabriek begon met vier man. Nu telt Meyn ruim 1.200 werknemers verspreid over twintig werkmaatschappijen in Nederland en het buitenland. Ruim 85 procent van de omzet van het bedrijf (300 miljoen) is afkomstig van de export naar tachtig landen. Joop Meyn (40) kwam als 16- jarige jongen bij het bedrijf. Hij en zijn zuster Ina Schaft-Meyn zwaaien er nu de scepter, hoewel de receptioniste hem nog gewoon met 'Joop' mag aanspreken. Acht andere broers en zusters zitten op sleutelposities in het bedrijf. Zij werken zeven dagen in de week. Het no rto/zsense-bedrijf vervaardigt zo'n twintig verschillende volautomatische pro- duktielijnen voor de voedselverwerkende in dustrie. Van visverwerkingslijnen tot snack-, brood-, worst- en rood-vleeslijnen. Verder zit het bedrijf in koel-, weeg- en afvalverwer kingstechnieken. Alle know how voor de ver vaardiging van machines is in huis, inclusief de ontikkeling van de software. Werken, met beide benen op de grond staan, niet opgeven en doordonderen, zo luidt de bedrijfsfilosofie van de familie Meyn. In 1976 begon'Meyn voorzichtig zaken te doen in de Sovjetunie. Pas jaren latey mocht Meyn op eigen risico aan de stad Riazanj in Rusland een complete slachtlijn ter waarde van 1,5 miljoen gulden leveren. Het verkrij gen van dit contract was uiterst moeilijk. Want wie in de Sovjetunie kende nu Meyn? Van concurrent Stork hadden ze wel ge hoord. Met vallen en opstaan, veel geduld en af en toe de vuist op tafel slaagde Meyn erin door de bureaucratie te breken. Glasnost en perestrojka stelden Meyn in staat alle Sovjet-republieken af te stropen. Beurzen werden bezocht en delegaties wer den naar Oostzaan gehaald. Allemaal op kos ten van het bedrijf. Er werd een kring van be kenden opgebouwd in de afzonderlijke repu blieken. Plaatselijk personeel, met de juiste connecties, werd aangetrokken. Meyn bezit vandaag de dag verkoop- en servicekantoren in Rusland, de Oekraïne. Oezbekistan, Ka zachstan, Wit-Rusland en de Baltische Sta ten. Met een Kazachstaanse machinefabriek is hij een joint-venture begonnen. De bedoe ling is dat high tec/z-onderdelen van de lijnen in Nederland worden vervaardigd, terwijl de Kazachen de simpele aspecten van de ma chinebouw voor hun rekening nemen. Het afgelopen jaar heeft het optimisme echter plaatsgemaakt voor pessimisme. Was de Sovjetunie vlak voor haar ondergang goed voor 25 procent van de export van Meyn, nu is dat nog een schamele zeven procent. Gor batsjov mag dan wel de Nobelprijs voor de vrede hebben gekregen, de prijs voor econo mie krijgt hij van Meyn niet. Meyn herover weegt momenteel zijn positie in de GOS-lan den. Kantoren zullen vermoedelijk worden ingekrompen, in afwachting van betere tij den. Godfather Over de huidige manier van zaken doen in het GOS wil Joop Meyn niet al teveel in detail treden. „Ondernemen in het GOS vergt ge duld en middelen om de zaak te financieren. Je moet een heel flexibele geest bezitten, gauw van opvatting kunnen veranderen en totaal verschillende verhalen kunnen afste ken, afhankelijk van wie je gesprekspartner is. Je moet oppassen dat je als ondernemers niet tegen elkaar wordt uitgespeeld. Vroeger gaf je een groot buffet voor degene die het voor het zeggen had. Nu heb je te maken met een mix van de personages van de schrijver Harold Robbins, de acteurs uit Godfather I, 2 en 3 en de sterren van Dynasty." „Anders gezegd: een Nederlands bedrijf dat in Kazachstan zaken wil doen, moet ter plekke connecties hebben. Dan ben je er in elk geval van verzekerd dat je voor orders van enkele tonnen waarde je geld krijgt. Grote or ders zitten er voorlopig niet in. Wie naar Ka zachstan gaat om snel rijk te worden, kan het vergeten. Op lange termijn echter biedt het land volop kansen. Slagen de Kazachen erin hun olie uit de grond te halen en deze tegen concurrerende prijzen op de wereldmarkt te brengen, dan hoeft er nooit meer één Kazach belasting te betalen." Kippeslachterijen werken in de voormalige Sovjet-republieken nog grotendeels handmatig. Joop Meyn probeert er slachtlijnen te verkopen. toto

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 25