Leidsch Dagblad Noodopvang voor 850 asielzoekers ■9§ Geding dreigt over sloop van Space Expo Broer en zus omgekomen Lijk uit de lucht mogelijk Russische verstekeling Spaanse dansen in de Pieterskerk Modale leraar in één klap multi-miljonair E^act GOED NIEUWS x ZATERDAG 10 JUL11993 Corruptie 3 Corruptie met export van goederen naar Su riname. Nederlandse be drijven kochten mogelijk topambtenaren om. TOUR D Even leek het op weg naar Amiens weer helemaal niks te worden. Had de oude meester Fignon dan toch gelijk toen hij constateerde dat het moderne wielrennen dood wasDat mo derne renners net moderne men sen waren; één grijze massa van calculerende burgers Onzin natuurli/k. Calculerende wielrenners rijden met zo hard als het gisteren gebeurde. En hard ging het! Eindelijk weer eens op gang gegooid door de ouderwetse Posttrein. Sleurwerk van klassieke orde. En de ware groten lieten zich ook voortdurend voorin zien. Mart en Jean hadden nog even niets door. Die keuvelden wat over hun privé-verkeersproble- men. De cameraman vanuit de helikopter liet zich afleiden door een hert, galopperend in een groen, groen knolle-knolleland. Terwijl we zowaar op een gege- ven ogenblik neefje Danny toch heel aardig zagen presteren. De kroon werd vandaag wegge dragen door Johan Bruyneel, een prachtige flyer, die er een zinde rende finale van wist te maken. Dat het achter zijn rug tenslotte toch nog een massaspurt werd... Wje maalt er om? Stel dat de burgers eens net zo calculeerden als de renners, wat zouden we dan in een enerveren de bende leven. Ik stel een Ne derlandse regeringscoalitie van Bruyneel, Cipollini en Abdoesja- parov voor. LOUIS FERRON algemeen klassement 1 MarioCIP°Mini25.2128^ a Wilfried NelissenopO.12' cg 2 Johan Bruijneel ojjO.30' 4 5 Laurent Jalabert op 0.44' dB Alex Zulle op 0.45' dö Zenon Jaskula op 0.53' 7 ERIK BREUKINK op 1.03' dB o Philippe Louvlot op 1.16' 8 dB 0 Steve Bauer op 1.21' 9 dB Johan Museeuw op 1.22' 10 dB 90 sec. 60 sec. 30 sec. Ondernemen in de voormalige Sovjet- Unie. Enkele Nederlanders werken met succes in een zakelijk mijnenveld. Werk moet weer voorkeur krijgen boven inkomen. Herstel van de economie volgens de methode De Kam. lournalist/wereldreizi- ger op bezoek in Tibet. Een onbekende opstand in beeld gebracht. Hoogleraren verdienen er net als bouwvakkers wel eens wat bij. In Leiden zijn zij de kritiek beu. Honderdduizenden schoolverlaters melden zich op de arbeidsmarkt. Het vinden van een baan blijkt niet eenvoudig. OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40204 LOSSE NUMMERS ƒ1,60 Minister D'Ancona van WVC is er samen met haar colle ga Ter Beek van Defensie in geslaagd om op korte ter mijn 850 extra opvangplaatsen voor asielzoekers te vin den. Hiermee is voorlopig de ergste nood gelenigd. den haag anp-gpd blijven totdat er voldoende wo ningen beschikbaar komen om asielzoekers met een verblijfs vergunning uit de opvangcentra te laten verhuizen. Ter Beek zei met het realiseren van noodop vang „stuitende taferelen" als die van donderdag te willen voorkomen. De Nationale Woningraad heeft aangeboden duizend noodwoningen te bouwen. De gemeenten boden zes- tot acht honderd structurele opvang plaatsen aan. die binnen drie weken in gebruik kunnen De Koninklijke Landmacht zorgt met het neerzetten van tenten en toebehoren voor 500 plaatsen in Luttelgeest (Noord- oostpólder). Verder komen er honderd extra plaatsen in hotels en pensions en 250 plaatsen in caravans op de voormalige le gerplaats Crailo bij Hilversum. Daarnaast is er nog een aan bod van de gemeente Eibergen om op een terrein daar tot me dio september 200 tot 250 cara vans te parkeren. Kazernes in Eindhoven en in Harderwijk bo- den genomen. Daaruit blijkt dat den vannacht elk onderdak aan de gemeenten ondanks het dertig asielzoekers die de vorige moeizame overleg met WVC over structurele huisvesting en opvang toch plaatsen hebben. Het ministerie van WVC en de Centrale Opvang Asielzoe kers hebben het overstromen van de opvangcentra niet kun- nacht in de open lucht door brachten. D'Ancona kenschetste de hui dige situatie als het „springen van de ene ijsschots op dé an dere". Dat zal volgens haar zo D'Ancona. Bij de ramingen is volgens haar uit gegaan van een grotere door stroming van asielzoekers van de centrale opvang naar wonin gen. Er zitten nu ruim duizend mensen met een verblijfsver gunning in de centrale opvang, die in een gewoon huis hadden moeten wonen. De oplossing ^it volgens D'Ancona dan ook alleen in het vinden van huisvesting van asielzoekers in „gewone wonin gen in gewone gemeenten". „Gebeurt het niet goedschiks, dan zullen er hardere maatrege len richting gemeenten worden getroffen", aldus D'Ancona. De Vereniging van Neder landse Gemeenten (VNG) vindt de kritiek van de minister niet terecht. Volgens directeur mr. K. de Vries had het rijk de proble men kunnen zien aankomen. Ook heeft WVC lang gewacht met het benaderen van ge meenten, nadat in maart over leg was geweest met de VNG. 'Minister moet huizen vorderen' caroline van overbeeke De Leidse wethouder H. de la Mar (sociale zaken) piekert er niet over om het ministerie van WVC noodhuisvesting aan te bieden voor asielzoekers. „Als alle gemeenten zich aan de afspraken zouden houden, hoeven asielzoekers niet in tenten of bussen te slapen. Ik begrijp niet waarom het rijk geen woningen vordert in ge meenten die tot nu toe mede werking weigeren." Leiden heeft overeenkomstig de afspraken al ruim 200 asiel zoekers en vluchtelingen ge huisvest. De la Mar is boven dien van plan om binnen een jaar nog eens 100 asielzoekers een woning aan te bieden. De la Mar verwijt andere ge meenten te veel rekening te houden met de weerstand die onder de bevolking leeft tegen de komst van asielzoekers en vluchtelingen. „Ze zijn gewoon bang voor hun kiezers. En ze reageren defensief waardoor allerlei praatjes de ronde gaan doen. Zoals dat woningzoeken den door de komst van buiten landers langer op een woning moeten wachten. De komst van vluchtelingen heeft in Lei den tot gevolg dat de wachttijd voor anderen hooguit met en kele maanden wordt ver lengd." In buurgemeente Wassenaar heeft wethouder V. Wensveen (welzijn) een andere kijk op het probleem. Wassenaar huis vest slechts de helft van het aantal vluchtelingen dat vol gens afspraak onderdak moet krijgen. Wensveen heeft er zijn buik van vol: als rijke gemeen te afgeschilderd worden die niet wil meewerken aan de huisvesting van asielzoekers. De wethouder wil wel maar kèn niet. „We hebben simpel weg niet genoeg huurwonin gen beschikbaar in een betaal bare prijsklasse. Bovendien hebben wij in Wassenaar ook mensen met een laag inkomen die net zo goed een betaalbare woning nodig hebben." Pagina Leiden: 'Vluchtelingen dupe van lakse opstelling rijk'. Bijbel /i/\De Bijbel nog steeds I U een bestseller. In Nederland worden er jaar lijks tussen de 160.000 en 200.00 verkocht. Valkenburg A A Viegve'd Valken- 11 burg openhouden is onzinnig. Er is plek voor 7000 huizen, zegt de nieu we gedeputeerde Wolf. ARENTHALS CHAUDRON ACCOUNTANTS EN BELASTINGADVISEURS Cuamtf en lebiMmltèitL noordwuk roza v Door te dreigen met een kort geding wil de Katwijkse advo caat G. van der Plas de toezeg ging loskrijgen van de gemeente Noordwijk dat bij Space Expo een groot parkeerterrein wordt aangelegd. Krijgt hij die belofte niet, dan overweegt de advocaat sloop of sluiting van de ruimte vaarttentoonstelling te eisen. Van der Plas heeft Noordwijk in een brief nog twee weken de tijd gegeven om aan zijn eis te voldoen. De advocaat treedt op na mens de familie Van der Gug- ten, die vlak bij Space Expo woont. De Noordwijkse familie heeft de bouwvergunning voor het gebouw aangevochten voor de Raad van State. Die stelde de Van der Gugtens in het gelijk en vernietigde de vergunning. Het hoogste rechtscollege was het met de familie eens dat er te weinig parkeerruimte bij het ge bouw is. Overigens is het nog niet he lemaal zeker of Van der Plas in het kort geding sloop of sluiting van Space Expo zal eisen. Als Noordwijk deze maatregelen te ver vindt gaan, wil hij ook ge noegen nemen met het eerder gevraagde parkeerterrein. vogelenzang maria sitniakowsky Een zestienjarige Haarlemmer en zijn negentienjarige zus zijn gisteravond omstreeks kwart voor acht verongelukt op de spoorwegovergang bij de Bekslaan in Vogelenzang. Zij re den op een snorfiets over de lin kerweghelft langs de gesloten halve spoorbomen. Op de spoorwegovergang werden zij gegrepen door de trein Haar lem-Leiden uit de richting Heemstede. Beiden waren op slag dood. Het treinverkeer was ten gevolge van het ongeval ge ruime tijd gestremd. HET WOORD IS AAN Franciscus van Sales Beleefdheid is de bloem van liefde voor de evenmens. VANDAAG Binnenland - Buitenland- Cultuur Familieberichten Programma's Regio Religie Sport VANDAAG OOK ZATERDAG BIJVOEG SEL PAGINA 25 t/m 31 HET WEER Verwachting van het kNMI: Af en toe zon In de loop van de dag enkele re gen- of onweersbuien Middag- temperatuur 18 graden Wind kracht 4, aan de kust krachtig, 6. Miele Keukens Kwaliteit op Maat pontoise afp-ap Het lijk van een onbekende man dat donderdag werd ge vonden in een tuin in de Franse plaats Eaubonne is mogelijk ge vallen uit een vliegtuig afkom stig uit Moskou. Dit is in justi tiële kringen in Parijs verno men. In de broekzakken van de man zijn roebels gevonden. De politie gaat ervan uit dat het om een verstekeling gaat die zich had verstopt in de ruimte van het landingsgestel van een vliegtuig. Hij zou uit het toestel zijn gevallen toen de wieldeuren opengingen vlak voor de lan ding. Dat gebeurt doorgaans boven Eaubonne, niet ver van Parijs. Het tijdstip waarop het li chaam op de aarde terecht kwam, komt overeen met dat van de dagelijkse vlucht Mos kou-Parijs. Het toestel van Air France landde zonder proble men op de luchthaven Roissy- Charles de Gaulle. Het lijk viel in de tuin van Bernard en Denise Bisson. De- nise Bisson was aan het telefo neren toen ze een luide klap in de tuin hoorde, waarop de ver binding werd verbroken. Toen ze buiten ging kijken, zag zij het ontzielde lichaam van een on geveer 30-jarige man. In zijn val had de man takken van bomen en de telefoonkabel meege sleurd. Een piloot zei dat het zeer on waarschijnlijk is dat iemand die zich in de ruimte van het lan dingsgestel bevindt, een vlucht op meer dan tien kilometer hoogte overleeft. De tempera tuur kan tot min 65 graden da len. De man zou dan ook voor zijn val al van de vrieskou zijn overleden. aÉÉBHKi l Machinefabriek Ijvl West-End BV Lisse, tel. 02521-19048, engineering machinebouw en -reparatie motorrevisie leiden Niet onder de walnoten- bomen in de Leidse Hortus Bota nicus maar in de Pieterskerk dans te Los de Malaga gisteravond zijn Spaanse dansen. De Lakenfees- ten-commissie zag het weer 's morgens zo somber in dat men besloot dit optreden te verplaat sen. Het was even wennen om in het koor onder de kansel en met de houten kerkbanken eromheen zo'n kleurig Spaans spektakel te zien, maar terwijl de echo van het voetgeroffel tegen de hoge zuilen omhoogklom, wist de achtkoppi- ge dansgroep de sfeer van het zonnige vakantieland snel op te roepen. De groep danste op mu ziek van Bizet, orkestmuziek uit Spaanse operettes en Spaanse zang en gitaarmuziek, kortom: zo wat alles wat dit land aan muziek te bieden heeft. De castagnettes en het handgeklap ontbraken niet en als er met de voeten geroffeld werd zonder muziek, was er een concentratie als bij een drumsolo. FOTO LOEK ZUYDERDUIN Driejaar oude pannekoek inzet 'kunstruzie' arnhem gpd Een drie jaar geleden door de vrouw van beeldend kunstenaar Sigurdur Gudmundsson gebak ken pannekoek is de inzet ge worden van een ruzie tussen de Amsterdamse galeriehouder- /verzamelaar Van Gelder en de Arnhemse galerie Het Rijnoe- verhuys. De pannekoek, onder deel van het werk 'Beeld met pannekoek', is volgens de eige naar na een expositie in Arn hem gescheurd teruggebracht. Van Gelder eist restauratie. Het beeld van de in (Island geboren, maar in Nederland wonende en werkende kunste naar werd vorig jaar december naar Arnhem getransporteerd en na de tentoonstelling terug gebracht naar Amsterdam. Daar bekeek de verzamelaar het beeld en oordeelde dat alles in orde was. Drie weken later kreeg de galerie echter een brief waarin Van Gelder restauratie van de pannekoek eist, omdat die een scheur vertoont. De controverse is zo hoog op gelopen dat Gudmundsson zelf zich over de zaak heeft gebo gen. Hij heeft de eigenaar aan geboden een nieuwe panne koek door zijn echtgenote te la ten bakken. Van Gelder weigert dat omdat dit baksel er waar schijnlijk anders uit zal zien dan het oorspronkelijke. De panne koek is als deel van het kunst werk wel verzekerd, maar de verzekeraar wil eerst weten wat de waarde is. alvorens in actie te komen. Kunstenaar en galerie vragen zich af of een pannekoek wel t> E-RELATIE Slagvaardig met informatie door E-Relatie; het Relaóe- bebeenyiteern v Voor een vrijblijvende Heemskerk De Jager Administratieve Automatisering. Noordwijk td. 01719 - 46566 fax. 01719 48547 Leidsch Dagblad y H EMS c y? fe "j NIEUWE ABQNNEfcS ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. Ja, dat is goed nieuws. Dus neem ik nu een abonnement. Tel. Na de eerste 2 weken betaal ik mijn abonnemer Q Per nuand. automatisch i 28.75) iQPer kwartaal i Q via acceptgiro K2Xi| j □automatisch (ƒ82.85) washington hans debruun lorrespondent Woensdagmiddag was Les Robbins (30) nog •en gewone Ieraar Engels aan een high- chool in het rustige stadje Fond du Lac in Wisconsin, met een modaal jaarsalaris van :o'n 40.000 dollar. Een paar uur later be- loorde hij in één klap tot de allerrijkste Amerikanen, met een voor de komende wintig jaar gegarandeerd inkomen van 10,5 niljoen gulden per jaar. Meer dan de bazen concerns ads Ford of IBM, meer dan ïlmsterren of topsporters. Robbins is volgens een krant in Fond du Lac de gelukkige bezitter van het lottobiljet waarop woensdagavond de hoofdprijs van liefst 111 miljoen dollar (210 miljoen gulden) viel. Een officiële bevestiging is er nog niet omdat de winnaar zou zijn onder gedoken en zich nog niet bij de organisato ren heeft gemeld. Maar familieleden beves tigden zijn geluk, en dat hij na overleg met een advocaat de stad heeft verlaten tenein de de media te ontlopen. Robbins heeft nog drie maanden om zijn prijs te incasseren. Volgens dezelfde krant had Robbins het kaartje met de winnende cijfers van de 'Po- werball'-loterij gekocht voor zijn vriendin, de verpleegster Colleen De Vries (24). Sa men beraden zij zich nu op wat zij met de 111 miljoen kunnen doen, die verplicht in twintig jaarlijkse termijnen van 5,5 miljoen dollar worden uitbetaald. Na aftrek van federale en lokale belastin gen houdt de winnaar daar 3.6 miljoen dol lar (ruim 6,8 miljoen gulden) per jaar aan over. Het was niet de grootste jackpot uit de Amerikaanse geschiedenis. Dat was de 118 miljoen dollar, die in 1991 in Californië werd uitbetaald, maar toen waren er tien winnaars. Het is voor het eerst dat zo'n groot bedrag door één persoon wordt ge wonnen. Tot nog toe stond het record op naam van een vrouw in Florida, die in 1988 een prijs van 55 miljoen dollar won. Fond du Lac (35.000 inwoners) is overi gens een merkwaardig geluksstadje: in de zelfde wijk vielen al twee keer eerder prijzen van meer dan twintig miljoen dollar en in deze regio is aan loterijprijzen totaal al 220 miljoen dollar uitbetaald. Bel voor gratis! huurtaxatie huur, verhuur, beheer Tel. 071-322211 Tel. 071-144000 Geopend dinsdag t/m zaterdag Of bel 071-128030 8 "712H1 400053

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 1