Hockeyteam rest slechts troostprijs emumhof uit? Favorieten wankelen in Warmond Sport Groenendijk kiest voor Manchester City Hollandse Regenbogen kansrijk in Kaagweek Leidsch Dagblad Tennis Circuit "93 Rabobank 63 ZATERDAG 10 JUL11993 19 Kwarttriathlon van De Zijl/LGB leiderdorp» Casper van den Burgh, Mart Moraal en Ëert van der Plas zijn de grootste kanshebbers bij de tweede kwarttriathlon van De Zijl/LGB. In de Dwarswatering, bij het Leiderdorpse sportpark De Bloemerd, begint morgen om 10.00 uur de achtste triathlon (500 meter zwemmen, 20 kilometer wielrennen en 5 ki lometer hardlopen). Een kwartier later gaat de kwarttriathlon van start. Daarnaast worden vanaf 10.30 uur de hele dag lange- baan zwemwedstrijden gehouden. Vanenburg beproeft geluk in Japan eindhoven Gerald Vanenburg vertrekt naar de Japanse prof competitie. De speler van PSV bereikte gisteren een akkoord voor tweeëneenhalf seizoen bij Yamaha Football. Begeleid door de vakbond WCS vertrekt Vanenburg dit weekeinde naar Japan, waar hij een medische keuring ondergaat en het contract zal te kenen. De 29-jarige middenvelder en international speelde sinds 1986 bij PSV, voor die tijd bij Ajax. Meijer keert terug naar Nederland Groningen» Hennie Meijer komt op korte termijn terug naar Ne derland. De voormalige aanvaller van FC Groningen heeft met zijn huidige werkgever, het Japanse Yomiuri Verdy, een schik king getroffen. Meijer krijgt keurig zijn eenjarig contract uitbe taald en mag transfervrij op zoek naar een nieuwe club. 'Doorbraak' in zaak Olympique valenciennes» Christine Eydelie heeft tegenover onderzoeksrech ter Beffy bestuurslid Jean-Pierre Bernès van Olympique Marseil le beschuldigd van omkoping. Christine Eydelie is de vrouw van Marseille-speler Jean-Jacques Eydelie. „Dit is een doorbraak", zei Beffy gisteren. „Dit is de eerste keer in vijftien dagen onder zoek dat Olympique direct beschuldigd wordt vanuit het eigen kamp." Dennis Krijgsman op proef bij Sparta Rotterdam Dennis Krijgsman (20) gaaf vanaf maandag een week trainen bij Sparta. De aanvaller (ex-ARC) komt bij Vitesse niet in aanmerking voor een basisplaats. Trainer Berger neemt na de stage een besluit over een eventuele aankoop. Zwerver en Selinger in wereldteam woerden Ron Zwerver «n Avital Selinger zijn door de wereld- volleybalbond F1VB uitgenodigd voor het World All Star Team, dat begin augustus in Sao Paulo tegen olympisch kampioen Bra zilië speelt. Selinger is sinds het behalen van de zilveren medail le in Barcelona verdwenen uit de nationale selectie. hoofddorp rob onderwater Alfons Groenendijk speelt vol gend seizoen vrijwel zeker in het shirt van Manchester City. Maandag vertrekt de Ajacied voor e^n trainingsstage van drie dagen naar de Engelse club, waar ook de Nederlander Mi chel Vonk speelt. Groenendijk verwacht weinig obstakels op de weg naar een lucratief con tract. ..Ik ben Fit, maar ik ben er een tijdje uit geweest. Manches ter City wil eerst zien of ik in conditie ben." Naast Manches ter City heeft ook West Ham United belangstelling voor de profvoetballer. Een proefwedstrijd hoeft Groenendijk niet te spelen. „Als dat wel het geval was geweest, was ik niet eens gegaan. De be langstelling van Manchester Ci ty is serieus. De manager, Peter Reed, heeft direct onderhandeld met de WCS. Dat was voor mij reden om met die club in zee te gaan. Ik heb absoluut geen trek in het spelen van proefwedstrij- den." Reed heeft zich uitgebreid la ten informeren over Groenen dijk. „Iedereen zegt dat het En gelse spel, juist dat van Man chester City, geschikt voor mij is. Veel met de lange bal en veel strijd. Ik moet dat allemaal af wachten. Maar ik heb er ik elk geval veel zin in." Groenendijk speelde dit sei zoen vijf wedstrijden in het eer ste van Ajax. In het seizoen daarvoor kwam de i Hoofddorp tot twintig. De 'link- spoot' voelt zich het slachtoffer van de trainerswissel, die twee jaar geleden zijn beslag kreeg. Leo Beenhakker, de man die Groenendijk had aangetrokken, maakte plaats voor Louis van Gaal. De huidige trainer ziet het niet zitten in de ex-voetballer van FC Den Haag en Roda JC. „Zo gaat dat in de voetballe rij". zegt Groenendijk. „De ëën ziet het in je zitten en de ander niet." Groenendijk heeft in de periode dat Van Gaal hem volle dig negeerde, moeite gehad om zich ten opzichte van de buiten wacht niet kritisch uit te laten. „Een rol op het tweede plan is altijd moeilijk. Ik heb het nooit laten merken dat ik daar pro blemen mee had." Alfons Groenendijk heeft geen trek om de vuile was bui ten te hangen. „Ik heb een on wijs leuke tijd gehad. Ze hebben me in Amsterdam correct be handeld." Groenendijk had nog een eenjarig contract bij Ajax. „Er werd me van alle kanten toegefluisterd om de poen nog even lekker mee te pakken. Zo zit ik niet in elkaar. Ik wil spe len. ik heb lang genoeg op de bank gezeten. Ik verheug me nu al op die volle stadions. Wat dat betreft heb ik een hoop in te ha len." Voordat hij in contact kwam met Manchester City. wimpelde Groenendijk een serie Neder landse clubs af. Maar die kon den geen van alle aan de Finan ciële wensen voldoen. „Ik moet i. plv -chef rob onderwater c SPORT OP TV 09 00 10 00 EURO I Duitsers versperren weg naar finale De Regenboogzeilers van Hol land beginnen vandaag als fa voriet aan de 73ste Kaagweek. De afgelopen jaren waren zij oppermachtig in de traditionele teamwedstrijden tegen Fries land. Holland veranderde bo vendien weinig aan de succes- formule en hoeft slechts af te wachten of de Friezen op de Kaag voor verrassingen kunnen zorgen. Voor Holland komen de ge routineerde Rob de Kraa (zeil- nummer 75), Cees Nater (91), Boris Bayer (100), Martin Hei- neke (113) en Alwin van Daelen (89) met hun bemanningsleden uit. Max Blom (131) is reserve. Friesland zet de trio's Han Bergsma, John Hofland, Mark Gerdes (99), Ben Overzee, Peter Schuil, Gijs Evers (37), Edwin Spaans, Jilco Andringa, Jan van Drooge (77), Peter Burggraaf, Harm Donker, Gerhard Potma (41) en Sipko Zwart, Wiebe Kort, Jelle Kooistra (118) in. Het aanvangstijdstip van de teamwedstrijden in de Regen boogklasse is dit jaar van de vroege ochtend naar de middag verschoven. Vandaag starten Flolland en Friesland om 16.00 uur, morgenmiddag een uur eerder. De rest van het pro gramma begint op beide dagen om 9.30 uur met de Laser-klas se. Daarna komen achtereen volgens de Splash, Jeugdboot, Optimist, Valk, Regenboog indi vidueel, Olympia jol, 16 M2. Pampus, Solo, Europe en 12 Voetsjol op het water. De Kaag week duurt tot en met woens dag 14 juli. Nederland gaat in het toernooi om de Champions Trop hy op voor brons. Door de nederlaag van 3-2 in de laatste groepswedstrijd tegen Duitsland staat morgen in Kuala Lumpur in het teken van de revanches van de Olympi sche Spelen. Met een finale tussen de Duitse kampioe nen van Barcelona en uitdager Australië en de strijd om de derde plaats tussen Nederland en Pakistan is het be kende hockeykringetje weer rond. mans: „Ik zeg niet dat we de wedstrijd door hem hebben ver loren. Maar als Australië bij een bepaalde uitslag is gebaat, moet je wel de schijn voorkomen. Dit is niet in het belang van de hoc- keysport. Onbegrijpelijk, zo iets." Met name bij het al of niet toekennen van strafcorners speelde Prior een paar keer een dubieuze rol. Nederland, met de van een koortsaanval herstelde ausput- zer Walter Drenth, begon uitste kend met een snelle treffer van Taco van den Honert uit de der de strafcorner in vijf minuten (1-0). „Daarna speelden we te veel teruggetrokken", zei Olt- mans. „Dat gaf de Duitsers alle gelegenheid in hun spel te ko men. En dan zijn ze levensge vaarlijk." Dat bleek in de 19de minuut toen Blunck scoorde uit een cornervariant. Hij herhaalde die actie bij de winnende treffer een kwartier na rust. „Uiterst teleur stellend", zei Oltmans. „We hadden dat op de video uitge breid bekeken. Maar Klein Geb- bink loopt twee keer Blunck voorbij waardoor die vrij kon schieten." Nog leefde de hoop op een fi naleplaats bij Nederland op toen Veen in de 29ste minuut na diverse missers eindelijk zijn eerste toernooitreffer kon ma ken met een tip-in na een vrije Nederland was niet bij machte een plek in de eindstrijd af te dwingen. Door de overwinning van 4-2 van Australië op Ma leisië was een gelijkspel tegen het al geplaatste Duitsland ge zien het slechtere doelsaldo dan de Australiërs noodzakelijk ge worden. Coach Roelant Olt mans was na afloop de eerste om toe te geven dat dit Neder landse team eigenlijk geen recht had op de finale. „Een groot deel van de wedstrijd waren we de mindere. Alleen de laatste vijftien minuten hebben we druk op de Duitse cirkel kunnen uitoefenen. Dat was veel te laat." Zijn Duitse collega Paul Lis- sek, vanwege zijn reeks succes sen omgedoopt tot 'Goldfinger', had tevoren aangekondigd dat hij zeker niet aan handjeklap met Nederland zou doen. „Het zou voor de hand liggen mijn tweede doelman een kans te ge ven nu we al zeker zijn van de finale", zei hij. „Maar dat doe ik bewust niet. Ten eerste wil ik als coach gewoon alle wedstrijden winnen. En niemand mag den ken dat we er met de pet naar gooien." Tot ieders verwondering was naast de Spaanse scheidsrech ter Deo ook de Australiër Prior voor dit duel aangewezen. Olt- Oud-winnaar Van Santen uitgeschakeld warmond walther jacobs tennismedewerker De open Warmondse tennis kampioenschappen zijn in volle hevigheid ontbrand. Nummer één van de plaatsingslijst Marco Visser had gisteren drie sets no dig om B2-topper Waldo Jansen van zich af te schudden. De als tweede geplaatste Paolo Polla kon de verwachtingen niet waarmaken. Patrick Wijffelman was hiervoor verantwoordelijk. Ook de winnaar van vorig jaar, Coen van Santen, moest het ontgelden. Runner-up Gert-lan Egberink was hem in twee dikke sets de baas. Visser won de eerste en derde set met 6-3 en 6-1. Doordat hij in de tweede set verslapte, glip te deze reeks met 7-6 uit zijn handen. De Unicummer speelt goed dit seizoen. Visser: „Vorig jaar verloor keer op keer in de halve finale. Dit jaar ben ik iets serieuzer geworden. Ik heb een betere conditie, waardoor ik bij voorbeeld vandaag in de derde set net een tandje hoger kon schakelen en won. Derde zege Na toernooizeges op TEAN en in Lisse is hij hard op weg naar zijn derde zege. Flij treft nu Bar tel Swari. die in zijn kwartfinale, al knap van Marco Smit had ge- wónnen. Op De Munnik en in Lisse werden deze ontmoetin gen nog in twee vlotte sets door Visser geklaard. Slowstarter Swart biedt vandaag naar alle waarschijnlijkheid meer tegen stand. Polla was deze week weer niet in topvorm. In zijn kwartfinale tegen Wijffelman werd hij met 7-5, 6-3 door de Leidse Hout speler verslagen. Wijffelman boekte hiermee zijn eerste aan sprekende zege van het seizoen en wacht nu de zware taak de strijd aan te gaan met Gert-Jan Egberink. De verwachting is dat de Finale gaat tussen Visser en Egberink. Visser: „Het is altijd leuk om tegen nieuwe tegen standers te spelen. Ik ben dan, zoals bijvoorbeeld tegen Mark Post, veel gemotiveerder. Maar ik moet natuurlijk eerst nog van Swart zien te winnen." De vrouwen in BI verloren ook een favoriete. De als tweede geplaatste Ingrid Kruit ging te gen Renee Crama onderuit. Crama won met 6-4, 6-2 van de Dekkerspeelster en treft in de halve finale Margot van Over loop. In B2 speelden Nicole van Stein en Lisette Faas een mara thon-partij. Hillegomse Van Stein won de eerste set met 6-3. Toen begon Faas haar offen sief. In de gelijkopgaande twee de set moest een tiebreak de beslissing brengen. Met 7-4 ging die naar de Unicumse. In de derde stond Faas net 5-3 en een matchpoint voor. maar ze kon deze niet verzilveren. Op 5- 4 40-15, had zij weer twee kan sen om de partij naar zich toe te trekken, maar via twee perfecte werkte derde klasse speelster Van Stein ook deze wedstrijdpunten weg. Bij een 6- 5 achterstand won Faas de ga me waardoor ook de derde set via een tie-break beslist moest worden. Op 6-5 pakte Faas uit eindelijk haar vierde match point en bereikte zij de halve fi nale. Zij treedt daarin aan tegen Astrid Leyten, die de laatste vier via twee walk-overs haalde. Kleian Bij de mannen in B2 deed Pa trick Kleian wat er van hem werd verwacht. Hoewel Kleian in het begin van het seizoen op De Munnik nog van Alexander van der Berg had verloren, won hij gisteren simpel met 6-1, 6-4. Kleian treft bij de laatste vier Egberink. Bij de mannen in Cl zijn de halve-finalisten ook bekend. Mathijs van Sterkenburg won met 6-1, 6-4 van Hans van Vel- zen. Hij treft Forescate-speler Maarten Soels. Met verradelijke slice-ballen dwong Soels tegen stander Bart van de Feen tot fouten. Met 6-3, 3-6,6-1 ging de oud-districtskampioen B ten onder. De andere halve Finale gaat tussen Boskoper Mare Brand en Patrick van Hal. Brand won gisteren in twee vlotte sets van Rico Jong a Tai. Van Hal won al eerder van Manuel van Teeffelen. CIRCUIT IN CIJFERS I B'onsgeest 6-2 6-0, E. Bec ve'dt 7-6 6-2. M Zaai B A Derks 6-3 0-6 6-2. Gnekspoor 6-2 6-0, Er is geen doorkomen aan voor Taco van den Hoondert tegen de Duitsers. slag van Brinkman. Net als dinsdag tegen Pakistan waren de laatste seconden voor rust fataal. Nadat Prior de tijd op zichtig had laten stilzetten scoorde Michel rechtstreeks uit de vijfde Duitse strafcorner. Twee seconden later ging de toeter. Op het tweede doelpunt van Blunck bleef Nederland het ant woord schuldig, al was de ge lijkmaker in de slotfase haast tastbaar. Oltmans ging er zelfs toe over om met nog een kwar tier te spelen spelverdeler Delis- sen naar de kant te halen. Van Hout, en even later Pijpers, moesten voor nieuwe impulsen zorgen. Verder dan een schot van Veen tegen de paal en een buitenspeltreffer van Van Wijk kwam Nederland niet. Oltmans was vol bewonde ring voor de Duitsers, die na Barcelona de kern van het team verloren. „Zij beginnen al op een heel hoog basisniveau. Dat is een kwestie van een ideale opleiding. Wij kunnen ons daar niet helemaal aan spiegelen. Maar dat er in Nederland aan de basis wat moet veranderen Wat betekent deuce? Waarom 'new balls please' na negen games? Wat stelt de Australische opstelling in het dubbelspel voor Waarom speelt John McEnroe met een veel hardere bespanning dan gewoonlijk? Wat voor schoeisel is gewenst op kunstgras? Op deze en nog veel meer andere vragen, geeft Peter Klein antwoord. Klein (48) is voormalig districtstrainer en coach van de nationale jeugdselecties. Bij Unicum werkte hij ondermeer met Jan Siemerink en Jacco Eltingh. Ook voor uw (brandende) vragen op het gebied van tennis, materiaal, i techniek, regels, etc. staat hij open. Voor de beginners als ook voor de gevorderde U kunt bellen met de sportredactie (071-356460) van het Leidsch Dagblad of schrijven naar Postbus 54,2300 AB Leiden (t n.v rubriek,tennis-wetenswaardigheden) 9 tennis (ATP Newport 00 BBC 1 G e-Derbyshire.auto 11 55 17 00 BBC 1 Grandstand c 14 00 uur-17 .35 Ned 3 1 16 00-17.00 Dld3: Sponst Heoges C-p r na' 17 30 1/ 57 Dk) 1 Soortscm 18 31 19 01 Neo l rt.voot 19 10 1 19 30 2 20 35 20 SOI 0 00 BRT 0 50 BBC 2 2 3 30 Did 2 I negen ton kosten. Dat is ^een hoop geld. Ik hoop niet dat dat een struikelblok is in de onder handelingen." 22 30 23 00 BRT 1 Sport oi 22 30 00 30 EURO Tennis CO 30 01 30 EURO Autosp< 00 50-01.15TV5 Leiourna 01 05-02 05 BBC 1Cricket and Hedges Cup 01.30 02.00 EURO M3fc> rt 10 30 21 30 EURO: Zondag staat vast. Anders worden we geen constante factor midden in de top. Mede daarvoor is Gijs van Heumen als technisch di recteur aangetrokken. „Het heeft wel een jaar ge duurd voordat die functie is in gevuld", merkte Delissen op. „Die tijd hen je alweer kwijt. Voorlopig is het eind van het liedje dat we weer niet verder reiken dan de derde of vierde plaats. We komen nog heel wat te kort op de Duitsers. Wat die laten zien. daar lik je je vingers bij af." 14.00-16.30 BRT 2. Sport extra v nen (Tour de France) en Belgian Cc 14 00 18.30 Ned 3: Studio Sport France 8ste etappe Chalons sur W 14 f54 7 05 RTL 4 Sport autospr streeks verslag van de GP Formule version?Engeland 14.30 16.55RTL-»Autosport GP 14 50 16 30BRT 1 Sportertra geland oD nel c,-cu.t var S- verst: 15 05 1/ 00 Did 1 Spcrtertra al dau-Stadion m Duisburg 18.10-18 40 Old 1 Sportschau 18 45 20 00 Ned 3 Studio sport. 19 30 19 45 BRT 1 Sport 19 30 19 45 BRT 2 Sport 19 50-19.58 Did 1 Sportschau Tc gramm 21 30 22 30 EURO: Wielrennen T 22 00 22 05 Did 2 Sport am Sonr SCOREBORD SPORTPRIJSVRAGEN TREKKING LUCKY TEN VAN 9 JULI 1 - 2 - 7 - 14 - 18 24 - 25 - 28 - 34 - 41 45 - 46 - 50 - 52 - 53 61 64 - 72 - 74 VOETBAL - Roda JC 0-810-2> ATLETIEK Bataven) 4 35,3 GOLF I. Waarom wordt in het tennisspel i 30, en van 30 naar 40 geteld? (Vraag J. Meijers te Leiden). Over het ontstaan van de tennistelling bestaan vele verhalen. Er zijn geen geschriften, die uit sluitsel geven over de juistheid daarvan. Zeker is, dat de telling overgenomen is uit de wijze van scoren, die bij vele Middeleeuwse spelvormen werd toegepast. Afbeeldingen zijn bekend van 'jeu de paumes'-arena's ('jeu de paumes' bete kent 'spel met de handpalm') in Franse kastelen en Engelse landhuizen. Het personeel van de adellijke families in die landen hield zich in de spaarzame vrije tijd bezig met eenvoudige bal spelen. Wedstrijden werden niet gehouden, maar wel hield de adel zich onledig met weddenschap pen, wie nu wel de beste speler was. Goede spe lers konden op deze wijze een aantal Franse fran cs of Engelse ponden bijverdienen. Zeker als de heer des huizes zijn beste speler tegen die van de buren of van zijn buurtgenoten liet spelen. In de meest bekende Engelse versie van het verhaal over het ontstaan van de tennistelling wordt de goklust van de Engelse adel dan ook als uitgangspunt genomen. De adellijke heren zetten beiden één Engelse pond in op de winnaar van een 'game' tussen de beste speler uit hun perso neelsbestand. In die tijd was twee pond een flinke hoop geld. (Ter vergelijking: wie vijf eeuwen later, in 1980, voor een bezoek aan het fameuze gras- toernooi van Wimbledon Engels geld wisselde, betaalde voor één Engels pound sterling bijna tien gulden). Om de goklust, die ook in de Middeleeuwen reeds onder de Engelse bevolking bestond, te be teugelen, bestond een 'game'' tussen twee spelers al snel uit meerdere slagenwisselingen en werd de winnaar van elke slagenwisseling aangeduid met een gedeelte van het ingezette bedrag. Om- ek landenteams vrouwen 4 3. S.ita e 4.5 2 5 Tweedi ROEIEN WATERPOLO dat de pond in die tijd was onderverdeeld in 20 shillings, stonden er in elke 'game' dus veertig muntstukken op het spel. Achtereenvolgens 'ver diende' een speler 15 shilling voor de winst van de eerste slagenwisseling, 30 voor de tweede en 40 voor de derde en was de weddenschap gewon nen na de vierde slagenwisseling. Behoudens na tuurlijk op de stand van veertig-gelijk (deuce). 2. Wat betekent deuce? (Vraag mw. M. de Vries, Waarder) Met het woord 'deuce' wordt in de Engelse telling de stand veertig-gelijk, of afgekort 'gelijk' aange duid. Het woord is echter geen Engels woord, maar stamt net als het woord 'tennis' uit het Frans. Vanaf de Middeleeuwen is de winnaar van een game pas bekend, als deze'na de slapd veer- Boed»pt5i tig-gelijk twee slagenwissclingen in zijn voordeel achtlandentoernooi beslist. Lukt dat hem, of in deze eeuw ook haar. H. 5d. L8, niet, dan is de gelijke stand opnieuw het vertrek- v,*\i<- v.-?- va punt voor twee punten op rij. In Frankrijk werd ^nan.- deze 'gelijkheid van stand' afgeroepen als cgalitë e de jeu'en in de loop der jaren ingekort tot egalité. h y,h-6 De Engelsen kortten de term eveneens in. maar U - Ho.nga,' kozen daaivoor niet het eerste, maar de laatste twee woorden. Waarom voor 'de jeu' werd geko zen is niet bekend, wel dat de woorden voor de Britten moeilijk uit te spreken waren en werden verbasterd tot het huidige 'deuce' (uit te spreken alsdjoes). Voor de deelnemers aan het jaarlijkse dertig- plus'duhheltoernooi in Hoogmade, dat aan de Kromme Does ligt, is daarmee tevens de naam van het evenement. Kromme D(j)oes-toernooi verklaard. Behoort Djoes dus tot het rustieke dorpje Hoogmade, egalité past gewoon goed bij Roland Garros en Frankrijk met haar Liberie, Ega lité et Fraternité. leo WIELRENNEN 12.20 •tervolging. 3000 n (R<|nst>urg)4 04,65

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 19