UIT THUIS 'Valkenburg openhouden onzinnig idee' NOG EVEN EN U KUNT WEER UITSLAPEN Het Gesprek van de Zomerdag Varen in het decor van een poppenkast Voorraad drinkwater in Zuid-Holland slinkt snel Studie naar faillissement Lucas De Vroeg-Uit-De-Veren actie van Oase, met kortingen van 20 tot 30%,duurt nog tot 7 augustus. Profiteer nu het nog kan slaapkamer Speciaalzaken u kunt straks weer lekker slapen. Bel Compleet uitgerust gratis 06-02216 66 voor filiaaladressen. ZATERDAG 10 JUL11993 Met de rondvaartboot varen door Amsterdam: een door Canalbike geleverde brochure. Vandaag'de eerste aflevering van 'Uit en thuis'. In deze ru briek doet een redacteur van deze krant verslag van zijn trips naar verschillende toeris tische plekjes in Noord- en Zuid-1 lolland die geschikt zijn voor mensen met een beperkt vakantiebudget. Vandaag een rondvaart door de Amster damse grachten. Hoeveel rondvaarten ik door de Amsterdamse grachten heb ge maakt. weet ik niet. Het moeten er minstens twintig zijn ge weest. De eerste herinner ik me het best. I let was september 1948. Juliana was haar moeder Wilhelmina zojuist als koningin opgevolgd en ik stond op het punt zeven jaar te worden. We gleden zachtjes schommelend door het spartelende licht van duizenden lampjes die ter op luistering van de kroningsfees ten tegen gevels, bruggen en to rens waren geprikt en ik was sprakeloos. Mooier is Amster dam nadien niet meer geweest. Wat is de charme van een rond vaart in Amsterdam? Moeilijk te zeggen. Aan de gidsen kan het niet liggen. Dal ze ooit zullen worden vervangen door een eenvoudige brochure met plat tegrond. Dat neuzelt en ratelt maar door. In het Nederlands, het I-rans, het Duits en het En gels. En soms nog in het Spaans ook. Zelfs de luidsprekertjes kunnen hel niet bijhouden. Ze krassen van amechtigheid. De Skinny Bridge doemt al op als de gids het nog over de Wee ping Tower heeft en pas op The Gentlemen Canal valt er einde lijk een behaaglijke stilte. Had ik maar watjes. Of zat ik maar op gindse waterfiets. Die huur ik 's middags bij Can albike. Grachtenfiets wordt een piercmachochel van dergelijke snit ook wel genoemd. Op eigen kracht peddel ik lichtjes zwe tend langs de deinende woon boten, de haringverkoper op de wal, de in de zon spieg'lende ruiten en een blauwe Westerto ren boven een zilveren Prinsen gracht. Het water lijkt van cello faan. Dobberen in het decor van een poppenkast aan de hand van een door Canalbike gelever de brochure: 't Is schoon (want geen walm van diesellucht), 't is fris (want geen zestig mensen dicht op elkaar) en het is stil (want geen leuterende gids). „Wat is de mooiste stad van Eu ropa?" luidt de eeuwige vraag van de over het oude continent dolende Ameri kaan. „Toledo" heb ik tot hu toe het meest ge antwoord. Maar ook Brugge noemde ik dikwijls. En Siena en Cordoba. Dat komt, ik wil niet voor chauvinist worden uitge maakt. Anders had ik natuurlijk wel gewoon Amsterdam gezegd. ROB VAN DEN DOBBELSTEEN Info: De meeste steigers waar van rondvaartboten vertrek ken, liggen in de buurt van het CefitraaJ Station. Prijs: rond de 15 gulden per persoon. Water fietsen kunnen op vier ver schillende lokaties worden ge huurd. Prijs fl. 19,50 (2 per- soons fiets) of 29,50 (4 per- soons fiets). Inlichtingen: Can albike, telefoon 020 -6265574. „Gefeliciteerd, je bent ge slaagd", zegt moeder. „Het kan me niet verrotten, mijn brommer is gejat", ant woordt de zoon. De beginzinnen van een surrea listisch toneelstuk van Wim. T. Schippers? Nee, het vreemdste uur van de vreemdste dag uit het leven van de 16-jarige Lei- denaar Eric Bijkerk. De dag waarop hij slaagde voor de lts èn de brommer kwijtraakte waarmee hij in augustus langs de Nederlandse campings wilde trekken. Het ging zo. Na weer een dagje vakantiewerk in een plaatselijke garage, wilde de Mondriaan- leerling naar huis. Even horen of hij nu geslaagd was of niet, want het bevrijdende telefoon tje was uitgebleven. Een meerij dende collega zette de brommer alvast buiten. Twee minuten la ter stond Eric zelf buiten, maar was de tweewieler in geen vel den of wegen te bekennen. Hij had nog nooit zo. gevloekt in zijn leven. Daar vervlogen zijn dromen. Of, zoals zijn moeder het omschreef, in een drama tisch briefje aan de krant: ,De vlag met tas hangt aan de gevel. De geslaagde rijdt de straat in, maar heeft er geen oog voor. Stapt af van een geleende fiets. Buren lopen om hem toe om hem te feliciteren. Hij heeft er geen oren naar. Verbolgen vertelt hij dat z'n brommer is ge stolen. Nota bene bij zijn vakan tiebaantje. Weg brommer, weg brommervakantie. En dus maar in de vakantie vooreen ander werken. Werken voor de dief van je brommer. Kan het wranger? Gelukkig ziet Eric ook licht puntjes. Een nieuwe brommer is binnen handbereik nu voor zijn eindexamen geld in plaats van cadeau's kreeg. Ook richt hij zijn hoop op de WA-verzeke- ring van de man die zijn brom mer 'eventjes' buiten zette. Om dat die persoon de dag na de diefstal op vakantie ging, heeft hij hem nog niet gesproken. Maar waarom zou hij al aan het begin van zijn vakantie alle hoop laten varen? Zelf is Eric niet verzekerd tegen diefstal van zijn drie jaar oude Puch Maxi. die hij een half jaar geleden tweedehands kocht. Van de politie verwacht hij wei- ning en speurtochten op eigen houtje leverden weinig op: „Je kijkt de hele dag. Is dat 'm, is dat 'm? Maar misschien is hij al lang uit elkaar gehaald. En ze lijken allemaal zo op elkaar." Natuuurlijk, de lts'er heeft de rode brommer voorzien van het nodige chroom, mooie wielen en ander fraais, maar erg origi neel was hij daar niet in: „Je keek toch een beetje af wat an deren hadden." En dan: „Waar ik nou van baal is dat niemand op die dief heeft gelet. Hij moet zonder helm hebben gereden. En dat valt toch op?" PAUL VAN DER KOOU De 16-jarige Leidenaar Eric Bijkerk slaagde v kwijt. In deze maanden heb je een bijzonder soort pech: vakan- tiepech. Vlak voordat je het vliegtuig instapt, schiet het in je rug. Net in je hotel, word je van je hele hebben en houden beroofd. |e verdwaalt in de jungle, belandt tussen de kan nibalen of loopt de vreselijke infecties op op de rug van een kameel. Tot eind augustus ruimen we plaats in voor zulke pechvo gels. Daarna schakelen we weer over op 'gewone' pechvo gels. Ook voor VakantiePech- vogels hebben we wekelijks een mooie slagroomtaart van banketbakkerij Van Dam klaar Vindt u dat uzelf voor deze eer volle vermelding in aanmer king komt, twijfel dan niet om met ons contact op te nemen. Ook mag u familieleden, vrien den of buren voor deze prijs nomineren. U kunt bellen tij dens werkdagen van 8.30 tot 16.30 uur op het nummer 071- 356440. Ook kunt u schrijven: Leidsch Dagblad, t.a.v. Het Ge sprek van de Dag, Postbus 54, 2300 AB Leiden. De helft van de Zuidhollandse drinkwatervoorraad is op. Het waterwinningsbedrijf Brabantse Biesbosch (WBB) spreekt van een crisis en venvacht de ko mende dagen nog altijd geen water uit de Maas te kunnen in nemen. Het hamsteren van bronwater is evenwel nog niet nodig. Voordat 1,5 miljoen mensen op 'n droogje komen te staan, stroomt er nog heel wat water naar de zee. En van een deel daarvan is nog altijd bruik baar drinkwater te maken, al wordt de gerheentepils dan net zo duur als een Belgisch biertje. Oorzaak van de crisis is de plotselinge en aanhoudende stroom van het bestrijdingsmid del Diuron dat vooral in de landbouw wordt gebruikt. Fruit en aspergekwekers in Noord- Brabant en Limburg gebruiken het spul om hun gewassen te beschermen. Toch hebben zij geen schuld. Diuron behoort tot de driehonderd chemische stof fen die in Nederland en de EG mogen worden gebruikt. „De overheid staat het ge bruik van al die bestrijdings middelen toe, terwijl van ons wordt verlangd dat we water le veren waarin geen chemische verbindingen rondzwerven", klaagt woordvoerder J. Volz van het waterwinbedrijf. De water bekkens in de Biesbosch zijn bedoeld voor echte calamitei ten: een giframp ergens langs de rivier of bij zeer uitzonderlij ke droogte. Dan is er een voor raad waarmee Rijnmond en grote delen van Zeeland en Bra bant het een week of tien kun nen uithouden. Op het moment zou bij zo'n ramp over een weck of vier de bodem al in zicht komen'. AGENDA MAANDAG 12 JULI Lisse Schrijfavond van Amnesty li GESLAAGDEN Geslaagd a VWO M. Vittali, T van Kampen. J. v d. Berg, N. Jongbloed, J Aardenburg, S Schon- Schuldeisers hebben de Stichting Onderzoek Be- drjjfs Informatie (Sobi) van Pieter Lakeman inge schakeld om het faillissement van projectontwik kelaar Lucas Bouw uit Leidschendam te onder zoeken. Lucas bouwde in Alphen aan den Rijn het Tauro Business Centre, dat vanaf september on derdak had moeten bieden aan zeventig kleine bedrijven. Naar verwachting wordt dat gebouw op 13 juli geveild in opdracht van de hypotheek bank FGH. Sobi verwierf de afgelopen jaren bekendheid door onderzoek naar de financïle verslagen van bedrijven. Die als gevolg daarvan nogal eens tot de orde zijn geroepen. Lakeman schreef over zijn activiteiten verschillende boeken, onder meereen over Philips. Lakeman vertelt dat hij is ingeschakeld door een groep van ongeveer dertig schuldeisers. „Het onderzoek dat ik doe is in principe verdeeld in drie fasen. Eerst puur onderzoek, vervolgens pro beren we eventuele getuigen te horen en daarna is het mogelijk dat we proberen geld terug te ha len voor de schuldeisers." Lakeman wil zich nog niet uitlaten over de kansen dat dergelijke vorde ringen daadwerkelijk worden ingesteld. Hij zegt wel dat het hem in eerdere gevallen gelukt is om op die manier schuldeisers enigszins schadeloos testellen. De vergoedingen zijn in een dergelijk geval niet afkomstig uit de failliete boedel. „Dat kan ook niet, want die boedel is leeg." In plaats daarvan wil Lakeman proberen aan te tonen dat het faillis sement te wijten is aan bijvoorbeeld het manage ment van het bedrijf om dat vervolgens in een ci viele procedure persoonlijk aan te spreken op de schade die is aangericht. Het gaat daarbij echter om vaak jarenlang slepende procedures. In eer dere zaken werkte Lakeman daarbij volgens het no cure, no pay principe. Zonder resultaat, voor hem ook geen betaling. Hij zegt voor een derge lijk proces bij Lucas op voorhand wel aankno pingspunten te zien. „Ik vermoed dat er sprake is van onrechtmatig handelen." Hij wil echter niet ingaan op de vraag om wat voor handelingen het gaat. Volgens Lakeman zijn bij het faillissement van de Lucas-bedrijven. het gaat zowel om Lucas Bouw als om Lucas Projecten, ongeveer 400 cre diteuren betrokken, gezamenlijk goed voor een schuld van 9 a 10 miljoen gulden. Ongeveer 1,3 miljoen zou zijn gewaarborgd met kredietverze keringen. De groep van dertig voor wie Lakeman werkt vertegenwoordigt volgens hem meer dan de helft van de resterende schulden. PvdA 'er Wolf vervangt zieke gedeputeerde Stolker Vliegveld Valkenburg openhou den voor die enkele regerings hei ikopler en de paar verken ningsvliegtuigen, is een onzin nig idee. Er kunnen op die plek 7000 huizen worden gebouwd. Dat is een veel betere bestem ming. Die vliegtuigen kunnen wel ergens anders naar toe. Voor deze zaak is de nieuwe ge deputeerde Jaap' Wolf bereid veel te lobbyen in Den Haag. PvdA'er Wolf (46) is net twee weken geleden officieel geïn stalleerd als vervanger voor de zieke gedeputeerde L. Stolker- Nanninga. Hij neemt haar por tefeuille (volkshuisvesting en ruimtelijke ordening) over. On derwerpen waarover het pro vinciebestuur juist nu belangrij ke besluiten moet nemen. Waar gaanfwe nu en in de toekomst in Zuid-Holland wonen, werken en recreëren? keuzes maken op ruimtelijke ordeningsgebied is, zo bena drukt Wolf, een behoorlijk inge wikkelde klus. Alles hangt met elkaar samen. „Bovendien zit ten we als Zuid-Holland niet op een' eiland. Samenwerken met Noord-I lolland maakt het op lossen van een aantal proble men veel eenvoudiger. Haar lemmermeer heeft last van Schiphol, wij hebben bollen- hoeren die grond nodig hebben. Dan lijkt het toch logisch de hollen onder het vliegtuiglawaai te kweken en de inwoners van Noord-Holland bij ons een plek legeven." Polder open Hoewel de provincie pas na de zomer de keuze van het provin ciaal bestuur vastlegt, heeft Wolf al uitgesproken ideeën. Vliegveld Valkenburg moet dus dicht. Wolf maakt zich bij Al ders sterk voor deze oplossing. iaat Valkenburg niet dicht, dan moeten we óf het Groene I l.irt vernielen, of alle kleinere open polders dichtbouwen. Dan lijkt de keuze voor Valkenburg toch een uiterst logische." De nieuwe gedeputeerde Jaap Wolf: „Gaat Valkenburg niet dicht, dan moeten we of het Groene Hart vernielen, of alle kleinere open polders dicht bouwen." FOTO HIELCO KUIPERS Wolf is uitgesproken tegen stander van versnippering van de woningbouw. „Alle dorpen een"klein beetje laten uitbreiden betekent de doodsklap voor de open ruimte". De Broek- en Si- montjespolder, als logische ver bindingszone tussen Leiden en Oegstgeest. wordt bebouwd. De inzet voor de andere polders is openouden. Niet alleen voor woningbouw is er ruimte nodig. Ook infra structuur zoals de hoge-snel- heidslijn (HSL) vergt ruimte. Verkeersminister Maij wil de flitstrein door het Groene Hart laten lopen terwijl de provincie die lege ruimte in het oostelijk deel van Zuid-Holland juist leeg wil houden. Wolf echter denkt dat zelfs mét trein het Groene Hart waardevol kan blijven. „Ik denk dat de schade die de trein aan het landschap toebrengt, sterk wordt overschat. Alleen in het open gebied ten zuiden van Koudekerk aan den Rijn kan de schade groot zijn en daar moe ten we dus met grote zorg naar kijken." Pvd A-gevoel Dat juist voormalige statenlid Wolf de portefeuille vrouw Stolker baast eigenlijk niemand. De 46- jarige Hilversummer van ge boorte. is vanaf zijn eerste baan bezig geweest met ruimtelijke ordening en dan vooral met stadsvernieuwing. Hij was als stedebouwkundige nauw be trokken bij de stadsvernieuwing in de Rotterdamse wijken Oude Noorden en Overschie en bege leidde later vanuit de advies groep van het Bouwfonds de stadsvernieuwing in Ede, Venlo en Qost-Flakkee. Stolker behoort tot de PvdA, Wolf ook. „En met trots. De PvdA maakt een moeilijke tijd door. Mijn partijgenoten in de landelijke politiek doen dingen waar ik absoluut niet achter kan staan. Maar door de bank geno men is de filosofie van de partij nog dezelfde als waarvoor ik ja ren geleden gekozen hebben. Proberen de dingen in de we reld wat eerlijker te verdelen. Voor mijn post betekent dat on der meer iedereen de kans ge ven fatsoenlijk te wonen. Eerlijk verdelen van ruimte en huizen. Met dat streven voel ik me nog steeds thuis bij de partij."

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 14