Jongeren willen hun dorp niet uit Teletaxi trekt nog weinig passagiers Kijkje onder de toonbank van Hoogeveen Scouting '63 in grote ruimtenood Bloemen voor Laurianen na vier dagen fietsen Alphenaar hoort 2,5 jaar cel eisen voor schot op ex-vrouw Rijn- en Veenstreek ZATERDAG 10 JUL11993 Leiden en Alphen geen alternatief RUNSTREEK RUUD SEP Het overgrote deel van de jongeren uit de dorpen in de Rijnstreek die als woningzoekende staan ingeschreven wal een huis in de eigen woonplaats. Alphen aan den Rijn is voor de jongeren uit de kleinere dorpen geen alterna tief en van Leiden moeten ze helemaal niets hebben. Dat blijkt uit een onderzoek dat in opdracht van het Interge meentelijk Overlegorgaan Rijnstreek (IGOR) is gehouden onder tweehonderd jongeren uit Rijnwoude, Ter Aar, Nieuwkoop en Nieuwveen. Rijnstrekers zou eventueel naar deze stad willen verhuizen. De lange wachtlijsten voor een woning in het eigen dorp, lijken de jonge Rijnstrekers ove rigens weinig zorgen te baren. Het geringe aanbod brengt ze er in elk geval niet toe zich al op jonge leeftijd in te schrijven. „Men wacht met inschrijven tot het moment dat daar enige aanleiding toe is", constateert de onderzoekster. En voor de Rijnstrekers die zich elders in schrijven, is de wachttijd meestal niet de reden. Slechts 23 procent van de jongeren schrijft zich in een andere ge meente in omdat ze daar sneller in aanmerking komen voor een huis. Maar wanneer de jongeren wordt gevraagd of er in hun woonplaats voldoende wordt gebouwd, aptwoordt 64 procent Van de geïnterviewde jongeren willen twee op de drie een huis in het eigen dorp. De landelijke omgeving en de aanwezigheid van familie en vrienden wegen voor hen ruimschoots op tegen het slechte openbaar vervoer, het matige voorzieningenni veau en de afwezigheid van werkgelegenheid. In de kleine dorpen in de Rijnstreek mag nog maar amper worden gebouwd. Het is daar door voor de jongeren moeilijk om een eigen dak boven het hoofd te krijgen. Maar slechts weinig jongeren Wijken om die reden uit naar de opvangge- meenten Alphen en Leiden. Voor 66 procent van de jonge ren is Alphen geen alternatief. Leiden komt er nog slechter van af. Slechts 19 procent van de volmondig nee. De onderzoek ster trekt als conclusie: „Er is dus wel degelijk sprake van een woningbehoefte, er wordt al leen niet naar gehandeld." De jongeren doen zelf weinig moei te om aan een woning te ko- De jongeren zijn voor de dor pen een economische factor van belang. Verreweg het groot ste deel doet zijn dagelijkse boodschappen in de eigen woonkern en ook het uitgaans leven concentreert zich voor een belangrijk deel in het eigen dorp. Dat het winkelaanbod te wensen over laat en dat er in de Rijnstreek maar weinig uit gaansmogelijkheden voor jon geren zijn, maakt blijkbaar wei nig uit. De gemeenten moeten in de toekomst meer rekening hou den met de woningbehoefte van de jongeren, vindt de on derzoekster. Zij vindt dat er meer goedkope huurwoningen moeten worden gebouwd. Bij het IGOR vinden ze het nog iets te vroeg voor conclusies. Het rapport wordt eind september besproken in de raad van over leg van het IGOR. Daar wordt bekeken wat er met de uitkom sten van het onderzoek moet worden gedaan. Alkemade zoekt begeleiders asielzoekers DEN RUN/TER A r wil- De teletaxi is nog geen succes. Van de taxi die op zondag op af roep passagiers van en naar bushaltes vervoert, is slechts 'enkele tientallen keren' gebruik gemaakt. Om het taxivervoer rendabel te maken zijn mini maal zo'n 200 taxiritten nodig. Vervoersmaatschappij Centraal Nederland streeft naar 300 klan ten per zondag. De teletaxi rijdt sinds 23 mei op zondag tussen Alphen, Ter Aar en Nieuwveen, in de omge ving van Woerden en Badhoe vedorp. De taxi vervangt de on rendabele busdiensten. Volgens woordvoerder S. Strikker van Centraal Nederland is de tele taxi ingesteld als bezuinigings maatregel. „Anderzijds biedt deze vorm van vervoer de men sen ook meer service", aldus Strikker. De teletaxi haalt passa giers thuis op en brengt ze naar cle halte waar ze de bus kunnen pakken. Op de terugweg kun nen ze bij een bushalte worden opgehaald. Strikker: „Op zondag reed. er nogal eens een lege bus door de dorpen. Dat is geen gezicht en niet te verantwoorden tegen over de belastingbetaler en het milieu. Nu bieden wij service op maat: de mensen worden op die plek gebracht wat len." Voor deze nieuwe vorm van service zijn de passagiers wel veel duurder uit. De eerste zone kost vijf gulden en voor elke zo ne die daar bij komt, moet een rijksdaalder worden betaald. Een zone met de bus kost bijna 70 cent. Het is ook om die reden dat Strikker venvacht dat lang niet alle mensen die voorheen op zondag met de bus reisden, nu de teletaxi pakken. „We gaan uit van de helft. De andere helft maakt vanwege de kosten geen gebruik van de teletaxi." Nu maken echter veel minder dan de helft van de voormalige buspassagiers gebruik van de teletaxi. Strikker is echter opti mistisch. Hij noemt de belang stelling nu al 'redelijk'. „Het is nieuw, het moet nog bekend worden bij de mensen. En bo vendien is het zomer. Dan ma ken al veel minder mensen ge bruik van het openbaar ver- Hel teletaxi-project is een tweejarig experiment van Cen traal Nederland. Het ministerie van verkeer en waterstaat ver strekt subsidie. Voorlopig wordt het project nog niet uitgebreid. Maar Strikker veronderstelt dat de taxi in de toekomst ook 's avonds onrendabele busdien sten vervangt. De gemeente Alkemade is op zoek naar zes vrijwilligers die zich in willen zetten voor de begeleiding van asielzoekers. Woningbouwvereniging Alkemade stelt aan het einde van dit jaar twee woningen beschikbaar voor acht asiel zoekers. Van de vrijwilligers wordt verwacht dat zij de asielzoe kers vooral helpen met prak tische zaken. Zo zorgen zij dat de woningen zijn inge richt als de asielzoekers arri veren, geven zij voorlichting over de buurt en de woon plaats en gaan zij mee naar bijvoorbeeld de tandarts en de huisarts. Ook voor het or ganiseren van educatieve en gezellige activiteiten wordt een beroep op hen gedaan. Eventueel moeten zij deze mensen begeleiden bij juridi sche activiteiten. De vrijwilligers worden de eerste tijd ook begeleid bij hun werk. Mensen die de asielzoekers willen helpen en daarvoor twee dagdelen per week beschikbaar hebben, kunnen zich aanmelden bij de gemeente Alkemade, tele foon: 01713 - 27132. Tentoonstelling over Alphense drogisterij De goede raad op het zakje Schwartzkopf-shampoo is wel opmerkelijk. Een keer iri de veertien dagen het haar wassen wordt ruim voldoende geacht voor de gebruiker. „Daar sta je niet zo bij stil. maar het is nog niet zo lang geleden dat werd gedacht dat te veel haar wassen slecht voor de huid zou zijn. Ik moet er niet aan denken om twee weken zo rond te lopen." Bestuurslid Milja van Riel van de Historische Vereniging Al phen aan den Rijn toont een van de opvallendste artikelen van de tentoonstelling over de voormalige winkel van de firma M. Hoogeveen. De expositie is tol het eind van dit jaar te zien in het pand Rijnkade 11 in Al phen. Tot eind 1953 had de familie aan de Julianastraat een drogis terij annex tabakszaak. „Moe der Hoogeveen, Duitse van ge boorte, maakte zelf zalf, pillen en dergelijke op homeopati- sche basis onder een eigen la bel. Onder de toonbank ston den potten en flessen met kwikzalf, arseen en zoutzuur, waar ze de geneesmiddelen van maakte. Nu is dat onvoorstel baar, maar dat ging zo in die tijd", legt Milja van Riel uit. „Na het overlijden van Jan Hoogeveen eind vorig jaar bleek dat het winkeltje er nog precies zo uitzag als in 1953. De pakken waspoeder, tandenbor stels, pijptabak, pillen, poeders, Zwarte Piet-kachelzwart, Van Rossum's Poorters Toeback, een pot met laurierdrop, takke- bossen voor bezems en blikken met inhoud stonden nog in de rekken en onder de toonbank opgesteld. Je zou bij wijze van spreken de winkel direct weer kunnen openen. Alleen moest Van alles is onder een dikke laag stof vandaan gehaald, potten kwikzalf i, laurierdrop, en tandenborstels v je een dikke laag stof verwijde- Van Riel (26 jaar) is sinds april tweede secretaris van de historische vereniging en ver antwoordelijk voor het inrich ten van de expositie. „Evenals vele Alphenaren waren wij ook nieuwsgierig naar wat er achter de dichtgetimmerde ramen te vinden zou zijn. Op een gege ven moment stond er een con tainer voor de deur. Even wa ren we bang dat alles wegge gooid zou worden, maar dat was gelukkig niet het geval. De nabestaanden zijn zelf erg be trokken bij het verleden van Jan Hoogeveen. Dank zij hun me dewerking kunnen we nu een beeld van die winkel geven. Vooral voor oudere Alphenaars moet het leuk zijn om een kijk je te nemen bij de tentoonstel ling", zegt Milja wervend. „Zij zullen ongetwijfeld veel her kennen van wat hier te zien is." Volgens het bestuurslid van de vereniging was het een feest om te grasduinen in die oude spullen van Hoogeveen. „Het grappige was dat moeder Hoogeveen geen kassa had in de winkel. Wel twee kasboeken, één voor de tabaksafdeling en één voor de drogisterij, waarin alles wat verkocht werd, werd opgeschreven." Moeite Ook is in één van de vitrines te lezen dat ze in 1936 een incas sobureau heeft ingeschakeld om 36 gulden bij drie klanten, die slecht van betalen waren. „Als ze de rekening van dat bu reau kreeg, a 20. dan hield ze zelf nog maar 16 gulden over. foto ben de bruyn Maar kennelijk vond ze het toch de moeite waard om dat bureau aan hel werk te zetten", merkt Milja van Riel op. Leuk zijn ook de verschillen de tandenborstels voor 'broer' en 'zus' die in de vitrine te zien zijn. „De borstels voor zus wa ren dunner en langer dan die voor broer. Kennelijk dacht men in die tijd dal mannen en vrouwen verschillende gebitten hadden. Anders zou ik ook niet weten waarom dat op die borstels staat." Voorzitter vreest voor kastekorten en ledenverlies Groene Keuken in Alkemade ALKEMADE» LEIMUIDEN MARIETA KROFT Scouting '63 in Leimuiden ver keert in grote ruimtenood. Een eigen clubhuis en een eigen ter rein laten steeds op zich wach ten. Het bestuur hoopte in sep tember te kunnen verhuizen naar het terrein van de voorma lige waterzuivering aan de Kerk- weg. „Maar dat kunnen we wel vergeten", verzucht voorzitter E. van der Wiel. „Voordat het ter rein in orde is gemaakt en de bodem zonodig is gesaneerd, zijn we misschién wel anderhalf jaarverder." Door de huur die de scouting voor haar huidige onderkomen moet betalen, vreest Van der Wiel dat de club tegen die tijd geen geld meer heeft om de ver huizing te kunnen betalen. Ook is hij bang leden te zullen ver liezen als er niet snel een oplos sing wordt gevonden. Scouting '63 is nu nog een bloeiende verenging met 150 le den die variëren in de leeftijd van zes tot achttien jaar. De kinderen zijn vooral afkomstig uit Leimuiden en Rijnsaterwou- de. maar komen ook uit Roelo- farendsveen en Woubrugge. De kindergroepen draaien momen teel in het voormalige parochie huis aan de Willem van der Vel- denweg, schuin tegenover de kerk. De oudere groepen heb ben hun onderkomen in contai ners die op het terrein staan op gesteld waar tot voor kort het klooster heeft gestaan. Ook het materiaal van de scouting is in de containers opgeslagen. Definitief Toen de scouting eind januari verkaste naar het oude paro chiehuis, was de verwachting dat het maar voor een half jaar zou zijn. De club had de toezegging van de gei Jacobswoudè dat ze een defini tief onderkomen op de plek van de oude waterzuivering zou krijgen. Dat halve jaar was nog nodig om de resten van de in stallatie weg te halen, een bo demonderzoek te verrichten en eventueel de grond te saneren. Dal alles moet nu nog gebeu- Scouting '63 huurt de ruimte in het voormalige parochiehuis van de familie Van Kouwen. Het is dus geen.eigen ruimte en dat betekent dat er aan allerlei re gels moet worden voldaan. „Al les moet worden opgeruimd en je mag bijvoorbeeld niet zo maar een spijker in de de muur slaan. Als we iets voor ons zelf hebben, kijken we niet zo nauw", légt Van der Wiel zijn bezwaren uit. Bovendien teert de scouting door de huur behoorlijk in op de kasreserve. „Nog een half jaar en dan hebben we niets meer", zegt hij wanhopig. „We zijn nu al vier jaar aan het pra ten over een eigen onderkomen en al die tijd worden we van hot naar haar gestuurd." Onderhandelen De gemeente Jacobswoudè is nog steeds aan het onderhande len met het Hoogheemraad schap van Rijnland over de werkzaamheden die moeten worden verricht voordat het ter rein weer kan worden herge bruikt, vertelt gemeentesecreta ris A. Meester. „Maar we zetten er wat vaart achter want we we ten hoe hoog de nood is bij de scouting." Volgens een woordvoerder van het hoogheemraadschap is het dit jaar nog mogelijk om het terrein op te leveren. „Een eer ste bodemonderzoek is verricht. Een volgend onderzoek moet nog worden uitgevoerd. Dan moet er nog gesaneerd worden en gesloopt. Dat laatste is ook snel genoeg gebeurd." liet lijkt een beetje op kampe ren. maar de Groene Keuken die in een bus naar Alkemade komt heeft een andere bedoe ling. In de bus geeft de Kleine Aarde voorlichting over natuur vriendelijke voeding en milieu vriendelijk huishouden. De bus staat op zaterdag 17 juli tussen 10 en 16 uur op de parkeer plaats Noordhoek bij de Watcr- KATWIJK - Een pret paleis waar oud-Hollandse spelletjes kun nen worden gespeeld, een fami liefestival en een door Hans Versnel gepresenteerd kinder spelprogramma. Dal zijn dit jaar de extra activiteiten tijdens de loeristenmarkt in Katwijk. Tot en met 24 augustus slaan elke dinsdag van 14-21 uur stal letjes met koopwaar op het An- dreasplein, de Princestraat. Badstraat. Taatedam en een deel van de Voorstraat. Het koele weer en de harde wind mocht deze week de pret voor vele Laurianen niet druk ken. Ongeveer tweehonderd Laurianen meer dan vorig jaar hebben de vierdaagse fietstocht volbracht. Volgens traditie wer den de ruim 1600 fietsers gister middag ingehaald met bloe men. Gerrit van der Weerd die de Laura al voor de 45e keer meefietste, werd gisteren door het Laurabestuur extra in het zonnetje gezet. Vanwege zijn negende lustrum werd hij naar voren gehaald en kreeg hij een extra mooi opgepoetste me daille', aldus voorzitter C. van Dam. Er is er een die alle 46 tochten tot nu toe heeft meege fietst: Poedel van Dam. „Het is intussen zo afgezaagd om hem te huldigen dat we dat dit jaar maar niet deden", merkt de Laura-voorzitter op. Ondanks de acht of negen valpartijen met lichte verwon dingen, is Van Dam is tevreden over het verloop van de 46e Laura. „Vooral voor de 60-kilo- meter-route geniet een toene mende populariteit." Bloemen voor de Laurianen op de laatste dag van de fietsvierdaagse in Alphen. foto ben de bruyn t DEN HAAG/ALPHEN AAN DEN RIJN Tegen een 40-jarige Alphenaar is gisteren tweeënhalf jaar cel geëist voor poging tot moord. De man had op 8 april een schot afgevuurd op een woning aan de Grijpensteinstraat. In de woonkamer van dat huis be vonden zich op dat moment de ex-van de schutter en een vrien din van haar. De kogel vloog via het voorraam door de kamer zonder iemand te verwonden. Tijdens de zitting voor de Haagse rechtbank kwam naar voren dat het schot de climax was van een lang slepende echt scheidingsruzie. Na een 22-jarig knipperlichthuwelijk liep de re latie van de twee Alphenaren begin dit jaar definitief op de klippen. Kort nadat de twee uit elkaar waren gegaan, betrok de vrouw een huis op drie minuten lopen van haar voormalige echtge noot. Het gevolg hiervan was dal de twee elkaar nog regelma tig tegen bleven komen. De ont moetingen liepen steevast uit op scheldpartijen, waarhij de wijkagent soms tussenbeide moest komen. Ook via de tele foon werd heel wat afgcschol- den. In de week voor het ge wraakte schot liep de spanning snel op. Een dochter, die bij va der was blijven wonen, kwam in de supermarkt de vriendin van haar moeder tegen. De vrouw gaf de dochter een stomp. I.en paar dagen Iqter werd diezelfde dochter met opzet bijna van haar fiets gereden. Toen de po gingen van de man om te ver huizen en voor zijn dochter een uitkering te regelen ook nog op niets uitdraaiden en hij in het buurthuis te horen kreeg dat hij daar beter maar niet meer kon komen, ging voor hem het licht uit. „Ik was daas, geflipt en door het dolle heen', zou hij later te genover de politie verklaren. Hoe de Alphenaar aan het pistool was gekomen, wilde hij ook gisteren niet vertellen. l5c man wilde niet meer kwijt dan dat het wapen door iemand bij hem in huis was verstopt. Wie de vcrslopper was. wilde hij niet zeggen. De officier van justitie zag voldoende aanleiding om de Al phenaar poging tot moord ten laste te leggen. De nian had im- dent nog tegenover de politic gedreigd dat hij gemakkelijk aan een wapen kon komen. Advocaat F. van der /.wan z^ig helemaal geen poging lot moord. De verdachte had vol gens hem nooit de bedoeling gehad oin iemand te vermoor den. Het schot was een wan hoopsdaad waarmee hij wilde aangeven dat hij met rust gela ten wilde worden. De kogel vloog bovendien op zo'n hoogte door de kamer dat de dames, die op de bank zaten, nooit ge raakt hadden kunnen worden. De advocaat vroeg de rechters daarom de verdachte voorlopig vrij te laten uit voorarrest om hem eerst de kans te geven op behandeling. De. Alphenaar is zwaar aan de drank en vertoont de eerste verschijnselen van de ziekte van Korsakov. Zelf zou hij graag afkicken in een centrum van de scientology church. Na die behandeling zou de recht bank zich eventueel alsnog over een straf kunnen buigen. Na een korte schorsing be sloot de rechter echter de Al phenaar niet op vrije voeten te stellen. Voorlopig blijft hij daar om nog op de plek waar hij al drie maanden zit: in de gevan genis in Schcvcningcn. De rechtbank doet op 22 juli uitspraak.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 13