Personeel Verto kan nog werken In het hoogseizoen doen wij de prijs omlaag. b i.#l: Sff 'Ik heb hier veel geld inzitten, dus ik eis schadevergoeding' Regio 'Een slankogende beauty' Oppas ouderen tevreden met zes 'klanten' ZATERDAG 10 JUL11993 11 CHEF GERT VISSER, O Failliete fabriek in ieder geval open tot eind augustus Over uiterlijk drie weken hoopt curator Houthoff van de failliet verklaarde Leiderdorpse staalkabelfabriek Verto mededelingen te doen over de toekomst van het bedrijf. Voorlopig blijft de fabriek open tot eind augustus. De be staande werkvoorraad is voldoende om ongeveer 35 mensen tot die tijd aan het werk te houden. Over de toe komst van de fabriek kon Houthoff gistermiddag nog niets zeggen. LEIDERDORP ERIC JAN Op de produktieafdeling van de kabelfabriek wordt nog gewerkt aan drie grotere orders van het olï-shore bedrijf Heerema, dat zijn hoofdkantoor in Leiden heeft. Daarnaast werkt deze af deling nog ongeveer tien kleine re orders af. Als eventueel delen van Verto behouden blijven dan hoort de produktieafdeling er hoogstwaarschijnlijk niet bij. Ook in het kabelmagazijn wordt nog gewerkt, maar waar schijnlijk verdwijnt deze afde ling in de toekomst ook. Kans rijker lijkt het onderdeel off shore service, waar gebruikte kabels worden opgeknapt. Som mige betrokkenen venvachten dat een kleine serviceafdeling voor deze gespecialiseerde acti viteit in Leiderdorp in de toe komst zou kunnen blijven be slaan. Hoewel momenteel maar on geveer 35 mensen werken bij Verto, verschilt dit beeld niet erg van andere jaren, zo ver klaart een betrokkene. Tot aan het faillissement werkten bij de staalkabelfabriek nog negentig mensen, van wie inmiddels meer dan de helft naar huis is gestuurd. Het wrange verschil met vorig jaar is dat de werkne mers toen op vakantie waren en thans niet meer terug hoeven te komen. Onrust Van enige onrust onder het per soneel is volgens de geen sprake. Nadat het faillisse ment was uitgesproken ver klaarde een aantal werknemers weinig zin meer te hebben om - ondanks een extra premie - door te werken, omdat zij daar weinig mee te winnen zouden hebben. Geld voor een eerder overeengekomen sociaal plan zou door het faillissement niet langer beschikbaar zijn, terwijl eventuele opbrengsten van lo pende activiteiten naar de zoge naamde preferente schuldeisers zouden vloeien - de banken. Vakmensen Volgens Houthoff is er geen sprake van enige onrust. „Er loopt in Leiderdorp een hele de dicated groep vakmensen rond, die de lopende orders afwerkt. Dat is de enige mogelijkheid om in de toekomst nog iets open te houden." De curator verwerpt de ver onderstelling dat de rust in het bedrijf mede wordt verklaard doordat 'toevallig' de strijdbare vakbondsleden naar huis zijn gestuurd. „Rond zo'n faillisse ment lopen de emoties altijd hoog op." de Dwars- watering. Slank-ogend, het wordt een echte beauty." Een woordvoerster van de gemeente Leiderdorp laat zich wel heel enthousiast uit over de nieuwe verbinding tussen de Buiten hof en de nog te bouwen woonwijk Bloemerd II. Deze week worden de contouren van de brug voor het eerst goed zichtbaar. De bou- zo net voor de vakantie bezig met het aanbrengen van de liggers. Hoewel achttien meter breed en 56 meter lang, oogt het gevaarte volgens de gemeente zeker niet kolossaal. Toch maakt straks alle verkeer gebruik van deze verbinding naar de Bloemerd. Er komen twee rijbanen van elk drie meter breed, twee fietsstroken van 1,50 meter en eveneens aan beide kanten een voetpad van 2.10 meter breed. De brug krijgt geen leuning maar een afscherming van bloembakken. In oktober moet de brug klaar zijn; huizen staan er dan nog niet in de Bloe merd II. De gemeente Leiderdorp hoopt er eind 1994 de eerste woningen te bouwen. FOTO HIELCO KUIPERS Weinig asbest vrij bij brand Bij de brand in het leegstaand militair complex aan de Rijks straatweg in Wassenaar is deze week weinig asbest vrijgeko men. De waarden die in de di recte nabijheid van de brand haard zijn gemeten liggen zelfs lager dan de maximaaal toege stane concentraties binnens huis. Ze zijn wel hoger dan nor maal. Dat heeft de gemeente Wassenaar gistermiddag be kendgemaakt. Het asbest is afkomstig van de barakken op het voormalige militaire terrein. Enige uren na de brand werden de Rijksstraat weg en de parallelwegen afge sloten omdat er stukken asbest lagen. De wegen zijn 's nachts en de volgende dag gereinigd door een gespecialiseerd'*Jhe- drijf. Vrouwen krijgen toch subsidie Het Oegstgeester steunpunt voor vrouwen in (le bijstand krijgt toch 4000 gulden subsidie voor een zogenoemde deskun- digheidsbevorderings-cursus. De gemeente weigerde eerder geld te verstrekken omdat het steunpunt slechts uit één per soon zou bestaan. „Inmiddels is er echter weer een voltallig be stuur". weet een gemeente woordvoerster. In plaats van deze schuren a stokje voor gestoken. Grondeigenaren Weipoortseweg gedupeerd ZOETERWOUPE FRANK BUURMAN „Het heeft me 40.000 gulden gekost om die graansilo af te breken. En verder heb ik veel geld betaald voor de grond, die aanzienlijk duurder was gewor den omdat het om bouwgrond ging. En nu zou ik dan met een waardeloos stuk grond van 1500 vierkante meter blijven zitten." R. van Dijk uit Zoeterwoude, di recteur van een Leids aanne mingsbedrijf, is bijzonder te leurgesteld over de beslissing van de provincie om geen wo ningbouw toe te staan tussen Weipoortseweg 82 en 83. De grond is gekocht door drie verschillende mensen. De ge meente heeft Van Dijk toege zegd dat hij mocht bouwen. Als bewijs heeft hij een schriftelijke verklaring uit 1992 van het col lege van burgemeester en wet houders. waarin staat dat op de funderingen van de nog aanwe zige schuur en de voormalige graansilo woningen mogen worden neergezet. De enige voorwaarde die het gemeente bestuur stelt is dat de nok van de te bouwen woningen haaks op de Weipoortseweg wordt ge projecteerd. Het provinciaal bestuur heeft een andere eis gesteld: de wo ningen mogen niet binnen eert straal van 50 meter van de var kensfokkerij van Ammerlaan (Weipoortseweg 83) worden neergezet, omdat de toekomsti ge bewoners anders ernstige overlast zouden ondervinden. Aanleiding tot de eis zijn de be zwaren van buurman Ammer laan en veehouder Belt, die vre zen dat ze in de toekomst het veld moeten ruimen als de be woners toch over stankoverlast gaan klagen. „Onzin, die be zwaren. Ammerlaan stelt bij voorbeeld dat hij zijn bedrijf niet kan uitbreiden als er wo ningen worden gebouwd. Maar dat mocht toch al niet. omdat er al twee woningen staan", zegt Van Dijk. Jaloezie In een van die woningen woont de familie Van der Poel, de eige naren van het voormalige vee voederbedrijf. waartoe de graansilo' behoorde. De ge- Zoeterwoude wilde graag van het bedrijf af. Het trok zwaar vrachtverkeer aan op de Weipoortseweg, die daar niet op is berekend en de opstallen zijn ontsierend voor het landschap. In het kader van de opheffings overeenkomst werd woning bouw toegestaan, mede om te voorkomen dat een nieuw on gewenst bedrijf zich op deze plaats zou gaan vestigen. Zoe terwoude wil dat de Weipoort landelijk blijft. Ook woning bouw wordt maar zelden toege staan. „Ik heb de indruk dat de bu ren het niet goed kunnen heb ben dat er huizen worden ge bouwd. Daarom worden er be zwaren gemaakt. De provincie heeft in de afgelopen jaren de milieunormen aangescherpt en daardoor is die eis van 50 meter afstand van een veehouderij ontstaan. Maar je zou de situa tie plaatselijk moeten bekijken. Ik heb er zelf geen problemen mee om dicht bij een varkens fokkerij te wonen. Jc ruikt wel eens wat. bij een bepaalde windrichting, maar dal is juist de charme van een landelijke gemeente. De mensen die wo nen in de huizen die er al staan, klagen immers ook niet. En die wonen binnen een straal van 50 meter." Van Dijk is niet boos op de geméente Zoeterwoude, die ook niet gerekend had op het pro vinciale standpunt. Inmiddels heeft de gemeente besloten bij de Raad van State beroep aan te tekenen tegen de beslissing van de provincie. Ook Van Dijk overweegt dat. „Maar het is toch in de eerste plaats de ver antwoordelijkheid van het ge meentebestuur. Als deze zaak verkeerd afloopt en woningen niet mogen worden gebouwd, zal ik toch schadevergoeding moeten eisen en het ligt voor de hand dat de andere grondeige naren dat ook zullen doen. Of er moet een alternatieve bouwlo catie' worden aangeboden. Ik was niet van plan om op korte termijn een woning te gaan bouwen, maar die mogelijkheid wil ik wel behouden. Al wat het alleen maar om straks voor mijn kinderen nog een woning in Zoeterwoude te kunnen neer zetten." LEIDERDORP/ZOETERWOUDE KEES VAN KUILENBURG De beslissing om de zorg voor vader of moeder een of twee middagen toe te vertrouwen aan een vreemde kan een moei lijke zijn. Egberdien Keesenberg en Mia Duijndam van de op- passervice voor ouderen in Lei derdorp beseffen dat maar al te goed. „Als ik om hulp vraag, laat ik zien dat ik het zelf niet kan, wordt er gezegd. Of: wat zullen anderen er van zeggen dat ik vader of moeder in de steek laat. Begrijpelijk, die reacties. Totdat ze er zelf aan onderdoor dreigen te gaan en uiteindelijk toch aankloppen. Dan hoor jé' meestal dat ze al veel .eerder om hulp hadden moeten vragen merkt Keesenbergop. De oppasservice voor oude ren (OVO) is op 1 april van dit jaar begonnen en is bedoeld Witte Huis wil geluid dempen OEGSTGEEST» Hotel het Witte Huis aan het Wilhelminapark in Oegstgeest treft maatregelen om minder geluidsoverlast te veroorzaken. Nadat omwonenden verschil lende malen hebben geklaagd over het lawaai, worden pla fond, muren en ramen van de feestzaal geïsoleerd. Bovendien heeft het hotel een 'geluidslimitor' geïnstalleerd. „Dat is een apparaat dat het vo lume van het geluid in de gaten houdt. Als bijvoorbeeld een band boven dat niveau uitgaat, loeit er in de zaal een alarm en kan de band niet doorspelen", legt een woordvoerder uit. Hoewel het hotel bijna een ton investeert in de verbouwing, betwijfelt hij of de klathten te recht zijn. „Het is in deze omge ving zo stil dat je een vogeltje kunt horen piepen. Dan klinkt een beetje muziek al gauw te hard.". Oegstgeest en ABP delen strop De gemeente Oegstgeest en het Algemeen Burgerlijk Pensioen fonds (ABP) betalen elk de helft van de 110.000 gulden subsidie die is misgelopen door een blunder bij de renovatie van 36 appartementen aan de M. Har- pertsz Tromplaan. Omdat niet op tijd werd gemeld dat de re novatie-klaar was, wilde het rijk niet de toegezegde subsidie uit keren. De gemeente had het be drag al voorgeschoten bij de re- novatic. Eigenaar ABP betaalt daarvan nu de helft. De bewo ners ondervinden geen gevol gen van de financiële strop. voor ouderen die niet meer al leen gelaten kunnen worden. Maximaal kan er drie uur hulp per keer worden geboden. De deelnemers betalen daarvoor 2,50 gulden aan administratie kosten. Het is een .project van de Unie van Vrijwilligers (UW), de Vrijwilligersgroep Individuele Contacten (VIC), de centrale diakonie van de hervormde en gereformeerde kerk in Leider dorp en de stichting Gecoördi neerd Bejaardenwerk in Leider dorp. Deze laatste organisatie is het aanspreekpunt, waarbij Keesenberg de zaak coo'rdi- neert. Duijndam is namens het UW bij de OVO betrokken. Drempel Er is weliswaar een drempel te overwinnen voordat familiele den om hulp vragen, toch zijn Keesenberg en Duijndam niet ontevreden over de eerste drie maanden. De oppasservice heeft inmiddels zes 'klanten'. Maar het is wel de bedoeling dat er meer bij komen. „In Lei derdorp en Zoeterwoude-Rijn dijk zijn er veel meer mensen die in aanmerking komen. Wat dat betreft moeten wij meer in de aandacht komen", merkt Keesenbergop. De OVO heeft inmiddels een korps van 20 vrijwilligers. „On der wie oud-verpleegkundigen en anderen die deskundig zijn op het gebied van ouderenzorg. Of mensen die zelf hebben meegemaakt hoe belangrijk het is dat anderen voor een middag de zorg overnemen." De vrijwil ligers worden niet onvoorbereid aan het werk gezet. Zij hebben bij het Riagg een cursus ge volgd, waarbij vooral aandacht wordt besteed aan het omgaan met demente bejaarden. Met nadruk zeggen Keesen berg en Duijndam dat het niet de bedoeling is dat de vrijwilli gers het werk van de wijkverple ging of andere instellingen overnemen. „Niet de huishou ding doen, hooguit een kopje koffie of thee zetten. Het gaat alleen om enkele uren gezel schap. Een potje klaverjassen of een stukje wandelen, zodat de genen die normaal de verzor ging doet er even tussen uit kan Zodat die even los is van de problemen die de verzorging van een oudere met zich mee brengt." Vervelend De vrijwilligers worden in prin cipe ingezet op één adres. ..1 Ike keer een ander gezicht is niet al leen vervelend voor de ouderen, maar er ontslaat ook geen hand tussen vrijwilliger en de cliënt De oudere moet zich op zijn ge mak voelen als er iemand an ders dan een familielid komt oppassen." Met de supervoordelige Zomertoer kunt u binnen een periode van tien dagen drie dagen onbeperkt met de trein op pad voor maar f 79.-. Vindt u het leuk om iemand mee te nemen, dan is het prettig om te vwrtcn dat een tweepersoons Zomertoer maar f 109.- kost. Die tweede persoon mag ZOMERTOEfT övcr^cns ^a8 wisselen Naar strand, stad. of lekker natuur in. maak wat moois van juli en augustus met Zomertoer 3 dagen treinen voor f79,- 2 personen f 109,-).

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 11