'EHBO-kist in rotsituaties' IHIp ISpl Kerk Samenleving Actief koufront ZATERDAG 10 JUL11993 UIT DE KERKBLADEN Vakantie (1) Als een dominee vakantie dagen wil opnemen, kan hij of zij die maar hel beste be nutten om ook daadwerke lijk op reis te gaan. Vakantie houden in de eigen pastorie - dus niet weggaan - is vrij wel onmogelijk omdat er dan toch nog steeds een be roep op de predikant wordt gedaan. Toch gaat dominee J.F. Tanghé van de her vormde gemeente in Kat wijk aan den Rijn het pro beren. In het kerkblad be reidt hij zijn gemeenteleden alvast voor. „Van maandag 5 juli tot en met zaterdag 31 juli heb ben wij vakantie. Wij zullen voor het eerst sinds jaren niet weg gaan, maar onze vakantie thuis in Katwijk doorbrengen. (In septem ber hopen mijn vrouw en ik trouwens nog een vijftien- daagse reis naar Egypte en Israël te maken.) We heb ben het strand voor de deur en een veelheid van attrac ties in de naaste omgeving, dus wat wil je eigenlijk nog meer. Misschien dat we nog een weekje ergens in ons goede vaderland gaan kam peren, we zien het allemaal wel. We hebben er zin in!*' Vakantie (2) En nu over naar het educa tieve deel van zijn betoog. Tanghé: „Toch is het wat ons betreft een beetje een experiment. Want dat de dominee thuis blijft, ge woon zondags in de kerk zit met z'n gezin en geen werk doel in de gemeente, is misschien voor u als ge meente ongewoon. Voor ons is het ook ongewoon, want in mijn negenjarige ambtelijke loopbaan zijn we tot nog toe één keer een week thuisgebleven." Maar daar heeft de domi nee slechte ervaringen mee. „Het slot van het liedje was, dat ik van de zeven dagen anderhalve dag vrij heb ge had en de andere dagen werd er - de dominee is toch thuis - zoveel beroep op me gedaan, dat er van vakantie geen enkele sprake Ik hoop dus van harte, dat u ons onze vakantie gunt en er begrip voor hebt, dat ik, ook al ben ik thuis, niet in de gemeente kom." Vakantie (3) Dat laat aan duidelijkheid niets te wensen over. zou je zeggen. Van 5 juli tot en met 31 juli is Tanghé met vakantie en doet dus geen werk in de gemeente. Daar valt niet mee te marchan deren. Of toch een beëtje? Tanghé: „Op 25 juli - in mijn vakantie dus - hoop ik wel de morgendienst in de Dorpskerk te leiden, omdat de preekvoorziener van wijk 1 een afzegging kreeg en na vijftig telefoontjes nog geen vervanger had kunnen vinden. Aangezien we toch niet weg zijn, heb ik deze dienst op me geno men, maar ik hoop, dal u zich realiseert, dat dat niet betekent dat ik de maandag erna weer aan het werk ben, maar nog een week va kantie heb." Maar jg. hoe werkt dat bij Tanghé, zal het gemiddelde gemeentelid inmiddels wel denken. De aanhouder (en de preekvoorziener) wint!. REDACTIE DICK V De Bijbel: veel gekocht maar niet gelezen Elk jaar heeft het Nederlands Bijbel Genootschap (NBG) een 'omzet' van circa 90.000 volledige Bijbels en van cir ca 20.000 kleine Bijbels (alleen het Nieuwe of alleen het Oude Testament). Naast het NBG zijn er in Nederland nog andere Bijbelverspreiders (het Katholiek Bijbel Ge nootschap, bijvoorbeeld), zodat naar schatting per jaar in Nederland tussen de 160.000 en 200.000 Bijbels worden gekocht. T HOLTERMAN Alle ontkerkelijking en seculari satie ten spijt mag de Bijbel dus nog steeds een ware bestseller worden genoemd. Ondanks de ze prachtige oplagecijfers staat dominee Wim van Galen van het NBG niet alleen maar te jui chen. Hij haalt een Duits boek uit de boekenkast en legt het zonder commentaar op zijn bu reau. 'Bestseller ohne Leser' (Bestseller zonder lezers) staat er op het kaft. Met woorden had Van Galen het niet helderder kunnen uitdrukken: de Bijbel wordt nog steeds geweldig goed verkocht - het is een sieraad in de boekenkast - maar wordt er na aanschaf ook in gelezen? Daarover heeft het NBG, ge vestigd in Haarlem, ook cijfers. Uit het laatste grote onderzoek van 1989 - in opdracht van het NBG en de NCRV - blijkt dat in 60 procent van de huishoudens in Nederland een Bijbel is, maar slechts 50 procent van de men sen antwoordt bevestigend op de vraag of ze wel eens uit de Bijbel horen lezen en slechts 23 procent zegt zelf wel eens in de Bijbel te lezen. Dominee Van Galen trekt uit de cijfers deze conclusie: „De Bijbelverspreiding gaat in Ne derland vooraf aan het Bijbelge bruik." Met andere woorden: de Bijbel wordt veel meer gekocht dan er in wordt gelezen. Nog steeds - althans volgens het onderzoek van 1989 - be staat in Nederland de traditie dat men een Bijbel krijgt. In 21 procent van de gevallen heeft men zelf een Bijbel gekocht, maar in 68 procent heeft men een Bijbel gekregen (in 39 pro cent daarvan van een kerk, in 30 procent daarvan van ouders of schoonouders, in 20 procent daarvan van de school, om de belangrijkste categorieën te noemen). Het schenjcen van een Bijbel bij min of meer plechtige gelegenheden (het be reiken van de volwassenheid, huwelijk, schoolverlating) steunt in Nederland op een lan ge traditie, maar het is wel een traditie die aan erosie onderhe vig is, aldus Van Galen. „Dat overdrachtsmechanisme gaat stokken." Er zijn bijvoorbeeld steeds minder ouders of schoonouders die bij gelegen heid van het huwelijk van het nageslacht een Bijbel ten ge schenke geven als leidraad voor het leven 'in voor- en tegen spoed'. Handicap Los van alle ontkerkelijking en secularisatie heeft de Bijbel in de tegenwoordige tijd tegen dat het zo n dik boek is. Want uit al lerlei onderzoekingen blijkt dat 90 procent van überhaupt niet m< De Bijbel is nog steeds een bestseller. dik boek - van welke aard dan ook - begint. „Alleen al in haar uiterlijke verschijningsvorm is in onze tijd de Bijbel een handi cap geworden", aldus Van Ga len. Afgezien van het loutere feit dat de Bijbel een 'pil' is. komen daarbij de 'gebeeldhouwde' taal, het spreken van Jezus in parabelen in het Nieuwe Testa ment, de 'schroeiende' bewoor dingen waarin de profeten van het Oude Testament zich uiten, etcetera. Het staat allemaal haaks op de vlot toegankelijke journalistieke teksten, de recla meboodschappen ,en andere 'hapklare' informatieve bood schappen van deze tijd. Het NBG is inmiddels druk doende met een nieuwe Neder landse vertaling van de Bijbel. De laatste dateert van 1951. Dat is althans de datum van uitgave, maar een groot deel van die vertaling stamt uit de vooroor logse jaren. In het jaar 2001 wil het NBG een nieuwe vertaling op de markt brengen waarvoor nu al een team van vertalers be zig is. Het gaat daarbij niet om een zo 'populair' mogelijke ver taling van de Bijbel (daarvoor dient nog steeds de Groot Nieuws Bijbel van het NBG), maar om een zo nauwkeurige mogelijke 'omzetting' van het Hebreeuws (het Oude Testa ment) en het Grieks (het Nieu we Testament). Wie het wereldwijd beziet, hoort duizelingwekkende cij fers. Elk jaar worden in de we reld 18 miljoen Bijbels verkocht, 13 miljoen testamenten, 50 mil joen Bijbel-gedeelten en 500 miljoen Bijbel-vouwbladen. Gaatjesvuller De Bijbel mag het nu - niet als 'bestseller', maar als werkelijk gelezen boek - moeilijk hebben, toch zijn er, aldus Wim van Ga len. hoopvolle tekenen. „Er is in onze tijd een hernieuwde be langstelling voor zingeving, voor zijnsvragen. Er is in onze sa menleving discussie over begin en einde van het leven." Als het erop aankomt, grijpen de mensen naar de Bijbel. Van Galen vertelt dat aan de Neder landse soldaten die naar Bosnië gingen, is gevraagd of ze een Bijbel mee wilden. Circa 85 pro cent antwoordde daar bevesti gend op. Zou het dan toch waar zijn dat nood leert bidden? „De Bijbel is niet een soort EHBO- kist in rotsituaties. Om met Bonhoeffer te spreken: God is geen gaatjesvuller. Maar ja..., je ziet het in Nederland en in heel West-Europa: daar waar het le ven gezond en sterk is, is het moeilijk de vragen naar het be staan aan de orde te stellen." Sathya Sai Baba en Kaliyuga De IKON zond op 6 mei de documentaire 'Sathya Sai Baba; als in een spiegel uit'. Daarin werd voor al aandacht besteed aan de bijzondere rol die Sai Baba in de Indiase samenleving speelt. Centraal stonden de vragen: hoe is het mogelijk dat zoveel mensen zich zo door één persoon laten inspireren dat ze hun leven radicaal omgooien en in dienst stellen van hun medemens, en, wat is de oor sprong van die inspiratie? Medewerkers van Sai Baba vertelden wat hij voor hen betekent en er werd een beeld gegeven* van de onderwijs- en hulpprogramma's die door de man uit India en zijn volgelingen zijn opgezet. Hel boek van Bernardien Sluizer 'Sathya Sai Ba ba en Kaliyuga' sluit naadloos aan bij dit televisie programma en de onderwerpen die daarin aan bod kwamen. In het eerste deel wordt veel aan dacht besteed aan de achtergronden van het fe nomeen Sai Baba. die van zichzelf zegt: „Ik ben de ware goddelijke moeder en vader. Ik ben de beli chaming van de liefde." Maar ook: „Aanbidt mij niet. Ik ben goeroe noch God." Voor meer dan zeventig miljoen mensen in In dia en tal van andere landen wordt Sai Baba be schouwt als een 'avatar', een God zonder vorm en eigenschappen, die een menselijk lichaam heeft aangenomen en ervoor koos naar de aarde af te dalen. Voor anderen is hij niet meer dan een vinger vlugge goochelaar, die de mensen met zijn wonderen verblindt en om de tuin leidt. Sluizer laat in het tweede deel van het boek zes wes terlingen aan het woord die zich hebben verdiept in de relatie tussen oosterse en westere cultuur en religie, en in het fenomeen Sai Baba. Onder hen bevinden zich de bekende Amerikaanse psychiater Samuel Sandweiss, de theoloog en filosoof Otto Duintjer en Dom Tholens, een Bendictijner monnik eh stichter van de abdij De Slan genburg in Doetinchem. Sathya Sai Baba en Kaliyuga Bernadien Sluizer. - Deventer Ankh Hennes, 1993. - 158 p. ISBN 90-202-1037-8. Prijs 34,50 gulden. Het Woord Gods vieren De monnik Ambroos Verheul van de abdij Affligem BOEKBESPREKING HET VERHAAL VAN geeft in 'Het Woord Gods vieren' een aantal liturgisch pastorale beschouwingen. Hij gaat onder meer in op de structuur van de eucharistieviering en grijpt terug naar de bronnen van de synagogale eredienst. Maar Verheul geeft ook waardevolle suggesties om het Woord Gods fcv/jiuw Ixu,tuviv,1 °P ^B^d'j^se ^marueren^te vieren, ^jvoorbeeldj^de daar een vleugje onverwachte humor, ."v AReeves begint haar geschreven verhaal met de pro- hele wereldvrede en een broederlijk samengaan van alle mensen en volkeren? Die vraag staat cen traal in 'De verloren erfenis' van jacob Slavenburg. Bij het zoeken naar een antwoord volgt de auteur nauwgezet het pad door de geschiedenis, waarbij hij het uiterst boeiend noemt dat het vroege chris tendom er zo heel anders uitzag dan de kerk van nu. „Dogma's en leergezag, groeiend onbegrip over de relatie tussen de mens Jezus en de geest van Christus, vermaterialisering van de spirituali teit, macht en institutionalisering; dit alles vormde zich in een proces van eeuwen. En dan zien we dat in bepaalde opvattingen - zoals die over oorlog en vrede, of bijvoorbeeld over de vrouw en de seksua liteit, of over het Goddelijk^ principe en over de wederkomst van Christus - vaak weinig meer is te rug te vinden van de dynamische leringen van Je- Slavenburg besteedt onder meer ruime aandacht aan de kerkvaders, mystici en hervormers; aan de opkomst van het pausdom, de verscheurende con cilies en theologische haarkloverij. De verloren erfenis inzicht in de ontwikkeling van het christendom J. Slavenburg. - Deventer Ankh-Hermes, 1993. - 334 p. ISBN 9O-202-5597-5. Prijs49,50 gulden. Het verhaal van Jezus Voor kinderen van 1 tot 4 jaar vertelt Eira Reeves in, een kleurig door haarzelf geïllustreerd boekje 'Het verhaal van Jezus'. De Engelse streefde ernaar om Jezus en de mensen om hem heen zo te schetsen dat niet hun uiterlijk, maar hun persoonlijkheid op de voorgrond treedt. Haar aquarellen geven het boekje een bijzonder karakter: ze zijn licht en luchtig, met hier en i Woorddienst, geleid door een diaken of een gebedsleider. „Een toekomst waarin niet-priesters een zondagse Woorddienst zullen leiden, staat duidelijk voor de deur", zo verwijst hij naar het toenemend te kort aan priesters. Het Woord Gods vieren liturgisch pastorale beschouwen Am- broos Verheul. -Averbode Altiora; Den Bosch KBS, 1993. - 144 p. ISBN 90-6173-566-1. Prijs31,00 gulden. De verloren erfenis Hoe is het mogelijk dat 2000 jaar christendom, ondanks alle pretenties, nog steeds niet heeft geleid tot een alge- feten die de komst aankondigen van een bijzonder kind en vervolgt met hoofdstukken waarin op chronologi sche volgorde het leven van Jezus wordt beschreven ('Toen Jezus geboren werd', 'Toen Jezus groot werd', 'Wat Jezus allemaal deed', 'Jezus ging naar Jeruzalem', 'Jezus werd doodgemaakt' en 'Jezus leeft!'). Het verhaal van Jezus Eira Reeves. - Hoornaar Gideon, 1993. 64 p. ISBN 90-6067-595-9. Prijs14,50 gulden. DICK VAN DER PLAS kV/ HEINZ JODOCUS, MAS IfC J£ ONZS S£CR£TAR£SSF MCO&S7EUFN V JUFFROUW MASFLLAK/ COLOFON UITGEVERSMAATSCHAPPIJ Leidsch Dagblad, uitgave van Dagbladuitgever!) Damiate bv DIRECTIE J. de Vries, G.P Arnold (ad/. HOOFDREDACTIE Jan-Geert Maioor, I Nypels, Henk van der Post (adi) HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, 2321 BM Leiden, telefoon 071 366356 REGIOKANTOREN Kanaalstraat 26a Lisse a vri|. van 08.00-1700 ui 5/euM/e0_Telefoon1 Tel. 071 128030 bijv per kwartaal permaand KUCHTEN BEZORGING: HET WEER ROB GROENLAND De dag van gisteren werd geken merkt door een zeer interessant en leerzaam koufront dat tergend langzaam op de Nederlandse kust afstevende. Gedurende de hele ochtend en de middag was er op de buienradar een scherp begrensde lijn van echo's te zien die zich tus sen Engeland en Nederland in be vond. Het hele systeem vertraagde aanzienlijk omdat zich boven het zuiden van Engeland een 'ripper in het front vormde. Dit is een bena ming voor een golfvormige storing op het frontvlak, in feite een ver dikking van het regengebied, die de oostwaartse snelheid van het front gisteren tijdelijk deed afne men. Terwijl in Limburg het kwik nog richting 25 graden ging, zakte dit plaatselijk in Engeland tot on der de 10 graden. Dit laatste werd veroorzaakt door de intensieve re- genval gecombineerd met de aan zienlijk koudere lucht die vanuit het westen in diecontreien binnen stroomde. Een ander leuk verschijnsel trad 's middags op toen zich gedurende enkele uren een zwak buienbandje boven de kust ophield. Dit fungeer de als een soort voorloper op het koufront. Dit kleine buienlijntje kon zichzelf in stand houden door het proces van wrijvingsconvergen tie. Dit is een vakterm die de in vloed van het aardoppervlak op de luchtstromingen beschrijft. Door wrijving blijft de wind op land iets gekrompen ten opzichte van de wind boven zee, en zo ontstaat er een situatie dat er juist boven de kuststrook lucht van twee kanten samenkomt en vervolgens naar bo ven toe moet uitwijken Dit laatste proces ging gistermiddag gepaard met de vorming van een wolken band. Vandaag trekt het koufront verder het continent in, waarbij ons ge bied aan de achterzijde van dit sys teem zit. Met enige mazzel blijft het overdag op een enkele bui na droog en zijn er flinke zonnige pe rioden. Wel staat er een stevig windveld uit het westen 5-7 Bft en het wordt met warmer dan 16-17 graden. De komende avond en nacht kan een buiengebied uit En geland nog net onze streek bestrij ken. Morgen overdag opnieuw een afwisseling van opklaringen en bui- enluchten bij een stevige westen wind. De kaarten voor volgende week schetsen een lichte weersver betering. Het Azorenhoog werpt een uitloper op naar het Franse vasteland maar lijkt geen plannen te hebben door te stoten naar het midden van Europa. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig toten met Engeland, Schotland, e buien. Koel n maximumtemperaturen van 12 graden in het wes ten van Schotland tot 19 bi| Londen. België en Luxemburg: Aan zee perioden met zon en meestentijds droog. Naar het oosten toe meer bewolking en enkele re gen- of onweersbuien. Maximumtemperatuur on geveer 18 graden. Noord- en Midden-Frank- Zaterdag in het oosten half tot zwaar bewplkt en vooral in de Jura en de Vo gezen enkele regen- en onweersbuien. In het wes ten zonnige perioden, af gewisseld door stapelwol ken en op de meeste plaatsen droog. Zondag overal wisselend bewolkt en plaatselijk een bui. mogelijk met on weer Middagtemperatuur aan de Ka- naalkust rond 16 graden, elders tussen 18 en 21 graden Portugal en Madeira: Portugal: Aan de westkust ten noorden van Lissabon van tijd tot tijd wolkenvel den, maar vrijwel overal droog In de rest van Portugal tamelijk zonnig Zaterdag maximumtemperatuur van 18 graden bij Porto tot 26 in het zuiden. Zondag war mer. Madeira: Perioden met zon, ook enkele wolkenvelden en droog. Middag- temperatuu r ongeveer 24 graden. Spanje en de Canarische Eilanden: Spanje: Tamelijk zonnig, maar vooralia- terdag in het noorden wolkenvelden en kans op een regen- of onweersbui Maxi mumtemperatuur aan de Golf van Bis kaje tussen 17 en 20 graden, aan de Costa Brava tussen 25 en 28 graden, landinwaarts en aan de Costa's ten zui den van Bemdorm meest tussen 30 en 35 graden Canarische Eilanden Zon- Zuid-Frankrijk: Zaterdag tamelijk veel bewolking en en kele. plaatselijk zware regen- en on weersbuien Zondag af en toe zon en en kele buien. In de Franse Alpen kan er dan opnieuw veel neerslag vallen. Aan de Cóte d'Azur op beide dagen perioden met zon en vrijwel overal droog. Zondag steekt in het Rhónedal een stevige Mistral op. De middagtemperatuur daalt naar ongeveer 20 graden op zondag, maar aan de Franse zuidkust liggen de maxima dan nog rond 27 graden Mallorca en Ibiza: Zonnige perioden en droog. Maximum temperatuur zaterdag ongeveer 34 gra den, zondag wat minder warm Italië, Corsica en Sardinië: In de Dolomieten en de Italiaanse Alpen half tot zwaar bewolkt en enkele, soms zware regen- en onweersbuien In de rest van Italië zaterdag zonnig, zondag enkele wolkenvelden, maar vrijwel overal droog. Maximumtemperatuur in de bergen in het noorden dalend tot rond 20 graden op zondag In het mid den en zuiden lopen de maxima zondag op tot ongeveer 35 graden Corsica en Sardinië: Perioden met zon en droog: Zaterdag maxima van 32 graden op Cor sica tot 39 op Sardinië, zondag minder Griekenland en Kreta: Griekenland: Droog en overwegend zon nig. Op de eilanden in de Egeische Zee tamelijk veel wind. Maxima tussen 28 en 33 graden, zondag landinwaarts tot 37 graden. Turkije en Cyprus: Zonnig, maar in het Turkse binnenland ook enkele stapelwolken, Droog. Aan de Turkse westkust tamelijk veel wind. i met maxima tot 28 graden, later op de dag enkele regen- of onweersbuien Verder wisselend bewolkt en een enkele bui, mogelijk met onweer Maximumtemperatuur van 18 graden in het noordwesten tot 23 m het zuiden en <--2f- 35 V esa bewolkt -w- warmtefront regen r.$?\ sneeuw hagel L lagedruk H hogedruk 19 lemperatuu '100°"h«to^. Neerslagkans Minimumtemp. Middagtemp. Z0N0AG 11 JUL11993 Zon- en maanstanden Zon op 05.31 Zonont Maan op 00.04 Maano Waterstanden Katwijk Hoog water 08.48 21.08 Laag water 04.37 16.35 MAANDAG 12 JULI 1993 Zon- en maanstanden Zon op 05.32 Zon onder 21.54 Maan op 00 23 Maan onder 15.04 Waterstanden Katwijk Hoog water 09.44 22.08 Laag water 05.12 17.37 Weerrapporten 9 jul 20 uur: Den Helder regen Maastricht onbew Brussel Cyprus wzw 6 26 12 Buenos Aires z Casablanca z Johannesburg c

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 10