Izetbegovic sluit opdeling niet uit ONTROEREND Buitenland Wladiwostok roept zich uit tot republiek LEES JE WEEKEND,-WEET JE ALLES Estland wijzigt wet op staatsburgerschap Zware gevechten rond Abchazische hoofdstad G-7 storten zich op de werkgelegenheid 'Cultuurbazen' Italië corrupt Zwembad verdwijnt in Seine 'Belgische VN-soldaten schenden rechten mens' VRIJDAG 9 JUL11993 Doden bij opstand Russisch werkkamp moskou Bij het neerslaan van een opstand in een Russisch werkkamp door legertroepen zijn vijf gedetineerden gedood. Dat meldde de TV-zender van het Gemenebest voor Onafhankelijke Staten gisteren. De opstandige gevangenen eisten betere leefomstandigheden. Amerikaan wint 211 miljoen gulden des moines De hele prijzenpot van het Amerikaanse lottospel Powerball, 110 miljoen dollar (ruim 211 miljoen gulden), wordt deze week uitgekeerd aan een nog onbekende Amerikaan, die als enige in het hele land de winnende cijfercombinatie invulde. Het is voor het eerst in de Amerikaanse lottogeschiedenis dat zo'n groot bedrag wordt uitgekeerd. Bus stort in ravijn Peru: 18 doden lima» In Peru zijn gisteren achttien mensen omgekomen en 25 gewond geraakt toen de bus waarin zij zaten door een manke ment aan de stuurinrichting van een bergweg stortte. Het onge luk gebeurde in de buurt van de mijnstad Morococha in het cen trale Andesgebergte. Koning Hussein weer uit ziekenhuis amman De Jordaanse koning Hussein heeft gisteren het zieken huis verlaten nadat hij een dag eerder was opgenomen voor controle en observatie na onregelmatigheden met de hartslag. De 57-jarige Hussein glimlachte en zwaaide naar een groep be langstellenden voor de ingang van het Medisch Centrum Hus sein. De koning zag er redelijk fit uit. Duitsers vinden oudste bij ter wereld- mainz In het Duitse Eifelgebergte is de oudste bij ter wereld ge vonden. Dat heeft het natuurhistorisch museum van Mainz gis teren bekendgemaakt. Het negen millimeter kleine insekt is on geveer vijftig miljoen jaar oud en is ontdekt in een laag oliehou dende leisteen. Onderzoek heeft aangetoond dat de oude bij niet verschilt van de huidige soort. WHO luidt noodklok over situatie in Bosnische hoofdstad De Bosnische moslimpresident Izetbegovic uil een opde ling van zijn land in een confederatie van drie etnische staten (Servisch, Kroatisch en moslim) niet langer uitslui ten. In een interview voor de Bosnische radio verklaarde hij gisteren dat zijn volk zich min of meer gedwongen ziet opdeling te accepteren. BUDAPEST/SARAJEVO GPD-Rtr-ANP ,,Als dit (de opdeling red.) het alternatief is voor een eindeloos voortdurende burgeroorlog moeten de moslims in Bosnië maar instemmen met een ver andering van het land in een confederatie", aldus de presi dent. Hij voegde eraan toe dat het niet aan hem is om een be slissing te nemen. Dat moet col lectief gebeuren. De uitspraken worden even wel gezien als een geweldige omslag. Tot nu toe heeft hij zich samen met vice-president Ga- nic en de Bosnische legerleiding verzet tegen opdeling. Zeven andere leden van het Bosnische presidium, onder wie de mos lim Abdic, hebben al eerder te kennen gegeven eventueel tot opdeling bereid te zijn. In Belgrado wordt intussen gespeculeerd over een mogelij ke vrijlating van oppositieleider Vuk Draskovic. Zijn behande lende artsen hebben gisteren de rechtbank laten weten dat Draskovics toestand na een week hongerstaken zo slecht is dat hij elk moment kan sterven. Volgens de artsen houdt hun verantwoordelijkheid op en is het aan de rechtbank over het lot van Draskovic te beslissen. De Wereldgezondheidsorga nisatie WHO heeft gisteren ge zegd dat de gezondheidszorg in Bosnië, en met name in de hoofdstad Sarajevo, op het punt van instorten staat. In een ver slag aan VN-secretaris-generaal Boutros Ghali schrijft WHO-di- recteur Nakajima dat „spoed maatregelen" nodig zijn om de aanvoer van voorraden en brandstof voor Sarajevo en an dere Bosnische steden veilig te stellen. In de Bosnische hoofdstad worden de ruim 350.000 bewo ners, die nog maar 2,5 liter wa ter per persoon per dag tot hun beschikking hebben, steeds va ker gedwongen vuil water te drinken. De WHO vreest dat elk moment epidemieën van bij voorbeeld tyfus of cholera kun nen uitbreken. Volgens de orga nisatie dreigt een catastrofe zoals Europa niet meer heeft gekend sinds de Tweede We reldoorlog. De Servische oppositieleider Draskovic in een ziekenhuis in Belgrado. Het gebied rond de haven Wla- divostok in het uiterste oosten van Rusland, waar de Russische vloot in de Stille Oceaan is ge stationeerd, heeft zich gisteren uitgeroepen tot republiek bin nen de Russische Federatie. Dit heeft het persbureau Interfax gemeld. Het parlement van de regio het Verre Oosten nam een ver klaring aan waarin de status wordt verhoogd tot die van een republiek. Dit is de hoogste vorm van soevereiniteit binnen het bestuur van de Russische Federatie. Om zijn stap te be krachtigen, wil het parlement een referendum organiseren. Met het uitroepen van de re publiek wil het parlement zich ruimere bevoegdheden aanme ten om grotere economische zelfstandigheid voor het gebied te krijgen. Meer grote regio's in Rusland protesteren dezer da- gen tegen wat zi) noemen het negeren van hun economische rechten door Moskou. Vorige week riep de stad Sverdlovsk in de Oeral, een economisch kern gebied, zich uit tot republiek. EEN NIEUWE VRIENDIN EN EEN LL TOCH NIET? VROLIJKE NACHT HET WONDER COMA-MOEDER KOMT BIJ - NA DE GEBOORTE VAN HAAR BABY HOLLYWOOD-BORSTEN: i .iT M JE ZIET METEEN JLdatze niet i^JWWecht zijn... S IS ER MAAR ÉÉN MODEL? MH Euro Disney boekt 165 miljoen verlies parus» Euro Disney verwacht in het derde kwartaal een verlies van 165 miljoen gulden. Hiermee komt het totale verlies voor dit jaar op 525 miljoen. Vorig jaar verloor het Parijse amuse mentspark, tussen de opening in april en het einde van het fis cale jaar op 30 september, al 62 miljoen gulden. Regering Congo stelt avondklok in Brazzaville» De regering van Congo heeft gisteren de avondklok ingesteld nadat een kind en een soldaat waren doodgeschoten. In Congo heerst een politieke crisis die is uitgemond in chaos en dagelijkse schietpartijen. Privé-milities en mensen in militair tenue maken de hoofdstad Brazzaxnlle al lange tijd onveilig. De onrust begon toen de afgezette legerleiding een oproep deed on rust te stoken om de democratisch gekozen president Pascal Lis- souba te wippen. EG-noodhulp aan Palestijnen in Gaza Brussel De Europese Commissie heeft gisteren gezegd voor 1,25 miljoen ecu (2,75 miljoen gulden) voedselhulp te zullen ge ven aan de Palestijnen in de door Israël bezette Gazastrook. Vol gens de commissie is de hulp hard nodig omdat de voedselvoor ziening in Gaza precair is geworden sinds Israël het gebied op 31 maart afgrendelde. Het parlement van de Baltische republiek Estland heeft gisteren de omstreden vreemdelingen wet gewijzigd, na kritiek van Moskou over discriminatie te gen de Russische minderheid. Volgens de Estse radio komt het parlement daarmee tegemoet aan de bezwaren van de Confe rentie voor Veiligheid en Sa menwerk)' in Europa (CVSE) en de Raa._ van Europa. Volgens afgevaardigden blijft de essentie van de wet echter gehandhaafd. De wet bepaalt dat de onge veer 600.000 Russischtaligen (ruim eenderde van de Estland- se bevolking) binnen twee jaar een verblijfsvergunning of een Estlands paspoort moeten aan vragen. Zij worden zo in feite als buitenlanders behandeld. De belangrijkste wijziging is dat ge pensioneerde militairen van het ex-Sovjetleger en hun gezinnen nu wel recht hebben op een verblijfsvergunning. Het verbod blijft echter gehandhaafd voor leden van 'buitenlandse (Russi sche) strijdkrachten', en lieden die 'activiteiten tegen de Estse staat en zijn veiligheid' hebben gevoerd. Tevens is het voortaan mogelijk beroep aan te tekenen als de overheid een aanvraag af wijst. De strijd tussen Georgië en Ab chazische separatisten is giste ren in alle hevigheid voortgezet. De Abchaziërs namen de hoofdstad Soechoemi onder vuur met zware artillerie. Geor gië heeft de opstandelingen er van beschuldigd een helikopter met vluchtelingen te hebben neergehaald. Daarbij kwamen twintig vluchtelingen en de drie bemanningsleden om. Abchazische troepen hebben Soechoemi onophoudelijk be stookt met mortieren en grana ten en veroverden de water krachtcentrale. De Georgiërs sloegen terug met bombarde menten op de Abchazische plaats Novi Afon. Ook slaagden zij erin een Abchazische landing vanuit zee tegen te houden. De Georgische president Sje- vardnadze is tijdens zijn verblijf in Abchazië voor de tweede keer in een week aan de dood ont snapt. De verblijfplaats van de Georgische leider in de hoofd stad Soechoemi kreeg gister avond enkele voltreffers Sje- veradnadze die ongedeerd bleef, weigert Soechoemi te ver laten. Japan belooft zijn handelsover schotten te verkleinen, de EG gaat werken aan lagere renteta rieven, de VS zullen hun tekor ten verkleinen en dit najaar wordt in de VS op hoog niveau een conferentie gehouden over het scheppen van werkgelegen heid, een 'banentop'. Verder wordt na een voorstel van de Amerikaanse president Clinton een fonds van 5,5 miljard gul den gevormd om de privatise ring van Russische staatsbedrij ven te steunen. Dit zijn enkele punten uit de slotverklaring die de leiders van de zeven grootste industrielan den (G-7) vandaag na afloop van hun topconferentie in Tokyo hebben uitgegeven. De G-7 uitten hun bezorgdheid over de trage grqei van de eco- nomie. In Noord-Amerika gaat het herstel uiterst traag en Eu ropa zit in een recessie. De Ja panse economie heeft het erg ste achter de rug. De zeven grootste industrielanden tellen 23 miljoen werklozen. De we reldleiders hebben afgesproken zich samen te buigen over een beleid om dat aantal te verklei- De positieve berichten uit Tokyo hadden groot gevolg op de beurzen. Op de Amsterdam se effectenbeurs belandden twaalf van de veertig hoofd fondsen op het hoogste punt van dit jaar. De CBS-koersindex vestigde een absoluut record van 321,7. Ook in Frankfurt en New York stegen de koersen spectaculair. Vanochtend zette de optimistische stemming op de beurzen zich voort. rome eelco van der linden correspondent Cultuur, opera en spektakel zijn onlosmakelijk verbonden met Italië. Hetzelfde geldt voor corruptie en maffia. De Itali aanse onderzoeksrechters hebben het voor de hand lig gende verband gelegd en zijn gisteren overgegaan tot actie. De directeur-generaal van het ministerie van cultuur, de or ganisator van 's lands grootste muzikale festijn, het festival van San Remo, en de directeur van de opera van Bari werden, om zeer uiteenlopende rede nen, in de boeien geslagen. In Rome werd in alle vroegte Francesco Sisinni, sedert de cennia de machtigste man van het ministerie van cultuur, van zijn bed gelicht. Hij wordt be schuldigd van oplichting van de staat en misbruik van zijn ambt. Sisinni, het brein achter alle grote restauratiewerken in Italië, zou 28 miljoen gulden subsidie van de EG hebben misbruikt voor de wederop bouw van een uit cultuur historisch oogpunt niet zo'n belangrijk kasteel in de Zui- ditaliaanse regio Calabrië. Samen met Sissini werden de zoon van .de machtige christendemocratische parle mentariër Misasi (al beschul digd van corruptie, banden met de maffia en moord op een partijgenoot) en het hoofd van culturele zaken van de re gio Calabrië gearresteerd. De arrestatie van Sisinni, die eer der betrokken was bij enkele schandalen maar ook grote verdiensten heeft voor wat be treft de bescherming van Ita- lië's immense culturele erf goed, heeft in Italië zeer grote indruk gemaakt. Hetzelfde geldt voor de ar restatie van Adriano Aragozzi- ni, jarenlang padre-padrone' van het Festival van San Re mo. Hoewel het geliefde natio nale songfestival elk jaar een feest is van corruptie en nepo tisme, is Aragozzini gearres teerd in verband met onrecht matigheden die de editie van 1990 betreffen. Het meest bizarre schandaal komt echter uit het Zuldita- liaanse Bari. De politie arres teerde hier Ferdinando Pinto, tien jaar lang zakelijk directeur van de Opera Petruzzelli. Hoe wel Pinto de eer toekomt van het barokke theater een van Europa's meest prestigieuze opera's te hebben gemaakt, wordt hij ervan beschuldigd, twee jaar geleden, opdracht te hebben gegeven tot de brand die het gebouw vrijwel volledig in as legde. De nationale anti-maffia- procureur Siclari zei gisteren dat de daad past in een ma- fioos scenario. De werken in het kader van de wederop bouw, die een waarde verte genwoordigen van enkele honderden mijjoenen, zouden worden verdeeld onder aanne mers die in verbinding staan met de maffia. De politie is op het spoor van Pinto gebracht door de bekentenissen van Salvatore Annacondia, een van de leiders van de maffia in de regio Puglia. Het is niet bekend of Pinto, die een van de jonge sterren was aan het hof van ex-minis ter van buitenlandse zaken Gianni De Michelis, door de maffia tot zijn daad is ge dwongen. Behalve Pinto wer den ook het voormalige hoofd van de bewaking van het thea ter en vijf mafiosi gearresteerd. De brand die woensdag een deel van het theater Biondo in Palermo verwoestte, zou ook aangestoken zijn en misschien wel door een van de leden van het bestuur. Dat is de mening van de politie in Palermo. Het is de vijfde keer in drie jaar dat het theater met 12.000 abonnementhouders een van de belangrijkste Van Italië wordt getroffen door brand. VN willen raketbases in Irak verzegelen baghdad rtr-afp De Verenigde Naties gaan een nieuwe ontwapeningsmissie naar Irak sturen die twee raket bases moet verzegelen. Dat heeft de leider van de speciale commissie voor ontwapening van Irak, Rolf Ekeus, gisteren in New York meegedeeld. De maatregel geldt zolang Baghdad niet instemt met het plaatsen van camera's waarmee proeven met raketten voor de korte afstand door de VN wor den gecontroleerd. Irak heeft toestemming om motoren voor korte-afstandrakettcn te testen, maar Ekeus vreest dat de bases ook zullen worden gebruikt voor het testen van langc-af- standraketten. De Nederlandse inspecteur majoor Arie Wijnmaalen, die zes maanden in Irak verbleef om toe te zien op de vernieti ging van de Iraakse chemische wapens, zei gisteren in Baghdad dat de destructie is voltooid. Vorige maand bracht Irak in stallaties voor chemische wa pens over naar Muthuna, 130 kilometer ten noorden van de hoofdstad. Daar staat een spe ciale installatie voor de vernieti ging van chemische wapens. parus Het al honderden jaren in de Seine drij vende Parijse zwembad Deligny is gisteren ten onder gegaan. Door nog onbekende oorzaak begaven de funderingen het. Het zwembad was aangelegd op twaalf bootjes, waarvan het laatste het gisterochtend begaf. Daardoor ver dwenen ook de andere elf in de diepte. Het zwembad ligt nu op de bodem van de rivier. Het is dermate beschadigd dat berging vol gens deskundigen niet meer mogelijk is. Bij de ondergang van het historische zwem bad raakte niemand gewond. Afgelopen woensdag, toen de Parijzenaren nog van zo merse temperaturen konden genieten, zochten zo'n 1.300 badgasten verkoeling in het zwem- water.FOTO AFP zonder Grenzen, is onlangs in Somalia geweest. Hij zegt dat een Belgische soldaat tegenover hem had bevestigd dat twee honderd Somaliërs zijn gedood. „De slachtoffers waren geen burgers, maar mensen die be trokken waren bij de oorlog tus sen de clans", zo meent hij. Hij moet echter beamen dat som mige Belgische commando's zich schandelijk gedragen. Volgens het Belgische minis terie van defensie heeft De Waal uit gevoelens van frustratie de Belgische commando's zwart gemaakt. De voormalige Belg werkte tot voor enkele maanden bij de internationale mensen rechtenorganisatie Africa Watch. Hij werd daar ontslagen omdat hij tegen de VN-vredcs- operatie in Somalia is. De Waal heeft vervolgens een eigen orga nisatie, Africa Right, opgericht, te zamen met Rakiya Omaar. de eveneens ontslagen Somalische directeur van Africa Watch. Het VN-t entram \u.,r de Mensenrechten in het Zwitserse Genève. waar de klachten over schendingen van de mensen rechten uit de hele wereld bin nenkomen, kon de beschuldi gingen van Africa Right bevesti gen noch ontkennen. Volgens de mensenrechtenor ganisatie Africa Right maken de 750 Belgische commando's die in Somalia deelnemen aan de VN-vredesoperatie, zich schul dig aan grove schendingen van de mensenrechten. Een lid van de organisatie, de tot Brit gena turaliseerde Belg Alex de Waal, rapporteerde woensdag na een bezoek aan de Somalische ha venstad Kismayo dat de Belgi sche commando's „zeker drie honderd Somaliërs hebben ver moord". De woordvoerder van de Bel gische minister Delcroix heeft gisteren de beschuldiging van De Waal van de hand gewezen. Flij wijst erop dat een juridisch team de Belgische commando's in het oog houdt en ze meteen op de vingers tikt wanneer ze zich schuldig maken aan schen ding van de mensenrechten. Een van de dingen waar de Somaliërs zich aan zouden sto ren is het feit dat vrouwen door jonge mannen worden gefouil leerd omdat er geen vrouwelijke militairen zijn in de Belgische eenheid. Mensen die erover ka gen zouden worden afgetuigd. Peter Kasar, coördinator van de Belgische afdeling van Artsen

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 5