Deeltijdwerk in CAO vastgelegd Binnenland Premies chronisch zieken hoeven niet hoog te zijn Ex-gebruikers Halcion eisen 2,5 miljoen gulden D66'ers willen liefst 'paarse coalitie' met PvdA en VVD Laatste Molukkers uit wisselwoning gezet Op naar de Vlootdagen VRIJDAG 9 JULI 1993 Postbankhypotheken is gedaald en is nu vanaf: Rente 2 jaar vast: 7,2» 7,5») ite 5 jaar vast: 7,2% 7,5%) Rente 7 jaar vast: 7,3% 7,7%) ite 12 jaar vast: 7,6%. (8.0%) De rentes gelden voor hypotheken met gemeente garantie en maandbetaling (tussen haakjes staan de ef fectieve rentes vermeld). Voor spaarhypotheken geldt een 0,2% hogere rente. Wilt u meer weten over de Postbankhypotheken? Bel gratis 06-0400 voor de folders over hypotheken of haal deze op het postkantoor. ACHTERGROND SJAAK SMAKMAN HAARLEM Voorzitterldenburg van het Verbond van Verzekeraars zorgde voor de ontnuchtering: de gemiddelde premie voor chronisch zieken zal ongeveer vier keer het gemiddelde van gezonde werknemers zijn, schatte hij. Dat is zo'n vierduizend gulden per jaar. Dat was wel even meer dan de factor 2,5 die CDA'er Van der Meulen en zijn PvdA-collega Van de Zandsehulp eerder hadden gehoord. Hoewel ze dat al rijkelijk hoog vonden, besloten ze toch akkoord te gaan met de WAO- voorstellen van het kabinet, omdat ze voor een deel hun zin hadden gekregen en omdat staatssecretaris Wallage had gedreigd met een kabinetscrisis. Dit kan niet, ga maar opnieuw om de tafel zitten met de verzekeraars, hielden ze Wallage woensdag bozig voor. Wallage weigerde dat. Laten we eerst maar eens afwachten tot de definitieve premies zijn vastgesteld, zei hij. Gisteren namen de verzekeraars al gas terug: dat van die vier keer is een misverstand, zeiden ze, de premies zullen uitkomen op een 'maatschappelijk verantwoord' Hoe verantwoord de premies worden, hebben de verzekeraars geheel in eigen hand. Het systeem zit namelijk als volgt in elkaar: iedereen die zich heeft verzekerd voor het WAO-gat, moet straks een premie opslag betalen. Daarmee wordt de kas gevuld van een nog op te richten onderlinge waarborgmaatschappij. Bij die maatschappij kunnen de mensen terecht die normaal gesproken vanwege hun slechte gezondheid (eh dus grote kans op arbeidsongeschiktheid) een zeer hoge premie zouden moeten betalen. De vraag is nu waar de grens 'zeer hoog' wordt getrokken. Daarover is volgens het ministerie van sociale De senatoren voelden zich alsof ze een kat in de zak hadden gekocht. Een paar uur nadat ze het groene licht hadden gegeven voor de nieuwe WAO-regeling, leek hun opzet mislukt om voor de nog resterende chronisch zieken met een WAO-gat een betaalbare regeling te treffen. zaken niets afgesproken met de verzekeraars. Sociale Zaken zal bij wet alleen maar regelen dat iedereen die in Nederland WAO-verzekeringen aanbiedt, de premie opslag aan de klant in rekening moet brengen en afdragen aan de waarborgmaatschappij. De clou is dat die premie-opslag en die grens voor de waarborgmaatschappij communicerende vaten zijn: hoe hoger de grens voor toelating tot de waarborgmaatschappij, des te minder mensen komen erin en des te lager kan de premie-opslag dus zijn. En omgekeerd: hoe lager die grens, des te hoger de premie opslag. Een grens van 2,5 keer de normale premie is een mogelijkheid: nu garanderen de verzekeraars bij collectieve bedrijfscontracten dat de premie daar nooit hoger zal liggen dan het gemiddelde in de bedrijfstak. Die grens zou je kunnen doontrekken naar individuele verzekeringen. De verzekeraars zouden ook kunnen besluiten om het extra gezondheidsrisico helemaal niet in rekening te brengen, maar iemand wèl op grond van zijn slechte gezondheid onder te brengen in de waarborgmaatschappij. Daar is ook wat voor te zeggen: het is namelijk al het geval bij de ongeveer zeventig procent van de werknemers die hun WAO-gat hebben gedicht via collectieve contracten bij particuliere verzekeraars of een pensioenfonds. Daar betaalt iedereen dezelfde premie en speelt de gezondheidstoestand geen enkele rol. In feite is daar dus al een premie-opslag plus waarborgfonds ingevoerd. Geen onderscheid betekent weliswaar een hogere premie-opslag, maar dat maakt uit concurrentie- oogpunt niet uit: iedereen moet immers die premie betalen. Een hoge premie-opslag is voor de particuliere verzekeraars daarnaast aantrekkelijk omdat óók de 2,2 miljoen werknemers die via een pensioenfonds voor hun WAO-gat zijn verzekerd de opslag moeten betalen. Zij kunnen zo dus een deel van de kosten van de 'slechte risico's' verhalen op de cliënten van hun grote concurrenten. De pensioenfondsen zijn daar woedend over. want op die manier moeten hun gezonde cliënten een dubbele solidariteit opbrengen. Niet alleen betalen die extra voor de kwakkelende collega's in hun bedrijf of bedrijfstak (omdat bij deze collectieve verzekering niet naar individuele gezondheid is gekeken), maar nu moeten ze via de opslagpremie ook nog eens meebetalen aan de 'slechte risico's' van de particuliere verzekeraars. De pensioenfondsen willen daarom de toelatingsgrens tot het waarborgfonds zo hoog mogelijk stellen. I lelaas voor hen: zij mogen nergens over meepraten, zo heeft Wallage al eerder bepaald. Ze zullen gewoon moeten afwachten hoe 'maatschappelijk verantwoord' hun collega's zich zullen opstellen. Als voorschot op schadevergoeding Een voorschot van 2,5 miljoen gulden op een definitieve scha devergoeding. Dat bedrag eis ten 25 ex-gebruikers van het slaapmiddel Halcion gisteren van de Belgische geneesmidde lenfabrikant Upjohn. Halcion raakte eind jaren zeventig, be gin jaren tachtig in opspraak wegens ernstige bijwerkingen als zelfmoordneigingen, depres siviteit en waarnemingsstoor nissen. De 25 eisten ook een eindoordeel over de aansprake lijkheid van Upjohn. Halcion werd in november 1977 in Nederland geregi streerd. In 1979 kwam het in opspraak. Upjohn heeft altijd ontkend dat de bijwerkingen het gevolg zijn van het gebruik van het middel. De raadsman van de fabrikant, mr. J. Blocks, deed dat gisteren ook weer. Vol gens Blocles behoort Halcion tot de benzodiazepine-reeks. Bij werkingen van dit soort midde len worden volgens de advocaat gerekend als aanvaardbare bij werkingen van een slaapmiddel. De eisers zeggen dat deskun digen in een rapport hebben geconcludeerd dat de wt schuwingen voor bijwerkingen van 0,5 milligram Halcion on voldoende zijn geweest. In de bijsluiter is te vaak verzuimd te waarschuwen voor de gevolgen van het gebruik na negentig da gen. In Amerika werd de sterkte van Halcion-tabletten al jaren geleden teruggebracht naar 0,25 milligram. Al in 1987 heeft het Hof in Arnhem in beginsel geoordeeld dat Upjohn onrechtmatig heeft gehandeld door het middel in een tabletsterkte van 1 milli gram op de markt te brengen. Bij de andere sterkten had de fabrikant moeten waarschuwen voor ernstige bijwerkingen, zo oordeelde het Hof. De fabrikant ging in cassatie. In 1989 echter wees de Hoge Raad de zaak terug naar het Hof in Arnhem. Dat wijst arrest op 28 september. Levenslang voor smokkel Algerije i Een Nederlandse drugsmokkelaar die vorig jaar in Algerije is gepakt met 2.400 kilo hasj in zijn kampeerauto, is gisteren veroordeeld tot levenslang. De vrouw die samen met hem terechtstond, is vrijgesproken. De twee werden in novem ber vorig jaar aan de grens met Marokko aangehouden. De hasj was verstopt in een dubbele wand van hun kampeerauto. Voor drygsmokkel worden in Algerije forse straffen uitgedeeld, vari ërend van twintig jaar cel tot de doodstraf. Brandweer keurde bejaardenflat af menaldum De gisteren uitgebrande bejaardenflat in Menaldum waarbij drie doden vielen, stond bekend als brandonveilig. Al in 1983 keurde de regionale brandweer Noord-Friesland de flat af. De in 1970 gebouwde flat zou in het najaar betere brandweren de voorzieningen krijgen. Volgens de politie is de brand om streeks vijf uur 's morgens ontstaan in een kunststof afvalcontai ner die buiten stond. Zes maanden cel voor AIDS-dreiging arnhem Een 32-jarige zwerver is veroordeeld tot een celstraf i zes maanden voor bedreiging van een winkelier in Veenen- daal. Hij zou de bedrijfsleider hebben gedreigd met een vieze in jectienaald en hebben geroepen: ,,Als je me niet laat gaan, krijg je AIDS." De zwerver had ruzie met de bedrijfsleider overeen zak wegwerpluiers. Volgens ooggetuigen had de zwerver diverse open wonden en zweren op zijn benen. De verdachte was niet op de zitting. Hij had net een celstraf van twee jaar voor afper sing uitgezeten en was op vrije voeten gesteld. Zeeuwse mosselen weer betaalbaar »eke Zeeuwse mosselen zullen dit jaar voor een lagere prijs dan vorig jaar bij de viswinkels te krijgen zijn. Rezen de prijzen de afgelopen jaren de pan uit, op de mosselveiling in Yerseke bleven de prijzen voor een redelijk bevleesde mossel gisteren steken op 115 tot 250 gulden per ton (honderdkilo). Slechts vijf ladingen met grote vette super-mosselen van het Wad scoorden boven de driehonderd gulden per mosselton. Vorig jaar werden oor deze jongens nog bedragen van zeshonderd gulden be taald. Onder de kwekers heerst optimisme. De hoge prijzen van de laatste jaren waren wellicht leuk voor de kas, maar niet voor de consument. Die koos voor een met tong en paling opgesierde visdis of maakte de gang naar edelslager en poelier. Werkgevers en werknemers bereiken toch akkoord Vanaf komend jaar wordt het recht op deeltijdwerk vast gelegd in alle CAO's. Deeltijdwerkers krijgen in principe dezelfde arbeidsrechten als mensen die voltijd in dienst zijn, met uitzondering van het overwerk. Full-timers krij gen eerder het recht op overwerktoeslagen dan deeltij ders. Daarover zijn werkgeversverenigingen en vakcen trales het gisteravond laat eens geworden. Minister De Vries (sociale za ken) had de Stichting van de hi- beid, waarin werkgevers en werknemers zitting hebben, ge vraagd of de rechten van deel tijdwerkers moesten worden vastgelegd in de wet. Dat is niet meer nodig, nu werkgevers en werknemers op eigen houtje overeenstemming hebben be reikt. Werkgevers en werknemers zijn ook een regeling overeen gekomen om oudere werkne mers zo lang mogelijk aan de slag te houden. Zij sporen CAO- onderhandelaars aan om „af spraken te maken over leeftijds bewust personeelsbeleid". De vakbeweging heeft toegezegd de VUT ter discussie te willen stellen. In het al enige tijd durende overleg tussen vakbonden en werkgevers had met name de FNV zich hard gemaakt voor een wettelijke regeling voor deeltijdwerkers. Dat is dus niet gelukt. De vakbonden hadden ook geëist dat deeltijdwerkers dezelfde arbeidsrechten (ver goedingen voor overwerk, ver vroegde uittreding, buitenge woon verlof, werktijden) krijgen als fulltimers. Die eis hebben de werkgevers ten dele ingewilligd. Het KNOV, de organisatie voor het midden- en kleinbe drijf, lag lange tijd dwars omdat zij de rechten voor deeltijdwer kers te groot vond. Het KNOV vond het voldoende als 'aanbe velingen' werden gedaan. CAO- onderhandelaars zouden daar mee betere CAO's kunnen af sluiten. CAO's die 'op maat' zijn gemaakt voor afzonderlijke be drijven en bedrijfstakken. Het KNOV dacht daarbij vooral aan de detailhandel en de horeca, waar veel deeltijdwerkers zitten. Werkgeverscentrales NCW en VNO en de vakcentrales hebben het KNOV uiteindelijk toch we ten te overtuigen. Werknemers en werkgevers verwachten dat een groei van deeltijdwerk de komende jaren kan zorgen voor een forse uit breiding van werkgelegenheid. Driekwart van de Nederlanders wil korter werken. Als dat moge lijk wordt gemaakt het afge lopen nacht genomen besluit zet daartoe een belangrijke stap ontstaat meer ruimte voor nieuwkomers op de arbeids markt. Volgens berekeningen kan een groei van het aantal deeltijdwerkers 100.000 nieuwe banen tot gevolg hebben. Milieu op één, maar wel met de auto naar het werk Een volgend kabinet moet bestaan uit D66, PvdA en WD. Dat vindt 75,6 procent van de leden van D66. Coalities van D66 met CDA, PvdA of WD scoren maar 9,8 procent. Verder vindt 47,6 pro cent van de D66-aanhang dat als partijleider Van Mierlo stopt, Tweede Kamerlid Wolffensperger hem moet opvolgen. Goede tweede is Kohn- stamm met veertien procent Dat blijkt uit een onderzoek door de VNU-bla- dengroep en D66. Aan het onderzoek deden 3.500 van de 14.000 D66-partijleden mee. De resultaten staan in het partijblad De Democraat D66 groeit vooral de laatste jaren sterk. Bijna de helft van de leden is sinds 1990 bij de partij aan gesloten. Vooral oud-PvdA-stemmers lopen over. Van de Democraten stemde 40,2 procent vroeger ook op D66, 42,5 procent was lid van de PvdA, een kwart van de WD, zeventien procent van GroenLinks en zestien procent van het CDA D66-leden vinden milieu (48 procent) het be langrijkste politieke onderwerp. Werkgelegenheid scoort 38 procent, allochtonen twintig procent, wereldvrede negentien procent, en tegenstellin gen tussen arm en rijk tien procent. Ondanks het feit dat milieu nummer één staat, gaat meer dan de helft van de D66-aanhang iedere dag met de auto naar het werk. Dertig procent neemt de fiets of brommer en twintig procent gaat met het openbaar vervoer. Van de D66-leden heeft 82 procent hoger be roepsonderwijs gevolgd of een universiteit be zocht. Bijna 70 procent heeft een eigen huis, 78 procent een eigen auto. Ruim 70 procent heeft een vaste baan. Democraten zijn vaak getrouwd (62 procent) en hebben een klein gezin met twee kinderen (90 procent). De Democraten gaan niet naar de kerk. lezen vaker kranten, vakblacfbn en opiniebladen dan de gemiddelde Nederlander. Bijna driekwart van de leden is lid van een omroep. Vooral de VPRO (63 procent) scoort hoog. Van elke drie D66'ers is er één lid van een vakbond. Het grootste deel van de achterban woont in steden met minder dan 100.000 inwoners (48.3 procent). Een kwart van de D66-aanhang is vrouw. De partij trekt de laatste tijd steeds meer mensen onder de veertig. De leeftijd vul hel grootste deel van de leden (31,8 procent) ligt tus sen de veertig en vijftig jaar. Democraten zijn erg ambitieus. Van alle leden heeft 48 procent een functie in de partij, met name in de eigen ge meente. Meer dan de helft van de Democraten (57,5 procent) wil later lid woren van de gemeen teraad (83 procent), provinciale staten (28 pro cent) of Tweede Kamer (24 procent). Twee ton tipgeld voor oplossing RARA-aanslag Treinkaartje per telefoon utrecht »gpd Treinreizigers kunnen vanaf eind dit jaar een kaartje voor buitenlandse bestem mingen telefonisch bestel len. Nu moeten reizigers eerst op zoek naar het juiste telefoonnummer voor reis informatie en daarna in de rij bij het loket om het kaartje aan te schaffen. „Veel te omslachtig", concludeert I. van Poelgeest van de NS-dienst Verkoop Internationaal. De klant hoeft in de toekomst nog maar één nummer te draai en. Het is nog niet duidelijk of dat een centraal 06-num- mer wordt of dat de telefo nische verkoop per regio zal worden gedaan. Er reizen jaarlijks onge veer 1.4 miljoen mensen met de trein naar het bui tenland. Kersen plukken voor Sudan den haag cpd Een kersenteler uit Heesselt in de Betuwe wil zijn overvolle bomen dit weekeinde door het publiek laten leegplukken. Liefhebbers moeten een rijks daalder per kilo betalen. De te ler kan geen arbeidskrachten vinden om de kersen te laten plukken. Er hangt naar schat ting zo'n tienduizend kilo aan de bomen. Terre des Hommes krijgt twee kwartjes over de eerste 1.600 kilo. Van elke kilo die daarboven wordt geplukt, krijgt de liefdadigheidsorgani satie de volle mep. Terres des Hommes hoopt dat de boom gaard „wordt geplunderd", zegt woordvoerder Grevelink. Justitie heeft een premie van tweehonderdduizend gulden uitgeloofd voor de tip die leidt tot de oplossing van de door RARA gepleegde bomaanslag op het ministerie van sociale zaken in Den Haag, vorige week. Nooit eerder is zo'n hoog geld bedrag uitgeloofd voor 'de gou den tip'. Volgens de Haagse officier van justitie, mr F. Slits, onder streept de hoogte van de belo ning hoe ernstig de zaak wordt genomen. „De aanslag is een geweldige inbreuk op de rechts orde en een daad die de veilig heid van de staat in gevaar brengt." Volgens Slits hecht Justitie er groot belang aan de daders van een RARA-aanslag nu eens wel te kunnen pakken. „Dat we een niet onaanzienlijk bedrag uitlo ven, geeft aan dat we nu zo snel mogelijk alle informatie willen hebben die we kunnen krijgen." Het tipgeld is volgens de politie bedoeld „om mensen over de streep te trekken die op het randje staan." Tot dusver ging Justitie bij het uitloven van tipgeld niet hoger dan anderhalve ton. Dat ge beurde drie jaar geleden na de IRA-aanslag in Roermond, die het leven kostte aan twee Australische toeristen. Meestal gaat het om bedragen van enke le tienduizenden guldens. Daling hypotheekrente. De rente van de vught De laatste vier wisselwoningen in het Molukse woonoord Lunetten in Vught zijn gistermiddag, zonder incidenten, door de politie ont ruimd. De acht bewoners, onder wie vijf bejaarden, werden met hun huisraad op straat gezet. Dat leidde wel tot heftige emoties. Direct na de ont ruiming werden de wisselwohingen op vrachtwagens gezet en afgevoerd. De families van oud-KNIL-militairen en hun kinderen hebben aangekon digd dat ze niet in hun gerenoveerde woning zullen trekken. Zij hebben hun toevlucht gezocht in de hervormde kerk in het woonoord. De families vinden dat de Staat hun huur maar moet betalen als compensatie voor alles wat zij voor de Staat hebben gedaan. De huur wordt nu ingehouden op hun AOW-uitkering. foto»anp den helder» Een van de pronkstukken op de Vlootdagen die vandaag in Den Helder zijn begonnen, is de Russische driemaster Mir. Gisteren leg de het 110 meter lange trainingsschip van de Russische marine de laatste kilometers naar de haven af. De Vlootdagen vallen dit jaar sa men met Sail 93, waardoor tot en met zondag moderne marineschepen zij-aan-zij liggen met zeilschepen. foto anp arthur bastiaanse

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 3