Optimisme na top G-7 toegenomen Armeense opmars drijft Azeri's tot wanhoop Feiten &Meningen Bangladesh lokt kinderen met extra rijst naar school De gewoon-geen-zin-coalitie VRIJDAG 9 JUL11993 GATT-onderhandelingen leven weer Aan beloften was nooit gebrek. Sinds 1985 beloofden de leiders van 's werelds sterkste economieën (G-7) jaar na jaar op hun top in juli om nu toch écht voor het eind van het jaar de onderhandelingen over het vrijmaken van de wereldhandel af te ronden. En telkens kwam en ging de maand december, zonder dat ook iets gebeurde. Zal het in december 1993 anders zijn? WASHINGTON HANS DE BRUUN CORRESPONDENT Aan de opgewonden woorden van Bill Clinton en zijn collega's in Tokyo te horen zou je haast denken van wel. Zij hebben de GATT-onderhandelingen van de ondergang gered, zo lijkt het. Meer nog, ze hebben een 'door braak' bereikt die de zaak nu in een stroomversnelling zal bren gen. De Amerikaanse president sprak al over miljoenen banen die deze doorbraak de Amerika nen zal gaan opleveren. Rekent Clinton eich rijk, of is het akkoord over het wegnemen van een reeks invoerbeperkin gen inderdaad zo verstrekkend? Allebei. Er is nog geen akkoord. Er is enkel een afspraak tussen drie partijen in de GATT-onder handelingen (de Verenigde Sta ten, Japan en de Europese Ge meenschap) en het zal nog lan ge onderhandelingen vergen om die uitgewerkt op papier te krijgen. De invoerbeperkingen op hoofdzakelijk industriële pro- dukten zijn een belangrijke hin dernis op de weg naar vrije we reldhandel. Ivjaar ook als die verdwenen zijn, moet nog wor den onderhandeld over de min stens zo heikele kwestie van de landbouwsubsidies, waarover de EG en de VS al vele jaren in de clinch liggen. Om maar niet te spreken van de beperkingen die de VS de rest van de wereld bij het dienstenverkeer opleg gen. En ook Frankrijk heeft nog niet te kennen gegeven dat het zijn verzet tegen het landbouwak koord, dat vorig jaar november in Washington werd gesloten, zal opgeven. Integendeel, zo lang de Amerikanen heffingen op Europees (Frans) staal blij ven leggen, kan volgens Parijs van een akkoord geen sprake zijn. Vanwaar dan toch dat optimis me in Tokyo na de langdurige nachtelijkeonderhandelingen? Deels om politieke redenen. Bill Clinton heeft er alle belang bij De Amerikaanse president Clinton (links op de foto) arriveert op de conferentie van de zeven belangrijkste industrielanden. foto reuter andy clark met een succes uit Tokyo naar de VS terug te keren. Hij staat in eigen land bloot aan scherpe kritiek en kan een beter buiten lands resultaat dan een bom bardement op Baghdad wel ge bruiken. Dat geldt evenzeer voor de Japanse premier Miya- zawa, die vlak voor verkiezingen staat, en voor veel van de ande re leiders die het thuis maar zo zo doen. Het akkoord bewijst bovendien dat de belangrijkste handels blokken in de wereld wel dege lijk in staat zijn zaken te doen. Na al het gepraat van de afgelo pen jaren, de bijna-akkoorden die steeds weer op het laatste moment werden afgeblazen, de onwil van sommige partijen en de onmacht van weer andere is het een verademing dat men nu in enkele dagen tijd en on verwacht resultaat wist te boeken. Wat nu is afgesproken, is vooral een doorbraak omdat alle par tijen tot concessies bereid ble ken. Dat geeft hoop voor de toe komst, al blijft met de ervarin gen van de voorbije jaren in het achterhoofd de scepsis. Het wegnemen van alle invoerhef fingen op farmaceutica, bouw materialen, bieren medische artikelen maakt misschien niet veel indruk, het is een goed be gin voor de laatste GATT-ronde. Op andere artikelen (zoals glas, textiel en kleding) worden de huidige heffingen gehalveerd en op nog een reeks andere fors verminderd. Staal wordt ook ge noemd, maar het is nog ondui delijk of de afspraak daarover ook het conflict met Frankrijk uit dé weg zal ruimen. Al die heffingen waren bedoeld om de eigen industrieën af te scher men, wat in een echte vrijhan delswereld natuurlijk uit den boze is. Alle in. Tokyo aanwezige partij en hebben concessies gedaan. De VS, die aanvankelijk weiger den hun heffing op Europese textiel en kleding af te schaffen, de Europese Gemeenschandie haar heffingen op de voorarja- panse electronic^ niet wilde op geven, en de Japanners, die de invoer van sterke drank en hout uit zowel Europa als de VS be lasten. Onder leiding van de Ier Peter Sutherland zullen de GATT-par tijen weer met wat frisse moed om de tafel gaan zitten. In Tokyo is gebleken dat het opge ven van halsstarrigheid niet tot gezichtsverlies hoeft te leiden, integendeel. En iedereen weet welke enorme voordelen een wereldwijd vrijhandelsakkoord zal hebben. Daar zijn de miljoe nen banen waarmee Clinton nu pronkt slechts een peuleschil bij. In Bangladesh zullen arme ge zinnen extra rantsoenen rijst van de overheid krijgen als zij hun kinderen de basisschool la ten afmaken. Met deze maatre gel hoopt de regering ouders van arme gezinnen over te ha len hun kinderen niet voortijdig van school te halen om te wer ken en zo het gezinsinkomen aan te vullen. In het kader van haar program ma 'Voedsel voor Onderwijs' zal de Bengaalse regering hiertoe het komende jaar 100.000 ton rijst en granen ter waarde van 19 miljoen dollar distribueren. Van de 11,5 miljoen leerlingen die jaarlijks in Bangladesh de basisschool bezoeken, verlaat 70 procent de school voor het einde van de vierde klas, zo blijkt uit officiële gegevens. De Bengaalse minister Rahman (financiën) verwacht dat het project zal voorkomen dat het aantal leerlingen dat voortijdig van school gaat toeneemt. Hij zei dat de komende jaren meer geld voor het programma be schikbaar wordt gesteld. Het is in Bangladesh heel ge woon dat kinderen om econo mische redenen van school wegblijven. Zo'n vijf miljoen kinderen tussen de zes en tien jaar zien helemaal nooit een school van binnen. Met 'Voed sel voor Onderwijs' wordt ge streefd ook deze kinderen het onderwijs binnen te loodsen. De regering van premier Zia heeft grote ambities om het an alfabetisme in het land terug te dringen. Momenteel kan slechts 35 procent van de 110 miljoen inwoners lezen en schrijven. In het jaar 2000 moet dat minstens de helft zijn. Vooral vrouwen komen er bekaaid af: van hen is 80procent analfabeet. In ruim 32.000 dorpen in Bangladesh ontbreekt een lagere school. Volgens Rahman is het schrik barend hoge niveau van analfa betisme in Bangladesh een van de grootste struikelblokken vooi vooruitgang in diverse sectoren van de maatschappij en de eco nomie. De produktiviteit in de fabrieken en op boerderijen zou kunnen worden verhoogd als meer mensen konden lezen en schrijven, zo meent hij. De regering heeft een speciale afdeling voor basisonderwijs in gesteld, die onder de directe verantwoordelijkheid van de premier valt. Rond de 11.591 scholen zullen onder toezicht van deze afdeling komen. Bo vendien zullen er op grote schaal centra voor volwas seneducatie worden ingericht, waaraan 68.000 steden en dor pen wordt gevraagd mee te wer ken. Voor het stimuleren van het basisonderwijs is 280 mil joen dollar uitgetrokken. Er zul len 10.000 basisscholen worden gerenoveerd. Bovendien zullen ongeveer 10.000 nieuwe onder wijzers worden gerecruteerd. Voor het vijfjaar durende pro- gramma'heeft Bangladesh de fi nanciële hulp gekregen van het Kinderfonds van de Verenigde Naties, Unicef, dat 9 miljoen dollar bijdraagt, en van het VN- Ontwikkelingsfonds (UNDP), dat 2 miljoen meebetaalt aan het initiatief voor volwassenon- derwijs. Volgens minister Rah man kan de regering zonder hulp van buiten met geen mo gelijkheid het doel van univer seel onderwijs bereiken. Drie Azerische vrouwen rouwen om hun familieleden op een begraafplaats in de enclave Nagorno-Karabach. foto epa FIZOELI THOMAS GINSBERG/AP Het leger van Azerbajdzjan en troepen uit de Armeense encla ve Nagorno Karabach hebben gisteren strijd geleverd rond Ag dam, een centraal gelegen stad in Azerbajdzjan, die praktisch is leeggelopen sinds de Armeense troepen de stad het vorige weekeinde tot op een kilometer waren genaderd. Volgens het Azerische ministerie van defen sie zijn 120.000 mensen uit Ag- dam en omliggende dorpen op de vlucht geslagen. De meesten houden zich schuil in door de staat gerunde wijn- en boom- gaarden ten oosten en noorden van de stad. Een paar straten verwijderd van het huis van burgemeester Toemas Alijev explodeert een granaat. Het hele stadje schudt op zijn grondvesten en de thee kopjes op tafel rammelen. ,,Ze komen dichterbij", zegt Alijev droog voordat hij een nieuwe slok neemt. ,,Ik weet niet hoe lang we dit nog kunnen volhou den." De opmerkingen van de burge meester zijn tekenend voor de stemming onder de Azeri's, die aan het front wonen waar de Azerbajdzjanen strijd leveren met de Armeniërs over de en clave Nagorno Karabach. On danks de staatsgreep van Soeret Goeseinov, een populaire com mandant die aankondigde de strijd met kracht voort te zullen zetten, zijn de Azerische strij ders nog steeds slechter ge traind en bewapend dan de Ar- Door de veroveringen van Ar menië, dat dit jaar voor het eerst gebied buiten de grenzen van Nagorno Karabach verover de. hebben veel Azeri's de moed verloren. Enkele minuten na de granaatinslag komt een vrouw bij Alijev langs om te vragen wanneer het stadje van 15.000 inwoners zal worden ontruimd. „Nog niet. Alleen als het leger ons zegt dat het zover is", ant woordt de burgemeester. Toen in Azerbajdzjan een machtsstrijd ontbrandde tussen-* enerzijds Goeseinov en de voor malige partijleider Geidar Alijev, en anderszijds de zittende pre sident Aboelfaz Eltsjibey, zagen de Armeniërs hun kans schoon om een offensief in te zetten. Sinds kort hebben zij dan ook de heuvels rond Fizoeli in han den en houden zij de steden Ag- dam en Dzjebrail omsingeld. Als ze er in slagen Agdam te be zetten, is dat een enorme psy chologische opkikker voor Na gorno Karabach, omdat van daaruit de Azerbajdzjaanse aan vallen op de enclave werden ge pland. En als Fizoeli of Dzjebrail valt, hebben de Armeniërs bijna het hele stuk land in handen dat de enclave van Armenië scheidt. Duizenden Azerbajdzjanen zijn voor de gevechten op de vlucht geslagen. Langs de snelweg bui ten Agdam staan tientallen ten ten van vluchtelingen. Ten zui den van Fizoeli bouwden de 73- jarige Ali Chalilov en zijn zestig familieleden een tijdelijk onder komen van karren overdekt met tapijten. „Niemand helpt ons! Kijk eens hoe wij moeten leven. Het enige dat wij willen is dat. de oorlog beëindigd wordt", zegt Chalilov. De jAzeri's hebben kritiek op de hele wereld. Vooral Rusland, Frankrijk, Libanon en de VS moeten het ontgelden. Zij he- ben immers toegestaan dat huurlingen de inwoners van de enclave te hulp zijn geschoten. Sommige Azeri's zien Goesein ov en Alijev als hun enige red ding en hopen dat zij. desnoods met harde hand, het land kun nen redden van een Armeense overwinning. „Eltsjibey was te zwak", zegt kolonel Fazail Aga- jev. „Alijev en Goeseinov zijn sterker en hebben meer erva ring. Wij geloven in hen." De nieuwe leiders hebben al een deel van de regionale lei ders vervangen. Volgens een nieuwe bestuurder iri Fizoeli is de hopeloze situatie te wijten aan het zwakke optreden van Eltsjibey, die er niet in is ge slaagd om steun te krijgen van andere voormalige Sovjet-repu blieken. „Wij hebben het ver drag van hel Gemenebest van Onafhankelijke Staten (GOS) niet getekend. Armenië heeft dat wel gedaan en kijk eens hoeveel kanonnen zij hebben gekregen", zo verklaart hij. Toch lijkt het erop alsof de poli tieke aankondigingen van Goe seinov en Alijev te laat komen. Zij hebben gezegd extra verster kingen naar het front bij Agdam te zullen sturen, maar daar is nog niet veel van terecht geko men. „Wij waren niet klaar voor deze oorlog", zo verklaart Aga- jev. „Wij hebben niet om deze oorlog gevraagd. Wij willen al leen ons land terug en dan zul len we stoppen met vechten." .ubbers en Kok: De gewoon-geen-zin-premier en de minister van financiën die nu ook zelf een paar lijken in de kast legt. archieffoto „Ach, we hadden gewoon geen zin." Premier Lubbers was vorige week vrijdag na afloop van het wekelijks kabinetsberaad, waarin niks werd besloten, buitengewoon eerlijk. Niets voor hem eigenlijk, zo'n opmerking. Hij wordt algemeen immers gezien als iemand voor wie de werkdag niet lang genoeg kan du- ren. Elke minuut moet nuttig worden gevuld. Toch beschreef Lubbers het gevoel van zijn ka binet heel treffend: de club heeft er gewoon geen zin meer in. Maar helaas voor de be windslieden, de kamerverkiezingen zijn pas voor mei 1994 voorzien. Dus ploetert men met frisse tegenzin door. Deze week begonnen de begrotingsbesprekin gen voor 1994. Het zit economisch tegen. De groei is er uit, de werkloosheid stijgt met meer dan 10.000 mensen per maand. Alle ingrediën ten voor pijtige discussies tot diep in de nacht zijn aanwezig. Nee, dus. Zelfs opper-schatkistbewaarderWim Kok ziet het niet meer zitten. Zo kon het gebeu ren dat hij de collegae voorstelde een tegenval ler van 2,4 miljard gulden bij de belastingin komsten 1994 gewoon maar te laten zitten. Hetzelfde voorstel kwam ten aanzien van extra uitgaven door de toenemende werkloosheid. Die ene miljard kon er ook nog wel bij in het volgende jaar. Was er dit jaar nog iets? Ja, een belastingtegen valler van 250 miljoen gulden. Laat maar, zei Kok. Door rpeer te bezuinigen wordt de econo mische toestand alleen maar slechter. Daar koos Kok dus niet voor. Een zucht van verlich ting steeg op bij de overige dames en heren. Natuurlijk, de ministers doen nog wel alsof ze enorm zwaarwichtige gesprekken voeren over de begroting 1994. Twee weken beraad is er, op papier, voor uitgetrokken. Volgende week za terdag moeten de knopen zijn doorgehakt. Eenzelfde beeld werd enkele maanden geleden ook geschilderd bij de beraadslagingen rond de Kaderbrief en Voorjaarsnota in het kabinet: de eerste aanzetten voor de discussie nu. Weken werd er zogenaamd koortsachtig beraadslaagd. In feite was de hele ministerraad maar enkele uren bijeen. Nu gebeurt hetzelfde. Lubbers en Kok masse ren de afzonderlijke ministers om tenminste nog iets te doen tegen weer stijgende uitgaven. Dit jaar 350 miljoen gulden meer dan afgespro ken, komend jaar 1,1 miljard. Veel begrip ont moeten zij niet. Er zit geen lucht meer in de de partementale begrotingen. Dus zal er volgende week wel naar boterzachte, tijdelijke maatrege len worden gegrepen om de nood te lenigen. Kok klaagde er bij zijn aantreden over dat het vorige kabinet een begroting 1990 had achter gelaten die vol zal met tijdelijke maatregelen. Lijken in de kast, heette dat toen. Voor wel 5 miljard gulden moest hij blijvende oplossingen zien te bedenken. Nu doet Kok precies hetzelf de. Sterker nog: hij beroept zich er op dat hij precies hetzelfde doet als zijn voorgangers. Met andere woorden: ik ben zo slecht nog niet. Blijft de vraag waar dit allemaal toe moet lei den. De coalitie moddert voort zonder enig en thousiasme of daadkracht. Hoe lang zullen de fracties van CDA en PvdA in de Kamer dat nog aanvaarden? De vrees is: nog heel lang. Tot aan de verkiezingen om precies te zijn. Ze hebben ook weinig keus. Een alternatieve coalitie is er niet. De PvdA kan zonder het CDA niets berei ken. Verkiezingen zullen een enorme nederlaag betekenen. Voor de christen-democraten ziet het er net zo uit. Verkiezingen betekenen een nederlaag en mogelijk de komst van een kabinet zonder CDA. Bovendien gebeurt er minstens een jaar niets in een tijd dat het land economisch gezien steeds verder afzakt en de verzorgingsstaat moet worden gesaneerd. Wat te doen dus, in deze bange dagen? Eikaars hand vasthouden en hopen op het beste. Voor zichtigheid troef. Geen gekke dingen doen. Er is ook een andere term voor: pappen en nathou den. Dat daar nog nooit iemand beter van'ge- worden is, weten de betrokkenen ook wel. Maar tot actie is men niet meer in staat. 'We hebben gewoon geen zin'.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 2