Nelissen: niet denken maar doen Van Leeuwen wacht af Jesper Skibby: niet langer de schlemiel c0 Tour de France VRIJDAG 9 JUL11993 21 B ONDERWATER Vijfde etappe, Avranches - Evreux: 1Skibby (Den) 225,5 km in 5.11.57 (gem. 43,372 km/u), 2. Witfried Nelissen (Bel) 0.013. Ferrigato (Ita), 4. Sciandri (Ita), 5. Colage (Ita), 6 Ludwig (Dui), 7. Cipollini (Ita), 8. Cassani (Ita), 9. Rominger(Zwi), 10. Jalabert (Fra), 11 Francois Simon (Fra), 12. Miguel Indurain (Spa), 13. Van de Laer (Bel). 14 Ghirotto (Ita), 15. Fidanza (Ita), 16. Alcala (Mex), 17. Bugno (Ita), 18. Kozli- tme (Kaz). 19. Chiappucci (Ita). 20. Chanteur (Fra), 21Capelle (Fra). 22 Mejia (CoJ), 23. Brochard (Fra). 24. Nevens (Bel). 25 Marie (Fra), 26. Bouwmans (Ned), 27 Heppner(Dui), 28. Jaermann (Zwi), 29 Dojwa (Fra), 30 Pensee (Fra) Nederlanders: 47 Breukink, 77 Van den Akker, 91 Cordes, 102. Van Poppel, 108. De Vries, 110 Talen, 111. Nijdam, 122. Mulders, 154. Dan ny Nelissen, 155 Maassen, 165. JakobsO 50,167 Den Bakker, 174. en laatste Mantovan (Ita) 5.14. Uitgevallen: Farazijn (Bel), tijdsoverschrijding. Algemeen klassement: 1 Wilfried Nelissen 22.09 37, 2. Ci pollini 0.02, 3. Jalabert 0.32,4. Zülle (Zwi) 0.33, 5 Jaskula(Pol) 0 41,6 Bruyneel (Bel) 0.517 Breukink, 8. Louviot (Fra) 1 04,9. Museeuw (Bel) 1 10,10 Ballerini (Ita) 1.17.11 Bauer (Can) 1.19, 12 Mottet (Fra) 1.21,13 Hamp- sten (VSt) 1.22,14. Sörensen 1 25.15. Armstrong (VSt) 1.27. 16 Chiappucci. 17. Mejia. 18. Bouwmans 1.29,19. Vona (Ita) 1.31.20. Peeters (Bel). 21Roche (Ier), 22 Dernies (Bel) 1 34,23 Miguel Indurain 1.38,24. Ekimov (Rus) 1 4125. Pensee 1.46, 26 Nulens (Bel) 1 47.27. Yates (GBr) 1 49, 28. Chiesa (Ita). 29. Bomans (Bel) 1,54,,30. Poelnikov (Oek), 50. Nijdam 2.47, 53. Maassen 2.50,76 Danny Nelissen 3.25, 78. De Vries 3.28,88. Talen 3.56, 92. Den Bakker4.T3,113. Van Poppel5.13,147. Cordes 6.15, 158. Van den Akker 6.40,165. Mulders 7 13,171. Jakobs 8.31, 174. en laatste Mantovan 13.54. 122, 3. Ludwig 88,4. Jalabert 82, 5. Abdoesjaparov (Oez) 77, 6 Sciandri 64. 7 Ferrigato"59, 8 Colage 59.9 Capiot (Bel) 51.10. Skibby 43 Bergklassement: 1Cassani 24 punten. 2. Francois Simon 18. 3 Desbiens (Fra) 15,4. Rus (Den) 12,5 Bortolami (Ita) 11,6. Ser geant (Bel) 10. 7, Mane 8, 8 Al- dag (Dui) 5. 9 Svorada (Slw) 4, 10. Miguel Indurain 3. Algemeen ploegenklassement: 1 Once 66.31.03,2. GB-MG 66.31.29, 3. Novemail 66.32.48, 4 Motorola66.32.53, 5 Carrera 66.33.14, 6. Banesto 66 35.01, 7. Gatorade 66.35.35, 8. Telekom 66.35.57,9 Ariostea 66.36.10, 10. WordPerfect 66.36.59,13. TVM 66.38.40. Terwi/I elke toerfietser een buitenband kan kopen die vrij wel met meer leegloopt rijden de renners in de Tour de Fran ce regelmatig lek, Niet omdat de wegen zo slecht zijn of de afstanden zo groot, maar om dat de banden te fragiel zijn. De racefietsen zijn uitgerust met tubes, smalle bandjes zon der aparte binnenband met minimaal profiel. Ze zijn ui terst licht van constructie en daarom bij uitstek geschikt om het tofaalgewicht van de fiets zo laag mogelijk te houden. Een speciale anti-lek-strook van ondoordringbare kunst- stof, voor nog geen tientje meerprijs in het bereik van ie dere amateur, komt niet in aanmerking Dan is er sprake van een draadband met bin nenbanden die zijn wat zwaarder. Daarom de bescha mende taferelen als in de tijd rit van deze week, waar een stomme lekke band de voortstormende futuristische Lotus van Diaz-Zabala tot stoppen dwingt. Ploegleiders nemen vandaag nog steeds het risico van lek rijden in plaats van een solide draadband van een paar onsjes meer. THEO VAN DER KAAIJ Hèèl Frankrijk loopt nog altijd uit voor de Tour. Waarbij leeftijd geen rol speelt. De dame in kwestie is trou wens een sportieve. Ze is met haar eigen toerfiets gekomen. foto a Tandenknarsend volgt Cock van Leeuwen de Tour de France voor de televisie. Normaal ge sproken masseert de Zoetervvoudenaar, onlangs verhuisd naar Pijnacker, de kuiten van de profes sionele wielrenners, maar voor Van Leeuwen was dit jaar geen plaats in de Ronde. Zijn werkgever Festina vaardigde Franse en Spaanse masseurs af naar het jaarlijke wielerspektakel. De werkgever van Van Leeuwen is de laatste da gen in opspraak gekomen. Jean-Paul van Poppel noemde de organisatie bij Festina 'hopeloos'. Cock van Leeuwen kijkt daar niet vreemd van op. „Ik zit al maanden op mijn geld te wachten." Van Leeuwen wijst met de beschuldigende vin ger naar tweede ploegleider Bruno Roussel. „Hij is de kwade genius. Hij zit ook achter het ontslag van Jan Gisbers en sinds hij weg is, gaat het berg afwaarts. Het harmonieert niet in die ploeg en er is geen sfeer. Gek is dat nu ook weer niet, want niemand verstaat elkaar. Dat is een probleem. Bij PDM was dat wel even anders. Maar daar had ik voornamelijk te maken met Nederlanders." De van oorsprong uit Andorra stammende ploeg is een smeltkroes van nationaliteiten. Er fietsen Spanjaarden, Belgen, Italianen, Zwitsers en Hollanders in de ploeg. Van Leeuwen vreest dat de 'bazen' van de Hollanders afwillen. „Ze moeten ons niet, dat voel ik. Wij Hollanders heb ben nu eenmaal een andere instelling." Het is een publiek geheim dat Festina de maandag afgestapte Steven Rooks wil lozen. Van Leeuwen: „Ik weet wel waarom die jongen is af gestapt. Er klopt niets van de voeding die de jon gens krijgen. Festina heeft een nieuwe voedings deskundige aangetrokken, maar iedereen loopt erover te Wagen." Van Leeuwen (hij verricht volgende week hand en span diensten voor Casba Wonen in de Ronde van Luik) hoopt dat hij het nog tot het einde van het jaar kan uitzingen. „Dat mag ik nog wel aan nemen, maar zeker ben ik niet van mijn zaak. Ik ben door Gisbers aangetrokken, maar ik heb met Festina een contract getekend. Ik heb de Tour du Pont, de Giro en de Ronde van Zwitserland ge daan. maar heb nog geen cent ontvangen. Dat noem ik treiteren." De perszaal in Montreux. José De Cauwer, oud-renner bij Post, wielervriend van Hennie Kuiper, vorig jaar nog ploegleider bij Tulip, nu Tourchauffeur bij de Belgische krant Het Volk. Hij ziet Wilfried Nelissen 'terug in het geel', en stelt de vraag: „Wie zegt er dat het Belgische wielrennen kapot is?" niet met zijn kop, maar vanuit zijn natuur, vanuit zijn buik, vanuit het middenrif. Hij wacht met sprinten tot hij de vlag ziet, en kiest de kortste weg naar de streep." Hij maakt het wielren nen weer makkelijk, begrijpe lijk? De Cauwer: „Hij zoekt nooit naar excuses. Zegt: ik ben fout, en wel daarom. Dat zag je ook met die dopingaffaire van Scho ten. Hij bekent meteen dat hij een hoestdrank met efedrine heeft genomen. Mocht niet, en gepakt? C'est la vie." „Een ander stopt zich drie maanden in de kelder en wordt zot. Maar hij verspilt geen on nodige krachten, ligt niet te tril len in zijn bed. Het heeft geen zin je vol te eten, en alle voe ding en vitaminen meteen weer in het toilet te spoelen. Stress is de grooste verbrander. Bij hem niet." 't Is nu geel en groen te gelijk. Het geel zal hij niet tot in Parijs dragen, maar hoe zit het met het groen? Maakt hij kans opdiepuntentrui? De Cauwer: „Als ze hem in de ronde kunnen houden, en hij blijft gezond waarom dan niet? Ze zeiden allemaal: Jala bert, van tevoren. Die zou het geel door Bretagne dragen, een rit winnen, de groene trui heb ben. Maar hoe meer ritten er zijn verreden, hoe minder er over blijft. Die gaat stilletjes de moed verliezen." „En zoveel ritten, waar Jala bert wél punten kan halen, en Nelissen niet die zijn er niet. Het zijn óf bergetappes, óf vlak ke ritten, met hooguit twee rit- EVREUX PETER OUWERKERK GPD-VERSLAGGEVER Hij geeft ook zelf het antwoord: „Kijk wat Nelissen doet: rit win nen, gele trui pakken, trui kwijt raken, en 'em meteen weer te rughalen. Drieëntwintig is hij pas, hé. Dat kunnen er maar weinig opbrengen, op die leef tijd." Het was niet de makkelijkste sprints een 1300 meter lange, fjink oplopende weg met een bocht. Neiissen moest, om re den van de bonificaties, bij de eerste drie eindigen en in ieder geval ook Cipollini voor blijven. Achter Skibby werd hij tweede. De Cauwer: „Maar hij kan dat. Hij heeft Cipollini in Van nes ook al bergop geklopt. Ik heb hem in Luxemburg eens een proloog zien winnen, over 1200 meter, daar kwam hij ge lijk een steen naar boven gevlo gen. Iedereen een paar secon den voor. Het is puur op de macht. Hij is nog jong, maar was al vrij snel volwassen." Ze zeggen, dat Nelissen een domme coureur is. De Cauwer: „Maar wie Tnag hem daarvoor verslijten? Omdat hij te weinig culturele achtergrond heeft? Kan zijn, maar hij heeft wel een natuurlijk gevoel voor wielren nen. Dat is zijn grote kracht, omdat dat zijn beroep is. Als manager zou hij misschien ge raken, maar zijn simpele ma niervan wielrennen brengt hem heel ver." „Hij hoeft van de koers geen studie te maken. Hij is niet computergestuurd. Hij koerst De sfeer is goed in het peloton, dat blijkt uit dit plaatje. Wilfried Nelissen (links) wordt even bij de nekharen gegrepen door de Italiaan Cipollini, die hier nog in het geel rijdt, maar na de etappe de trui moet afstaan aan Nelissen. foto epa ten in het middengebergte, waar Nelissen zou moeten inle veren. Maar die heeft nu de mo raal. die haalt dat verlies in de tussensprints wel weer terug." Is hij iemand, die de Belgen in hun hart kunnen sluiten? Kan siast in de omgang, durft te hij bijdragen tot een hernieuw- spreken, zegt waar het op staat de belangstelling voor het Belgi- zonder meteen drie keer de schewielrennen? naam van zijn sponsor te noe- De Cauwer: „Hij is nog zo'n men. Hij rijdt niet voor Nové- echte Flandriën: hij is enthou- mail, of voor Histor, hij rijdt GPD-VERSLAGGEVER De aanhouder wint, ook al heet hij Jesper Skibby. De Deense wielerprof kan er flink tegenaan gaan, maar doorgaans doet hij dat op het verkeerde moment. Hij is wereldkampioen in mis lukte demarrages. Gisteren ech ter koos Skibby voor de veran dering eens het juiste ogenblik en zie daar, hij zegevierde in Evreux, eindpunt van Touretap pe nummer 5. De hellende aankomst, die de sprinters parten speelde, kwam hem daarbij goed van pas. Na de gebruikelijke plichtplegingen bij radio, tv en dopingcontrole, werd hij uitbundig bij de TVM- bus verwelkomd. Skibby sprong Priem in de armen, klemde zijn gesoigneerde benen om die van de directeur-sportief heen, die op zijn beurt z'n dolgelukkige poulain twee feestelijke kletsen op zijn koersbroek gaf. De foto graaf die Skibby en Priem elkaar wilde laten zoenen, kreeg echter nul op het rekest. "We zijn geen flikkers zeg," lachte Priem dat publicitaire idee weg. Hoe blij ze ook waren, hun vreugde ken de nog wel degelijk grenzen. Een radioverslaggever wilde van Priem weten of de triomf van Skibby vergelijkbaar was met het achtste wereldwonder. "Nee, zeker niet," riposteerde de Zeeuw met een vette glim lach, "hij heeft het gewoon ver diend. Skibby heeft er keihard voor gewerkt en kan gewoon heel goed koersen. Het is een jongen die altijd voorin te vin den is." Priem gaf wel toe dat Skibby niet de meest gehaaide renner van het peloton is. Of, om iri de termen van Ajax-trai- ner Van Gaal te spreken, Skibby kan geen wedstrijd lezen. Priem: "Skibby is een renner met vuur. Alleen is-ie te zenuw achtig en gaat hij daarom altijd te vroeg aan. Hij is moeilijk in te tomen." De Deen, die in het Belgische Geel zijn dienstverblijf heeft en bij TVM het zonnetje in huis is, demonstreerde die makke in deze Tour ook al weer enkele keren. Doldriest demarreren als het peloton vijftig per uur rijdt. Vandaar dat Priem hem, voor de start van de tocht naar Evreux, nog eens op het hart drukte toch vooral rustig te blij ven. Gekke dingen uit zijn hoofd moest laten. Toeslaan op het moment suprème. En Skib- by's ploegmaten kregen te ver staan dat ze die onstuimige Deen zo lang mogelijk aan de ketting moesten houden. En zo waar, het lukte. Na vijf tweede plaatsen in de loop der jaren mocht Skibby dan eindelijk het Tourpodium op. Het was hem gegund, want de carrière van Jesper Skibby is bepaald niet geplaveid met ro zen. De Deen behoort tot de ca tegorie 'vallen en opstaan', is nogal eens de schlemiel. In maart van dit jaar bijvoorbeeld werd hij in Porto San Elpidio, aan het slot van de vijfde rit van de Tirreno-Adriatico, meer dood dan levend van het weg dek opgetild. Gevolg van een gruwelijke valpartij tijdens een tumulteuze sprint om luttele se- Jesper Skibby gaat huilend van blijdschap over de streep. foto conden, waarvoor hij strijd le- en achter), alsmede een gebro- verde als kandidaat-winnaar ken rib verdween Skibby voor van deze Italiaanse rittenkoers, krap twee maanden van het Met twee schedelbreuken (voor wielertoneel. Priem: "Hij had een goede kans die wedstrijd te winnen. Nu won Fondriest en voor hem bleek dat het begin van een heel succesvol seizoen. Zo had het met Skibby ook kunnen gaan. Dit is een pleister op de wonde, een hele mooie pleister zelfs." Dat hij zo sterk uit de lappen mand tevoorschijn is gekomen, komt door de manier waarop hij door ploegleiding en renners is opgevangen. "Bij TVM heb ben ze mij ongelooflijk gehol pen. Ik mocht in alle rust weer aan mijn conditie bouwen. Ik hoefde niks en ook Priem liet me mijn gang gaan. Hij heeft nooit gezegd: 'Zeg Jesper, je hebt zo'n salaris en dat moet je nu ook eens voor ons gaan ver dienen." Dergelijke aansporingen heeft Skibby ook helemaal niet nodig. De man, die in zijn geboorte land (Karrebeksminde) de win ters doorbrengt, was nog maar nauwelijks bij zijn positieven, of hij wilde al weer op de fiets stappen. Vanzelfsprekend ging dat niet. maar hij ontpopte zich wel als een plaag voor de ver pleging in het ziekenhuis. Altijd en overal rijdt Skibby voor wat-ie waard is en zelden ont breekt hij op het appèl als de tv- camera's in stelling worden ge bracht. Alleen winnen lukt hem zelden. Met die van gisteren meegeteld staat Skibby nu op 10 overwinningen, sinds hij in 1986 tot de rijen der profs toetrad. Als 29-jarige heeft hij nu in alle grote ronden één of meer keer gescoord, want eer der was hij succesvol in de Giro (lx) en de Vuelta (2x). voor Nelissen. En of het Belgi sche wielrennen bij zijn presta ties gebaat is, dat gaat hem niet aan. Dat zoeken ze in Brussel op de Globelaan maar uit, waar de federatie is gevestigd." Is combine ook omkoping? EVREUX GPD Bernard Tapie door justitie ver hoord! Het schalt je overal in Frankrijk tegemoet. Zeven, acht jaar geleden kostte het de goe roe van de failliete industrie heel wat meer geld om dagen lang de voorpagina's te halen dan deze zomer. Het industriële enfant terrible was toen net bezig zijn imperi um aan volk. media en politiek te verkopen. Tapie kocht Ber nard Hinault weg, en Greg Le- Mond op. Daarna richtte hij zich op de voetballerij. Kocht Olympique Marseille en is voor zitter. In die laatste functie is hij nu elke dag 'wereldnieuws', want mogelijk is hij de aanstichter van de omkoopaffaire in de wedstrijd Valenciennes-Olym- pique. In de wielersport was Tapie wel anders gewend. Maar de ene profsport is de andere niet. In het wielrennen heet omko ping alleen: combine. Lijkt ze gelegaliseerd en al. Hoe die openbare dienstver lening toch altijd wordt betaald, is allemaal minder duidelijk. Cash, per giro, per bank, op een geheime rekening in Zwitser land? Of gewoon in de vorm hulp bij een overwinning op la tere plaats en datum? De eerste wielrenner, die ech ter 80 mille in de tuin van zijn schoonouders begraaft, moet nog geboren worden. Tapie zal dezer dagen nog wel eens terug denken aan de tijd dat hij in de wielersport zat. LB; TOUR \v la Monlagne .Hargicoufl 16km Quentin 31 km Montigny suf Crecy 61 Damery 1! Chalons s j; C*my e* Lynog I cwSK?^Lji® I Zaterdag 10 juli, zevende etappe Peronne-Chalons- sur-Mame (199 km) De eerste 150 kilometer gaan over licht glooiende wegen en telt vijf punten waar het berg klassement in het geding is. De laatste 50 kilometer zijn zo vlak als een biljartlaken, zodat de sprinters wel weer op het vin kentouw zullen plaatsnemen. De laatste rechte lijn naar de fi nish bedraagt 1200 meter Enkele ti/den: Start (12.00), Có- te de la Montagne (14.10); Có- te de Nanteuil (15.48); finish 17.04) TOURENTELLER 0 km: 175 renners vertrekken om 11.05 uur m Avranches voor één van de langste ritten De Tour trekt dwars door Nor- mandië over een afstand van 225,5 kilometer naar Evreux 17 km: Mario Cipollini wint de eerste tussensprmt in Refuveil- le, voor Wilfried Nelissen De Italiaan wint twee seconden op de Belg. 32,6 km: De renners zijn een uur onderweg. Het tempo ligt zeer laag. 58,5 km: Cassani komt als eer ste boven op de Mont de Cres- pin Rus als tweede en Simon als derde De Deen ontsnapt in de afdaling 80 km: Riis heeft 4.50 voor sprong en is virtueel leider 85 km: In vijf kilometer loopt het verschil op met twee minu ten 6.50. 104,5 km: In Echoche loopt Ci pollini weer twee tellen uit op Nelissen, die opnieuw in de tussensprint wordt verslagen Direct na de bonificatiesprint gaan Mane, Svorada en Mu seeuw er vandoor. 110 km: Indurain komt ten val. Hii krijgt snel aansluiting. 118 km: De voorprong slinkt. Riis heeft nog maar drie minu ten voorsprong op zijn achter volgers en vijf op het peloton 130 km: Op de Cote Exmes heeft de Deen slechts 1 40 op het drietal en 1 58 op peloton 138 km De drie achtervolgers worden teruggepakt Ledanois breekt uit. 140 km: De vlucht van de ren ner van Jan Raas is niet van lange duur. Riis heeft nog maar 1.25. 147 km: Einde solo, de Belg Fa razijn heeft na een val 7.00 achsterstand op het peloton. 160 km: Henn, Bortolami en Roscioli gaan in de aanval. Maassen, Den Bakker, Anders on, Museeuw, Pensee, Peeters, Scirea, Abdoesjaparov, Van Hooydonck, Holm en Fignon sluiten aan. 165,5 km: 'Abdoe' lost na een lekke band. De voorsprong van de groep bedraagt in Aigle 1.20. 178 km: Het verschil is ge groeid tot 2.05. ONCE en Ba nesto, beide ploegen zi/n niet vertegenwoordigd in de kop groep, geven het tempo aan 182 km De voorsprong be draagt 2.30. Museeuw is virtw eel leider. 189,5 km: Scirea verlaat de kopgroep Roscioli, Fignon en Anderson houden de benen stil Ze hebben onenigheid 210 km: De vluchters worden opgeslokt door het peloton. 214 km: Bortolami waagt nog een poging. Maassen en Den Bakker volgen. 215 km Het trio is niet bestand tegen het jagende peloton Een poging van Cordes mislukt ook 224,5 km: Skibby, die een eer dere poging zag mislukken, profiteert van het stilvallen van de groep De Deen wint de vi/f- de etappe Wilfried Nelissen wint de sprint om de tweede plaats van Cipollini en herovert de gele trui. TV vrijdag Ned 3 BRT 2 EURO

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 21