Leidsch Dagblad Geen plaats in regio voor asielzoekers rr Bloemen voor Hillary Man bekent moord op moeder en kind Vader wil zoontje ruilen voor verblijfsvergunning Leiden loopt uit voor Peurbakkentocht 0 m Heerema wil tunnels gaan bouwen GOED NIEUWS X VRIJDAG 9 JULI 1993 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40203 LOSSE NUMMERS 1,60 D66'ers D66'ers hebben een i aardige baan en een Huwelijk A O Een h^welijkscon- tract was heel g eigen huis. En meer dan de woon in het Egypte van helft wil ooit nog eens in duizenden jaren geleden, de gemeenteraad vertelt Eugen Strouhal. Solex Q Racefietsen en de J Solex bepalen mor gen het beeld op de Burg- gravenlaan. De wedstrij den beginnen om 13 uur. Paviljoen voor straf Van strand in Noordwijk af noordwijk paul de vlieger Palm Plaza, het paviljoen van Hotel Oranje en Boulevardho tel, mag volgend seizoen niet terugkeren op het Noordwijkse Strand. De gemeente heeft de huurovereenkomst eenzijdig opgezegd, omdat de eigenaren weigeren de strandtent en het terras te verkleinen. Die zijn veel groter dan toegestaan. Palm Plaza was een van de vier paviljoens waarbij dit sei zoen overtreding van de regels werd geconstateerd. De drie an dere hebben echter na een ver zoek van gemeentelijk strand- meester M. Meertens laten we ten de overtreding weer onge daan te zullen maken. Omdat 'Oranje' niet reageerde op ver schillende verzoeken en som maties om de strandtent te ver kleinen, heeft het college beslo ten de overeenkomst op te zeg gen. Bert van Kersbergen, secreta ris van de 'Vereniging van Strandexploitanten in oprich ting', betreurt de ontwikkelin gen rond Palm Plaza. ,,We wa ren eigenlijk juist zo blij dat er eindelijk een beetje rust op het strand was. Dit is slecht voor het strand en slecht voor Noordwijk." Dramatische oproep minister d'Ancona Gemeenten in de Leidse regio kunnen niet voldoen aan de dramatische oproep van minister d'Ancona om nood opvang voor asielzoekers beschikbaar te stellen. Op dit ogenblik kunnen vluchtelingen niet meer terecht in de overvolle asielzoekerscentra en moeten ze de nacht doorbrengen in bussen of zelfs in de open lucht. Vandaar dat d'Ancona gisteravond in het NOS-journaal gemeen ten indringend vroeg om noodopvang beschikbaar te stellen, zoals tenten. den haag/regio gpd TOUR D Nooit, nooit zal hij tot de klasse van de legendarische renners gaan behoren. Hoewel, als je hem geïnterviewd hoort worden, versta je er geen bal van. Een echte ouderwetse Flandrien dus. Ik heb het hier over Wijf.ried Nelissen, die er toch maar weer in geslaagd is zijn gele trui terug te pakken. Waarom zal Wilfried dan toch niet legendarisch worden? Om dat hij, helaas te dom is. Vroeger was dat een aanbeveling. Van daag de dag schijn je ook met je hersens te moeten kunnen fiet sen. Na maandag zal Wilfried dus in de rijen der naamlozen ver dwijnen. Maar één ding heeft Wilfried in ieder geval te pakken en dat is de kus van de rondemiss. En dat is nog eens heel andere koek dan vroeger. Toen waren dat tamelijk gezette dames, gehuld in een o f ander folkloristisch kostuum. Dan moest je je als renner eerst door zes lagen fluweel en kant heen- werken alvorens je je handen op bips of borst kon leggen. Nu zi/n het frisse aerobic-meiden, wier vormen niets te raden overlaten. Ze li/ken waarachtig nog sportie ver dan de renners zelf. Wat in zeker opzitht ook wel het geval zal zijn. Of had u soms gedacht dat die renners, na opnieuw zo'n massasprint, nog voor iets anders geporteerd waren dan voor een flesje prik? Die dames wel, denk ik. Maar daarvoor zullen ze wel bij de he ren bobo's en sponsors te rade gaan. LOUIS FERRON Algemeen klassement De meeste gemeenten hebben de grootste moeite om de ver plichte hoeveelheid huizen voor vluchtelingen beschikbaar te stellen. Leiden heeft 200 plaat sen voor asielzoekers en hoopt dit aantal binnen een jaar uit te breiden naar 300. De gemeente Voorschoten voelt niets voor het plan om tenten beschikbaar te stellen. „Voordat je mensen in tenten stopt, moet je zeker weten dat je ze later echt kunt huisvesten", zegt een woord voerder. In de Leidse regio staan volgens verschillende woordvoerders nergens scholen of jeugdherbergen leeg die voor opvang kunnen worden ge bruikt. Minister Ter Beek van defen sie heeft op verzoek van d'An cona toegezegd zo snel mogelijk te zorgen voor de opvang van 1.000 vluchtelingen in tenten of lege kazernes. Elke dag opnieuw melden zich zo'n tachtig vluch telingen in ons land. Sinds woensdag worden er geen nieu we meer opgevangen, omdat er geen ruimte meer is. De Centra le Opvang Asielzoekers heeft al 518 mensen meer onder dak ge holpen dan eigenlijk kan. Vluchtelingenwerk Neder- lapd vindt het treurig dat het zover is gekomen. „Het is een dilemma voor de vrijwilligers die de mensen opvangen. Er zit dan zo'n gezin uit Somalië in de wachtkamer en daar kun je dan niets voor doen." De plaatselij ke werkgroepen hebben het ad vies gekregen de mensen toch maar door te sturen naar op vangcentra. De opvang in tenten, waar d'Ancona om heeft gevraagd, is een 'absolute noodoplossing'. Deze komt in de plaats van de opvang in pensions, tehuizen voor daklozen en hotels. „De contracten waren in april afge lopen en kunnen pas na de va kantie weer worden verlengd." WVC gaat ervan uit dat er over drie maanden, als het koud wordt, geen vluchteling meer in een tent zit. Om te voorkomen dat de dak loze asielzoekers in de illegali teit belanden, krijgen ze een speciaal stempel in hun pas poort. Daarmee kunnen ze aan tonen dat ze een asielverzoek willen indienen. De groep van circa 600 dolende asielzoekers is daarmee legaal in Nederland. x m i* Chinees-Indisch Specialiteiten restaurant PEARL CITY Winkelcentr. Merenwijk Rosmolen 25 Leiden Tel. 071 -22 00 53 NEW PEARL CITY ns gezellig eten in één van vernieuwde restaurants! Kanlong keuken, Peking keuken, keuken. Si Chun keuken. Een 30-jarige man uit Oostzaan heeft vanmorgen bekend zowel zijn 24-jarige buurvrouw ais haar 3-jarige zoontje Berry te heb ben vermoord. Op zijn aanwijzingen is het stoffelijk overschot van het peutertje gevonden in het water van het recreatiegebied Spaarnwoude. De man heeft het kind daar kort na het ombren gen van de moeder verdronken. De moeder werd vorige week vrijdag dood in haar woning aangetroffen. Het kind was sinds dien spoorloos. De man, die werkzaam was als free lance sportjournalist, was de buurman van het gezin. Hij onderhield een intieme relatie met de vrouw. De man zal de komende dagen verder worden ver hoord, aldus de politie van Zaanstad. tokyo» In Amerika wordt wel gezegd dat ze zich te veel bemoeit met staatsaangelegenheden, maar Hil lary Clinton gedraagt zich dezer dagen in Japan zoals conservatieve Amerikanen dat graag man Bill de G-7-top bijwoonde, bezocht ze een school in Tokyo, foto reuter masaharu hatano „Gewetenloos." Zo betitelde de officier van justitie voor de rechtbank van Zwolle gisteren het voorstel van een 41-jarige Algerijn, die een verblijfsver gunning wil hebben in ruil voor de terugkeer van zijn zesjarige zoontje. Dat heeft hij twee jaar geleden ontvoerd. Niettemin stelde de officier daarop zelf voor de zaak maar aan te houden om te bekijken of de man alsnog een verblijfs vergunning kan krijgen. De rechtbank ging akkoord. „Het allerbelangrijkste is dat het kind terugkomt", stelde de recht bankpresidente. De man trouwde in 1979 met een vrouw uit Almere. Twee jaar na de geboorte van hun zoontje gingen de twee uit elkaar. Bij de echtscheiding in 1991 kreeg de vrouw de voogdij en kwam er een omgangsregeling. Daarvan heeft de man gebruik gemaakt om het jongetje mee te nemen naar Algiers, en het bij zijn fa milie onder te brengen. De moeder is in Algerije geweest, maar heeft haar zoontje nooit teruggezien. Tot enkele maanden geleden was de vader spoorloos. Sinds enkele maanden zit hij in het huis van bewaring in Zwolle. Behalve van ontvoering wordt hij ook verdacht van twee in braken. De zaak is tot 9 septem ber aangehouden. Geen krant ontvangen? ici 071-143241 ILL iMtmw 18 00-19 30 uur taterdag 10 00-12 00 uur -■ ABONNEE SERVICE 2É HET WOORD IS AAN E. Wertheimer Grootmoedigheid is de doeltreffendste wraak. VANDAAG leiden Leiden liep gisteravond uit voor de Peurbakkentocht, de traditionele opening van de Leidse Lakenfeesten. Tienduizenden toeschouwers stonden langs de route, die liep van Galgewater naar de Herengracht en weer terug naar het waterpodium. Hier passeert carnavalsclub De Spoor- bumpers de trouwsteiger voor het stadhuis. Pagina 13: Waterstoet van drank en lol. foto henkbouwman 1 Wilfried Nelissen 22:09.32$ a Mawo Cipollini op 0.02' 3 Laurent Jalabert op 0.32' M. Alex Zulle op 0.33' Zenon Jaskula op 0.41 a Johan Bruijneel op 0.51' o ERIK BREUKINK ('jij op 0.51' a Philippe Louviot op 1.04' n Johan Museeuw op 1.10 w 10 Franco Ballerini op 1.17' Offshore-bedrijf voorspelt grote toekomst voor techniek leiden rudolf kleun Het Leidse offshore-bedrijf Hee rema wil het land op. Heerema verwacht nog dit jaar een studie af te ronden naar nieuwe tech nieken voor het boren van tun nels. Het bedrijf voorziet dat tunnelbouw in de nabije toe komst in Nederland een grote vlucht zal nemen. Daarbij speelt de aanleg van de Betuwelijn een rol, maar ook wordt gedacht aan de hoge-snelheidslijn (HSL), metronetten en zelfs aan ondergrondse afwikkeling van autoverkeer. Heerema onderzoekt de mo gelijkheden voor tunnelbouw al enkele jaren. Eerder ging het daarbij vooral om buitenlandse technieken, maar inmiddels draait het om de methode die is aangedragen door de Delftse hoogleraar R. van den Hoorn. Daarbij wordt er vanuit gegaan dat de tunnel in een doorlo pend proces wordt gegraven en opgebouwd. Volgens R. Erdbrink, hoofd juridische dienst van Heerema is het onvermijdelijk dat er in Nederland meer tunnels wor den aangelegd. „Als Nederland de komende jaren de rol moet gaan spelen die veel mensen voor ogen staat, moet daar wel de infrastructuur voor zijn. Je kunt daarvoor de lucht in, zoals bij het Kleinpolderplein of het Prins Clausplein. Maar dat wordt erg ingewikkeld als je ver keer uit meer dan vier richtin gen wilt afhandelen. Met tun nels is dat eenvoudiger." Erdbrink wil zich niet direct uitlaten óver de mogelijkheid dat Heerema wordt betrokken bij de aanleg van HSL of Betu welijn. Over de HSL merkt hij op: „De discussie over doortrek ken naar Amsterdam had heel anders kunnen zijn, als ook over tunnels was gesproken. Ie kunt zo n lijn ook onder het bestaan de spoor aanleggen. Dan had je in Den Haag Centraal alleen maar een extra lift hoeven aan te leggen om de trein te berei ken." Volgens Erdbrink is het met de nieuwe technieken goed mo gelijk diep onder bestaande be bouwing door te gaan. Het is niet meer nodig om zoals bij de Amsterdamse metro bestaande bebouwing te slopen. Deze drie topmannenmode zaken zijn dealer van o.a. Hugo Boss, Cornelioni, Brax, Polo Ralph Lauren, Allegri, Camel, Arrow, Di Maggio, Melka, Bleyle, Ciao, Baumler, Avirex, Bison, Mulberry, C.P. Company, René Lezard en Sfafe of Art. Economie/Beurs Familieberichten Feiten en meningen Info- HET WEER Een regen- of onweersbui In het noorden af en toe regen. El ders eerst nog wat zon en vooral in de middag en avond een enkele regen- of onweersbui Middag- temperatuur van 18 graden in het noordwesten tot 24 graden in het zuidoosten van het land Matige zuid tot zuidwestenwind, kracht 4, aan de kust en op het IJsselmeer krachtig, 6, in het Waddengebied af en toe hard, kracht 7. Geen rapport voor leerlingen die staakten pongen anp De directie van het Dr. Schaep- mancollege in het Brabantse Dongen weigert tien leerlingen hun eindrapport te geven. Ze blijft erbij dat deze scholieren, die op 10 juni hebben meege daan aan de landelijke scholie renstaking. de toen niet gevolg de lesuren alsnog moeten inha len. Ze kunnen dat ook afkopen door te werken voor de liefda digheidsactie Klus van de school. Als de scholieren op hun standpunt blijven staan, lopen zij het risico van school verwij derd te worden. Twintig andere stakers hebben intussen aan de eis van de directie voldaan en hun rapport wel gekregen. Vierhonderd handtekeningen van sympathisanten, onder wie leraren, en een beroepschrift aan het bestuur van Ons Mid delbaar Onderwijs hebben de leiding van het Dr. Schaepman- college niet kunnen vermur wen. Zij vindt dat leerlingen die zonder overleg zijn gaan staken zich schuldig hebben gemaakt aan spijbelen. De scholierenvakbond LAKS vindt dat een vreemd argument, omdat andere leerlingen het he le jaar door spijbelen. In al die gevallen wordt wel een rapport gegeven. IAKS spreekt van een uniek geval. Volgens de bontfi heeft geen enkele schoolleiding de straf waarmee tegen staken,- de scholieren was gedreigd ook echt uitgevoerd. Lfidjch P- Dagblad M l7 i,1, mm** NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. Ja, dat is goed nieuws. Dus neem ik nu een abonnement. Na dc eerste 2 weken betaal ik mijn abonnement: n Per maand, automatisch (ƒ28.75) Of bd 071-128030 Haarlemmerstraat 179 Leiden. Tel 071-142940 B reestraat 142-144 Leiden. Tel 071-133258 Haarlemmerstraat 175 Leiden. Tel 071-122823

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 1