MEUBELOPRUIMING 'Voor Bo Gyi hield ik mijn plas wel in' GRANDIOZE C. VAN REESZN. Geen moeite met Walther Lichte groei omzet bloemenveilingen Het Gesprek van de Zomerdag Zwaan valt aan V akantiePechvogels Benoemingen universiteit VRIJDAG 9 JULI 1993 LEIDENEen moeder fietst nietsvermoedend op het fietspad 'De Tr ambaan' bij de Ein- steinweg in Leiden. Lekker genieten van de zon. Maar daar staat plotseling op het mid den van het pad een woedende zwaan. De ze vader zwaan verde digt moeder zwaan en haar kroost die in het nest in de sloot langs het pad zitten. Veel mensen nemen geen risico en rijden een blokje om. Deze moe der echter niet. Maar het scheelde weinig of zij lag ook in de sloot. Voor Leidse agenten is wapen niet te groot Geen van de politiemensen in het district Hollands Midden heeft last van 'te kleine hand jes'. De klacht van de Neder landse Politie Bond dat het dienstwapen de Walther P5 te groot is voor sommige agentes en agenten, gaat vol- gensdistrictswoordvoerder Frans Mesker in deze regio niet op. Niet dat er vaak een wapen wordt getrokken dat is in Ne derland nog hoogst ongebruike lijk maar als het nodig is, we ten de heren en dames agenten in Leiden en omgeving er goed mee om te gaan. Van gevaarlij ke situaties, waar de Nederland se Politiebond voor waar schuwt, is dus geen sprake. Jitske en Ethel van de Leidse politie respectievelijk een half jaar en ruim twee jaar in dienst hebben in ieder geval geen moeite met Walther. „Ik heb gewoon normale handen", zegt Jitske. De handen van Ethel zijn weliswaar een stuk kleiner, maar ook zij heeft geen moeite met haar wapen. „Ik kan ge woon met mijn vinger bij de trekker", zegt ze. De beide agentes zijn enigszins verbaasd over de commotie rondom het dienstwapen van de politie. Hun mening: „Als het wapen te groot is voor iemands handen, komt dat al op de poli tieschool naar voren. Daar krijg je je wapen en daar leer je er mee schieten. Misschien dat één op de zoveel vrouwen ei genlijk te kleine handen heeft maar dat merk je dus op school al." Ook woordvoerder F. Mesker heeft nog niets vernomen van agenten of agentes die niet met de Walther om kunnen gaan. „We hebben wel mensen in dienst die kleine handen heb ben en daardoor moeilijk met het pistool om konden gaan maar alle problemen konden met een speciale schietvaardig heidstraining worden opgelost", zegt hij. „We zien het probleem van 'het te grote wapen' niet als een urgent probleem in het dis trict Hollands Midden. Er zijn wel mensen met relatief kleine handen niet alleen vrouwen maar ook mannen maar die kunnen na de speciale training waarbij het wapen iets anders wordt vastgehouden, goed met de Walther overweg. Maar voor hetzelfde geldt krijgen we mor gen een nieuw iemand die echt te kleine handen heeft." Ook woordvoerder R. Blom van de Leidse politie heeft nog niets vernomen over agenten die niet met hun vinger bij de trekker kunnen. Terughouden is hij wel want „we lopen niet graag met geweld te koop en dus ook niet met de Walther. Iedereen weet dat we met een pistool lopen maar we willen er gewoon niet de nadruk op leggen. Het is ook niets iets waar je lichtvaardig mee om kunt gaan. Ik bedoel maar, een kogel die de loop ver laat, kun je niet meer terugroe pen." Maar toch, 'in het algemeen' wil hij wel iets over het huidige dienstwapen zeggen. „Voor zo ver ik weet zijn er geen proble men met de grootte van de Wal ther", aldus Blom. Hij noemt het vorige dienstpistool van de politie, de FN die begin jaren tachtig werd afgeschaft. „Daar waren twee modellen van in omloop, een grotere en een kleinere." De Walther heeft dat dus niet. Wat dat betreft mag er volgens Blom best gepraat worden over een alternatief tweede dienst wapen. „Maar dan natuurlijk in overleg met het ministerie. Want we kunnen het niet ge bruiken als er straks laten we zeggen tien, twaalf pistolen en revolvers in de omloop zijn." Het olifantje Bo Gyi is dood, maar leeft voort in de harten van het volk. De kranten blijven maar schrijven over zijn val in de slotgracht, zijn lijdenswegen zijn 'inslapen', woensdag. De eerste mensenkinderen zijn in middels naar hem genoemd. En in winkelcentrum De Luifel- baan aan het 5 Meiplein is het 'zielig' niet van de lucht, als we passanten aanschieten over Bo. Toch zijn er ook kanttekenin gen. Hadden de geleerde artsen niet eerder kunnen zien dat het beest een gebroken ruggewervel had overgehouden aan zijn val in de slotgracht van het Noor der Dierenpark in Emmen? Want het was die breuk die het beest verlamde. En: waarom is er wél geld voor een olifantje, maar niet voor, pakweg, bejaar den of zwakzinnigenzorg? „In de zwakzinnigenzorg moeten we uit geldgebrek mensen op sluiten. Voor Bo Gyi werden kosten noch moeite gespaard", klaagt een gehandicaptenbege leidster uit Leiden. Toch leefde ook deze aanstaan de moederenorm mee: „Als Servië op tv kwam, ging ik snel even naar het toilet. Voor Bo Gyi hield ik het even in." Haar eerste reactie op het overlijden, was dan ook een hartgrondig 'getverdemme'. Pas uren later vroeg ze zich af of er 'inderdaad wel zulke goede afwegingen zijn gemaakt' door de artsen en be- geiders. Uiteindelijk kwam ze tot deze conclusie: „Het is zon de van het geld, maar ik zou precies hetzelfde hebben ge daan. Je gaat je enorm hechten aan zo'ndier". Andere passanten betwijfelen of Bo echt zoveel geld heeft ge kóst. Deden de specialisten hun werk niet voor niets? Leidenaar W. van Vliet legt uit dat 'overal potjes voor zijn': „Al vraag je je wel eens af waarom sommige dingen wel uit het ene potje be taald kunnen worden en andere dingen weer niet." Dat 'ze' de ene reddingspoging na de an dere op poten zetten, zou Bo Gyi aan zichzelf te danken heb ben: „Ze keken steeds hoe hij er zelf onder bleef." Zijn vrouw denkt dat 'ze' toch ook rekening hebben gehouden met het pu bliek. Dat publiek overspoelde het dierenpark met brieven, faxen en telefoontjes. Vooral rond Bo's eerste verjaardag, op 1 juni, was het raak. Ook bij het gezin Van Vliet 'leef de' Bo Gyi. Toen pa en ma een tijdje geleden hoorden dat het beestje afgemaakt zou worden, vroegen ze zich bezorgd af hoe het nu zat. Zeker toen verdere publikaties uitbleven. Kleuter- zoon Nick vond de reportage over de operatie van Bo's ge broken been interessant, maar sprak er later nooit meer over. „Ach, hoe gaat zoiets. Toen on ze poes was weggelopen, vroeg Stefan: 'mag ik nu een konijn', legt een jonge moeder uit. Volgens student I. Boom heb ben olifanten iets bijzonders: „Ze staan bekend als grote, vreedzame dieren. In tekenfilms zijn ze vaak de held. In Dombo bijvoorbeeld. Op Filmnet heb je ook weer zo'n olifantje. Barber heet-ie geloof ik." „En natuur lijk kun je je ook meer voorstel len bij een gewonde olifant dan bij de oorlog in Joegoslavië. Het is ook weer eens wat anders." Bo Gyi is nu dood, maar volgens Boom hoeft dat nog niet zijn einde te betekenen. „Kennedy vond men vooral zo'n fantasti sche president omdat hij zo vroeg was overleden. Of neem nou James Dean." Volgens een bejaarde Leidenaar héd het beest helemaal niet in Nederland moeten zitten: „Laat die olifanten waar ze thuisho ren." In de vrije natuur zijn geen betonnen slotgrachten, waar boze vaders je in kunnen duwen. En als een beest toch het loodje legt, zijn er zelden camera's in de buurt. Van Vliet vraagt zich af waarom we nooit wat van Bo's zusje horen. „Daar schijnt het goed mee te gaan. Maar dat is dan zeker geen nieuws.". Voor een andere oudere Leide naar is zelfs Bo geen nieuws: „Bo Gyi? Nooit van gehoord". PAUL VAN DER KOOU In deze maanden heb je een bijzonder soort pech: vakan- tiepech. Vlak voordat je het vliegtuig instapt, schiet het in je rug. Net in je hotel, word je van je hele hebben en houden beroofd. Je verdwaalt in de jungle, belandt tussen dë kan nibalen of loopt een vreselijke infectie op op de rug van een kameel. Tot eind augustus ruimen we plaats in voor zulke pechvo gels. Daarna schakelen we weer over op 'gewone' pech vogels. Ook voor Vakantie- Pechvogels hebben we weke lijks een mooie slagroomtaart van banketbakkerij Van Dam klaarstaan. Vindt u dat uzelf voor deze eervolle vermelding in aan merking komt, twijfel dan niet om met ons contact op te ne men. Ook mag u familieleden, vrienden of buren voor deze prijs nomineren. U kunt bellen tijdens werkdagen van 8.30 tot 16.30 uur op hel nummer 071- 356440. Ook kunt u schrijven: Leidsch Dagblad, t.a.v. Het Gesprek van de Dag, Postbus 54,2300 AB Leiden. Dankzij verkoop kamerplanten DEN HAAG ANP De bloemenveilingen hebben in de eerste helft van dit jaar een lichte tot redelijk goede omzet groei geboekt. Bloemenveiling Flora in Rijnsburg zag de omzet met vier procent groeien. Bloe menveiling Aalsmeer (VBA) en Bloemenveiling Holland ver kochten respectievelijk voor ze ven en voor twee procent meer.- De omzetgroei was met name te danken aan de verkoop van kamerplanten. De verkoop van snijbloemen, de roos uitgezon derd, verliep in zijn algemeen heid wat stroever. Bloemenveiling Flora in Rijnsburg boekte in de eerste zes maanden een klokomzet van 323 miljoen gulden, een groei van 3,9 procent. De Rijns- burgse veiling zegt gematigd optimistisch te zijn ten aanzien van de rest van het jaar. Volgens Bloemenveiling Aals meer lag de omzet in de eerste zes maanden op 1,25 miljard gulden, ruim 82 miljoen meer dan in de eerste helft van 1992. De omzet in bloemen steeg met zes procent, terwijl de planten- omzet met negen procent toe nam. Bloemenveiling Holland in Naaldwijk kwam in het eerste half jaar uit op een totaalomzet van 1,1 miljard gulden. De vei ling gaat voor geheel 1993 uit van een omzetgroei van drie procent. Ook in Naaldwijk de den de planten het met een om zetgroei van 6,5 procent beter dan de snijbloemen, die in om zet gelijk bleven. De Rijksuniversiteit Leiden (RUL) heeft op 1 september een nieuwe secretaris: ir. W. van den Berg. Van den Berg (50) is nu nog directeur 'instellingen van wetenschappelijk onderwijs' van het ministerie van onder wijs en wetenschappen. De hui dige RUL-secretaris, dr. D. den Os, gaat met de VUT. Den Os is sinds 1978 als secretaris werk zaam geweest. Nieuw lid van de Raad van Bestuur van het Academisch Ziekenhuis Leiden (AZL) is per 1 oktober dr. ir. P. Leijh. Leijh is nu directeur-beheerder van di visie 4 van het AZL. De voltallige Raad van Bestuur van het AZL bestaat op 1 oktober uit prof. dr. O. Buruma (voorzitter), drs. R. Jonkers en dr. ir. P. Leijh. De huidige bestuursvoorzitter mr. dr. J. Peters legt zijn functie per 1 oktober neer omdat hij is benoemd tot directeur van Me- diPark BV. Peters blijft zich nog wel als bouwgemachtige bezig houden met de nieuwbouw van het AZL. BURGERLIJKE STAND GEMEENTE LEIDEN Geboren Ro- wena Elisabeth Margaretha. dv. C.M. Geus en J. J. van Hal Cornelia Justina, dv. G. van Di|k en C.S. Slager Michael, zv. P. Geijteman en E. van Duijn Ke vin, zv R. van Turenhouten J. Vos* Lois Luca, dv F.L. Doll en P. Mulder* Dax Tibor, zv. F.L. Doll en P. Mulder* Jamie Elise Maureen, dv. 8.J.C. Vaes- senen E.A.M. Burgmeijer*Souhail,zv. A. Ftiah en J.C.M Does Maria Silvana, dv. A. Plezier en M. van der Schagt Maxme, dv. R M A. van der Meer en J.D. van Gulden Steven Michiel. zv. R.F. Mous en I S. van Cassel Kimberley, dv. H M. Seiiseneren E. Korenhof *Allysa, dv. C.J KowalewskienC.M. Visscher* Tawri Khoshevi Selim. zv. Khoshevi Selim Osman en Berivan Shino Abdul lah Abderrahman, zv. D. Lahdidioui en H. Mouktassi Sten. zv. M. Cok en A. Trouw Raveena Sabrina. dv. A. Moha- med en S. Soekhram Jeffrey Edward Johannes, zv. A.E. van Bentem en M.M.M. Warmerdam Kayleigh Ayisha, dv. J E. Patiapon en B.S. Leihitu Jo hannes. zv W F. Huivenaar en B.L. van Ede van der Pals* Tim, zv. R.C. van UL den en C M G. Keizer Johan Edward, zv J A. Sprei) en E M. Wester Wietse Frie, zv. A F. Bosch en J M G. Janzing Philip, zv. J.J.M. van Houwelingen en T.A. Mongen Rosalie Melissa, dv. A T. Veld en A J M. Romijn Jimi, zv. LJ. Kees en M. J. van der Burg Lisanne Daphne Sofia. dv. A.I.M. Castelein en J.G. van der Mei| Maartje Sietske, dv. T.P.L.M. Feenstra en A A. Coster Sar- ra. dv. E.M. Yazidi en C.E. Tams Wil lem Frans Anthonie. zv. J.C. Duindam en W.M. KustersJoep. zv. F.C. Mesker en E.A. van de Graaf Christiaan Leen- dert, zv. L. Paauw en J. van Rij Nico- laas Johannes zv. K.A. Ottenheym en M.M.J. Hietink Christa Nelleke. dv. M. Ringers en N.H. van Hoek Asmae. dv. A. Ahamdan en F. Kabouh Laurentius Hendricus. zv. J.C.W. Compier en J.H.C.M. Tuijnman Michael Marinus, zv. H. BotermansenC.G.vanRi|n* Maurice, zv. M.B. de Weerd en K.Y. Fes- kens Martin, zv. P. Hollaar en J. Visser Stefan, zv. C.W. van der Mei) en J.W. den Heiier Hala. dv. A. Banki en M. Louelmouti Eric. zv. J. Hoek en M. ten Oever Damiaan Nicolaas Hendricus, zv. M.C.T.M. Zwagerman en B.C.M. van der Meer Zoé. dv. AJ.M. van Winden en S. Reesink Walter, zv. J.A. Boon en A. de Graaf Jordy. zv. J. Klink en B. Jansen Domimck Johannes, zv. M.C. Vietor en E.A. Verloop Claudia, dv. P. van der Spijk en P. de Mooi) Marjolei- neGabriêla Esmeralda, dv. P.C. van Kleef en J.W. Roos Thijs. zv. M. van Essen en A.W. Minnema Overleden J. de Bakker, geb. 18 juli 1915. man «C.T.J. Bol. geb. 7 juni 1971, man*C.J.deBois.geb.21 nov. 1946. man J.C. Vermaak, geb. 31 dec. 1936, man P. Vermond, geb. 15 aug. 1923. man M.J. de Rijk, geb. 17 febr. 1964. vrouw *C. van der Linden, geb. 7 juli 1910. man*J. Mulder, geb. 21 jan. 1906. geh. gew. met J. Muusse J.G.H. van Daalen. geb. 25 okt. 1903, man M.M.A.E. Boon. geb. 21 jan. 1949, echtg. van R. Harkamp W. Kin kel. geb. 4 juni 1916, man A.L. Moor, geb. 15sept. 1951. man*F.J. van No- belen. geb. 6 jan. 1931. man* A.H. Struve. geb. 29 febr. 1916, echtg. van J. de Vries L.A. de Bruiin. geb. 5 febr. 1916, man J. Mieremet. geb. 9 jan. 1920. geh. gew. met I.L. Verhoeven. Gehuwd T.F.F.P. Vroom en L.E.M. van t Oostende J.C. van Santen en T. Bröcker P.C. Guijt en A.F. van der Goot M.W. de Jong en M.A.G.W. Veil- bnef I. Kyriakópoulosen L.J. Berends L. Verbeek en A. Hartman E. Krens en A.C.R. Petit J.P. Chaudron en E.W M. Korenhof P.G. de Groot en M.J.A. van Veen E. Velthuijzen en M.J. Capurro Diaz W. vao Veen en H. Turen- hout P A. Dozy en L.H.S. Menick Noten eethoek 1 tafel vierkant 110x110 cm. 4 kuipstoelen van 4575,- voor 3245.- Grenen dressoir 4-deurs 4 laden van 2650,- voor 2195.- Grenen eethoek 1 tafel 90x180 cm. 6 stoelen van 3320,- voor 2595,- Slaapkamer Zwart hoogglans 1 ledikant met spiegelopbouw 155x205 cm. 2 nachtkasten 4-deurs linnenkast met 2 spiegeldeuren toilettafel bodem en matrassen van 5895,- voor 4695,- excl. plaatsingskosten 250,- Zwarte moderne eethoek 1 langwerpige tafel 6 stoelen 1 dressoir van 4480,-voor 2995,- bijpassend tv-meubel van 1555,-voor 1095,- Wortelnoten ledikant 160x200 cm. 2 nachtkasten van 3160,- voor 2495,- excl. matr. en bodems Copie antiek massief eiken meubelen. Engelse landhuis style begin 1800. Eethoek 1 rechth. tafel met lade 4 stoelen 2 armstoelen van 4765,- voor 3495.- Grote leren pouffe antraciet grijs van 1575,- voor 995, 2-deurs vitrinekast van 3520,- voor 2595,- Hoekkast (gesloten) van 2045,- voor 1595.- Bijzetkastje van 2925,- voor 1995.- Gesloten wandmeubel met 9 laden van 4725,- voor 3595.- Hoekkast met glasdeur van 3195,- voor 2395.- Dressoir 3 deuren en 3 laden van 3250,- voor 2395.- Salontafel 90x90 cm. met lade van 1450.- voor 995.- Mimiset 3-delig van 1825,- voor 1295.- 3-zrtsbank met decoratieve bloemstof bekleed van 3350,- voor 1995,- Relaxfauteuil electrisch te bedienen leder aubergine kleur van 3250,- voor 1995,- 21/2+2 zitsbank leuke streepstof klassieke pootjes op rollers van 3360,- voor 2745,- Zalmkleur eethoek ronde glastafel op kolomvoet met spiegel 4 stoelen van 5686.- voor 4495.- Zalmkleurige 4-deurs vitrinekast van 5790,- voor 4295.- Grenen buffetkast met opzet van 3295,- voor 2495.- Wortelnoten dressoir met zwart hoogglans bovenblad van 4830,- voor 3745,- Wortelnoten eethoek 1 ovale tafel met inlegblad 6 stoelen zwart leren zitting van 7155,- voor 5495.- 2-zrtsbank frisse moderne oranje/zwarte streepstof van 1295,- voor 995,- 3-+2-zitsbank leer aubergine kleur van 8450,- voor 5500,- Chesterfield bankstel bruin leer 3-zitsbank 2 fauteuils van 8495,- voor 6395,- Chesterfield bankstel blauw/grijs leer 3-zitsbank 2 fauteuils van 7495,- voor 5745,- Moderne eethoek zwart lacque 1 tafel 115cm. 0 4 stoelen van 2395,- voor 1695.- Ledikant met achterwand 180x200 cm. 2 nachtkasten alpine wit van 3060,- voor 1995,- Bijzet fauteuil op senioren hoogte streepstof bekleding van 1295,- voor 975,- Royale moderne leren 3- en 2-zitsbank donker zalmkleur 2-zits bankstel schelpmodel van 4295,-voor 3695,- Engels dressoir met vitrine opzetkast bordeauxrood moiré gekleurd van 6795,- voor 4995.- 3+2-zitsbank houten roomwitte omlijsting van 4995,- voor 2495,- Roomwitte vitrinekast met gesloten onderkast 3-deurs van 5995,- voor 4750.- Roomwitte 2-deurs glaskast met hal. verl. toogmodel van 5095,- voor 3750,- floomwitte salontafel op kolomvoet 100 cm. 0 van 1.145,- voor 895,- Roomwitte spiegel 100x190 cm. van 1890,- voor 1495,- Mooie eiken hoekkast van 2595,- voor 1995.- Eiken eethoek 1 wangen tafel 4 stoelen Eiken wandset met bar en vitrine indeling, 235 cm. br. van 5775,- voo 4250,- Barmeubel eiken wit lacque doorgeschuurd 100 cm. br. van 2590,- voor 1595,- Eethoek gepatineerd blank eiken 1 ronde tafel 4 stoelen leer bekl. van 3895,-voor 2995,- Wandset gepatineerd blank eiken van 2995,- voor 2295.- Comfort Card EEN COMFORTABELE MANIER VAN BETALEN Sedert 1985 Meubelfabriek KLEURENKATALOGUS WORDT U GRATIS TOEGESTUURD (Ook levering via door ons erkende dealers) Westvlietweg 98, Leidschendam, tel. 3989543-3989255. Ruime parkeergelegenheid. (vanuit Rijswijk 1 km voorbij Drievliet)

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 18