Tankslag dreigt te mislukken Planten bieden perspectief om energie uit te winnen Vragen bij controle op landbouwgif Over leven Milieuprijs voor het Noorder Dierenpark IN HETVELD VRIJDAG 9 JULI 1993 17 Nog 165.000 'verborgen' tanks De actie tankslag, het uitgraven van oude, lege olietanks, dreigt te mislukken. Gemeenten en rijk hebben afgespro ken dat binnen vijf jaar alle tanks moeten zijn wegge haald, maar zonder extra voorlichting en geld lukt dit nooit. Dat voorspellen de stichting Nederland Gifvrij en de stichting Natuur en Milieu. chef willem spierdijk. 071-356439. plv -chef meindertvan derkaaij. 071-35644.' den haag. anp Het Energie-onderzoek Centrum Nederland (ECN) in Petten ziet goede perspectieven voor het gebruik van plantenmateriaal. biomassa ge noemd, voor de opwekking van elektriciteit. Het materiaal kan worden vergast en daarna dienen als brandstof voor conventionele apparatuur die het omzet in energie, of voor de in ontwikkeling zijnde brandstofcellen. Dit heeft ECN-directeur prof. dr. ir. H. van den Kroonenberg verleden week meegedeeld tijdens een persconferentie in Den Haag. Het gebruik van biomassa op grote schaal - aantrek kelijk uit een oogpunt van de vermindering van de uitstoot van kooldioxyde - stuit volgens de algemeen directeur nog op ettelijke problemen van technologische aard. Het ECN gaat door met zijn onderzoek, vooral met betrekking tot de voorbewerking van het plantenmateriaal voor gebruik in energie opwekkende installaties en naar het proces van vergassing van de bio massa. De bijdrage van duurzame energiebronnen, zoals zonne- en windenergie, neemt aanzienlijk toe. maar blijft beperkt tot vijf a acht procent van het totale energieverbruik. Nederland kan. zo meent Van den Kroonenberg. op het eigen grondoppervlak nooit voldoende duurzame energie 'oogsten' om in de energiebehoefte te voorzien. Toch is het volgens hem de ontwikkeling van technologieën voor energiewinning uit zon, wind en biomassa van groot belang. In de eerste plaats is dat belangrijk voor de Nederlandse in dustrie. die apparatuur voor duurzame energie produceert. Ten tweede helpt het ontwikke lingslanden sneller aan schone energievoorzie ningen. Daarnaast verdienen toepassingen van cellen, die zonlicht rechtstreeks in elektriciteit omzetten sterke ondersteuning, zelfs in een 'zonarm' land als Nederland, vindt de ECN-di- recteur. Het besproeien van aardappelgewas in de Flevopolder. Staatssecretaris Gabor vertrouwt vooralsnog op de goede wil en de integriteit van boeren en tuinders om de juiste middelen te gebruiken. foto archief Tweede Kamer reageert positief utrecht monica wesseling Er liggen, verspreid over heel Nederland, nog 165.000 tanks in de grond. In Zuid-Holland heb ben naar schatting 38.000 parti culieren een tank in de tuin waarvan er inmiddels 12.500 zijn gesaneerd. Dat betekent dat er nog steeds dik 25.000 tijd bommen, zoals Nederland Gif- vrij de tanks noemt, in de grond - P .téf' V, D., L. f Elke dag worden we er weer mee geconfronteerd. Of het nu om het gescheiden inzamelen van afval, het gebruik van bestrijdingsmid delen of het aanwijzen van be schermde gebieden gaat, het milieu vraagt voortdurend de aan dacht. In de rubriek '10 over Groen' worden wekelijks tien wil lekeurige vragen over het milieu gesteld aan min of meer bekende regiogenoten. Deze week het woord aan Thijs Wolters, direc teur van reisbureau Cebuto in Lei den. liggen. Oude tanks gaan roesten en kunnen lek raken waardoor de achtergebleven olie in het grondwater terechtkomt. In wa terwingebieden kan één liter olie een miljoen liter drinkwater ongeschikt maken. Op basis van de op 1 maart in werking getreden Wet bodem bescherming heeft de overheid het Besluit Opslaan in Onder Toerisme en behoud van het milieu. Bijt dat elkaar? Ik meen van niet. Zolang ieder een maar zijn verantwoordelijk heid voor het milieu beseft en er naar handelt. Het eco-toerisme is nogal in zwang, in hoeverre merkt u dat? Aan een redelijke toename in fiets- en wandelvakanties. Bo vendien wordt op de vakantie bestemming tegenwoordig veel vaker een fiets gehuurd in plaats van een auto of een scooter. Ik weet alleen niet of dat uit milieu-overwegingen wordt gedaan of uit oogpunt van sportiviteit. De ozonlaag wordt steeds verder aangetast. Is dat een gevaar voor het toerisme in de toekomst? Vooropgesteld dat dit nog geen hot-item is bij de toerist, geloof ik dat dit in de toekomst wel zijn invloed zal hebben op rei zen naar zonniger streken of hooggelegen bestemmingen. In hoeverre boezemt de vervui ling van de zeeën en meren u angst in? Het is beangstigend om alle ne gatieve berichten over het milieu te moeten lezen. De slo gan 'Wij hebben de wereld in bruikleen van onze kleinkinde ren' spreekt mij ook zeer aan. Aan de andere kant komen er ook steeds positieve berichten door. Het Erie-meer in Amerika was destijds volledig dood. Te genwoordig wordt er weer vis gevangen. Wordt bij het zoeken van een va ka n tiebestemn i ihg tegei i - woordig meer rekening gehou den met het milieu? Afgezien van een toename van fiets- en wandelvakanties mer ken wij eigenlijk niets van een meer milieubewuste vakantie keuze. Wat wel merkbaar is, is dat de klant niet gebruikte reis- grondse Tanks (BOOT) uitge vaardigd. Daarin staat dat iede re burger voor 1 september bij de gemeente aangifte moet doen van de aanwezigheid van een oude tank in de tuin. Die tank moet binnen vijf jaar zijn weggehaald, danwel zijn schoongemaakt en afgevuld met zand. De kosten van de sa nering, 1000 tot 1500 gulden, komen voor rekening van de ei genaar van de tank. Sloom Nederland Gifvrij en Natuur en Milieu vinden de overheid veel te afwachtend. De burgers wor den niet genoeg voorgelicht over de noodzaak tot sanering. den haag jan kuys Staatssecretaris Gabor (natuur- beheer) lijkt, na jaren, zijn be leid rond het gebruik van land bouwgif van de grond te krijgen. Een overeenkomst, die binnen kort wordt getekend, moet het gebruik van gif aanzienlijk te rugdringen. De Tweede Kamer heeft inmiddels positief gerea geerd. Toch zijn er twijfels bij de milieu-organisaties en bij Groen Links. De vrees is dat de mooie plannen van het ministerie vooral plannen blijven. De af spraken in de overeenkomst kunnen nauwelijks worden ge- gidsen weer terugbrengt bij het reisbureau. De gids kan dan weer aan een andere klant wor den meegegeven. Wat is eigenlijk uw favoriete na tuurgebied in binnen- en bui tenland? In Zuid-Afrika zijn wij het afge lopen jaar in het natuurpark Phinda geweest. In dit park is men bezig de gehele ecologie terug te brengen naar het ni veau van voor 1870. Bewon derenswaardig was de liefde en het geduld waarmee men pro beerde de natuur weer te her- Gemeenten zouden veel meer dan nu, de burgers moeten aan sporen de tanks te laten oprui men. Een gemeentelijke actie heeft bovendien als voordeel dat er bij de tanksaneringsbe- drijven een kwantum-korting kan worden bedongen. De milieu-organisaties willen overigens ook de tanksanerings- bedrijven zelf onder de loep la ten nemen. Die bedrijven moe ten goedgekeurd worden door hel keuringsinstituut K1WA. Er is volgens Nederland Gifvrij nogal wat kaf onder het koren: bedrijven die niet geheel vol gens de strenge milieuregels werken. Het schoon-certificaat dat burgers na het opruimen controleerd en de open grenzen binnen Europa garanderen een levendige handel in allerlei soorten middelen. Gabor zelf vertrouwt vooralsnog op de goede wil en de integriteit van boeren en tuinders. De milieu organisaties hebben daarvan een minder hoge pet op. In elk geval zijn de problemen met de Commissie Toelating Beschermingsmiddelen achter de rug. De achterstand in het onderzoek naar alternatieve, minder schadelijke bestrijdings middelen is ingelopen, waar door boeren en tuinders een ruimere keuze hebben. Voorts stellen. Dichtbij is mijn favoriete plek een bankje naast het fietspad langs de Wijde Aa. In hoeverre noemt u zichzelf milieubewust? Wordt er binnen uw bedrijf aandacht aan het milieu besteed? Ik meen cjat wij in ons bedrijf bewust bezig zijn met het milieu: zuiniger met elektra, geen plastic zakjes in prullen manden, gebruikte lint- en car- boncassettes gaan terug naar de leverancier en de plastic zakken die wij meegeven zijn gemaakt krijgen, is daardoor niets waard. De stichting wil dat alle bedrij ven strenger, worden gecontro leerd. Sanering van de oude tank kan ook te laat komen. De bo dem is dan al verontreinigd en ook dan moeten de burgers voor deze saneringskosten op draaien. Dat kan in de papieren lopen. Tienduizend gulden 'is niks'. Nederland Gifvrij en Na tuur en Milieu vinden dat er een saneringsfonds moet worden ingesteld om burgers in derge lijke gevallen financieel te on dersteunen. De aardgasbaten zouden hiervoor voor een heel klein deel kunnen worden aan geboord. heeft Gabor de sector overge haald door middel van een be stuursovereenkomst mee te werken aan het realiseren van het Meerjarenplan Gewasbe scherming. Overigens bevat dit debat nog een politieke angel. Gabor heeft de kosten van het meerjaren plan aanvankelijk geraamd op 25 miljoen gulden. In de be stuursovereenkomst is rekening gehouden met een bedrag van 15 miljoen gulden, waarvan de sector 9,5 miljoen betaalt en het ministerie 5,5 miljoen. Als de nood aan de man komt, worden boeren en tuinders ook voor het van materiaal dal het milieu niet belast. Waarin schiet u naar uw eigen idee nog te kort? Altijd en overal consequent het milieu laten meewegen in be slissingen of het dagelijks han delen. Toeristenbelasting of milieube lasting? Toeristenbelasting is simpelweg een melkkoe en is uitsluitend bedoeld om geld binnen te ha len voor de meest uiteenlopen de doelen, behalve om het de overige benodigde bedrag aan geslagen, hield Gabor de Twee de Kamer voor. De komende tijd zullen de af spraken voor de verschillende sectoren worden vastgelegd. Te vens overweegt Gabor het over leg met de milieu-organisaties een vaste vorm te geven. Maar zolang de controle op het nako men van de afspraken niet af doende is geregeld, aarzelen de organisaties over de deelname aan zo n structureel overleg, zo liet L. Reijnders van Natuur en Milieu na afloop van het debat weten. toerist ten goede te laten ko men. Milieubelasting ja. Mits het geld ook volledig het milieu ten goede komt. Wilt u verder nog iets kwijt? ledereen zou zich wat meer moeten bemoeien met de eigen verantwoordelijkheid voor zijn of haar directe omgeving en zich wat'minder moeten ver moeien met oeverloze gesprek ken over de mondiale proble men. Een beter milieu begint bij jezelf. emmen/utrecht» Het Noorder Dierenpark in Em- men is de winnaar geworden van de Milieu- en Toerismeprijs 1993. De dierentuin heeft, on der de noemer 'ZOO schoon' en in samenwerking met de ge meente Emmen, de vervoersbe drijven, verschillende hotels en attractieparken een milieu- spaar-project opgezet. Er is in het dierenpark een groot aantal energie- en waterbesparende maatregelen getroffen, afval wordt zo veel mogelijk voorko men en chemische bestrijdings middelen zijn uitgebannen. Een buspendel tussen een aantal bungalowparken en de dieren tuin moet het gebruik van de personenauto verminderen. Het publiek wordt direct bij de actie betrokken. Niet alleen wordtmet folders en borden uitgelegd hoe. bijvoorbeeld, het waterverbruik van de neus- Een zomer of wat geleden was ik voor een reportage over het Plateau van Margraten in het schone Limburgse land. Ik weet niet of u die omgeving kent. die zo bedreigd wordt door de af graving van mergel ten behoeve van de cementindustrie. Ik kan u in elk geval vertellen dat de hellingen aan de rand bedekt zijn met prachtige bossen vol plantaardige curiosa. Maar het plateau zelf is zo plat als een dubbeltje en er is vrijwel nergens iets van schaduw te ontdekken. Het was heet, bloedheet en ik zocht wanhopig naar een schaduwplekje om mijn auto kwijt te kunnen, zon der dat ik bij terugkeer een Lim burgse vlaai op het dak zou kunnen bakken. Op dat hele grote plateau zag ik vanuit de verte ineens één enorm imponerende boom staan en daar reed ik naar toe. Het was een linde. Een hele fraaie oude linde. Waarschijnlijk daar ooit neergezet om kwade geesten en demonen, maar vooral donder en bliksem te we ren. Aan lindebomen werden die goede eigenschappen al toe gedicht lang voor Bonifacius één stap in de richting van Dok- kum had gedaan. Het andere christendom dat hij meebracht, heeft het heidense geloof in die goede eigenschappen nooit kunnen wegnemen. Sterker nog. In Limburg waren ze zo verstandig om de zegenin gen van het heidendom niet weg te gooien met de verwor venheden van het christelijk ge loof. Vandaar dat die lindebo men bleven staan of zelfs op nieuw werden aangeplant, als dat nodig was om wat hekserij of kwelduivels uit te bannen. Al leen werd er voor de vorm in plaats van een inscriptie in ru nentekens een kruisbeeld aan gehangen. Ook op die kolossale linde op het plateau van Mar graten hing een fraai kastje met een Christus-figuur gespijkerd. Dus waar kon ik mijn auto beter parkeren? Ik begreep werkelijk niet waarom die andere auto's een paar meter verderop in de blakerende ozon stónden- Enkele uren later kwam ik weer terug bij de linde, bestoft en rood verbrand, maar voldaan want ik had een jagende slecht valk gezien langs de rand van een verlaten en goed verborgen mefgrigroav®. Wat een sufferd was ik! Ik her kende mijn auto nauwelijks: het hoorn wordt verminderd, ook wordt bezoekers gevraagd afval gescheiden in te zamelen. Met de verkoop van oiifantenmest wordt geld ingezameld ten be hoeve van de wilde olifanten in Azië. De Milieu- en Toerismeprijs is uitgeschreven door het minis terie van economische zaken. Doel is de ondernemers milieu bewuster te maken. Dit jaar was het thema 'milieuvriendelijke bedrijfsvoering'. Het Noorder Dierenpark werd gekozen uit vier genomineerden die op hun beurt weer uit in totaal 49 in zendingen zijn gehaald. Ook komend jaar is er een Milieu- en Toerismeprijs te win nen. Thema is dan 'natuur'. Projecten waarin op een. zoals dat heet. 'creatieve' manier ver antwoord met de natuur wordt omgegaan, kunnen meedingen naar de prijs. was één grote, kleverige vlek. Het duurde even voor ik me re aliseerde wat er aan de hand was. Toen begreep ik de bezit ters van die andere auto's. 1 im- burgers zijn niet achterlijk. Ik had toch ook kunnen weten ilat de linde de allerlekkerste, aller zoetste boom van Nederland is? Niet alleen door de zoetgeuren- de bloemen die duizenden bij en lokken met onbeschaamd veel nectar. Zoveel zelfs dat het bijeenvolk er compleet bene veld van raakt. Maar ook het blad is blijkbaar uiterst smake lijk. Linden in weilanden zijn aan de onderkant strak afge schoren door koeien, alsof er een lineaal langs is gelegd. In het bos zijn reeën verantwoor delijk voor hetzelfde kappers- werk. Maar grote dieren zijn niet de enige die niet van linde bladeren afkunnen blijven: bladluizen zijn er minstens zo verzot op. En dat heb ik dus ge weten. Want in de linde, waar onder ik mijn auto had gepar keerd, zaten misschien wel hon derdduizenden bladluizen. In daar kan zelfs een leger lieve heersbeestjes niet tegen op. Zo veel suiker zit er in die lindebla deren, dat de luizen het weer in de vorm van een kleverig sapje uitscheiden. Tot groot plezier van complete mierenvolken. Maar mijn lol in dit mooie dagje Limburg werd er behoorlijk door vergald. Mijn hele auto was bedekt met een kleverig laagje suiker. Ik heb het blik twee keer door de wasstraat moeten halen voor het laagje verdwenen was. Als ik dat niet snel had gedaan, was ik nog verder van huis geweest Want die suiker is ook vreselijk in trek bij schimmels. Vandaar dat lm deblad (en alles wat onder zo n boom groeit en niet groeit) in de nazomer vaak roetzwart wordt De linde zelf blijkt nauwelijks last te hebben van de snoep- zucht en inhaligheid van zoveel levende wezens. Het is een boom die verschrikkelijk oud kan worden. De oudste boom van ons land is een linde. I lij is naar schatting 1200 jaar oud en staat in Sambeek in de gemeen te Boxmeer. Een leuke klus voor een bioloog om eens uit te reke nen hoeveel bladluizen deze overjarige linde in die twaalf eeuwen heeft gevoed. TON IN T VELD Elektriciteitscentrale uitgebreid den haag De gemeente Den Haag, het GEB Zuid-Holland en de EZH hebben een intentieverklaring ondertekend voor de bouw van een tweede warmtekrachteenheid in de elektriciteitscentrale aan het de Constant Rebecqueplein in Den Haag. Warmte kracht-koppeling is milieuvriendelijk. De warmte die bij het op wekken van de elektriciteit vrijkomt wordt gebruikt voor stads verwarming van Den Haag. De brandstof nodig voor de opwek king van elektriciteit wordt zodoende veel nuttiger gebruikt. De nieuwe warmte-eenheid wordt op 1 juli 1997 in gebruik geno men. Haaien kijken op reuzefilmscherm Rotterdam Het IMAX-theater in Rotterdam, met het reuzefilm scherm van 23 meter breed, heeft deze week de Europese pre mière van de nieuwe film Sharks. Sharks neemt de kijkers mee op een expeditie rond de wereld om de grootste haaiensoorten van dichtbij te bestuderen. De blauwe haai, de walvishaal en de grote witte haai van soms meer dan tien meter lang zijn van dichtbij gefilmd vanuit een doorzichtige plastic buis, zodat de haaien de cameraman niet konden besnuffelen. Een van de scè nes laat de geboorte van een haai zien, die onmiddellijk daarna voor zichzelf moet zorgen. De haaienexperts Eugenie Clark en Rodney Fox zorgen voor commentaar. Plaats: Leuvehaven 77; tijd: dagelijks 14, 16 en 20.30 uur; toegang 14 gulden. Landbouwers tegen bodemonderzoek den haag De gewestelijke raad voor Zuid-Holland van het Landbouwschap wil dat gemeenten agrarische bedrijven alleen in het uiterste geval verplichten een uitgebreid bodemonder zoek te laten doen. Gemeenten kunnen een schoon-grond-ver- klaring eisen bij het afgeven van een bouwvergunning. Het Landbouwschap denkt dat in het landelijk gebied in de meeste gevallen een historisch (en dus veel minder uitgebreid) bodem onderzoek voldoende is. „Een schoon milieu is heel belangrijk, maar agrariërs mogen niet onnodig op kosten worden gejaagd." Kettingolie schaadt milieu wageningen Jaarlijks wordt in Nederland 430.000 liter olie ge bruikt voor de smering van kettingzagen, waarvan ruim de helft in het milieu terechtkomt. Dit hebben medewerkers van het mi nisterie van landbouw, natuurbeheer en visserij berekend. In het blad Bosbouwvoorlichting stellen ze dat dit minder is dan de miljoen liter waarvan ook wel wordt uitgegaan. Niettemin gaat het om een behoorlijk milieuprobleem. Het ministerie beveelt aan afbreekbare, plantaardige olie voor de smering te gebruiken. Geschat wordt dat zeventig procent van de gebruikte kettingolie al milieuvriendelijk is. Kettingzagen worden gebruikt in de bos bouw, maar ook door medewerkers van plantsoenendiensten en particulieren. Thijs Wolters tuurt over zijn favoriete natuurgebied: de Wijde Aa. foto hielco kuipers

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 17