Kanoroute in Groene Hart Wij hebben toch ook recht op een Fietsvriendinnen rijden Laura altijd twee keer Habets nieuwe Rijn- en Veenstreek 'Gehandicaptenbeleid is in strijd met wet' Clark opent Plantarium ksfc&'-v r Engelse ziekenhuisband op bezoek in Woubrugge Hazerswoude-Rijndijk krijgt een milieuwijk VRIJDAG 9 JUL11993 Vakantiespelen in Alkemade Annie van Beek (links) en Dicky Knijnenburg: „Knap dat de organisatie er altijd weer in slaagt om iets nieuws in de route op te nemen. foto ben de bruyn Habets nieuwe directeur PPH BOSKOOP J.J. Habets is met ingang van 1 oktober benoemd tot directeur van Plant Publiciteit Holland (PPH) in Boskoop. De PPH is de promotie-organisatie van de Nederlandse boomkwekerijsec- tor. Habets volgt H.R. Bannier, die in de VUT gaat. ALKEMADE* De jaarlijkse polderpuzzeltocht in Roelofarendsveen wordt dinsdagavond gehouden. De start, half acht, is bij Kees Ver haar botenverhuur, Noordeinde 89a. Per boot kunnen ongeveer vijf personen mee. Voor reser vering: 01713 - 15491. Volgende week houdt de Stichting Vakantiespelen Alke made ook een huttenbouwweek en open huis voorkinderen. Het terrein is aan de Sotaweg. Ieder een is welkom tussen negen en De huttenbouwers kunnen dinsdag beginnen met bouwen. ALPHEN AAN DEN RUN» De nota over het toekomstige beleid van Alpien op het gebied van de voorzieningen voor ge handicapten is op een aantal punten in strijd met de wet. Dat schrijft het Alphens overlegor gaan aan burgemeester en wet houders. Het overlegorgaan is een samenwerkingsverband van verschillende Alphense welzijn- sinstellingen. De belangenorganisatie heeft lange tijd samen met de ge meente aan de nota gewerkt. Maar op het laatste moment hebben zij zich teruggetrokken uit het overleg. In de nota staan zaken die juridisch onmogelijk zijn en het beleid dat Alphen voorstaat is veel te stringent, vindt onder meer het Alphens platform gehandicapten. In de nota die vorige week is vrijgegeven voor inspraak, wordt ervan uitgegaan dat men sen die met hun inkomen bo ven de ziekenfondsgrens zitten, voor geen enkele tegemoetko- BOSKOOP Voorzitter David Clark van de International Garden Centre As sociation (IGC) opent woensdag 18 augustus in Boskoop de in ternationale vakbeurs Plantari- um '93. Bij de IGC zijn tuincen tra uit 13 landen aangesloten. Dit jaar wordt op Plantarium extra aandacht besteed aan Opnieuw zijn woonwagenbe woners neergestreken op het voormalige kamp aan de Raad- huislaan in Leimuiden. Dit tot groot ongenoegen van de ge meente Jacobswoude en ver schillende Leimuidenaren, die zich bedreigd voelen. Pas als het terrein tegen het eind van het jaar is opgeknapt, mag het wor den bewoond, meent de ge meente. De woonwagenfamilie vindt het er echter ook maar niets. Het is er een grote rotzooi en sanitair en elektriciteit ont breken. Het is uil nood dat ze hier terecht zijn gekomen, aldus de familie, die met twee wagens is neergestreken op het terrein. „Als de burgemeester van daag nog naar ons toekomt met een goede plaats voor ons, dan gaan we daar meteen heen. Ik ben ook 55. Ik ben het zat om elke keer maar weer ergens an ders heen te moeten", zegt me vrouw Kortland. De deur van haar caravan staat open. Ze is druk bezig met het schillen van de aardappelen, terwijl de an dijvie op het fornuis staat te ko ken. Haar man en zoon zijn aan het werk, vertelt ze. „Oud ijzer ophalen bij de boeren." Sinds maandag verblijven zij, haar man en hun 17-jarige zoon op het Leimuidense kamp. Maar dat is duidelijk tegen haar zin. Ze staat op en loopt naar de vervallen douchehokjes. „Moet je dit zien. Wat een puinhoop. Er zijn niet eens douches. Schandalig." Ontzet loopt ze naar het volgende toiletgebouw. „Hier hebben hippies gesla pen", wijst zij naar de oude ma trassen die in een hoek liggen. Ze wijst ook naar een vuilnisbelt waar ze tegen aan moeten kij ken en naar de uitgebaggerde sloot vol met volgens haar 'kan kerverwekkende stoffen Drecht „Wij zijn toch -ook mensen. Mensen in huizen worden bur- gers genoemd en wij woonwa genbewoners, maar we zijn alle maal hetzelfde. Wij hebben dan Woensdag heeft de burgemees terverkiezing plaats en wordt de naam van het dorp bekendge maakt. Woensdagmiddag wor den de hutten geverfd. Donder dag is er een rommelmarkt. Als het weer dat toelaat, kunnen de kinderen donderdagavond blij ven overnachten. Om acht uur 's avonds begint de Stuif es in. De vrijdag wordt begonnen met een ontbijt. Na de barbecue die om half twaalf begint, worden de hutten 's middags weer afge broken. Inlichtingen open huis: 01713 15334/14830. Inlichtingen huttenbouw: 01713 - 15594. ming in aanmerking komen. Ook mensen met een te groot eigen vermogen zouden naar vergoedingen voor bijvoorbeeld aangepast vervoer kunnen flui- Volgens het Alphens overleg orgaan zijn beide regelingen niet toegestaan. Dat de opmer kingen toch in de nota terecht zijn gekomen, zorgt volgens de gehandicapten voor onnodige opwinding. Al voor het uitbren gen van de nota had het over legorgaan de gemeente aange raden de nota niet in de huidige vorm uit te brengen. Nu de nota toch op deze ma nier de deur uit is gegaan, roept het Alphens overlegorgaan alle betrokennen op de nota (vanaf 12 juli) op te halen bij het stads kantoor. Wie na het lezen van de nota vragen en opmerkingen heeft, wordt door de gehandi captenorganisaties verzocht contact op te nemen met L. Westerweel, telefoon 01720-22242. struiken en planten die in het najaar en in de winter op z'n mooist zijn. De beurs wordt gehouden op het International Trade Centre aan de Hoogeveensweg. Op 19 en 20 augustus is de beurs uit sluitend voor kwekers geopend. In het weekeinde zijn ook 'nor male' bezoekers welkom. toch ook recht op een plekje?", vraagt ze zich af. Het is nu be helpen voor ze. Water om kle ren te wassen, halen ze uit de Drecht. Bij benzinepompen ha len ze water voor de consump tie. De familie Kortland streek een maand geleden ook al neer op het verlaten kamp. Even plotseling vertrok het gezin weer. Dé gemeente schermde vervolgens het terrein af met een enorme hoop grond. Tus sen het busstation en het kamp KEES VAN KUILENBURG De sfeer bij de Laura. Dat is wat de Alphense fietsvierdaagse zo aantrekkelijk maakt voor Annie van Beek en Dicky Knijnenburg. „Met wildvreemden ergens in de buurt van Houten in de gras kant gezellig kersen eten en dan kijken wie de pitten het verste kan wegspuwen." Beide Alphense Laurianen moeten er kort na aankomst nog verschrikkelijk om lachen. „Voor vreemden klinkt het mis schien wat oubollig, maar dat is het beslist niet. Gedurende die vier dagen is de Laura een grote familie die met z'n allen gezellig uit is. Er wordt onderweg vrese lijk gelachen. Iedereen geniet van elkaar en ook van alles wat je ziet. Dat moet je gewoon meemaken en ondergaan", al dus Annie van Beek (57 jaar). „Bovendien vindeir we het ook fijn om die 100 kilometer te rijden. Het is een hele klus. Na afloop een paar uur heerlijk in het bad. Dan voel je weer een heel ander mens en kijk je al weer uit naar de volgende dag. Geweldig dat dat na dik veertig jaar nog steeds een groot feest is. Ook dat is de verdienste van het bestuur." Zowel zij als haar 52-jarige fietsvriendin Dicky Knijnenburg - „de rest van het jaar zien wij ALPHEN AAN DEN RUN/REGIO RUUD SEP Het idee voor een kanoroute van Nieuwkoop richting Braas- sem en via Hazerswoude en Boskoop weer terug, komt uit de koker van het Intergemeen telijk Overlegorgaan Rijnstreek (IGOR). Dat blies vorig jaar het plan nog af bij gebrek aan geld. Dankzij de provinciale subsidie van 30.000 gulden wordt op het werd een sloot gegraven. De fa milie Kortland zwierf een paar weken door Nederland. Toen het gezin weer terugkwam in Leimuiden, stond het voor 'een dichte deur'. Een kraanmachinist van Bal last Nedam'die bij de Leimui- derbrug aan het werk is, bracht deze week uitkomst. Hij haalde de hoop grond weg, zodat de caravan naar het kamp gereden kon worden. „Maar dat heeft ons wel honderd gulden ge kost", zegt mevrouw Kortland verontwaardigd. Ze begrijpt niet elkaar niet of nauwelijks" - kun nen bogen op een redelijke Lau- ra-ervaring. Van Beek is deze week voor de veertiende keer van de partij en Knijnenburg begon een jaar eerder. Sinds tien jaar rijden zij samen de on geveer 400 kilometer. „Op een gegeven moment fietsten we ogenblik weer gewerkt aan de voorbereiding van de kano route. In Alkemade, Jacobswou de en Rijnwoude worden de ko mende tijd de knelpunten in de route in kaart gebracht en wordt het traject eventueel nog wat bijgesteld. Half september moet het definitieve plan klaar zijn. Vervolgens is het afwachten wanneer het plan ook echt wordt uitgevoerd. „De optimist waarom het allemaal zo lang moet duren voordat het kamp wordt opgeknapt. Drie jaar lang ligt het kamp er al verlaten bij. De vorige bewoners vertrokken plotseling toen een van hen een moord had gepleegd en daar voor naar de gevangenis moest. De komst van de woonwa genfamilie heeft voor flinke be roering gezorgd in Leimuiden. „Als we voorbij lopen met onze hond, worden we uitgescholden en bedreigd", zegt een Leimui- denaar die anoniem wenst te blijven. „Als ik ergens een cara- naast elkaar en dat houden we al tien jaar vol", legt Knijnen burg uit. Verrast De twee Alphensen zijn elk jaar toch weer verrast over het tra ject dat door de organisatie is uitgezet. „Elke keer weer kom je in mij zegt dat we volgend jaar moeten kunnen beginnen. De realist zegt dat het nog wel een paar jaar kan duren", meldt se cretaris F. Marcus van het IGOR. Als er niet te veel proble men komen, verwacht Marcus dat de route over drie jaar ge reed kan zijn. Vergunningen „Er zouden nog problemen kunnen komen met vergunnin gen voor het aanleggen van overdraagplaatsen. Hoogheem raadschappen, waterschappen en particulieren zouden hierbij dwars kunnen gaan liggen", al dus Marcus. De aanleg van de kanoroute kost ongeveer drie ton. Marcus verwacht dat de gemeenten in de Rijnstreek zelf 30.000 tot van neerzet, dan moet ik daar toch ook een vergunning voor hebben?", zegt een ander. Excuses Diverse verontruste Leimuide naren hebben bij de gemeente al aan de bel getrokken. Volgens gemeentesecretaris T. Meester kan de gemeente Jacobswoude de illegale bewoners niet weg sturen. „De provincie moet ons daarvoor toestemming geven. En die toestemming krijgen we niet, omdat wij officieel zes standplaatsen voor woonwa- iets nieuws tegen. Dat is ontzet tend knap. Vandaag kwamen we door Tuil en 't Waal. Eerst dachten we dat het een of ande re uitspanning was, maar het is een heel klein gehucht in de buurt van Houten. Daar waren we nog nooit eerder geweest. Dergelijke verrassingen kom je 60.000 gulden moeten bijpas sen. De rest van de kosten beta len rijk en provincie. Enkele ge meenten hebben al een bijdra ge toegezegd, andere hebben nog geen besluit genomen. Met de kanoroute door het Groene Hart hoopt het IGOR meer toeristen naar deze regio te trekken. Nederland telt naar schatting meer dan 200.000 ac tieve kanovaarders. Die kano vaarders zijn over het algemeen ideale toeristen: ze zijn rustig, vervuilen niet en hebben rede lijk wat te verteren. De Nieuw- koopse plassen trekken als één van Nederlands mooiste kano- gebieden al grote aantallen ped delaars. De kanoroute zou ook de rest van het Groene Hart voor hen open moeten leggen. genbewoners moeten hebben. We hebben er momenteel geen Volgens Meester heeft de ge meente de familie wel aangebo den om elders een standplaats te zoeken. „Bovendien hebben wij de vorige keer al afgespro ken dat ze mochten komen, maar dat wij eerst het terrein in orde moesten maken. Die af spraak hebben ze geschonden", aldus Meester. Het bedrijf Ballast Nedam heeft inmiddels excuses aange boden aan de gemeente. voortdurend tegen. Dan merkje ook hoe mooi ons stukje Neder land toch is. En dat zo dicht bij huis. Ook dat trekt ons in de Laura." Overigens rijden de twee Al phense vrouwen de Laura jaar lijks zelfs twee keer. „We rijden de route altijd vooraf. „Bang dat we zijn om verkeerd te rijden", zegt Annie van Beek lachend. „Dat is uiterarad flauwekul, maar een groep fietsers is wel net een kudde schapen. Als de eerste fietser een verkeerde weg inslaat dan duikt de hele meute er gewoon achteraan. Als je de route al een keertje eerder hebt gereden, dan heb je het een en ander al in je hoofd", legt Dicky Knijnenburg uit. „Dan weet je dat het niet fout gaat." „Tijdens die voorrit maken we ook aantekeningen en op merkingen over de route. Soms merk je dat de organisatie de route heeft aangepast. Vorig jaar ontdekten we ergens in de buurt van een gevaarlijke over steekplaats een tunneltje. Dat hebben we doorgegeven aan de organisatie en later bleek dat het tunneltje in de uiteindelijke route was opgenomen. Al wil dat niet zeggen dat wij die route rijden om te kijken of er eventu ele fouten in zitten. We vinden het gewoon leuk om te zien welke leuke stukjes de organisa tie weer voor ons heeft be dacht." HAZERSWOUDE-RIJNDUK RUUD SEP Geen dakpannen, maar vet- plantjes en zonnecollectoren. Geen rechte hoeken, maar 'organische vormen'. Geen tropisch hardhout en zo wei nig mogelijk kunststof en be- ,ton. Maar wel een netvrij- schakelaar om 's nachts de natuurlijke elektromagneti sche straling zo min mogelijk te verstoren. De vijftien hui zen die de Rotterdamse archi tect Frans van der Werf op verzoek van de gemeente Rijnwoude ontwerpt voor de Hazerswoudse wijk Zonne veld-oost zijn in meer dan één opzicht bijzonder. Behalve de verkaveling staal er nog niets definitief op papier. De architect heeft heel voorzichtig wat buitenmuren getekend. Maar uit die eerste schetsen valt al een beetje af te leiden hoe het wijkje er straks uit komt te zien. Van der Wérf heeft bij het "maken van de schetsen de tekenhaak in de kast laten liggen: rechte hoeken zijn bijna niet te vin den. „Ik heb een voorkeur voor de zogeheten organische ar chitectuur", vertelt de archi tect. „Dat is een vorm van bouwen die meer mensge richt en subtieler is dan het gebruikelijke werk. Het uit zich in. gebouwen waarvan niet alle hoeken recht zijn." Maar niet alleen de vonn van Van der Werfs huizen is opvallend. Ook de materialen waar hij de huizen van wil maken zijn opvallend. Het meest in het oog springend is het vegetatiedak. „Dat isoleert erg goed. 's Winters houdt het de warmte binnen en 's zo mers heeft het door de grote massa een verkoelende wer king. Bovendien is het een manier om zo veel mogelijk groen in de wijk te krijgen. Dat is niet alleen mooi, maar ook belangrijk voor de zuive ring van de lucht." WOUBRUGGE* Aan de festiviteiten rond het 75- jarig bestaan van watersportver eniging De Braassem werkt ook de Stichting Woubrugge-Wood- bridge mee. Die heeft een zie kenhuisband- uit Woodbridge naar Woubrugge kunnen halen. In het weekeinde van 20 tot en met 22 augustus geeft de band samen met de Waldbrücker Musikanten (de Egelanderkapel VRIJE TIJD Wandelen Elke dag kunnen in en rond Al phen twee wandeltochten wor den afgelegd. De start is bij het VW-kantoor aan de Wilhelmi- nalaan. Wandelaars kunnen daar terecht van 9-17 uur en op De 36-jarige Habets is al jaren actief in de agrarische sector. Eerst als medewerker van het Landbouwschap en het Pro- duktschap voor Siergewassen. Bij het Produktschap van Groente en Fruit deed hij tussen 1979 en 1981 ervaring op als re clamemedewerker. In diezelfde periode rondde hij ook een op leiding tot marketing-manager af. In 1981 ging Habets terug naar het Produktschap voor Siergewassen, waar hij zich be zighield met marktonderzoek. Ook was hij daar betrokken bij het opzetten van marktonder zoek voor de boomkwekerijsec tor. Tussen 1982 en 1990 was hij namens het produktschap advi serend lid van de commissies binnenland en buitenland van de PPH. Hij was voorts lid van de hoofdcommissie boomkwe kerij van de Floriade in 1982 en in 1992. van fanfarekorps De Harmonie uit Woubrugge) een concert. De Engelse band is bijzonder, want de leden werken allemaal in het Ipswich Hospital in Woodbrid ge. Het concert op zaterdag avond is op het plein van win kelcentrum Batehof. Aanvang acht uur. Op zondag geeft de ziekenhuisband een koffiecon cert met de Heerlijkheid Hoog- made. zaterdag van 10-16 uur. Een route voert door het recreatie gebied Zegersloot en langs de Zegerplas, de andere route is tien kilometer lang en voert langs de Gouwe en een deel van het Boskoopse kwekerijenge- bied. De kosten zijn drie gulden. Driehonderd kilometer kanoroute door het Groene Hart, met bordjes die de peddelaar de weg wijzen en steigertjes op plaatsen waar de kano even uit het water moet. Dit plan kan verder uitgewerkt worden, nu de provincie een eerste subsidie van 30.000 gulden beschikbaar heeft ge steld. De aanleg van het traject kost drie ton. Het zal nog een jaar of drie uur duren voordat de kanoroute er ligt. Woonwagenbewoners weer terug in Leimuiden LEIMUIDEN MARIETA KROFT Vader en zoon Kortland voor de caravan die dankzij de hulp van een kraanmachinist op het verlaten terrein in Leimuiden neergezet kon worden. foto ben de bruyn Ook onder het dak wil de architect zo veel mogelijk na tuurlijke materialen gebrui ken. Bakstenen, kalkzand- steen en hout. En als het even kan geen beton, staal en kunststof. „We willen de hui zen ontwerpen als een tweede huid, die lekker zit en prettig aanvoelt en die ook goed ademt", aldus de architect. Voor de deurkrukken wil hij liefst hout gebruiken. Van der Werf denkt pas in oktober achter de tekentafel plaats te nemen. Voor die tijd gaat hij gesprekken voeren met de toekomstige kopers van zijn huizen. Het is de be doeling dat de huizen zo veel mogelijk worden aangepast aan de individuele verlangens van de bewoners. „Na de ge sprekken gaan we per cluster woningen bekijken wat er ge meenschappelijk kan worden gemaakt. Naast twee vrij staande huizen komen er drie huizenblokken. De huizen in die blokken moeten min of meer gezamenlijk worden ontworpen. Dat spaart kosten en maakt het mogelijk om tot een samenhangend beeld te komen. Het casco moet gelijk zijn, in de indeling en eventu ele aanbouwen is variatie mo gelijk", aldus de architect. Het is de bedoeling om in april volgend jaar te beginnen met de bouw. Eind 1994 moe ten de bewoners hun mens vriendelijke huizen kunnen betrekken. Van der Werf heeft zijn plannen vorige week in Ha zerswoude-Rijndijk gepresen teerd aan zo'n 35 geïnteres seerden. „Ik denk dat onge veer twintig gezinnen verte genwoordigd waren. De op komst was dus perfect. Maar er zaten ook mensen tussen die puur uit nieuwsgierigheid waren gekomen." Belangstel-" lenden kunnen zich nog tot 1 september aanmelden bij de gemeente Rijnwoude. De hui zen gaan tussen de drieënhal ve en de vijf ton kosten.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 16