'Geen woningen in Indianenpark' We weten niet meer wat we moeten doen Eerste huurders kunnen huizen Starrenburg in Regio Laboratoriumschool is nog steeds te koop Asbest baart Zoeterwoudse buurt zorgen Huizen door brand onbewoonbaar VRIJDAG 9 JULI 1993 chef gert visser. 071-356430. plv -chef janet van dijk. 071 -356413 Weinig interesse voor Leiderdorps pand zoeterwoude rijndijk leiderdorp janet van puk Voor de voormalige laboratori umschool aan de Van Geer straat in Leiderdorp is nog altijd geen koper gevonden. Het pand kwam twee jaar geleden leeg te staan en wordt nu tijdelijk be woond door kunstenaars, om te voorkomen dat er krakers in trekken. De Dienst der Domei nen, eigenaar van het pand, heeft de gemeente gevraagd om wijziging van de bestemming. Als er een kantoor of een ander bedrijf in kan, levert het gebouw meer geld op en is er gemakke lijker een koper voor te vinden, zo verwacht de rijksdienst. Bij een openbare inschrijving vorig najaar was het hoogste bod 311.000 gulden. Te weinig, zo oordeelde de eigenaar. De verkoop ging niet door. De ge meente Leiderdorp bood toen het symbolische bedrag van één gulden. De Dienst der Domeinen schakelde vervolgens de Oegst- geester makelaar Proper in, die het pand te koop aanbiedt voor 650.000 gulden. Een woordvoer der meldt dat er 'wel een aantal mensen is wezen kijken', maar dat er op dit moment geen seri euze belangstellenden zijn. Probleem is niet alleen dat het gebouw op dit moment vol gens het bestemmingsplan al leen mag worden gehuurd door scholen en maatschappelijke instellingen, ook de onduide lijkheid over de verbreding van de rijksweg maakt het aantal kandidaten gering. Het gebouw ligt aan het talud van de rijks weg. „Als die verbreed wordt, ontstaan problemen. Maar nie mand weet of de weg verbreed wordt en zo ja, aan welke kant." Jeugdige vandalen hebben 'wel een beetje huisgehouden', zegt de makelaar. „Er is een aantal ramen ingegooid, de nieuwe eigenaar moet het zeker opknappen." Een koper zal het pand gaan verbouwen en dus moeten investeren. En cjat doe je niet zo gauw als je niet weet of het gebouw wel kan blijven staan, begrijpt de makelaar. „Maar u zult mij nooit horen zeggen dat het gebouw onver koopbaar is. Als er kantoren in mogen, zal het aantal belang stellenden toenemen. Want door de vierkante lokalen is het prima geschikt als kantoor. En Leiderdorp ligt lekker centraal. De rijksweg blijft natuurlijk so wieso een probleem, maar met dubbel glas of misschien wel drie glasplaten achter elkaar is de geluidsoverlast beperkt." Over de aanvraag voor een wijziging van het bestemmings plan buigen ambtenaren van de gemeente zich. Hun advies is na de zomer gereed. Jn het pand kunnen nu alleen onderwijs- of maatschappelijke instellingen zich vestigen. Het gebouw was tot twee jaar geleden een dependance van de laboratoriumschool, die met een aantal andere onderwijsin stellingen opging in het Holt- lantcollege. Het gebouw werd verlaten omdat de geluidsover last, ondanks de plaatsing van schermen langs de weg, te groot was. Het laboratoriumonderwijs wordt nu gegeven in het voor malige gebouw van het RIO aan deJLeidsedreef. frank buurman De schrik voor het asbest zit er goed in, aan de Hoge Rijndijk in Zoeterwoude, nadat een schuur van het voormalige veevoeder bedrijf van Tijssen vorige maand is gesloopt. „Er is ge sloopt zonder vergunning, en volgens mij niet volgens de vei ligheidsvoorschriften. Dat zou betekenen dat wij hier groot gevaar lopen. Asbest- deeltjes kunnen enorme schade in het menselijk lichaam ver oorzaken." F. Koelewijn, woon achtig in de wijk De Goede Her der, achter de Meerburgkerk aan de Hoge Rijndijk, slaapt niet meer rustig sinds hij de mannen in isolatiepakken heeft gezien die bij de sloop van de loods met het asbest dak be trokken waren. Koelewijn woont aan de Ei kenlaan, op slechts tien meter afstand van de schuur die een maand geleden werd neerge haald. Een tweede loods staat er nog. „Wij werden op een maan dagmorgen gewekt door de sloopgeluiden. De omwonen den waren in het geheel niet op de hoogte gesteld. Dat is nog tot daar aan toe, maar toen ik die 'maanmannetjes' zag wist ik ge lijk dat dat de zaak niet in orde was. Toen ik de gemeente Zoeter woude belde bleek dat ze niets van de sloop afwist. Er was geen vergunning afge geven. Ik heb geprobeerd om de sloop stil te laten leggen, maar dat lukte eigenlijk niet. Ze gin gen gewoon door tot de loods weg was. Wat mij vooral ver baasde is de nonchalante ma nier waarop het dak werd afge broken. De asbest platen wer den gewoon uit elkaar geslagen. Volgens mij is het gebruikelijk dat alles voor de sloop al in plastic wordt verpakt, om te voorkomen dat asbestdeeltjes wegwaaien en in het milieu te rechtkomen. Maar het is na tuurlijk veel goedkoper om de boel zo af te breken, dat zal on getwijfeld duizenden guldens schelen", stelt Koelewijn. De asbest werd door de man- Bewoners Zoeterwoude-Rijndijk willen speelterrein behouden Autodiefstal in Leiderdorp leiderdorp» Van een parkeerplaats aan het Frederik Hendrik plantsoen in Leiderdorp is vannacht een grijze Lancia Thema 1990 gestolen. De auto is eigendom van een inwoner van Leider dorp. Inbrekers nemen geld mee uit bedrijf zoeterwoude-ründuk» Een nog onbekend geldbedrag is vannacht gestolen uit een bedrijf aan de Produktieweg in Zoeterwoude- Rijndijk. De inbraak werd rond drie uur ontdekt door een mede werker van het bedrijf. Het is niet bekend hoe de inbrekers het bedrijfspand zijn binnengekomen. Hoeveel woningen er in het parkje moeten komen is nog niet bekend en evenmin weet de gemeente Zoeterwoude wanneer ze wil gaan bouwen. Dat het niet voor de eeuw wisseling zal zijn is vrijwel zeker. De buurt staat ondanks alle onzekerheden Op de achterste benen. Op het zoge heten Indianenpark aan' de Johan Frisostraat zouden maximaal 25 huizen passen. De omwonenden vinden echter dat de gemeente het speeltuintje en parkje in Zoe terwoude-Rijndijk met geen vinger mag aanraken. Een verontwaardigde buurt bewoner verspreidde in de hele omgeving van de speeltuin een 'enquête tot behoud van het In dianenpark'. Van de duizend exemplaren die hij huis-aan- huis in de brievenbus stopte, kreeg hij er 162 retour. Slechts één omwonende gaf te kennen dat 'het Indianenpark best mag worden opgeofferd voor wo ningbouw'. Alle anderen eisten behoud van het groene parkje dat de Johan Frisostraat van de Hoge Rijndijk scheidt. Boven dien zetten ook 46 leerlingen van de nabij gelegen Bernardus- basisschool hun handtekening voor hetzelfde doel. De omwonenden voelen wei nig voor verlies van het speel tuintje. „Het is vooral prettig dat we de kinderen goed in de zoeterwoude liesbeth buitink De ideeën voor woningbouw werden tegelijk met de plannen voor het autoluw maken van de Hoge Rijndijk op tafel gelegd. Dat is de omwomenden in het verkeerde keelgat geschoten. „Ze hebben het over de Hoge Rijndijk en tussen neus en lip pen door willen ze toestemming krijgen voor bebouwing van het Indianenpark", vermoedt een buurtbewoonster. Volgens een woordvoerder van de gemeente gaat het ech ter om twee verschillende plan nen. „We onderzochten het autoluw maken van de Hoge Rijndijk en hebben toen ge woon in één moeite door geke ken naar de woonwijk daarach- Tennisvereniging De Munnik is klachten van omwonenden beu leiderdorp annet van aarsen „Hemeltergend. Onbegrijpelijk. Ze gebruiken alles om ons het leven onmogelijk te maken." Voorzitter Eldert Grootendorst van de Leiderdorpse tennisver eniging De Munnik drukt zich krachtig uit als hij het heeft over de onmin waarin zijn club en bewoners van de Schoolstraat, de Rom van Aaiweg en Acacia laan al jarenlang leveh. De tennisvereniging wil baan- verlichting aanleggen, maar de omwonenden zijn tot nu toe succesvol in hun pogingen de lichtmasten tegen te houden. Zij klagen niet alleen over de mogelijke overlast van de baan- verlichting, maar ook over schreeuwende tennisspelers, luidruchtige feestjes in het club huis, stinkende afvalbakken, re genbuien in hun tuinen vanwe ge de automatische sproeiïn- stallatie en ballen die met veel lawaai tegen de reclameborden worden geslagen. „We hebben van alles gedaan om de overlast terug te drin gen", zegt Grootendorst. „Maar zo langzamerhand weten we niet meer wat we moeten doen om de mensen ter wille te zijn." Hij is de klachten beu, wil voor uit met zijn club. Want de grootste vereniging van Leider dorp, met bijna 1100 leden, heeft de baanverlichting nodig, aldus de voorzitter. „Alleen op die manier kan er 's avonds lan ger worden doorgespeeld en blijven de mensen komen." „Vandaar dat we in augustus weer een aanvraag voor verlich ting indienen bij de gemeente", kondigt Grootendorst aan. „In april volgend jaar moeten de lichtmasten, die overigens al leen op de baan schijnen en daarbuiten geen overlast ver oorzaken. er staan. Op de vier velden die het dichtst bij de ba nen van het naastgelegen ten nispark Van Leeuwen liggen. En volgend jaar vragen we direct voor de overige banen verlich ting aan." Tennisvereniging De Munnik gaat dus in de aanval. Het moet er nu maar eens van komen. v - Tv;'"' -■ nen in de ruimtepakken in zak ken gedaan, maar Koelewijn en andere buurtbewoners zijn er niet van overtuigd dat daarmee de zaak is afgedaan. „Als je doelgericht gaat zoeken kom je ongetwijfeld nog stukjes asbest tegen, dat kan niet anders. Er spelen kinderen op het terrein, die zouden het binnen kunnen krijgen. En ik heb zelf een tuin waar nu asbest in kan zitten. Het zou onderzocht moeten worden, want het risico is te groot." Koelewijn zegt dat hij in elk geval heeft kunnen voorko- tweede keet heeft laten slopen. Volgens directeur J. Meerburg van het gelijknamige aanne mingsbedrijf hoeft de buurt zich geen zorgen te maken. „Die sloopvergunning was er inder daad niet, dat was een misver stand tussen ons en het sloop bedrijf. Van Egmond uit Rijns burg. Wij dachten dat Van Eg- mond de vergunning zou aan vragen. Het sloopbedrijf werkt volgens strenge voorschriften, de arbeidsinspectie was er ook bij, dus je kunt ervan uitgaan dat er geen asbest meer rond- men dat het aannemingsbedrijf zwerft. Het spul is verder netjes Meerburg uit Leiderdorp, dat afgevoerd naar een asbestver- zes huizen wil bouwen op de plaats van de bebouwing, een werkend bedrijf. Er is inmiddels een sloopvergunning aange jaagd. want het tweede ge bouw. de oude manege moet nog worden gesloopt. Daar zit ook asbest in", vertelt Meer burg. die de angst voor asbest nogal overtrokken vindt. „De mensen raken snel in paniek door verhalen over asbest dal na een brand vrijkomt, maar dit is een hele andere situatie, waarin niettemin zorgvuldig is gehandeld." Ook de gemeente Zoeterwou de ziet geen reden om een on derzoek in te stellen naar bij sloop vrijgekomen asbest. „De platen zijn losgehaald, verpakt en verwijderd. De volksgezond heid is niet in gevaar gekomen. De sloopvergunning ontbrak in derdaad. maar dat was geen kwade opzet. De zaak wordt nu precies volgens de voorschriften afgehandeldzegt een woord voerder. gaten kunnen houden. Ik kijk precies op het Indianenpark als ik in de keuken sta", zegt een moeder. Een buurtbewoner erkent dat de protesten ook uit eigenbe lang worden gemaakt. „We kre gen de belofte van de gemeente bij aankoop van het huis dat er vrij uitzicht op het Indianen- parkj zou blijven. De koopprijs van de woning was mede daar op gebaseerd en tevens een van de redenen om tot aankoop te besluiten." De gemeente is geschrokken van de boze reacties van de buurt. „We kunnen er wonin gen neerzetten en toch het speelterrein handhaven als we bijvoorbeeld maar zeven huizen bouwen", reageert de woord voerder. „Als de hele bevolking over die plannen heen valt, is dat vooral een politieke keuze. De gemeenteraad moet dus be slissen over de toekomst van dat Indianenpark. Maar gezien het feit dat we eerst de Bloe menweide in Zoeterwoude- Dorp moeten afmaken, ver wacht ik toch niet dat we voor het eind van deze eeuw kunnen bouwen." De eerste bewoners kunnen volgende week de sleutel ophalen van hun sociale huurwoning in de nieuw bouwwijk Starrenburg. foto jan holvast voorschoten eric jan weterings vindt de voorzitter, want de klachten slaan vaak nergens op. „Neem nou deze", begint Grootendorst. „We hebben een motorwals en daar is natuurlijk benzine voor nodig. Een bus van tien liter hebben we daar voor. Nu hebben de bewoners geëist dat we vanwege die bus veiligheidsmaatregelen nemen. Maar hoe zit het dan met die auto's, die ze voor de deur heb ben staan? Ze gebruiken echt alles om ons het leven onmoge lijk te maken." Inmiddels voert de tennisver enigingeen strikt beleid. Leden, die over het hek klimmen om in achtertuinen naar ballen te zoe ken, wordt meegedeeld dat ze de volgende keer kunnen op stappen; de wedstrijdbei is van de muur gehaald, groene netten moeten de mogelijke water overlast van de sprinklerinstal latie tegenhouden, de nieuwe motorwals voldoet ruimschoots aan de strengste normen. „Maar", zegt Grootendorst. „Tennis is een explosieve sport en geen gezapig oude-mensen spelletje. En dan kan het voor komen dat iemand bij een ver keerde bal keihard 'shit' of erger roept. Dat kunnen we de leden toch niet verbieden." Alle maatregelen ten spijt, Grootendorst weet wat er gaat gebeuren als opnieuw een ver gunning wordt aangevraagd. „Dan regent het weer bezwaar schriften. Maar laat ze nu maar eens aantonen dat we normen overschrijden", zegt de De Munnik-voorzitter. Verhuizing is wat hem betreft voor de tennisvereniging geen optie meer al verklaarde hij eer der dat De Munnik wel naar sportpark De Bloemerd wilde verhuizen. De gemeente, die een onderzoek naar woning bouw op de sportvelden aan de Hoogmadeselaan instellen, pre senteert binnenkort de bevin dingen van het onderzoeksbu reau aan de tennisvereniging. „We horen over plannen voor woningbouw maar .als de ge meente de kosten moet betalen voor de verhuizing van de ten nisvereniging, de tennisbal en de tennisbanen van Van Leeu wen levert ze dat nog geen cent op. Wat mij betreft blijven we hier, maar we willen nu wel snel duidelijkheid. We moeten bij voorbeeld nodig gaan renove ren en dat doe je niet als je moet verhuizen. De eerste 13 sociale huurwoningen in de Voor- schotense nieuwbouwwijk Starrenburg worden deze maand opgeleverd. Komende week krijgen de eerste bewoners de sleutel. De huizen maken deel uit van een contingent van 49 panden, die de doorstroming op de plaatselijke woningmarkt moeten bevorderen. De woningen staan aan de Bertus van Aken- straat en de Bram Limburgstraat en worden ge bouwd in opdracht van de gemeente Voorscho ten. Ze zijn vooral bedoeld voor gezinnen uit flats die al langere tijd wachten op een eengezinswo ning. Daarbij is het criterium van het aantal 'flat jaren' doorslaggevend. Alle huizen zijn inmiddels toegewezen. De laatste kandidaten kunnen waar schijnlijk in oktober of november in hun nieuwe woning terecht. De gemeente is 'dik tevreden' over de uitvoe ring van de bouw. „Voor deze prijs is dit een keu rig afgewerkt en mooi vormgegeven projectzegt een woordvoerder. „Vooral over de in verschillen de kleuren gemetselde buitenmuren zijn we heel tevreden." De huizen hebben beneden een keu ken en woonkamer en boven drie slaapkamers. Via een vaste trap is de zolder bereikbaar. De meeste panden hebben voor en achter een tuin. Voor al dat fraais betalen de huurders nog geen 700 gulden per maand. De gemeente houdt de verhuur voorlopig in ei gen hand. Aanvankelijk zou een plaatselijke wo ningbouwvereniging het project uitvoeren. Dat werd door de gemeente afgewezen, omdat de hu ren hoger zouden uitkomen dan door het minis terie werd toegestaan. Om het jaarlijkse contin gent huurwoningen niet te verspelen liet de ge meente zelf een plan ontwerpen. Een woordvoer der sluit niet uit dat het beheer in de toekomst alsnog aan een woningbouwvereniging wordt overgedragen. Voorschoten heeft in totaal 1400 woningzoe kenden, onder wie 1000 starters. Enkele tientallen nieuwe woningen lijken dan een druppel op een gloeiende plaat maar dat is een te sombere con clusie, meent een ambtenaar van de dienst huis vesting: „Het is een flink contingent, want meestal worden maximaal zo'n dertig gesubsidi eerde huizen in een keer gebouwd." Ook het 'doorstromingseffect' moet volgens de gemeente nfet worden onderschat. „Veel starters komen terecht in de kleinere flats. De bewoners daarvan gaan naar de grotere flatwoningen en die appartementen komen weer vrij dankzij de nieu we eengezinswoningen. Dat is een heel gepuzzel, maar het is mooi werk." Wassenaarders dienen schadeclaim in bij Defensie wassenaar liesbeth buitink De twee woningen aan de Was- senaarse Rijksstraatweg waarop dinsdagavond de brand oversloeg van de barakken op het voormalige MEOB-terrein, kunnen voorlopig niet worden bewoond. „Eén woning is echt onbewoonbaar, de ander heeft zoveel rook- en waterschade opgelopen dat de bewoners er voorlopig niet in kunnen ver blijven". aldus brandweercom mandant G. Spruit. „Het zal wel even tijd vragen voordat de wo ningen zijn opgeknapt", ver wacht hij. De bewoners zijn tij delijk elders ondergebracht. De bewoners van de huizen en de eigenaar van de schuur waarvan het dak ook werd be schadigd hehben al een schade claim ingediend bij het ministe rie van defensie. „Van de ge meente Wassenaar verwachten we ook nog een claim", aldus een woordvoerder van het de partement. „De bedrijven in de buurt zullen de rekening ook nog wel sturen." Dit omdat de Rijksstraatweg en ook de paral lelwegen lange tijd afgesloten waren, zodat de bedrijven on bereikbaar werden. Het verkeer mocht de wegen niet op omdat er stukken asbest op terecht wa ren gekomen. De gevaarlijke stof werd weggehaald door een gespecialiseerd bedrijf. De de fensiewoordvoerder raadt parti culieren aan om hun schade claims via de verzekeraar te la ten indienen. „De verzekering vergoedt dan gewoon de schade en die richt zich zelf wel tot het ministerie. Dat is een stuk ge makkelijker voor particulieren." Brandweercommandant Spruit heeft inmiddels op de minuut nauwkeurig uitgezocht hoe lang de brandweer na de eerste melding ter plaatse was, nadat een omwonende had be weerd dat dat wel een half uur zou hebben geduurd. „We heb ben de band afgeluisterd waar op alle telefoon- en mobilo- De Kagerplassen een gekkenhuis Vissen zonder vergunning, te snel varen met plezierboten, het ontbreken van zwemvesten en ander verplicht materiaal aan boord - het zijn slechts enkele van de vele overtredingen die de politie de afgelopen dagen registreerde op de Kagerplassen. Op de Grote Sloot werd een olievlek ontdekt waarvan de herkomst niet vastgesteld kon worden. Mede vanwege de Natte Kaagweek blijft de politie de komende tijd intensief surveilleren. foongesprekken worden geregi streerd. Om 17.48 uur kwam de eérste melding en de eerste au to was om 17.56 uur aanwezig. In diezelfde minuut kwam de melding dat de brand was ovei geslagen naar de woningen te genover de barakkenweerlegt de commandant de beschuldi gingen Het onderzoek naar de oor zaak van de brand is nog altijd bezig. Het voormalige marine terrein aan de Rijksstraatweg wordt voortdurend bewaakt door de marechaussee tot alle asbest is verwijderd. „We willen voorkomen dat kinderen op het terrein gaan spelen terwijl daar nog allerlei rotzooi ligt", vei klaart H. Versluys, chef van het kabinet van de gemeente. „Men is druk bezig de asbestresten te verzamelen en grondig te ver pakken. Die sturen we naar een bedrijf in het oosten van het land. dat is gespecialiseerd in de verwerking en verbranding van asbesthoudend materiaal." STOMPW1JK Een 22 jarige Stompwijker heeft gisteroch tend rond zeven uur een dub beleopen beenbreuk opgelopen bij een aanrijding op de Jan Cocnenweg in zijn woonplaats. De man botste bij het overste ken van ae weg met zijn perso nenauto op een vrachtauto, die werd bestuurd door een 44-jari ge man uit Amstelveen. Een 41 - jarige Leidenaar reed vervolgens achterop de remmende vracht auto.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 15