a r Simonis kapittelt oud-hulpbisschop Kerk Samenleving Engelse kerken tegen toelaten van euthanasie Bijbelvertaler Brekelmans koninklijk onderscheiden Missietentoonstelling Voorhout 1 d lm f rky"''' \t L\J0' 33 35 VRIJDAG 9 JULI 1993 BUITENLAND KORT Vakantie Voor de vierde maal houdt paus Johannes Paulus II zijn vakantie in de Dolomieten. Hij vertrok woensdag uit het warme Rome (40 graden Cel sius) per vliegtuig naar Trevi- so, vanwaar de reis verder per helikopter ging naar Lo- renzago di Cadore. Net als in de jaren 1987, 1988 en 1992 brengt de paus de dagen door in het gastenhuis van de bisschop van Lorenzo. Door veiligheidsagenten af geschermd van journalisten en fotografen zal de paus bergwandelingen maken en verder lezen, mediteren en zich voorbereiden op de ko mende buitenlandse reizen. Hij is negen dagen in de Do lomieten. Vandaar gaat hij naar zijn buitenverblijf in Castelgandolfo, niet ver van Rome. 'Kill the Boer' Secretaris Prank Chikane van de Zuidafrikaanse- Raad van Kerken heeft met kracht leu zen als 'Kill the Boer' en 'Eén blanke, één kogel' veroor deeld. „Niet alleen het racis me en geweld van rechts, me, ook deze leuzen, moeten we veroordelen", zei hij tot de jaarvergadering van de SACC in Johannesburg. Deze leuzen worden vooral ge bruikt door de Jeugdliga van het ANC. Het gevaar bestaat dat mensen daadwerkelijk de wapens opnemen om blan ken te doden, aldus Chikane. „Wat men ook beweert dat zulke leuzen niet racistisch bedoeld zijn, het feit blijft dat ze een stimulans vormen voor de gewelddadige en ra cistische activiteiten van ex treem-rechts." Rode kaart Met een rode kaart kunnen kerkgangers in de Duitse stad Einbeck hun predikant dui delijk maken dat zij hem niet kunnen verstaan. Deelne mers aan de kerkdienst heb ben de afgelopen jaren her haaldelijk geklaagd dat zij hun voorganger, Wolfgang Teicke, niet konden horen. De reden is dat de Münster- kerk in Einbeck één van de grootste hallenkerken in het noorden van Duitsland is. Bij een nagalm van meer dan zes seconden kan een ver keerde afstelling van dé luid spreker, een verkeerde af stand tot de microfoon of te snel spreken de verstaan baarheid aanzienlijk ver slechteren. Afgelopen zondag is de rode kaart voor het eerst gebruikt. Teicke merkte toen op dat 'het spreken en preken vanaf de kansel met een ander bewustzijn ge beurt, als de gemeente de mogelijkheid heeft direct te reageren'. Chinese jezuïet Pater Vincent Zhu Hongs- heng, die als lid van de on dergrondse Rooms-Katholie ke Kerk in China sinds 1953 vrijwel onafgebroken gevan gen heeft gezeten, is gisteren op 76-jarige leeftijd aan een hartkwaal gestorven. Dat hebben kerkelijke bronnen in China meegedeeld. De pa ter jezuïet, die vloeiend Frans en Engels sprak, nam een vooraanstaande positie in onder de rooms-katholieken die de paus trouw bleven en zich verzetten tegen de Pa triottische Katholieke Kerk. Deze kerk heeft de steun van de communistische regering, maar wordt door hel Vati- caan niet erkend. Uitlatingen over Bar kunnen niet door de beugel Kardinaal Simonis heeft oud-hulpbisschop Th.G.A. Hen- driksen van Utrecht op de vingers getikt voor diens uitla tingen over het aftreden van bisschop R.Ph. Bar van Rot terdam. Hendriksen zei enkele weken geleden in De Volkskrant dat Bar terecht zijn ontslag had ingediend. ,,Hij is weg. Dat vind ik niet erg, want het kan niet wat hij deed",-aldus Hendriksen in het ochtendblad. met Hendriksen had getelefo neerd, vroeg diocesaan admini strator (tijdelijk bestuurder) mgr. J. Zuidgeest van Rotter dam de bisschoppen per brief, welke stappen zij zouden on dernemen naar aanleiding van de uitlatingen van Hendriksen. Simonis heeft volgens de woordvoerder hierop geant woord dat hij Hendriksen had vermaand. Legeraalmoezenier mr. drs. H. Jansen wendde zich vorig jaar november tot Hendriksen, die in 1969 aftrad uit onvrede met het vooruitstrevende beleid van de Nederlandse bisschop pen. Jansen stelde hem op de hoogte van de geruchten over homoseksuele contacten van de Rotterdamse bisschop. De oud hulpbisschop stuurde Jansen door naar Simonis, die besloot niets met het dossier van Jansen te doen omdat de legeraalmoe zenier erop stond anoniem te Simonis heeft Hendriksen tele fonisch laten weten 'hoogst on gelukkig' te zijn met diens uit spraken, aldus een woordvoer der van de RK Kerkprovincie. De kardinaal heeft de vroegere hulpbisschop dringend ver zocht zich te onthouden van publieke uitlatingen over de zaak-Bar. Op de vraag of Simo nis zich van de uitlatingen van Hendriksen heeft gedistanti eerd, kon de woordvoerder geen antwoord geven. De Nederlandse bisschoppen lieten begin april weten ook zelf vele vragen te hebben over het plotselinge vertrek van Bar. 'Maar uit eerbied voor zijn per soon en vanwege de situatie waarin hij verkeert' wilden zij de Rotterdamse oud-bisschop geen verdere vragen stellen. Kort nadat Simonis eind juni blijven. „Ik wilde geen politie agent spelen", zei Simonis in maart tijdens de persconferen tie over het aftreden van Bar. De kardinaal noemde toen Hen driksen 'een oude, wijze man'. Voordat Bar op 17 februari met ziekteverlof ging, had Hen driksen op verzoek van Simonis een gesprek met de Rotterdam se bisschop waarin hij de ge ruchten over de homoseksuele contacten van de Rotterdamse bisschop ter sprake bracht. Kort erna vertrok Bar naar het Bene dictijnenklooster in België, naar later bleek voorgoed. Hendriksen moet Bar zijn ex cuses aanbieden, zegt dioces aan administrator mgr. J. Zuid geest van Rotterdam. Hij heeft contact mét Simonis opgeno men om te bereiken dat Hen driksen 'een briefje of zoiets' aan de vroegere bisschop van Rotterdam schrijft. Zuidgeest erkent dat hij Simonis in een brief heeft opgeroepen iets aan de uitlatingen van Hendriksen te doen. „Dat dit mgr. Bar niet mocht worden aangedaan, mo ge duidelijk zijn", schreef Zuid geest aan Simonis. De kardinaal bleek echter al aan Hendriksen zijn ongenoegen over diens uit latingen te hebben laten blijken. De Anglicaanse en de Rooms- Katholieke Kerk hebben in een gezamenlijke oproep aan het Engelse Hogerhuis legali sering van euthanasie princi pieel afgewezen. De kleinere kerken hebben hun steun aan de oproep gegeven. „Beide kerken zijn hierte gen, ook al wordt euthanasie voorgesteld als een middel om het lijden te verlichten of om tegemoet te komen aan het verdriet van familiele den." De kerken noemen het een vals dilemma om ener zijds te spreken over het door God gegeven leven en ander zijds over het recht van men sen om zelf het tijdstip van hun dood te bepalen. „Wij zeggen niet dat een stervende met alle mogelijke middelen en zo lang als mo gelijk in het leven moet wor den gehouden. Maar dat be tekent niet dat het recht op zelfbeschikking absoluut is. Het is volgens de kerken principieel onjuist wanneer patiënten in staat worden ge steld een arts te vragen hun leven te doen beëindigen. Als de wet vrijwillige euthanasie zou toestaan, dan zou dat ge volgen hebben voor de ver trouwensrelatie tussen arts en patiënt. De bijbelvertaler prof. dr. C.H.W. Brekelmans is benoemd tot ridder in de orde van de Ne derlandse Leeuw. Hij nam deze week afscheid van de Katholie ke Bijbelstichting, waarvan hij sinds 1955 bestuurslid was. Bre kelmans, lid van de Congregatie van de Missionarissen van de H. Familie, doceerde van 1953 tot 1987 Oude Testament te Ou denbosch, Nijmegen, Tilburg en Leuven. Hij heeft een vooraanstaande rol gespeeld bij de rk Willibrord- vertaling. Verder heeft hij ge pleit voor een gezamenlijke bij belvertaling van protestanten en rooms-katholieken, de zoge naamde Vertaling 2000. Kortge leden hebben de KBS en het Nederlands Bijbelgenootschap besloten tot het uitgeven van deze vertaling. voorhout» Met een missietentoonstelling en een verkoop van Oosterse en Afrikaanse kunst wordt in de Katholieke Technische School (KTS) in Voorhout het werk onder steund van pater M. Bennenbroek. Hij werkt in de parochie Muting op Irian Jaya, waar hij onder meer projecten opzet om de financiële armslag van de bewoners te vergroten. Ook treedt hij behalve als pastoor op als architect, aannemer en uitvoerder bij de bouw van nieuwe en het onderhoud van oude kerkjes in zijn parochie, die bestaat uit 6 papoea dor pen. In Nederland zorgen onder anderen pater Jan Sneekes en Piet Boelens ervoor dat Ben nenbroek fondsen krijgt om zijn werk te doen. Zij zijn ook de motoren achter de missieten toonstelling en de verkoop in de KTS aan de Leidsevaart 2, die nog duurt tot 26 juli. Be zoekers kunnen elke dag van 10.00 tot 17.00 uur in de school terecht. De toegang is gratis. FOTO HENK BOUWMAN Pinkster Bijbelschool door ministerie erkend lunteren anp De Centrale Pinkster Bijbel- school in Lunteren is door het ministerie van onderwijs en we tenschappen officieel erkend als ITBO-opleiding. Directeur dr. C. van der Laan hoopt dat hier door meer studenten de weg naar zijn school zullen weten te vinden. De Bijbelschool is het oplei dingsinstituut van de Broeder schap van Pinkstergemeenten, de grootste kerk binnen de Pinksterbeweging. Zij biedt een vierjarige opleiding tot gods dienstleraar, voorganger, zen deling, evangelist en pastoraal werker aan. Op dit moment vol gen^ dertig studenten de oplei ding. Hun aantal zal volgens Van der Laan nu zeker stijgen omdat de erkenning onder meer tot gevolg heeft dat stu denten studiefinanciering kun nen aanvragen. De opleiding zelf krijgt geen subsidie. „Die zoeken we ook niet. Zonder subsidie hebben we meer vrij heid om onze eigen identiteit bewaren", zegt van der Laan. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Beerzerveld (toez.): J.C. van Trigt, kandidaat te Scheveningen; te Hilversum: drs. J.A. Zeilstra teAus- terlitz (part-time). Aangenomen: naar Geervliet (toez.): e Delft (pred. met bep. opdracht, studentenpredikant). Toegelaten tot de evangeliebediening en beroepbaar: J.C. van Trigt, Dr. de Visserplein 17, 2584 SB Schevenin gen, tel: 070-3524325. GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Aangenomen: naar Hasselt: P R. Baas te Spakenburg-Zuid (v.h missionair predikant), die bedankte voor Dronten, voor Driebergen-Rijsenburg, voor Lop- persum i.c.m. Westeremden, voor Om- COLOFON uitgeversmaatschappij Leidsch Dagblad, uitgave van Dagbladuitgevf HOOFDREDACTIE: Jan-Geert Majoor,' Fi Nypels. Henk van der Post (ad/). hoofdkantoor Rooseveltstraat 82, 2321 BM Leiden, telefoon 071-356356 regiokantoren ijDamiatebv. ■I: 02521-19353, Fax 02521-19610. ostadressen^ Leiden advertenties 071 -323508. HET WEER ROB GROENLAND Onstabiele voortekenen Bepaalde wolkenvormen hebben binnen de meteorologie een zeer specifieke betekenis met een grote voorspellende waarde. Bij het zak ken van de zon gisteravond ver scheen er aan de noordwestelijke hemel een zeer fraai belichte muur van altocumulus castellanus. Dit is de latijnse benaming voor een niet alledaagse wolk. De wolk was te herkennen aan een karakteristieke lijn met kanteelvormige uitstulping daarboven. De hoogte waarop deze wolk gemiddeld ontstaat bedraagt een 3-5 kilometer dat middelbaar niveau wordt genoemd. De kanteel wolk ontwikkelt zich als luchtlagen geleidelijk.instabieler worden. Verticale bewegingen worden dan gestimuleerd op een bepaalde hoogte, waarbij vanuiteen vaste basis uitstulpingen in het wolken dek naar boven toe plaatsvinden. Dit zien wij vanaf de grond dan als kasteelmuurachtige patronen. Zo dra deze wolkenvormen ontstaan volgt er meestal binnen 24 uur een aanzienlijke weersomslag met een grote kans op onweer. Een soortge lijke samenhanger met deze wolk is de altocumulus floccus, die vaak een aantal uren voorafgaande aan onweer aan het gewelf prijkt. Het koufront dat de voorste be grenzing vormt van een krachtige uitbraak van koude lucht, passeert de komend avond onze regio. Waar de zwaarste regens met onweer gaan vallen, viel vanmorgen nog niet te zeggen. De kans daarop lijkt voor het zuidoosten van Nederland het grootst, mede ook omdat daar de temperatuur nog tot 25 graden kan oplopen. De komende nacht en morgenochtend stroomt de koude lucht helemaal over land uit en gaan we toe naar een uitermate koel en wisselvallig weekeinde. Vooral aan de stranden zal het herfstachtig aandoen met een doorstaande westenwind 6-7 bft, een ruige zee, hoogoptorende sta pelwolken en van tijd tot tijd fikse buien. Doch tussen de buien door is ook af en toe de zon te zien en dat zijn de momenten om de wol ken op de lichtgevoelige plaat te zetten. Na het weekeinde lijkt zich een langzame stabilisering in te zetten. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met zaterdag. Engeland, Schotland, enkele buie maxima morgen van 13 graden in Schotland tot 19 bij Londen. België en Luxemburg: met enkele regen- of on weersbuien. Vandaag in het oosten eerst nog perio- Vandaag overwegend 2 dag worden weersbuien trekker gen verder naar he gevolgd door koeler weer. Portugal en Madeira: Portugal: In de Algarve overwegend zon nig en maxima ongeveer 27 graden. Langs de westkust vandaag nog zon, maar morgen ten noorden van Lissabon wolkenvelden en bij Porto kans op een bui. Maxima tussen 20 en 25 graden. Madeira: Perioden met zon, ook enkele wolkenvelden en droog. Middagtempe- ratuur ongeveer 24 graden. Spanje en de Canarische Eilanden: Spanje: Zonnig, maar morgen in het noorden meer bewolking en kans op een regen- of onweersbui. Maxima langs de Costa's rond 30 graden en landinwaarts tot 35, maar vandaag ten zuiden van Madrid nog wat hoger. Langs noordkust morgen niet warmer dan 18 graden. Ca narische Eilanden: Zonnig, maar aan de noordzijde ook enkele wolkenvelden. Maxima ongeveer 26 graden. Marokko en Tunesië: Marokko: Zonnig, maar langs de kust ook enkele wolkenvelden. Maxima aan zee rond 25 graden, maar bij Tanger cir- ca 30. Tunesië: Zonnig en warm tot zeer warm met maxima morgen aan zee tot boven de 35 graden. Zuid-Frankrijk: Vandaag overwegend zonnig, maar langs de Atlantische kust later op de dag kans op een onweersbui. Maxima van 25 gra den bij Biarritz tot 32 in de omgeving van Orange. Morgen van het westen uit regen- en onweersbuien gevolgd door af- Mallorca enlbiza: Overwegend 33 graden. 7\ <ÉéT: v"' Pv'A -19V_, V/ ,a^K21 V '2827 U 31 -0W>,0,° '32. /f eKSSÜs bewolkt Ipa, onwe regen sneeu J&& opklaringen hagg| L lagedruk H hogadruk zonnig 19 temp raluur 'W°°] Koparal Mimmumtemp. Middagtemp. Wind ZATERDAG 10 JIJLI1993 Zon- en maanstanden Zon op 05.30 Zon onder 21.55 Maan op 00.00 Maan onder 12.51 en Katwijk Weerrapporten8jul20u a ongeveer Maxima rond 30 graden, r op de dag ii s op morgen in het midden en zuiden nog wat hoger. Corsica en Sardinië: Overwegend zonnig en morgen maxima van 32 graden op Corsica tot 37 op Sardinië. Griekenland en Kreta: Griekenland: Overwegend zonnig en maxima tussen 28 en 33 graden. Kreta: Zonnig. Maxima rond 28 graden. Turkije en Cyprus: Zonnig, maar in het Turkse binnenland ook enkele stapelwolken. Droog. Maxi ma aan zee rond 30 graden. Duitsland: Vandaag perioden met zon en maxima 21 graden in Sleeswijk-Holstein tot in en oosten. Morgen van het westen uit regen- gevolgd door afkoeling, ten eerst nog zonnig en Eindhoven Den Helder Rotterdam Barcelona Budapest 27 16 20 12 22 13 28 16 24 12 32 21 19 14 25 13 25 11 15 11 25 8 23 19 26 8 17 13 28 in het z weersbuien. Warm r 24 en 29 graden. Oostenrijk: Flinke perioden met ter op de dag in het Maxime mg. Morgen i 25 en 30 graden. Polen: Perioden met zon en zaterdagavond in het westen kans op enkele regen- of on weersbuien. Maxima tussen 25 en 30 graden. Tsjechië en Slowakije: Flinke perioden met zon en zaterdag in Tsjechië later op de dag kans op enkele regen- en onweersbuien. Maxima oplo pend tot rond 30 graden op zaterdag. Hongarije: Overwegend.zonnigen warmer. Zaterdag maxima tussen 30 ën 35 graden. nno2 22 13

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 14