Leiden Stevenshof hoorde asbestalarm niet Een waterstoet van drank en lol Aantal klachten over discriminatie neemt toe LEIDSE Eerste prijs Excelsior VRIJDAG 9 JUL11993 Gezapig /t r Tennis is geen geza- I D pigoude-mensen- spelletje, zeggen ze bij De Munnik, de club die in on min leeft met de buurt. Rotzooi Een grote rotzooi, I O geen sanitair, geen elektriciteit. En toch is het woonwagenkamp in Lei- muiden weer bewoond. Bewoners van de Stevenshof slaakten gistermorgen pas een zucht van verlichting. In een briefje van de gemeente werd geruststellend gemeld dat dinsdagavond door de brand in het militaire complex aan de Wassenaarse Maaldrift geen giftige asbestdeeltjes in de Leidse wijk zijn verspreid. Tot aan die mededeling zijn de bewoners in het ongewisse gebleven over de ernst van situatie. leiden hans koenekoop Veel bewoners hebben op de bewuste dinsdagavond de ge luidswagen van de politie niet gehoord. Terwijl volgens voor lichter R. Blom surveillancewa gens met megafoons vanaf kwart over tien de Stevenshof hebben doorkruist. Wel geeft Blom toe dat de alarmmelding slecht doorkwam. ..Mensen moesten zo snel mogelijk naar binnen en ramen en deuren sluiten. Maar in plaats daarvan kwamen ze juist naar buiten om aan de agenten te vragen wat er aan de hand was." Juist op het moment dat de politie via Radio West waar schuwingen de ether wilde in sturen, gaf de Wassenaarse brandweer door dat het gevaar was geweken. Achteraf bleek dat asbestdeeltjes, die uit de brandende daken van de barak ken vrijkwamen, in een straal van ongeveer vierhonder meter zijn verspreid. Medewerkers van de Leidse dienst Milieu Beheer hebben woensdag de Stevenshof gecontroleerd. Daar bleken geen verhoogde concen traties van asbest voor te ko men. Toch zijn veel bewoners boos over de slechte informatievoor ziening. „Het is dat ik zwaai lichten zag en naar buiten ben gegaan, anders had ik niet ge weten wat er aan de hand was. Het was trouwens nog moeilijk genoeg om er achter te komen, want de megafoon was absoluut niet te verstaan", zegt mevrouw De Beer uit de Margaret Staal- straat. „Ik hoorde niets". De heer Geluk Mechelse uit de kok van Alphenstraat kreeg pas tij dens het uitlaten van zijn hond in de gaten dat er iets loos was. „Toen kon je de brand zelfs rui ken." Mevrouw Way uit de Van Les straat dacht dat er een reclame wagen door de straten reed. „De schuifpui stond toch echt wijd open. Ik weet zeker dat die geluidswagen niet door mijn straat is gereden, terwijl ik heel dicht bij de Rijksstraatweg woon. Pas in het nieuws op te levisie zagen wij de brand en hoorden we over asbest. En vanmorgen lag er dan dat briel je van de gemeente in de bus. Ik vind het allemaal erg slordig ge regeld." Andere bewoners zijn die avond volledig verstoken geble ven van informatie over de drei gende gifwolk. En hebben vro lijk deuren en ramen laUèn openstaan. De Leidse politie is er flink van geschrokken. „Die megafoons worden al jaren ge bruikt. Dan ga je ervan uit dat ze goed werken. Het is belang rijk om dit nog eens goed te on derzoeken",zegt Blom. Fotowedstrijd voor oudere inwoners van Leiden leiden Leidse Comité Europees Jaar september in het Volkshuis aan van de Ouderen. Deelnemers de Apothekersdijk. Alle infot „Hoezo oud? Mag ik u eens iets kunnen tot 15 augustus foto's matie over de fotowedstrijd is te laten zien?!" Dat is het motto inzenden. Van de inzendingen lezen in een folder, die kan wor van de fotowedstrijd voor alle wordt een tentoonstelling sa- den afgehaald bij het diensten inwoners van Leiden van 50 jaar mengesteld. Die is te bezichtin- centrum van Stichting Oudc- en ouder. Organisator is het gen tussen 30 augustus en 10 ren werk. Bewoners woonarken in actie tegen hoge liggelden Woonbootbewoners proteste ren massaal tegen de verhoging van de liggelden die de ge meente heeft opgelegd. Tegen de verhoging van 64 procent zijn ruim tachtig bezwaarschrif ten ingediend. De bewoners hebben onlangs bij de wethou ders J. Walenkamp en S. de Vreeze aangedrongen de extra aanslag te herzien. Hun voorstel komt er op neer dat eigenaren van plezier- en bedrijfsvaartui- gen meer gaan betalen waar door de liggelden voor de woonboten niet zo fors hoeven te stijgen. De wethouders reage ren in augustus op het voorstel. De verhoging, die met terug werkende kracht op 1 januari van dit jaar is ingegaan, is vol gens de gemeente noodzakelijk omdat de liggelden sinds '81 niet meer zijn verhoogd. De ge meente hoopt hiermee 40.000 gulden extra binnen te halen. Van de 240 woonboten in Lei den betalen er 115 liggeld aan de gemeente (de overige beta len aan provincie of NS). Voor zitter A. Bolier van de Actie groep Liggelden is een van hen. Voor zijn boot aan de Morssin gel betaalde hij tot dit jaar ruim 160 gulden per kwartaal. Dat is nu opgelopen tot zo'n 260 gul den per kwartaal. „Daarnaast betaal ik jaarlijks ook nog zo'n 350 gulden aan precariorechten voor leidingen die over gemeentegrond lopen. Voor mensen die een tuintje voor hun boot hebben, kan dat A. Bolier: „De gemeente heeft ten onrechte de indruk dat wij goedkoop wonen op onze woonboten." wel oplopen tot meer dan dui zend gulden per jaar", zegt Bo lier. De gemeente heeft volgens hem ten onrechte de indruk dat woonbootbewoners goedkoop wonen. „Ga maar na. voor on derhoud en energie zijn we veel meer kwijt dan huizenbewo- •ners." Onduidelijk Bolier verwijt de gemeente dat de aankondiging van de verho ging in de gemeentelijke adver tentie onduidelijk was waardoor niemand begreep waarom het ging. Er werden dan ook geen protesten gehoord. De bezwaar schriften die later toch nog wer den ingediend, kwamen for meel te laat binnen maar ma ken wel duidelijk dat de woon bootbewoners niet zonder slag of stoot met de verhoging in stemmen. Een aantal bewoners heeft tot nu toe geweigerd de verhoging te betalen. De ge meente zal voorlopig geen actie tegen hen ondernemen. Bolier: „Wij vinden het onre delijk om 40.000 gulden weg te halen bij 115 bewoners. Boven dien. een verhoging van 64 pro cent is wel erg veel. Uitgaande van 3 procent per jaar, stellen wij een verhoging van zo'n 30 procent voor." De actiegroep heeft de ge meente voorgesteld alle belas tingen voor boten in een rege ling onder te brengen en een nieuwe verdeling te maken voor woonboten, bedrijfs- en plezier vaartuigen. De laatste groep zou dan meer moeten gaan betalen waardoor de verhoging voor de woonboten beperkt kan blijven. Bolier wijst er bovendien op dat volgens PvdA-raadsleden er vele plezierbootjes in Leiden onbe last liggen afgemeerd. Snelkraak aan 5 Meiplein leiden Vier stereosets en een paar luidsprekers zijn vannacht buitgemaakt bij een snelkraak in een winkel aan het Vijf Mei plein. De dieven reden met een auto voorruit van de zaak stuk en laadden vliegensvlug de apparatuur in. De politie arriveerde te laat om een spoor van de daders te ontdekken. Juwelier stilletjes beroofd leiden» Terwijl de juwelier afgelopen dinsdagmiddag een klant hielp, forceerden in een hoekje van zijn winkel aan de Haarlem merstraat drie mannen geluidloos een vitrine. De volgende dag ontdekte hij dat vier gouden schakelarmbanden ter waarde van enkele duizenden guldens ontbraken. Verbaal geweld bij winkeldiefstal leiden In een modezaak aan de Kopermolen probeerden twee mannen gistermiddag boxershorts te stelen. De eigenaar had het echter in de gaten en greep een van de twee bij de uitgang in de kraag. De ander maande zijn kompaan zijn mes te pakken en de winkelier neer te steken. Na dit dreigement liet de eigenaar de dief los. De twee maakten zich vervolgens uit de voeten. De boxershorts bleven achter. Afzuigkap in de brand leiden In een huis aan de Kamilletuin brak gistermiddag een brandje in de keuken uit. De afzuigkap vatte vlam toen drie jon ge kinderen aan het frituren waren. De ouders waren op dat mo ment niet thuis. De brandweer was er snel bij en voorkwam dat het vuur zich verder in de keuken verspreidde. Vuilniszak door ruit leiden» Een 20-jarige Leidenaar is vannacht opgepakt door de politie nadat hij een vuilniszak door een ruit van een restaurant aan de Steenstraat had gegooid. De man heeft een proces ver baal gekregen en is daarna weer op vrije voeten gesteld. Het aantal klachten over discri minatie is het eerste halfjaar van '93 fors toegenomen. Bij het Meldpunt Discriminatie kwa men in de eerste helft van dit jaar al 73 klachten binnen, ter wijl over geheel '92 105 klachten werden genoteerd. Volgens coördinator T. Ong van het Meldpunt Discriminatie betekent de toename van het aantal meldingen nog niet dat het aantal gevallen van discri minatie ook werkelijk toeneemt. Dertig Leidse amateurvereni gingen hebben dit jaar ruim 15.000 gulden bijeengebracht voor de Leidse Anjeraktie. Het geld wordt gebruikt om de ama- Ong zegt dat slachtoffers van discriminatie zijn meldpunt steeds beter weten te vinden. „Bovendien merken we dat mensen alerter zijn geworden na de voorvallen van racisme in Duitsland". Het grootste deel van de klachten heeft betrekking op ru zies tussen buren of in de wijk. „Tijdens de ruzie komt dan vaak de afkomst van een van de betrokkenen naar voren", zegt Ong. Daarnaast wordt veel ge klaagd over racistische leuzen en pamfletten. teurkunst te ondersteunen. De betrokken verenigingen hielden onder meer een loterij en diver se culturele evenementen in de binnenstad om het geld bijeen te krijgen. Zaterdag 10 juli 10.00-17 00 Plein Hartebrugkerk: StrSattekenaar Van het Schip werkt aan de Nachtwacht van Rembrandt. 10.00-20.00 Stadhuisplein: Beach-volleybal-toernooi. In de pau zes vanaf 12.30 baljongleur Giovan- 11 00-16 00 Hooglandse Kerk: Ex positie 'Kijk op Leiden", amateur kunstenaars. 11 00-16 00 Kerken in de binnen stad: Manifestatie 'Langs Leidse kerken', 11.00-17.00 Koornbrugsteeg2, Stadhuis- Informatiepost WV. 12.00-16.00 Plein Hartebrugkerk, Straattheater Fietsmeneertje. 13.00-23.00 Podium Beesten markt: Animal Pop Festival. 14 00-15.30 Burchtplein: Straat theater Damestrio Het Lege Wiegje. 13.30-18.00 Vrouwenkerkplein: Praet Pop Part I, Karei Boehlé Band. 14.30 Park Leidse Hout: Concert Leids Politie Muziek Gezelschap en de Hungarian Brass Band. 20.00-00.00 Nieuwe Rijn: Dek schuit-Party: The Flying Day-Plates vanaf 20.00 Doezastraat: Caribbean Festival. 20.30 Hooglandse Kerk La Fedeltè Premiata. opera van Haydn door de Stichting Zomeropera. 21.00 Burgerzaal Stadhuis: Piano recital door Marius van Paassen. 21.00-00.00 Plein Morspoort live muziek. Wedstrijd om Leids volkslied 'O, o Den Haag, mooie stad achter de duinen' en 'Toen wij uit Rotterdam vertrok ken'. Dg grote Nederlandse gemeenten hebben al een of meer volksliedjes waarin de stad wordt bezongen. Leiden nog niet, en daar wil de 3 Oc tober Vereeniging een einde aan maken. De Leidens Ontzetclub heeft een liedjeswedstrijd uitgeschreven om te komen tot hét Leidse stadslied. Er zijn twee categorieën. Een voor geheel nieuwe liederen en een voor een nieuwe tekst op een bestaand nummer. Voor de winnaars liggen prij zen van duizend en vijfhon derd gulden te wachten. De inzendingen moeten voor woensdag 1 september zijn ingeleverd bij Leiden Muzi kale Sleutelstad, Postbus 350 2300 AJ Leiden. Anjeraktie brengt 15.000 gulden op leiden De badmeester doet voor hoe het moet, de dames volgen. De schuit van Annie's Verjaardag was een van de smaakmakers in de Peurbakkentocht en werd door de jury dan ook beloond met de eerste prijs. foto henk bouuwman 'Perfecte herrie' bij Peurbakkentocht Romeinse slaven die door een hevig drank slempende galei baas worden opgezweept, een waterspuwende draak die ook al aan de alcohol is en veel boten waar de mini-tapinstallatie vrij wel de enige aankleding is. Als de Peurbakkentocht, de tradi tionele opening van de Leidse Lakenfeesten, maatstaf is voor de rest van het tiendaagse zo- merfestijn, dan gaat het dit jaar meer om de gezelligheid dan om de inhoud. „Ik ben blij, kapot, maar trots zoals het gelopen is", aldus hoofdorganisator Aad van der Luit. Een goed half jaar geleden zag het er nog bijna naar uit dat er helemaal geen Peurbakken tocht zou komen, maar mede door de inzet van Van der Luit en toch 'weer de hulp van de brandweer kwamen gisteravond weer duizenden Leidenaars, vaak vier rijen dik vanaf de kant, op de kleurrijke en vooral la waaierige waterstoet af. Al om zes uur werd de acht- koppige jury geïnstrueerd dit jaar vooral serieus op de bakken en de muziek te letten. Op dat moment was het in de nieuwe passantenhaven aan het Galge water, het jaarlijkse vertrekpunt, al een heerlijke chaos. Een soort botsautootjes te water. Maar in de juiste volgorde en zonder stremming werd een uur later richting Annie's Verjaardag ge koerst. Daar zat op het waterpo dium, ditmaal omgetoverd lot hotemetotenboot, de jury. Rondom de historische split sing van Oude en Nieuwe Rijn zaten ook verreweg de meeste toeschouwers. En dat hadden er nog meer kunnen zijn als niet de tribune voor ouderen en ge zinnen bij V&D was weggelaten. Daarentegen deed de voetgan gersbrug tussen Mare en Waag sterk denken aan het bruggetje van Bartlehiem uit de Elfsteden tocht. En daar onderdoor kwa men ze. Een van de eerste schuiten deed het al snel goed bij het publiek door tientallen bossen bloemen de meute in te slingeren. „Hierzo, hiero", klonk het veelvuldig vanaf de kant. De reclame-uitingen sloegen ook dit jaar bij de deelnemers weer onverbiddelijk toe. „En dat hoeft niet erg te zijn als het ook maar een leuk aangeklede peur- bak is", had Van der Luit vooraf verklaard. Dat viel achteraf een beetje tegen. Een aantal bakken had bij het optuigen volstaan met een afbeelding van een fir manaam en vervolgens wat bier aan boord gehesen. Dat neemt niet weg dat er bij een paar bakken duidelijk over het uiterlijk was nagedacht. Zoals het lieflijk kleine, drijven de orgelbootje, de al eerder ge noemde slavengalei en de schuit met de zwemleraar die een groepje dames in de boot zwemles gaf. De laatste twee vielen ook in de prijzen. De sla vinnen in de galei ontlokten bij juryvoorzitter R. Paauw zelfs de opmerking: „Wat is er toch een hoop moois verloren gegaan in de loop der jaren". Enkele mi nuten later spoot de draak, die niet in de prijzen was gevallen, uit vrolijke wraak de jury nat. Van der Luit was na afloop moe maar voldaan: „Volgend jaar doe ik het zeker weer. Dan heb ik meer tijd en kan het nog beter. Dit was toch een perfecte herrie." leiden Gymnastiekvereniging Excelsior (met de rekstok te waterj won de eerste prijs tijdens de Peurbakkentocht. de traditionele opc ning van de Leidse lakenfeesten. Tweede werd de slavengalei van Bernsen en derde de radiografische Madurodamscheepjes van de Leidse Modelbotenclub. Bij de muziekdeelnemers werd Vios uit Zoeterwoude winnaar, gevolgd door de Spoorbumpers en het Bruine Boon Orkest. De categorie bedrijven werd gewon nen door Annie's Badhoot voor Poelgeest en V.d.Born. Vriendenclub Lakenfeesten in wording leiden wim koevoet Door een vriendenvereniging op te richten, denkt voorzit ter A. Coenen de Leidse la kenfeesten 'een meer solide financie"le basis' te kunnen geven. Coenen wil tijdens het oprichtingsgala. morgen avond in de Pieterskerk, le den werven. Hij verwacht zo'n 900 bezoekers. Die zijn per persoon goed voor vijf tientjes entreegeld. Onder de gasten houden zich naar schatting zo'n drie honderd ondernemers op. Die mogen zich voor 500 gul den lid van de Vereniging Vrienden van de Leidse La kenfeesten noemen. De Leidse lakenfeesten worden gesponsord door on der meer de VSB-Bank, Hci- neken en Citroen. „Het is niet te verwachten dat deze sponsors tot in de lengte der dagen dezelfde hoeveelheid geld erin steken", aldus Coe nen. „En ook al zouden ze dat wel doen. dan nog moet aan de financiële basis wor den gewerkt." Volgens Coenen. die zelf directeur is van het onder zoeksbureau Research voor Beleid, moet eigenlijk iedere leidse ondernemer een vriend worden. „Dank zij de Lakenfeesten is het 's zomers niet zo rustig in de stad. In juli, doorgaans een rustige periode, zakken de omzetten minder en stijgen ze in een enkel geval zelfs door de La kenfeesten, die vorig jaar goed waren voor zo'n 300.000 bezoekers. Als al die mensen twee of drie tientjes uitgeven, dan kunnen de on dernemers daar alleen maar wijzer van worden." Op het oprichtingsgala worden vele sleutelfiguren uit het Leidse bedrijfsleven verwacht. Zij krijgen een pro gramma voorgeschoteld waarvan muziek en cabaret de hoofdmoot vormen. Ook wordt gerekend op de komst van een brede delegatie van de Amerikaanse ambassade. Niet uitgesloten wordt dat de nog niet benoemde ambas sadeur zelf ook van de partij zal ziin. „We hebben de Amerikanen uitgenodigd omdat in hun land sjwnsor- feesten heel normaal zijn."

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 13