B 'Veel meisjes wilden naar het platteland' 'Het is iedere dag feest hier' Eeuwige kalverliefde 1 Rtv show Henk Mouwe haalt 'Verre Vrienden' dichterbij en kalverliefde heet I iets vluchtigs te zijn. Een kort moment van kippevel en vlinders, dat ver dwijnt met de snelheid van een knipoog. Toch zijn er gevallen van kalverliefdes bekend die voor eeuwig blijken te zijn. Er zijn legio film- en popsterren die al een hele carrière lang op de voet worden gevolgd door dezelfde schare fans. Natuurlijk komen er steeds weer nieuwe supporters bij, maar de harde kern dateert uit de begintijd van de ster. Ze zijn als het ware sa men ouder geworden. Rutger Hauer maakte ooit zijn acteerdebuut als de heldhaftige jongeling Floris van Roserriondt. Met wapperende blonde lokken en het smoeltje van een struise Friese boerenjongen bond hij te paard de strijd aan met de Her- togvan Gelre. Ik was meteen verkocht en hoe wel ik allang geen twaalf meer ben en de jaren ook Rutger niet onberoerd hebben gelaten, heb ik nog steeds een zwak voor hem. Hoe slecht de film waarin hij speelt ook is, voor mij maakt Rutgers aanwezigheid alles goed. Duidelijk een geval van eeuwigdurende kalverliefde. Omdat zondag al het laatste deel van de Amerikaanse drie delige miniserie Maktub, the law of the desert wordt uitge zonden en lezers die de eerste twee delen hebben gemist er niets meer aan hebben, ben ik niet bang dat ik hen met mijn enigszins 'gekleurde' commen taar alsnog overhaal om te kij ken. Ik ben wat deze serie be treft niet helemaal onbevoor oordeeld, want Rutger speelt de hoofdrol. De hoofdmoot van de serie speelt zich af in het eindeloze woestijngebied in Marokko. Ro bert, de zoon van de schatrijke Amerikaanse zakenvrouw Christine Sanders, is ontvoerd door haar ex-man en wordt door diens vader, emir Magruf, vastgehouden om eens het machtige woestijnvolk aan te voeren. Pa zelf, die zichzelf een meer westers leven had toebe dacht, moet met lede ogen toe zien hoe zoonlief wordt klaarge stoomd voor het toekomstige leiderschap. Christine schakelt eerst de Amerikaanse en Marokkaanse autoriteiten in, maar als de door haar gewenste maatregelen uit blijven, neemt zij Tom Burton in de arm. Burton, een rol van 'daar is-ie dan', is een voormalige CLA- agent gespecialiseerd in de Ara bische wereld. Samen met een ex-SAS-man en nog enkele ster ke knuisten probeert hij het jongetje op te sporen en Marok ko uit te krijgen. De beelden die de onmetelijke woestijn met zijn zinderende hitte en zandstormen oplevert,, zijn van een adembenemende schoonheid. Zo indringend ge filmd dat je geneigd bent het zand uit je ogen te wrijven en je in te smeren met bescher mingsfactor 30. Voor de rolverdeling hebben de producers diep in de buidel kunnen tasten. Naast onze ei gen Friese held zien we de Egyptische hartedief Omar Sha rif als de oude emir, Elliot Gould als de rechterhand van Christi ne Sanders en de exotische Ka- bir Bedi (ex-Sandokan) als haar ex-man. Met z'n allen goed voor gedegen acteerprestaties. Het verhaal is echter niet meer dan een spannend niemendal letje. De onverzettelijkheid van Burton (daar is-ie weer) ver raadt eigenlijk meteen de goede afloop. Maar voordat het zover is, kan ik in ieder geval zondag avond nog ruim anderhalf uur genieten van mijn oude idool. Rutger Hauer maakte jaren geleden zijn acteerdebuut als Floris van Ro- semondt. Daarna is hij nooit meer uit het beeld verdwenen. Voor de fans: Zondag is hij te zien in het laatste deel van de Amerikaanse mini serie 'Maktub, the law of the desert'. foto archief VRIJDAG 9 JUL11993 CLOSE UP oan a uVPRO laat kinderen ruilen met eikaars leven Wie droomt er niet van om eens een paar weken in de schoenen van een ander te staan? Een paar weken ruilen met iemand die je benijdt om zijn uiterlijk, zijn levensstijl, zijn rijkdom, zijn familie of zijn woonomgeving. Programma maaksters Katinka de Maar en Mirjam Marks van de VPRO grepen die gedachte aan om zes kinderen twee weken te laten ruilen met elkaar en hun gedrag en reacties met de camera te re gistreren. Zo neemt enig kind Majlis de plaats van Tom in die twee zus jes en een broertje heeft en graag eens alleen wil zijn. Daan uit een dorpje in Friesland wil dolgraag eens in hartje Amster dam wonen. Irene is het zat om thuis altijd drie broers om zich heen te hebben. Ze wil graag zusjes om haar geheimen mee te delen. Peter kan haar die zus jes bezorgen. Het lijkt hem juist wel aardig om eens drie broers te hebben. Rustig zit Peter van Spreeu- wel (11) op de bank in de een gezinswoning in het Brabantse Deurne zijn boterhammetje te eten. Met kleine tussenpozen neemt hij een flinke slok van zijn glas chocomel. Het is woensdagmiddag en dat bete kent een vrije middag voor Peer, zoals hij volgens goed Brabants gebruik genoemd wordt. Broer Merijn (13) hangt onderuit op de bank en probeert een top- score te halen met een draag baar computerspelletje. Anne- Pier (18), de oudste van het ge zin Salverda, is hard aan het studeren voor zijn schoolonder zoeken. Joost (16) zit op zolder achter zijn computer. Hij is de drukte even ontvlucht. Naast moeder Netty huizen in de woonkamer tevens camera man Niels, geluidsman Menno en programmamaakster Ka tinka de Maar van de VPRO. Zij zijn voor de derde keer in korte tijd bij de familie Salverda op bezoek om het gezin te filmen. Het draait eigenlijk allemaal om Peer. Sinds anderhalve week woont hij bij het gezin in Deur ne. Hij slaapt in het bed van dochter Irene (10) en zit aan ta fel op haar stoel. Irene woont tijdelijk 25 kilometer verderop in Heeze in de oude gerestau reerde boerderij van de familie Van Spreeuwel. Irene heeft daar de tijd van haar leven met de drie zussen van Peter. Oproep Irene reageerde enkele maan den geleden op een oproep in De VPRO laat in een documentaire kinderen ruilen met eikaars leven. (Van links naar rechts: Anne, Nienke, Irene en Karin). foto cpd de VFRO-gids waarin kinderen gevraagd werd met wie ze wel eens zouden willen ruilen en waarom. Katinka de Maar en Mirjam Marks van VPRO's jeugdtelevisie leek het interes sant om zo'n ruil te filmen en in documentairevorm uit te zen den. Wanneer de serie wordt uitgezonden is nog niet zeker, maar vermoedelijk dit najaar. „We hebben tientallen brie ven gekregen na die oproep. De meeste reacties kwamen van jonge meisjes die graag twee weken op het platteland wilden wonen. Ze zagen het wel zitten om dan veertien dagen lang tussen de paarden te zitten, want daar ging het ze vooral om. We hebben gezocht naar drie verschillende ruilen", ver telt Katinka. Uiteindelijk zijn het de ruilen geworden tussen een enig kind en een kind uit een groot gezin, een kind van het platteland en een kind uit Amsterdam en de ruil tussen Peter en Irene. Deze laatste is volgens Mirjam ook tevens de moeilijkste om in beeld te brengen. „Een kind van het platteland in Amsterdam kun je veel makkelijker visuali seren. Dan speelt de omgeving een heel belangrijke rol. Bij Pe ter en Irene ligt de zaak veel ge voelsmatiger. Zij wil graag in plaats van drie broers drie zus sen hebben. De omgeving waar dat zich in afspeelt is voor het verhaal niet interessant. Het enige verschil voor Irene is dat ze met haar zusjes over andere dingen kan en wil praten dan met haar broers." Dat Irepe af en toe behoefte heeft aan zusjes blijkt al heel snel tijdens de ruil. Ze is op haar nieuwe tijdelijke school verliefd geworden. „Aan mijn broers zou ik dat nooit vertellen. Die lachen me uit of gaan steeds zijp naam roepen." Aan haar nieuwe zusjes Nienke, Karin en Anne heeft ze wel verteld dat ze verliefd is. Die begrijpen haar. Ze heeft zelfs met hulp van haar zusjes een liefdesbrief geschre ven waarin ze verkering vraagt aan de jongen. Helaas loopt het voor Irene slecht af met de liefde. Als Mir jam Marks op woensdagmiddag met de cameraploeg de vorde ringen op liefdesgebied komt vastleggen, moet Irene tot haar spijt toegeven dat het niets ge worden is. „Hij wilde niet." Veel tijd om te treuren heeft ze niet. Mirjam gooit een stapel popbla den met plaatjes van Beverly Hills 90210 tussen de meiden op de bank. Er barst direct een strijd los over de vraag wie nou de knapste is. Dylan of Brandon? Hier is duidelijk spra ke van een meidengezin. En dat is precies wat Irene zocht. Vertrouwen De programmamaaksters gaan tijdens de twee weken durende ruil een paar keer per week naar de gezinnen. Katinka volgt het ene kind en Mirjam het andere. Katinka: „We moeten het ver trouwen zien te winnen van de kinderen. Tijdens het filmen stellen we af en toe hele per soonlijke vragen en dat is voor kinderen best lastig." Niet alleen de ruilkinderen maken twee intensieve weken door. De hele gezinnen staan veertien dagen op zijn kop. De familie Salverda probeert zo normaal mogelijk door te leven, maar dat lukt niet altijd. Zo moeten aan het eind van de ruilperiode plotseling de bui tenopnames van de aankomst van Peer in het gezin Salverda opnieuw worden gemaakt. „De beelden die we gemaakt heb ben zijn veel te donker. Je kunt er bijna niets op zien", legt Ka tinka aan Netty Salverda uit.; Dat betekent dat Peter met een nieuwe bos bloemen in dezelf de kleur aan moet bellen. En de gezinsleden moeten weer de kleren aantrekken die ze toen- ook droegen. Ook in huize Van Spreeuwl zorgt de komst van de camera-, ploeg voor de nodige aanpas singen. Anne moet haar hoc keytraining laten schieten om- opnames te maken met Irene en de hond. Moeder Janinè moet de spaghetti warm hoir- den totdat de ploeg klaar is om het gezin tijdens de maaltijd te- filmen. Janine vindt het alle--, maal best. De komst van Irene heeft volgens haar helemaal geen problemen gegeven in het gezin. „Ik mis Peer wel ontzet tend erg", geeft ze toe. „Peer trekt altijd heel veel naar mij toe. Ik zal blij zijn als hij weer thuis is." Team van Den Haag Vandaag maakt lange dagen N HAAG*JAAPTIMMERS het het druk en spannend in de Tweede Kamer. Minister Dales heeft het aan de stok met haar ambtenaren en dreigt, half grappend, met aftreden: Lub bers wordt aan de tand gevoeld over de uitbreiding van Schip hol: Yitzak Rabin is op bezoek, omgeven door veiligheidsmen sen. Buiten demonstreren poli- tie-agenten. In de Eerste Kamer 'reserveert' staatssecretaris Wal lage zijn positie omdat de sena toren niet meteen ja zeggen te gen de nieuwe WAÓ-wet. De redactie heeft de middag vergadering achter de rug en gebruikt een vitaminerijke lunch in het restaurant van het moderne gebouw, dat weg heeft van een broeikas. Er worden grappen gemaakt, de sfeer is ontspannen. Het team is com pleet: Mike Willemse (bureaure dacteur), Wilma Borgman (bu reauredacteur), Pim van Galen (verslaggever), Ferry Mingelen (eindredacteur/presentator), Wouke van Scherrenburg (ver slaggever) en Hugo Schneider (plaatsvervangend eindredac teur/presentator). „Het is spannend vandaag", zegt Flugo Schneider. „Wallage dreigt met aftreden. Eerst Ter Veld en In 't Veld en misschien is het nu weer raak; het is iedere dag feest hier." De groep krijgt tijdens het poseren voor de fo tograaf cynische opmerkingen van collega's naar het hoofd ge slingerd. „Gaan jullie wat doen aan pr? Bang voor RTL 5?" Zo- De identiteit van een om roep is voor kijkers soms moeilijk te ontdekken. Het scherm staat bol van dezelf de spelletjes, kwissen en amusement. Meer van het zelfde lijkt het parool in Hil versum. Maar wat zien de omroepen zelf als een pro gramma, waarin hun eigen karakter of ideaal goed tot uitdrukking komt? De NOS koos de politieke rubriek, Den Haag Vandaag. dra de foto is gemaakt, zoekt een vermoeide Schneider bui ten een terrasje op. Ferry Mingelen, Mike Willem- se en Wouke van Scherrenburg lopen naar het redactielokaal, waar een televisiescherm staat. D66-kamerlid Tommei is in beeld. Hij spreekt over Schip hol. Wouke maakt aantekenin gen. Ze noteert de meelopende tijdaanduidingen, zodat ze de fragmenten later kan terugvin den. Lubbers heeft het over de „guidance van de mainportont- wikkeling." Ferry meewarig: „Dit is wel erg ver verwijderd van het Nederlands. Ik denk echt dat hij net met Rabin heeft zitten praten." De presentator zit met zijn neus op een com puterscherm, waar hij een va kantieschema oproept. Nova Vroeger was Den Haag Vandaag een losse rubriek van de NOS. Drie jaar geleden werd het pro gramma gekoppeld aan NOS- Laat, nu Nova. Iedere dag van maandag tot en met donderdag (de gebruikelijke kamerdagen) vanaf 23.00 uur, tenzij er veel nieuws te melden is, dan begint Den Haag Vandaag eerder. De parlementaire verslaggeving is een wettelijke taak van de NOS. Ferry Mingelen: ,De interesse voor ons groeit. Vroeger hadden we 250 a 300.000 kijkers. Nu 500 a 600.000 en met een stijgende waardering: we halen gemid deld een zeven. We maken ons wel zorgen over de naderende splitsing van de NOS. Het ge volg daarvan kan zijn dat we worden losgeweekt van Nova en dat we later op de avond ko men." Volgens een zegsman van de NOS blijft Den Haag Vandaag in ieder geval nog vol gend seizoen gekoppeld aan Nova. De rubriek is al tientallen ja ren de kritische volger van de Haagse politiek, met mannen als Ton Planken, Henk van Hoorn, Cees Sorgdrager, Cees Gravendaal, Ton Elias en nu Ferry Mingelen en Hugo Sch neider. Mingelen (46) kwam in 1984, na eerst bij Trouw en GPD (in Brussel) gewerkt te hebben. Schneider (39) is er zes jaar bij. Hij werkte daarvoor bij de Volkskrant, de VARA en NOS- radio. De twee voelen zich als vissen in het water, maar hou den de voor journalisten nood zakelijke afstand tot de heren en dames politici. Vanzelfsprekend Hugo Schneider, herkenbaar aan zijn- rustige vraagstelling over politiek gevoelige zaken, eet éen ijsje. ,Ik vind het zo van zelfsprekend wat ik doe. Als journalist stel ik vragen, die ik persoonlijk nooit adn mensen zou stellen, veel brutaler. Ik ben hier niet om aardig gevonden te worden. Als In 't Veld aftreedt ben ik gedwongen om Wim Kok te vragen over de kwaliteit van zijn leiderschap, terwijl ik dat persoonlijk best sneu voor hem vind." „Het kan pijnlijk zijn. Toch, hebben politici er vrede mee dat we dit doen. Ze weten dat het gebeurt. Ze zitten in een kaasstolp met 150 journalisten, die bovenop je springen als er iets gebeurt: het is een keiharde wereld. Maar zolang je zorgvul dig werkt, merk je dat ze je inte ger vinden." Schneider en Mingelen staan zich even later te verkneukelen achter de camera's bij het WAO-debat in de Eerste Kamer. Ze zien politiek vuurwerk. De PvdA-fractie geeft partijgenoot Wallage minimale manoevreer- ruimte. Het interruptie-debatje is zeer geschikt voor de uitzen- 1 ding van vanavond, spreken ze af. Intussen volgen hun colle ga's Willemse, Borgman, Van Scherrenburg en Van Galen an dere vergaderingen. De redactie werkt iedere dag van tien uur 's ochtends tot half twaalf in de avond. Schneider zal vanavond Wal lage bij herhaling vragen of de Presentator bezoekt Bovenwindse Eilanden DEN HAAG GPD WAO hem een nieuwe crisis waard is. Z'n vasthoudendheid wordt beloond: de bewindsman zegt weliswaar niet onomwon den ja of nee, maar toch een beetje ja. „We zijn wel wat vals, maar dat zijn we voor iedereen. Flet gaat niet alleen om politie ke feiten; het draait toch ook om menselijke zwakheden. En dan moet je geen deftige woor den gebruiken, zo van 'Bent u onaangenaam getroffen door dit of dat'. Nee dan zeg je ge woon: je baalt hè?" In 'Verre Vrienden', een NCRV- programma dat aanstaande maandag wordt uitgezonden, gaat Henk Mouwe op bezoek bij Nederlanders die hun leven doorbrengen op de Bovenwind se Eilanden, Sint-Maarten, Saba en Sint-Eustatius. De presenta tor regelde een ontmoeting tus sen twee vriendinnen en bracht andere eilandbewoners de groe ten over van vrienden uit het verre Nederland. Schoonheidsspecialiste Ma- riëtfe Stroucken werd uitverko zen om samen met Mouwe en een cameraploeg twaalf dagen naar de eilandengroep te gaan. Na een scheiding van tien jaar ontmoette ze op Sint Maarten haar vroegere hartsvriendin Monique Hofstede, die daar als cameravrouw werkt. „Het was ongelooflijk hoe snel zij weer de draad oppak ten", vond Mouwe. „Alsof ze el kaar de dag ervoor nog gezien hadden." Op St. Eustatius woont aan nemer Wim de Jong die graag wilde -weten hoe het met zijn vroegere vriendinnetje uit Gouda gaat. De Jong vertelt ver der over de restauratie van het Ford Oranje aldaar. Een klas van de School voor Toerisme en Recreatie uit Heerlen was na drie jaar ontzettend benieuwd naar het wel en wee van stu dente Annemarie de Joode. Zij werkt als office-manager in een groot hotel op Sint-Maarten. Goed nieuws voor haar klasge noten, Annemarie is verliefd en haar vriend komt uitgebreid in beeld. Het eiland Saba heeft nog de meeste indruk op Mouwe ach tergelaten. „Het is een heel Henk Mouwe bezoekt Nederlan ders die hun leven doorbrengen op de Bovenwindse Eilanden, Sint-Maarten, Saba en Sint-Eusta tius. foto pr' klein eiland, slechts 13 vierkan te kilometer. Het is prachtig, de huisjes lijken wel tegen de ber gen geplakt. Criminaliteit be staat er niet, het is gewoon per fect." Vooral aan de beklimming van de Mounty Scenery, het hoogste punt van het Koninkrijk der Nederlanden bewaart Mouwe goede herinneringen. Bioloog Tom van 't Hof, die de groeten krijgt van zijn oude vrienden uit Haarlem, vertelt over de berg en het tropisch re genwoud Elfinwood. 'Verre Vrienden' is vooralsnog een eenmalig project, plannen over een vervolg zijn er nog niet. Lachend zegt de presenta tor dat hij het in ieder geval „niet erg" zou vinden als er een serie zou volgen. „Maar het was wel hard werken hoor, het was beslist geen snoepreisje", aldus Mouwe. (Uitzending: maandag 12 ju li, 20.25 uur, Nederland 1 Hugo Schneider, Wilma Borgman, foto cees zorn Het team van Den Haag Vandaag. (Van links naar rechts: Mike Willemsen, Pim van Galen, Ferry Mingelen en Wouwke van Scherrenborg).

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 10