Hulpgelden verkeerd besteed Buitenland Dodental geweld Zuid-Afrika loopt op NAVO-plan bescherming YN-troepen Bosnië rond Nederland krijgt klacht van EG over importquota RAF-zaak eist tweede slachtoffer Akkoord G-7 over vrijere handel WOENSDAG 7 JULI 1993 Stena Line komt met supersnelle veerboot cötenburg Het Zweedse transportconcem Stena (onder andere veerdiensten) gaat de strijd aan met Eurotunnel, exploitant van de Kanaaltunnel. Stena heeft opdracht gegeven voor de bouw van twee veerboten van „een totaal nieuwe generatie". Volgens Stena-directeur Dan Sten Olsen kost een retourtje met dit nieu we type veerboot minder tijd dan een treinrit heen en weer door de Kanaaltunnel. foto epa Zeker 16 doden bij busongeluk Italië longega» Een bus met vakantiegangers is gisteren op een boch tige bergweg op een personenauto ingereden en zo'n 25 meter naar beneden gestort. Daarbij zijn zeker zestien inzittenden om gekomen. De inzittenden waren voor het grootste deel bejaar den uit de Italiaanse Umbria. Het ongeluk had plaats op een lo kale weg ongeveer dertig kilometer ten zuiden van de Oosten rijkse grens. Schadevergoeding voor bruidegom leeds Een bruidegom die zijn bruidssuite niet in kon omdat het hotel hem weigerde wegens zijn zwarte huidskleur, heeft in Groot-Brittanniëeen record-schadevergoeding gekregen. Een rechtbank in Leeds veroordeelde de hoteleigenaren tot het beta len van 8.000 pond, een Brits record in een discriminatiezaak. Oud-journalist Salisbury overleden new york» Harrison Salisbury, oud-journalist van de New York Times, is deze week op 84-jarige leeftijd overleden. Hij was bui tenland-correspondent en werd later columnist bij deze krant. Salisbury won in 1955 de Pulitzer Prize, de hoogste Amerikaanse onderscheiding in de journalistiek. Zijn reportages uit de voor malige Sovjetunie en de Volksrepubliek China werden alom ge prezen. Ook schreef hij een groot aantal boeken over deze lan den. Staat van beleg in Abchazië tbilisi» De Georgische leider Sjevardnadze heeft gisteren de staat van beleg afgekondigd in de door oorlog verscheurde regio Ab chazië. De maatregel zal twee maanden van kracht zijn. De regio komt rechtstreeks onder Sjevardnadzes controle, demonstraties zijn verboden en soldaten hebben de bevoegdheid om burgers te fouilleren. Betogers in Buckingham Palace londen De politie heeft gisteren vijftien vrouwen aangehouden die met ladders het hek rond Buckingham Palace over waren ge klommen om in de tuin van het koninklijk paleis te protesteren tegen kernproeven. Het Vrouwennetwerk Tegen Kemproeven eist koninklijke erkenning voor het Amerikaanse indianenreser vaat Western Shoshone, dat vlak bij een gebied voor kemproe ven in Nevada ligt. Volgens de actievoersters hebben de 23 Brit se kernproeven die daar sinds 1957 zijn uitgevoerd tot ziekte en armoede onder de indianen geleid. Parlement Italië achter bezuinigingen rome» De Italiaanse regering heeft gisteren een belangrijk suc ces geboekt doordat het parlement haar bezuinigingsplannen voor dit jaar goedkeurde. De kamer van afgevaardigden stemde in met het bezuinigingsprogramma van achttien miljard gulden. Daarbij wordt gesnoeid op de overheidsuitgaven en worden nieuwe belastingen ingesteld. Nieuw Russisch toestel verongelukt moskou Het nieuwe Russische verkeersvliegtuig IL-114 is maandag tijdens een proefvlucht verongelukt. Daarbij kwamen vier van de negen bemanningsleden om. Het toestel stortte vlak na de start neer. Ex-leden Securitate berecht bukarest Het militair tribunaal in Bukarest heeft acht voormali ge leden van de Roemeense Securitate (politieke politie) veroor deeld tot gevangenisstraffen van 17 tot 20 jaar. Zij hebben op dracht gegeven tot executie van drie jongeren. Het drietal had enkele burgers gegijzeld die zij wilden ruilen voor een helikopter waarmee zij Roemenië wilden ontvluchten. Wereldbank voorziet 1,8 miljoen AlDS-doden aan eind deze eeuw 'Immigratiewet Estland voldoet niet aan normen' washington Het grootste deel van de kleine twee biljoen dollar (3.800 miljard gulden) die jaarlijks op wereldschaal wordt be steed aan medische zorg, wordt uitgegeven aan verkeer de zaken of gebruikt voor hulp aan relatief rijkeren. Dit staat in het jaarverslag van de Wereldbank - Investeren in Gezondheid' dat gisteren is verschenen. sterfbed. Verder stelt de Wereld bank dat tegen het einde van deze eeuw 1,8 miljoen mensen zullen zijn gestorven aan AIDS als geen maatregelen worden genomen tegen de verspreiding van deze ziekte. Het rapport signaleert nu in de Derde Wereld een slecht ge bruik van publieke middelen in de gezondheidssector. Belang- Jaarlijks sterven bijna twee mil joen kinderen aan mazelen, te tanus en kinkhoest, ziekten die gemakkelijk te genezen of te voorkomen zijn. Meer dan twee miljoen volwassenen sterven jaarlijks aan tuberculose en voor zo'n half miljoen vrouwen is het kraambed tevens het rijke programma's (inenting, AIDS-preventie, gezinsplanning en tuberculosebestrijding) die zeer veel rendement op kunnen leveren, komen in deze landen geld te kort. Er moeten veel meer middelen naar lokale en regionale ziekenhuizen en min der naar de regeringsziekenhui zen in de hoofdsteden. Verder gaat er teveel geld richting rij ken, terwijl de armen basisvoor zieningen op gezondheidsge bied moeten ontberen. Maar het rapport ziet ook eni ge vooruitgang. Een kind dat in 1950 in de Derde Wereld werd geboren had een levensver wachting van 40 jaar; in 1990 was dat 63 jaar. Van de 100 kin deren die in 1950 in de Derde Wereld werden geboren stier ven er 28; in 1990 was het sterf tecijfer gedaald tot tien. En stierven er in 1950 nog vijf mil joen kinderen aan pokken; nu is de ziekte naar wordt aangeno men uitgeroeid. De bank constateert dat een goede gezondheidszorg econo mische voordelen biedt. Zo wees een studie uit dat in de buurt van de Indiase stad Ma dras misvormde leprozen slechts een derde verdienden van de leprozen die niet door de ziekte waren misvormd. In Nepal gaan slechts vijf van 100 ondervoede kinderen naar school, terwijl 27 van de 100 kinderen die genoeg te eten krijgen wel in de klas zitten. De Wereldbank concludeert dat overheden in lage-inko- menslanden met slechts twaalf dollar per hoofd van de bevol king aan kosten ofwel met drie procent van het bruto na tionaal produkt hun burgers een basispakket aan gezond heidsvoorzieningen kunnen le veren. Daarmee zou elk lid van de bevolking in deze landen een kwart minder ziek zijn. De nieuwe Estse immigratiewet is zwak en voldoet niet aan de Europese normen. Dat hebben juridische deskundigen van de Raad van Europa gisteren ver klaard. De mee weken oude wet zou onvoldoende bescherming bieden aan buitenlanders. Nadat de Sovjetunie Estland in 1940 annexeerde, emigreer den duizenden Russen naar de Baltische staat. Onder de wet worden de Russen als buiten lander beschouwd. Zij moeten binnen twee jaar een aanvraag indienen voor de Estse nationa liteit of een verblijfsvergunning. De Russen vrezen te worden uitgewezen en hun pensioen rechten te verliezen. Kaas en gestreepte pyjama's helpen in Italiaanse cel rome Rtr nadat de gevangenispoort is dichtgeslagen. „Als je eenmaal binnen bent, moet je blijven geloven dat je er ook een keer uit komt. Het heeft geen zin je toestand erger voor te doen dan hij is", meent de ex-gedetl- neerde. Mario Zamorani, die akenke- le keren wegens corruptie de gevangenis van binnen heeft gezien, publiceerde zijn eigen 'bajes-overlevingsregels' in het tijdschrift L'Espresso. Voor hem is het duidelijk: goed eten en zorgen dat je er goed uit blijft zien. Zamorani wijst verder op de noodzaak van gestreepte pyja ma's. „Daarmee maaïk je na tuurlijk meteen andere gevan genen aan het lachen. En dat helpt bij het vinden van de broodnodige celmaatjes. Mo nogrammen op hemden ver hogen je status." Geraspte kaas en tomaten in blik. O ja, vooral niet een paar gestreepte pyjama's vergeten. En enkele hemden met daarop een monogram geborduurd zijn ook wel handig om bij de hand te hebben als de politie aan de deur klopt. Aangezien de Italiaanse jus titie ernst lijkt te maken met haar jacht op corrupte politici en zakenlieden, hebben twee ex-gedetineerden handleidin gen geschreven voor potentiële bajesklanten. Ex-gedetineerde Saverio Lo- dato schreef het Handboek voor de Eerzuchtige Gevange ne. „Er was ooit een tijd dat Italianen dachten dat alleen kruimeldieven in de bak kwa men. Nu zie je je bankier, ja zelfs je buurman in de nor ver dwijnen." Lodato geeft nu ad viezen voor de moeilijke tijd Een bewoner van het woonoord Katlehong haalt zijn bezittingen uit een zwaar gehavend logement. JOHANNESBURG AP-Rtr-PPA Het aantal slachtoffers v^n het zwarte geweld in de Zuidafri- kaanse woonoorden Tokoza en Katlehong en in de provincie Natal is opgelopen tot 125. De geweldsuitbarsting van het af gelopen weekeinde had plaats nadat zwarte en blanke onder handelaars hadden besloten om op 27 april volgend jaar de eer ste vrije verkiezingen te hou den. De gevechten speelden zich voornamelijk af tussen aanhan gers van het Afrikaans Natio naal Congres (ANC) en de Inka- tha-beweging van Zulu-leider Buthelezi. Volgens een woord voerder van het ANC was het geweld het werk van krachten die fel zijn gekant tegen de ver kiezingen. Het is overigens niet geheel duidelijk of de opleving van ge weld in de woonoorden ver band houdt met de verkiezin gen. Voor Katlehong en Tokoza geldt dat er weinig voor nodig is om de situatie uit de hand te doen lopen. In het verleden hebben in deze woonoorden tal van botsingen plaatsgehad waarbij veel slachtoffers vielen. brussel/sarajevo» De NAVO wil met tachtig ge vechtsvliegtuigen, waaronder Nederlandse, de VN-troepen in de zes Bosnische veiligheidszo nes beschermen. Met Neder land zullen ook de Verenigde Staten, Frankrijk en Groot-Brit- tannië vliegtuigen beschikbaar stellen. Op het moment dat de VN- Veiligheidsraad instemt met het plan, kan de operatie twee we ken later beginnen. Het is de brussel» aly knol Toen begin dit jaar de bin nengrenzen in de EG wegvielen, had er een Europese regeling moeten komen in de plaats van de ongeveer 6500 nationale im portquota op goederen uit de woegere staatshandelslanden. De EG-ministers van buiten landse zaken konden in decem ber niet tot overeenstemming komen. Daarop hieven Neder land en Duitsland eenzijdig hun invoerbeperkingen op. Zieke zoon brengt ouders weer bij elkaar LOS ANGELES correspondent eg De Europese Commissie gaat Nederland en Duitsland aankda- gen bij het Europese Hof van Justitie. Het dagelijks bestuur van de EG vindt dat de landen niet eenzijdig de invoerbeper kingen hadden mogen opheffen op goedkope goederen uit de voormalige communistische landen in het Oostblok en uit China, Noord-Korea, Vietnam en Mongolië. Zeventien jaar na hun echt scheiding kwamen Darlene Pin- kerton en Paul Hartup eind vo rige maand weer bijeen. Wat hen opnieuw bij elkaar bracht, was de kans om het leven van hun zoon te redden door delen van hun eigen longen af te •staan. De 21-jarige Ty Hartup, die lijdt aan taaislijmziekte, heeft de operatie succesvol doorstaan en ligt op de intensi ve care van het ziekenhuis van zuid-Califor- 1976 scheidde, heeft elkaar door dit drama opnieuw gevonden. „Voor het eerst sinds lange tijd waren Darlene en ik in staat om elkaar te omhelzen en te zeggen ik hou van je", aldus Paul Hat- rup. Het echtpaar dat Zeker elf doden bij rellen Nigeria De Nigeriaanse regering heeft de autoriteiten in de hoofdstad Lagos opdracht gegeven binnen 24 uur een einde te maken aan de ernstige onrust. De staatsra dio zei dat het leger was ingezet om de politie te helpen de rel len de kop in te drukken. Zeker elf mensen zijn omge komen tijdens de gewelddadige protesten tegen de dictatuur van generaal Babangida. Zij ei sen dat ae regering de geannu leerde verkiezingen van 12 juni alsnog erkent. De officiële uitslag van de ver kiezingen is nooit bekendge maakt. Maar de vermoedelijke winnaar, Moshood Abiola, riep de gekozen politici op Babangi- da's ultimatum naast zich neer te leggen. Het regime had de politieke partijen voor de keuze gesteld: nieuwe verkiezingen of een interimregering. De partijen moeten binnen 72 uur hun keu ze maken. Als zij dat niet doen, zal Babangida alle democrati sche instellingen die vorig jaar op poten zijn gezet ontbinden. WIESBADEN DPA-Rtr RAF-lid Grams niet door politiekogel gedood nister Leutheusser-Schnarren- berger (justitie). Het gedwongen vertrek van Von Stahl, komt niet onver wacht. Als eerste verantwoorde lijke blijkt hij precies op de hoogte te zijn geweest van de ingreep in het Oostduitse Bad Kleinen. In het openbaar heeft hij dit echter nooit toegegeven. Op het moment dat de media begonnen te twijfelen over de goede afloop van de politie-ac- tie en de kritiek op Von Stahl toenam, sprak de hoogste aan klager nog steeds van 'een uit zonderlijksucces'. Afgelopen zondag trad minis ter Seiters (binnenlandse zaken) af naar aanleiding van de affai re. Hoewel hij zichzelf niet per soonlijk schuldig achtte aan de slechte afloop aan de zaak, nam hij de politieke verantwoorde lijkheid voor de actie op zich. Seiters was in zijn functie van minister hoofdverantwoordelij ke van de terreureenheid GSG-9 en leider van de centrale Duitse recherche. De omstandigheden der RAF-lid Wolfgang Grams vorige week de dood vond, blij ven raadselachtig. Onderzoek heeft inmiddels uitgewezen dat het dodelijke schot, dat van heel dichtbij werd afgevuurd, niet afkomstig was uit een po- litiewapen. Onduidelijk blijft uit welk wapen het fatale schot dan wel afkomstig is en wie heeft geschoten. De Duitse justitie heeft tot nu toe tegenstrijdige verklaringen afgelegd over de schietpartij op het station van Bad Kleinen, waarbij niet alleen Grams maar ook een politieman om het le ven kwam. Grams zou de poli tieman hebben gedood, maar de politie heeft daarvoor geen bewijzen. Twee ooggetuigen hebben tegenover de pers ver klaard te hebben gezien dat een lid van de GSG-9 (de Duitse an- ti-terreur eenheid) de vermeen de terrorist eerst uitschakelde en vervolgens door het hoofd schoot. Alexander von Stahl. foto epa Inmiddels heeft ook de hoog ste aanklager van Duitsland, de federale procureur-generaal Alexander von Stahl, ontslag ge kregen in verband met zijn om streden rol in de RAF-affaire. justitie heeft de Duitse bonds president Von Weizsacker, ge vraagd Von Stahl vervroegd met pensioen te sturen. „De belang rijke functie laat geen langduri ge discussie toe over de uitvoe ring van het ambt", aldus mi- TOKYO .AP-ANP De ministers van handel van de groep van zeven rijkste indus trielanden (G-7) hebben in Tokyo een akkoord bereikt over verdere vrijmaking van de we reldhandel. Dat heeft de Japan se minister Kabun Muto (bui tenlandse zaken) vanmorgen bekendgemaakt. Het akkoord betreft de belangrijkste elemen ten van een pakket tariefverla gingen voor een groot aantal fa- brieksgoederen. Eerst werd gevreesd dat de top in Tokyo geen resultaten zou opleveren die de Uruguay- ronde de wereldhandelsbe sprekingen van de GATT (Alge mene Overeenkomst inzake Ta rieven en Handel) nieuw le ven in zouden kunnen blazen. De Uruguay-ronde is twee jaar geleden vooral in een impasse geraakt door de meningsver schillen tussen de VS en de EG over de landbouwsubsidies. Aan de vooravond van de conferentie van de G-7, hebben extremisten enkele aanslagen gepleegd. Een zelfgemaakte bom explodeerde in Osaka in een kantoor waar het interna tionale centrum voor milieu technologie wordt gehuisvest. Tegelijkertijd werden ten zuid westen van Tokyo zes projectie len afgevuurd op een militaire basis van de Verenigde Staten. Beide aanslagen leverden nau welijks schade op. Van slachtof fers was geen sprake. Terwijl de Amerikaanse president Clinton studenten toespreekt vindt buiten de Waseda-universiteit in Tokyo een demonstratie plaats tegen de conferentie van de G-7. foto reutermasaharuhatano bedoeling dat 7.500 blauwhel men de door de VN aangewe zen veilige gebieden gaan be schermen. De VN-vredes gingen gisteren met nieuwe tegenslagen ge paard. Een geplande ontmoe ting tussen de legercomman danten van Serviërs, Kroaten en moslims ging niet door. Zonder enige verklaring bleven de Ser vische generaal Mladic en de Kroatische militaire chef Petko- vic weg. Buitenlanders willen heel snel weg uit Angola LISSABON IPS Rond drie Angolese provincie hoofdsteden. Cuito, Malanje en Menongue, vinden hevige ge vechten plaats tussen regerings troepen en leden van de rebel lenbeweging Unita. De situatie in Cuito is zo slecht dat zo'n honderd buitenlanders (Portu gezen, Bulgaren en Kaapverdia- nen) een dramatische oproep hebben gedaan om zo snel mo gelijk te worden geëvacueerd. Unita belegert Cuito, hoofd stad van de provincie Bie, al zes maanden. In die tijd verwoestte haar artillerie het grootste deel van de stad. De dramatische oproep van de buitenlanders kwam na het bevel dat Unita- leider Jonas Savimbi zaterdag aan zijn manschappen gaf om 'binnen tien dagen het eindof- fensief tegen Cuito in te zetten. Volgens internationale hulp organisaties die in Cuito opere ren, lijdt 85 procent van de stadsbevolking aan bloedar moede en ondervoeding. In de noordelijke provincie Malanje bestookt de rebellenbe weging met zware lange af standswapens de gelijknamige hoofdstad. Ook Menongue, hoofdstad van de zuidelijke provincie Cuando-Cubango. ligt zwaar onder vuur. Unitastrij- ders houden de stad omsingeld. De Portugese ambassadeur in Angola. Antonio Monteiro, vindt dat de VN blauwhelmen naar het gebied móet sturen. „Niet als interventietroepen, maar om te bezien of de vredes akkoorden die in 1991 in het Portugese F^toril werden geslo ten. worden nageleefd." Mon teiro woont morgen in Moskou een vergadering bij van de lan den die toezicht houden op het vredesproces in Angola. Dat zijn, naast Portugal, Rusland en de Verenigde Staten.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 5