KNOV tegen meer rechten parttimers Minister De Vries herhaalt kunststukje Binnenland Schippers bezetten Irenesluis Duurste stukje snelweg van Nederland Geen kankeronderzoek na sterilisatie man Hotel De Einder; beter dan van een flat springen Eis zes maanden tegen ontucht plegende agent 'Paspoort Piet' kandidaat Kamer voor Groen Links DIT A-SOCIALE A«T(-fifMöC^rl^E KABINET MOET IN DEBtf»®' WOENSDAG 7 JULI 1993 3 Gemeenschappelijke I Korporaal gepakt voor wapendiefstal den helder» Met de aanhouding van een 22-jarige korporaal van de landmacht in Den Helder heeft de marechaussee een bijna vier jaar oude overval op een bewaker van het Swagermankamp in Soesterberg opgelost. Daarbij werden vier halfautomatische geweren, een pistool en munitie buitgemaakt. Twee geweren en het pistool zijn aangetroffen bij de korporaal thuis. Twee andere geweren werden gistermiddag door duikers uit de Drentse Hoofdvaart gehaald. Bommelding bij café Tweede Kamer den haag Café Speakers Corner bij het gebouw van de Tweede Kamer in Den Haag is gisteren rond zes uur ontruimd wegens een bommelding. De politie zette ook korte tijd de Lange Poten af. Hr werd niets gevonden en op het genoemde tijdstip van zes uur ging er ook niets af. Een politiewoordvoerder wijt de bom melding aan reacties op de aanslag van RaRa op sociale zaken vorige week donderdag. 'Verdachte AH-overval uitleveren' den haag Landsadvocaat mr. E. Daalder ziet geen reden om het uitleveringsverzoek voor de 27-jarige Bussumse verdachte van de overval op een Albert Heyn-filiaal in Oosterbeek in te trekken. Bij de overval vielen twee doden. De Chileense wetgeving biedt de mogelijkheid de man in handen van de Nederlandse justitie te stellen. Het ontbreken van een uitleveringsverdrag tussen Ne derland en Chili is hierop niet van invloed, aldus Daalder in een kort geding tegen de Staat dat gisteren diende voor de rechtbank in Den Haag. De uitspraak is op 21 juli. 'Tilburgse bom mogelijk aansteker' tilburg De explosie van een bombrief waardoor vorige week vrijdag een 53-jarige vrouw uit Tilburg ernstig gewond raakte, is mogelijk veroorzaakt door een tot bom omgebouwde aansteker. De restanten van het ontplofte voorwerp worden in een labora torium onderzocht. Dat geldt ook voor de aan de vrouw geadres seerde enveloppe, die door een postbode werd bezorgd. De vrouw ligt nog steeds ernstig gewond onder politiebewaking in het ziekenhuis. Tien jaar cel voor drugshandel amsterdam De rechtbank in Amsterdam heeft gisteren een 36- jarige vrouw conform de eis veroordeeld tot tien jaar celstraf. De vrouw organiseerde en regelde diverse heroïnetransporten naar New York. Ze werkte daarbij samen met de leider van het Gha- nese drugsnetwerk, dat vorig jaar in de Bijlmermeer werd opge rold. Deze man is eerder dit jaar in hoger beroep veroordeeld tot tien jaar cel. De rechtbank vond dat hij gezien haar buitenge woon grote aandeel in de smokkelpraktijken een even hoge straf heeft verdiend. Rij-examens worden duurder ruswuk» Het rij-examen voor personenauto's en motorfietsen wordt duurder. Het Centraal Bureau Rijvaardigheidsbewijzen (CBR) is per 1 augustus verplicht over het grootste deel 17,5 pro cent BTW te berekenen en af te dragen. Het tarief voor een prak tisch B-examen (personenauto's) wordt 131 gulden en dat voor een theorie-examen 45,80 gulden. De prijzen gaan omhoog door een herziening van de BTW-vrijstelIing voor onderwijs- en exa meninstituten door het ministerie van financiën. Twee vergane lijken gevonden amsterdam De politie heeft maandagavond laat in een woning aan de Marnixstraat in Amsterdam de stoffelijke overschotten gevonden van twee mannen. Sectie heeft uitgewezen dat het tweetal al enige weken geleden met messteken om het leven is gebracht. De identiteit van de slachtoffers is nog niet bekend. De lichamen zijn gevonden na een telefoontje over stankoverlast. Massagraf bij Haren niet gevonden haren De zoektocht naar een massagraf met slachtoffers van de Tweede Wereldoorlog in natuurgebied Appelbergen bij Haren in Groningen heeft niets opgeleverd. Dat heeft prof. J. Fokkema van de Technische Universiteit Delft gezegd. Uitgebreid onder zoek op dertien plekken leverde niets op. In het vermeende graf moeten de resten liggen van zestien noorderlingen die in mei 1943 door Duitsers werden geëxecuteerd. De laatste mogelijk heid is volgens Fokkema dat de lijken begraven liggen op een drassige strook die is begroeid met bomen. Door bomen en een vochtige ondergrond heeft de TU Delft deze lokatie niet goed kunnen onderzoeken. De gemeente Haren neemt binnenkort een beslissing of de bomen in deze strook (30 bij 100 meter) worden verwijderd. Miljoeneninvestering in Flevohof dronten Het Belgische Walibi-concern, eigenaar van Flevohof, gaat voor enkele tientallen miljoenen guldens investeren om het attractiepark in Flevoland nieuw leven in te blazen. Directeur H. van Driem heeft gisteren plannen daartoe voorgelegd ter goed keuring aan de gemeente Dronten. Volgens Van Driem gaat het park in de lente van 1994 weer open. Plan vaarbelasting weer gekraakt Er bestaat een kans dat het kabinet afziet van het voorstel om pleziervaartuigen vanaf 1994 te belasten. De Raad van State heeft, voor de tweede keer, het aangepaste wetsvoor stel gekraakt. Volgens de Raad is het plan onuitvoerbaar en on controleerbaar. De vaarbelasting had negentig miljoen gulden moeten opleveren. Het wetsvoorstel gaat uit van een jaarlijkse heffing op plezierboten van meer dan 7,50 meter (400 gulden). Voor snelle boten (meer dan 20 kilometer) moet maximaal 950 gulden per jaar worden betaald. Pensioen Rost opnieuw ter discussie zeist Het pensioen van de NSB-weduwe Rost van Tonningen staat opnieuw ter discussie. Anti-fascistische groeperingen heb ben geklaagd bij de Europese Commissie voor de Rechten van de Mens en proberen straks ook een nieuw debat in de Tweede Kamer op gang te brengen. Ze vinden dat de 'Zwarte Weduwe' geen pensioen hoort te krijgen. In januari van dit jaar bepaalde de Hoge Raad dat de groeperingen formeel niets met de zaak te maken hadden en heeft de eis om het pensioen van de 'Zwarte Weduwe' in te trekken verworpen. II duurstede anp Zo'n 25 actievoerende binnen schippers hebben vanmorgen vroeg een van de sluizen van de Irenesluis in de Rijn bij Wijk bij Duurstede bezet. De actie heeft vier uur geduurd en is toen vrij willig beëindigd. De schippers voeren sinds vo rige week actie voor behoud van het zogeheten toerbeurtsys teem. In de sluis lag tijdens de blok kade een duwboot met vier Rotterdam Het duurste stukje snelweg van Nederland tussen het Waal en Eemhavengebied bij Rotterdam is gisteren voltooid. Aan leg van de snelweg kost 177 miljoen gulden. Het autoverkeer kan voortaan via een fly-over over de havenspoorlijn en de snelweg Al 5 heen. Aan de verbindingen tussen het viaduct en de snelweg wordt nog gewerkt tot medio 1996. foto anp ruud hoff De Nederlandse Vereniging voor Urologie vindt het bij na der inzien toch niet zinvol voor gesteriliseerde mannen om zich jaarlijks te laten onderzoeken op prostaatkanker. De vereni ging komt daarmee terug op een advies van half februari waarin zo'n regelmatige contro le juist werd bepleit. De urolo- genvereniging heeft dat gisteren laten weten. Half februari bleek uit een Amerikaans onderzoek dat mannen die een vasectomie (blokkade van de zaadleiders) hadden ondergaan, zestig pro cent meer kans lopen op prostaatkanker dan niet-gesteri- liseerde mannen. Dat risico zou het grootst zijn vijftien tot twin tig jaar na de operatie. De Nederlandse Vereniging voor Urologie kwam nog die zelfde dag met haar advies: re gelmatige controle bij i die zich langer dan twintig jaar geleden hebben laten sterilise ren, of die destijds ouder dan veertig jaar waren. Het Neder lands Huisartsen Genootschap noemde dat advies meteen al voorbarig, en vond het leiden tot „onnodige bezorgdheid bij gezonde mensen Inmiddels heeft de urologen- vereniging overlegd met des kundigen in binnen- en buiten land. Ook zijn de resultaten van nog niet gepubliceerde studies onder de loep genomen. Dat al les leidde tot het nieuwe stand punt: regelmatige controle van de 'doelgroep' is niet nodig. De meeste studies tonen namelijk geen verhoogd risico aan op prostaatkanker na sterilisatie, aldus het nieuwe advies. Ook is er „geen aannemelijke biolo gische verklaring" voor een gro tere kans op prostaatkanker. den haag carel goseling De politieke winst- of verliesre kening wilde hij niet opmaken. Staatssecretaris Jacques Wallage (PvdA, sociale zaken) wilde zich na afloop van het WAO-debat in de Eerste Kamer duidelijk niet rijk rekenen. Natuurlijk: de Eerste Kamer stemde uiteindelijk voor de WAO-ingrepen. Maar vraag niet tegen welke prijs. Al vanaf de presentatie van het eerste WAO- voorstel, halverwege 1991, drong zowel Tweede als Eerste Kamer aan op een regeling voor de allerzwaksten. Een regeling dus voor de arbeidsongeschik ten die nooit meer arbeidsge schikt worden en mensen die door een chronische ziekte of dreigende verergering van een ziekte op termijn hoe dan ook arbeidsongeschikt worden. In de Tweede Kamer gingen de fracties uiteindelijk akkoord met een regeling die de huidige arbeidsongeschikten vrijwaarde van ingrepen in hun uitkering. Voor de chronisch zieken en anderen gebeurde echter niets. De Eerste Kamer sprong wel in dat gat. Het duurde lang, maar uiteindelijk werd het probleem gisteren alsnog opgelost toen Wallage in de Eerste Kamer be kend maakte een deal met de verzekeraars te hebben geslo ten. Wallage boog daarmee voor een unanieme wens van de Eer ste Kamer. Maar vooral voor de coalitiepartijen CDA en PvdA. De staatssecretaris deed dat zonder het machtswoord te ge bruiken. Hij ontving daarvoor Boze WAO'ers protesteren op het Binnenhof algemeen lof van de senatoren. De regeringpartijen zijn in staat gebleken een 'stevige mijn' (Wallages woorden) in het politieke veld onschadelijk te maken, een moeilijke klus sa men te klaren. En dat in een tijd waarin de coalitie onder grote druk staat. Wallage kan dat succes op zijn conto schrijven. Alhoewel hij er meteen zijn politieke baas, CDA-minister De Vries, bij betrok. Hij dankte openlijk en omstandig 'zijn' minister voor de inhoudelijke en kameraad schappelijke hulp in de afgelo pen dagen. Daarmee maakte de staatssecretaris ook nog iets an ders overduidelijk. Het is CDA'er De Vries geweest die de PvdA nu al voor de tweede keer in de WAO-kwestie heeft gered. Eerst enkele maanden geleden door bij hem thuis met (toen nog staatssecretaris) Elske ter Veld een compromis te beden ken waardoor de PvdA in de Tweede Kamer akkoord kon gaan met de WAO-ingreep. En deze week herhaalde de De Vries dat kunststukje in de Eer ste Kamer. Samen met PvdA'er Wallage die zichzelf gisteren Alkmaarse humanisten bepleiten hulp bij zelfdoding alkmaar jan vriend bakken. Dat schip, met bestem ming België, kon door de schip- persactie niet verder varen. De actievoerende binnenschippers hadden namelijk post gevat op een van de sluisdeuren. Aan vankelijk weigerden ze weg te gaan, maar na een gesprek met de waterpolitie besloten ze de blokkade op te heffen. Volgens de sluiswachter waren de schip pers zelf niet per boot naar de irenesluis gekomen, maar met auto's. Het leek allemaal zo perfect. Een Zaans ge zin. Vader, moeder, zoon en dochter. Mooi huis, goedlopende zaak, werk, sport, alles. Tot de zoon te kennen gaf dat hij niet meer wilde. „Nog geen twintig jaar was hij. En heel overtuigd. Hij wilde zelfmoord plegen. Moet je zo'n jongen dan in de richting van de treinrails of een hoge flat laten lopen?" Nee, vindt secretaresse F. Kuiper van de Alkmaarse afdeling van het Humanistisch Verbond. De humanisten willen mensen met zelfdodingsplannen in een speciaal on derkomen laten begeleiden. Hotel De Ein der, heet dat in de plannen. Het gaat er niet om de 'hotelgasten' op andere gedachten te brengen. „Nee, om de lijdensweg waarvoor is gekozen niet zwaarder te maken dan die al is". Want zelfdoding mag, vinden ze. De Alkmaarse humanisten. 360 in getal, kennen het verhaal van de Zaanse familie van nabij. De jongen sprong van een toren flat. „Hij was niet meer te helpen. Een wille keurig voorbeeld, maar een van de vele", vertelt mevrouw Kuiper (59). „Want zelfdo ding komt veel meer voör dan wordt ge dacht. Het is zo'n taboe-onderwerp waar over je niet lijkt te mogen praten. Terwijl het volgens mij juist móét. Het hoort toch bij het leven?" „In het geplande opvangcentrum krijgen mensen de kans een periode met professio nele begeleiders te praten over hun beslis sing. Uiteraard wordt aan die termijn een maximum gesteld, want het moet geen psy chiatrische inrichting worden. Maar ook weer niet zo'n kille boel dat je er de ene dag aanklopt en de volgende dag in een kist weer wordt uitgedragen", aldus Kuiper. „We denken meer aan een kliniek waarbij je in overleg met begeleiders en familie be wust naar je laatste dag toeleeft. Samen. Op een moment dat de betrokkene zelf kiest, kan hij of zij met behulp van medicijnen uit het leven stappen. De Einder kan een lij denswegvoorkomen." Maar kunnen familieleden of vrienden accepteren dat hun partner of makker bij De Einder aanklopt? Voelen die dat niet als brevet van onvermogen? „Wie eenmaal de beslissing heeft genomen om uit het leven Vandaag nieuwe onderhandelingen Als het aan de 'kleine' werkgevers ligt, komt er geen recht op deeltijdwerk voor iedereen. De werkgeversvereniging KNOV heeft gisteren grote bezwaren gemaakt tegen het principe-akkoord dat daarover vorige week werd geslo ten tussen vertegenwoordigers van werknemers en werk gevers. den haag gpd Op verzoek van minister De Vries van sociale zaken heeft de Stichting van de Arbeid zich de afgelopen tijd gebogen over de mogelijkheden om werken in deeltijd te bevorderen. In de Stichting zijn vakcentrales en werkgevers vertegenwoordigd. In het bereikte akkoord staat dat in alle collectieve arbeids overeenkomsten het recht op deeltijdwerk moet worden op genomen. Het is een compro mis tussen het FNV-standpunt dat er een wet moet komen waarin dat recht is vastgelegd, en de opvatting van de werkge vers die eigenlijk helemaal geen algemene regeling willen. Ver der staat in het akkoord dat er een einde moet komen aan het bestaan van allerlei voorkeurs behandelingen voor mensen die fulltime werken. Na beraad met de achterban vindt het KNOV echter dat dat akkoord veel te ver gaat. Er staat namelijk in dat de werkgever wel met heel sterke argumenten moet komen, wil hij het verzoek van een werknemer om korter te gaan werken afwijzen. Het midden- en kleinbedrijf vindt dat men met zo'n formulering nog alle en dus ook onge wenste kanten op kan. Ook het punt van de gelijke rechten voor deeltijdwerkers is voor de KNOV niet acceptabel. Met name het extra belonen van overwerk (nu krijgen partti mers minder dan mensen die fulltime werken) ziet men niet zitten. Dat wordt veel te duur, zo wordt gevreesd. Vandaag praat de Stichting van de Arbeid opnieuw over de ze zaak. De grote werkgeversor ganisaties VNO en NCW wilden vanochtend geen voorspelling doen over de uitkomst. De FNV denkt dat het akkoord 'er wel zal komen', omdat het een 're delijk compromis' is. arnhem» gpd ding tussen haar moeder en hem willen forceren. De officier van justitie denkt daar anders over. Hij wees de verdachte op de gedetailleerde aangifte van het meisje en op de verldaring van haar moeder, waarin deze spreekt over de ge ëmotioneerde manier waarop haar dochter haar uiteindelijk in vertrouwen heeft genomen. Zo iets kan je volgens de officier niet verzinnen. De uitspraak is op 20 juli. Tegen een 41-jarige politieman uit Dieren is gisteren zes maan den celstraf geëist wegens on tucht met zijn minderjarige stiefdochter. De man begon daarmee toen het meisje negen jaar was. De inmiddels ge schorste politieman wijst alle beschuldigingen van de hand en noemt de tegen hem afgeleg de verklaringen „pure fantasie". Volgens de man heeft het meis je met haar aangifte een schei- foto anp arthur bastiaanse nog als een 'hardnekkig type' omschreef. De Vries is ooit wel de achtste PvdA-minister ge noemd. Het wordt langzamer hand een eretitel voor deze CDA'er. In de vorige kabinetten was het steeds CDA'er De Koning die de bruggen bouwde tussen het CDA en de coalitiepartner. Die rol heeft De Vries nu over genomen. Een taak die hij pas na de volgende kamerverkiezin gen wil opgeven. De coalitie kan nog veel lol aan hem beleven. te stappen, is daar door de beste helpende hand niet meer van af te helpen", meent Kuiper. „Dat is een bewezen feit. En daar bij: iemand moet toch zelf kunnen bepalen wat hij met zijn leven doet? Als iemand zelf graag in een hoekje wil zitten, moet je hem er niet uit willen praten. Je doet het niet zo maar. Je springt niet zonder erover te heb ben nagedacht." Waar hotel De Einder (en de eventuele fi lialen) moeten verrijzen en hoe de zaak moet worden betaald, is nog niet bekend. Eerst willen de humanisten eens onderzoe ken of Nederland wat voelt voor een wets wijziging. Want hulp bieden bij zelfdoding is op dit moment nog strafbaar. Haast hebben de initiatiefnemers trou wens ook niet. „Het gaat er nu vooral om de gedachten op gang te brengen." Uiteraard zullen ook tegenstandersz zich gaan roeren. „Dat is niet zo gek. Dat dwingt ons om nog beter na te denken. Anders zou je mis schien over tere dingen kunnen heenstap pen. En het mag best even duren. Er gingen ook jaren voorbij voor de pil, euthanasie en abortus werden geaccepteerd." Het vroegere PvdA-kamerlid Piet de Visser (bijgenaamd Paspoort Piet) bereidt zich voor op een mogelijk nieuw lidmaatschap van de Tweede Kamer. De Visser heeft zich be reid verklaard kandidaat te zijn voor de fractie van Groen Links bij de kamerverkiezin gen van volgend jaar. Hij is sinds 1 mei lid van Groen Links. De Visser verliet de Tweede Kamer in het najaar van 1991, nadat de PvdA-fractie had in gestemd met de WAO-plannen van het kabinet. Hij kreeg in het verleden bekendheid door zijn kruistocht tegen het pas poortproject ten tijde van het tweede kabinet-Lubbers. Een parlementaire enquête hier over leidde in 1988 tot het af treden van minister van Eeke- len van defensie en staatsse cretaris Van der Linden van buitenlandse zaken. De afgelopen periode ont plooide de Visser activiteiten voor de Rotterdamse Stadspar tij. Hij was daarvan overigens geen lid. V&D, UW WARENHUIS V» 25% korting op de gehele voorraad gordijnen en vitrages. Bijvoorbeeld: Aktuele gordijnstof. In ruiten en strepen

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 3