'Maar ik blijf wel lesgeven' Kunst van de 'ingenieurs van de menselijke ziel' Cultuur&Kunst Laurentius eerste bij marsen in Kerkrade Afstandelijk èn voelbaar beeld Korea Kunst- en muzieklessen op school hebben weinig effect WOENSDAG 7 JUL11993 20 CHEF ANNEMIEK RUYGROK. 071-356472, PLV -CHEF JAN RIJSDAM. 071 -356473 Theater To-Ver-Lei langs 7 theaters leiderdorp» Met 'Beklim elke berg', een parodie op de Sound of Music, kornt het Leiderdorpse Theater To-Ver-Lei het komend seizoen in 7 Zuidhollandse theaters. Het toneelgezelschap is daartoe uitgenodigd tijdens selectiedagen van het Zuidhollands Ainateurtheater Circuit. De toemee begint op 25 september in het Alphense Parktheater en doet later ook het Leidse Microthe ater Imperium aan. Eerder won de groep met 'Beklim elke berg' de Publieksprijs en de tweede prijs van de vakjury op het Delftse eenakterfestival. Drie exposities in de regio leiden/ter aar» Medewerkers, oud-medewerkers en oud-patiën ten exposeren van 9 juli tot en met 11 augustus in het Leidse Diaconessenhuis. De aquarellen, foto's en schilderijen zijn hier dagelijks te zien. In het Leidse restaurant Bernsen hangen tot 1 september tekeningen en schilderijen van Bram de Meijer. De expositie is maandags tot en met zaterdags van half tien tot half negen 's avonds te bezichtigen. Tekeningen en bronsplastiek van Wim Korinkzijn tot 31 augustus tentoongesteld in biblio theek De Aarlezer' in Ter Aar op de openingstijden van de bi bliotheek. La Kaas in Haags Congresgebouw den haag Patricia Kaas is in haar geboorteland Frankrijk een grote ster, en ook in Nederland begint men haar muziek te ont dekken. Haar repertoire varieëert van stevige bluesrock tot lome midnight jazz. Op 30 oktober geeft zij een concert in het Haagse Congresgebouw. De voorverkoop hiervoor begint op dinsdag 13 juli. Amsterdam een rijke stad Amsterdam» Kunstaankopen van de gemeente Amsterdam zijn bijeengebracht in het Institute of Contemporary Art (ICA) in Amsterdam. Er is een selectie gemaakt uit de periode 1981-1991. De expositie, die de naam 'Amsterdam een rijke stad' kreeg, laat werk bekende en minder bekende kunstenaars zien. Het ICA zit aan de Nieuwe Spiegelstraat 10. Openingstijden (tot 5 septem ber): dinsdag, woensdag, vrijdag, zaterdag en zondag van elf tot vijfuur. 'Extreme Positive Approach Of Paintings Towards Mankind' van Rol and Bemlng te zien op 'Amsterdam een rijke stad'. Theo Olofzegt Concertgebouw vaarwel ,,Het zal de laatste keer zijn dat ik hier in het Concertge bouw speel." Het klinkt dramatisch, maar volgens Theo Olof is dat beslist niet het geval. Met een geruststellende glimlach rond de lippen legt hij uit waarom: „Als je zoals ik, 65 jaar optreedt in het openbaar is het een keer tijd om te stoppen. Volgend jaar word ik 70 en dan gaat per 5 mei mijn viool naar de Stichting Nationaal Instrumenten Fonds. Vervelen zal ik me na die tijd in elk geval niet. Masterclasses, schrijfopdrachten en andere activiteiten genoeg." Socialistisch Realisme in Rotterdamse Kunsthal Het is wel even wennen om weer als vanouds te worden aangeblikt door de verheven poses van Lenin en andere partijfunctionarissen uit de voor malige Sovjetunie. rotterdam gpd Het is wel even wennen na pe restrojka, discussies over markt economie, democratie en het verbod van de communistische partij in Rusland, om weer eens als vanouds aangeblikt te wor den door de verheven poses van Lenin, Stalin en andere partij functionarissen uit de voormali ge Sovjetunie. En zeker op een tentoonstelling in Nederland. Temidden van ploegende boe ren op het land, fabrieksarbei ders in een hete smidse en te vreden familietafereeltjes han gen ze in de Rotterdamse Kunsthal. Ze geven, of moesten dat al thans doen, van een gezonde, zelfbewuste samenleving, die de zegeningen plukt van het socia lisme en dankbaar opziet naar haar leiders. De kunst van de Sovjetunie van rond de jaren dertig tot het begin van de jaren zeventig is in 58 schilderijen bijeengebracht door het Museum of Modern Art in Oxford en is via Brussel en Miinchen nu voor een twee maandelijkse tentoonstelling in de Rotterdamse Kunsthal te rechtgekomen. De schilderijen zijn afkomstig uit vooral Brits prive'bezit, en zijn aangevuld met werk uit de ateliers van de kunstenaars in Rusland. Daar onder zijn grote namen, die ook in het westen erkenning hebben gevonden: Gerasimov, Rublyov, Scrov, Korzhev, en anderen. Propaganda Werk dat ook in Rusland eii in de andere republieken van het GOS schaars begint te worden; deels ligt te verstoffen in depots, of, vooral na de de-Stalinisatie, is vernietigd. In Rusland zijn ze ook nog lang niet toe aan een herwaardering van wat als eti ket 'socialistisch-realisme' kreeg opgeplakt en in het westen al tijd is afgedaan als propaganda- kunst. Dat laatste was het natuurlijk ook: kunst in dienst van een ideologie, een totalitair systeem amsterdam hans visser Op 14 juli staat Theo Olof dus nog een keer op het podium van het Amsterdamse Concert gebouw. De zaal is al lang van tevoren uitverkocht. Olof speelt er niet alleen want samen met zijn goede vriend en collega Herman Krebbers soleert hij bij het Arion Ensemble, bestaande uit leden van het Residentie Or kest. Een optreden met 'iets van een afscheid'. Op het program ma staat een dubbelconcert van Vivaldi en 'het dubbelconcert der dubbelconcerten': Bach. „Door dat ongeluk van Herman hebben we lang niet samen kunnen spelen. Maar.dankzij geweldig doorzetten gaat het Krebbers en Olof vormen in de Nederlandse muziekwereld een uniek duo dat menig componist inspireerde. Henk Badings bij voorbeeld. „Dat dubbelconcert van Bach is voor mij het mooi ste, maar daarna volgt meteen dat van Badings. Het is erg moeilijk en kan alleen worden gespeeld door twee mensen die goed op elkaar zijn ingesteld. Misschien dat het daarom nooit wordt uitgevoerd. Het is mo dem, maar toch heel aantrekke lijk, zelfs voor een groot publiek. Maar ook als kijkspel. Moderne muziek interesseert me, ook de uitersten. Maar er zitten ook werken bij waar ik niet aan be gin. Te moeilijk om in te stude ren of zelfs te bevatten. Alleen Bach heeft mijn voorkeur, al vanaf mijn jongste jaren. Met die drie solo-sonates en drie partita's, daar ben ik mijn hele leven mee bezig geweest. Waar om? Misschien omdat die mu ziek zo logisch is." De muziekwereld is veran derd. Commerciëler, vindt Olof. „In theorie is het toch uit den boze dat een platenmaatschap pij bepaalt wat een orkest met welke dirigent speelt omdat er bepaalde plaatopnamen moe ten worden gemaakt. Maar zon der een platenmaatschappij is de tournee van een orkest prak tisch niet meer haalbaar. De met uiterst smalle marges waar langs de kunstenaars zich kon den bewegen. Dat wil niet zeg gen dal er niet veel te genieten valt op deze tentoonstelling, wam schilderen konden ze na tuurlijk wel, die Russische rea listen, daarbij gretig gebruikma- commercie lijkt tegenwoordig alle macht in handen te heb ben. Zo heb ik eens gelezen dat er zelfs een soort mafia is die bepaalt wie er groot mag wor den en wie niet. Maar of dat waar is.... In elk geval zul je ta lent moeten hebben, anders wordt het nooit wat." Strenger Hoewel de huidige tijd een aan tal jonge musici veel nieuwe mogelijkheden biedt zou Olof zijn carrière vandaag niet graag overdoen. „Onze opleiding was strenger. Je ontwikkeling verliep natuurlijker, niet zo opgejaagd." Veel enthousiasme steekt Olof in het Orchestre des jeunes de Mediterranée, een orkest van muziekstudenten uit onder meer Italië, Spanje, Frankrijk, Israël, Egypte, Marokko, Turkije en Griekenland. Ondanks alle politieke en culturele verschil len van die landen wordt er eendrachtig naar het uiteinde lijke concert toegewerkt. Olof is onder meer betrokken bij het selecteren van de deelnemers. Binnen een paar weken luiste ren naar zo'n vijfhonderd kan didaten. „En dan de omstandig heden waaronder ze studeren. Want onze klassieke muziek is voor landen als Marokko en Egypte puur Westers. Dat merk je ook als je daar op ministeries geld moet lospraten om men sen te kunnen laten meedoen. En dan die instrumenten.... Ik heb ze gezien met een verroeste triangel en slagwerk die je rustig voorhistorisch kunt noemen. Maar toch die wil om mee te doen, om verder te komen. Juist die mensen willen we laten ko men. Ook al moet je dan kwali tatief concessies doen." Olof doet graag iets voor de muziek. Bij voorbeeld drie gek ke avonden geven in Carré. „Herman vindt dan dat ik te veel mijn nek uitsteek. Die avonden zijn inderdaad ge kraakt, maar wat zou dat? Ik heb er later nooit meer iets over gehoord." Bij dat alles blijft het onvoor stelbaar dat Olof nooit meer zijn kend van de technieken en stij len uit het verleden. Neem het pointillisme van Antonia Sofronova in 'De Bloe mentuin', of de impressionis tische fleurigheid van de toma- tenpluksters van Xinaida Kova- levskaya, de badende meisjes oude viool zou aanraken. Inder daad, Olof geeft toe dat zijn viool weggaat, maar hij blijft lesgeven. Dus ziet hij al om naar een ander. Weer geen Stradiva- van Gerasimov, de ballerina van Serov; artistiek ademen ze het begin van deze eeuw. gemaakt werden ze in het begin van de jaren vijftig. Dat geldt nog ster ker voor genrestukjes als de 'Thuiskomst met baby' van Bo ris Lavrenko: allemaal verheer- rius, want die zijn heus niet al tijd goed. „Zo'n vioolbouwer had ook wel eens een slechte dag. Ik kies liever weer een nieuwe Nederlandse viool. lijkt rond de baby, alleen opa staat demonstratief uit het raam te kijken. Of 'Magere vangst' van Nicolai Baskakov; vissers die uitgelachen worden door meiden; de kindertjes in de dorpsbibliotheek van Irina She- vandronova; het zweemt naar Haagse School, maar vijftig jaar later. 'Socialistisch realisme' Er gaan dan ook nogal wat ver schillen schuil onder dat etiket 'socialistisch realisme'; in feite de benaming voor de kunst uit een veel vroegere periode, die van het eind van de negentien de eeuw toen de kunstenaars zich begonnen te verzetten te gen de Tsaristische onderdruk king, en in de jaren dertig door Gorki en Zhdanov geleend voor 'de heroïsche kunst van het sov jettijdperk'. Met de korte opbloei van de Sovjetkunst in de jaren twintig werd door Stalin snel korte met ten gemaakt. Wat in de jaren dertig begon als een soort pri mitivisme ontwikkelde zich tot een wezenloze romantiek 'soci alistisch van inhoud, nationaal van vorm', om pas in de late ja ren vijftig en zestig zichzelf enigszins te heninden in een bevrijdende thematiek en kleu renrijkdom. Mooi voorbeeld daarvan is 'Een zonnige dag' van Mai Dantsig uit 1965: een jonge vrouw hevig in de weer met wasgoed en knijpers, maar fel expressief en boordevol vitali teit. Socialistisch Realisme. Sov jet-schilderkunst 1930-1970. Kunsthal Rotterdam, t/m 29 augustus, di t/m zal. 10 tot 17 uur, zond. 11 tot 17 uur. En gelstalige catalogus f42,50. Daarmee doe ik meteen een goede daad." voorschoten Muziekvereniging Laurentius uit Voorschoten is met 80.3 punten eerste geworden op het onderdeel mars- en showwedstrijden van het Wereldmuziekconcours in Kerkrade. Het was voor het eerst dat de Voorschotense muziekvereniging in Kerkra de deelnam. In het artikel over het concours, dat zater dag in de bijlage van deze krant stond vermeld, was verzuimd te vermelden dat ook Laurentius en de Flora band uit Rijnsburg aan dit concours deelnemen. De Floraband, die op 24 juli in Kerkrade aantreedt, heeft hier in voorgaande jaren al prijzen in de wacht weten te slepen. rijswijk/amsterdam De kunstkijkuren en muzièk- luisterlessen die al 45 jaar lang op scholen in Amsterdam wor den gegeven, sorteren een „na speurbaar" maar gering effect in het latere leven van de leer lingen. De rol van het ouderlijk huis is nog altijd veel belangrij ker. Dat blijkt uit een onderzoek dat het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cultuur heeft laten verrichten. Bijna 1100 Amsterdammers tussen de 18 en 40 jaar werden telefonisch ondervraagd over hun ervarin gen met genoemde lesuren. beeldende kunst recensie onno schilstra Fotografie van Mark de Fraeye. keramiek van Bike van Gucht. Te zien t/m 28/8. woe t/m zo 11-17 uur in Galerie Amber. Hooglandse Kerkgracht 8, t/m 29/8. di-vr 10-17 uur. za en zo 12-17 uur in het Rijks museum van Volkenkunde Steenstraat 1, De gebergten zijn er woest, de begroeiing is er weelderig, de binnenlanden zijn dunbevolkt. Als er al mensen wonen, leven ze in de grootst mogelijke rust. Korea is een land van vrede en spirituele rijkdom. Tenminste, zo is het beeld dat van het Azia tische schiereiland opdoemt uit de foto's van de Belgische foto graaf Mark de Fraeye. Het beeld verschilt nogal van de indruk die men uit kranten en nieuwsberichten krijgt. Daaruit doemt eerder een land op dat verscheurd is door poli tieke tweespalt: Noord-Korea, dat zo graag een nucleaire mo gendheid wil worden, tegenover Zuid-Korea, waar de vrije mark teconomie de culturele tradities dreigt te verdrukken. Daarvan is in het werk van De Fraeye niets te merken. In Korea zijn kenne lijk nog tal van gebieden waar de bevolking leeft in volmaakte rust en waar een beschaving van vele eeuwen in ere wordt gehouden. In het Rijksmuseum van Vol kenkunde in Leiden is een om vangrijke expositie te zien van Koreaanse keramiek, onder steund door Koreaanse reisfo to's van Mark de Fraeye. Galerie Amber, gespecialiseerd in Oostaziatische kunst, heeft als aanvulling op het Museum van Volkenkunde een bescheiden verkooptentoonstelling gëin- stalleerd rond het .werk van Mark de Fraeye. Bijzonder aan de expositie bij Amber is de bij drage van de echtgenote van Mark de Fraeye, Bike van Gucht. Zij is keramiste en werk te lange tijd in Koreaanse werk plaatsen om daar de geheimen van het pottenbakken onder de knie te krijgen. Keramiek is voor de Koreaan de hoogste kunst vorm, zoals de schilderkunst dat is voor de Europeaan. De ernst waarmee de keramisten wer ken, hangt nauw samen met de Koreaanse levensbeschouwing, die bestaat uit een mengvorm van boeddhisme, sjamanisme en confucianisme. Respect voor de natuur speelt hierin een be langrijke rol. Het blijft moeilijk om zo'n Oosterse cultuur te doorgron den, maar de exposities in Vol kenkunde en Amber bieden in elk geval enig zicht op de grote verschillen tussen Europa en Azïe. De fotografie van Mark de Fraeye is westers, maar doet met zijn nadruk op de natuur, waarschijnlijk recht aan het Ko reaanse gedachtengoed. Be waart De Fraeye als documen tair fotograaf echter steeds een zekere afstand tot zijn onder werpen, in de schalen en vazen van Bike van Gucht wordt iets van de subtiliteit van de Ko reaanse keramische cultuur ook lijfelijk voelbaar. Chpreograaf Felix White overleden den haag anp Jazz-choreograaf en -danser FelLx White is deze week in zijn woonplaats Abcoude overleden. White werd 65 jaar. De choreograaf werd in 1927 in Wilmington (VS) geboren. In 1965 kwam hij naar Nederland waar hij zich vooral inzette voor de gekleurde dansers. Een ui ting daarvan was het Black Vi brations Dance Theatre in Am sterdam. De lessen betekenden voor ongeveer de helft van de leerlin gen wel de eerste kennismaking met beeldende kunst en klassie ke muziek. Een even grote groep zegt er ook iets van te hebben opgestoken. Slechts „sommigen" gaven echter aan dat de lessen de eerste aanzet waren voor latere belangstel ling. Veel vroegere leerlingen vin den ook dat ze op een te jeugdi ge leeftijd (11-12) met kunst in aanraking zijn gebracht. Ze konden de beeldende kunst of de klassieke muziek nog niet waarderen en er beklijfde dus maar weinig van de lessen.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 20