'NS jagen klanten weg' 'Het idee spreekt mij wel aan' 'Echte ballen komen niet uit Leiden' ^smdam Het Gesprek van de Zomerdag Geslaagd! Bibliofoon Z-Holland blijkt succes Drie nieuwe fietsroutes in provincie BankMkm'ifleamm DEN HAAG MONICA WESSELING De Zuidhollandse Bibliofoon, de telefonische informatie dienst, blijkt een succes te zijn. De eerste vier maanden van dit jaar werden er dik 4000 vragen gesteld. Vanaf mei is het aantal vragen veel kleiner geworden doordat het aantal scholieren dat voor informatie aanklopt, vanwege de vakanties veel kleiner is. Zuid-Holland was, na Friesland, Noord-Holland en Overijssel, de vierde provin cie waar de Provinciale Bi bliotheek Centrale een der gelijke dienst heeft opgezet. Inmiddels zijn ook Utrecht en Gelderland bij de telefo nische dienst aangesloten. De bibliofoon is 60 uur per week bereikbaar op telefoon nummer 06-8411. Medewerkers van de tele fonische 'hulpdienst' geven in heel veel gevallen direct antwoord en als dat niet lukt, verwijzen ze door. De vragen die de bibliofoon krijgt voor gelegd, zijn uiterst gevari eerd. In het eerste halfjaar werdenn onder meer vragen over waterwinputten, het machtsmisbruik op scholen, huwelijksetiquettes en het gewenste voer voor buiten vogels gesteld. WOENSDAG 7 JUL11993 - 972 19 LEIDEN/DEN HAAG» Zuid-Holland heeft er drie nieu we Fietsroutes bij. Tussen de kust en Zoetermeer zijn drie «nieuwe trajecten uitgezet: de Oostduinenroute, de Duinpol- derroute en de Meer- en Wou deroute. Alle tochten maken onderdeel uit van het zogeheten groene netwerk: recreatieve fiets-, wandel- en kanoroutes uitgezet en bewegwijzerd door de provincie Zuid-Holland. De routes voeren de fietsers door het oeroude strandwallen- landschap met strand, nieuwe duinen, strandvlakten, oude duinen, polders en veenweide- landschappen. De Oostduinen- route doet Den Haag, Leids- chendam en Wassenaar aan. De Duinpolderroute gaat door Kat wijk, Leiden, Valkenburg en Wassenaar en de Meer- en Wouderoute voert door Zoeter meer naar Zoeterwoude langs Voorschoten en Leiden. Alleen de Oostduinenroute is nu al helemaal bewegwijzerd. De Duinpolderroute is na 16 juli 'op de bordjes te rijden' en de derde route wordt eind augus tus van bordjes voorzien. Alle fietstochten zijn op de kaart goed aangegeven. De routekaart is verkrijgbaar bij de provincie, afdeling communica tie en de VW-kantoren in de re gio. De kaart kost één gulden. Bliksemactie mobiliseert reizigers Als het een paar dagen bijzonder druk is geweest in de trein Leiden-Den Haag is het daarna soms 'onheilspel lend' stil. Getergde treinreizigers hebben dan eieren voor hun geld gekozen en zijn in de auto gestapt. Dat zeggen de leden van het Actiecomité Leiden De Vink-Den Haag CS. Het comité dat bestaat uit verstokte treinreizigers is er dan ook van overtuigd dat de spoorwegen bezig zijn klanten weg te jagen. LEIDEN/DEN HAAG RUDOLF KLEUN Het vier leden tellende comité werd een paar weken geleden op het perron van het station De Vink geboren. Een half jaar ergernis was voor Sonja Zim merman, Sita Dewkalie, Wilma Tees en Annemieke Kooij aan leiding om tot actie over te gaan. De vier actievoersters werken op het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag en reizen dagelijks op en neer naar Leiden. Hoewel het altijd al druk was, merkten ze dat het vanaf janua ri, juist nadat de kaartjes duur der waren gewordem, het wel heel krap werd. Het aantal treinstellen werd teruggebracht van vier tot drie en soms zelfs twee. „Je moest je op een gege ven moment letterlijk naar bin nen vechten en eenmaal binnen zat je als haringen in een ton. Soms moest je mensen letterlijk smeken wat op te schuiven en er waren erbij die gewoon claustrofobische neigingen kre gen. We hebben gehoord dat er zelfs iemand is flauwgevallen." Derde wereld-achtige toe standen volgens het drietal. Het comiïe stelde brieven op aan de regio-directie van de spoorwegen, nam contact op met Verkeer en Waterstaat en met de reizigersorganisatie RO VER en zamelde vorige week meer dan 500 handtekeningen van mede-passagiers in. Maan dag werden die overhandigd aan de regiodirectie van de NS. Die heeft inmiddels erkend dat haar klanten een serieus signaal hebben afgegeven. Het ter be schikking komen van nieuw materiaal in augustus, waaron der dubbeldekswagons, moet vedichting brengen. Regiodirecteur A. Abrahamse heeft beloofd binnen een maand schriftelijk te antwoor den. Bovendien zou ze ook de andere reizigers op de hoogte te willen stellen, mogelijk door het antwoord in de trein op te han Sonja Zimmerman, Sita Dewkalie en Wilma Tees van het Actiecomité Leiden de Vink-Den Haag CS op het perron van station De Vink. Annemieke Kooij ontbreekt. foto hielco kuipers gen. „Dat zou heel bijzonder zijn", constateren de leden van het comité. Want, zo is inmiddels geble ken, de NS blijken verder niet erg flexibel te zijn. „Ze baseren de lengte van de treinen op tel lingen in het voorgaande jaar. Als het aantal passagiers dan tussentijds toeneemt, kunnen ze dat niet aanpassen." Het co mité vermoedt overigens dat de toename te danken is aan het gereedkomen van de zuidpoot van de lijn rond Amsterdam. „Daar hebben we de NS nota bene zelf op moeten wijzen." Mr. Huib Drion over hotel voor zelfdoders: Gaat uw zoon in Leiden stude ren en vindt u hem nu al een bal? Geef hem dan de nieuwste reclameposter van vleesmerk Lupack uit Almelo. Is de aanko mend student juist bang om een bal te worden? Ook dan kan de poster uitkomst bieden. 'Echte ballen komen niet uit Leiden', luidt de tekst bij een blikje gehaktballen. En daar kun je dus alle kanten mee op. Als Leidsch Dagblad beschouwen we het natuurlijk als een stukje erkenning. 'We' zijn duidelijk balleriger dan andere studen tensteden als Utrecht of Am sterdam. Want anders had re clamebureau ARVH die steden wel genoemd. W. Boersma van Meat Point Be nelux, fabikant van Lupack, tempert ons enthousiasme. „Er is geen onderzoek naar de bal- lerigheid van steden gedaan", zegt hij. „Het was een spontane kreet en iedereen pikte het op. We hadden niet zoiets van: 'la ten we Leiden nu eens pakken'. W. de Laat van het reclamebu reau uit Zaandam nuanceert de kreet nog verder: „We hebben Leiden genomen omdat het dè studentenstad is. Als je Leiden roept, denk je meteen aan stu denten." Èn aan ballen, al moe ten we dat zeker niet negatief opvatten: „We hebben er niets vervelends mee bedoeld, willen zeker niet beweren dat Leiden ballerig is. Want dat klinkt nega tief, terwijl wij juist willen op vallen door een kwinkslag. Een grap." In de twee weken dat de poster hangt, hebben al zeker 15 men sen om een exemplaar ge vraagd. Ook zijn de nodige 'bal len' van de borden 'gerukt'. Ze lijken veel populairder dan de broertjes 'Onze burgers zitten strak in het pak' en 'Onze dek sels worden van de pot gerukt'. Naast ballen, doet Lupack na melijk ook in 'foliepakken' (ham-, beef en kipburgers), worsten en ander vlees uit blik. Concurrent Unox is natuurlijk een stuk bekender, maar de campagne moet daar verande ring in brengen. Door de hu mor, maar ook door letterlijk 'aan de weg te timmeren': „Ge woonlijk houden we het bij ad- vententies in dag- en damesbla den, plus wat spotjes voor radio en tv", heet het vanuit Almelo. „Nil staan we uitgebreid langs de weg." Op de 700 afgehuurde bill boards hebben de drie reclame slogans hun langste tijd wel ge had: na twee weken trouwe dienst, worden ze vandaag of morgen vervangen. Vervolgens krijgen ze een plekje op rijden de vrachtwagens, die her en der halt houden op markten en bra derieën. Zo'n 4700 bushaltes en reclamezuilen worden later de ze maand opgefleurd met het bedenksel van de man die ook voor de beroemdste Bavaria- campagne tekende: een pookje in de vorm van een flesje alco holvrij bier. Deze creatieve geest heet Onno Kraft van Ermel. Een beetje ballerige naam, zou je zo zeggen. PAUL VAN DER KOOL) De ballenposter van Lupack in de Leidse Kaardesteeg. foto henkbouwman De Alkmaarse afdeling van het Humanistisch Verbond wil een hotel voor zelfdoders in het le ven roepen. 'Hotel De Einder' moet het gaan heten. Mensen die van plan zijn een eind aan hun leven te maken, kunnen daar, voor zo lang als het duurt, logies en hulp krijgen. Er zullen hulpverleners aanwezig zijn die de zelfdoders van hun voorne men proberen af te brengen maar als dat niet lukt, worden ze een handje geholpen. Een macabere zaak. Hotel Sui cide in plaats van Hotel Seaside. Maar aan de andere kant: hoe veel psychisch leed zou trein machinisten niet bespaard blij ven wanneer dit plan wordt ver wezenlijkt? En ook voor de brandweer zou het geen slechte oplossing zijn. Wanneer er ie mand voor de trein is gespron gen zijn het brandweerlieden die de lichaamsdelen van het slachtoffer bij elkaar moeten zoeken. Mr. Huib Drion, die een tijd ge leden in het nieuws stond door zijn boek over het recht op zelf doding voor ouderen, vindt het geen slecht initiatief van het Humanistisch Verbond. „Het idee spreekt mij wel aan. Moe ten de mensen dan maar uit het raam blijven springen of zich voor de trein blijven werpen? Dit lijkt me veel humaner. Maar het plan is nog zo weinig con creet en uitgewerkt dat er zeker veel tegenreacties zullen ko men. Het zal, denk ik, een soort kliniek moeten worden waaraan goed opgeleide hulpverléners zijn verbonden die met de men sen gaan praten. Het Humanis tisch Verbond vindt dat er op een zeker moment, als de zelf- doder zijn plan toch wil door zetten, een eind moet komen aan dat gepraat. Voor oude mensen die er zeker van zijn dat het leven hen niets meer dan el lende te brengen heeft, is dat misschien wel juist. En ook voor Mr. Huib Drion: „Als een hulpbehoevend iemand niet in een verzor gingstehuis wil en kiest voor zelfdoding, dan moet dat kunnen." foto archief jongeren die bijvoorbeeld een ongeneeslijke ziekte hebben of ernstige psychische defecten vertonen, kan ik me dat wel voorstellen. Maar op een jonge man van achttien jaar die op dat moment in een depressie zit moet ingepraat blijven worden. Hij kan op zijn achttiende nog niet weten hoe gelukkig hij mis schien op zijn zestigste zal zijn. Zijn leven kan nog een geheel andere richting opgaan, geheel andere kanalen kiezen. Maar als een hulpbehoevend iemand niet in een verzorgingstehuis wil en kiest voor zelfdoding, dan moet dat kunnen." Horde „Het probleem is natuurlijk dat de deskundigen in dat hotel hulp gaan verlenen bij de zelf doding. Hoewel de zelfdoding op zich niet is verboden, is hulp daarbij wettelijk nog steeds niet toegestaan. Dat is een juridi sche horde die hier nog moet worden genomen." „Ze moeten van dat zelfdoders- hotel natuurlijk geen fancy ho tel maken. Het zal toch wel dui delijk herkenbaar zijn. Maar is dat een bezwaar? Begraafplaat sen zijn toch ook duidelijk her kenbaar en die weer je toch ook niet uit de stad? Ik doe niet luchtig over de zelfdoding en ook niet over de dood. Ik geloof dat de dood heel zwaar is. Fei ten aanvaarden is nog iets an ders dan er luchtig over doen. Laatst moest ik worden geope reerd. Een nogal ernstige opera tie. Het ging heel snel. Ik hoorde het en de andere dag al moest ik onder het mes. Nou ja, dacht ik, wat moet dat moet. Toen de volgende morgen de anaesthe- sist en de chirurg aan mijn bed stonden vertelden ze me dat ik doodsbang uit de narcose was gekomen. Met grote, bange ogen. Kennelijk komt dan toch dat angstige beest in mij naar boven." Zouden er inderdaad minder mensen voor de trein springen als Hotel De Einder zou verrij zen? Kim Kromhout-Van der Meer, woordvoerster van de NS: „Jaarlijks doen zo'n tweehon derd mensen dat. En dan heb ik het over geslaagde zelfmoord pogingen. Wij hebben gespro ken met mensen die niet ge slaagd zijn in hun zelfmoordpo ging. Uit die gesprekken is ge bleken dat die mensen hele maal niet zo gevoelig zijn voor de manier waarop ze een einde aan hun leven trachten te ma ken. Daarvan zijn ze zich niet echt van bewust. De waag is dan ook of de NS werkelijk baat zou hebben bij zo'n hotel voor zelfdoders." CEES VAN HOORE Holtlant College Leiden Opleiding Mode en Kleding, richting Presentatie Archel Alberto, José Bergman, Jessica Blok, Diana Bogaards, Heidi Bogaards, Danielle Clemens, Danielle Damen, An toinette Frank, Isabelle Hensing, Edwin Loran, Johanna Meeuwenoord, Jetta Post, Carina Ramirez-Kleijweg, Marjol ein v. Schie, Esther Snel, Nancy Swart, Mariette Varkevisser, Desirée de Vries (cumJaude). Aantekeningvestiging José Bergman, Diana Bogaards, Heidi Bogaards, Isabelle Hensing, Jetta Post, Esther Snel, Desirée de Vries, Katja v. Berkel, Sabine v. Rijn, Claudia Rotte veel. Richting Realisatie Shay Alée, Katja v. Berkel, Joyce Bis schop, Leontine de Hollander, Marja Klein, Amanilca Koeiman, Jolanda Kui- venhoven, Jaqueline Kulk, Patricia Omt- zigt, Sabine v. Rijn, Claudia Rotteveel, HanifeSungun, Wendy Volwater, San dra v.d. Werff. Scholengemeenschap "Emilie Knap pert" Leiden Geslaagden M.D.G.O. Tandartsassistenten: Kim v. Golden, Rowena Sloos, Heieen Vledder, Almev.d. Zwet Apothekersassistenten: Miranda Ammerlaan, Natascha Baer- veldt, Debbie Bakker, Annelies v.d. Born, Fatma Boz, Wilma v.d. Deijl, Nathalie v. Drongelen, Jeanette v. Duijn, Miriam v. Duijn, Danielle v. Helsdingen, Mariska Herruer, Antoinette v. Houten, Marie'tte v.d. kamp, Marjolijn v. Krim pen, Christina Kroes, Anne-Marie Rijns- burger, Elzeline Roelants, Helga de Roo, Patricia Scheer, Petra Spaargaren, Jo- leen Streefkerk, Danielle Swanen, Vero- nique Verhoeven, llona v. Vliet, Mariek Vogelaar, Dafne Vrolijk, Liane Waaning, Chantal Zonneveld, Esther v. Zwieten. Doktersassistenten: Nazmiye Alan, Judith Andriessen, Sabi ne v. Ark, Yasmin Bolut, Marielle Boom, Eke Breedeveld, Ania Brussee, Patricia Cohen, Christa v. Egmonde, Andrea Heemskerk, Natasja Huibers, Elles v. Huis, Astrid Hulshof, Mirande de Jong, Jelka de Jong, Saskia v.d. Kooij, Carola ter Laak, Adrienne v.d. Laan, Annette Paardekoper, Elviera Pieterse, Natasja Plasmeijer, Marit Reijerkerk, Natascha Reijns, Berrith Rijnsburger, Sandra Rijnsburger, Esther Schaaders, Ingrid Schapendonk, Lisette Scholten, Silvia Slager, Vivienne Smith, Cynthia Stokkel, Mariska v. Utrecht, Erica Vlasblom, Jo landa v.d. Voorn, Sandra Warmenhoven, Jaqueline Wieman, Lisette Zonneveld Uiterlijke Verzorging: Vakbekwaamheid Dames-en Herenkap- pen Ingrid Admiraal, Mechtela de Baat, Rie- anne de Bruijn, Thérèse Busscher, Ma- rie-José Colijn, Astrid v. Dijk, Ilse v.d. Esch, Natasja Hermse, Jennifer Kap- tem, Ellen Korbee, Anoeska v.d. Ooster hout, Lonnekev. Peperstraten, Ingrid v. Tunen, Bianca Vergeer, Monika Versluis, Yvette Wild, Petra de Wit, Ursila Bhat- toe Vakbekwaamheid Dameskappem Miranda Nieuwenburg, Ginette Paques Vakbekwaamheid Herenkappen: Natasja v.d. Werff Ondernemer Dameskappem Annette Evertsz Ondernemer Herenkappen: Arjen Wijnands Ondernemer Dames-en Herenkappen: Hilde Rodewijk, Amanda Roeleveld Ondernemer Schoonheidsverzorging: Jolanda Brandt, Lindade Bruijn, Vanes sa Faas, Sharieta Fakiera, Linda Flem- mmg, Patricia v.d. Geest, Monique v. Hazendonk, Sonja Heemskerk, Jessica Hogenes, Monique Kramer, Petra N]on- tanus, Debbie Peters, Marieke de Rid der, Sandra Varkevisser Schoonheidsverzorgingen Voetverzor ging: Aisa Basarat, Maaike Honsbeek, Bianca Kuik, Angela de Lange, Miranda Lep ping, Lisette v. Mook, Natascha Olivier, Jolanda Oudshoorn, Judith Pronk, Sa mara de Ruyter, Liane v. Tol Adelbert College Wassenaar Havo (herexamen) Marit v.d. Ham, Robjaert Hooijmans, Sa bine Kollau, Mascha Wensveen, Yvette Wensveen Mavo (herexamen) Wendeline Kolff, Marjolein Martinius, Jaqueline v.d. Ploeg VWO (herexamen) Wolterav.d. Bosch. Elfriede Dekker, Alexander v.d. Heijden, Robin Kraan. Burt Tonkens, Daniel v.d. Velde. Robert v.d. Vrugt Rijnlands Lyceum Wassenaar Mavo 4 Alexander Abbink, Cindy Meershoek, Angela v Mierle, Danny Visser Havo 5 Caroline Baum, Vief Plesman, Danie'l v Zanten Gymnasium 6 Chantal Lambert Athaneum 6 Jean-Paul Coenraad, Sander Groenen dijk, Simone v.d. Holst, Robert Mas- man, Ferdinand Mul, Peter van Raven- steijn, Jurian Schipper College Leeuwenhorst Noordwijkerhout Herexamen VWO Caroline v.d. Burg, Anneke Dijkmans, Nienke Hazelhoff, Richard Manjt, Bar bara Weel, Bart v.d. Zon Havo Ted v.d. Berg, Maurice Gordijn, Ray mond Grimbergen, Ronald Hiep, Ton Kortekaas, Michiel Sporre Mavo LindaCozijn, Boukje v.d. Geest, Arjen Plug, Patrick Robben, Tamara Verdegaal Slagroomtaarten voor geslaagden Het Leidsch Dagblad publiceert regelmatig de namen van geslaag den. Elke dag dat we de opgaven van scholen afdrukken, irckJtcn we uit de lijsten geheel willekeurig een aantal namen. Zij krijgen van het Leidsch Dagblad gratis een slagroomtaart aangeboden. De gelukkigen kunnen bellen met Manuela Groenewegen en Antio- nette van Weeff (071 - 358401/358402). Zij nemen het adres op ver sturen de brief waarmee de taart op onderstaand adres kan worden opgehaald op onderstaand adres. De winnaars van vandaag zijn: Fatma Boz (Emilie Knappert) en Tamara Verdegaal (College Leeuwenhorst). Steenstraat 45/47 Leiden Tel. 142343

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 19